MERCEDES-BENZ boven 1500 kg specialist voor bestelwagens Het land achter de bergen AG 13 JUNI 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 plotseling gedrang vlak voor i trok zijn aandacht. Een twaalf- mensen kwam hem tegemoet. Op Hf meters van hem af bleven zij 0 en namen hem nieuwsgierig Haast zich zag hij Mohema diep pn. Niet wetend wat er van hem fccht werd, bleef hy staan, groep begon zich om hem te [ringen en hy zag ogen glinste- van belangstelling. Zy betastten jtof van zyn kleren en lachten praatten onophoudeiyk in hun 11e taal. Het zweet parelde Clay- B op het voorhoofd, terwyi die ikenden hem belaagden en hun «zins zure lichaamsgeur zyn igaten binnendrong. groep bestond uit mannen en iwen, maar zy waren allen in lfde nauwsluitende pakken uit stuk gekleed en droegen allen haar tot op de schouders. Alleen torsten van de vrouwen gaven onderscheid tussen de seksen Allen hadden een metalen je op de borst vastgegespt, maar •Uitgeholde schyven, die hy de «en by het verongelukte vlieg- e had zien dragen, droeg deze 4> niet. Plotseling bleken zy op uitgekeken te zyn. De nieuws- ,ge trek verdween van de gezich ten de ogen werden dof. Als op mando keerden alle mannen en wen zich om, liepen de gang in en verdwenen in een zy- fomore wiste zich het zweet van De ontmoeting met >nbekenden was een kwelling ge it. Maar Mohema zag er byzon- voldaan uit. „De Heren heten 'elkom", zei hy. „Ik heb toe- mlng gekregen u alles te laten wat u wilt. Dat is het bevel de Heren". Zy ging hem door rse gangen voor en veranderde Hkwyis van richting, dat het more begon te duizelen. Ten- e duwde zy een deur open. „Dit 5 wachtkamer van een kleuter- )1", zei zy. Aan de andere kant het vertrek opende zy een twee- eur en schoof hem de kleuter- Dl binnen. «rentwintig kinderen van om- ks vyf Jaar zaten kaarsrecht in [ge ryen aan kleine schryfta- |üe belangstelling lag de kin- 1 op het gezicht te lezen; zy _n recht voor zich uit. Hy zocht de leerkracht, maar zag alleen eerlaten podium. Claymore werd bewust dat het kabaal van de "Verlinge muziek tot een soort rui- was afgenomen, dat hy nog Hf flauw als achtergrond van de -erstemmen kon waarnemen. De jwen zongen het een of andere [Hy trok de tampons uit zyn en merkte, dat het geluid ftjk was. raar is de leerkracht?" Dhema wees hem een rooster in mur boven het podium aan. „zy en via de luidspreker onder- klonk een stem uit het rooster le kinderen begonnen te zingen, zover hy kon nagaan, herhaal- zy, wat de stem uit de luid- ker had gezegd. De stem stierf en pas in de stilte, die volgde, het hem op dat de kinderen ongewoon gedroegen. Er was det één by, die opzygluurde naar Wee bezoekers, die de klas waren lengekomen. De kinderen zaten istil, allen in dezelfde opletten- |kaarsrechte houding; alleen het Speren van hun oogleden vertel- dat zy levende wezens w-aren. s toen Claymore gedempt iets n Mohema zei, toonden zy geen Wigstelling. Ie Tweede Dienares lachte gevleid, lar u waardeert het?" Zy knikte ^aan. „Ja, wy dienen hen goed", ^en snelle woordenvloed kwam uit luidspreker en er viel beweging x te nemen in de wand, waar- r de kinderen keken. Er vergleed paneel en er werd een wit rrm zichtbaar van anderhalf by e meter, een matglazen scherm, i lichtflits gleed over het scherm daarna verscheen er een aantal ms. Het kind achter het eerste iltje rechts riep iets. De tekens dwenen