Ernstige breuk tussen Amerika en het ILO LIGA Coalitie van premier Moro boekt successen bij raadsverkiezingen Russisch ereteken voor WMethorst Vaderdag! I f) geef vader een fiets! I soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.muz. rep. (7.307.35 Va. de voorpagina, praatje). 8,00 Nws. 8.10 Lichte gram- muz. en rep. 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Stereo: Klass. gram. 9 35 Waterst VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram.muz. 1045 Voor de •kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Op de koffie: progr. voor de vrouw. 11.40 Pinnorécltal (gr.): klass. muz. 12.00 Jazzmuz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Tango-rumba-orkest en zang- j solisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en ka- I lender. 13.30 Stereo: Filmmuz. (gr.) 13.45 Gespr. portret. 14.00 Londens Symfonie ork. (gr): mod. muz. 15.00 Voor de Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen, en lichte muz. 17.30 VARA's-Popshow dansork. en diverse solisten. 14 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 NEDERLAND I AVRO De Amerikaanse werknemersdele- de Westelijke kandidaat, de Neder- Omer Be<-u, (le secretaris-generaal pa tie naar de conferentie van de In ternationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève heeft zich terug getrokken, zo is gisteren officieel meegedeeld. Een reden is niet be kendgemaakt. De officiële terug trekking volgt nadat de delegatie de conferentie reeds had geboycot sedert de verkiezing van de Pool Leon Chajn tot voorzitter. Het was de eer ste maal dat een afgevaardigde van een communistisch land tot voorzit ter werd gekozen. De terugtrekking van het Ameri kaanse vakverbond AFLCIO heeft onrust gewekt op de ILO-vergade- ring. De afwezigheid van de vakbe weging uit de grootste industriële mogendheid ter wereld heeft een op merkelijke leegte achtergelaten en veel afgevaardigden maken zich zor gen over de toenemende communis tische invloed in het ILO. welke wel eens zou kunnen leiden tot een vol ledige breuk tussen AFLCIO en het ILO, dat na de eerste wereld oorlog opgericht werd en dat nu een orgaan van de VN is. De Amerikaanse vakbondsgedele geerde Faupl vertrok nadat het com munistische kamp een dubbele over winning had behaald. Eerst verloor landse minister van Sociale Za- van het IVVV heeft op de conferen- ken dr. G. M- J. Veldkamp met één tie gezegd, dat het ILO zijn stem van de Poolse regeringsgedele- idealen niet kan hooghouden indien geerde Olen Chajn bij de stemming het probeert zich aan te passen aan om de voorzittersfunctie. En een de omstandigheden in communisti- week later werd Pemenow, vertegen- sche landen. woordiger van de Sowjetrussische vakbeweging, gekozen als lid van de Advertentie raad van bestuur van ILO. Deze be- staat uit 24 regeringsvertegenwoordi- j gers en 12 vertegenwoordigers van zowel de werkgevers als van de werk- j nemers. Pimenow, die de eerste vakbonds vertegenwoordiger van een commu- j nistisch land was die in die functie gekozen werd, versloeg de Mexicaan se kandidaat, die de steun had van het Internationale Verbond van Vrjje vakverenigingen (IVW). 