NAVO-ministers verder gevorderd dan verwacht Fenomenale precisie bij landing Gemini JAM IN Voorzitter Luns wist de tegenstellingen te overbruggen n -Neger-student James Meredith bij aanslag in Mississippi gewond Radiostilte duurde slechts 4 minuten Nieuwe haring goedkoper (9ucJ Q'lte tenwa Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 7 JUNI 1966 No. 31888 Ileidsch dagblad Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per weck, (bij vooruitbetalinglosse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Brusselse correspondent) Tijdens hun informele beraad van gisteren, voorafgaande aan de voltallige vergadering van de NAVO-raad. die vanochtend in het Brusselse stadhuis plechtig werd geopend, hebben de ministers ran de 14 NAVO-landen buiten Frankrijk méér belangrijke be slissingen kunnen nemen dan zij hadden verwacht. Minister Luns, op grond van zijn dienstjaren voorzitter en woordvoeder van de veertien, zei getroffen te zijn door de mate van eensgezindheid die J rich deze dag onder de veertien had gemanifesteerd. Hoewel aanvankelijk tegenstellingen bestonden, vooral ten aanzien van de jegens Frankrijk in te nemen houding, hebben de ministers elkaar snel weten te vinden. Het besluit van voorzitter Luns om aan het eind van de ochtendzitting van kwart voor twaalf tot half twee uit sluitend de ministers en staatssecretarissen, dus zónder de delega ties te laten onderhandelen, heeft daar niet weinig toe bijgedragen. gemeenschappelijke stand pint van de veertien, dat vandaag [er discussie met Frankrijk in de <AVO-raad is gebracht, houdt in: het formele besluit om, gegeven Franse verlangens en gelet op de ^onwrikbare wens van de 14 om de illiantie in stand te houden ,de mi litaire commando's van de NAVO tit Frankrijk te verwijderen; een unanieme uitnodiging aan de Jlffieneluxlanden om zich te beraden op de mogelijke vestiging van het 1 Geallieerde hoofdkwartier in Europa irB(SHAPE) in een van deze landen: vereenvoudiging in de centrale nuIoropese commandostructuur van de alliantie, in deze zin dat de drie De 14 hebben zich er voorts re- I kenschap van gegeven dat door de uittreding van Frankrijk en de daar- door noodzakelijk geworden verplaat- I sing van de militaire commando's, 1 een geografische scheiding ontstaat tussen deze commando's en de zetel van de NAVO-raad te Parijs. Zij achten het belang van een huisves ting op niet te grote afstand van el kaar ..onweerlegbaar" en hebben daarom besloten, hoewel president De Gaulle de NAVO-raad niet uit wijst, niettemin het vraagstuk van afzonderlijke staven voor landmacht, luchtmacht cn de geïntegreerde strijdkrachten in midden-Europa tot één commando worden samengesmol ten; de opdracht aan de secretaris-ge neraal om samen met de regerin gen van België, Nederland, Luxem burg en West-Duilsland gegevens te verzamelen op basis waarvan een nieuwe plaats van vestiging voor dit vereenvoudigde stafkwartier „als een zaak van het hoogste belang" gevon den kan worden; verhuizing van het NAVO-defen- siecollege uit Parijs naar Italië; opheffing van de „standing group" in Washington. James Meredith, de eerste neger die (in 1962) werd ingeschreven aan de universiteit van Mississippi, is fisteren in Hernando, in dezelfde staat, gewond toen er op hem -werd geschoten tijdens een mars van Memphis naar Jackson. De bedoe ling van de mars was de negers in 1 et zuiden een hart onder de riem te steken en hen te bewegen zich in het kiesregister te laten Inschrij- Iven De toestand van Meredith werd I (.bevredigend" genoemd. Een zekere Norvell, een blanke die in Memphis woont, heeft tegenover de politie be kend, dat hij de aanslag heeft ge- pleegd. De 32-jarige Meredith, die in dc l<»op van de zondag uit New York in Memphis was aangekomen, had op een persconferentie verklaard, dat WEERBERICHT Rustig weer Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke wind en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 JUNI Zon op: 04.22 uur; onder: 20.57 u. Maan op: 00.45 uur; onder: 08.55 uur. Hoogwater in Katwijk te 06.07 en 18.52 uur. Laagwater te 02.13 en 14.12 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's hij besloten had risico te den door terug te keren naar zijn geboortestaat Missisippi zonder bege