van het scherm en wer den door andere vervangen; de eer ste waren zwart geweest, de tweede waren rood. Telkens als er van tekens werd gewisseld, was er een ander kind dat ze oplas. „Ze zyn toch niet aan het lezen?" „Ja zeker". „Maar ze zyn nog zo jong". „De kinderen van de Heren kun nen op vierjarige leeftyd lezen en schryven". Claymore schudde verbaasd het hoofd. Hy was onder de indruk ge komen en nam niet de moeite dat te verbergen. Na de Tweede Dienares verliet hy het klaslokaal en deed de tampons weer in de oren, toen de trommelmuziek aanzwol. „Is het dus zo, dat dit gewone kinderen zyn?" Zy knikte. „Nu, ik begryp niet hoe u het klaarspeelt, maar u bereikt iets met uw onderwys". Het was haar aan te zien dat zy zich voelde, alsof hy haar persoon lek een compliment had gemaakt. „Denkt u, dat u ons niets kunt le ren, waardoor wy de kinderen nog beter onderwys kunnen geven?" Hy schoot in de lach. „Neem van my aan, dat u de mensen in de Buitenwereld heel wat zoudt kun nen leren!" ,Ja, wy Dienaren geloven ook wel dat wy de Heren en hun kinderen best denkbare diensten bewyzen". „U weet bepaald wel, hoe u hen jong moet opleiden. Waarover ging die les?" „In deze les werden de kinderen óe beginselen van het tydperk van de Rede by gebracht. Toen we bin nenkwamen zeiden zy juist de pri maire waarheden op. Daarna lazen zij hardop de leerstellingen van de civilisatie. De eerste daarvan luidt: Hy, die niets met zyn handen maakt, is van geen waarde; hy zal geen plaats hebben in de gemeen schap van de Heren". Claymore krabde zyn kin en luis terde nauweiyks naar wat zy zei. „Wat ik niet kan plaatsen is die luidSDreker en dat televisiescherm. Onderwys geven zonder leerkracht!" „U bent het toch met me eens, dat het een goed systeem is? „U bereikt er althans goede re sultaten mee. Maar er zyn toch wel leerkrachten? Alles gaat toch niet per luidspreker?" „Er zyn geen menseiyke leer krachten". „Hoe kan dat?" (Wordt vervolgd) Eerste vrouwelijke burgemeester overleden Mevrouw Truus Smulders-Beliëm. burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers, is zaterdag op 63-Jari- ge leeftyd in het Bossche Groot-Zle- kenhuis overleden. Op 16 april 1946 werd mevrouw Smulders als eerste vrouw in Nederland tot burgemees ter benoemd. Ze bleef tot 1965 toen er twee andere dames burge meester werden de enige burge- meesteresse van Nederland. Mevr. Smulders volgde in 1946 haar man op die twee jaar tevoren tydens een transport van Buchenwald naar Da chau door de Duitsers werd gefusil leerd. De b urge mees teresse, die aan- vankelyk onderwyzeres was, kwam enkele keren in het nieuws: onder meer in 1949, toen Koningin en Prins aanzaten aan een koffietafel in haar gemeente en -zy een par keerterrein had laten maken voor kinderwagens, zodat de moeders de koninklyke gasten rustig konden be- kyken; enkele jaren later toen ze zich in felle bewoording verzette tegen een nudistenkamp in haar ge meente en by de geboorte van de Daffodil, waarvan zy het eerste exemplaar kreeg aangeboden. Mevr. Smulders had ook zitting in de Prov. Staten van Noord-Brabant voor de KVP. Gevluchte arrestant in Amsterdam gepakt Een 19-jarige jongeman, die zater dagmiddag toen hy uit een arrestan tenwagen voor het hoofdbureau van politie in Amsterdam stapte, wist te ontsnappen, is gisteravond weer ge pakt. Twee agenten van het politie bureau Warmoesstraat hebben de jongeman op het Stationsplein voor het Centraal Station, op het moment, dat hy naar binnen wilde gaan, ge arresteerd. De jongeman, die door het bureau J. D. Meyerplein ter zake van diefstal werd gezocht, is daarheen overgebracht. De marechaussee in Oldenzaal had de in Hamburg wonende verdachte in een internationale trein aangehouden en overgegeven aan de parketgroep van de Rykspolitie in Almelo voor overbrenging naar Amsterdam. 