IK5 Leicis molenmuseum heeft zijn deuren nu wijd open B. LL de Wilde: Leidens nieuwe YY Y-directeur Universiteit kreeg bijzondere tekeningen halve prijs slechts één dag VRIJDAG 3 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD De gerestaureerde, uit 1743 daterende molen „De Valk" in Leiden, waar van het interieur in de oorspronkelijke staat is terug gebracht, heeft gister middag officieel zijn deuren geopend als museum. Met deze opening, die werd verricht door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, is de Sleutelstad een uniek molenmuseum rijker geworden. Een museum dat zowel uit cultuur-historisch als uit toe ristisch oogpunt van groot belang voor dezestad kan worden genoemd. Sturen in elkaar Op de Steenstraat raakten gister ochtend de sturen van een brom fietser uit Oegst-geest en een brom fietsberijdster uit Katwijk door on bekende oorzaak in elkaar. Er ont stond een valpartij, waarbij de (27- jarige) bromfietsbestuurster een hoofdwond en een hersenschudding opliep. De EHD bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis- Onder aanhanger Een 23-jarig Leids meisje kwam gistermiddag op de Rijnsburgersin- gel voor het rechterachterwiel van een aanhangwagen te vallen, teen het stuur van haar bromfiets in dat van een onbekend gebleven wielrijd- ster haakte. Het ongeluk gebeurde op het mo ment, dat een vrachtauto met aan hangwagen by het op groen sprin gen van een stoplicht optrok en het I toen me}. meisje de combinatie rechts inhaal de. De jeugdige bromfietsberijdster S a™0™, Aca'- BENOEMD PER 1 JULI demisch Ziekenhuis worden ver- voerd. Drs. C. van de Ketterij uit Kou dekerk aan den Rijn en leraar aan het Chr. Lyceum aan de Schubert- laan in Leiden werd benoemd tot lid Nederlands •fc Brand we de Leidse Haanstra-school ochtend op het appèl. D. G. Hagedoorn in kleuters het huwelijk trad met de heer K. j den. is als kleuterleidster aan de Haanstra-school verbonden. i de Vandaar de grote belangstelling Lei- op de trappen van het Stadhuis. (Foto L.D./Holvast) 1Paling. De bruid, een dochter brandweercommandant it de Ko- z. trekt. an ..De Mr. J. Klaasesz in de vreugd Voordat mr. Klaasesz gelegenheid kreeg om de vang van de oude waikorenmolen over de geschie denis en de inrichting van deze mo len schreef het L.D. de vorige week uitvoerig los te gooien, was er een bijeenkomst in „De Lakenhal', ciie behalve door burgemeester mr- G. C. van der Willigen en de wet houders ir. J. J. G. van Hoek, S. Sannes, C. J. Piena en P. S. Harm- sen, door tal van raadsleden werd bijgewoond. De burgemeester sprak er bij deze gelegenheid zijn grote vreugde over uit, dat Leiden als stad met de mees te musea wederom een permanente tentoonstelling van meer dan plaat selijk belang rijker is geworden. Collectie Namens de Vereniging „De Hol- landsche Molen", die haar collec tie molenonderdelen en curiosi teiten in dit Leidse gemeentemuseum heeft ondergebracht, werd het woord gevoerd door ir- F. Stokhuyzen Hij noemde „De Valk" een Rem brandt onder de molens en vestig de vervolgens in het algemeen de aandacht op het grote culturele be lang, dat gelegen is in het bezit van molens. Het deed hem bijzonder veel plezier, dat deze historische Leidse molen, dank zij veler samen werking, voor het grote publiek toe gankelijk is gemaakt. Hij bracht in dit verband bijzondere dank aan de conservator van het molenmuseum, de heer M. van Hoogstraten, die veel heeft gedaan om de unieke col lectie bijelkaar te krijgen. staande op de balie Valk", de vang los. die de mo lenwieken in werking moeten stellen. Rechts op de foto de con servator van het molenmuseum, de heer M. van Hoogstraten. Symbool De naam van de conservator werd ook genoemd door de Commissaris van de Koningin, die'op deze bij eenkomst van pure blijdschap „in de vreugd" ging staan. Met dit gebaar de armen hoog opgeheven ver klaarde mr. Klaasesz het Leidse mo lenmuseum voor geopend. Mr. Klaa sesz hoopte, dat „De Vlak" een le vend museum zal worden en veel be zoekers zal trekken. „Met z'n draai ende wieken zal „De Valk" een sym- j bool zijn van de bruisende ijver van de stad Leiden", aldus de Commissa- ris van de Koningin. Later op de middag begaf liet ge zelschap zich te voet naar het nieu we museum, dat officieel geopend nas, toen mr. Klaasesz staande op de balie, de wieken van „De Valk" in werking stelde door de vang los te gooien. Van de gelegenheid om de uitgebreide collectie in het museum te bezichtigen werd druk en dank baar gebruik gemaakt. Bij inbraak in Leiden 1200,- ontvreemd [Jij een inbraak in de beschutte werkplaats voor geestelijk gehan dicapte aan de Gabriël Metzustraat in Leiden is in de afgelopen nacht een geldkistje met twaalfhonderd gulden aan lonen ontvreemd. De daders hebben zich van het geld meester kunnen maken door een muurkluis te forceren. Leidse invloed in Rusland De Leidse Universiteit verwierf gis termiddag ter plaatse in de universi teitsbibliotheek een unieke collectie tekeningen, vervaardigd door Nico- laa-s Bidloo (1674—1735), oud-alum nus van Leiden en organisator van het Russische ziekenhuiswezen ten tijde van Czaar Peter de Grote. De bijzonder fraaie tekeningen ge ven de botanische tuin met Bidloo's buitenverblijf en het door hem inge richte ziekenhuis nabij Moskou weer en werpen een verrassend nieuw licht op de invloeden die de Leidse medi sche wetenschap tot in Rusland uit oefende. De rector magnificus, prof. dr. J. Dankmeijer, aanvaardde het kostbare geschenk uit handen van het Ame rikaanse echtpaar Wallace C. Young, door tussenkomt van jhr. Th. Röell uit Bilthoven. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Deslree Juwelier v. d. WATER heeft te. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. merken, die General Motors op de Nederlandse markt voert, zoals bij voorbeeld Opel en Vauxhall. Ook de General Motors deelne ming aan de jaarlijkse RAI. auto mobiel tentoonstelling wordt onder supervisie van de heer De Wilde ver wezenlijkt. Naast deze activiteiten neemt hij vele evenementen voor zijn reke ning, die niet tot de reclame gere kend kunnen worden, zoals het jaar lijkse General Motors Dealer Con gress en festiviteiten met soms di ners van meer dan 200 couverts. In zijn huidige functie is de heer De Wilde bestuurslid van P'66, een con tactgroep van publiciteits- en public relations medewerkers van automo bielfabrikanten en importeurs. OECUMENISCH AVONDGEBED Met ingang van 1 juli is benoemd tot directeur van de VVV in Leiden dt heer B. H. de Wilde (34). De heer De Wilde is afkomstig uit Rotter- ^ara' Het hervormd avondgebek, dat De heer De Wilde zette na een nu al vele jaren tijdens de zomer- opleidmg aan de Acadenue voor Beeldende Kunsten in Rotterdam als maanden in het koor van de Pie- ontwerper zijn eerste stappen in het i terskerk wordt gehouden, zal met in- reclamevak. Na een korte periode achter het tekenbord verliet hij de &ang van a.s. woens aga\on een creatieve sector van dit vak om o.m. oecumenisch karakter krijgen, via een „trainee-ship" bij de K.L.M. Het initiatie£ daartoe te ultgegaan -reclamedienst andere facetten van VBn de 0ecumenische Raad Lelden voor vakantie, weekend en sport beeft hij bij enkelejrote bedrijven, j RJC Dekenaat In het vervolg aullen tt „o predikanten van de Leidse her- I vormde gemeente, de Geref. Kerk, de tors Continental aangesteld als „Su pervisor Advertising and Sales Pro motion". Bij de Nederlandse vesti ging van dit grootste concern ter wereld is hij verantwoordelijk voor alle reclame-activiteiten ten behoe ve van de automobielverkoop. In de ze functie is hij ondermeer belast met de voorbereiding en uitvoering van advertentie-campagnes voor de Op de ene foto v.l.n.r.: prof. dr. Dankmeijer. jhr. Roëll en mevr. en de heer W. C. Young tydens de overhandiging van de bundel platen. Op de andere foto j een van de tekeningen van Bid loo. (Foto's L.D./Holvast) i van VhW Hunter Douglas Holland Luxaflex), gewerkt als reclame-: stent- j Doopsgezinde Gemeente, de Rem- In S' Kerk en de Evang. Luth. Gemeente en geestelijken van de R K. Kerk en de Oud-Kath. Kerk bij toerbeurt tijdens dit avondgebed een korte me- didatie houden. In de liturgie zijn elementen van de deelnemende ker ken opgenomen. Het ligt in de be doeling om, evenals in het verleden dit avondgebed in de zomermaan den in het koor van de Pieterskerk te houden. In de wintermaanden „verhuist" dit avondgebed naar een van de andere kerken, te beginnen met die van de Doopsgezinde Ge meente in de Pieterskerkstraat. Oecumenische Raad en Dekenaat spreken de verwachting uit. dat in de toekomst velen de weg naar dit avondgebed zullen vinden en dit sa- I menkomen zullen zien als een mo ment van stille inkeer en bezinning temidden van het jachtige leven. Dronken achter stuur Leids musicus twee weken in gevangenis „Dronken chauffeurs moeten we niet", zei de Haagse politierechter in het geval van een musicus uit Lei den, die zich in Alphen aan den Rijn vreemd had gedragen. Hij was bij een benzinestation ge komen met een zwaar beschadigde auto. De pomphouder constateerde, dat de autobestuurder niet bepaald nuchter was en stelde de politie op de hoogte. „Een verstandige handelwijze," prees de rechter. Een hoofdagent van politie uit Alphen aan den Rijn deel de mee, dat de beide koplampen van de auto stuk waren, een spatscherm verniel®^ een voorwiel verbogen en een band gescheurd. Door de pompbediende moest een nieuw wiel worden opgezet, doch de u Morgenochtend 9 uur begint de ver koop. Géén telefonische of schriftelijke ACADEMISCHE EXAMENS kans om weg ter ij den kreeg de r cus gelukkig niet Volgens de politie was de beslist onder invloed van drank. De officier van Justitie consta teerde, dat verdachte na een aanrij ding was doorgereden. De eis luidde twee weken gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Verdachte vroeg clementie, omdat hij het rijbewijs voor zijn werk niet zou kunnen missen. De rechter zag geen reden om daar op in te gaan en veroordeeelde over eenkomstig de eis van de officier. ,,De Valkeen Rembrandt onder de molens

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3