VRIJHEID ALLEEN VOOR AMERIKA? (etoging in Djakarta :en de confrontatie' Generaal Westmoreland wijst isolationisme af )od- China verdiende aan \rlog via Hongkong Proces getuigen OMVERWERPING VAN STAAT Jehovah's in Portugal OOST EN WEST Frankrijk handhaaft zijn bezwaren tegen voorzitter Hallstein MASSALE BELANGSTELLING VOOR DE KERK IN INDONESIË Gestolen sigaretten in Eindhoven verhandeld Ds. J. DE JONG OVERLEDEN ,AG 14 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 de Leidse Universiteit zijn 4 kandidaatsexamen Westerse He geslaagd: mej. C. Eeykman lorne) en de heren J. Reber- j-Gravenhage)h. a. p. de l (Tilburg) en M. de Groot J. L4MBERM0NT IIEVOORZITTER >plaats van de heer P. C. A. €k, die in de nieuwe Leidse let' zal terugkomen, is tot r van de KVP-raadsfractie tl de heer J. C. J. Lamber- Fot wnd. fractievoorzitter is g. j. Ham aangewezen. iéhaté '66" wordt 5 juli geopend irzitter van het Produktschap tenten en Fruit, de heer D. van Arcken zal dinsdagmor- li de internationale technische ïbeurs „Wéhaté 66" openen. 5 tot en met 9 juli in de Houtrustliallen wordt ge- kas van bijna duizend vier- jeter zullen tomaten, kom- Pen meloenen, alsmede vele j.jloemen worden geëxposeerd, estféhaté" zal de voorlichting - e rol spelen. .istituut voor bewaring en Kg van tuinbouwprodukten ■n Wageningen zal op semi- Khaal demonstreren met een Rjler waarin produkten, als (van'het koelhuis, in vijftien kunnen worden gekoeld van graden celsius. Op de beurs de gehele lijn van gesne- via sorteermachine en naar vacuumkoeler ge- ,,Er zijn mensen, die zeggen, dat wij in Vietnam ongewenst zijn", aldus generaal William C. Westmoreland, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, in een boodschap aan de Amerikaanse soldaten ter gelegenheid van het 191-ja rig bestaan van het Amerikaanse leger. ,.Hun grootvaders zeiden in de Tweede Wereldoorlog, dat Europa voor de Europeanen was, en hun vaders zeiden in 1950, dat we niets te maken hadden met Korea. Ze kunnen net zo goed zeggen, dat vrijheid alleen voor Amerikanen is. Wij weten wel beter". De Amerikaanse senator Everett M. Dirksen, de leider van de Republi keinse fractie, heeft gisteren ver klaard, dat er tekenen zyn die er op wijzen dat Noord-Vietnam de zware last voelt van de Amerikaanse lucht aanvallen. Dirksen verklaarde op een op een bespreking die zaterdag tus sen de leiders van de twee politieke partijen in het Witte Huis heeft plaatsgehad. President Johnson had de leiders gezamenlijk ontboden als reactie op herhaalde suggesties van Dirksen. Hij noemde het „een zeer goede conferentie". In Saigon zijn vanochtend bij beto gingen van boeddhisten en studenten schoten gelost waardoor een meisje en een jongen werden getroffen. Zij zijn door boeddhisten naar een zie kenhuis gebracht. Bij botsingen met de politie werden een jeep van de Vietnamese politie en een jeep van de Amerikaanse militaire politie in brand gezet. De demonstranten lie pen met spandoeken waarop stond: „Wij stellen de Amerikanen verant woordelijk voor het leven van Tri Qoeang" en „Wij hebben hoege naamd geen vertrouwen in de ge neraals Thieoe en Ky (president en premier van Zuid-Vietnam)". Op verscheidene plaatsen in de stad heeft de politie boeddhistische huisaltaren, die bij wijze van protest informele persconferentie dat hij ge- op straat waren gezet, verwijderd, rustgesteld is over „een aantal din- In een officieel politie-communiqué gen die daar op militair gebied ge- werd de bevolking door luidsprekers beuren" door wat hij heeft gehoord gewaarschuwd dat de altaren zullen wroden weggehaald omdat „de ver toning ernstig afbreuk doet aan de wijding van de ere-dienst, en boven dien schadelijk is voor het dagelijks leven van de bevolking." In