leid te worden door federale agen ten. Toen hij nog aan de universi teit van Mississippi studeerde stond hij steeds onder bewaking. Meredith werd getroffen door verscheidene schoten, die uit een hinderlaag op hem werden afgevuurd. Hij werd in de rug en in de benen geraakt- President Johnson heeft vanuit Texas onmiddellijk opdracht ge geven aan de minister van Justitie Katzenbach geen mogelijkheid on gebruikt te laten om de dader of daders van de aanslag voor de rech ter te brengen. Johnson was door Katzenbach over het gebeurde per telefoon ingelicht. In een verkla ring zei Johnson, dat iedere verstan dige Amerikaan deze gewelddaad be treurt. Vice-president Hubert H. Hum phrey heelt een verklaring uitgege ven waarin staat: „Het Amerikaan se volk is verbijsterd door de wrede en zinneloze moordaanslag op James Meredith. Dit brengt schande over de gehele natie. De persoon, die zich aan deze schandelijke daad heeft schuldig gemaakt, dient onmiddel lijk voor het gerecht gebracht te worden. Wij moeten blijven streven naar de opbouw van een maatschap pij waarin iedere Amerikaan vrije lijk en zonder vrees alle rechten en privileges van het burgerschap kan uitoefenen". Nog meer aanvoer warme lucht (Van onze weerkundige medewerker) Van de Duitse meteoroloog d. Kunze uit Bad.-Kreuznacht onivinge wij vorige maand een weersve. wachting op langere termijn. D voorspelling löas rooi Wesl-Europ gunstig, want. dr Kunze verwacht deze zomer een zich geregeld uit breiden van het Azuren-hogedruk- gebied via de Goll van Bisce je naar west- en cent) aal-Fur opa. Nu is de zomer, die op 1 juni meteorologisch begon, nog meen één week onder weg, zodat, er nog veel kan veran deren, maat deze week liet zich een situatie zien zoals voorspeld. Hoge- dmkgebieden blijven zich van de Azoren via Frankrijk naar midden- Europa uitbreiden, met. ook in ons land weer aanvoer van warmere lucht. De oceaandepressies kunnen daarbij ons land niet of nauwelijks bereiken, zodat de droogte voorlopig blijft voortduren. Stoker in café doodgeschoten 'spondent) Een aantal in café Pleinz-cht aan het Kadijksplein in Amsterdam afgevuurde pistoolschoten maekte vannacht een eind aan liet leven j van de 33-jarige in Willemstad op Curaqao geboren stoker Donald W. Marris. Zii werden afgevuurd door I zijn 40-jarige landgenoot. Tussen de j twee broeide reeds lang een vete. De dader een zeeman meldde zich kort na de aanslag in een taxi op het hoofdbureau van politie. Omstreeks tien uur kwam de da- der het cafe binnen Hij praatte even met Donald Martis. Zonder dat er enige aanleiding aanwezig scheen trok hij vervolgens een pistool. Van een afstand van nog geen meter vuurde hij drie schoten af op Martis, die aan de bar zat. Deze werd door twee van de drie kogels in het ach terhoofd getroffen en stortte bloe dend op de vloer. De dader rende hierop het café uit. In de loop van de nacht, overleed zijn slachtoffer in het Wilhelmina Gasthuis. In het café. dat eigendom is van de oud-bokser Nelis Oostrum vond de politie later drie patroonhulzen. In het pistool bleken nog twee pa tronen te zitten. De dader en zijn slachtclfer kwamen vaker in het ca fé. Gisteravond waren zij er ook Te gen tien uur ging de zeeman echter weg, kennelijk om het postool le ha len, waarmee hij even later zijn aan slag zou plegen. Hij verbleef sinds 12 mei in Amsterdam en logeerde in het in de omgeving van het café gelegen zeemanshuis. Volgens de barkeeper, die toen de eman zijn pistool trok nog net op zü kon springen, hadden de twee geen ruzie gehad. Bij verhooi dooi de politie kwam echter aan het licht, dat de dader reeds lang een vete met Martis had. Enige tijd geleden deze hem mishandeld hebben. een nieuwe plaats van vestiging al vast in studie te nemen. Tijdens een speciale vergadering van de 14, die in oktober, hoogstwaarschijnlijk weer in Brussel zal worden gehou den zal deze kwestie dan verder worden besproken. Uit deze laatste afspraak proeven waarnemers het compromis, dat in de door minister Luns uiterst moei lijk genoemde materie van de je gens Frankrijk aan te nemen hou ding tot stand is gekomen. Bekend was, dat een aantal landen, waar onder Nederland en Italië, voorstan ders waren van een harde lijn je gens president De Gaulle en