Bewondering Alle velden f Tegenstander Een spion ging door de hel BRIDGE SCHAKEN DAMMEN Tweede Angélique Jezuïetenblad tegen de „eenheidsfronten met de communisten VRIJDAG 3 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 lllttlllHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiHHiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Bridgeprijsvraag van deze week: Een aardige situatie uit een toernooi in Stockholm. Noord gever, allen kwetsbaar en zuid heeft: Noord opent met één schoppen oost past en wat zoudt u als zuid geboden hebben?? Ant woord elders op deze bladzijde. Twee van de paren die in de we reldkampioenschappen in Amster dam voortdurend sterk hebben ge speeld en herhaaldelijk de toeschou wers in bewondering brachten, war ren de Amerikanen mevrouw Hay- den—Becker en de Italianen Garoz- zo—Mayer. Toen deze twee paren elkander in de vijfde ronde van het toernooi ontmoetten, deed zich het volgende interessante spel voor: 8 7 4 V B ét 2 V 10 9 6 5 3 (?HV75 w' O 9 6 4 «C> A V 10 7 4 3 O B 8 2 H 10 *5 A H B 9 A 10 8 3 2 O - A A V 7 6 3 West was de gever, niemand kwets baar. De uitermate boeiende bied- strijd, ontwikkelde zich als volgt. West (mevr. Hayden) opende met één ruiten noord (Garozzo) paste oost (Becker) één schoppen. Dit laatste bod, gedaan op slechts drie punten, was gemotiveerd omdat oost over een redelijke sterke zeskaart be schikte. Zuid (Mayer) doubleerde, aangevende, dat hij over een goed spel beschikte, vermoedelijk met kracht in de beide ongeboden kleu- Oost wilde één schoppen niet laten spelen en zei twee ruiten noord paste daar hij te zwak was om een vrijwillig bod van drie klaver te doen oost herhaalde de schoppenkleur twee schoppen. Natuurlijk wist oost wel dat twee ruiten vermoedelijk een beter speelbaar contract zou zijn dan twee schoppen maar evenzeer be greep oost dat zuid zéker niet op twee ruiten zou passen. Uit tactische over wegingen besloot Becker daarom de bieding tot twee schoppen op te voe ren, hopende dat NZ daardoor niet meer tot een goed contract zouden kunnen komen. Het zuidspel echter was véél te sterk en Mayer liet zich dan ook niet intimideren. Integendeel, hij besloot drie ruiten te bieden, een actie in de kleur der tegenpartij, aangevende dat hij elk hoog contract in harten of klaveren best wilde spelen. West dou bleerde drie ruiten, wat zij misschien beter niet had kunnen doen, want het schonk de tegenpartij een vrije biedronde. Garozzo besloot nu vier klaver op het noordspel te bieden. Daar hij na wests doublet op drie ruiten ook had kunnen passen (zuid krijgt immers toch nog een bied- beurt), betekende vier klaver dus dat hij (noord) wel „iets" had. Nadat oost op vier klaver had gepast, be sloot Mayer %ot het uitstekende bod van vier schoppenDit betekende, dat hij klaver als troefkleur vaststelde, geïnteresseerd was in een eventueel slembod en dat hfj over de eerste controle in schoppen beschikte. West paste hierna en noord (Garozzo) dacht enige tijd na: was zijn hartenboer sec van voldoende kracht om een slembod te rechtvaar digen? De maestro besloot van niet en volstond met vijf klaver, waarna door iedereen werd gepast. Het.spelen van het contract was niet bijzonder moeilijk. Oost kwam met ruiten twee uit, die werd getroefd in zuid en waarna onmiddellijk har tenaas en nogmaals harten werd ge speeld, getroefd in noord. Zuid kwam weer met klaveraas aan slag, harten werd weer getroefd en in schoppen