Hoeé, de rebellerende stad in het noorden van Zuid-Vietnam, is gisteren uit Saigon nog 120 man op roerpolitie aangekomen. Vorige week al 400 man heengestuurd. Studente deelde krenten uit f25- boete De Amsterdamse kantonrechter heeft gisteren een 24-jarige studen te en provo veroordeeld tot een boe te van 25 gulden omdat zij bij de „gebeurtenis" op het Spui krenten had uitgedeeld, hetgeen als een ver storing van de openbare orde wordt beschouwd. De officier van justitie had drie dagen hechtenis geëist. In zijn vonnis merkte de kantonrechter op dat er geen reden voor hechtenis is omdat de studente reeds hechte nis heeft ondergaan en, aldus het vonnis, gezien de wijze van fouille ren. Dit laatste slaat op de moeilijk heden dit zich hierby indertijd op het hoofdburau van politie hebben voorgedaan, hetgeen voor de stu dente aanleiding werd daarover een klacht bij de procureur-generaal in te dienen. Zij werd toen zij zich niet had gehouden aan de voorwaarden waaronder zij na haar arrestatie was vrijgelaten, opnieuw gearres teerd en door de rechter-commissa- ris voor vijf dagen in verzekering gesteld. Gehele gemeente staat terecht Voor het ..volledige criminele gerechtshof" in Lissabon werd vandaag een rechtszitting geopend tegen 49 leden van de gemeente van Jehovah's getuigen in Feijo (Portugal). pkarta is vandaag op een kenkomst een resolutie waarin de regering Brzocht onmiddellijk de Drstellen goed te keu- ^e Indonesische minister nlandse Zaken, Malik, Baleisische vice-premier fcazak in Bangkok heb- lésteld ter beëindiging confrontatiepolitiek je- Rl'eisië. ^Bhatting 20.000 menen na- de betoging ten gunste van Indonesië en Maleisië Iers van actiefronten van studenten en van an- issa-organisaties spraken de toe. Tevoren waren in de van Djakarta al spandoeken tcht met leuzen als „Het idt van de vrede. Maak een in de confrontatie", is het Djakartaanse perio- ïpera heeft het regime van len miljoen dollar per maand aan de Indonesische con- met Maleisië en baart het streven naar beëindiging van Irontatie grote zorg aan Chi- lelskringen in Hongkong, tent voor buitenlandse han d-China optreden. Peking (lijk Hongkong gebruiken als achterdeur voor handel met van de wereld met inbegrip n', als „neo-kolonialistisch en ^tsfósoh" gebrandmerkte. Her- i de diplomatieke betrekkin- A Indonesië met Singapore en w zou, wat dat gebied betreft, -•poeiing met ongeveer vyfen- «ocent van de Chinese han- feenen, aldus voorspelt „Am- Indonesië drie jaar geleden lelsbetrekkingen met Maleisië werden deze overgenomen Chinese handelaars in Hong- nder auspiciën van de toen- minister van Buitenlandse Soebandrio, die' Chinese ban- jttionarissen onder het mom henlieden naar Indonesië liet aldus het blad. Zes meter textiel Indonesische regering zal er &0r staan, dat er dit jaar voor Klonesiër zes meter textiel be- jar komt, aldus heeft de mi- voor Textiel, Thajeb, afgelopen ode aangekondigd. Er zal dan 30 miljoen meter nodig zijn, an meer dan 470 miljoen in isië zelf wordt geproduceerd en in Salisbury Groepen tobben gisteren de Afrikaan ken van Salisbury op stelten *n opslagplaats werd in stoken en gebouwen en net stenen bekogeld. De re- deze opwinding is niet ge er zouden geen slachtoffers r 'dar in Oost-Duitsland De aarse partijleider, Kadar, en Ier Kallai zyn in Oost-Berlijn ■omen. Zij brengen een bezoek Jtes dagen aan Oost-Duitsland. de rest dus uit het buitenland zal moeten komen. De Indonesische re gering heeft thans geen plannen voor de bouw van nieuwe textiel fabrieken. De woordvoerder van de „actie fronten in geheel west-Java", Soelai- man Tjakwarawigoena, heeft gezegd, dat het Indonesische bewind onder president Soekarno er niet in ge slaagd is de levensstandaard van het volk te