HOOFDSCHOTEL? VLEES eens Festival met vier premières en 40 opera's Neerland ia kreeg een zeer hoog predikaat kunst Muziek eu toneel stellen niet teleur Gaan benzineprijzen nog verder omlaag? Nürnberg aan de kop; culturele waarde is steeds meer stijgend Handel in boeken tot zesguldenvijftig vrij WOENSDAG 1 JUNI 196# LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Advertentie) Goede opvoeringen worden meer gewaardeerd dan nieuwe stukken Weensc correspondent) Voor de zoveelste maal is Wenen weer de eerste stad die de stormvloed van Festivals opent. Men schijnt in Wenen te denken: hoe vroeger de zomer begint, des te vroeger opent ook het Festival. Het duurt van 21 mei tot 19 juni en wie als toerist in deze maand de tijd en ook nog zin heeft om een goede doorsnee van de klas sieke opera's bij te wonen, wordt in Wenen beslist niet teleurge steld. Alleen al 40 verschillende opera's vullen het programma en dan zijn er nog de klassieke operettes en de toneelavonden in het Burgtheater. stekende dirigent geëngageerd: Jo sef Krips. Nog ouder vin datum dan deze opera is het toneelstuk van de Spanjaard Calderon: „De wereld is bedrog" (oorspronkelijke titel: „El gran duque de Gandia"). De tekst van dit religieuze stuk uit de 17de eeuw heeft tot nu toe als Doorn roosje geslapen in een kasteel in Bohemen en werd eerst kortgeleden ontdekt. Het werd in opdracht van een Oostenrijkse keizer geschreven, maar Calderon heeft wel betere in vallen gehad. Toch moet men het waarderen dat Wenen de kans waar nam om beslag te leggen, op deze première, daarmee het bewys leve rend, dat het een rol speelt als be middelaar tussen Oost en West. Overvloed De Weense critici meesmuilen wel iswaar over het gebrek aan iets nieuws, maar wanneer men eerlijk is, moet men toch toegeven dat Mi laan, Parijs en Londen toch ook grotendeels op dezelfde substantie teren. Bovendien valt de overvloed in Wenen op, ondanks het oude klassieke repertoire. In die ene maand kan men er de hele „Ring" en ook nog de „Tannhüuser" van Wagner horen, verder vijf opera's van Richard Strauss, vier van Mo zart. „Fidelio" van Beethoven, „Bo hème" van Puccini, „Carmen" van Bizet en vier van de beste „trekpaar den van Verdi: „Fallstaff", „Aida", „Otello" en „Don Carlos". Kortom, allemaal werken die zo safe zijn als de vroegere bank van Engeland! En wie dan ook nog eens echt romantisch en sentimenteel wil ge nieten van een „geheide" opera, krijgt „Margaretha" van Gounod en vooral „Martha" van Flotow op de koop toe. Dit laatste is nog altijd een luchtig en vlot werk, met melo dieën die zelfs door de doorsnee- Amerikaan worden herkend. Het be kende lied „Martha, Martha, du entschwandest" berust dan ook op een vergissing. Deze dame verdween niet van de planken, maar heeft zich staande weten te houden: zij 't dan in de gestalte van een sympa thieke, oudere matrone. Atonale Hauer Van de vier wereldpremières ver dienen er twee meer dan gewone aandacht. Vooreerst de opera „De zwarte spin" van de Oostenrijkse componist Hauer, een tijdgenoot van Schönberg, Webern en Alban Berg, kortom een aanhanger van de revo lutionaire „Weense atonale school' Ofschoon Hauer de twaalf-tonen- muziek op de meest consequente ma nier heeft volgehouden, is zijn werk lang niet zo bekend als dat van Schönberg. Het valt dus toe te juichen dat deze opera eindelijk haar wereldpremière beleeft en dat nog wel in Wenen, waar het publiek in het algemeen romantisch is geble ven. Daar trekt Hauer zich echter niets van aan: de toehoorders wor den hardhandig aangepakt door zijn vlijmscherpe en onbarmhartige in tellect en zijn niets ontziende con sequente theorie. Noerejew- bcillet Nog een andere wereldpremière trekt zeer veel belangstelling doch