„Geen pottekijker van premier in Soestdijk „Beperk niet op de houw" Natuurschoon wordt wettelijk beschermd OOK IN NOORD-HOLLAND KENT MEN DE PERSOONLIJKE BEHANDELING VAN DE RAIFFEISENBANK. Vijfde nederlaag van Sleutelstad pONDERP/.G P JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Cals antivoordt Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Het is niet duidelijk of Prinses Irene tot het Koninklijk Huis hoort. De vraag of op haar verjaardag door de overheid gevlagd moet worden is daarom niet te beantwoorden. Minister-president Cals zei gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de ministeriële verantwoordelijkheid, dat het kabinet zich niet heeft beziggehouden met deze vraag. Het kabinet vindt de kwes tie niet zo heel erg belangrijk, omdat wel vaststaat dat de ministers niet meer verantwoordelijk zijn voor het doen en laten van Prinses Irene. Premier Cals herhaalde de uitspraak van zijn voorganger Ma- rijnen: dat ten aanzien van Prinses Irene de ministeriële verant woordelijkheid niet meer werkt. vaste R.V.D.-man in Soestdijk wilde de minister-president niet. Maar te gen een vaste verblijfplaats in de omgeving van het paleis Soestdijk, dat gebruikt kan worden als er be hoefte aan is, had mr. Cals geen bezwaar. Voorwaarde vond hij wel, dat de leiding in Den Haag blijft. Van doorslaggevend belang is vol gens mr. Cals, dat de functies van perschef van de premier en die van adviseur van het paleis in één per soon verenigd blijven. De leiding van de R.V.D. zou dan eventueel bij een andere functionaris kunnen berusten, maar ook dan ontstaan er weer coör dinatie-problemen. „Een ideale oplos sing is niet te vinden", verzuchtte mr. Cals er aan toevoegend dat de coör dinatie op dit ogenblik goed werkt. Mr. Cals bleek het eens te zijn met mr. Geertsema, dat leden van het koninklijk huis het recht moeten hebben om desgewenst afstand te kunnen doen van de erfopvolging. Volgens de minister-president wordt in de proeve voor de nieuwe grond wet mogelijkheid daartoe geopend. „ONZEKERHEID DUURT VOORT" Mr. Cals beloofde gisteren aan de kamer nog eens na te gaan of er algemene richtlijnen zijn vast te stellen voor het al of niet behoren tot het koninklijk huis. Rechtsgeleer de literatuur is er bijna niet- Rich tinggevende kamerdiscussies even min. „Het is moeilijk, zo niet onmo gelijk om tot een omschrijving te komen" klaagde hij. Een deel van de Kamer had grote bezwaren tegen het voortduren van de bestaande onzekerheid. De pacifist Lankhorst opperde als voorbeeld het geval van een militair, die niet groet voor Prinses Irene en daarom door een meerdere voor de krijgsraad wordt gesleept. Moet de Krijgsraad dan tenslotte uitmaken of de Prinses wel of niet tot het koninklijk huis behoort en of de militair daarom wel of niet in strijd met de krijgstucht handelde?, vroeg hij. Ook inzake de twee andere hoofd punten van het debat de contac ten tussen ministers en het konink lijk huis en de voorlichting over het koninklijk huis heeft premier Cals gisteren niet veel duidelijkheid ver schaft. Vertrouwensman -Hij bleek grote bezwaren te heb ben tegen de aanstelling van een speciale vertrouwensman zoals de dag tevoren was voorgesteld door tie woordvoerder van de P.v.d.A. prof. ■Patijn, daarin min of meer ge steund door de heren Aalberse (K.V.P) en Geertsema (V.V.D.). Omdat het aantal voorstanders zo groot was beloofde mr. Cals toch de aanstellling van een vertrouwensman eens te bespreken met de Ko ningin en het kabinet, maar veel hoop f hij de Kamer niet. „Geen potte kijker van de minister-president in Soestdijk", zei hij. Volgens de prc- bestaat er groot gevaar, dat de vertrouwensman geen volledige dag taak