verbeteren. Dit is de reden waarom de actiefronten Soekarno niet als kandidaat voor het presi dentschap hebben aangewezen in een onlangs aangenomen resolutie. De woordvoerder ontkende, dat de actie- fronten Soekarno trachten te wip pen. Soelaiman, een Bandoengse acv<* caat, merkte verder op, dat de term „grote leider van de revolutie" die door het volkscongres enkele jaren geleden aan president Soekarno was verleend volgens sommigen als een staatsinstelling is aanvaard. Maar deze term wordt niet genoemd in de grondwet van 1945. Frankrijk is niet bereid zijn bezwaren op te geven tegen de benoeming van prof. W. Hall- stein tot voorzitter van de nieu we commissie, die na de samen smelting van de huidige drie Europese uitvoerende organen moet worden gevormd. Dit is gisteren opnieuw ge bleken op een regeringsconfe rentie van de zes lidstaten van de Europese gemeenschappen in Brussel, de derde die de afgelo pen maanden over dit onder werp is gehouden en die zonder resultaat eindigde. In deze vooral Frans-Duitse tegen stelling staat Nederland aan de zijde van de Westduit.se Bondsrepu bliek, die prof. Hallstein kandidaat heeft gesteld om voor de eerste twee jaar van het bestaan van de nieuwe commissie de voorzittershamer te hanteren. Deze commissie moet vol gens het reeds vorig jaar getekende fusieverdrag in de plaats komen van de Europese Commissie van de Eco nomische gemeenschap, de Hoge autoriteit van de Gemeenschap voor kolen en staal en de Commissie van de gemeenschap voor atoomenergie. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murvüle, onthield zich van enige reactie op compromis-voorstellen van Italië. België en Luxemburg, die overigens niet andere kandidaten met zich meebrachten, doch slechts de periode van een nieuw voorzitterschap van prof. Hallstein wilden beperken tot één of anderhalf jaar. De Franse minister stelde zich op het standpunt, dat men zich dient te bepalen tot uitvoering van het fu sieverdrag Dit deed de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, opmerken, dat enkele lan den, waaronder Nederland, zich er toe hebben verbonden de ratificatie- oorkonden van het verdrag eerst te zullen deponeren nadat overeenstem ming zal zijn bereikt over de samen stelling van de „eenheidscommissie In juli zullen de „Zes" opnieuw over deze kwestie spreken. Minister Luns verklaarde het „niet helemaal uitgesloten te achten", dat het Ne derlandse parlement dan het fusie verdrag zal hebben goedgekeurd. In Europese kringen in Brussel be staat echter de vrees, dat het uitblfj- ven van een akkoord over het pre sidentschap van de nieuwe Europe se Commissie de fusie van de drie uitvoerende Europese organen in ge vaar zal brengen. Reeds jarenlang wordt ons leven beheerst door de tegenstelling Oost en West. Het gaat er langzamerhand iets op lijken, dat we in een draai molen zitten; aan de ene kant staat „Oost" en aan de andere kant staat „West"; en hoe lang we ook draaien, die twee komen nooit een stap na der tot elkaar. En al dat gedraai maakt ons zo duizelig dat we op het laatst niet een meer goed weten wat Oost en wat West is. Ik heb me al dikwijls afgevraagd: zouden we daar nu altijd mee door- blijven gaan? En moeten we onze hersens niet eens wat rust gunnen, en ons eens opnieuw gaan oriënteren waar we nu eigenlijk zijn? Want één ding staat voor mij vast: Oost is niet meer wat het twintig jaar gele den was. Natuurlijk niet de we reld draait door en er hebben m Rusland net zo goed veranderingen plaats gehad als bij ons; de kranten vertellen daar wel eens iets van. Hoe dan ook: onder de omstandig heden anno 1966 wordt het hoog tijd dat we ons gaan beraden over de vraag: wat moeten we eigenlijk on der „Oost" verstaan, en wat onder „West"? Ik