naar zuid'toe gesneden met de boer. Wederom harten maakte die kleur vrij, zodat er twaalf slagen werden gemaakt. Slechts door een enkel an der paar werd dit moeilijk te bieden slem uitgeboden. H. W. Filarskl. Een principieel verschil tussen de schaakstukken (dat zijn de koning, dame, torens, lopers en paarden en de pionnen is, dat de stukken al le velden van het bord kunnen be reiken, in elke richting, heen en te rug. Een zet met een stuk betekent eventueel slechts een tijdelijke ver andering van de stelling. De pion echter mag nooit op zijn schreden ugkeren. Elke zet met een pion is voorgoed gedaan en betekent een de stel- Een pion bereikt na ten hoogste j zes zetten de overkant van het bord. i Hij kan niet meer terug, en zou dus. j zonder meer, tot absolute non-activi- teit veroordeeld zijn. Het schaak- reglement geeft gelukkig een aanvul- j lende bepaling voor de pion. De pion, die het laatste veld bereikt, onder gaat op dat ogenblik een automati sche gedaanteverwisseling en veran dert in een stuk, van dezelfde klem- als de promoverende pion. onverschil lig hoeveel van deze stukken de spe ler reeds heeft. Een nieuwe koning kan echter niet worden gevraagd voor de pion. Het is begrijpelijk, dat in geval van pion-promotie de speler voor zijn pion een dame, het sterkste stuk, wil hebben. De speler moet te kermen geven, welk stuk hij wenst. Want, het kan voorkomen, dat een nieuwe dame welsiwaar de macht van de promove rende partij aanzienlijk vergroot, doch de anders zekere winst uit han den geeft. Bezint, eer gij begint, ook bij de pionpromotie. Bijvoorbeeld: loren. Maar na 1. f7-f8P! volgt Kc5- d5; 2. Ke7-f6, Kd5-e4; 3. Pf8-d7, Ke4- d3: 4. Pd7-e5f, Kd3-c2; 5. Pe5xc4 De jeugdige Zwitserse speler An dreas Kuyken heeft, twee ronden voor hel einde beslag gelegd op de nationale damtitel van zijn land. Ook ditmaal bleek Rambosson weer een te lastige tegenstander voor titelhouder Cazemier, die bei de pa vlijen van hem verloor en omdat, Kuyken tweemaal won van good oldGuignard. werd hij voor Cazemier onbereikbaar. Of Kuyken zijn land zal vertegen woordigen in de Challenge Mondial in Frankrijk zal afhangen van het feit of hij van school kan vrij krijgen. Al eerder werd hij met Cazemier uit genodigd voor het internationale dam toernooi te Leeuwarden van 9-16 juli a.s. Zijn komst staat ook hier, in tegenstelling tot die van Cazemier nog niet vast. In een van zijn partijen tegen Gé- dance kreeg Kuyken de volgende stand Kuyken 20; 49. 25x14, 19x10; 50. 30x28, 12-18; 51. 33x24, 17-21; 52. 26x17, 11x44; 53. 31-26, 44-50; 54. 37-32, 50-11: 55. 35- 30, 10-15: 56. 27-21. 16x27; 57. 32x21,1 11-16; 58. 21-17, 16x25; 59. 24-19, 25- i 14; 60, 19x10, 15x4; 61. 26-21, 4-9; 62. j 21-16, 9-13; 63. 16-11, 18-22; 64. 17x 28, 6x17; en zwart won. c m S S3» m m m -A Q V Q 'o m m n 1. f6-f7, f3-f2; 2. f7-f8T en wint. Want op 2. f7-f8 D zou volgen 2 f2-f 1 D; 3. Df8xfl en de zwarte ko ning staat weer pat. I. De witte pion (h5) promoveert één zet eerder dan de zwarte (a4). Maar na: 1. h5-hb. a4-a3; 2. h6-h7, a3-a2; 3. h7-h8 D, a2-al D; 4. Dh8xal is de partij toch nog remise, omdat de zwarte koning pat staat. Vraagt wit op de 3e zet <h7-h8) echter een loper, dan is de winst voor hem ver zekerd. Antwoord op bridgeprijsvraag: Men kan voor elk bod tot en met zes harten een lans breken, maar het enige juiste bod dat de spelkracht duidelijk omschrijft en precies de goede informatie aan de partner