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur Journaal voor gehoorgestoorden 7.32 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.10 uur Openingsconcert Holland Festival 8.55 uur Het Dorp van de grond 9.25 uur Boksen, wereldkampioenschap vlieggewicht 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Sluiting tijd enigszins accentueren r vanavond op Ned. II na Bill Dana Show een cabaret- Fellini in lolland-Festival iderico Fellini's jongste film „Giu- a Degli Spiriti" zal in het kader het Holland Festival zijn Neder- ^se première beleven. Op 6 juli de kleurenfilm in het verbouwde terdamse Kriterion draaien, op lfde avond zal er een bijzondere stelling zijn in het Haagse Asta- ter. importeur van „Giulietta Degli Gofilex-film in Driebergen, pogingen in het werk Fellini bij première aanwezig te laten zijn, r de Italiaanse meester staat op •punt aan de opnamen van een [we film te beginnen, zodat het zal zijn of het lukt hem naar rCjérland te krijgen. Maar hij heeft 'steeds een warm plekje in zijn .voor Nederland sinds hier het zijn fijlim „La Strada" mogelijk gemaakt. Geen t.v. in Zuid-Af rika iZuidafrikaanse minister voor de g, is niet van plan te ver- iwen in zijn verzet tegen de in- png van t-v. in Zuid-Afrika. [y voert hiervoor o.m. aan, „dat leven in een tijdperk van cultu- achteruitgang" en merkt in dit al>and oP dat meer mensen naar nes Bond willen kijken dan naar )ithoven willen luisteren, ferzog erkent dat de tv. kinderen is en van de straat houdt, maar ogt dat men ze overlevert aan ordenaars, gedegenereerden en luliAdieten. 'Gij laat geweldpleging, sadisme, tiek en zinnelijkheid, schuine ppen en misselijk makende pop- ïjes op hen inwerken". Tij voegde hieraan toe: „Wij in id-Afrika proberen een nationale ■soonlijkheid te ontwikkelen. Wij geen kopieën van Amerikanen (Advertentie) programma uit te zenden naar een idee en met teksten van Louis Dusée. Deze artiest speelt al jaren allerlei rollen in de re- vue van Sleeswijk. Willy Wal den en Piet Muyselaar gebrui- ken veel teksten van hem. Van avond dus een eigen programma van Dusée. waarin hij wordt bij gestaan door Hetty Berger. Jes sica van OldenBarrie Stevens en nog een paar mensen. Hetty en Louis stellen een echtpaar oor, van wie de man en de vrouw elk hun eigen dagdroom pjes er op na houden. „Groep 73" protesteert tegen behandeling van t.v.-journalist Het bestuur van de beroepsvereni ging van creatieve televisiemedewer kers „Groep 73", heeft in een tele gram aan de ministers van Binnen landse zaken en van Justitie gepro testeerd tegen het optreden van de politie in Amsterdam, die zaterdag j.l. wederom een televisie-journalist hinderde in de noodzakelijke uitoe fening van zijn duidelijk herkenbare functie en ditmaal zelfs molesteerde. Het bestuur verzoekt maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Het telegram is gisteravond ver zonden tijdens een vergadering van „Groep 73". Een afschrift werd ver zonden aan de procureur-generaal in Amsterdam. Opus VI van het Rijnlands Lyceum In originele opmaak verscheen het literaire tijdschrift „Opus -VI", uit gaande van het „Rijnlands Lyceum" te Oegstgeest onder redactie van de leerlingen der Vide klasse gymna sium. Het bevat poëzie, proza en fo to's. Een welkome en veelbelovende kennismaking, deze eindexamen-af- scheidskrant". De zevenkoppige re dactie heeft getraoht, met wat rijp en groen door elkaar, er een .krantje' op niveau van te maken. Er is heus wel het een en ander bij, dat loont gelezen te worden en het geheel ge tuigt van initiatief. Komt er het vol gend jaar weer zo'n afwisselend bun deltje? 1 NEDERLAND II KRO 8.00 uur 8.01 uur 8.25 uur 8.50 uur 9.45 uur 10.05 uur 10.35 uur 10.40 uur Nieuws in het kort, NTS Bill Dana-show Berger en Dusée privé, cabaret De groene koningin, ballet Onze man in Londen Kerkelijk programma NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 1 HILVERSUM II Opening Holland Festival „Het meisje van de Veenhoeve Zoals gewoonlijk weet „Tele- vizier" weer aanzienlijk meer te melden over de film „Het meisje van de Veenhoeve" dan de om roepbladen. Wij kunnen dan ook uit de tweede hand melden dat' de regisseur van deze film, Ene Gustav Ucicky. al 30 jaar films maakte voordat hij in 1958 aan „Het nieisje van de Veenhoeve" toekwam, zonder in de tussen tijd ook maar enigszins geremd te worden door de jaren *39'45? De roman van Selma Lagerlöf werd voor het eerst in 1917 door Victor Sjoström verfilm. De ver sie die we gisteren te zien kre gen, was de zesde verfilming van hetzelfde verhaal. Zelfs Turkse en Finse filmers hebben er zich eens aan bezondigd. Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN In oorlog militairen verborgen Nog maar 5 dagen, I dan is het al A De Sowjet- ambassadeur in Ne derland, de heer I. Toegarinow, heeft gisteravond in Den Haag de ster, die behoort bij de militaire „Or de van de vaderlandse oorlog, twee de rang" overhandigd aan de 61-ja- rige heer W. Methorst. Het presidium van de Opperste Sowjet kende deze orde toe aan de heren W. en G. Methorst voor hun moed. betoond bij het beschermen \an een uit Duitse krijgsgevangen schap ontvluchte Russische militair, Grigori Skriptsjenko. Aan de heer G. Methorst werd de onderscheiding vorig jaar juli reeds uitgereikt. De heer W. Methorst woonde toen als emigrant in Vancouver in Cana da. Na een verblijf van acht jaar in Canada keerde hij in januari naar Nederland terug waar hfj een café en een benzinestation aan de weg tussen Arnhem en Apeldoorn in ei- gedom heeft. Ambassadeur Toegarinow zei in zijn toespraak bij de overhandiging aat men om beter te kunnen begrij pen hoe groot de heldendaad van Het nieuwste model met zichtbare gasstand. Andere modellen Poppell aanstekers v.a5.95-12.50 de gebroeders Methorst is geweest, men zich in gedachten moet ver plaatsen naar de tijd toen Neder land door Duitse bezetters was over spoeld en zich in het huis van de Methorsten Duitse parachutisten be vonden. In die omstandigheden kon iedere onvoorzichtige stap en elke toevallige gebeurtenis niet alleen de ondergang betekenen van de broeders Methorst maar ook van hun familieleden, aldus de ambassa deur. De zeven laatste maanden van de oorlog hebben de gebroeders Met horst de soldaat Skriptsjenko ver bogen gehouden, die in 1941 bij Minsk in Duitse krijgsgevangen schap was geraakt en eind 1944 uit een Duits kamp in Deelen was ont snapt. Behalve aan de Rus Skriptsjenko heeft de heer W. Methorst tijdens de bezetting o.m. ook onderdak ver leend aan twaalf joden. „Uit Bellex uev gemeenteraadsverkiezingen, die zon dag en maandag in verscheidene de- van Italië zijn gehouden, blijk gegeven van een indrukwekken de kracht. Het hoogtepunt vormde het feit, dat de regeringspartyen in Rome sterker bleken dan de machtige communisten. Maar ook elders kreeg de coalitie meer stemmen, terwijl de positie van de communisten sterk bleef in die gemeente waar zij tra ditioneel een krachtige positie inne- De coalitiepartners de christen democraten, socialisten, democra tische socialisten en republikeinen kregen voor de eerste maal de abso lute meerderheid in twee van de drie provincies, waar de verkiezingen zijn gehouden. In Rome riepen zij de ge stadige opmars van de communisten een halt toe. De communisten kregen meer stemmen in grote steden als Florence en Genua, waar zij van oudsher een krachtige positie inne men en waardoor zij tot de op één na de grootste partij van Italië zijn geworden. Maar zij slaagden er in deze twee steden niet in zetelwinst te boeken. De christen-democraten, de groot ste partij van Italië, boekte stem menwinst in Rome en Florence. De grote winnaar was echter de Demo- cratisch-socialistische partij, die op vele plaatsen een grotere winst boek te dan de Socialistische partij, waar mede zij zal