weet zeker dat het daad- werkelijke wezen van het Oosten niet meer overeenkomt met de voorstol ling die wij er van hebben, maar ook de voorstelling die wij varn het Wes ten hebben, is niet juist. Als wij het over de Westelijke democratie heb ben, zijn wij geneigd om de Ver. Staten voorop te stellen. En dat be rust op een foutieve beoordeling. Want in „democratie" zijn de Ver. Staten ongeveer vijftig jaar op ons achter. Veel mensen zullen dit dreven vinden en het niet geloven. Welnu, een reden temeer om het eens te gaan onderzoeken. Als we moeten wachten op een toenadering tussen Amerika en Rus land kunnen we nog lang wachten. Maar we zijn er nu eenmaal ten nauwste bij betrokken. En daarom zijn we wel verplicht om de situatie van vandaag duidelijk te kennen. En om de verhoudingen goed te kunnen beoordelen is het in de eerste plaats nodig te weten: wat is het Westen, en wat het Oosten! Hoe denkt een Amerikaan en hoe denkt een Rus! hoe wordt de democratie in Amerika toegepast en hoe in Rus land! Wat is de diepere oorzaak van de rivaliteit tussen die twee grootmachten! En nog een paar van die vragen. Kijk, die dingen dienen wij nodig te wetenIk ben er zeker van dat een degelijk en neutraal on derzoek frappante dingen aan het licht zal brengen, ook omtrent Ame rika. Begrijpt u me goed: ik wil deze dingen niet weten om een keuze te kunnen doen; wij staan aan de kant van hefht Westen en dat is onze lo gische plaats. Maar er is zoveel wan begrip tussen Rusland en Amerika, dat wij met ons nuchtere verstand ons moeten gaan afvragen: is dat nu nodig? en is het allemaal wel juist? En waarom moeten wij dan zo'n onderzoek instellenzult u vra Wel, per slot van rekening hebben wij altijd bekend gestaan als wereld burgers, en wij zijn dus zeer wel in staat om zowel het Westen als het Oosten te beoordelen. Vandaar m'n vraag naar een degelijk en nauw gezet onderzoek. Het kan zeer nuttig zijn en het zol ons in ieder geval een begrip geven in de verhoudingen tussen de communistische wereld en de westerse democratieën, zoals ze vandaag zyn. Herhaalde malen zijn afzonderlij ke personen, behorende tot religieuze minderheidsgroeperingen in Portugal voor het gerecht gedaagd. Vooral jehovah's getuigen vormen sinds 1964 het mikpunt van religieuze vervol gingen in Portugal. Er zyn gevallen bekend van jongere en oudere per sonen, die tijdens hun van huis tot huis evangelisatie door de poli- werden gearresteerd. Enkelen werden zelfs overgebracht naar fort Caxias in Lissabon. De 49 beklaagden, die vandaag te recht staan, kwamen in contact met de politie tijdens een wekelijkse ver gadering van Jehovah's getu gen m een particulier huis in Laranjeiro- De beschuldiging van de openbare aanklager luidt: „Ik verklaar dat al- verdachten materiële bedrijvers zijn van een misdaad tegen de vei ligheid van de staat, van het aanzet ten tot collectieve ongehoorzaamheid, geregeld bij en strafbaar volgens ar tikel 174 van het wetboek van straf recht. Zij vormen een politieke be weging, uit verscheidene landen af komstig en met het doel de grote massa, en in het byzonder de jon geren, tot ongehoorzaamheir, onrus en omverwerping van de staat te be wegen". Beschuldiging van hand gewezen De 49 beklaagden zullen worden be recht door 3 rechters. Op 27 september 1965 werd door Jehovah's getuigen een gedetail leerd verslag over de religieuze ver volging van Jehovah's getuigen in Portugal voorbereid en aan 't minis terie v. Buitenlandse zaken van de Ver. Staten overhandigd. Een artikel h erover verscheen in 't blad „ont waakt" van Jehovah's getuigen in Nederland. Onder meer werd de vol gende verklaring gedaan: „het parti- I culiere en openbare leven van Jeho vah's getuigen over de gehele we reld bewijst, dat