HOFNAR 16 GT. Uitstekende foto's van Surveyor onthullen een stevige maanbodem te Alle instrumenten werken voorbeeldig Eerst moest zij even lachen Diepe kloof in de boeddhistische leiding Provo's betalen Malik: „Besprekingen waren zeer succesvol" NIEUW! PICK-UP Generaal Trettner dreigt met aftreden -VRIJDAG 3 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Deskundigen over de gehele wereld, ook in Rusland, hebben rich ovend uitgelaten over de technische prestatie, die Amerika heeft v [eleverd met de zachte landing van de Surveyor op de maan. Het eit dat de eerste poging direct slaagde toont aan. dat de Ameri kanen de benodigde technieken zeer goed beheersen en dat het iiimtevaartuig met bijzondere zorg is ontworpen en geconstrueerd. Jovendien blijken de foto s die in een voortdurend wassende .troom de aarde bereiken, van fenomenale kwaliteit te zijn. zodat Zweeds de eerste van de zeventien geprojecteerde Surveyorvluchten enorm hoge kosten meer dan gerechtvaardigd heeft. wetenschappelijke gegevens worden verkregen die van belang zijn voor onze kennis omtrent de maan en voor de voorbereidingen van een menselijke vlucht naar de maan. Overigens mag men thans niet zon der meer aannemen, dat de maanbo dem overal het beeld zal tonen, dat nu door de Loena IX en de Sur veyor I is onthuld. Beide instru menten staan in de „Zee der Stor men". de vlakte die men het meest geschikt acht voor een landing van ruimtevaarders. Sommige deskundigen betreuren, dat de Surveyor niet zodanig op de maan is geplaatst, dat van daar af foto's van de aarde kunnen worden gemaakt. Die zouden belangrijke onthullingen kunnen doen hoe een hemellichaam met een zeer nauw keurig bekende atmosfeer er op grote afstand uit ziet. Dit zou van belang kunnen zijn voor de interpretatie van foto's, die van de aard af ge maakt worden van b.v. Venus en Mars. Provo-kandidate en NTS-verslaggever vrijgelaten (Van onze A'damse correspondent) De rechter-commlssaris in Amster dam heeft gisteravond mevrouw Ire ne Donner-Van de Weetering, die als tweede op de kandidatenlijst der pro vo's stond, en de N-T.S. redacteur- verslaggever Wibo v.d. Linde, die gis ternacht bij ongeregeldheden rond het huis van bewaring in Amsterdam waren gearresteerd, in vrijheid ge steld. Mevrouw Donner werd vrijge laten onder de voorwaarde, dat zij zich niet schuldig zou maken aan strafbare feiten of deelneming aan ordeverstoring. Deze voorwaarde geldt voor drie maanden. De N.T.S.- verslaggever, die beroepshalve ter plaatse was, is zonder meer vrij ge laten. Hij hield een lamp omhoog, waarmee hij mevr. Donner belichtte, die al gearresteerd was en in de over valwagen zat, ten einde zijn camera man gelegenheid te geven een close- up van haar te maken. Mevrouw Donner zal mogelijk te zijner tijd ter zake van het niet vol doen van een drie maal gegeven be vel, op grond van artikel 186 Wet boek van Strafrecht, voor de politie rechter terecht moeten staan. Ten aanzien van de N.T.S.-verslaggever bestaat er nog een kans, dat hij voor de kantonrechter zal moeten staan ter zeken van overtreding van een artikel der Algemene Politie Ver ordening. Brief van gedupeerde in Teixeira-zaak aan Officier van Justitie De Amsterdamse accountant en be lastingconsulent A. Vos heeft een brief gericht aan de Officier van Justitie .hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker. In deze brief spreekt hfj het ernstige vermoeden uit dat een aantal bfj het commis sionairshuis Dunlop en Co in bewa ring gegeven effecten zfjn afgege ven aan de moedermaatschappij van Dunlop, de bankiersfirma Teixeira de Mattos, die