Jeugddorp in Leiden Veel waardering voor H. Hoorn-9 jaar in Leiden Recreatie in de open lucht voor de jeugd Tegelijk sproeien? dan geen water DONDERDAG 9 JUNI 1966LEIDSCH DAGBLAD ró óckrijven Aardappelen enf gebakken peren; Een 35-jarige aardappelhan- delaar uit Leiden zat lelijk met de gebakken peren, toen de examencommissie voor het vak- j diploma hem een lelijke kool stoofde door hem te laten zak- ken. Daardoor kwam de aardappel- handelaar in overtreding. „Het is een gekke boel", protesteerde hij, „ik handel alleen maar in aardappelen, j maar moet ook alles weten peren en kroten omdat het diploma is". „Wanneer je dan het diploma hebt, dan mag-je daar ook gelijk in handelen", probeerde de officier hem te troosten. Ver- dachte antwoordde echter wei barstig: „Ik doe dat niet en heb er ook helemaal geen plannen j voor". De rechter bleek het ook e nare geschiedenis te vinden. De officier eiste f. 50 boete, de rechter maakte er f. 35 var PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT De heer B. A. M. Oude Alink, ge boren en wonende in Leiden, assistent op ht organisch chemisch laboratorium in Leiden, promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor n de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „The photochemistry of some lactones". Promotor was prof. dr. E. Havinga. <5^ ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 beeft hem. Ook in briljant. altijd voordelig. Officiële publikaties TOLGELDEN Ter openbare kennis wordt gebracht, oat geen gebruik meer zal worden ge maakt van het recht tot het heften van tolgelden voor het bevaren van ae trekvaart tussen Leiden en Haar lem tegenover de Rijnsburgse Vliet naij h^t, Leidse Hek onder de gemeen- J' De mogelijkheid tot vakantie- vreugeje voor de Leidse jeugd wordt deze zomer aanzienlijk uit gebreid. Op maandag 18 juli -opent het eerste Leidse jeugd dorp aan de Voorschotenseweg ■"zijn poorten en daarmee krijgt ■Leiden een unieke speel- en re- Bpreatiegelegenheid voor de jeugd in de leeftijd van 11 a 12 jaar. I Ter gelegenheid van de ope ning van dit jeugddorp wordt 10 van 18 tot 22 juli een week geor ganiseerd vol vakantie-activitei- m ten onder de naam „jeugdvakan- Jtiedorp". "J week ging uit van de Sectie Jeugd- il recreatie van de Stichting Leidse Jeugd Actie, een instantie waarin samen werken het R-K. Stedelijk .''.Comité voor Vakantiebezigheden, het Leidse Volkshuis en de commissie „voor JeUgdvakantiebezigheden. Jon- 5'igens en meisjes uit de zesde klas- sen van de lagere scholen kunnen D meedoen aan deze week, die een ge- il varieerd programma van sport, spel en andere vakantie-activiteiten gaat brengen. Een en ander gebeurt in de grootst mogelijke vrijheid, zo vertelt mej. J. Leemans, directri ce van het Leidse Volkshuis en be trokken bij de voorbereidingen. „We r willen de kinderen écht vakantie ge- ven en daarom zijn ze helemaal vrij om mee te doen of niet mee te doen aan de activiteiten, die door vrijwilli gers in het jeugddorp op touw wor den gezet". Verbetering ■i 1 „De recreatiemogelijkheden in de open lucht- zijn voor de Leidse jeugd zeer beperkt", vertelt de heer G. Steinbach, secretaris van de LJA. „De opening van dit jeugddorp be- j tekent dan ook een belangrijke ver- 3 betering". Recreatie in de open lucht werd tot nu toe alleen maar geor- I ganiseerd door de Commissie voor de JeUgdvakantiebezigheden (vanuit 's.de speeltuinen), de speeltuinver- f enigingen, het hier boven al genoem de katholieke comité en de LJA. In t het jeugddorp aan de Voorschoten- i-seweg (even voorbij het zwembad „De Vliet") kunnen alle mogelijke f groepen jongelui terecht. „Wij wil len de hele organisatie een beetje informeel laten", zegt de heer Stein bach. „Daarom willen we het aan tal vaste bezoekers of huurders zo veel mogelijk beperken,, maar het jeugddorp vooral ter beschikking van groepen, die onder leiding van een of meer ouderen willen komen spe len. Er is geen beheerder aan het Het heeft de heer H. Hoorn» die 1 juni het feit herdacht, dat hij 25 jaar aan het hoofd van een gemeentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst stond zestien jaar in