Anderhalf jaar geeist in Leidse koppelbazenzaak Movavedo met de zilvervis verrast mooier Toch nog 22 kantjes in Katwijk verkocht Failliet verklaard KLAVERBLAD KOFFIE Besomming steeg in 1965 met bijna 30 miljoen gulden Kleurenfoto's nu dan ooit Prijzen 's m belangrijk lager 'OENSDAG 1 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 4Mr. Geelkerken: 'Grote aannemers mecle schuldig'' I Mr. v. d. Plas t t Knoeierijen een sociaal kwaad De Haagse rechtbank heeft zich, zoals wij gisteren in een deel in onze oplaag nog konden melden, bezig gehouden met een drie- ;1 zaken uit de omvangrijke zwendel, die koppelbazen in Leiden omgeving hebben bedreven. Tegen twee van deze koppelbazen erd lj/2 Jaar geëist. De Staat der Nederlanden en het Sociaal Fonds voor de Bouw- ijverheid zijn bij deze zwendelaffaire voor miljoenen guldens op- elicht, hetgeen reeds enkele maanden geleden, toen een aantal oppelbazen uit Leiden en Rijnsburg terechtstond, tot uitdrukking gekomen. Als eerste verscheen gisteren voor rechtbank een 49-jarige Leidse ippclbaas. Hem werden bedriege- jke bankbreuk en valsheid in ge- :hrifte ten laste gelegd. De officier in Justitie mr. Lulofs meende met eze verdachte de man te pakken te ebben, die deze vorm van zwendel eeft uitgevonden. De bankbreuk ad betrekking op het feit, dat „het rein" in staat van faillissement ïrkeerde en zyn curator niet had leegedeeld, dat hij van werkgever as veranderd. Door deze verande- ing van baan, ging de man meer erdienen. Dit was voor de officier an Justitie ook aanleiding om op merken, dat het gebruikelijk was i kringen van koppelbazen en on- eraannemers, zich failliet te laten erklaren om een tijdje rust te krij- en teneinde een volgende sprong oor te bereiden en te maken. „Hoe- eel koppelbazen failliet gingen is liet te tellen", aldus de of- icier. Over het hoofd van de ver lachte heen, verklaarde hij nog: En hij is bepaald niet de enige ;oppelbaas, die gescheiden is om fi- lanciële redenen". Het tweede dat „het brein" ten aste werd gelegd, had betrekking op iet maken van valse kwitanties in ijn functie van boekhouder-kassier n dienst van een onderaannemer, lie een ondergeschoven werkgever ;ebruikte om betalingen van sociale asten voor arbeiders te ontduiken. De kwitanties beliepen een bedrag 63.000 gulden. Mr. Lulofs achtte het ten laste gelegde bewezen en vond de knoeie rijen een groot sociaal kwaad. Hij vorderde tegen deze koppelbaas een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van zeven maanden voor- De raadsman mr. J. van der Plas, vond dat verdachte een onderge schikte rol heeft gespeeld en beslist niet op de kwalificatie uitvinder van deze vorm van zwendel aanspraak kan maken. Bovendien meende de raadsman, dat de verdachte eerder medeplichtigheid ten laste had moe ten worden gelegd. Hy bestreed, dat een gevangenisstraf van anderhalf jaar op zijn plaats zou zijn. Hy wees op de straffen die de recht bank eerder dit jaar heeft opge legd aan koppelbazen-onderaanne- Het verzoek om verdachte onmid dellijk in vryheid te stellen wees de rechtbank na beraad in de raad kamer af. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak in deze zaak doen. Valse kwitanties Een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van voorarrest vorderde mr. Lulofs ook tegen een 53-jarige boekhouder uit Leiden. Hem werd verweten valsheid in ge schrifte te hebben uitgelokt door val se kwitanties te laten ondertekenen tot een bedrag van bijna een half miljoen gulden, een kinderbijslag- lijst doelbewust niet goed te hebben ingevuld en een valse machtiging te hebben gebruikt. De officier vroeg vrijspraak in de kwestie van de valse machtiging. Hij achtte de beide andere mis drijven wèl bewezen. De boekhouder zelf hield voor de rechtbank vol niet te hebben gewe ten, dat de kwitanties vals waren. Zijn raadsman, mr. H. Heskes, be pleitte vrijspraak. Verdachte kon de valsheid in geschrifte niet hebben uitgelokt, maar hoogstens kon hem medeplichtigheid worden verweten. Ook had de boekhouder de