vraagt is: vijf harten. Dit vreemde, maar toch logische bod betekent „partner, als je in harten een tophonneur meebrengt, biedt dan slem". Het zal u duidelijk zijn, dat noord die in dit geval niet had, maar dat diverse NZ paren de verlei ding om zes harten te bieden toch niet konden weerstaan. Ongeorganiseerde C O bouwvakarbeiders demonstreerden Naar schatting 400 ongeorgani seerden Amsterdamse bouwvakkers, hebben gistermiddag voor het hoofd kantoor der Stichting Sociaal Fonds Bouwbijverheid aan de Jodenbree- straat geprotesteerd tegen een af trek van twee procent van het to taal bedrag der ingeleverde va kantiebonnen. Dit percentage wordt in mindering gebracht als bijdrage in de aan het innen der bonnen verbonden kosten. De demonstratie stond onder leiding van een actie comité van drie man- De meeste bouwvakkers gingen op straat zit ten. De politie leidde het verkeer om. In een onderhoud met de directie werd van die zijde toegezegd, dat men de bezwaren van de bouwvak kers aan het bestuur zou overbren gen alsmede hun verzoek om een een van de leden van het actiecomi té de verzamelde bouwvakkers over het onderhoud had ingelicht en de daarin gedane toezegging gingen de bouwvakkers uiteen. De demonstra tie heeft- van ongeveer vier uur tot kwart voor vijf geduurd. V/its laatste zet was 44. 39-33. Zwart besliste nu de partij met de kracht- zet 23-29! 45. 31-27. 13-18; 46. 36-31, 18-23; 47. 42-37, 8-12; 48. 43-39, 14- Verstrekkende bevoedbeden Rambosson Deze positie ontstond na: 37. 24-30; 38. 35x24. 29x20: 39. 39-34. 14-19; 40. 27-22. 20-24; 41 34-29. 23x34: 42. 40x 20. 25x14. 43. 45-40. 19-24; 44. 32-28. 24-30: 45. 28-23. 13-19: 46 23-18!, 12x 23: 47. 40-34. 30x17; 48. 21x1, 23-28; 49. 43-39. 6-11; 50. 26-21, 9-13: 51. 1-29. 14-20: 52. 29x15, 8-12; 53. 39-34. 19-23: 54. 15-20, 13-18; 55. 20-15, 18- 22; 56. 15-10. 12-18; 57. 38-33. 28x30; j 58. 10x6 en zwart, gaf op. In het toernooi om het kampioen schap van de Russivche vakbonden, j waarvan de finale te Wil'nius werd j gespeeld, won oud-wereldkampioen W. Tsjegolew met onderstaande com- binatie van N. Sretenski. Tsjegolew Het huis van afgevaardigden van Kenia heeft vandaag een wetsont- j werp goedgekeurd, dat president Jo- j mo Kenjatta verstrekkende bevoegd heden geeft in het belang van de vei- ligheid van de staat. Hij mag bijv. personen laten aanhouden, censuur laten uitoefenen en vreemdelingen laten controleren. Procureur-generaal Njono zei in het parlement dat het de president- niet om dictatoriale macht te doen is, maar om de mogelijkheid om bij on- voorziene omstandigheden snel te I kunnen ingrijpen in het belang van de openbare veiligheid. Hij noemde j als voorbeelden oorlog, binnenlandse onlusten, een staatsgreep, ineenstor ting van het economische stelsel en natuurrampen. i Stakinkje werknemers van de reparatieafdeling gestaakt uit protest tegen de nieuwe belastingtarieven op overwerk. Zij vinden dat de oude tarieven, die een stuk gunstige lagen, weer moeten worden berekend. De staking ein digde na een bespreking met de di rectie, waarin deze meedeelde dat ook zij niets aan de situatie kan veranderen. Men kwam tot de ge zamenlijke slotsom dat alle betrok kenen hopen op een spoedige oplos sing van dit belastingprovleem. Sretenski Wit vervolgde met: 30. 37-31, waar op volgde 17-22; 31. 28x19, 27-32; 32. 23x12. 14x34; 33. 39x30, 7x18; 34. 