Dordrecht en thans negen jaar in Leiden gistermiddag in de kantine van de Leidse inrich ting niet aan belangstelling, hartelijke woorden en fraaie geschen ken ontbraken. Vuilverbranding kroon op werk Tijdens een receptie hem aan geboden door het Leidse college van B. en W. zwaaide wethouder S. Menken in zfjn kwaliteit van loco burgemeester de heer Hoorn lof toe voor het aandeel, dat hij heeft ge had in de voorbereiding, bouw en inrichting van de over enkele maan den te openen vuilverbrandingsin richting aan de Gabrlël Metzustraat- Wethouder Menken herinnerde er aan, dat de heer Hoorn reeds In 1938 door de gemeente Dordrecht werd aangetrokken voor de opzet van een dergelijke Inrichting, welke in later jaren totstandkwam. De mo bilisatie riep de heer Hoorn in een officiersrang onder de wapenen. Na zijn terugkeer in de burgermaat schappij, werd hij, in een ook voor hem moeilijke periode, in 1941 be noemd tot directeur van het Dordtse reinigingsbedrfjf. Direct na het be ëindigen van de tweede wereldoor log werd hij mede als transportcom missaris belast met de voedselvoor ziening. Bovendien was hij in Dor drecht nog korte tijd comma idant van de brandweer. In 1957 werd hy in Leiden in zijn huidige functie benoemd. Wethouder Menken me moreerde de grote strijd, welke de heer Hoorn hier heeft moeten voe ren voor de bouw van een vuilver branding toen bleek, dat G.S voor een compostbedrijf geporteerd wa ren. Voorts schonk spreker aandacht aan de moeilijkheden, welke de heer Hoorn had te overwinnen toen Nieuwkoop „het Leidse vuil niet meer kon opnemen" en het aandeel, dat hfj heeft gehad in de uitbrei ding van de materiële voorziening. Uw toewijding, plichtsopvatting en gevoel voor stijl hebben ons college, aldus de wethouder, steeds getrof fen. Wij hopen, dat wij tot aan uw pensionering in 1970 nog veel van uw krachten en inzicht mogen profiteren. Ir. M. J. v. d. Berg, plv. directeur van het Dordtse energiebedrijf, die gelukwensen van het gemeentebe stuur van Dordrecht overbracht, merkte o.m. op, dat in deze gemeen te nog steeds met waardering en respect over de persoon en het wer De heer H. Bassie rechts) biedt de jubilerende directeur ge lukwensen aan. (Foto L.D./Holvaet) in de jubilaris wordt gesproken. In gelijke geest voerden het woord de heer H- Bassie namens het In stituut hoofden van dienst, oud-wet houder J. G. Hagens, die voor deze gelegenheid speciaal uit Eindhoven overgekomen en de hoofdopzich- van de dienst, de heer A. de Koning, die de nieuwe vuilverbran dingsinrichting zag als de kroon op het levenswerk van de heer Hoorn. i een dankwoord van de heer Hoorn volgde een zeer druk bezochte receptie, waarvoor o.m. belangstel ling toonden de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, oud-wet houder van Leiden, oud-wethouder A J. Jongeleen, de huidige wethou ders, de heren ir. J. J. G. van Hoek, P S. Harmsen en S. Sannes, vele hoofden van dienst, kolonel Th. H. Wessels, mr. C. H. Hins, chef Open bare Werken, dr. P. H. Pott, direc teur van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, een afvaardiging van de Leidse Universiteit en enkele raads leden. Na afloop van deze receptie volgde nog een huldiging in de kring van het personeel. Behalve het ge schenk van dit personeel een automatische platenspeler bood de heer G. van Schie, voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer Hoorn foto-materiaal aan. De Kamer van Koophandel ei Fabrieken voor Rijnland, die a.s dinsdag met een receptie in „De La kenhal" relief zal geven aan haa 150-jarig bestaan, heeft gemeend aan twee voor Leiden en Rijnland belangrijke instellingen een gift f 2500 te schenken. Het zyn de Rijnlandse Molen stichting, die erop uit is het molen- bezit in stand te houden, en de Ver eniging van belangstellenden in „Dt Lakenhal", in welk gebouw de Ka- van 1826 tot 1853 haar zittin gen hield. Tijdens een intieme bijeenkomst C het gebouw van de Kamer heeft de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, bestuursleden van deze instellin gen deze schenking overhandigd. Een geste, welke op hoge prijs werd gesteld. Auto's botsten Op het kruispunt