zy een volk zijn dat de wet.ten in acht neemt. Waar zij wonen, volgen zy de bijbelse leerstel ling. aan regeringsautoriteiten onder worpen te zijn. Zij komen niet in op stand tegen de autoriteiten en nemen geen deel aan omverwerpende acti viteiten". Dit verzoekschrift besloot met een beroep op minister Rusk de onmenselijke en onrechtvaardige be handeling waarin Jehovah's getuigen Portugal onderworpen worden, te doen helpen opheffen. De vervolging gaat echter voort, waarbij zelfs ge vallen van lichamelijke mishande ling voorkomen. Volgens de woorvoerder van Jeho vah's getuigen in Nederland is het een ongewone aangelegenheid, dat nu een gehele gemeente van 49 perso nen voor het gerechtshof ge bracht wordt en men verwacht dat de beslissing van de rechtbank van doorslaggevende waarde zal zyn inzake de vrijheid van aanbidding voor Jehovah's getuigen in Portugal. ,,Nog nooit was er zo'n massale belangstelling voor het christen dom in Indonesië als op het ogenblik. Miljoenen mensen stellen zich op een geheel nieuwe wijze de vraag naar de zin van het men selijk bestaan. Dit is het gevolg van de revolutie vorig najaar en de daarop gevolgde anti-communistische bloedbaden." Dit verklaarde de secretaris-gene raal van de World Presbyterian Al liance (Gereformeerde Wereldbond) dr. Marcel Pradervand in Genève na een' bezoek van drie weken aan de jonge kerken van Indonesië. Dr- Pradervand was diep onder de indruk van wat er op het ogenblik in de kerken van Indonesië gebeurt. Hij noemde Indonesië het land „dat Amerikaanse militairen gearresteerd (Van onze Eindhovense correspondent) In Eindhoven is een spoor gevonden van de grote sigaretten- diefstallen, die in de Amerikaanse legerplaats Bittburg in Duits land de laatste tijd zijn gepleegd. Er zijn reeds drie Amerikaanse militairen, die zich ii> Eindhoven bevonden gearresteerd. Men heeft het vermoeden dat de centrale van de smokkel in gestolen sigaret ten zich ofwel in Eindhoven of in Helmond bevindt. Bij de opspo ring van ongebanderolleerde sigaretten is de recherche niet alleen op Amerikaanse maar ook op Nederlandse sigaretten gestuit die in de handel zijn gebracht. Men vermoedt dat deze eveneens van diefstal afkomstig zijn. De douane uit Eindhoven kwam j gaan om zich aan de verdachte flat tot de ontdekking dat in een Hel- j te melden. Nadat de deur Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Neede C. Overdyk te Aalten. Aangenomen naar Onstwedde (toez.) J. Broekhuls te Waverveen. Bedankt voor Putten (vac. J. van Wier) en voor Voorthuizen (vac. H. van Sloten) L. Blok te Ridderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. K. J. Schaafsma) S. v. d. Veen te Zwijndrecht. Beroepen te Wagenborgen C. de Ruyter te Rotterdam-Feyenoord. Bedankt voor Slledrecht (vac. R. Oosterhoff) G. Haaksma te Nieuw- Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN' GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk Molenaar te Moerkapelle en G. A. Zy- derveld te Middelburg. Beroepen te Rotterdam-Hoogvliet L. Hulsman te Vlaardlngen. Bedankt voor Kalamazoo (Michigan, U.S.A.) A. Vergunst te Rotterdam-C. VRIJE EVAN'G. GEMEENTEN Beroepen te Franeker Q. v.d. Vrle te Wormerveer. monds tankstation goedkope Ameri kaanse. maar ook Nederlandse siga retten werden verkocht. Bij een inval werden 3000 sigaretten in beslag ge nomen die ongebanderolleerd waren. Bij een onderzoek naar de herkomst van de sigaretten bleek dat deze betrokken werden van een adres aan de Leenderweg in Eindhoven. Bij een huiszoeking werden ook op dit adres 3000 ongebanderolleerde sigaretten aangetroffen. Van de herkomst wist de vrouw des huises niets. Haar man bleek niet thuis te zijn. De douane verliet het huis maar betrok buiten ongemerkt de wacht, 