zal hebben en dingen gaat doen die eigenlijk tot de taak van de ministers zelf horen. Prof. Patijn legde later in het de bat nog eens uit, dat de vertrou wensman geregeld contact zou moe ten hebben met de secretariaten van het koninklijk huis. Hij zou met deze __i de bezoeken van de leden van het Secretariaten het optreden, de reizen koninklijk huis moeten bespreken. ou in tijden van spanning heel wat beter voldoen dan de ene tele foonlijn waarmee nu het contact n Den Haag en Soestdijk wordt rgd. Het enige waartoe mr. Cals voorshands wilde overgaan, was uitbreiding van zijn ambtelijke staf of het ministerie van Algemene Zaken met vier ambtenaren waar door het contact met het koninklijk huis beter kan worden verzorgd. Voorlichting In de voorlichting wil mr. Cals eigenlijk niets veranderen, maar de en van de Tweede Kamer ble- na de discussies ook niet veel te verschillen van de thans bestaande procedure. De directeur van de R.V.D. heeft weliswaar een zware driedelige taak (directeur, perschef, minister-president en adviseur van Soestdijk) maar wordt daarin bijge staan door zijn ambtenaren. Een oorlog heeft zich destijds bewust ont houden van de persoonlijke rol van de Koningin. Maar nu 't aantal per soonlijke herinneringen aan haar op treden snel afneemt is het van his torisch belang de beschikbare gege vens vast te leggen. „Ik ben er van overtuigd dat er niets te verbergen zal zyn, maar wel te bewonderen", aldus prof. Patijn. Mr. Cals antwoordde, dat het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie vrijwel alles verzameld heeft wat er over dit onderwerp te ver zamelen is. De wettelijke voorschrif ten zullen nog enige tijd publikatie uit de archieven van de minister raad en de archieven van het ko- rinklijkhuis verhinderen. Als een be zwaar tegen publikatie voerde mr. Cals aan, dat niet alles wat er in de oorlog is gebeurd nu helemaal ver- n tijd is geworden. Beraad over nieuwe politieke partij (Van onze A'damse correspondent) Ongeveer vijftig personen zullen zaterdag en zondag in Krasnapolsky in Amsterdam bijeenkomen om zich te beraden over het oprichten van een nieuwe politieke partij. Het me rendeel van de voor deze vergade ring genodigden is lid van de P.v.d.A. of de V.VD. Er is voorts een aantal partijlozen bij. Een van de deelnemers aan het gesprek is het vroegere Amsterdamse V.V.D.-gemeenteraadslid drs. J. P. A. Gruyters. „Ik ben ten onrechte als de initiatiefnemer genoemd, maar in feite ben ik gewoon voor het overleg uitgenodigd", aldus deel de hij ons mee. „De werkelijke initia tiefnemers zijn al heel lang bezig. Toen ik enkele weken geleden werd benaderd heb ik mij onmiddellijk tot een gesprek bereid verklaard, om dat het naar mijn gevoel wel zin heeft zich te beraden over een nieu- democratische partij. Er is ech ter geen sprake van dat deze partij tijdens de vergadering van dit weekeinde zal worden opgericht. Er zal niet meer gebeuren dan een ge- dachtenwisseling, die tot doel heeft zich te oriënteren over de mogelijk heden die een nieuwe partij kan bie den". Wilhelmina De socialistische woordvoerder prof. Patijn stelde gisteren nog voor van overheidswege publiciteit te ge- vem aam de rol van Koningin Wil helmina tijdens de Londense balling schap. De parlementaire enquête in zake het regeringsbeleid tijdens de De voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in die bouwnijverheid „St-Josepih", de heer L. Brouwer, heeft gisteren op die bondsvergadering van zijn orga nisatie in Utrecht de regering met klem verzocht alles in het werk te stellen om het bouwprogramma 1966 te verwezenlijken en de bouwproduk- tie voor volgend jaar op één niveau te handhaven, waardoor niet alleen