Schiestraat Nieuwe Offemweg in Noordwijk had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De ene wagen werd bestuurd door een 32-jarige techni cus uit Voorhout en de andere auto door een PTT-ambtenaar uit Leiden. Enige inzittenden van de voertui gen liepen bij dit ongeluk hoofdletsel op. Benoeming prof. mr. A. R. Bloembergen D Bij K.b. is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam prof. mr. A. R. Bloembergen, hoogleraar de Leidse Universiteit. L.D.M. waarschuwt In grote delen van Leiden bestond gisteravond gebrek aan lei dingwater. Hoe men ook aan de kraan daaide, er kwam óf een klein, aarzelend straaltje óf geheel geen water uit. De L.D.M. op bellen had ook al geen zin. omdat de telefoon daar al roodgloeiend stond. De oorzaak van de lage waterdruk lag echter bij de waterver bruikers zelf. Tal van Leidenaars vonden het namelijk noodza kelijk om uitgerekend tussen zes en acht uur hun tuintjes te gaan sproeien, waardoor een toegespitste piek ontstond met alle nare ge volgen van dien. Het watergebrek kwam aan het einde van een warme dag, waarop de L.D.M. toch al een record hoeveelheid water naar de stad had doen stromen. Van de zijde van de L.D.M. dringt men er met klem op aan om tijdens warme dagen matiging te betrachten en vooral spreiding in acht 11 nemen bij het sproeien van tuinen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Olga. <1. v. c. Jonater en c M Zuid- dam; Margret. d. v. J. G. de MooiJ en J. van den Eiikel; Jolanda Bianca, d. v. J. H. Planje en D, L B. van den Burg; Hermain. z. v. H. van Rhijn en M. Starrenburg; Gerrit Arie, z. v. J. Zwaan en W. Kletnveld; Léónle Jac queline, d. v. D, D. Bannerman en M,. K. Moffat; Rudolf Johannes Jozef z. J C. W. de Wagenaar en J. M.' C. lumpers en T. Bos: Gilbert Fran- Leon, z. v. L. Cavé en M. E. van, Leeuwen: Petronella Johanna Inge- s>. v. w waxmeraam en N M. Burgers; René Michael z v S P Oudshoorn en T. M. Langerak. GETROUWD R. C. Zandbergen en W P. H vau Kasterop OVERLEDEN N. Windhorst. 79 Jaar, echtgenote v W Slootweg; M. C. Schrama. 65 Jaar' wed. van J. L. van Bastelaar; A van den Haak. 78 Jaar, echtgenote van s. Broekhulzen; J. D. Coppens. 71 1»r echtgenote van J. F. van Lith. dorp verbonden en er is geen vaste jeugdleider in dienst." Het is dus heel goed mogelijk dat een groep bewoners een bepaalde buurt de koppen by elkaar steekt en gezamelijk de kin deren onder toezicht naar het dorp stuurt. Nieuiv Het plan voor dit jeugddorp ge ïnspireerd op het Rotterdamse Jeugd land, maar in deze vorm toch voor Nederland geheel nieuw) is afkom stig van de Stichting Leidse Jeugd- verblijven. De plannen voor de aan leg zyn gemaakt door ir. M. J. Schut- de heer J- j. Schrama voor malig hoofd van de Leidse plantsoe nendienst. De plannen dateren van 1960. Het jeugddorp-complex omvat twee gro te speelweiden met in het midden een centraal gebouw met toiletten, keu kens, een leiderskamer, een terras en bergruimte. Daarom heen staan los gegroepeerd zes blokhutten, die elk plaats bieden aan 15 tot 20 kinderen. Bij het centrale gebouw ligt een verhard plein waarop voorstellingen en openluchtspelen kunnen worden gegeven. De officiële opening van het jeugddorp is bepaald op donderdag avond 14 juli door wethouder S. San- -jtr Zo zien de blokhutten in Leidens eerste jeugddorp er uit. (Foto LD./Hoivaet) en spelwedstrjjden, terwyl 's mid dags toneel- of muziekuitvoeringen worden gegeven door de kinderen zelf. De organisatoren stellen het jeugddorp zo open mogelfjk te doen zijn. De mogelijkheid is daar door niet uitgesloten dat het dorp ook buiten het vakantieseizoen te gebruiken is, bijvoorbeeld als repe titieruimte voor jazz- of beatgroe- pen. De behoefte gaat voor dit nieu we Leidse jeugddorp de uiteindelijke vorm bepalen. Kwart eeuw in reinigingsdienst Sho w K en G Ter gelegenheid van het twaalf eneenhalfjarig bestaan van de Leidse winkeliersvereniging Willem Kloos- laan zal het tamboer- en pijper- korps „Kunst en Genoegen" van avond op het sporterrein van LFC aan de Boshuizerkade een muzikale show verzorgen. De show begint om 9 uur precies. Klaverjassen om federatie wisselbeker