|„Ga met uw plaatschade naar carrosseriewerker" Waarom verdween de slinger? blijf jong... blijf fit... fiets! Autowielen moeten evenwichtig zijn „Publiek ziel geen misdrijf in smokkel' Broodprijs kan lager Geleerden wijzen op het dreigende gevaar van de overbevissing DONDERDAG 9 JUNI I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 i (flocwa zegtclat het voordeliger is De Focwa (federatie van organisaties van carrosseriebedrijven, wagenbouwers en aanverwante bedrijven) is van mening, dat de Nederlandse automobilist die schade aan zijn auto heeft, veel meer dan tot nu toe het geval is, rechtstreeks contact moet zoeken met Ihet carrosseriebedrijf. i De federatie acht dit in het belang zowel van de klant als van het 'plaatschade-herstelbedrijf. Ze stelt, dat door dit rechtstreekse con- -tact de klant zich tien tot twintig procent van de herstelkosten kan besparen (de provisie die anders de garagehouder toevalt). Een be- IItere mogelijkheid tot indeling van het werk acht ze het voordeel van 1het rechtstreekse contact voor het carrosseriebedrijfDit zei mr. C. J. Woudstra, secretaris van de Focwa, tijdens een persexcursie. 1 Bovag: „Geen bezwaar Negentig procent van de aan auto's Ejerioh'te 6öhades komt neer op itschade, aldus de Foewa. Ze nit, dat de steeds meer geïnte greerde carrosseriebedrijvenwaar plaatwerk, spuitwerk, bekledings- iwerk, uitlijnen en het richten van beschadigde onderstellen onder één dak wordt verricht., bij uitstek des kundig zijn om oarrosserieschades te beoordelen en te herstellen. De fe deratie vindt ook, dat automobilds- „Verzekeringskaart bij autopapieren" De Utrechtse commissaris van de verkeerspolitie, de heer C. S. van Doesburg, vindt dat het de hoogste wordt, dat automobilisten ver worden een verzekeringskaart bij de autopapieren te be De bepaling geldt nu alleen voor de bromfietsers. De heer Van Doesburg meent, dat een dergelijke verplichting de politie van veel pa pieren rompslomp zal verlossen. Hij lanceerde deze gedachte deze week op een persbijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van de start Van het tweede kernthema van het ^Verbond voor Veilig Verkeer „Uw ^voertuig en zijn papieren'Wan 6 $ot 19 juni worden in Utrecht en om- êeving strenge controles gehouden, ie voornamelijk betrekking hebben de inrichting en belading van bet voertuig. In drie gevallen kan het kenteken bewijs in beslag worden genomen, te Veten indien het kenteken niet ge- [steld is ten name van de huidige .eigenaar of houder van het voertuig, wanneer het kenteken niet voldoet aan de door de wet gestelde eisen en als het motorvoertuig niet aan wettelijke bepalingen voldoet. I In zeven jaar j 100 miljoen auto's er bij Amerikaanse rekenmeesters i hebben voor ons becijferd, dat i het aantal automobielen op aar- i de personenauto's en bedrijfs- i wagens op 1 januari 1965 rond f 165 miljoen bedroeg. Stellen we de lengte van elke auto oP 4 meter, hetgeen zeker niet aan de hoge kant is, dan betekent dit dat als al deze au to's bumper aan bumper achter elkaar werden geplaatst men een sliert voertuigen zou krijgen, die 16.5 maal de aardomtrek om spant. In 1928 bedroeg het wereld- t totaal nog maar 30 miljoen stuks, in 1938 43 miljoen, in 1948 i 53 miljoen en in 1958 68 miljoen. In de laatste zeven jaren is het J wereldautopark dus met een kleine 100 miljoen stuks geste- gen. f Van de 165 miljoen auto's zijn opgeveer 130 miljoen personen- i wagens, waarvan in de Verenig- i de Staten 78 en in Europa (in- clusief het Oostblok) 38 miljoen, i In Europa staat Engeland bo- i venaan met een personenwagen- f "park van 8.4 miljoen