LEIDSCH DAGBLAD OPNIEUW WINST VOOR BOEREN Vierde partij Surveyor maakt zachte landing en toont maan direct in huiskamers Veerboot sloeg om 160 doden JAMIN OUD-MINISTERS TERECHTGESTELD Grote regeringspartijen kregen weer de klappen •o m r Grandioos succes van Amerikanen ©ud Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 JUNI 1966 No. 31884 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bü vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe] 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoe Leiden stemde ER werden gisteren voor de ge meenteraadsverkiezingen in Lei den volgens de door ons Blad geor ganiseerde verkiezingsdienst 57.159 geldige stemmen uitgebracht, dit is bijna 5000 meer dan bij de raadsver kiezingen in 1962. Dit cijfer kan mogelijk iets afwijken van de officiële uitslag, doch, naar wij aannemen, niet in die mate, dat daardoor de zetelverdeling anders zou zijn dan volgens onze berekening. De kiesdeler bedroeg derhalve 57.159 39 1465 8/13. Dit getal, gedeeld op de diverse lijsttotalen, leverde in eerste instan tie de navolgende zetelverdeling op: 11 zetels P. v. d. A. KVP 7 Prot. Chr7 t VVD 4 I PSP 2 CPN 1 Boeren en Mid.st. 0 Boerenpartij 2 Totaaal 34 zetels Er bleven dus nog 5 zetels te ver delen over. Hiervoor kwamen inge volge de bepalingen va.n de Kieswet achtereenvolgens in aanmerking de WD. P. v. d. A.. KVP. Boerenpartij en de PSP, zodat uiteindelijk de verdeling werd: 12 zetels (thans 15) 8 zetels (thans 8) 7 zetels (thans 7) 5 zetels (thans 4) 3 zetels (thans 2) 1 zetel (thans 1) Mid.st. 0 zetels (thans 0) 3 zetels (thans 0) P. v. d. A. KVP Prot. Chr. VVD PSP CPN Boeren en Boeren Totaal 39 zetels (thans 37) ELDERS in dit nummer publice ren wij een vergelijkend staatje van de stemtotalen en percentages van de gemeenteraadsverkiezingen in 1962 en 1966, de Kamerverkiezingen van 1963 en de Statenverkiezingen van 17 maart j.l„ waaruit blijkt dat de P. v. d. A. en de KVP sinds 1962 hun aanhang voortdurend zagen slinken, terwijl de VVD, PSP en de Boerenpartij een vrijwel constante stijging vertoonden. De meest spectaculaire winst werd behaald door de Boerenpartij, die in drie jaar steeg van 1,2 tot 7.2% en sedert maart j.l. nog 1.8% vooruit ging. waardoor zij met 3 vertegen woordigers haar intrede in de Leidse raad doet. De grootste verliezer in onze stad was ongetwijfeld de P. v. d. A., die in 4 jaar tijds ongeveer 25% van haar kiezerskorps verloren zag gaan en daardoor van 15 zetels terugviel op 12. De prot. chr. groepering leed pro centueel e^n verlies, doch handhaaf de haar zeteltal op 7, terwijl de KVP en de CPN eveneens op hetzelfde niveau stand hielden met respectie velijk 8 en 1 zetel. De VVD en de PSP boekten beide een winst van één zetel en kwamen daardoor op resp. 5 en 3 zetels. Hoe de Leidse gemeenteraad er in de komende 4-jarige periode precies zal uitzien, publiceren wij elders in dit nummer tot in détails, zowel in woord als in beeld. Nabij Tandjoeng Pinang, op de Riouweilanden, is een veer boot omgeslagen als g-evolg waarvan 160 passagiers verdron ken, aldus meldde het Indonesi sche legerblad Berita Joedha he denochtend. (Advertentie) Ook bij de gisteren gehouden raadsverkiezingen hebben vele kiezers bun stem aan de Boerenpartij gegeven. Opnieuw was het Koekoek, die met de winst ging strijken en kreeg de Partij van de Arbeid de meeste klappen. De socialisten zullen in elk van de driegrote steden maar liefst vijf zetels moe ten inruimen, die voor bet merendeel aan de boeren zijn toegevallen, lil Apel doorn werd de Boerenpartij zelfs de derde in sterkte. (Van onze parlementaire redactie) Verlies boekte ook deze keer w socialisten, de K.V.P. De christelijke partijen bleven vrij stabiel, evenals de V.V.D., hoewel die opnieuw iets achteruit ging. De winst, die de P.S.P. in maart boekte, moest zij thans weer belangrijk deel