zoals bekend surseance van betaling heeft gekregen. Deze effecten zouden door Teizeira zijn gebruikt als onderpand voor opgeno men kredieten. De heer Vos zegt te vertrouwen dat de zaak „een eventuele verduistering" de vol le aandacht van de officier zal heb ben. De vermoedens van de heer de Vos zfjn gerezen bij navraag naar de in open bewaargeving gedeponeerde effecten bij Dunlop en Co, bij de beherend vennoot van Teixeira, drs. J. M. Fehmers en bij een der be windvoerders in de surseance Teixeira, mr. R. Korthals Altes. De heer Vos zegt over aanwijzigingen te beschikken dat vrije stukken van cliënten van Dunlop via Teixei ra aan geldgevers in onderpand zijn gegeven. De inmiddels door be windvoerder benoemde accountants zouden dit op het ogenblik onder zoeken, aldus de heer Vos. Adrertentle IETS WEGGEZAKT Nadat gisteren de maan in Ame- fka de horizon naderde en nadat reeds 144 foto's waren ontvangen, .rijn de camera's stopgezet, aange- OCfoen daarna voorlopig geen directe verbinding met het controlestation in Pasadena meer mogelijk was. De eerste reeks foto's heeft ont huld, dat een van de poten van de 8urveyor toch ongeveer 5 centime ter in de maanbodem is weggezakt, 2odat aangenomen moet worden dat het maanoppervlak ter plaatse niet uit keiharde rots bestaat. Niettemin is het hard genoeg om een bijna 300 kg wegend instrumentarium te dragen, dat er met een snelheid van ®?een voetganger op is gevallen. Op de eerste foto's zijn in de di- 2 'u recte omgeving van de Surveyor ste nen van dertig centimeter doorsnee op het maanoppervlak te zien, even- als een kratertje van circa drie me- Advertentle STADSGEHOORZAAL Tel. 01710—31704 'n Gastvrij huis in Leiden waar Uw huwelijksreceptie karakter en sfeer krijgt. Brussel wijst Kongo op scherpe ij wijze terecht 1 In e«n communiqué van het Bel gische ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren de veroordeling van de terechtgestelde Kongolezen op indirecte wijze scherp veroor- deeld. j Het communique werd uitgegeven om bekend te maken, dat geen van de 90 Belgische deskundigen, die als onderdeel van de technische hulp van België aan zfjn voormalige Afri kaanse kolonie bij de Kongolese Ju stitie werkzaam zijn, er bij waren betrokken. ..Zij hebben op geen enkele wijze deelgenomen aan de door een poli tieke beslissing ingestelde rechtsple ging teneinde een vonnis te vellen over de vier personen, beschuldigd van deelneming aan een komplot te gen het Kongolese staatshoofd en wier doodvonnis gisterochtend werd voltrokken". „Indien de normale rechtspleging met deze zaak was belast, zouden de Belgische deskundigen hun diensten slechts hebben kunnen verlenen aan de Kongolese republiek voor zover de normale rechtspleging en de rech ten van de beschuldigden gegaran deerd zouden zijn geweest". De Ver. Staten hebben gisteren nog gepoogd door middel van hun zaakgelastigde clementie te verkrij gen voor de vier Kongolese politici, aldus heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington meegedeeld. Dit scherpe zelfportret" van de Surveyor op het maanopper vlak onthultdat een van de schotels aan de uiteinden van de verende poten iets in de maanbo dem is weggezakt. De leek kan dit uit deze opname niet opma ken, maar deskundigen hebben uit een nauwkeurige studie van het beeld deze conclusie getrok ken. Het gaat om het ovale vlak. dat links boven op de foto te zien is. De ovale vlek links onder is de bovenzijde van een helium- container. te.r doorsnee op een afstand van zes meter van de camera. De foto's werden van veel betere kwaliteit dan de eerste, nadat van een systeem van 200 