alleen omdat de beroemde danser Noerejew erin optreedt. Bovendien schreef deze unieke danser ook nog de choreografie, namelijk voo» het ballet „Tancredie Cantilena", gecom poneerd door de Duitser Henze. Het libretto is eigenlijk niet veelzeggend daar het zich tot het magere ge geven beperkt van een jonge man (Tancredi)' die in een conflict-situa tie staat tussen het reine, onaange taste wezen van de vrouw er het reeds wetende en dus onreine meis je. Tancredi gaat aan dit conflict ten gronde en vervalt tot waanzin, wat eigenlijk een ouderwetse oplos sing is. Desondanks is de muziek var Henze toch wel het meest waar devolle, met de fijne en geraffineer de instrumentatie en enkele meesle pende onderdelen, zoals de jazz-ele- menten in de verleidingsscène Offenbach en Calderon Het „Theater an der Wien" brengt een opera van de stokoude Jacques Offenbach: „De prinses van Trape- zunt", een werk dat wonderlijk ge noeg nog nooit werd opgevoerd, of schoon de beroemde Oostenrijkse schrijver Karl Kraus de totaal verouderde tekst minstens 30 jaar geleden heeft omgewerkt. De direc tie van het theater heeft een uit- Plannen Jeroen Bosch expeditie Ter gelegenheid van de 450ste sterfdag van de Bossche schilder Jeroen Bosch wil men zoals kort gemeld in 's-Hertogen- bosch pogen een representatieve tentoonstelling van zijn werken bijeen te brengen. Er is een stichting geformeerd onder voorzitterschap van mr. A. de Rooy van Zuydewyn, wel ke stichting voor het thans reeds veel omvattende onderzoekings werk subsidies heeft ontvangen van verschillende overheidsorga nen-. Voorts is medewerking van het Bossche bedrijfsleven toege zegd en heeft men toezegging dat het Centraal Noordbrabants Museum voor de eventuele ten toonstelling beschikbaar zal wor den gesteld. (Van onze Haagse correspondent!. De Bovag ziet met bezorgdheid de ontwikkeling van de ..benzineslag" aan. Zij vraagt zich af of de olie maatschappijen in de concurrentie strijd met de „witte pompen" de ben zineprijzen niet nog meer zullen laten zakken, met als gevolg, dat de dealer marge in gevaar zou komen. Volgens Esso-Nederland is het niet uitgesloten, dat de benzineprijzen nog meer zullen zakken. De bezorgdheid van de Bovag zou echter ongegrond zijn, omdat de hele actie ten laste komt van de Esso. De dealermarge zou op omstreeks 5.2 cent blijven. Bij de Esso worden thans de con sequenties bekeken van de prijsverla ging door enkele „witte pompen". Bij de bekendmaking van de nieuwe prij zen vorige week heeft de Esso de mo gelijkheid voor een verdere prijsver laging opengelaten. Volgens de Bovag is de benzineslag i „een verwarrende geschiedenis". De 1 prijzen variëren van plaats tot plaats, j De Bovag-leden klagen er thans over, dat zij vaak niet weten, hoe hun prij zen liggen. „De juiste directieven ont breken", aldus de Bovag. Een andere I moeilijkheid is het omstellen van de telwerken van de benzinepompen. Volgens de Esso is het niet waar, dat zij ooit aan witte pomphouders benzine zou hebben geleverd. Dit is direct nog indirect gebeurd. I De Shell daarenteren deelde mee, dat het wel eens is voorgekomen, dat j benzine via tussenhandelaren bij wit te pomphouders is gekomen. „Deze mogelijkheid kan niet geheel worden uitgesloten, omdat er ook benzine j wordt geleverd via de normale tus- j sencontacten. Het is fout om te zeg gen. dat wij aan de witte pompen le- Absurd toneel De schrijver Krendlesberger heeft voor Oostenrijkse begrippen iets uit zonderlijks gepresteerd door een staaltje te geven van „Absurd to neel". Zijn stuk „De taak" lijkt een pendant van Genets „De dienstmei den' te zijn. Men wordt in deze pre mière geconfronteerd met een bureau van een staat in 't jaar 1926 waar twee secretaressen geen