samengaan. De verkiezingen in de drie provinciën en 168 gemeenten vormden de eerste krachtproef voor de regeringscoalitie Uiterst rechts, een kleine maar uiterst strijdbare politieke macht in Italië, verloor vrijwel overal terrein. Het stemmenpercentage van dit fas cistische partij ging in alle grote ste den achteruit. Dit verlies wordt toege schreven aan de onrust aan de Itali aanse universiteiten, die door vrijwel alle grote partijen wordt toegeschre ven aan fascistische oproerkraaiers. Advertentl* „Veldslag" Stroper liet zicli moeilijk pakken Een 25-jarige man uit de buurt schap Bornebroek die met -zijn auto bezig was te stropen werd bij deze activiteit betrapt door een jachtop ziener uit Delden. Toen deze de stro per een stopteken gaf, reed de stro per in volle vaart op de jachtopzie ner in. Door opzij te springen kon hij het vege lijf redde. De jachtop ziener riep de hulp in van de politie en men toog naar de woning van de stroper. Hy bleek echter niet thuis te zijn, waarna de politie naar de ouders van de verdachte ging. Toen de politie het erf op kwam, ontstond er een „veldslag", waaraan de ouders van de stroper deelnamen en ook enkele zoons, dochters en aanstaande schoonzoons. Daarbij werden rake klappen uitgedeeld. De moeder van de stroper ging de jacht opziener met een bezem te lijf, de vader bewerkte twee wachtmeesters met de blote vuist, terwijl een broer van de stroper als een razende met een bijl om zich heen sloeg. De po litie trok zich aanvankelijk terug. Nadat versterking was aangerukt, werd de stroper later in de nacht van zijn bed gelicht. Ook zijn vader (54) en zijn 55-jarige moeder wer den in arrest gesteld. De andere le- iden van de familie zijn nog voort- I vluchtig. Zit vader veel in zijn auto? Groeit 2ijn "buikje" onrustbarend? Help hem er afl De Koninklijke Marine heeft gisteren voor de Neder landse kust een generale repeti tie gehouden van de vloot- schouw, die vanmiddag ter hoogte van Scheveningen zou plaatshebben ter gelegenheid van de onthulling aldaar van het Marinemonument door Koningin Juliana. De deelnemende sche pen gefotografeerd in kiellinie, met voorop de kruiser ..De Ruy- ter", gevolgd door de kruiser „De Zeven Provinciën „Uit Bellevue" op Nederland II bewees nog steeds de ideale vormgeving niet gevonden te hebben. Het begon uitstekend met een interview dat Joop van Tijn aan de heren Reinink en Den Daas van 't Holland Festi val afnam. De N.T.S., zo leerden we, participieert onvoldoende in de Festivalmanifestaties, door een te trage besluitvorming. Ook pog een voortreffelijk onderdeel was de pas-de-deux die gedanst werd dóór de Russische ballet danser en -danseres die gasten zijn bij het Nationaal Ballet, maar daarna nam de wet van de tVa&gJieid bezit van de uitzen ding. De Mondriaan-mode werd stijfjes, gepresenteerd. Het pro gramma-onderdeel over de Mon- drtaan-teiïtoonstelling duurde en duurde maar, Wim Beeren bleek naast zijn vele andere kwalitei ten de gave van het intervie werschap te missen. Traditiege trouw kwam Van 't Reve weer uit zijn „Nader tot u" voorlezen (hij meldde dat er in driemaan den 35.000 exemplaren van zijn verkocht, een schrijver in bo nus!) en daarna werd de uit zending besloten met de agenda van het Holland Festival, korte berichten veelal, maar door schoten met ultra-korte Inter viewtjes met de betrokkenen AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 RVU: Op leven en dood, door prof. dr. J W. Tesch, voorz. Gezondheidsorga- niatle TNO. 19.00 Gespr. brief uit Pa rijs. 19.05 Stereo: Piano-recital: mod. muz. 19.30 Klass en mod. lied. 20.00 Nws. 20.05 Vakantietoeslag, gev. progr. 