volledige werkgelegenheid in de bouwnijverheid verzekerd blijft, doch ook ons volk voorzien wordt van de produkiten waaraan de meeste be hoefte bestaat. De heer Brouwer is bevreesd, dat de temporisering van de investerin gen, die de regering heeft aangekon digd, de bouwnijverheid verre van onberoerd zal laten. Voor de zoveel ste maal dreigt de situatie, dat de bouwnijverheid als stoottroep in de conjuncturele strijd wordt geworpen. De heer Brouwer heeft geleerd, dat het verliespercentage van de stoot troepen veelal aan de hoge kant is. Hij vindt, dat de verantwoordelijk heid van de regering voor de bouw nij verheid thans wel bijzonder groot is. Haar beleid is er van het begin af op gericht geweest de bouwproduktie op te voeren. Het zou wel bijzonder ongerijmd zijn, indien ze nu bev de capaciteit niet meer ten volle gaan benutten. Koningin Julianadie ere kolonel is van het Royal Sussex Regimentbracht gisteren een bezoek aan het regiment in de HOWE kazerne in Canterbury (Kent)De Koningin in gesprek met brigade-generaal J. B. Ash- worth, de commandant va regiment. Gistermiddag om tien over vijf keerde de vorstin op Soesterberg terug van haar bezoek aan Enge land Nieuwe wet in de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal v< daag na het antwoord van de i Prins Claus heeft in het congrescentrum „De Doelen" in Rotterdam het congres bijge woond van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. De Prins hier in gesprek met burge meester Thomassen van Rotter dam en de voorzitter van het congres, de burgemeester van Alkmaar, de heer mr. H. Wy- tema (rechts). nister beslissen over een nieuwe wettelijke regeling ter bescher ming van het natuurschoon in ons land. Het ziet er wel naar uit, dat de Kamer de regeling aanvaardt. De nieuwe wet, die in 1962 werd ingediend geeft de minister van cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een aantal grote bevoegdheden, zoals de aanwijzing van bepaalde particuliere natuurgebieden tot wet telijk beschermde natuurmonumen ten. Verder opent deze wet de mo gelijkheid om bepaalde plant- en diersoorten wettelijk te beschermen. De minister zal in zijn beleid gead viseerd worden door een Natuurbe- schermingsraad onder wie be staande uit vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de natuurbescherming. Over de aanwij zing van beschermde gebieden moet overeenstemming bestaan met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Minister Vrolijk (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) kreeg gisteren veel lof te horen over de voorgestelde regeling. De socialist mr. Van der Goes van Naters wees er op dat er „Na de grote lol-periode in de recreatieve sfeer een sterke drang is naar het ongerepte. Geen enkel recreatiegebied dat aan gelegd is met hulp van graafmachi nes en zandschuivers haalt bijvoor beeld bij de Veluwe", zei hij. De enige woordvoerder met duide lijke kritiek op het voorstel van de C.H.-afgevaardigde Mellema. Hij vond de voorgestelde regelingen vol komen overbodig omdat er geen be langstelling bestaat voor ongerepte gebieden. De mensen zijn bang van de stilte, ze blijven liever op over volle stranden en nemen zelfs daar niet de moeite om door te lopen naar een rustig stukje strand, zei hij. HABSBURG MAG TERUGKOMEN De conservatieve regeringspartij van Oostenrijk heeft gisteren een poging van de socialisten de terug keer te voorkomen van aartshertog Otto von Habsburg, die 47 jaar in ballingschap heeft doorgebracht, doen mislukken. Na een bewogen debat in het par lement waarbij de socialisten kanse lier Klaus onverantwoordelijkheid verweten omdat hij de gewezen troonpretendent een paspoort had verleend werd een socialistische