mr rdc Anderhalf miljard voor een QUARK t de laos SEINEN Is de nieuwe Bohr al geboren DOOR EIBERT H. BUNTE Brit schreef vijf talige dictionaire met „sneers" I in raadsels op aarde rondwandelt oud gezegde. Het is bovendien een die altijd waar zal blijven. Iedere weten- weet het: voor ieder probleem dat hij tien twee of meer nieuwe moeilijkheden it er niet naar uit, dat dit ooit anders I. Voor wat de microkosmos betreft is inatiek samengevat in het vreemde lark, de naam die men heeft gegeven ïhte elementaire deeltje, waarvan men of het bestaat. Om deze problematiek oplossen wil men een deeltjesversnel- *1 met een energie van 300 miljard elek- ie, zoals vorige week werd beschreven, niljard gulden zou gaan kosten. op het gebied van de subnucleaire fysica is Er zijn in de loop van de jaren vale 'eitjes ontdekt, die te zamen een nogal orda- vormen, al schijnt er wel een begin van te aijn. Wat is het principe, dat aan de jollectie ten grondslag ligt? !/4 een andere raag: waarom moeten we dat zo f Het antwoord is eenvoudig: omdat we mensen «g ingeschapen drang tot weten, waaraan we geen Kmnen bieden. Dat is een van de essentiële za- ivan het dier onderscheiden. Het dier accepteert waarin het wordt geplaatst, past zich erbij aan kan. maar verandert haar niet. De mens heeft ïg ingrijpend gewijzigd en ,kon dat doen daar ïhap, aanvankelijk zeer beperkt, later steeds rorden. het. dat wij nu allerlei kunststoffen kunnen ver- Qn insektenbestrijdings- honderden andere nut- 'peer? Alleen doordat i eeuw scheikundigen /problemen op te lossen slaagden die op geen enkel praktisch Zo was er de Rus die zich verbaasde over 'Aital chemische elemen- hbestond en die geen jfnhang vertoonden. Ele- I stoffen, die op geen f- in andere stoffen kun- ontleed. Water is een i^Van de gassen water- jrstof. keukenzout is er ht metaal natrium en Bor. maar koper, jodium, |er en tientallen andere »r bestaan uitsluitend jf.' Hebben ze dan niets zo vroeg Men- r a^' theoretische kwestie Mendelejeff en onaf- an hem ook de Duitser Haagde erin orde in de •engen. Door de elemen- blgorde van hun gewicht /ast en boven elkaar te in, kreeg hij een sys- rin bepaalde eigenschap- Het grote 28 GeV proton- synchrotron in Genève zou ae protonen niet zo'n enorme snelheid kunnen geven als de ze niet waren „voorversneld". Op de foto ziet men de lineai re voorversneller, waarin d? protönen een energie krijgen van 50 miljoen elektronvoit. Met deze energie treden ze de ronde renbaan binnen, waar ze verder worden ver sneld tot 28 miljard eV. dus nog niet ver genoeg in de na tuur doorgedrongen om haar een voud te kunnen ontdekken. De Belgische hoogleraar prof. dr. L. van Hove, een van de directie leden van de CERN in Genève, weet hierover boeiend te vertellen. ,,We kennen nu vier of vijf fami lies, elk bestaande uit acht of tien deeltjes. Dat kèn niet het juiste beeld zijn en ik ben ervan overtuigd, dat we de waarheid ze ker zullen vinden. We zijn in de loop van de jaren afgedaald naar steeds kleinere afmetingen, telkens hebben we nieuwe processen en wetten ontdekt, en telkens kwamen meer fundamentele eigenschappen van een vereenvoudigde situatie aan het licht. Waarom zou dat niet zo doorgaan?" Grenzen Hij poneert het als vraag, en te- Er hebben in de loop der jaren ook heel wat Nederlanders recht, want er zijn twee grenzen kortere of langere tijd bij de CERN gewerkt. Op foto: Een mogelijk, waarbij deze ontwikkeling van deze Nederlanders was dr. D. Harting, nu werkzaam op zou m°eten stoppen. Met de eer- het Zeeman-laboratorium in Amsterdam, in de tijd dat hij in f?" inH^r^n6 