kinder- biislaglijst niet fout ingevuld, omdat hij de fout ingevulde lijst alleen r heeft ondertekend en niet met valse handtekening. Het ver zoek om onmiddellijk in vrijheids stelling van verdachte wees de rechtbank af. Uitspraak eveneens over veertien dagen. Onder één hoedje Als laatste verscheen een 51-jarige Lelde onderaannemer voor de recht bank- Hem werd verweten met de koppelbazen onder één hoedje te hebben gespeeld- Daartoe zou de on deraannemer contracten hebben op gemaakt, die vals waren. Verdachte gaf de feiten toe en zei, dat hij de rekening gepresenteerd had gekre gen. Hij was voor hij als koppel baas optrad, een zogenaamde scho ne onderaannemer geweest. Hij kon evenwel geen arbeiders meer krijgen, omdat het personeel bij de koppel bazen meer verdiende. Hij vertelde dat hij geen cent meer heeft en dat de staat ongeveer f 200.000 van hem vordert, het bedrag dat voor loon belasting was afgehouden, maar nimmer zijn bestemming kreeg. De officier van Justitie vorderde mede met het oog op de slechte ge zondheid van verdachte reden waarom hij ook niet in voorarrest heeft gezeten een gevangenisstraf van een jaar, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De raadsman, mr. N. G. Geelker ken, stelde, dat de sociaal-economi sche wetgeving de economie niet vol doende in toom kan houden. Er is een sterke economische spanning op de arbeidsmarkt. Grote aannemers hebben de gelegenheid aangegrepen om deze spanning af te wentelen door koppelbazen in te schakelen. Daardoor konden beloningen worden betaald, die ver boven de cao-lonen uitgingen. Mr. Geelkerken voegde hierbij de trage controle, waaraan nog veel te verbeteren valt en waar bij de koppelbazen zolang succesvol konden optreden. Hij meende dat ook de grote aannemers mede schul dig zijn aan het ontstaan van het verschijnsel koppelbazen. Hij be pleitte clementie voor deze ver dachte, die als onderaannemer geen personeel meer kon aantrekken, juist door het optreden van de kop pelbazen. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 14 juni a-s. advertentie Mevrou w Den Haan (Leiden) ook onderscheiden hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Budget-onderzoek bij studenten Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal in het studiejaar 1966/'67 een nationaal budgetonderzoek onder studenten houden. Het intrekken van de mensasubsidie op de maaltijden en de stijgende kosten van levensonder houd zijn aanleiding geweest tot het verzoek van de Nederlandse Studen tenraad in december 1963 aan de toenmalige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om in stellen van een „nationaal onder- HUISVESTING SPORTSTICHTING Bij raadsbesluit van 6 december 1965 werd een bedrag van f 40.900 be schikbaar gesteld voor het treffen van voorzieningen aan het pand Sta tionsweg 32, zulks ten behoeve van de huisvesting van de Sportstichting Leiden en de Gemeentelijke Inspec tie van het Onderwijs. Bij nader inzien biykt het wenselijk tegelijk met deze verhuizing het bij de Gemeentelijke Inspectie van Onderwijs in gebruik zijnde meubilair te vernieuwen en uit te breiden, als mede de nodige keukeninventaris aar te schaffen. Hiermede is naar raming een be drag van f 11.710 gemoeid. Het ligt voorts in de bedoeling in het pan<j Stationsweg 32 mede het bureau van de Inspecteur voor de li chamelijke opvoeding onder te bren gen. Het bij deze inspecteur in ge bruik zijnde kantoormeubilair (da-t mede zal overgaan) behoeft echter uitbreiding met een stalen opberg- kast, waarvoor nog een bedrag f 445 dient te worden gevoteerd. Op grond van deze overwegingen stellen B. en W. de raad voor om in die geest een besluit te nemen. Onder ons viert feest De buurtvereniging „Onder Ons" uit Leiden heeft in de Kleine Burcht feest gevierd ter gelegenheid van de 21-ste verjaardag. Na het welkomst woord van voorzitter A. v. d. Velden werd een begin gemaakt met het eerste deel van de avond: klaverjas sen en sjoelen. De prijzen werden ge wonnen door mevr. C. Linschoten (damesklaverjassen), mevr. M. Spie