afstaan De communisten daarentegen boekten enige Bevestiging van de aardverschuiving In het algemeen gaf de verkie- i geen gemeenteproj WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Iets hogere temperaturen, voorname lijk in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 JUNI Zon op: 04.25 uur: onder: 20.52 uur. Maan op: 21-36 uur: onder: 04.13 uur. Hoogwater in Katwijk te 02.56 en 15.24 uur. Laagwater te 11.14 en 23.34 uur. Dit oestaat uit 26 pagina's ilngsuitslag van gisteren landelijk gezien een bevestiging van de aard- j verschuiving, die in maart bij de I statenverkiezingen optrad. Daarbij i viel op, dat de boeren nog verder uitliepen dan toen, maar dat het ver lies van de socialisten zo goed als tot staan is gebracht. In verscheidene gemeenten, zoals de hoofdstad, wees de uitslag voor de Partij van de Ar beid zelfs weer in de richting van enig herstel. Datzelfde kan ovei het algemeen nog niet van de KVP wor den gezegd. De oppositie, die tegen het beleid m het kabinet-Cals is gevoerd, is kennelijk niet erg aangeslagen, want zowel de CHU als de VVD liepen iets terug. Voorzover van toepassing op de landspolitiek kan men de uit slag van gisteren dan ook nauwelijks als een directe afkeuring van het beleid dat het kabinet-Cals tot dusver heeft gevoerd. Wel spreekt er uit. dat velen niet al teveel vertrou- meer hebben in het beleid van de vijf grote partijen en de wijze, waarop zij voor de persoonlijke be langen van de burger opkomen. Proi en na is aangevoerd, in diverse ge meenten is hun winst voldoende om een gooi naar een wethouderszetel te rechtvaardigen. Dat hun dat niet altijd even gemakkelijk zal afgaan bewees gisteravond het commentaar van de Amsterdamse burgemeester Van Hall, die in zijn stad ook een indere mate dan de Provo 'n de raad eekozen zag. Beter presenteren De verschuiving van ultra-rechts naar ultra-links heeft de meeste po litici, die in maart al de schrik in de benen was geschoten, nog eens opnieuw geplaatst voor de vraag wat er tegen de opkomst van de boeren moeten worden ondernomen. Over het algemeen heeft men zich nog maals voorgenomen de partijpolitiek wat beter te gaan presenteren om volgend jaar bij de Kamerverkiezin gen niet opnieuw voor verrassingen tc worden geplaatst. Met de uitslag van gisteren zouden de boeren in de Tweede Kamer namelijk ongeveer 14 zetels halen. Meer dan op het ogenblik de AR of de CH heeft! utgang. daar bezetten zij al direct een fors aantal zetels. In sommige plaatsen kunnen de boeren zich qua sterkte voortaan meten met de liberalen, de anti-revolutionairen of de chr.-his- torischen. Ook al hebben zij dan zoals giste- door vele commentatore a ad Fors aantal In vele gemeenten komen nu vo het eerst vertegenwoordigers van Boerenpartij in de raad en hier Bernard de Vries is als eerste provo in de Amsterdamse ge meenteraad gekozen. Luguber toneel in Leopoldstud Op een plein in het centrum van Leopoldstad zijn vanochtend de vier Kongolese oud-ministers opgehangen, die tijdens een zeer kort proces schuldig waren be vonden aan een samenzwering om het bewind van president Moboetoe omver te werpen. De vier mannen Evariste Kimba, Jerome Anany, Alexandre Ma- hamba en Emmanuel Bamba waren zondag j.l. aangehouden. Zij gaven tijdens de zitting van de buitengewone krijgsraad, waarvoor zij gisteren gedurende anderhalf uur terechtstonden, toe te hebben gestreefd naar een wij ziging in het bewind, maar ont kenden nadrukkelijk het plan te hebben gehad Moboetoe en le den van diens regering te doden. Volgens hen hadden legeroffi cieren een staatsgreep willen ple gen, in verband waarmee zij wa- Gemeenten moeten heel zuinig zijn Minister Smallenbroek Bin- ren geraadpleegd voor-de politie ke samenstelling van de nieuwe regering, die na Moboetoe's val gevormd zou moeten worden. Vele honderdduizenden waren van ochtend naar