21.05 Stereo: Metropole-ork.amuse- mensmuz. 21.30 Cabaretliedjes en voordr. 22.00 Strijktrio: klassieke riiuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Kastelen en kathedralen: klass. muz. (gr.). 23.55 tot 24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m KRO: 18.00 Licht instr. sept. 18.20 Ultz. van de CHU: Politiek comr taar door dr. H. A. Schuring, lid retliedjes. 18.50 En nu mijn geval: i land Festival 1966: Rotterdams Phllh. Ork., Rotterdams Conservatorium Koor solisten: klass. en mod. muz. In de pauze: Tijdsein: een extra editie 22.40 1, 402 7.00 Nws.. ochtendgyn DOOR ETEN VAN MAKREEL? In Kromhoutkazerne 200 militairen ziek (Van onze Utrechtse correspondent) Makreel zou aanleiding hebben ge geven tot het ziek worden van 200 militairen in de Kromhoutkazerne in Utrecht. Deze makreel is echter wel bevonden. Het was gestoomde ma kreel van een Utrechtse leverancier die een contract met het leger heeft. Na aankomst is de party vis gekeurd op kleur, smaak en geur. Zowel de OK.P. (officier kazerne piket) als de hofmeester (keukenchef) keurden de party goed, na proefmonsters te hebben genomen. Donderdag is de makreel by de lunch gegeten door officieren, onder officieren en soldaten, alsmede de manschappen vao do marechaussee. Naar de legervoorlichtingsdienst meedeelt, had 15 procent van de mi litairen bij de lunch makreel ge bruikt. Zij kwamen wegens buikloop op het ziekenrapport. De behande lende arts was van mening dat niet zozeer de makreel alswel het warme weer en mogeiyk het voor het eerst eten van nieuwe aardappen uit Ita lië tot de oorzaken dienden te wor den gerekend. Een onderzoek is niet gemakkelyk. De vis is op, en evertuele restanten zyn dezelfde dag in de „kieperton" gegaan. Een aanknopingspunt is al leen een sergeant, die in het week einde nog ziek was en van wie thans ontlasting voor een nader onderzoek naar een laboratorium is •lland Festival 1966. 22.30 Nws. Ipiloog. 22.45 Muziek kent geen nzen: gev. muz progr. 23.55—24.00 VOOR WOENSDAG 15 JUNI II live 11 live 2, 298 NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram.muz. (Om 7.30 Nws 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Mod. ork - muz. (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.40 10.10 Lichte gram.muz. cla- 12 27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Gram.muz.. event, act. 12.50 Stereo: Licht ork. 13.10 Klass. operamuz. (opn.). 14.00 Windeleren. hoorspel, (deel 3). (Herhaling van donderdag 9 juni 11.). 14.25 Lichte gram.muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Mod. ork.muz. (gr.). 17.40 Voor de licht platenprogr. 11.00 Nws. llaen Act. 11.05 Koffie met Kees: licht pla tenprogr. en praatje. 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Licht pla tenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Gev. platenprogr. NRU/AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr 17.00 Nws. 17.0218.00 Ge varieerd platenprogr. voor automobllls- Nedei Voor de kinderen. NTS: 1900 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Fran se les. les 36 en herh. les 35. VARA: 19.35 Het scheepvaartdorp Maasbracht. fllmreportage. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Tel uit Je winst, hobbyquiz. 21.20 De echt genoot. Perry Mason-film. 22.10 Koning Klant. consumentenrubriek. Act. Humanisme: progr. van verbond. NTS: 22 35 het Humanistisch 22.40—22.45 Journaal. Nederland 2—NTS: Nws. in het kort. NCRV: 20.01 De Humboldtschool, tv-film. 20.25 Play Bach: Plano, bas en slagwerk. 20.45 Koningsgambiet, tv- spel (BBC). 21.40 Attentie. 22.05 Boek bespreking. NTS: 22.10—22.15 Jour- I naai.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5