renburg-Klink (sjoelen) en de heer L. van Puffelen (klaverjassen). On der leiding van de heer Van der Mark verzorgde een trio de dansmuziek by een gezellig bal. VAKANTIEFONDS BOUWNIJVERHEID Een aantal organisaties van wer kers in de bouwnijverheid heeft in een vergadering geprotesteerd tegen de ingevoerde maatregel van het va kantiefonds bouwnijverheid om van de niet-aangeslotenen bij een van de drie vakbonden twee procent in te houden van het vakantiegeld. Zy zijn van oordeel, dat het vakantiegeld uit. gesteld loon is waar loonbelasting e.d. van is ingehouden. Elke inhouding van een deel van dit loon met motie ven welke dan ook kan volgens hen niet anders worden gekenmerkt dan als loondiefstal. Geen enkele bouw vakarbeider. wel of niet georgani seerd. mag h.i. met deze maatregel genoegen nemen: „Zij ondermijnt niet alleen de collegialiteit doch ook de verhoudingen in het bedrijf wor den hierdoor eerder verslechterd dan verbeterd. De gevolgen zijn dan ook voor de verantwoording van de ini tiatiefnemers van genoemde maatre gel", aldus deze organisaties, waartoe ook de Stukadoorsvereniging voor Leiden en omstreken behoort. zoek naar het studentenbudget, huis vesting, eetgewoonten en enige ande- I re kwesties die nauw bij het onder- werp betrokken zijn". Na advies van de Academische Raad, heeft de mi nister het Centraal Bureau voor de statistiek verzocht dit onderzoek in te stellen. Wel en wee der visserij GEVAERT-AGFA AGFACOLOR SPECIAL Door de afdeling vissery van het Landbouw- Economisch Instituut is verslag gepubliceerd van de be drijfsresultaten van de Nederlandse visserij in 1965. De totale besomming .steeg in 1965 met bijna 30 miljoen gulden tot ruim 190 miljoen. Ook de uitvoer was 30 miljoen gulden hoger dan in 1964 en bedroeg in 1965 ruim 226 miljoen. De invoer was bij na 93 miljoen. De besomming van de grote zee visserij steeg van 53 miljoen gulden In 1965. De gemiddelde bedrijfsre sultaten van de treilers van de zuid waren met een, zij het vijf ge ring, netto- overschot aanzienlijk be ter dan in 1963 en 1964. De gunstige resultaten van de jaren 1960 t/m 1962 werden echter niet bereikt. Het inkomen van de bemanning was in 1965 gemiddeld aanzienlijk hoger dan in de voorgaande jaren. De spectaculaire uitbreiding van do vloot van de kleine zeevisserij is in 1965 tot stilstand gekomen. De totale besomming steeg van 72 mil joen gulden in 1964 tot 88 miljoen in 1965. De bedrijfsresultaten van de vaartuigen met bemanning op maat schapscontract waren beter dan ooit tevoren. De vaartuigen met beman ning op arbeidsovereenkomst had den wel betere resultaten dan in 1963 en 1964 doch bereikten niet de gun stige uitkomsten van de jaren voor 1963. Wel was het gemiddelde inko men van de bemanning hoger dan in die jaren. De resultaten van de garnalenvis serij en de ijsselmeervissery waren hoger dan ooit tevoren. De stijging an de opbrengst van de garnalen- 'isserij werd veroorzaakt door een aanzienlijke hogere gemiddelde op- brengstprys van consumptiegarna len. Vooral de resultaten van de vis serij op de zuidelijke visgronden wa- aanzienlijk beter. In het IJssel- meer werd meer aal gevangen dan in 1964, terwyl ook de gemiddel de opbrengstprijs hoger was. Het verslag geeft, naast een groot aantal economisch-statistische gege vens, ook een overzicht van de in vesteringen in schepen en motoren. Het blijkt, dat er in 1965 veel min der schepen aan de vloot zyn toege voegd dan in voorgaande jaren. De vloot werd uitgebreid met 5 treilers, 9 kotters voor de kleine zeevissery en 3 andere vaartuigen. De totale investering in nieuwbouw van sche pen en motoren daalde van ruim 30 miljoen gulden in 1964 tot ruim 14 miljoen in 1965. Voorts blijkt, dat de investeringen in de vissery grotendeels met geleend geld werden gefinancierd. Fancy-fair ,Don-Bosco Op het ogenblik verryst in het Houtkwartier in Leiden het nieuwe gebouw van de r.