de executieplaats ge komen om de terechtstelling bij te wonen. In de afgelopen nacht had het kabinet een onverwachte bijeen komst van drie uur. Hierop besloot men zich niet te storen aan de ver zoeken van diplomatieke en religieuze zijde de veroordeelden gratie te ver- De terechtstelling van de vier mannen nam nog geen half uur in beslag. Zij droegen zwarte kappen over het hoofd, waarin gaten voor De eerste van de vier terechtgestel- den was Evariste Kimba, oud-jour nalist, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Katanga onder Tsjombe en oud-premier van de Kongolese republiek. Wat de anderen betreft: Bamba was een aanhanger van de afgezette president Kasavoeboe en enige tijd minister van Financiën; Anany was in I960 een strijdbaar lid van een gematigde politieke nartij en tegenstander van Tsjombe: Maliamba was minister van Landbouw, mijn bouw en energievoorziening in de regering van premier-Adoela. De Belgische regering heeft in Leopoldstad geprotesteerd tegen het besluit van de Kongolese regering Belefsche diplomaat uit te wijzen, (Van onze redacteur ruimtevaart) Een grandioos succes van het maanvaartuig Surveyor, dat van ochtend om 7.17 uur Nederlandse tijd een zachte landing op de maan maakte, is een weldadige pleister op de wonde, die Amerika gisteren opliep toen voor de zoveelste maal een Geminilancering op de valreep moest worden afgelast. Een grootse triomf van Ame rika was voorts, dat de Surveyor ongeveer een half uur na de lan ding op de maan televisiebeelden van het maanoppervlak direct in de huiskamers op de schermen bracht, in Amerika maar ook in Europa en ons land via de Amerikaanse communicatiekunstmaan Early Bird. Deze zond echter slechts één pano ramafoto uit vanaf een hoogte van slechts zestig centimeter, waardoor alleen de directe omgeving van deze Loena IX waargenomen kon wor den. Dank zij een ingenieus spiegel- systeem worden de Surveyor-foto's veel groter hoogte, ongeveer drie meter gemaakt, waardoor veel meer waarnemingen mogelijk zijn. Boven- nenlandse Zaken en zijn financiële j omdat deze betrokken ambtgenoot Vondeling hebben in een brief de gemeentebesturen met na druk gewezen op de ernstige krapte op de geldmarkt. Vlottende finan ciering van kapitaaluitgaven moeten dan ook binnen de perken worden gehouden. Aanvragen tot het ver strekken van vaste leningen zullen alleen worden behandeld als dit geld de eerste plaats wordt besteed voor de onderhanden zijnde werken en consolidatie van vlottende schuld. Als eld wordt gevraagd voor iets anders zal deze aanvraag grondig moeten worden gemotiveerd. weest bij de samenzwering tegen de regering. In een verklaring van het Belsrische ministerie van Buitenland se Zaken werd gezegd, dat de rege ring de toestand, die is ontstaan door de uitwijzing van Alain Rens „zeer ernstig bestudeert". „België pro testeert krachtig tegen hef. besluit, gezien het feit dat de Belgische ambassade in Leopoldstad en het personeel daarvan de instructies van de Belgische regering nauwlettend had gevolgd en zich op geen enkele wijze in de Kongolese binnenlandse aangelegenheden had gemengd". Remraketten werkten perfect De bijna duizend kg wegende Sur veyor werd tweede pinksterdag van Kaap Kennedy gelanceerd. Ruim zestig uur later naderde vanochtend het gevaarte de maan met een snel heid van tegen de 10.000 km' per uur. Precies op tijd werden de remraket ten in werking gesteld, waardoor in enkele minuten de snelheid tot die van een voetganger werd terugge bracht. Met deze snelheid landde de inmiddels door brandstofverlies slechts 270 kg wegende Surveyoi op de drie verende poten op het maan oppervlak. Een daverend gejuich ging op in het controlestation in Pasadena toen uit de radiomeldingen bleek, dat de operatie volledig was dien voerde de Surveyor ook andere wetenschappelijke waamemingsin- strumenten mee, hetgeen met