>0 ftf' caballero Britse vrouwen boos Vaderdag! V A In Rusland veel meer bioscopen dan in VS Loena X heeft taak volbracht ft Uitreiking klassieke Ellisons: 28 oktober anders dan andere VRIJDAG 3 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Vijftig uur voetbal op t.v. De Britse huisvrouwen protes- teren tegen de plannen van de B.B.C. om in totaal 50 uur tele visiezendtijd te besteden aan de wereldkampioenschappen voet ballen. Vijftig uur gespreid over drie weken betekent meer dan twee uur per avond, waarvan een aanzienlijk deel in de uren met de grootste kijkdichtheid. Mevrouw Juanita Francis, voor zitster van het ..Verbond van ge huwde vrouwenheeft verklaard: Dit is een slag voor vele mensen, 'vooral de vrouwen die zich tot tranen toe zullen vervelen bij twee uur voetbal per avond". Me vrouw Mary Whitehouse, een van de initiatiefneemsters van de campagne voor betere televisie programma's 'T TN" verklaarde: ,J)e last van al dit voetbal zal zwaar te dragen zijn. Er moet iets ge beuren". Mevromv Avril Fox, huis vrouw en voorzitster van de Cos- mo-groep voor vrije televisie, heeft verklaard geen bezwaar te hebbenmits het tweede net van de B.B.C. een goed alternatief geeft. Miljoenen kijkers kunnen B.B.C.-2 echter nog niet ontvan gen. Erger nog, terwijl op B.B.C.-l voetbal te zien zal zijn, zal B.B.C.- 2 paardenrennen tonen. Ook de commerciële televisie biedt geen uitkomst. Dit net zal voor een deel dezelfde voetbalwedstrijden tonen als de B.B.C. Huw Weldon, hoofd van de pro- grammadienst van de B.B.C., heeft verklaard dat het ivaar is dat een groot aantal programma's zal moeten komen te vervallen. Hij weet alleen nog niet ivelke. De kritiek zal geaccepteerd moe ten worden, vind hij. Gordon Oakes. labourlid van het Lagerhuis, heeft zijn bariton gemengd in het koor van.klagen de huisvrouwen. Hij zei niets te gen voetbal te hebben, maar de handelwijze van de B.B.C. schro melijk onrechtvaardig te vinden tegenover degenen die niet van voetbal houden. Nog 16 dagen en dan is het ji y Het nieuwste model met zichtbare gasstand. Andere modellen Poppell aanstekers v.a. 5.95-12.50 „Geen stap verder" Statistisch jaarboek van V.N.: Uit het Bondskanselier Erhard van West- Duitsland heeft in een vraaggesprek met het Zwitserse weekblad „Welt- woche" gezegd, dat erkenning van de Oder-Neisse-grens met Polen door Bonn de hereniging van Duits land geen stap nader brengt. Wan neer Bonn zijn onderhandelingsposi tie op deze manier zou verzwakken voordat er besprekingen beginnen over hereniging, zouden de Russen kunnen proberen van West-Duits land erkenning van de Berlijn- se muur te verkrijgen. ..Welke men- j sen zouden dat willen aanvaarden? zeker geen vrij volk". Het standpunt van de Westduitse regering is steeds geweest dat alle onopgeloste vraagstukken betreffen de Duitsland moeten worden gere geld bij een vredesverdrag, dat be reikt is door onderhandelingen met een vrij gekozen regering voor geheel Duitsland. West-Duitsland heeft al tijd duidelijk gesteld, dat het de na oorlogse regeling, waardoor Polen voormalig Duits gebied ten oosten van de Oder-Neisselijn verkreeg, niet als definitief erkent. Polen en Oost- Duitsland zijn het met deze grens- j regeling eens. statistisch jaarboek 1965 van de V-N. blijkt, dat Holly wood, al kent men daar nog altijd de Oscars toe, niet langer de hoofd stad van de filmindustrie is in ter men