-k. technische school „Don Bosco". Daarmee wordt binnen kort voorzien in een dringende be hoefte, maar er blyven by zo'n nieuw gebouw altyd kleine wensen die uit zuinigheidsoverwegingen niet kunnen worden gerealiseerd. Daarom organi seren de klasseleiders van deze school op zaterdag 4 en zondag 5 juni van 16 tot 22 uur in het schoolgebouw een fancy-fair, waaraan alle leerlingen en leraren hebben meegewerkt. Op de fancy-fair kan men kennis nemen van de sch'ol als onderwyscentrum voor vaktechniek, men kan kennis maken met technische attracties en en dat is het belangrijkste men kan de school financieel steunen by het realiseren van voorzieningen in het nieuwe gebouw, die noodzakelijk zijn voor de culturele vorming van de leerlingen. F. van Leeu wen jubileert De heer F. van Leeuwen herdacht gisteren het feit, dat hij 50 jaar ge leden in dienst trad by de fa. G. J. de Jongh en Co. in Leiden. Ter ge legenheid van dit feest recipieert de heer Van Leeuwen op 4 juni in zyn huis, Wasstraat 2b. De receptie be gint om 11 uur. De jubilaris heeft zich ook al 27 jaar verdienstelyk ge maakt als collectant van de Neder lands Hervormde kerk. Koningin Juliana heeft gisteren het gouden jubel feest van het Nederlandse Padvindstersgilde in Ommen uit handen van de presidente van het N.P.G., mevrouw N. A. Den Haan-Groen uit Lei dende zilvervis, de hoogste onderscheiding in de padvin derijwereld, ontvangen. De Koningin bezocht het jubel feest, zoals wij gisteren reeds schreven, in haar hoedanig heid van Movavedo (Moeder van vele dochters). Evenals Lady Baden Powell zette de koninklijke beschermvrouive van het N.P.G. door haar aanwezigheid luister bij aan dit grote openluchtfestijn. De Koningin, die in het officiële padvindster stenue gekleed ivas, werd door de bijna tien duizend padvindsters enthou siast toegejuvtoen zij een wandeling over het feestter rein maakte. De padvindsters waren naar Ommen gekomen met treinen, bussen en auto's. Er ontstonden door deze gro te belangstelling nog al wat opstoppingen in het plaatsje, zodat het feestprogramma la ter dan in de bedoeling lag begon. Behalve de Koningin kreeg op deze jubeldag ook de N.P.G.-presidente zelf de zil vervis voor al haar verdienste in het belang van de padvin derij. De onderscheiding iverd haar uitgereikt door de vice- presidente van het N.P.G., mevrouw H. A. Toxopeus-Uf- kes. Op de foto de Koningin tijdens de uitreiking van de zilvervis door mevrouw Den Haan uit Leiden (rechts). Prinses Margriet Weinig keus voor datum huwelijk (Van onze Haagse correspondent) Van verscheidene zyden is teleur- j stelling geuit over de nogal vroege j datum voor het huwelijk van Prin ses Margriet met mr. Pieter van Vol lenhoven. Het is begin januari I meestal koud en guur en veel van de plechtigheden zal het publiek dan ontgaan. Van bevoegde zyde verne- j men wij echter dat men geen ande- re keus had. Ondanks het feit, dat men die te leurstelling wel kan begrypen, was men genoodzaakt het huwelyk zo vroeg in het jaar vast te stellen, omdat men rekening moest houden met een vroege Pasen (26-27 maart) en de daaraan voorafgaande lydens- dagen. Na Pasen zouden de bruids dagen midden in de verkiezingsstrijd voor de zetelverdeling in de Tweede Kamer vallen, wat uiteraard niet wenseiyk wordt geacht, en na de verkiezingen zit men in de kabinets formatie. Daarna is Prinsjesdag op 'comst, zodat er weinig andere mo- gelykheden waren. BÊLACHELIJK'' Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren Russische en Cubaanse beschuldigin gen volgens welke de Verenigde Sta ten een invasie op Cuba van plan waren en de omverwerping van het bewind van Castro beoogden „be- lachelyk" genoemd. De woordvoerder van het State De partment, McCloskey, zei op een persconferentie: „Deze verklaringen schynen belachelyk. We zien er geen enkele grond voor". McCloskey zei, dat de Amerikaanse politiek ten op zichte van Cuba geen veranderingen heeft ondergaan sedert zy twee maanden geleden vas geformuleerd, nameiyk dat het gebruik van geweld onder de huidige omstandig heden niet wordt overwogen. Reders plegen overleg met Produktschap over