naar een sys teem van 600 beelden was overge schakeld en diafragma en afstand van de camera door radiosignalen vanaf de aarde waren geregeld. Bij de eerste opnamen was dat nog niet het geval. Ook de andere waarnemings instrumenten van de Surveyor blij ken goed te werken, zodat zeer veel Een van de invloedrijkste Zuid- vietnamese monniken, Titsj Tam Tsjau is vandaag afgetreden als voorzitter van het Boeddhistisch In stituut voor wereldlijke zaken, om dat hij naar zijn mening er niet in is geslaagd een oplossing te vinden voor de politieke crisis in zfjn land. Tsjau wordt beschouwd als de lei der van de meer gematigde vleugel in de boeddhistische beweging. Hij stond aan het hoofd van een boed dhistische delegatie die kortgeleden Minister Malraux wil aftreden (Van Parijse correspondent) De grote schrijver André Malraux die als staatsminister voor de Cul tuur sinds 1958 zitting heeft in de Franse regering, zou president De Gaulle hebben gevraagd zijn por tefeuille ter beschikking te mogen stellen. Malraux die enige weken eerder al met ziekteverlof is gegaan, wil zich van zijn ministeriële beslomme ringen vrijmaken om zich weer ge heel aan zijn literaire ouevre te kun nen wijden- Enige maanden geleden werd bekendgemaakt dat de minis ter een contract met zijn uitgever had getekend om zijn memoires te boek te stellen. Ook werden bespre kingen gevoerd voor de verfilming van zfjn beroemdste werk „La con dition humaine" dat de Chinese bur geroorlog beschrijft. Het is wel zeker dat president De Gaulle zijn minister voor de cultuur niet graag zal zien vertrekken. Mal raux heet de enige tijdgenoot te zijn voor wie de generaal een op rechte bewondering koestert, een bewondering die trouwens royaal be antwoord wordt. Het is dan ook mo gelijk dat het staatshoofd bereid zal zyn Malraux van de dagelijkse zor gen over zijn departement te ont heffen op voorwaarde dat hij als minister zonder portefeuille in de regering wil blijven. besprekingen voerde met de Zuid- vietnamese regering. Zfjn aftreden onderstreept een diepe kloof in de boeddhistische lei ding. De Zuidvietnamese regering heeft gisteren aan de Verenigde Naties verzocht waarnemers te zenden naar de verkiezingen voor een constitue rende vergadering, die in september moeten worden gehouden, zo heeft een VN-woord voerder meegedeeld. Oe Thant is tegen het zenden van waarnemers naar Vietnam. Vorige week nog zei hij dat verscheidene leden van de Veiligheidsraad, voor al de Sowjet-Unie, zich verzetten tegen enigerlei inmenging in de Vietnamese kwestie- In Washington verklaarde presi dent Johnson zich bijzonder ingeno men met het besluit van de Zuid vietnamese regering. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendge maakt dat in augustus 32.600 man nen onder de wapenen zullen wor den geroepen. Allen zullen worden ingedeeld bij de grondstrijd krachten. De oproep maakt deel uit van een plan voor de militaire ver sterkingen in Vietnam. Een aantal „provo's" langharige zich op bromfietsen bewegende pro vo's heeft gisteravond in Amster dam laten zien niet alleen baldadig te kunnen zijn, maar ook vrijwillig de gevolgen goed te willen maken. Na een andere bromfietser ten val gebracht te hebben, kwamen zij spon taan naar het politiebureau Lode- wijk van Dejjsselstraat om te zeggen, dat zij de schade, die de man had op gelopen, ongeveer 100 gulden, in ter mijnen zouden betalen. In het bureau van de Wachtcommandant maakten zij hun portemonnees leeg: eerste af lossing f 14,51. Twee van de groep van in totaal ongeveer 60 jongelui hadden op een rijwielpad langs de Sloterplas. toen de