GATEN EN SCHEUREN VOORGOED en Gevoel van onbehagen onzekerheid is groeiend Unieke expositie op komende Antiekbeurs kunst DICHT mi kaleiöoscoqp Twintig zeldzame miniaturen Dreigende gevaren voor onze economie Chopins erfgenamen eisen brieven op Het prijsbeleid werkt discriminerend VRIJDAG 3 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA f (Van onze kunstredactie) Wanneer woensdagavond 22 juni de burgemeester van Delft mr. J. M. Ravesloot, voor de achttiende maal in „Het Prinsenhof" in Delft de poorten van de Oude Kunst- en Antiekbeurs opent, zal daaraan een unieke attractie verbonden zijn, namelijk de presen tatie in een aparte ruimte van een kleine, maar uitzonderlijke ten toonstelling van twintig van de mooiste en kostbaarste miniaturen, waarvan de gezamenlijke waarde een miljoen gulden bedraagt, afkomstig uit het Koninklijk Huisarchief en het Rijksmuseum. U-trecht, Jkvr. Quarles van Uf- ford en mej. Korteweg. De inrichting van deze expositie ligt in handen van de directeur van het museum .Prinsenhof" drs. D. H. G. Bolten. De prachtige miniaturen zijn ver- vardigd door Hans Holbein de Jon ge, (1497-1543), Isaac Oliver (1565- 1618), John Hoskins (1595-1664), Ni cholas Dixon (werkzaam tussen 1660 en 1710), Benjamin Arlaud (werk zaam tussen 1700 en 1725), Samuel Cooper (1609-1672) en Henri Tou- tin. Zeven leden verlaten Ned. Dans Theater (Van onze correspondent) Zeven leden van het Ned- Dans Theater zullen volgend seizoen niet meer bij dit gezelschap dansen. Martinette Janmaat gaat met de corontwerper John Law naar Enge land, Tiny van Pel heeft gisteren auditie gedaan by het Nationa le Ballet. Marten Molema wordt bal- letmeester bij Pieter van der Sloot ln Rome. Verder vertrekken Hazel Merry, Hans Hylton, Gale Law en Jerry Burr. Inmiddels zijn reeds enkele nieu- krachten aangetrokken. Een van hen is Gemma Exmann, die tot dus- bij „Scapin" werkte. Deze maand zal Anna Soko- lowa, van wie reeds „Rooms" op het repertoire staat, haar ballet „Dreams" komen instuderen. OPGELET ALLEEN BIJ DE ORIGINELE ALABASTINE STAAT DE NAAM GROOT OP HET PAK ALABASTINE ZET IETS UIT EN KLEMT ZICH DAARDOOR MUURVAST IN GATEN, SCHEU REN. BARSTEN, NADEN ENZ. BOVENDIEN WERKT FIJN VERMENGD ALABASTINE MOOI STRAK AF GEEN WONDER DAT ALABASTINE 'T MEEST GEKOCHT 'T MEEST GEBRUIKT WORDT. HAAL VOOR ZATERDAG ZO N PAK IN HUIS 454 GR. F 1.20 Een welhaast vergeten kunst wordt hierdoor na lange tijd voor het eerst weer in het openbaar getoond. Dit deelde de heer H. M. Cramer voorzitter van de Antiekbeurs gis termiddag op een persconferentie Het Kon. Huisarchief, waarover sinds kort drs. E. Pellnk, oud-direc teur van het museum „De Laken hal" de scepter zwaait, is slechts wei nig bekend. De daaruit afkomstige miniaturen waren lang verborgen: een exposi tie als deze heeft nog nooit eerder plaatsgevonden. De beroemdste mi niaturen o.a. van Holbein en Oliver uit de 16de eeuw worden nu, met toe stemming van H.M. de Koningin, te gelijk geëxposeerd met een keuze van vorstelijke portretjes uit het Rijksmuseum, voornamelijk uit de 17de eeuw. Speciaal ter gelegen heid van deze uitzonderlijke expo sitie op de Oude- Kunst en Antiek beurs wordt een kleine catalogus in brochurevorm uitgegeven, waarin al-- le miniaturen deskundig zijn be schreven en op ware grootte afge beeld, grotendeels in kleuren. Drs. Pelinck verstrekte hiervoor de advie zen. De verzorging van de catalogus berustte bij de heer Lyckle de Vries, adj. wetenschappelijk ambtenaar aan het Mauritshuis; deze stelde ook de interessante teksten samen. De kosten van deze manifestatie worden door de gezamenlijke deel nemers van de Antiekbeurs gedra gen en de los van de Kunstbeursgids staande catalogus wordt op de beurs Benjamin Arlaud: Portret van Willem III in koninklijk ornaat. ten bate van het Prins Bernhard- fonds verkocht. Daarvoor is de me dewerking verkregen van twee vrou welijke studenten in de kunstge schiedenis van de Universiteit te Deen studeert ballet „Giselle" in De Deense choreograaf Herald Lander, wiens grote werk „Etudes" op muziek van Knudage Riisager 24 juni in het programma van het Hol land Festival in de Stadsschouwburg te Amsterdam voor de eerste maal in een nieuwe versie door het Natio nale ballet wordt uitgevoerd, komt zondag naar ons land om persoon lijk de laatste repetities te leiden. Het ballet „Giselle" van Coralli en Perrot dat op 15 juni in het Amster damse Rai-centrum in première gaat met zoals eerder gemeld in de hoofdrollen de danssterren van het ballet te Leningrad Natalia Maka- rowa en Anatoli Nisnewitch, blijft ook na het Festival op het repertoi re. Dan zullen Olga c!e Haas en Si mon André de hoofdpartijen dansen. Op een gistermiddag gehouden persconferentie deelde mevrouw So- ria Gaskell o.a. nog mede, dat voor het volgend seizoen worden ingestu deerd „Romeo en Julia" in de cho reografie van Ruüi van Danzig, op muziek van Serge Prokojew en „Drie Zusters" van de Polen Thomas Baird (muziek) en Henryk Tomaschewski (choreografie). VERBONI) VAN NEO. WERKGEVERS Een der unieke miniaturen: Samuel Cooper: Portret van Hertogin van Richmond („La bell Stuart) in manskostuum. Het is onmiskenbaar dat zich in het bedrijfsleven een zeker on behagen begint af te tekenen: onbehagen en onzekerheid met be trekking tot de houding van de vakbeweging. Als niet zonder meer aan haar verlangens wordt voldaan stelt de vakbeweging dat er met de werkgevers geen constructief overleg mogelijk is. Voorts bestaat er onbehagen met betrekking tot het beleid van de regering op het sociaal-economische vlak in de beperkte zin van het woord, alsmede wat betreft de opvattingen aan regeringszijde over de rol van de Staat in het economisch proces. Onbehagen tenslotte ook wat de vooruitzichten op wat langere termijn betreft als aan het autonome inflatieproces geen halt kan worden toegeroepen. De roze bril van de welvaart stelt de problemen die hier liggen vaak in een te gunstig daglicht. Het lijkt allemaal niet zo erg. Naar de overtuiging van het Verbond van Ned. Werkgevers gaat het hier nu juist om problemen, die, wanneer men niet bereid is de welvaarts- scheppende junctie van hetondernemen" voorop te stellende groei van onze economie in ernstig gevaar brengen. i hoge Spannende tijd Wy leven, zo zegt het Verbond in het economische beleid er voortdu- zyn jaarverslag, in een spannende rend op gericht moet zUn om tyd. Voor de industrie brengt dit groei en het vermijden van .infla- mede dat in de naaste toekomst tie met elkaar in evenwicht te Peter George overleden Auteur van Dr. Strangelove De Britse schrijver van het scenario van de bekende filn „Dr. Strangelove". Peter Geor ge, is op -41-jarige leeftijd over leden. Volgens de politie vond zijn vrouw hem woensdag in zijn woning in St.-Leonards. een badplaats in het Engelse graaf schap Sussex. Naast hem lag een jachtgeweer. Twee jaar geleden publiceer de Peter George, die in de twee de wereldoorlog bij de Britse luchtmacht had gediend, het boek „Two hours to doom", dat gaat over schietgrage Ameri kaanse generaals in een kernoor log. Toen het boek een groot succes bleek te zijn, werd beslo ten het werk te verfilmen. Aan gezien men het verhaal van George daarvoor te cru vond, werd de schrijver gevraagd het boek om te werken tot een ko medie. Het resultaat was „Dr. Wrangebve Twee nakomelingen van Frederic Chopin bestrijden de rechts geldigheid van de verkoop van vier brieven van de in 1839 over leden Poolse componist, die op 17 mei door