Morgenavond speelt het Leidse klaverjas-kampioensteam „T. en D. I" In de kantine van T. en D. een uitdagingswedstrijd tegen „De rest van Lelden" met als inzet de Federatie-wisselbeker. Voor T. en D. I betekent dit een goede oefenwedstrijd. Op vrijdag 17 juli komt het Leidse kampioensteam in Rotterdam namelijk uit tegen het Rotterdamse kampioensteam „Berke I" met als inzet het kampioenschap van West-Nederland en de hieraan verbonden RBKB-wisselbeker. Deze een halve meter hoge wisseltrofee kwam reeds twee achtereenvolgende jaren (1964 en 1965) in het bezit van een Leids kampioensteam (Oosthoek I) en het is dus de taak van T. en D. de trofee voor Leiden te behouden. Het tweede team van T. en D. dat in de tweede klasse beslag op de ti tel legde, speelt op maandag 13 juni een uitdagingswedstrijd tegen AWS 1 (hekkesluiter van de eerste klasse), waarvan de winnaar in het bezit komt van een door de Federatie be schikbaar gestelde gloednieuwe wis- selbeker. GIFT (f5.«0«) van K. van K. Getuigen gevraagd Op maandag 29 mei j.l. 2de pink sterdag) fietste ik om ongeveer 10 uur over het rijwielpad van de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Ca- tharinastraat- Doordat een jongen op een brom fiets mij in het voorbijrijden een stomp toediende, reed hij tegen een geparkeerde auto. Ik dreig thans in moeilijkheden te komen omdat die jongen en z'n vriend tegen de poli tie verklaren dat ik hem heb gesla gen, terwij ik slechts zyn slag af weerde- Zou de man op de bromfiets, die na het ongeval even met my op ieed en sprak alsmede de dame met kind op fiets, die ik Juist had inge haald, contact met mij willen opne men omdat dat thans nog m'n eni ge kans is. J. C. Meijerts, Utrechtse Veer 21, Leiden. teL 40821, Politiek onbehagen ook in de KVP De verkiezingen liggen weer acht dagen in het verleden, de verliezen zijn geboekt en de winsten met ge juich binnengehaald. De verliezers gaan zich (weer bezinnen) en de winnaars zullen hun standwer kers op de politieke markt onge twijfeld van nog betere pakkende ar tikelen voorzien teneinde nog meer vat op de markt te krijgen. Een ding is echter gebleven n.l. „het onbeha gen". Vandaar de kop van dit arti keltje Zij hfet dan wat de K.V.P. hier ter stede betreft. Zeker, er heerst onbehagen in onze gelederen en wel bij de „sector" werknemers. Daarom heb ik gemeend, vooral nu wij in een tijd leven van openheid en openhartigheid, hier even nader op in te gaan wil ik al onze r.k. werk nemers bereiken, dan moet ik een beroep doen op de welwillendheid van onze dagbladen t.w. de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad met het beleefde verzoek om het artikel tje in hun kolommen op te nemen. Bij voorbaat zeg ik hiervoor mijn dank. Onbehagen heerst er in onze werk nemerskringen en wel omdat op de lijst van de K.VP. aan de beide v, erknemersafgevaardigden juist de laatste twee plaatsen zyn toegewe zen. Gelukkig hebben wij hier niet verloren, want anders Wat betreft dit feit, kan ik mij niet achter de protesten scharen. Immers, het zijn de leden van de K.VP. die de kandidatenlijst kiezen en het is een feit dat onze r.k.werk nemers schijnbaar nog altijd hun zelfbewustheid en 't recht om HUN mensen daar te zetten waar zij recht op hebben, van minder belang ach ten dan de jaarlijkse contributie van f7.50. Hiermede verkopen zij hun rechten voor een schotel linzensoep. Ik heb dat altijd betreurd en be treur het nog. Democratisch zou het anders moeten zijn, maar al noemen wij ons allemaal democraten., noe men is heel wat anders dan ZIJN, U zult zich afvragen, komt U daar nu pas mee? Ja. inderdaad want ik meen dat het politieke fatsoen ons toch oplegt dergelijke feiten niet vlak vóór een verkiezing aan het pu bliek voor te leggen. Verder zult U vragen, heeft het dan nu wel nut, nu de kogel toch door de kerk is? Ik neem aan van wel al was het al leen maar om de feiten te signale ren zodat het K.VP.-bestuur en de katholieke kiezers, ook die onder de werknemers, er lering uit mogen trekken. Met dank voor uw aandacht. P. W. de la Riviere K.VP.-er. Maredijk 39 A.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3