bromfietser kwam aanrijden, ge daan alsof zij een draad over de weg hadden gespannen. De man schrok, toen zij de denkbeeldige draad trok ken en botste teger een geparkeerde auto. Toen de politie ter plaatse arri veerde wist niemand te zeggen, wie de schuldigen waren. Onverrichter zake gingen de politiemannen heen. Maar even later stopten de jongelui met knallende motoren voor het po litiebureau om hun portemonnees leeg te maken. Zy zegden toe terug te zullen komen tot de gehele schade betaald is. Binnenkort uitwisseling van vertegenwoordigers Toen de dames van het Sunil tt'as- team aan de was begonnen, moest mevrouw W. van Dongen - Admi raal de Ruyterlaan 42 in Hilver sum - eerst even lachen. Ze dacht stellig dal haar was niet witter kon. Nu weet zij beier. Elk stuk wasgoed kwam gewoon- weg stralend wit uit het sop. En' toen de was werd vergeleken met het goed uit de linnenkast, kon mevrouw Van Dongen alleen nog maar zeggen: „U heeft gelijk, nog nooit is mijn was zo wit geweest. Voortaan was ik met Sunil!" Doelmatige geboorteregeling noodzaak en plicht Leidende rooms-katholieke leken uit achttien landen hebben in sterk gestelde bewoordingen bij Paus Paulus en de kerkelijke hiër archie aangedrongen op zo spoedig mogelijke wijziging van de of ficiële leer inzake geboorteregeling. R.-K. leken richten zich tot Paus alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! De Indonesische vice-premier Ma- lik heeft gisteren de hoop uitgespro ken dat zyn regering spoedig de re sultaten zal goedkeuren van de vredesbesprekingen in Bangkok ter beëindigen van de confrontatie te gen Maleisië. In een verklaring op het vliegveld van Djakarta bij zijn terugkeer zei Malik dat de besprekingen die hy j eerder deze week met zijn Maleisi- sische collega Razak heeft gehad, zeer succesvol zyn geweest. I „Wij hebben het maximum ge kregen van hetgeen waarvoor wy hebben gevochten", aldus Malik over de beginselen waarop de beide delegaties tijdens hun driedaagse be sprekingen overeenstemming hebben bereikt. Deze beginselen, die nog j steeds niet zijn gepubliceerd, zouden een basis vormen voor praktische j maatregelen voor het herstel van de vriendschappelijke betrekkingen tus- I sen de twee landen. Malik weigerde commentaar te ge- ven op de vraag of Maleisië Indone- I sië heeft gegarandeerd dat tege- j moet zal worden gekomen aan de wensen van de bevolking van Sera- J wak en Sa bah. die nu een onderdeel uitmaken van Maleisië. I Hij verklaarde dat zy het delica- te vraagstuk hebben bespro ken. „Maar ik kan er nu niets over zeggen". Indonesië en Maleisië zullen bin- I nenkort ln hun respectieve hoofd steden vertegenwoordigers hebben om de in Bangkok begonnen bespre- I kingen voort te zetten, aldus heeft I Razak. de Maleisische vice-premier terug uit Bangkok verklaard. Die vertegenwoordigers zouden hoge j burgerlijke en militaire persoonlijk heden .zijn. Razak zei verder dat In- I donesië Maleisië had aanvaard als onafhankelijke staat. den denken over de oprichting van een dergelijk consortium. Volgens een bericht van Antara is er op het ogenblik in midden-Java gebrek aan twintigduizend lagere- I schoolonderwyzers, maar dit tekort zou in drie jaar tyds worden opge heven. Achtduizend onderwijzers zijn gearresteerd op verdenking van me deplichtigheid aan de mislukte staatsgreep. Het document is aan alle aarts bisschoppen ter wereld toegezonden. Het waarschuwt, dat de kerk het ri- loopt haar morele gezag te ver liezen wanneer haar houding niet verandert. „De kerk is obstructionls- tisch en ouderwets door vast te houden aan het beginsel dat alleen de zogenaamde „veilige periode" aan vaardbaar is als methode van ge boorteregeling. Een Britse r. katholieke gynaeco loog, die zijn naam niet genoemd il zien, zei dat het document dui- dehjk aantoont dat deze methode als enige oplossing voor het vraagstuk in de wereldbevolking onvoldoende Onder de vijfhonderd onderteke- aars zyn bekende dokters, sociolo- n en schrijvers in Noord-Amerika, Zuid-Amerika en Europa, uitgezon derd Spanje en Portugal. Het document komt op een tyd- ip waarop de speciale commissie >or geboorteregeling van het Vati- ian op het punt staat haar studies te voltooien- De conclusies zullen naar Paus Paulus worden gezonden, die zal beslissen of het kerkelijke verbod op het gebruik van kunstma tige voorbehoedmiddelen al of niet zal worden opgeheven. Het document zegt, dat voor on telbare gehuwden met goede be doelingen een doelmatige en prak tische regeling van de vruchtbaar- I heid „niet alleen noodzaak maar een onmiddellijke plicht" is. „De kerk kan voor de geschiedenis et de verantwoordelijkheid op zich nemen van het bagatelliseren van een van de grootste vraagstuk ken waardoor de mensheid staat en kan nog minder een hinderpaal vor men voor het algemeen onderzoek naar werkelijk goede oplossingen. De leken zeggen bezorgd te zijn over „de neiging van de commissie aan de cude richtiynen vast te houden". De mensheid verwacht 'n positieve mo rele bydragen van één van de grote geestelijke krachten in de we reld, aldus het schrijven. Kerkelijk Leven Boogerd) A. van Brummëlen te Gies- sendam-Nederhardinxveld; te Put ten L. Blok te Ridderkerk: te Reeu- wljk L. Doppenburg te Wllsum (O). GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda (vac. J. Henge- veldjD. W. Dondorp te Antwerpen Hlensch Zwan) M. Soesterberg J. van üijk te Willemstad (N.B.); naar Paramaribo H. G. Boswijk te De Glind (Gld.). GEREF. KERKEN (vrijgemaakt Tweetal te Krommenie K. B. Hol- erd Velp. Zwljndrecht O. J. Dou- Dalfsen M. werda te Zalk i Velp. Beroepen 1 ma te Overschle; Brandes te Meppel, GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam A. W. Verhoef te Barneveid. Bedankt te Zeist. Ridderkerk A. Hof- Inspecteur-generaal Bundeswehr WAT IS MODERNE THEOLOGIE Ongeveer 140 predikanten, beho rende tot de vrijzinnige stroming in het Nederlandse protestantisme, heb ben gisteren in het Evert Kupersoord te Amersfoort, de 10ste vergadering bijgewoond van moderne theologen in Nederland. De voorzitter, prof. dr. P. A. H. de Boer uit Leiden vertelde in zijn ope ningsrede, dat deze vergadering de 101ste zou zyn geweest, indien de bij eenkomst van 1945 niet zou zyn over geslagen. De gewone jaarlijkse bij eenkomsten worden in Amsterdam gehouden in de tweede week na Pa sen. Ter gelegenheid van het eeuw feest is thans de bijeenkomst enigs zins feestelijk, doch vooral ook theo logisch reliëf gegeven, door de deel name van prof. dr. V. Maag uit Consortium Volgens een woorvoerder van het Japanse ministerie van buitenland se zaken zyn de VS., Engeland, West-Duiteland en Nederland, naar men meent, bereid ln een internatio naal consortium, zoals voorgesteld door Japan, samen te werken voor de herfinanciering van Indonesië's bui tenlandse schulden (in totaal 2,7 miljard dollar). Volgens de woordvoerder tracht Japan op het ogenblik langs onaf- ficiele weg te peilen hoe deze lan- (V.an onze correspondent in Bonn) De inspecteur- generaal van de Bundeswehr, generaal Trettner, dreigt met aftreden. Deze generaal, wiens benoeming op de hoogste mi litaire post in het na-oorlogse Duitse leger destijds zoveel stof heeft doen opwaaien door zijn rol bij het bom bardement