vIvpJ46" ,kn^n J als er inderdaad zoiets als een Geneve „rondstoeide met ingewikkelde apparaten voor het qUark zou blijken te bestaan, als fotograferen van banen van deeltjes. er dus in de materiële wereld één elementair deeltje zou zijn, waar uit alles is opgebouwd en waar be- Wanneer, ten koste van veel tijd en moeite, foto's zijn neden niets meer bestaat. Die gemaakt waarop elementaire deeltjes zich verraden door de grens zou er niet zijn als er, hoe sporen die zij nalaten, dan moeten deze foto's nauwkeurig dieP ™en ook in de microkosmos worden onderzocht. Wat voor deeltjes hebben zich gemanifes- ?teeds e®""ie.uw, niyeau ii u van verschijnselen blijkt te bestaan teerd, hoe deden ze dat, zijn er onverklaarbare sporen te vin- dat de grondslag vormt voor het den, al dat soort vragen moet worden beantwoord. hoger gelegen. Dan echter komen we te staan voor de grens, die on ze menselijke vermogens en ons is inmiddels gezet. Men heeft ont- zo en zo uitziet. De laboratoria in technische kunnen ons stellen: we dekt, dat een aantal op het oog Brookhaven en Genève, waar de kunnen niet oneindig diep doordrin- verschillende deeltjes kan wor- grootste twee deeltjesversnellers ter gen ergens worden de verschijn- den opgevat als verschillende ver- wereld staan opgesteld, gingen op selen so subtiel, dat ze zich aan schijningsvormen van een en het- zoek, en zie, het ontbrekende fa- iedei-e waarneming onttrekken. zelfde partikeltje. Dat vereenvou- milielid omega minus geheten Wat houdt professor Van Hove digt de zaak al wat. En verder werd gévonden en beantwoordde aan voor het meest waarschijnlijke: is recentelijk een theorie geformu- de beschrijving. In andere woor- dat er een onderste grens is in de leerd, volgens welke er een aantal den: zo de theorie al niet geheel natuur, of dat er beneden ieder .families" van deeltjes zou be- juist is, schuilt er toch veel juist- vlak van realiteit een nieuwe wer- dere met een kleine energie, soms staan ook alweer te vergelijken heid in. kelijkheid ligt? Het antwoord, met je materie? En het neutron? Het met dezelfde, soms met tegenge- met de groepen elementen die Nog altijd echter ontbreekt de een glimlach gegeven: ,,daar durf antwoord was ontkennend: een pro-, stelde „spin" (ongeveer te verge- Mendelejeff vond. Die theorie bleek schakel, die de verschillende fa- ik pas wat over te zeggen zodra grote stap vooruit, want voor milies aan elkaar verbindt. De na- de eerste waarnemingen zullen zijn dan wél waren. Was het proton het ene met een grote en het een ondeelbaar, structuurloos brok kon worden opgevat als een lijken met de aswenteling van de stoffen elkaar op een neutron d£d een elektron had uit- aarde). Waar is de Mendelejeff, die het eerst kon men aan de hand tuurkundigen zijn ervan overtuigd gedaan met de nieuwe deeltjesver- wijze afwisselden. De gestoten> omgekeerd het neutron in deze chaos orde schept? En is hiervan een voorspelling doen, en dat die schakel bestaat. De natuur sneller, die we nu zo graag Kon hij niet geven: die ajg een proton dat een elektron de nieuwe Bohr, die er straks ,de deze bleek uit te komen. Is onze geeft altijd de voorkeur aan een- len bouwen". theorie juist, zo zeiden de fysici, voud, en de huidige situatie is niet 9s Bohr, en deze kon komen toen ontdekt was de bouwsteen van niet een ondeelbaar «houden aan de Deense ^ad opgenomen. Verder bleken er verklaring van zal geven, al lis Rnnr en Hmo IcAn "V in de kosmische straling deeltjes ren? voor te komen, die in massa het midden hielden tussen de zware pro- u tonen en de lichte elektronen en ïr0 °ngeveer daarom de naam mesonen kregen Protonen, Anders gezegd: het zal nog wel dan moet er in die ene, bepaalde eenvoudig en kan dus niet de na- een aantal jaren duren voordat we Een belangrijke stap voorwaarts familie een familielid zijn, dat er tuurlijke zijn, zeggen zij. We zijn uitspraken mogen verwachten. elektronen bleken de van het atoom te zijn, er bleken deeltjes te zijn. zwaarder nog dan het proton. En er waren zelfs deeltjes zonder rust- verschilden slechts ma™neutrino's. En dan hadden door de verschillende al)e deel(jes Qok nog hun (egen. >rotonen in de atoom- st probleem was opge- gaf de schei deeltjes". Kortom: voor men het zich goed mogelijkheid om, samen en wej realiseerde was in feite de- ituurkunde, de materie zelfde toestand ontstaan, zij het op Üu11 £n kaar *e wijzigen een ander vlak, die in de vorige eeuw Mendelejeff zo intrigeerde: de natuur bleek opgebouwd te zijn uit tientallen verschillende deel tjes, die zo op het oog geen enke le samenhang leken te hebben, lag voor de hand of, Lichte, middelzware, zware en niet „elementair" zeer zware deeltjes, de meeste elek- delen dat trisch positief, negatief en neutraal, «hoeften van de mens. was praktijk geworden. oorwaarts Onder de Britse eilanders is een bij de Britten ontwikkeld tot een tenissige dictionaire (uitg. Wolfe talen verkeerd (abusive) uit te man opgestaan, die weer eens aan cultureel eigendom, een beeldrijke Publishing Ltd, Londen). drukken". Eerlijkheid gebiedt ech- één van .die bizarre, voor buiten- bron waaruit bijkans iedere Engels- Helaas, onze taal werd niet uit- ter te zeggen, dat a^mmige uit- staanders ondoorgrondelijke behoef- ma put. Maar wat met die rijk- verkoren, maar de Nederlander die drukkingen de grens tussen „ver ten van de Engelse inboorlingen dom te doen op het barbaarse con- met zijn Engels, Duits, Frans, Ita- ke^rd" en „grof" wel eens over heeft weten te voldoen. Hij schreef tinent", waar dit kostbare Britse liaans en Spaans een beetje uit de schrijden en dat niet alle sneers in een Insult Dictionary", een woor- goed is verspild? Waar men juist voeten kan, treft een keur aar. van dit opus dat gereserveerde raffine- denboek met beledigingen, met in ergerlijke situaties door zijn vo- aantijgingen, van toespelingen van ment bevatten, dat men var de kwetsende opmerkingen in vijf ta- cabulaire en spirit in de steek kwetsende aard, waarmee hij on- Brit gewend is. Maar toch beamen len. wordt gelaten en men in de emotie welvoeglijkheden, in het buitenland wij wat de inleiding tot dit exoti- Geen land, u weet het, waar zo- gedwongen is zwijgend onrecht en ondergaan, met het woord meedo- sche produkt zelfgenoegzaam in al veel verbale prikken met de naald onfatsoen te gedogen? genloos kan straffen. even Engelse kortbondigheid zegt der ironie worden uitgedeeld als Daar is nu een mouw aan ge- D» ondertitel van dit merkwaardi- „This dictionary is unique". Engeland. Het badineren heeft zich past door de uitgave van deze bui- ge werk luidt: Hoe zich in vijf R. v. R. (Van onze correspondent Frank Onnen) Parijs. Een luchtkasteel wordt in het Frans een „chdteau en Es- pagne" genoemd. Een Spaans kas teel derhalve. De Spaanse kastelen (of tenminste de riante villa's en luisterrijke flatgebouwen) waar over de Fransen vandaag praten kan men in die spreekwoordelijke betekenis echter niet helemaal Spaans noemen. Ze hangen aller minst in de lucht. Sedert een jaar of vier, vijf, heb ben de Fransen tienduizenden „se condaire residenties", zoals de fis cus hier een buitenhuis noemt, aan de Costa Brava en de Costa del Sol gekocht