38x 27, 20x49. F. Gordijn. Juan Manuel Fangio, de Argen- tijnse autocoureur, die vijfmaal het wereldkampioenschap behaalde, heeft een team gevormd, dat in for mule drie-races zal starten. Carlos Pairetti (Argentinië) en Giancarlo Baghecti (Italië) zullen voor hem gaan rijden. Fangio's team zal uitkomen onder de naam „Scu- deria Alto Mundo". Taal zonder grens Een initiatief van enkele ra diomensen in Hilversum en Bremen en van het Nedersaksisch Instituut in Groningen om te komen tot Europe se radio-uitzendingen, „taal zonder grens", heeft na besprekingen in Groningen succes gehad. Na een inleidende uitzending half september beginnen de maandelijkse programma's in Hilversum en Bre men in oktober. Prof. dr. K. Heero ma, hoogleraar-directeur van het Ne- dersaktisch Instituut, zal in de eerste uitzending op grond van taalhistorie, de verhouding tussen Vlaams/Neder lands, Nederlands-Duits en Neder lands-Nederduits verduidelijken. Het programma zal een sterk literaire in slag krijgen. Dit initiatief voor Europese radio uitzendingen wordt met interesse ge volgd door Keulen, de Westdeutsche Rundfunk en BrusseL LIDO Deze kleurenfilm op het witte doek kan ge makkelijk wedijveren met de beste James-Bondprodukten. die kennelijk als voorbeeld hebben gediend. Toch is Een spion ging door de hel" geen domme imitatie van een genre, dat bijzonder in de smaak blijkt te vallen. Het i karakter, van het begin tot het einde zeer spannend en vaak met verrassende vondsten, die duidelijk verschillen van het „Grote Voorbeeld". In dit geval gaat het om de ontdekking, dat de Russen met behulp van nieu we elektronische apparaten tele visie-opnamen van NAVO-bases in Europa kunnen aftappen. Het is de taak van de jonge Ameri kaanse geheime agent Jeff Lar son het lek te ontdekken. Pas aan het slot en na zeer opwin dende avonturen, die een rumoe rige zaal gemakkelijk tot rust brengen, slaagt Larson erin het geheim te onthullen: een collega Viva Jlaria Trianon Voor de derde week kan men aan de Breestraat de film zien, waarin regisseur Louis Malle de twee Franse topsterren Brigitte Bardot en Jeanne Mo- reau tezamen bracht. Vol geest drift zingen en springen zij rond in deze door Louis Malle koste lijk geregen ketting van dwaze invallen. hersenspoeling door de Russen, maar vergoedt alle misère, die hij heeft veroorzaakt, door zijn leven te offeren om Larson in veiligheid te brengen. Een ze nuwslopend bezoek van Larson aan het Russische schip „Do- netz", het demonteren van een zeer gevaarlijke mijn, het con tact met enkele zeer knappe jon ge vrouwen en de voortdurende bedreiging van zijn leven vor men de ingrediënten, die de liefhebbers van het James- Bondgenre volledig aan hun trekken laten komen. Spel met vuur CAMERA Het doet even wat vreemd aan: Sean Connery in ene andere creatie dan zijn fameuze James Bond. In „Spel met vuur" de kleurenfilm, die deze week in het Camera-theater aan de Hogewoerd draalt is James nu eens niet de man, die zich heldhaftig door allerlei moeilijkheden slaatintegen deel: Connery vervult de rol van een misdadige, gedegenereerde rijke Engelse aristocraat, die een sluw plan beraamt om de for tuinen van zijn oom in te pal men. Dat denkt, hij te bereiken door zijn invalide oom te laten trouwen met een verpleegster (Gina Lollobrigida) en vervol gens de buit te delen. Sean Con nery bewijst in deze film dat hij ook wel iets anders kan dan Ja mes Bond spelen. Zijn spel en de goede prestaties van de beide andere hoofdrolspelers maken „Spel met vuur" tot