op Rotterdam in 1940 is in 1967 aan de pensioengerechtig de leeftijd toe. De moeilijkheden ontstonden, toen Trettner bij het ontwerp voor een nieuwe wet op de organisatie van de Bundeswehr zyn funtie geiyk wilde stellen met die van een staatssecre taris. Minister van Defensie, Von Hassel. voelt echter niets die op het ogenblik chef de NAVO-landstrijdkrachten in midden degenen te behoren die het toejui- Europa. Eveneens wordt de naam van i chen als men op elk punt waar dit generaal De Maiziere genoemd. ^an zonder zyn geweten in onrust te Beide militairen komen uit de om- I brengen, samenwerkt met orthodoxen geving van graaf Baudissin, de en roomsen, terwijl hy bestreed dat oorspronkelijke geestelijke vader van modem slechts een wijze van doen is. de nieuwe Bundeswehr. die het na- Vervolgens deed hy een poging te oorlogse Duitse leger wilde opbou- j omschrijven wat een modem theo- wen op de grondslag van het „bur- I lo°S is. De moderne theologie heeft, gers in uniform"- principe- Baudis sin had echter met veel weerstan den onder de oude garde uit de vroe gere Wehrmacht te kampen. Hij werd tenslotte weggepromoveerd naar het NAVO-hoofdkwariter ln Parys, waar hy een staf-school leidt. Men heeft de hoop opgegeven dat Baudissin zelf nog eens een leidende militaire staatssecretaris. Nadatroj binnen de Bundeswehr zal kun- Trettner zijn plannen jarenlang ge-jnen vervullen. koesterd had, is hy nu tot het in- I zicht gekomen dat ze nooit verwe- j zenlijkt zullen worden. Hij zou dan j Werkgroep Jeugdcriminaliteit ook besloten hebben af te treden. Dit zou echter niet geschieden voor het wetsontwerp van minister Von Hassel in het kabinet ter sprake komt. Dit zal in de herfst van dit jaar waarschynlyk gebeuren. Als opvolger voor Trettner noemt men de naam van de Luftwaffege- neraal, Panltzki, die zich op het ogenblik in het by zonder met de on gelukken met de Starfighters bezig houdt-. Maar juist het verband tus sen zyn naam en de starfighter-af- faire maakt zyn benoeming min der waarschynlyk. Meer kans geeft men generaal graaf Kielmannsegg, Utrecht zal een permanente werk groep in het leven worden geroepen, waarin alle activiteten die kunnen leiden tot vermindering van jeugd criminaliteit en baldadigheid zullen worden gebundeld en gecoördineerd. Hiertoe heeft de Utrechtse gemeen teraad gisteravond zonder hoofde- lyke stemming besloten. Deze instel ling zal de verschynselen van de jeugdbaldadigheid en -criminaliteit nauwlettend moeten volgen en be studeren en de grond van de zodoen de verkregen inzichten zelf voorstel- sproken het besef zy het nieuwe testament bestudeert, enige speelruimte om de sporen van een opvatting over Jezus, die nog niet de orthodoxe was, te ontwaren. Het is 'n kleine, vrij enige speelruimte. Volgens spreker wyst reeds het een en ander in de richting dat Jezus zelf, of althans zyn naaste vrienden, dichter by de latere ortho doxe voorstelling heeft gestaan dan moderne mensen lief is. Het oude testament is voor de moderne theo loog een beter begaanbaar terrein, maar ook van het oude testament moet worden gezegd, dat de grootste theologische inkleding orthodox van signatuur is. Theologie is echter meer dan bestudering van welk verleden ook. De beslissing ligt voor hem in zyn heden, daarom kan hy slechts echt theologiseren in openheid voor wat zyn eigen tyd, zyn eigen erva ringen hem aanbrengen, zyn theo logie zal dan ook voortdurend de spanning kennen, de twyfel, de tra giek, het besef van zyn betrekkeiyk- heid. zyn tijdelijkheid. Gelovig ge dag tot dag af-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11