van produktie. Het produceer de in 1963 155 lange films tegenover Italië 241, Hongkong 259, India 305 en Japan 657. En kwam daarmee op de vijfde plaats. Dat was een hele verandering ten opzichte van de toestand in 1948, toen de V.S. de leiding hadden met een produktie van 394 lange films. Wat het aantal bioscopen betreft blijkt uit het jaarboek, dat de V.S. in 1963 met 17.500 ver achterston den bij de Russen met 113.000 Beide landen worden wat het bio scoopbezoek betreft overschaduwd door communistisch-China. Volgens de laatste beschikbare cijfers gingen in 1963 de V.S. 2.178 milj. personen naar de bioscoop en in de Sowjet- Unie 3.900 miljoen, maar in com munistisch China bezochten in 1960 vier miljard mensen de bioscoop. Wat radio en t.v. betreft, hebben de V.S. volgens de statistiek de lei ding in de wereld. Blijkens statisti sche gegevens over 1963-64 waren er in diie periode 192 miljoen radiotoe stellen in de V.S. tegen 68.9 miljoen in de Sowjet Unie. Communistisch China kwam met acht miljoen ver achteraan. In 1964 waren er in de V.S. 67.1 miljoen tv-ontvangers tegen 16.7 miljoen in Japan, 13.1 miljoen in Engeland en 12.9 miljoen in de Sow- jet-Unie. Communistisch China kwam weer ver achteraan met niet meer dan 100. Boeken De Sow jet-Unie heeft volgens het jaarboek in 1964 de meeste boeken gepubliceerd, n.l. 78-204. De V.S. pu bliceerden er 28.451, Engeland 26.123, West-Duitsland 25.204, Japan 24.049, Spanje 15.440 en Frankrijk 13.479. In de periode 1950 1963 steeg de pro duktie per hoofd in goederen en dien sten tezamen met 79% in de EEG, met 38% in de Europese vrijhan delsassociatie, met 30% in Latijns- Amerika, met 25% in Azië zonder Ja- Iedereen, altijd, overal... jké ZIN NERO Verarmde negers De militante negerorganisatie „Congres voor Rassengelijkheid" (Co- re) heeft gisteren op een conferentie in Washinton een beroep op presi dent Johnson gedaan de oorlog in Vietnam te beëindigen en miljoenen dollars die thans voor de oorlog wor den gebruikt, aan te wenden voor de strijd tegen de armoe m de V.S. „Core" dat 80.000 leden telt, vroeg de regering tenminste 23 miljard dollar uit te trekken voor de hulp aan verarmde negers. (Thans is voor de ze hulp anderhalf miljard dollar begroot). President Johnson werd er- beschuldigd de defensie en de wedloop naar de maan voorrang te geven boven de minder bevoorrech ten. Johnson beloofde in een toespraak tot de conferentie de voortdurende steun van de regering bij de strijd om de burgerrechten, maar voegde eraan toe „verwacht van my of van enig ander geen wonder". De Russische LOena X, de eerste kunstmatige satelliet van de maan, die op 9 mei werd gelanceerd, heeft haar taak volbracht. In totaal is er 219 keer radio-contact met de Loena- X geweest. Er zijn 460 omwentelin- om de maan gemaakt, waarbij afstand van 7 miljoen km werd volgense voorlopige conclusies getrokken. Het magnetische veld om de maan is uiterst zwak. De dichtheid van micrometeorieten de ruimte rondom de maan is groter dan in de interplanetaire ruimte. In de buurt van de maan is ien verhoogde intensiteit van stromingen van deeltjes met lage energie, in het bijzonder elektronen. De onregelmatigheden in het zwaar tekrachtveld van de maan zyn niet groot. pan en met 24% in de V.S. en Ca nada. In Japan. West-Duitsland en Jamaica verdubbelde zij. Het jaarboek telt 748 bladzij den van groot formaat en bevat 204 tabellen, samengesteld uit gegevens, in antwoord opv ragenlijsten verstrekt, door meer dan 150 landen en ge bieden met beperkt zelfbestuur of geput uit in andere landen gepubli ceerde documenten. 