's Avonds zagen twee douaniers dat het huis betreden werd door een burger, die een aan drie kanten dichtgeknoopte deken torste. ZU zagen de man de trap op- opend en de gewaarschuwde bewoner een afwerend gebaar maakte, arongen de douaniers binnen. Zij na men de deken in beslag. Er bevon den zich 6000 ongebanderolleerde si garetten in. De eigenaar bleek een Amerikaan in burger te zyn. Intus sen werd in een der zijstraten een wagen met draaiende motor gevon den werd. waarin zich twee Ame rikaanse militairen bevonden. Ze zyn gearresteerd. De sigaretten die zy kwamen brengen waren afkomstig van diefstallen uit de legerplaats Bittburg. Van de goedkope Neder landse sigaretten kwam nog niet vast te staan of zij alleen maar ongeban- derolleerd waren, of dat zij ook nog als gestolen sigaretten moeten wor den beschouwd. de sleutel in handen heeft voor de gehele christelijke situatie in Zuid- oost-Azië. Byna tien procent van de bevolking is christen. Evenals de gereformeerde zending in ons land kwam dr. Pradervand tot de conclusie, dat hulp aan de kadervorming binnen de Indonesi sche kerken thans de hoogste priori teit moet hebben. Deze kadervorming is nodig om ook maatschappeijkl een goede christelyke bydrage te kunnen leveren aan de opbouw van het land. In de komende maanden zul len door de gereformeerde zending vyf medewerkers naar Indone sië worden gezonden voor deze ka dervorming. Dit gebeurt op verzoek van de Indonesische kerken. De eer ste is onlangs reeds vertrokken. Het is ds C. H. Koetsier uit Zaandjjk die in Semarang vormingswerk voor de arbeiders op Midden-Ja va gaat lei den. In ons land heeft hij voor zijn vertrek in enige grote bedrijven prak tische industriële ervaring opgedaan. OOK Ds. V. D. STEEN BEDANKT Na ds. W. M. Kalmijn heeft thans ook ds. C. v. d. Steen, her vormd predikant in Schiedam, die in de vacature van ds. J. Vossers was beroepen als predi kant van de Leidse hervormde gemeente - wijkgemeente Vre- deskerk voor dit beroep be dankt. Met kokosnoten een goede vaart De tewaterlating in Rijeka, Joe- go-Slavië, van een 13.400 ton metend vrachtschip voor een Indiase maat schappij is niet met de traditionele champagne opgeluisterd, maar met drie kokosnoten. De Indiase ambas sadeur in Belgrado, Aubra Mam, brak de eerste kokosnoot plechtig op de helling waar het schip af moest giyden, en de tweede op de boeg van het schip. De derde gooide hij achter het schip aan om het een goede reis te wensen. Dit was het derde van vier schepen, die in Rye- ka voor de firma uit Bombay ge bouwd worden. Prot. toeristenkerk met r.-k. hulp Op tweede pinksterdag werd in Gulpen in Zuid-Limburg door de Commissaris der Koningin de eerste I steen gelegd van een nieuwe pro- testantse toeristenkerk. De bouw j hiervan is dringend nodig in ver band met de velen die in het toe ristenseizoen een protestantse kerk dienst willen bezoeken. Maar de her vormde gemeenschap is maar klein niet meer dan 20 gezinnen, ver spreid over 400 km 2 en deze bouw gaat boven haar macht. Ge lukkig is er hulp mogelijk en wel van de rooms-katholieke parochie. Ter inleiding daarvan nodigde de de ken van Gulpen de hervormde pre dikant ds. W- van Waasbergen uit om op een zondag in de diensten van de parochie de predicatie te houden, welke uitnodiging door ds. van Waarbergen werd aanvaard. Nu wordt door de rooms-katholieke ge meenschap geld bij elkaar gebracht om de financiering van de protes tantse toeristenkerk mogelijk te m ken. KERK EN ISRAEL Op 29 juni zal de Hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Is raël wederom een Kerk- en Israël- dag houden in de Dorpskerk in Wassenaar. De by eenkomst begint om 10.30 uur. Deze dag staat onder leiding van prof. dr. J. Schoneveld. Sprekers zijn