stuks, di- f reet gevolgd door Duitsland met 8.1 miljoen stuks, en als derde Frankrijk met 8 miljoen stuks. Nrs. 47 van de Europese ranglijst zijn resp. Italië (4.6 miljoen), Zweden (1.7 miljoen), 4 België (1.2 miljoen) en Neder- land met 1.1 miljoen. De rest van de Europese lan- 4 den bleef op genoemde datum nog beneden de één-miljoen- grens. f In het kleine Nederland reden op dat moment dus meer per- sonenauto's dan in het machtig grote Rusland (926.000 stuks), f Albanië staat onderaan met een totaal van slechts 2300 per- sonenauto's. f Het gemiddeld aantal perso nen op één personenauto is het kleinst in Monaco, n.l. In Roemenië daarentegen komt slechts 1 auto voor op 1107 per sonen. In Rusland is dat 1 op 300. Volgens het nieuwe Rus sische vijfjarenplan zal hierin eohter binnen afzienbare tijd verandering komen. Denk bv. aan de vestiging van een gigan- f tische autofabriek in Rusland f door Fiat en aan de inrichting f van een andere door Renault. f 'ten veel vaker geregeld de carrosse rie van hun auto bij de gespeciali seerde bedrijven zouden moeten la ten controleren. Dit temeer omdat bij moderne auto's de carrosserie (veelal zelfdragend) een belangrijke functie heeft. De steeds toenemende integratie maakt het noodzakelijk, zo meent de federatie, dat er een wijziging komt in het vestigingsbesluit. Nu nog be staan er aparte vestigingsvergunnin gen voor plaatwerkers, spuiters etc. In de toekomst zou men graag één carrosseriewerkers Ontwikkeling De ontwikkeling, die het carrosse riebedrijf in de loop van de jaren heeft doorgemaakt (concentratie en vergroting) laat zich aflezen uit de volgende cijfers: in de jaren '40 tot '45 telde ons land 2000 bedrijven met samen 4500 man personeel. Nu zijn er nog 1300 bedrijven in ons land die 9000 man van werk voorzien en die samen een jaaromzet van 200 mil joen gulden hebben. Ruim duizend van deze 1300 bedrijven zijn verenigd in de Focwa. Vertrouwen De Bovag heeft er geen enkel be zwaar tegen dat een automobilist die plaatschade heeft, daarmee re gelrecht naar een carrosseriebedrijf gaat. Wel is de bond van mening, dat de automobilist zich bij schades toch liever tot zijn garagehouder zal wenden, bijvoorbeeld alleen al om het feit dat hij zijn auto na een aan rijding niet helemaal meer zal ver trouwen. In veel gevallen zal hij zijn garagehouder vragen de wagen hele maal na te zien, ook andere gebre ken dan alleen maar de plaatschade. De Bovag is ook van mening dat er in de meeste gevallen een hech tere relatie zal bestaan tussen de automobilist en zijn garagehouder en het carrosseriebedrijf. Ook daar om al zal de klant liever eerst naar een garage gaan. De bond acht het mogelijk dat een automobilist, door zich met een schadegeval regelrecht tot het car rosseriebedrijf te wenden, wat voor deliger is. Ze stelt echter, dat gara gehouders op schades, die ze bij een carrosseriebedrijf laten herstellen, geen werkelijke winst maken. Wel zal een garagehouder voor het brefi- gen en halen van de auto en voor het administratief verwerken, kosten in rekening brengen. Waarom is eigenlijk de aanzetslin- ger uit zo goed als al onze auto's verdwenen? Vele na-oorlogse auto mobilisten kennen dit nuttige voor werp alleen maar uit overlevering, als ze tenminste geen Deux Chevaux berijden, want de Citroën-fabrieken zijn dit Z-vormige apparaat voor hun kleinste versie nog trouw gevle- ven. Helaas willen de meeste autofa brikanten van dit toch zo uiterst nuttig hulpmiddel niets meer weten. Met deze slinger kon men, als de motor het vertikte om aan te slaan, de wagen met de hand weer op gang brengen. En hoe vaak