60 Speciale fabrieksuit- voeringen bieden een pas klare oplossing voor prak tisch elk vrachttechnisch probleem. De verhouding vracht-laadruimte-laad vermogen-vering werd tot een ijzersterke formule ge transformeerd. De speciale Mercedes-Benz vering beschermt de vracht - een bijna geluiddichte en trilling- vrije, luxueuze cabine beschermt de chauffeur. Snel en economisch rijdt U met de zuinige diesel (98 km/u), nog sneller in de benzineuitvoering(112km/u). Vraag folders of inlichtingen bij Uw Mercedes-Benz dealer of bel Importrice N.V. A.G.A.M. Amsterdam, Stadhouderskade 89-90. Tel. 020-719555, toestel 02. Vestigingen en dealers door het gehele land. PANDA EN DE MEESTER-GELDVERZAMELAAR 13. De heer Geldmaker reed langs de rij auto's die er door de verf-regen erg bont uitzagen en stopte naast de voorste. Nogal sneu, zeg!" mompelde de eigenaar daarvan in zichzelf. „Een beetje erg vervelend en de tinten vloeken nog ook!" „Wel, wel, wel!" sprak de geldverzamelaar, zijn hoed lichtend. „Een weggebruiker in moeilijkheden, naar ik vermoed? Gelukkig dat ik net langskom! Nu kan ik misschien hulp bieden!" „Dat zou prettig zijn" zei de automobilist dankbaar. .Maar... eh ik ben niet de enige! Achter mij zijn er nog meer!" „Is dat zo?" vroeg Simon Geldmaker verrast, zijn bril afne mend om beter te kunnen zien. Jnderdaad! Nu u het zegt! Dat vraagt om uitgebreider hulp! Dit zal mij meer inspannen dan ik had verwacht! En bovendien betekent het een kostbare vertraging van mijn zakenreis! Als er nu sprake was van een kleine tegemoet koming Tja, dan De ander trok met enige tegenzin zijn portefeuille en overhan digde enkele bankbiljetten. „Wilt u ons nu helpen?" vroeg hij ontstemd. „Ja natuurlijk - graag zelfs!" antwoordde de heer Geldmaker. ,Maar eerst even kijken hoeveel we hier hebben!" En hij begon ijverig te tellen RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 30. „Ik zal u alles vertellen, heer", zegt de oude herbergier op smekende toon, „maar brengt u mij niet voor het gerecht. Ik kon er niets aan doen. De rovers lieten mij een maal van drie gangen bereiden en mijn beste wijn op tafel zetten, en ze waren nog niet eens tevreden. Ik hoorde ze praten over een overval, en toen be greep ik wel wat voor vlees ik in de kuip had, maar wat kon ik doen? Mijn vrouw en ik zijn oud en in de verre omtrek woont nie mand. We mochten blij zijn als we het leven eraf brachten". „Ge beurde er nog iets bijzonders?" vraagt Tsjiao Tai. „Probeer je alles te herinneren". ,,Ja, heef', is het antwoord, „de rovers aten en dronken als beesten, en ik hoorde ze praten over twee pakjes die ze voor zich op tafel hadden gelegd. Het scheen dat ze iemand verwachtten om de pakjes te halen. Inderdaad kwam er na een half uur een man binnen in een oud gewaad en met een rode halsdoek voor zijn gezicht geknoopt. Hij nam de pakjes in ont vangst en betaalde de boeven elk twintig zilverstukken. Daarna stuurde hij ze weg. Ik was verbaasd dat ze zich lieten gebieden door iemand die er zo armoedig uitzag, maar misschien was het een vermomming". De woorden van de herbergier hébben indruk ge maakt op Tsjaio Tai. De dode man die hij in de struiken gevonden heeft, beantwoordt precies aan de beschrijving van de man die de pakjes in ontvangst nam. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 541. Zelfs nu nog, zoveel jaar nadat dit alles gebeurd was, wer den Brams ogen rond bij de herinnering aan wat er tóen in hem omging. „Stel het je voor, jongens," zei hij, en Karo en Tutu deden er echt hun best op om hem te begrijpen, „daar was ik, als lichtma- troosje, moederziel alleen aan boord van dat grote schip. Er was geen sprake van, dat ik in mijn eentje de zeilen kon reven en tot overmaat van ramp begon er een krachtige wind op te steken." „Wat moest je doen, Bram?" vroeg Karo bedrukt. „Ben je er goef afgekomen „Anders had ik hier niet gezeten," zei Bram en daar was weinig tegenin te brengen. Een beetje geruster luisterde Karo naar het vervolg van het verhaal. „Het zou voor de grootste zeeman ter wereld al een toer zijn ge weest onder deze omstandigheden het schip te redden," ging Bram voort, maar er kwam nog bij, dat het kompas als dol in de rondte draaide, dat het roer niet meer luisterde en dat het net tuas alsof het schip door een geweldige kracht in één bepaalde richting werd getrokken. Ik begreep dat het schip niet meer te redden ivas." Carlisten bijeen in Spaans klooster Ongeveer 20.000 Catalaanse Carlis ten zyn gisteren in het beroemde klooster van Montserrat byeenge- komen om te eisen, dat alle Span jaarden beslissen over de toekomst van Spanje. Velen der aanwezigen waren „requetes", een van de monar chistische groepen die in de Spaanse burgeroorlog voor Franco streden, zy zeggen, dat prins Carel Hugo van Bourbon Parma, de echtgenoot van prinses Irene, de enige wettige pre tendent op de Spaanse troon is. De opmerking over de toekomst- van Spanje was biykbsar gericht op het recente besluit van Franco om het verzoek van Carel Hugo ter verkry- ging van de Spaanse nationaliteit niet in te willigen. Canadese staking duurt voort De stakende havenarbeiders in Montreal, Quebec en Trois-Rivières hebben gisteren het nieuwste aan bod van de vereniging van Cana dese reders van de hand gewezen. Zy besloten hun staking, die al een maand duurt, voort te zetten. De staking van de 4.250 havenar beiders is op 9m ei te Montreal be gonnen en sloeg een dag later over naar Quebec City en Trois-rivièrea. Het werk in deze drie havens ligt vrijwel geheel stil. De havenarbeiders eisen loonsver hogingen, betere arbeidsvoorwaarden en een garantie, dat de werkploegen niet ingekrompen zullen worden. basbujks vervolgverhaal Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLAND Weg van Noordwijk naar Rijnsburg afgesloten In verband met de reconstructie - werkzaamheden aan de Jan Zwa- nenbrug in Noordwyk zal de Ryns- burgerweg van 13 tot en met 30 juni as. of zoveel korter of langer dan nodig is, voor alle verkeer gesloten zyn. fositieg Nederlandse 1 1 t. lov....»,, P 10 Finl.t.rr. K.rlst.d 1» V 9 v Wtsklot n ftm.V.Ï V Por' Sa.d Heïinï 10 1400 m ZW iwyntii p io VófV"*3o«d,n lïlhïi! '1 *"lw.'P.n i!™'J.° f" Anrwprp.n M, P 11 Ou.u.nt Ardlto 9 v Port Talbot n Art™ 1? 100 m 0 Gibraltar

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19