de firma Karl en Faber uit München, op een openbare veiling, maar onder voorbehoud, plaatsvond. De in Warschau wonende Andrzej en Ludwika Cie- chomski beweren dat de brieven in de oorlog door Duitse soldaten gestolen zouden zijn. Ze zijn de enige erfgenamen van Leon Cie- chomski, die door de Duitsers uit Polen naar Duitsland werd gede porteerd. Leon was een directe afstammeling van de zuster var Chopin. De verdediger van de firma Karl en Faber houdt echter vast aan de stelling, dat Andrzej en Ludwika Ciechomski door de Poolse regering gedwongen zouden zijn een eis tot overgave van de vier brieven van Chopin in te dienen, omdat de Poolse Staat deze documenten graag zelf in bezit zou hebben. De verdediger wel als de rechter wezen erop. dat diger had de briev de familie Ciechomski niet duide lijk weet weer te geven hoe de brie- nu precies uit het bezit erflater Leon zouden zyn ver dwenen. De rechter voegt er echter aan toe, dat hü niet kon begrijpen dat de Poolse Staat nu juist zo gebrand zou zyn op deze vier brieven, terwyi de brieven van Chopin over de hele wereld verspreid zijn. De vertegenwoordiger van Karl en tal. Faber, die de brieven in 1960 had ge- kocht, verklaarde dit te hebben j Op 8 juni zal uitspraak worden ge- bekende Poolse mu- daan over de vraag of dc beslissing sicus, die toendertyd in München van het voorafgaande kort ge- terbleet all Juiï-lld van «en Inter- |din» rwbttgeWIjheM bwtt. nationaal muziekconcours. Al ln 1949 zou deze musicus, die de vertegen woordiger van Karl en Faber in Ber lin had leren kennen, hebben laten blyken dat hij graag een vleu gel of een piano wilde hebben in ruil voor de brieven, omdat hy geen geld had om een dergeiyk instrument in 't westen te kopen. De vertegenwoor- tenslotte niet met een vleugel, maar met geld be taald. Ook deze getuige gelooft in de stelling, dat de Poolse regering ach ter de plotselinge belangstelling van Andrzej en Ludwika Ciechomski ver borgen ging. De vertegenwoor diger van Karl en Faber wist nog te vertellen, dat de bewuste brieven eer der in het bezit zouden zyn geweest van Chopin-kenner Leopold Binnen- ïieuwe sociaal-politieke verhoudin gen tot stand moeten worden ge- bracht: brengen; op kort zicht lijken die)van de welvaart zelf, anderzyds een doelstellingen weieens met elkaar voorwaarde voor de groei, in strijd; op langere termyn ge- De overheid, die wat de inflatie zien is dat zeker niet het geval; bestrijding betreft de hoofdtaak n_ heeft te vervullen, zal haar wapen» moeten zoeken in de sfeer van de bestryding. Verzwaring van de be- i lastingdruk zou de inflatoire span- n het algemeen in het beleid de vi- i ningen in de particuliere sfeer sie op lange termyn zal moeten hechts versterken, tenzy men kan» prevaleren: zou Zjen Df het zou aandurven, iet overheidsbeleid het karak- j langs de weg van de monetaire po ter dient te hebben van een ver- litiek het desinflatoire effect van de keersregeling, die het verkeer niet belastingen effectief te maken. Maar ophoudt, maar juist de doorstro- dan zou men de monetaire spannin gen nog ernstiger maken en de fi nanciering van noodzakeiyke objec ten verder bemoeiiyken. Het Verbond is het niet eens mei degenen die de tweede tranche van de verlaging van de loon- en in komsten-belasting op 1 januari 1967 geen doorgang willen geven. De suggestie komt neer op een belas tingverhoging en het zou onverant woord. zelfs onbehoorlijk zijn tot zulk een verhoging te besluiten. ming bevordert. W el vaartsproblemen Nog al tyd zijn de problemen waarmede in Nederland moet wor den geworsteld, problemen van de welvaart. Eén zyde daarvan be treft de vraag: „hoe groeien we ver der". Een andere kant betreft het klimaat waarin de welvaartsgroei zich voltrekt: enerzyds een element De heer H. J. de Koster Is ingrijpen van minister Den Uyl juridisch mogelijk? „Wij kunnen niet begrijpen dat als op het Nederlandse loonfront op niet al te hardhandige wijze en bovendien nogal laat wordt in gegrepen meteen ook maatregelen worden genomen op prijzenge- bied. Het prijsbeleid werkt namelijk zeer discriminerend ten aan zien van bedrijfstakken waar juist de kosten van levensonderhoud belangrijk zijn. Er was niet de minste reden om op dit moment bif het prijsbeleid in te grijpen." Aldus de heer H. J. de Koster, voor zitter van het Verbond van Ned. Werkgevers op een persconfe rentie in Rotterdam. De heer De Koster herinner de eraan dat minister Den Uyl van Economische Zaken de vertegenwoor digers van de industriële werkgevers verbonden van landbouw en mid denstand op 20 mei in zyn de partement heeft ontvangen kor voordat het kabinet zyn stand punt in de kwestie van de loonpo- werd gesteld dal de brieven niet aan de koper mochten worden overhan digd voordat de bczitskwestie was op gelost. In ieder geval volgt nog een rechtsstryd over het rechtmatig- u de eigendom van Chopins hand- het ballet tairy iv De beroemde prima bal lerina Dame Margot Fonteijn ar riveerde gisteren in Londen. Zij kwam uit Kansas Citg. waar zij danste als Koningin Elizabeth in op de inuzitk van PuicelL, Toekenning prof. dr. ir. Jonker penning Het bestuur van de Kunststichting Eindhoven heeft de eerste prof. dr. ir. J. L. H. Jonker-penning toe gekend aan prof. dr. ir. J. L. H. Jonker,, Th. B. M. van Eupen (bel den postuum) en aan de heer J. N. Franse. De erepenningen met de daarby horende oorkonden zullen worden uitgereikt tijdens een buitengewone zitting in de Stadsschouwburg Eindhoven op vrydag 10 juni, v bij de heer Jan Kassies. secretaris van de Raad voor de Kunst te Den Haag een inleiding zal houden over de verhouding tussen maatschappij en cultuur. De penning is vervaar digd door de beeldende kunstenaar Felix van der Linden te Vught. De heer J .N. Franse die de eerst» nog in leven zijnde Eindhovenaar 1» die met de penning wordt onder scheiden, is ruim 75 jaar oud. Van zyn jeugd af heeft hij zich byzonder beyverd voor de stimulering van de mannenzang. Hy is ruim 30 jaar voorzitter van het vermaarde man nenkoor „La Bonne Espérance". In de zangwereld heeft zyn naam natio nal» klank. litiek heeft bepaald. In die bijeen komst is meegedeeld welke verande ringen in het prijzenbeleid minister Den Uyl voor ogen stonden. De heer De Koster zei sterk de indruk t» hebben dat overleg over deze voor genomen maatregelen, zoals ln het verleden geregeld is gevoerd, nu niet de bedoeling was: „alles lag al vast". Juist het geregelde overleg gedu rende een lange reeks van jaren, heeft nuttig gewerkt door de in spraak van het bedrijfsleven waar bij gedifferentieerde prijsverhogin gen mede op grond van extern» kostenfactoren ook voor de consu menten het gunstige eeffect hadden De heer De Koster se! de indruk te hebben dat dit overleg thans niet meer mogelijk is. Er bestaat twijfel over of het ingrypen van de mi nister juridisch mogelijk Is, maw, een algemene p rij zenbeschikking een meldingsbesluit toetsing aan de prijzenwet kan doorstaan. Voors hands ziek het er naar alt dat di» twijfel niet ongerechtvaardigd Is, maar het Interne beraad aan werk geverskant gaat hierover nog voort. Belastingverlaging voor vrijgezellen De Indiening van een ontwerp van wet tot verlaging van de Inkomsten en loonbelasting voor ongehuwden kan in september van dit jaar wor den verwacht. Aldus heeft de minis ter van Financiën, de heer Vonde ling verklaard in antwoord op vra gen van de tweede-kamerleden La ta* «o Koctabttn, Mfco K£«

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15