tegen prijzen, waar voor ze in het eigen vaderland zich nauwelijks een hutje op de hei had den kunnen laten bouwenEen gloednieuwe villa met vijf vertrek ken, een „patio" en een terras met uitzicht op de Middellandse Zee, heb je in Spanje, gordijnen, vloerbedek king en meubilair incluis, voor een dikke vijftigduizend gulden en kom daar in Frankrijk maar eens om. Bovendien kan men zo'n bezit on middellijk aan buitenlanders tegen een redelijk bedrag verhuren, zon der dat de Spaanse fiscus zijn hand ophoudt voor enigerlei belas ting of andere rechten. Niet zo'n wonder dus, dat de Franse makelaars hun blikken at lang over de Pyreneeën op die Spaanse kastelen die dus ook lucra tieve beleggingsobjecten zijn, heb ben geworpen: elk weekend worden zelfs excursies met een vliegtuig vanuit Parijs naar bouwterreinen aan de Middellandse kusten onder nomen, waarbij door de kandidaat kopers de reis niet eens hoeft te worden betaald, zodra ze, bij terug keer in het vaderland, maar een contractje willen ondertekenen. En er zijn niet zelden reizigers bij, die dan direct zo'n vier, vijf contracten van hun signatuur voorzien. Men heeft berekend dat de Fran sen sedert 1906 bijna net zoveel geld in Spaanse als in vaderlandse huizenbouw hebben belegd. Wat na tuurlijk toch eens spaak moest lo pen. En het is de nieuwe, puritein se minister van financiën, Michel Deb ré geweest, die thans die spaak tussen de wielen van de handelaars en kopers van de Spaanse kastelen heeft gestoken. Elk bankbiljet dat naar Spanje wordt uitgevoerd moet in het vervolg gerechtvaardigd hun ner worden en bij die huizentrans acties is de minister van plan dan ook een eigen vinger in de pap te steken. Hij hoopt dat langs die weg eindelijk ook eens de zesduizend luxe flats die in Parijs zijn ge bouwd van de hand zullen gaan, waarvoor tot dusver, ondanks de hemeltergende woningnood geen liefhebbers waren te vinden- Voor de Spaanse kastelen lijkt de gouden tijd nu weer te zijn afge sloten. Maar intussen hebben de wakkere Franse bemiddelaars hun ogen al op Griekenland, Zuid-Sla- vië en Tunesië laten vallen die hun, zo geen Spaanse kastelen, in elk geval wel andere gouden bergen beloven. Wistu Wist u dat Parijs de dichtstbevolk te stad ter wereld is? (270 zielen op één hectare tegen 98 in New York. 77 in Londen en 38 in Ber- lijn); dat er in deze stad niettemin elke vier minuten, door geboorte, nog een nieuwe burger (es) bijkomt? dat elk nieuw gezin dat zich hier bovendien nog komt vestigen, met een bedrag van vijf miljoen oude franken op de nationale schat kist drukt? dat Parijs ruim vijftigduizend kroegen of bistro's telt om zo oofe op het alcoholische front alle ande re wereldsteden glansrijk of glans- arrr te slaan? dat Parijs, naast een school voor mannequins ook nog een op leidingsinstituut voor covergirls be zit (85 bis Rue du Saint-Honoré)? dat de plaatijzeren monu mentjes waarvan in Gabriel Che valiers Clochemerle druk gesproken wordt en waarin 't sterke geslacht zich, in behoeftige omstandighe den, even terug kan trekken, bin nenkort geheel uit het Parijse stadsbeeld zullen zijn verdwenen (en dat van de oorspronkelijke 1200 „vespassiennes" thans nog maar een driehonderd in functie zijn)? dat de totale lengte van de Parijse straten 1.700.000 meter be draagt, terwijl 1.300.000 auto's bij de prefectuur staan ingeschreven die, zonder garage en dus dakloos, voor 't overgrote deel buiten parke ren (in welke omstandigheid intus sen de hoofdoorzaak van het ietwat benarde verkeersprobleem gezocht mag worden)?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17