10.30 i NEDERLAND I VARA 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS H 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur Fanclub, tienerprogram ma 8.00 uur NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Z-cars, t.v.-film Dag buurman, satirisch programma Toeristisch programma NTS-journaal H 10.35 uur Sluiting NEDERLAND II NCRV ff 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Literair kykschrift 8.30 uur Koningsgambiet, toneel M 9.25 uur Comblain la Tour H 9.40 uur Attentie, actualiteiten H 10.05 uur Rondgang langs „Bijbel §j 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA I HILVERSUM I i tegel" Radio Filharmonisch Orkest HILVERSUM II en gióteren Vele artiesten onderscheiden De jury voor de klassieke Edisons 1966 heeft de Commissie Col lectieve Grammofoonplaten Campagne geadviseerd dit jaar tijdens de Grand Gala Classique op 28 oktober a.s. in Amsterdam voor 16 klassieke grammofoonplaten het Edison-beeldje toe te kennen. De volgende kunstenaars zijn hierbij betrokken: Vladimir Askenazy als solist in pianoconcerten van Bach en Chopin, uitgevoerd met het London Sympho ny Orchestra, o.l.v. David Zinman. Charles Munch, die het Ordhestre Lamoureux dirigeert met symfonieën van Albert Roussel en Henri Dutil- leux. Igor Strawinsky, die zijn sym fonische werken „Orpheus" en „Apol lo" met het Chicago Symphony Or chestra zelf leidt, August Wenzinger dirigeerde „tafelmuziek" van Georg Philip Telemann met het Scola Can- torum Basiliensis, Maurice Gendron speelt Cello suites van J. S. Bach, „Wladimir Horowitz at Carnegie Hall' (An historie return"), Charles d'e Wolff met orgelwerken van Joh. Seb. Bach. Voorts Yi-Kwei-Sze, bas, die „Sun less songs" van Moussorgski en „Chi nese Songs" van Tsjerepnin zingt. Karl Böhm dirigeert Mozarts opera „Die Zauberflöte" en de opera „Woz- zeck van Alban Berg; Istvan Keitesz dirigeert „Blauwbaard" van Bartok" het Kodaly meisjeskoor, Boedapest, j onder leiding van Ilona Andor, zingt werken van Kodaly, Bartok, en Ben jamin Britten. Het Süddeutsche Ma- drigalohor o.l.v. Wolfgang Goennen- wein met solisten in Joseph Haydns „Die Jahreszeiten"; Antal Dorati en Pierre Boulez met werken van Koechlin. Boulez en Messiaen; het Borodin kwartet dat met Rostropo- witsj (cello) en Genrich Talaljan (altviool), „Herinneringen aan Flo rence" van Tsjaikowsky speelt. Ten- slote nog de acteur Laurence Olivier als „Othello" in de integrale opname van Shakespeares gelijknamige werk. De jury bestond uit de heer Jan Mul (voorziter), mevrouw dra. H. E. Kokee-v. d. Berge, de heren Henk de By, Ralph N. Degens en Joop Schrier. Weer explosies in Nicosia Gisteravond zijn in een buitenwijk van Nicosia twee bommen ontploft, terwijl de Britse hoge commissaris Sir David Hunt, in die buurt een ontvangst gaf voor de Britse minis ter van Gemenebestzaken, Bottom- ley. Woensdag deden zich in de Griekse wijk van Nicosia twee ont ploffingen voor, kort nad. i Bottom- ley was aangekomen. Hij brengt van drie dagen op uitnodiging van pre sident Makarios. Zesde geval van zelfverbranding In Da Nang heeft vanochtend een boeddhistische non vanochtend de vuurdood gekozen, na in brieven aan president Johnson en aan de boed dhistische leiders in Saigon felle kritiek te hebben geuit op het bewind van premier Ky. Het was de zes de maal. dat een boeddhist de ze week op een dergelijke wijze zelf moord pleegde. Drie dagen geleden had het hoofd van de boeddhisten in Zuid-Vietnam zich uitgesproken tegen deze acties. •fa De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida ontmoette gisteren president Saragat op een recep tie in het presidentieel paleis in Rome. ter gelegenheid van de nationale feestdag. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJEE klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN I Weer geen actualiteit Alweer geen actualiteitenru briek gisteravond, want de KRO zat op Nederland II en de AVRO bracht het economisch bulletin van E. Peereboom, die het huis houdboekje van een dierentuin (wat erg aardig was) maar de affaire va,n Teixeira de Mattos met enkele regels aan het slot afdeed. Geen actualiteitenru briek dus. tenzij men het inge laste politieke commentaar van drs. Hoogendijk als actualiteit wil beschouwen. Voorts was er een nuttige documentaire van Fred Hagenaar en Romano Stinga, getiteld „Op zoek naar veiligheid". Een stuk of tien des kundigen kwamen in dit 40 mi nuten durende programma aan het woord, om het hunne over de veiligheid op de weg te zeg gen. Op de wrakken-expert na, wiens nuchterheid enigszins be vrijdend werkte temidden van een woestenij van deskundig heid, was het ee belangwekkend, programma. Lido-klatergoud J De gruwelijke gewelddadighe- den diie beloofd waren in de reeks „Zuid-Amerika" op Ned. II (het betrof Columbia) ruilden wij weekhartig voor het klater- goud van het Parijse Lido, zo- als de oer-Duitser Michael Pfle- 2 ghar dat instituut ziet. Het was ..show-business", alles van hoge J| kwaliteit, zowel het kolder- j orkestje als de buikspreker, de g acrobaten en de sexe-loze blue- bell-girls (blauwe klokken meis- g jes). Dat was dus een AVRO- g produktie De Ronnie Tober- show stak daar op Nederland n M een beetje tegen af- Ronnie To- ff ber is „een kleine vakman", en g als zodanig een persoonlijkheid, g Maar een show helemaal „dra- H gen" zoals Perry Como of Danny Kayei, daar Is hij nog niet toe g in staat. llllHlllillllllllllllllllllllllllilllllllllinillllllllllilllllllllllllllllttllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ Topconferentie Warschaupact De minister van Defensie van zes landen van het Warschau-pact voe ren geheime besprekingen in Mos kou waar zij voorbereidingen sche nen te treffen voor een topconfe rentie van de staatshoofden van de Sowjet-Unie. Roemenië. Polen, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije en Oost-Duitsland. Het .is volgens waarnemers hoogst onwaarschijnlijk, dat deze topconfe rentie. zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, in Boekarest gehou den zal worden. De reden voor deze wijziging in de plannen is klaar blijkelijk de onafhankelijke politiek van Roemenië, dat zich van Rus land wil los maken. De topconferentie zal wellicht vol gende maand in Oost-Berlyn gehou- VPRO: 18.00 ■rondo. 18.50 Naar kritisch commentaar. 19.00 Voor de oudere Jeugd. 19.30 Uit de kunst: kunstkroniek. 