gebeurt het niet, dat de wagens wegens een accustoring 's ochtens niet willen aanslaan- Met de wagen van een gedienstige buurman of met de duwkracht van enige buurjongens krijgt men hem dan meestal nog wel aan de praat, maar als zo'n mo torweigering op een eenzame plek of op een nachtelijk uur plaats heeft, dan kan soms alleen nog sleephulp van een garage wat buiten de diensturen in de regel ook nog niet zo gesmeerd gaat of van een taxi, uitkomst bieden. Laat men de wagen trekken of opduwen dan slaat de mtor vaak na enige wielomwentelingen al aan. Maar het kost dikwijls een zee van tijd voor er hulp is. In de meeste gevallen kan een zwak geworden accu niet meer het gecombineerde stroomverbruik voor de startmotor en de ontsteking leve ren. In zo'n geval kon de aanzet- slinger uitkomst bieden. Een groot karwei was het in de regel ook niet. Enkele slagen waren bijna altijd vol doende om de motor weer op gang te brengen. Zeker de slinger had ook zijn be zwaren, vooral in handen van le ken. Menige automobilist heeft de hebbelijkheden van dit attribuut met een gebroken pols moeten beko pen, wegens de gevaarlijke terugslag. Ook vergat men wel eens de ver snelling in de vrijloop te zetten. Als de motor aansloeg terwijl de eerste versnelling was ingeschalekd, begon de wagen te rijden en men liep kans door zijn' eigen voertuig te worden overreden. Wij zetten de wagen dan ook niet alleen in de vrijloop, maar trokken bovendien de handrem nog eens stevig aan. Op menige tocht in de vooroorlogse logse dagen de auto's waren toen ook nog niet zo bedrijfszeker als he den ten dage heeft de slinger ons uitstekende diensten bewezen, maar de kans, dat dit nuttige voorwerp ooit nog eens weer tot het boordge- reedschap zal gaan behoren, lijkt ons uiterst gering. Advertentie In 't weekend er op uit? 't Meeste geniet u op de fiets! Eén der naoorlogse verschijnselen in het auto-onderhoud is het balan ceren van de wielen en een gere gelde controle van de evenwichtig heid van uw auto-onderdanen is niet alleen in het belang van de veilig heid, maar vooral ook van de porte- Er zijn twee belangrijke redenen voor, dat het uitbalanceren tot een der noodzakelijkste punten van het auto-onderhoud is geworden: de steeds kleinere maat van de auto- wielen en de steeds hogere snelhe den waarmee kan worden gereden. Beide factoren nebben een verho ging van de omtreksnelheid van het wiel tot gevolg. Dat betekent, dat een bepaald punt van de band ettelijke keren vaker het wegdek raakt dan vroeger het geval was met grotere wielen en lagere snelheden. De „evenwichtsstoornis" van een wiel neemt sterk toe naarmate de snelheid stijgt. Een bepaalde ge wichtverstoring bij 50 km/u wordt bijv- bij een verdubbeling van de snelheid (dus 100 km/u) viermaal zo groot. Elke vorm van evenwichtsstoornis van een wiel behoeft men nog niet direct aan trillingen aan het stuur te merken, want de schokdempers en de vering vangen dit ongerief tot een zekere hoogte wel op, maar deson danks zullen de gevolgen van zo'n onevenwichtigheid zich dan ook dan manifesteren in 'n abnormale slijtage van wiellagers, schokdempers, ban den, fuseepennen, stuurkogels enz. De meeste autofabriekanten leve ren hun auto's af met gebalanceer de wielen; maar er is weinig voor nodig om die evenwichtstoestand te verstoren. Tilt men een fietswiel van de grond, dan begint het wiel te draaien en komt pas tot rust als het ventiel in de laagste positie is gekomen. Bij een autowiel wordt deze ineven- wichtigheid door de zwaarte van het ventiel reeds terstond gecorrigeerd door op de tegenovergestelde zijde van het wiel een