de Loena niet het geval was. Geen stof De eerste foto's lieten zien, dat de schotelvormige uiteinden van de landingspoten in het geheel niet in de maandbodem zijn doorgedrongen, waaruit kan worden opgemaakt dat zich op de landingsplaats geen noe menswaardige stoflaag bevindt. Dit ir van belang voor toekomstige lan dingen van maanreizigers, die dus niet bevreesd hoeven te zijn om in eer soort drijfzand terecht te komen. Wat de Surveyor-waarneming ver der nog zullen onthullen, is nu nog niet te bepalen. Zeker is echter, dat de Amerikanen met dit experiment een fantastisch succes hebben be reikt, dat zij bovendien door hun di recte televisie-uitzending uitstekend aan de wereld hebben weten te „ver kopen". Het Amerikaanse maanpro- gramma. dat de laatste maanden met ernstige tegenslagen te kampen heeft gehad, zal er ongetwijfeld door worden gestimuleerd. En dit is hard nodig willen de Amerikanen de wed loop naar de maan winnen Elders in dit blad vindt de lezer meei- over dit ruimtevaart Boer Koekoek en zijn echtgenote hadden gisteravond voldoende aanleiding om breed lachend naar het televisiescherm te kijken. Nadat op radiografisch bevel van de aarde beschermende kapper van de televisiecamera waren afgewor pen en een roterende spiegel was uit gestoken. maakte de Surveyor 35 mi nuten na de landing de eerste foto's, die nog geen twee seconden later op de televisieschermen in een groot deel van de wereld verschenen. De, eerste opnamen waren nog slecht van kwaliteit, maar de camera moest toen nog worden ingesteld op scherpte, lichtsterkte en gezichtsveld Latere opnamen gaven al vee) be- j langwekkender details van het j maanoppervlak. Enkele «eken Verwacht wordt dat de instrumen ts van de Surveyor nog enkele we ken zullen blfjven werken. Zij zul len echter niet bestand zijn tegen de vreselijke koude, die op het maanoppervlak gaat heersen wan neer het zonlicht van de landings plaats verdwijnt. Zoals bekend hebben de Russen reeds in februari een televisiecamera onbeschadigd op de maan geplaatst. Moskou gaat de grens met China beter beveiligen De SowjetRussische president Podgorni heeft erop gezinspeeld, dat de Sowjet-Unie de beveiliging van de grens met China gaat verbeteren. In Chabarowsk, een stad in het oosten van Rusland, zei hij in een rede het volgende: „Terwijl we een vredelievende buitenlandse politiek voeren laten we de waakzaamheid niet verslappen en doen we aJ het nodige de beveiliging van het land te verbeteren". Hij riep de bevolking op, haar vriendschap met de strijd krachten nog hechter te maken om onze grenzen in het Verre Oosten te kunnen beschermen en, wanneer dat nodig is, met heldenmoed en vast beradenheid te verdedigen. Onze grenzen zijn altijd onhoudbaar ge weest en zullen dat blijven". Hij verklaarde met nadruk dat het gebied van Chabarowsk, dat aan China grenst, voldoende beveiligd is. Er zijn onbevestigde berichten ge weest over schietpartijen aan de Russisch-Chinese grens, maar Pod gorni maakte daarvan geen melding. Dr. William Pickering, de di recteur van het laboratorium voor straalaandrijving in Pasa dena (Californië)die de leiding had van het Surveyor-project, waarmee thans de Amerikanen zon groot succes hebben ge boekt. Voor de lancering gaf dr. Pickering de eerste van de ze ventien Surveyors slechts een kans van slagen van één op vier teutvo Uit het Leidsch 1 Juni 1866: Heden Donderdag zijn op j het Raadhuis voor afbraak verkocht de ambtenaarshuis jes aan de voormalige Koe- 1 poort, buiten dr Rijnsburger- poort, aan de Hoogewoerds- poort, aan de Zijlpoort en aan de Schrijversbrug buiten die poort, voor de som van f229,—. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Donderdag besloten dat de Blauwpoortsbrug aan het l gin van de Haarlemmerstraat j geheel vernieuwd en verbreed zal worden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1