Decoratief wapentuig BEZOEK AAN LEIDS LEGERMU! SEXJM STEEG YAN 9721 (1959) TOT 20185 IN 1965 LEIDSCH DAGBLAD Wapens en bewapening. De discussie over de noodzaak er van is al heel oud, al lijkt het er op dat er tegenwoordig meer over wordt gepraat. Dat ligt dan aan de veranderingen, die het „wapentuig" parallel aan de ontwikkeling van maat schappij en techniek heeft ondergaan. Veranderingen, die het wapen effectiever en verfoeilijker maken dan ooit in de geschiedenis. De geschiedenis van het wapen is zo oud als de mensheid. Als we helemaal afzien van nut, noodzaak en doeleinden valt in ieder geval bij sommige oude wapens iets positiefs te constateren. Aan bepaalde voorwerpen werd zoveel kunstzinnige aandacht besteed, dat er meesterwerkjes in vormgeving, artisticiteit en creatief vernuft ontstonden. Dat is bijvoorbeeld duidelijk te zien bij een bezoek aan het Neder lands Legermuseum „Generaal Hoefer" in Leiden. In de gron dig vernieuwde en gerestaureerde gebouwen (een voormalige vrouwengevangenis en een voormalig pesthuis) zijn kostbare hoeveelheden antieke wapens, voorwerpen en uniformen ten toongesteld. Op deze pagina zijn enkele pronkstukken uit de collectie afgebeeld. Op de foto linksboven de kolf van een ivo ren pronkpistool, dat omstreeks 1670 werd gemaakt door de beroemde Maastrichtse geweermaker Louroux. Rechts boven in de pagina staat een Bensted-pistool uit Engeland. Het is een vuursteenpistool met als bijzonder kenmerk de draailo- pen. Het pistool is gemerkt „Birmingham" en is geheel ver vaardigd van Berlin-zilver. Tijd: ca. 1780-1800. Rechts van deze tekst: het gevest van een rapier uit het eind van de 16de eeuw. Het wapen is van Italiaanse oorsprong en vervaardigd van ijzer, geïncustreerd met zilver. Links onder is een vuur- Deze pagina werd sa mengesteld uit fotomateriaal, dat werd beschikbaar gesteld door het legermuseum. Het legermuseum „Generaal Hoe fer" is gevestigd aan de Pest huislaan in Leiden. De ope ningstijden zijn: dagelijks van 10 tot 4 uur, zaterdags gesloten, zondag van 1 tot 5 uur. steenpistool afgebeeld, waarvan de loop met goud is ge- incustreerd. Dit wapen werd kort na 1800 vervaardigd door Dugenne Junit in St.-Etienne. Daarnaast staat een kuras met samengestelde armbescherming. Het is vermoedelijk Zuidne derlands (tijd: ca. 1490). De foto rechtsonder tenslotte geeft een beeld van de binnenplaats van het voormalige Leidse pesthuis, waar nu het Legermuseum is gevestigd. Er liggen oude kanonnen, waarvan de meeste afkomstig zijn van zee schepen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13