contragewicht een stukje lood op de velgrand aan te brengen. Maar er zijn nog tal van andere oorzaken die een evenwichtsstoornis van het wiel kunnen veroorzaken: reparaties aan de band, bijv. door het plakken van een binnenband; aanrijdingen; deuken in de velg; ontzetting van wielbouten; stoepjes „pikken" enz. Soma merkt men bepaalde trillin gen bij een bepaalde snelheid. Daar beneden of daarboven schijnt alles echter in orde te zijn. Ook dan is het zaak de wielen te laten balanceren, want het betekent geenszins dat de evenwichtsstoornis er bij die hogere of lagere snelheid niet is. Er zijn twee methodes voor het opsporen van stoornissen aan de wielen met behulp van w.ielbalanseermachines. De methode „aan de wagen" en de methode „van de wagen". De eerste methode, waarbij de wielen op hun plaats blijven zitten, ge schiedt met elektronische appara tuur, waarbij in enkele seconden tijds de stoornis is op te sporen, en snel op te heffen' door diametraal te genover het zwaarste punt een door het apparaat aangegeven hoeveel heid lood aan de velgrand aan te brengen. De tweede methode, die het meest door de garagisten wordt gebruikt is de stationaire methode, waarbij de wielen met de banden van de wagen worden genomen en gebalanceerd in een Z wolsman verlaagt huizenprijs Het snelle tempo van de woning bouw in Nijmegen, waardoor de ach terstand op de woningmarkt gelei delijk wordt ingehaald, met daarbij gevoegd de geldsohaarste en de hoge rente van hypotheken, zijn er oor zaak van dat niet meer wordt vol daan aan hoge vraagprijzen voor speciaal herenhuizen. Als gevolg hiervan zijn van een se rie van 88 zogenaamde Zwolsman- huizen die vorig jaar werden ge bouwd in de wijk Neerbosch-Oost in Nijmegen, de przijen met ongeveer een 6000 gulden verlaagd. Vorig jaar wei-den huizen van dit type (moeizaam) verkocht voor prij zen vanaf 42.700 gulden, va-ij op naam. Thans worden hulzen uit de zelfde serie door de bouwer aange boden tegen 33.950 gulden, kosten koper, dit komt neer op een prijs verschil van ongeveer 6000 gulden of 15 procent. Minister Den Uyl VERLAGING BENZINEPRIJS GEVOLG VAN OVERSCHOTTEN De verlaging van de benzineprijs is een gevolg van overschotten waar mee de oliemaatschappijen zitten. Dat deelde minister Den Uyl gisteren 1 mee in de Eerste Kamer bij de be handeling van de begroting van Eco nomische Zaken. De minister vond het voor de con sument een gunstige omstandigheid. „Ik kan niet geranderen dat het lang zal duren", zei hij, „want over de omvang van de overschotten is moeilijk een oordeel te geven". Dat de witte pompen het zolang volhouden komt, doordat de olie maatschappijen geregeld losse par tijen op de markt brengen, zei de minister. Tegen de communistische aantij ging, dat de plotselinge prijsverla ging bewees, dat hij geen prijsbeleid voerde, verweerde drs. Den Uyl zich met de opmerking, dat er de afgelo pen 10 jaar intensief overleg met het departement gaande, is geweest over d'e benzineprijs. „In al die jaren mocht de prijs voor super bijvoor beeld maar met 1,2 cent liter worden verhoogd wegens loon- en andere kostenstijgingen Het uitgangpunt bij het bepalen van de benzineprijs is de prijs op de wereldmarkt. Sigarettensmokkel voor Haags hof (Van onze Haagse correspondent) Het Haagse gerechtshof heeft zich gisteren urenlang beziggehouden met een geruchtmakende Rotterdamse sigarettensmokkelaffaire. De betrok kenen werden op 25 maart j.l. door de Rotterdamse politierechter tot forse gevangenisstraffen veroordeeld. Vijf van hen tekenden hoger beroep tegen hun vonnis aan, onder wie ook twee leiders van het smokkelkomplot, een