derhalve een radicale verwijdering van de NAVO uit Parijs voorstenden. Aan- dere landen, met name Canada, voel den meer vcor een afwachtende hou ding ten einde langs de zachte lijn een j maximum aan medewerking van de Fransen te behouden. Het stand- i punt van de Verenigde Staten in de- I ze is de laatste weken niet erg dui- j delyk geworden en kan op grond van tegenstrijdige uitspraken het beste i als tweeslachtig worden omschreven. Vervolg op pag. 2 Stad in Honduras weggevaagd De stad San Safael in west-Hon duras (midden-Amerika) is zondag avond tijdens een hevig noodweer vrijwel weggevaagd, zo meldde het Amerikaanse Weerkundig bureau gisteren. Het heeft een bericht ont vangen van de Hondurese weerkun dige dienst, waarin van drieenzeven tig doden wordt gesproken. „San Rafael is nagenoeg verdwe nen", aldus een boodschap uit Teg cigalpa, de Hondurese hoofdstad De meeste slachtoffers zcir'en rijn ge vallen door het buiten haar oevers treden van de rivier de Namas'gue. Er wordt meer regen voorspeld 0G0 gelanceerd Van Kaap Kennedy is gisierav- nd de satelliet Ogo-ITI (Orbiting Geo physical Observatry) gel-nceerd. De satelliet moet in een sterk ellipti sche baan om de aarde komen De verste afstand tot de rare'e in et 121.000 km bedragen de kcrfr.i e 230. Men hoopt dat de 510 kilo zware satelliet, die de vorm van ccn water juffer heeft, gegevens zal -er.strek ken die kunnen bijdragen tot te uit werking van een systeem t"i voor spelling van het ontreden rm zon nevlammen (protuberarie) rot nu toe kan men slechts drie dagfn van tevoren dit verschijnsel voorspellen Men verwacht dat men mede op grond van de gegevens van dc sa telliet, minstens vier weken van 'e- voren die voorspelling kan doen Het gaat hier om gevaarlijke stromen radioactieve deeltjes, afkomstig van de zon. De eerste retour-vlucht naar de maan zal. naar verwacht wordt, acht dagen duren. De gegevens van de satelliet zullen dan ook kunnen bijdragen tot het behoud van toe komstige astronauten. Met een fenomenale precisie zijn de ruimtevaarders Stafford en Cernan gisteren in hun Gemini IX capsule geland op de At lantische Oceaan, slechts drie kilometer van het doelwit en 7,2 km vanaf het vliegdekschip Wasp, vanwaar men voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaanse ruimtevaart met het blote oog de daling van de capsule aan de oranje gestreepte parachute kon waarnemen. Daarmee eindigde, om 14.57 uur Nederlandse tijd, een vlucht van ruim 45 omwentelingen om de aarde in 72 uur en 21 minuten waarin 1.920.000 kilometer werd afgelegd, drie maal een ontmoeting met een onbemande raket tot stand werd gebracht zonder deze evenwel te enteren, en Cernan een record ruimtewandeling van twee uur en vijf minuten maakte. Dat waren de hoogtepunten van een overigens met tegenslagen overladen vlucht die duidelijk aantoonde, dat er nog veel zal moeten gebeu ren voordat men met een redelijke kans op slagen, een menselijke vlucht naar de m >n kan ondernemen. Filmopnamen uit de ruimte vanavond op televisie Stafford en Cernan werden 54 mi nuten na de landing op het water, in hun cabine aan boord van de Wasp gehesen, waar zij na een uitbundig welkom, een eerste medische controle ondergingen. Nog gisteravond wer den zij in twee vliegtuigen naar Kaap Kennedy gevlogen, vanwaar zij vrij dag vorige week waren gelanceerd Daar volgen nieuwe controles en daar stellen zij een uitvoerig rapport over hun belevenissen op terwijl de film opnamen en foto's worden ontwik keld. Vrijdag a.s. zullen de ruimte vaarders in Houston een persconfe rentie geven, waarin zij uitvoerig over hun ruimte-avonturen vertellen. Tot dat ogenblik zullen slechts spaarzaam gegevens over de vlucht worden vrij gegeven. Films en foto's zullen eer der worden vrijgegeven. Hedenavond om l-wart voor zeven brengt in ons land de NTS filmopnamen uit de ruimte op het eerste TV-net. die via de communicatie-satelliet Early Bird naar Europa worden gezonden. Werk volgens het hoekje De landingsmanoeuvre was een voorbeeld van werk-volgens-het- St af ford (rechts) en Cernan lan boord van het vliegdekschip Wasp, gezeten op hun geborgen -uimtecabine waarin zij drie et malen rond de aarde hebben ge vlogen Staf fora maakte zich kennelijk zorgen over zijn