mo tie met een absolute conservatieve meerderheid verworpen. Dr. Klaus kon nauwelijks boven het geschreeuw van de socialistische af gevaardigden uitkomen toen hij zich verdedigde met het argument dat het verlenen van een paspoort aan de aartshertog geen politieke daad was, maar het logische gevolg pan een beslissing van de rechtbank. De socialisten citeerden uitlatingen van de aartshertog, dat hij op de Oostenrijkse troon zou terugkeren. In de motie werd ook het probleem van de genationaliseerde landerijen van Von Habsburg aangeroerd hoe wel deze hier geen enkele aanspraak op schijnt te maken. De regering zal het nog moeilijk genoeg krijgen met deze slepende kwestie. De socialisten en de commu nisten hebben in het hele land al anti-Habsburg-sta kingen georgani seerd en zullen het hierbij zeker niet laten. Meredith zakte weer ineen James Meredith, de Amerikaanse negerleider, die maandag bij een mars voor de burgerrechten bij een aanslag werd gewond, heeft gisteren het ziekenhuis in Memphis waar hij was opgenomen, verlaten. Hij zat in een rolstoel. Zijn advocaat beschul digde de ziekenhuisleiding dat zij Meredith te vlug wilde ont slaan". De autoriteiten verklaarden hierop dat de artsen hadden gezegd, dat de negerleider kon weggaan, maar dat hij desgewenst ook mocht blijven- Meredith barstte in tranen uit en zakte in elkaar toen hij voor het eerst na de aanslag de pers te woord zou staan. Artsen, die hem eerder genezen hadden verklaard haastten zich naar hem toe. Meredith die ge heel gekleed was en blijkbaar klaar stond het ziekenhuis te verlaten, was juist een verklaring aan het voorle- In Hernando heeft de openbare aanklager van het district (county) De Soto, Franks, verklaard dat hij tegen de 40-jarige Norvell de zwaarst mogelijke straf tien jaar zal eisen. Norvell wordt beschuldigd van het neerschieten van Meredith. „De daad die hij heeft begaan stelt Mis sissippi in een kwaad daglicht", al dus Franks. Norvell heeft bij een voorlopig verhoor verklaard onschul dig te zijn. Hij is in verzekerde be waring genomen tot zijn zaak in november door een jury zal worden behandeld. De rechter heeft de borg som op 25.000 dollar (90.000 gulden) bepaald. Kerkelijk Leven Amsterdam; ïevei w Poldervaart) Ph.. J. Stoutjesdljk te Hellendoorn. Aangenomen het beroep van de Ge nerale Synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (vlootpre- predH Jusrtiti J. Pronk aldaar. Aangenomen rwtyk) Th. Vol predikant aldaar; Papendreoht (v de Vegter) P. v. d. Spek te Rotte IJsselmonde. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Delft J. Verkade te Gro- n lngerii-Noordte Zaamslag A. Veef- klnd te Hoogvliet. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Weat G. Leendertse te Drogeham; te Zwijn- drecht J. H. Velema te Apeldoorn-C. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht vanaf Tergnier. In concours 102 duiven. Aankomst lsite duif 10.12.18 uur: 1, 2, 4 P. Mooten; 3, 5. K. Pas- sohier; 6, 7, A. Praoht; 8 W. Kop; 9 W. Tolboom; 10 W. Doesburg. Amerikanen uitgewezen De amerikaanse ambassade in War schau heeft meegedeeld dat Polen besloten heeft twee militaire perso neelsleden van de Amerikaanse am bassade uit te wijzen als tegenmaat regel tegen de uitwijzing van twee Poolse officieren in Washington vo rige maand. Kritiek had ook de V.V.D.