caféhouder en een sigarenwinke lier, beiden uit de Maasstad. In totaal 500.000 gesmokkelde Amerikaanse sigaretten kocht de caféhouder in de loop van vorig jaar van de bemanning van een Noorse tanker. De sigarenwinkelier zorgde voor de distributie. Hij sleet de smokkelsigaretten aan een groot aantal Rotterdammers, die door de politierechter werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 weken tot een maand. De twee leiders kregen elk 4 maanden gevangenisstraf. Het opleggen van zulke zware on voorwaardelijke gevangenisstraffen in deze voor Rotterdam verre van unieke sigarettensmokkelaffaire heeft ter plaatse groot opzien gebaard, omdat de „voorbeeldige straffen" naar veler mening werden opgelegd aan de „verkeerde" mensen. De be trokkenen zijn namelijk geen be roepssmokkelaars, maar kleine mid- Alarm op Schiphol voor D.C.-8 Nella Verbeek uit Aalsmeer, met haar zeven dienstjaren één van de oudsiae KLM - gronj da te ward esse n op Schiphol, scheen gisteren moeilijk afscheid te kunnen nemen van al haar vrienden op de luchthaven. Op huwelijksreis nu zelf per DC-8 met haar man, een employé van de Phi- lipsfabrieken, vertrekkend naar haar toekomstige woonplaats Caracas, wuifde de 27-jarige Nella met moeite haar tranen bedwingend een lang vaarwel toe naar al haar familieleden en naar de uitgebreide schare Sohiphol-vrienden. Maar een kwafibier na het vertrek stond ze ietwat beteuterd alweer in de aan komsthal: de vliegende huwelijksboot had reohtsomkeerd gemaakt, omdat een rood waarsohuwingslampje in de cookpit was gaan branden. Dat be tekende brandgevaar in één van de straalmotoren. De gezagvoerder waarschuwde de verkeerstoren, die het gebruikelijke voorzorgsalarm gaf. Brandweerwa gens en ambulanecs repten zich ter stond naar de landingsbaan, waarop de DC-8 „Sir Alexander Fleming" enkele minuten later veilig neer streek. Er bevonden zich naast het bruids paar slechts tien andere passagiers aan boord. Met een vertraging van precies 3 uur vertrokken Nella en haar man om kwart voor 1 voor de tweede maal voor de huwelijksreis... (Advertentie) M. BRINKS [Uw -bekleder] feBINNENVESTGRACHTl Twee grote Amsterdamse kruideniers beweren De Amsterdamse supermarklondernemers Dirk van den Broek en Jac Hermans hebben de minister van Economische Zaken In een request drin gend verzocht te bevorderen ,dat de broodprijs in de grote bevolkingscentra in prjjs mag worden verlaagd. Bovendien vragen zij de minister in te grijpen tegen de broodfabrieken. Teveel soorten Volgens de heren Van den Broek en Hermans willen de broodfabrie ken niet aan supermarkten leveren, tenzij deze zich bereid verklaren zich te zullen houden aan de door de broodfabrieken bij de regering afgedwongen maximumprijzen, die zij als minimumprijzen hanteren. Zij stellen, dat de prijs voor het meest verkochte brood, het gesneden verpakte witbrood, 70 tot 72 cent is. De distribuanten van brood bereke nen als verkoopkosten 30 tot 38 pro cent van de verkoopprijs. Naar ge lang de inrichting en werkmethoden van bakkerij of broodfabrieken zijn er verschillen in de kostprijs. „De produktie zou echter aanzien lijk rationeler kunnen gebeuren, als de broodfabrieken hun assortiment beperken en niet langer twintig tot dertig broodsoorten aanhouden. Aangezien negentig procent van de omzet minder dan tien soorten be vat, werkt assortimentsuitbreiding sterk kostenverhogend". Doorbreken „De hoge verkoopkosten en het grote assortiment maken het brood te duur. Toch is deze te hoge prijs te doorbreken", aldus de heren Her mans en Van den Broek. Volgens hen zou een goed geoutilleerde broodfabriek een