baard. boekje. De remraketten werden 14.26 uur Nederlandse tijd in werking gesteld toen de Gemini op 257 km hoogte over de Grote Oceaan schoot boven de equator en iets ten westen van de datumgrens. De snelheid de capsule werd daardoor van 28.000 tot 27.500 km per uur gereduceerd, hetgeen voldoende was om een val lende glijvlucht in te zetten. De af remming geschiedde verder door de wrijving van de lucht op lagere hoogte, welke wrijving de tempera tuur geleidelijk deed oplopen en de baan verder naar de aarde afboog Gedurende deze terugkeer in de dampkring pleegt een „radiostilte" op te treden wanneer de door warmte geïoniseerde luchtlaag om de cap sule radiocontact onmogelijk maakt. Ditmaal duurde deze radiostilte, toen de temperatuur van de buitenmantel van de Gemini tot 1670 graden opgelopen, slechts vier minuten, kor ter dan ooit tevoren. Even later ont plooiden zich de eerste en de hoofd parachute, waaraan de Gemini on 14.57 uur in zee daalde. t veel sneeuw i is de spoorweg over de Furka- pas bij Ziirich voor het eerst dit I jaar weer in gebruik genomen De sneeuwwallen hebben nog een hoogte van negen meter. De snoorlijn vormt een belangrijke j Zwitserse noord-zuid-verbin~ Niet door de schoorsteen Commandant Hartley van de Wasp, die ook Schirra en Stafford oppikte na de vlucht met de Gemini VI in december, was enthousiast over de precisie van de landing, die nog ver beterd werd doordat de wind uit de goede hoek woei om de parachute nog verder in de richting van de Wasp te drijven. Hartley zei zijn schip niet te dicht bij het doelwit te heb ben willen stationeren voor het ge val Stafford zijn dreigement zou uit voeren om ..recht door de schoor steen" te landen in de ziekenboeg, waar ze dan meteen met de medi sche controle zouden kunnen begin- Ruimte-dump no» rijker De Amerikaanse dump van ruim tevaartuitrustingsstukken in een baan om de aarde blijkt nog wat meer ver rijkt te zijn. Niet alleen draaien nu een handschoen van White en een ongebruikt ruimteransel om de aarde, ook nog een filmcassette en een lens. Cernan vertelde dat zij de capsule uit zweefden toen hij er in terug keerde. H\j had er nog naar gegre pen. maar ze niet te pakken kunnen krijgen Hij voelde er weinig voor ze in de ruimte achterna te gaan nu hij zich net weer in zijn cabine had ge worsteld. Vol?ende vluchten Intussen bereidt het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa reeds de volgpnde Geminivluch- ten voor: nummei 10 op 18 juli. num mer 11 in september en nummer 12 in november. Daarmee wordt het Geminiprogramma afgesloten. Daar na begint het orogramma met de driemans Apollocnpsule waarmee men uiteindrittk voor het eind van dit decennium een bemande vlucht naar de maan hoopt te maken. De Nederlandse reders hebben be sloten hun zogenaamde opvangprij- zen voor maatjesharing te verlagen met honderd gulden per kantje. Voor de consument betekent dit, dat de haring ongeveer tien cent per stuk goedkoper kan worden. Wordt broodprijs weer verhoogd? Goedkeuring van de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf zal vrijwel zeker repercussies hebben voor de brood prijs. Deze verwachting heeft de heer J. F. van der Aar. waarnemend secretaris van de algemene bedrijfs- bond voedings- en genotmiddelen, gistermiddag uitgesproken op het driejaarlijkse congres van deze NW-bond in Amsterdam. De heer Van der Aar zei, dat daarover te zijner tijd nog wel in de bakkerij- stichting zal worden gesproken. In middels wachten de bakkers wel met groot ongeduld op de goedkeuring van hun c.a.o., waarvoor Rijksbe middelaars de rode lamp hebben ge hesen in verband met de loonkosten stijging van 13 14 procent voor het binnendienstpersoneel. Uit het Leidsch Dagblad van 6 juni 1866: X Te Presburg leeft een vrouw, 2 die 1U8 jaren oud is. Diezelfde X vrouw verhaalde dezer dagen R dat zij zich nog zeer goed weet te herinneren, dat nu juist 100 den 2 i juni streng koud was en straten nog met sneeuw bedekt waren. (Officieel nieuwsVergade- ring van den Gemeenteraad j van Leyden, op donderdag 7 juni 1S66, 's middags te twee uren Onderwerpen: o.a. If voordragt tot den openbaren verkoop van het uurwerk en van de klok der voormalige Witte^poort. u

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1