een boeien de film. vol spanning, en met een uitstekende ontknoping. Verboden vruchten REX „Verboden vruchten" is een nogal intrigerende titel van een filmwerk dat, zoals zijn voorgangers „Mondo Cane" en ..De wereld bij nacht", een grote reeks van stripteases vertoont. Dat trouwens niet alleen: tussen de ontkleedbedrijven door wor den ook volksdansjes en variéte- nummers te zien gegeven en het is niet helemaal duidelijk wat die nu met de geannonceerde verbo den vruchten hebben uit te staan. Kortom een film van een genre dat in steeds grotere mate op de markt verschijnt, maar waarin men slechts zelden slaagt iets nieuws te brengen. LUXOR De voor ditmaal roodblonde Michéle Mercier is binnen een half jaar voor de tweede maal als „Angélique" in het theater aan de Stationsweg verschenen. De verhalen van Anne en Serge Golon over deze even energieke als romantische figuur in het Parijs van Lode- wijk XIV zijn lijvig genoeg voor zeker twee films. Te lijvig eigen lijk. Deze tweede film gaat ge bukt onder hetzelfde euvel als zijn voorganger. Er zijn teveel al of niet amoureuze avonturen samengeperst in die anderhalf uur. Zo snel volgen de gebeurte nissen elkaar op, dat soms de draad nauwelijks meer is te vol len. Alleen staat duidelijk voor de geest, dat de aantrekkelijke Angélique de weg-terug met suc ces bewandelt. In de eerste film immers werd deze schoonheid van het Franse hof door jaloerse en lafhartige Weden de goot in gedreven. Ze eindigde als de on gekroonde koningin van de Pa- rijse onderwereld„Markiezin van de engelen". Als deze mach tige „markiezin" komen we haar nu aan het begin weer tegen. Maar dezelfde fysieke hoedanig heden. die haar in de eerste film noodlottig werden, weet zij nu geraffineerd uit te buiten „op weg naar Versailles". Commer ciële schrijvers als Anne en Ser ge Golon is het dan wel toever trouwd ervoor te zorgen, dat onze Angélique daar komt, waar ze graag wil zijn: terug aan het hof. En regisseur Bernhard Bor der ie is dan wel zo vriendelijk als die simpele romantiek en niet bijster schokkende avon turen breed en kleurrijk op het witte doek uit te meten. Maar meer dan wat zoetige ontspan ning biedt hij toch niet. Lady L" STUDIO Het is alweer de vierde week. dat men Sophia Loren, David Niven en Paul Newman kan zien in deze door Peter Ustinow heerlijk geregis seerde parodie op het Britse sociëtyleven. Rooms-katholieken behoren samen te werken met de ten, aldus het weekblad van de je- zuiten „Civilta Cattolica" in een commentaar op de incidenten, die zich onlangs aan de universiteit van j Rome tussen studenten van verschil- i lende politieke overtuiging hebben I voorgedaan. „Rooms-katholieke en democraten moeten het facisme en zijn wrede methoden bestrijden, maar zij moe ten er zich wel bewust van zün, j dat men het fascisme niet bestrijdt I door zich te scharen achter een be weging, die eveneens op dictatuur is gegrondvest en die geweld gebruikt als methode van actie. Zij behoren op elk gebied de uitnodiging van de communisten om „eenheidsfronten" te vormen af te wijzen. Zij moeten niet bang zjjn door de communisten als fascisten te worden behandeld, want voor de communisten is ieder, die geen communist is, noodzakelijk een fascist. De communisten moeten in Italië worden geïsoleerd en men moet hen niet helpen om uit dit iso lement to komen door vorming van gemeenschappelijke fronten", aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19