gesneden verpakt witbrood kunnen leveren voor 45 ct. „Wanneer een supermarkt dit brood aanbiedt tegen een consumenten prijs van 59 cent, is de winstmarge veertien cent", denstanders, die allen nog een blanco strafregister hebben. Dit verklaarde gisteren voor het Haagse Hof mr. Schuit, de verdediger van de café houder. Pleiter voerde voorts aan dat sigarettensmokkel door het grote publiek, niet als een echt misdrijf wordt aangevoeld. De caféhouder heeft aan de handel f. 3.700 verdiend. Hij kreeg de sigaretten naar zijn zeg gen ongevraagd te koop aangeboden door twee officieren van een Noorse tanker, die regelmatig de Rotterdam se Merwedehaven binnenloopt. De sigarenwinkelier verdiende aan de verkoop ongeveer f. 2.500. Beiden ver klaarden ter zitting van het hof dat zij in financiële moeilijkheden ver keerden. De procureur-generaal zag in het duo de leiders van het smokkelcom- plot. Hij eiste dat het hof hun von nissen zou bevestigen. De procureur- generaal wees er ook op dat de andere verdachten in deze affaire (de afnemers) min of meer de dupe zijn geworden van de geldlust der initiatiefnemers, die met hun aan biedingen mensen hebben verleid tot praktijken waaraan zij uit zichzelf wellicht nooit begonnen zouden zijn. De procureur-generaal eiste even eens bevestiging van de vonnissen tegen twee kopers van grote partijen smokkelsigaretten: een maand ge vangenisstraf voor elk. Alleen in de zaak tegen een 37-jarige Rotterdamse autoverhuurder, die in de loop van 1965 ongeveer 75 sloffen sigaretten voor eigen gebruik had gekocht, vroeg de procureur-generaal een gevange nisstraf van 14 dagen. Dat is de helft van de straf die de Rotterdamse politierechter had opgelegd. Uit spraak in alle zaken 17 juni. •fc De eerste groep BMW's 1600-2 werd aan de dealers af geleverd op Duindigt. Importeur Alimpo uit Den Haag had de renbaan voor deze gelegenheid bij hoge uitzonde ring kunnen bemachtigen. De echte paardekrachten naast de vele mechanische onder de mo torkappen leverden een aardig plaatje op. Vrouwenraad bij bedrijf De Veenendaalse industrie Hol- lantor N.V. is als eerste bedrijf in Nederland overgegaan tot de in stelling van een vrouwenraad, die gevormd wordt door de echtge notes van de personeelsleden. De directeur van het bedrijf, de heer J. D. van der Velde deelde mee, dat de nieuwe raad een algemeen adviserende stetti zal hebben en een eigen fonds zal beheren waaruit regelmatig evenementen gefinancierd zullen worden. De directie ivil hierdoor bij de vrou wen meer begrip en belangstelling kweken ovor het werk van hun mannen. De mening van de raad zal gehoord worden over zaken als recreatie, arbeidstijden, spa ren, sociale activiteiten en pro- duktenontwikkeling Psychiatrisch rapport geëist van korporaal (Van onze Haagse correspondent) De president van de arrondisse mentskrijgsraad in Den Haag, mr. dr. J. P. van Erk, heeft tijdens de zitting van gisteren een psychia trisch rapport geëist van een 19-ja- rige dienstplichtige korporaal uit Amsterdam. Deze stond terecht omdat hij twee keer betrokken is geweest bij volks oplopen rond het Lieverdje. De eer ste keer op 4 april weigerde hij tot driemaal toe een bevel om zich te verwijderen op te volgen en de twee de keer op 5 juni zei hij, lopend achter een agent: „Gooi hem in de gracht". De korporaal verklaarde dat hij zijn leven in dienst en dat als par ticulier strikt gescheiden wilde hou den. Wel verzocht hij verlaagd te worden tot soldaat, omdat hij er geen prijs op stelde gezag te dragen. De auditeur-militair begon met te zeggen dat hij de sfeer van onbe hagen onder de jeugd onderkende. Die is