drs. H. van Praag, ds T. Poot en ds. S. Gerssen. Er zal een korte liturgische openingsdienst worden gehouden door ds. K. H. Kroon uit Amsterdam. De sluiting vindt plaats door ds. S. P. Tabaks- blatt. PRIESTERS MOETEN KUNNEN TROUWEN Uit een door het NIPO ingesteld onderzoek bleek dat 68 procent van de groep van ondervraagde r.k. Ne derlanders van mening was, dat het priesters behoorde toegestaan te worden te trouwen. Het onderzoek van het NIPO strekte zich uit over een groep van 478 volwassen mannen en vrouwen over het hele land ver spreid. In totaal was 81 procent van alle ook niet r.k. ondervraagden deze me ning toegedaan. Twaalf procent was van het tegendeel overtuigd, terwijl zeven procent de vraag niet kon be antwoorden. Van de hervormde on dervraagden waren 90 procent voor het huwelyk van r.k. priesters, van de andere kerkelijke gezindten wa ren 93 procent voor. terwyl van de buitenkerkelijken 86 procent voor De antwoorden op de vraag waarom het priesters toegestaan zou moeten worden te huwen, liepen nog al uiteen. De tegenstanders van het celibaat waren van mening, dat ge huwde priesters niet voldoende aan dacht meer voor hun werk zouden hebben (3%) en dat de r.k- geeste lijken welbewust voor het celibaat hadden gekozen(3%), terwyl even eens drie procent antwoordde: „Wy hebben altijd het celibaat gekend. Iets anders zou vreemd voor ons zyn". ACTIE SCHOOLSLAG In het najaar zal een actie ge houden worden getitel „Schoolslag". Doel van deze actie is een kapitaal byeen te brengen waarmee de uit bouw bevorderd kan worden van christeiyk onderwys in vyf wereld delen. Aan de kerken zal gevraagd worden op 27 november in de predi king bijzondere aandacht te beste den aan deze actie. Het bestuut van de Unie „Een school met den by- bel" heeft voor deze actie een werk comité gevormd, dat wordt byge- staan door enkele adviseurs. De ac tie start 21 november met'een ra dio- en televisieprogramma van de NCRV, die hiervoor in de zomer een radio- en televisieploeg uitzendt om in de verschillende werelddelen de situatie van dit onderwys vast te leggen in films en reportages. Van 21 tot 26 november 1966 zal een vyf- daagse marathon inzameling gehou den worden. Er wordt naar gestreefd zondag 27 november te maken tot een ge bedsdag voor het het chrlstelyk on derwys in Binnen- en buiten land. Op de nationale uniedag op zaterdag 26 november zal de totale opbrengst bekend gemaakt worden. Het streefbedrag is vyf miljoen gul den. Zes jaar werkzaam te Hoogmade Ds. J. de Jong uit Zeist, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, is na een kortstondige ziekte op 85- jarige leeftyd in een ziekenhuis te Zeist overleden. De begrafenis vindt morgenmiddag om twee uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats (nieuwe ingang) te Zeist plaats. Nadat de heer De Jong 1908 door het provinciaal kerkebstuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 21 november 1909 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Heilouw in de classis Bommel. Daarna stond de thans overledene nog te Jutphaas 1912 tot 1918, Steenwyk 1918 tot 191 Spyk in de classis Appingedam 1919 tot 1930 en tenslotte nog zeventien aar te Scheveningen. waar hem met ingang van 1 mei 1947 op zesenzestig jarige leeftyd emeritaat werd ver leend. Op 1 november 1949 werd ds- De Jong door ds. J. P. Honnef uit Leiderdorp ingeleid tot hulppre diker van de hervormde gemeente v Hoogmade in de classis Leiden, waar hy eerst ongeveer anderhalf jaar hulpprediker is geweest en daarna tot het najaar van 1956 bijstand in het pastoraat heeft verleend. In november 1956 vestigde ds. De Jong zich te Zeist, waar hy nog veel pastoraal werk heeft verricht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13