moeilijkheden bij de keuring Er is gistermorgen en -middag op hoog niveau gesproken over de moeilijkheden, die waren gerezen bij de keuring en afslag van de nieuwe haring. In het gebouw van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag kwamen de reders voor een spoed vergadering met het bestuur van dit produktschap bijeen. Het re sultaat van veel overleg was. dat er 's middags om vier uur opnieuw een afslag mocht worden gehouden. Het gevolg was. dat bij deze tweede afslag in Katwijk nog 22 kantjes van de KW 159 onder de klok doorgingen. In totaal zijn er dus 66 kantjes in Katwijk afge slagen. i houden, waarby ook de afgekeurde vis van vanmorgen mag worden aan geboden. Men zal in dit geval niet meer zozeer letten op het pekelge- halte, als wel op de toestand van Toen de controleurs gistermor gen om zes uur de kantjes gingen be oordelen werd zoals wy reeds be- I richtten de grootste meerderheid afgewezen op een te gering pekelge- halte volgens de zogenaamde bau- mé-schaal, die achttien moet aan wijzen. Deze regeling is opgesteld naar aanleiding van voorschriften van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en beoogt te voor komen. dat de zogenaamde haring larf in levende toestand de consu ment bereikt. De haring moet voor dat hy op de afslag verkocht mag worden, vyf etmalen onder de pekel staan. Voor haring groter dan 24 cm moet by het inzouten, dat aan boord onmiddeiyk na de vangst dient te ge schieden, een kilo zout per tien kilo haring, en voor haring van 24 cm en kleiner een kilo zout per twaalf kilo haring gebruikt worden. By afslag moet de resterende pekel een gehalte van 18 baume hebben. Voorheen hoefde de haring slechts drie etmalen onder de pekel te staan., in de loop van de afgelopen twee ja- is dat tot vijf verlengd. lil (le vis De vissers en reders menen nu, dat de pekel zodanig in de jonge vis is getrokken, dat de vis zelf uitstekend gezouten is, maar dat het resterende pekel een gehalte heeft dat gedaald is De regeling van het Ministerie van Sociale Zaken in samenwerking met het Produktschap voor Vis en Visprodukten is echter niet her zien na invoering van de verlenging tot vyf dagen- Van rederszyde verklaarde men, dat het Ministerie van Sociale Zaken moeiiyk te interpelleren is over deze kwestie. Men speelt deze dingen via het produktschap. Daarom had men dus deze by eenkomst belegd. Tydens de vergadering werd con tact opgenomen met het ministerie. Na verloop van dit twee uren duren- ce overleg kwam men tot het volgen de resultaat: 's middags om vier uur zou opnieuw een afslag worden ge- zelf. Gesloten De heer D. Meerburg uit Kat- wyk aan Zee voorzitter van de Re dersvereniging voor de Nederlandse Zeevissery, was vrij gesloten over de resultaten van deze vergadering. Wij zien het ais iets onafwendbaars, deze dwangwetten, net zoals de fis cus. Wij zijn echter van mening, dat men voor de vissery wel erg zware regels heeft opgesteld". Hy vergeleek hierbij de veel grotere gevaren, die roken en drank voor de bevolking hebben en waartegen zUns In ziens minder zware maatregelen wor den genomen. Hoofdzaak Is echter, ook volgens de heer Meerburg, dat vis voor de consument totaal onscha- delyk zal zijn. De heer L. W. Leenman, voorzit ter van de Redersvereniging Scheve- ningen, die by het overleg was be trokken, zei „we hebben deze „vyf- dagen-kwestie" voorgelegd tydens de vergadering en ik hoop, dat in de loop van dit jaar nog eens bekeken zal worden, of hier iets aan te doen is". Maar hy blyft er by. dat het zoutgehalte van de haring zelf maat gevend moet zyn. Het gehalte van de pekel is volgens hem secundair, gezien onder andere de moeiHJkhe- aen, die optraden by de verlenging van de tydsduur, die immers in het voordeel was van de kwaliteit van de vis. De 22 kantjes van de KW 159. die gistermiddag na vier uur nog in Kat wijk weiden afgeslagen, brachten be langrijk lagere pryzen op dan 's mor gens. Zij gingen van de hand voor f 280,- tot f. 286,-.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9