-woord- voerder dr. Van Dijk. Hij stelde voor de werking van de nieuwe wet te beperken tot gebieden die van be lang zijn om hun natuurweten schappelijke betekenis. Volgens de nieuwe wet zal het ver boden zijn om zonder vergunning van de minister van Cultuur hande lingen te verrichten waardoor be schermende natuurmonumenten in enigerlei opzicht worden ontsierd. De anti-revolutionaire woordvoerder Van Bennekom vond deze bepaling overtrokken en diende een voorstel in om de woorden „in enigerlei opzicht" te schrappen. Minister Vrolijk zou de Kamer vandaag antwoorden. Noord-Holland is een provincie met een rijk ver leden. De oude vloten zeilden om de kop de Zuider zee op en midden in het hart van de provincie vindt U nog kaken van walvissen. Noord-Holland is ook een moderne, dynamische provincie. Er is daar, bijvoorbeeld, een geheel nieuwe culture ontstaan: de bollenteelt. Als U in het voorjaar de oude Drom- medaris in Enkhuizen bestijgt, ziet U de kleuren pracht van één van Nederlands grootste bollen- gebieden. Over Enkhuizen gesproken, vorig jaar bestond de Raiffeisenbank er 60 jaar! De Raiffeisen- bank is een begrip geworden. Want op de 11.000 inwoners heeft de'Raiffeisenbank er 6000 spaar rekeningen. En in de toekomst zal de Raiffeisen bank ook daar klaarstaan om oude en nieuwe cliënten voor al hun bankzaken van dienst te zijn in een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet. 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. W aterpolocompetitie (Van onze waterpolomedewerker De Sleutelstad heeft gisteravond in de eerste klasse A van de water- polo-competitie van de KNZB geen einde kunnen maken aan de neder- lagenreeks. De Leidenaars waren in het verwarmde water van het Wage- ningse Sportfondsenbad een gemak kelijke prooi voor het snellere Po lar Bears en moesten met 60 (00, 10, 20, 30) de vijfde nederlaag -• incasseren. Beroep helpt Altior niet Het TerAarse Altior staat zondag voor de welhaast onmogelijke opgave om in 17 minuten tijd met tien spe lers een 0—1 achterstand in een voor sprong om te buigen, willen de Ter Aarders althans de kans op het der de klasserschap behouden. Dit is het gevolg van de uitspraak „niet ont vankelijk" op het beroep van Altior tegen de door de KNVB opgelegde straf van twee winstpunten in min dering. De Ter Aarders kregen deze straf na de moeilijkheden tijdens de wedstrijd Van Nispen—AlAtior, toen de scheidsrechter door toeschouwers werd bedreigd. Zondagmiddag (aan vang half drie) speelt Altior de res terende 17 minuten tegen Van Nis pen (in De Zilk) uit. Alleen wanneer Altior wint krijgen de Ter Aarders de kans om via een halve beslissings competitie met drie andere teams (om één plaats het derdeklas serschap veilig te stellen. In de eerste speeltijd wist De Sleu telstad een achterstand te voorko men. Enerzijds omdat de Leidenaars het nog tegen hun snelle tegenstan ders konden opnemen en anderzijds omdat er bij Polar Bears twee pro minente spelers (Van Velzen en La- gerwey) ontbraken. Door Van der Veer namen de Ede naren in het tweede gedeelte (num. meerderheid) echter de leiding, en in de derde speeltijd sloeg Polar Bears definitief toe: de jeugdige Van der Bent moest zijn plaatsje afstaan aan de verlate Lagerwey en dat bracht direct de snelheid en slagvaardigheid ln de Edense ploeg terug. Methorst en Kok voerden de stand tot 3—jO op en in de laatste periode bepaalden Idema, Van der Veer en Lagerwey de (vijfde) nederlaag van De Sleu telstad op 60. Opmars Het Wassenaarse WIK zette in de vierde klasse G de opmars voort: na Poseidon werd gisteravond ook het Rotterdamse LAC met 3—2 (1—1, 1 L 100) aan de zegekar vast geknoopt. Vincent Kerkhoven en Frank Hameeteman (2) zorgden voor de Wassenaarse doelpunten. Leidse Postduiven Club Wed vlucht Tergnier 290 km). Los6.30 uur. Eerste duif 10.09.41 uur. Uitslag: 1. J. v. Alphen sr.; 2. en 7. H. v. Al phen; 3. H. Abrahams; 4. Bink—v. d. Yssel; 5. J. Knijnenburg; 6. J. van Alphen jr.; 8., 9., 10. Van Dijk—v. d. Hooft.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15