er nu eenmaal, zei hij, en die uit zich door te protesteren tegen alle gezag. Hij was van mening dat iemand die op het gezag neerkijkt zelf geen gezag moet dragen. Daar om eiste hij verlaging tot gewoon soldaat. Voor de overtreding als zo danig eiste hij, rekening houdend met het blanco strafregister van de korporaal, drie weken gevangenis straf- Hierna verzocht de president om een psychiatrisch rapport, waarom de verdachte trouwens zelf ook al had gevraagd. De president overwoog daarbij ook dat de korporaal bij zijn pogingen om aan de KMA in Breda te komen was gefaald door angst om te schie ten. Staatssecretaris niet tegen ritueel slachten Staatssecretaris Bartels (Soc. Zaken en Volksgezondheid) is niet bereid te bevorderen, dat aan het slachten van dieren volgens de joodse ritus een einde wordt gemaakt, gezien de grote waarde die vele joodse landgenoten op grond van hun godsdienstige overtuiging aan het rituële slachten toekennen. Dit heeft hij meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis (SGP). De grote uitbreiding van de diep- zeevisserjj in de laatste jaren heeft het gevaar van overbevissing dich terbij gebracht. Sommige vissoorten beginnen reeds achteruit te lopen. Dit was de waarschuwing, die ge leerden uit verschillende landen heb ben laten horen op het tweede in ternationale oceanografische congres in Moskou. Zjj betoogden, dat de Sowjet-Unie en Japan aan de bouw van grote schepen voor de diepzee visserij de voorkeur hadden gegeven boven pogingen om de veestapel uit te breiden. Het zijn deze landen, die voorgaan bij de uitbreiding van de visserij, terwijl de onderontwikkelde landen, waar ook een tekort aan proteïne-rijk voedsel bestaat, weinig gedaan hebben. Bij de huidige uitbreiding zal het geen 10 jaar meer duren of het zal „In Nederland mag men met brood niet concurreren. Het is een monopolie-artikel geworden", aldus de supermarktondernemers. De twee concerns, die in Nederland het te zeggen hebben, zijn Meneba (ruim 65 procent van de brood omzet) en Wessanen (ongeveer 20 procent). De heren Hermans en Van den Broek hebben pes geleden ook al enige opschudding verwekt in mid denstandskringen door hun brochure „Pas op de grootjes", waarin zij voor een doorbreking van de verticale prijsbinding pleiten, niet meer rendabel zijn met grote bo ten te gaan vissen. Bovendien begint Japan reeds moeilijkheden te onder vinden om visserij bemanningen te monsteren voor reizen van een jaar. Dr. David H. Cushing van het Visserij-laboratorium te Lowestoft, Engeland, raamde dat per jaar on geveer 50 miljoen metrieke ton vis in de oceaan gevangen wordt tegen nog niet de helft in 1953. Hij zei dat het noorden van de Atlantische en van de Grote Oceaan nu optimaal be vist worden zonder dat er tekenen zijn, dat de visstand terugloopt. Dr. T. S. Rass van het Sowjet-Rus- sische Instituut voor oceanografie verklaarde, dat de optimale visvangst in de wereld geraamd wordt op 60 a 200 miljoen ton per jaar. Hij wees er op, dat de technische uitrusting van de visvloten zo geperfectioneerd begint te worden, dat in gebieden waar de klimatologische omstandig heden ongunstig voor de visstand zijn, het gevaar van het uitsterven van vissoorten ontstaat. In 1937 werden 517 000 ton Californische sar dines in het westen van de Grote Oceaan gevangen, op het ogenblik is de jaarlijkse vangst slechts 26.000 a 35.000 ton! Het is dan ook absoluut noodzakelijk visfokkerijen op te richten. Maar de Brit Cushing bleek van mening, dat de visfokke rijen nog een te dure manier zijn om aan voedsel te komen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11