20.00 Nws. 20.05 Muziek van de 20ste eeuw: muz. lez. over he dendaagse muz. 20.45 Christendom zon der God. lez. VARA: 21.00 Stereo: Ra- diophilharmonisch ork. en solist Esp 23.55—24.00 Nws. „Moby Dick" in haven van Duisburg De witte walvis „Moby Dick" is gistermiddag even in de haven van Duisburg opgedoken. Zij zwemt nog steeds in zuidelijke richting de Rijn op. Tegen half tien werd de beluga door een Rijnschipper gezien bij de Hombergerbrug in Duisburg-Ruhr- kend. Zeker is dal rekening gehouden I rort. In de nacht van woensdag op zal moeten worden met de veranderde J donderdag moet het dier ongeveer houding van Roemenië, waar men j zeven km hebben afgelegd. De eige- o.m. bezwaar heeft tegen de hoge I naar van de Duisburgse dierentuin, kosten van het pact, dat naar de I dr. Wolfgang Gewalt, die het dier zin van Boekarest ook teveel door voor zijn dolphinarium wil hebben, de Russen wordt beheerst. I zal opnieuw trachten het te vangen. KRO: 17.30 Coda: z.progr. Act. 19.30 De Springplank: Jonge tiesten. 20.00 Ned. Muziekdagen 19i Koor en ork. van het Gronings Conser vatorium: mod. piano: mod. veertiendaags schijven; platenprogr. 20.45 Tenor veertiendaags* 22.25 Boekbespr. 22.30 litaire 22.40 Epiloog. 22.45 Licht gev. platen progr. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4de lijn) van 1820 uur I. Hector Berlioz. Ouverture „Bea trice et Bénédict". Lamoureux Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. II. Charles Gounod. Balletmuziek Efrem Kurtz. Phllharmonia Orkest Leo Delibes. Balletmuzle .Coppelia". Suisse Romande Orkes De modernisering van het War schau-pact staat al enige tijd op het programma. Ook op het inlangs ge houden congres van de Russis- sche communistische partij kwam het onderwerp ter sprake. Wat de reorganisatie precies zal inhouden is in het Westen niet be- f Advertentie) constante kwaliteit Toneelspeler en TU-acteur Henk van Ulseo Vraag uw winkelier naar het handige Caballero-etui f 0.45 ziek. 8.20 Wegwijzer: tips pianobëgelei- t. VPRO: 9.40 wetenschap, lezing. 8.30 ichte gram - ding. (opn.). 9.35 Waterst. VPRO: 9.4 VARA: 10.00 Z.O. 135. 11.00 Nws.) 12.15 Lichte ork. zanesollst (gr.). 12.27 Med. t.b Aansl: postduif VARA-Var! lichte voc Nws. 13.10 14.55 Voor 17.30 Radloweekjour- 2. 298 ni Nws. 7.10 Meditatie. 7 15 .muz. 7.30 Nws. 7.32 Gew. Nws.; Het voor uitz. Radio-Kanyiz.uu Angeius. 12.03 Lichte gram.muz. 12.24 Marktber. 12.27 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorl.: De familie Van Buuren praat weer over het ver- Tally. 1"'" Xadlo Carlonca pianomuziek. 13.15 Radio Rally. 13-18 Carlonca: radio voor tieners. 14.10 Ra- lio Rally. 1.13 Musicerende dlllettan accordeonmuziek. 14.30 Voor d 14.40 Muziek uit De Wes Tzoekprogramma voor Radi ;rs. 16.00 Finale kinderzang 'edstrijd. (16.4517.15 Voor de Jeugd 17.45 Lichte ork.muz. (gr.). Nws. 10.02 Lichte gram.n tieners. NRU NCRV: 11.00 Nws. 11.02 Lichte orkestmuz. (gr.). 11.30 Muziek van Het Leger des Hells (gr.). 12.00 H|Hj Sk platenpro- Platenshow .00 Nws. 14.02 Hoor- gramma. 13.00 Nws. 13.02 voor de tieners. 14.00 Nws. lit operettes, musicals 15.00 Nws. 16.02 K- 15.30 Licht gev. platenpro- llchte gram.- vLEVISIEPKOGI agedie (herh. les Teleac: De Attisch 11) KRO: 16.00 Kinderzangfest (eerste deel.). 16.45 Voor de kinderen. 17.15 Kinderzangfestival: Uitslag en KT Ivanhoe. TV-film (afl. schot, spelprogr. 21 20 I (ederlanil 2 NTS: 20.00 Nw kort. VPRO: 20.01 Wat bezleli magazine met onderwerpen Jeugdfesttval Rotterdarr Acteurs. eenacter. 22.00 De "Acteurs in discussie. NTS: 22 10—22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5