an dere „taak" hebben dan te ant woorden op de condoleancebrieven na de dood van het staatshoofd. In het begin wordt de jongere secreta resse getiraniseerd door haar oude re collega, maar 20 jaar later, als ze alle twee nog op hetzelfde bureau zitten en dezelfde „taak" vervul len omdat er „gelukkig" weer een president is overleden, zijn de rollen omgedraaid. Maar door het gemeen schappelijk vervullen van hun geest dodende werk zijn deze twee ouder geworden blauwkousen in hun haat liefde zo met elkaar en haar taak vergroeid, dat de oudere dan het kantoor niet meer kan verlaten, ook niet wanneer ze recht heeft op haar pensioen. Het eeuwige duet is tot een duel geworden, maar het zinloze le ven is ten slotte de zin geworden van hun leven Het stuk geeft de absurditeit weer van het bureauleven en van de meeste collectieve werkzaamheden in onze huidige samenleving. The matisch is het geen uitblinker, maar een bezoek aan de opvoering wordt Op accordeon-concours in Offenburg RUDOLF NOEREJEW toch een genoegen door het spel van Daarnaast is er een overvloed aan de twee actrices Elfriede Ott en de goede opvoeringen zowel op het vlak jonge Gertraud Jesserer. Buiten- van de opera als van het toneel. Al landse toeschouwers die de Weense bij al wordt opnieuw de oude con- toneelstijl willen leren kennen, kun- clusie bevestigd, dat men in Wenen nen hun hart ophalen in het Josef- méér waarde hecht aan een goede stadttheater. voorstelling dan aan een nieuw stuk. kc\LeiöosQ^9P I Het Leidsch Accordeon Orkest ..Neerlandia" van Lauw Boel- laard heeft deelgenomen aan het „Europaisches Harmonika-Volks- musikfest 1966" in Offenburg, de toegangspoort tot 't Schwarz- wald en bezuiden Karlsruhe het aftakkingspunt van de wegen naar Bazel en naar Konstanz. Onder ..Harmonika" moet men in Duits land een verzamelnaam verstaan, die accordeon, melodica en I ..mondorgels" omvat. Het woord concours wordt tegenwoordig ver- I meden. Termen als ..Volksmuziekfeest" en ..Muziekfestival" treden in de plaats en willen meer het gemeenschaps- en het ontmoetings element en de speelvreugde accentueren dan de individuele gel dingsdrang. die in het brallen van „we hebben de eerste prijs ge wonnen" gelukkig nog maar zelden voorkomt. Het gaat thans écht om het niveau van de prestatie en de gezel ligheid in de vooraanstaande muziekgezelschappen wordt de „bij- noot". Men studeert daar werkelijk hard en serieus en de culturele waarde van het musiceren onder vakleiding stijgt aanzienlijk. Dit is een winstpunt van de huidige tijd, die waarlijk niet alleen maar moreel bergafwaarts holt. Velen weten stand te houden en de auto riteiten staan daar achter. „Hohe Messe" in Grote Kerk Naarden Hoewel met de restauratie van de Grote Kerk in Naarden een begin is gemaakt kan Baohs „Hohe Messe" op vrijdagvrijdag 3 juni ongestoord wor den uitgevoerd. Medewerking verlenen Elly Ame- ling (sopraan), Wilhelmina Matthès (alt), Peter van der Bilt (bas), Albert de Klerk (orgel), het koor van de Ne derlandse Bachvereniging en het concertgebouworkest. In afwijking van de aankondigingen wordt de te norpartij vertolkt door Naan Pöld. Het geheel staat onder leiding van Charles de Wolff. Sjotakowitsj ziek De beroemde Russische componist Dmitri Sjostakowitsj zou een hart aanval hebben gehad en zjjn toe stand zou „niet zo goed zijn". De secretaresse van de 59-jarige compo nist zei dat Sjostakowitsj in een ziekenhuis in Leningrad ligt, maar dat de artsen nog geen definitieve diagnose hebben gesteld. Het nieuws werd bekend toen de componist niet verscheen bq de opening van het derde internationale Tsjaikowski-concours, dat maandag avond in Moskou is begonnen. Hij is voorzitter van het organisatie-comité. De secretaris van Sjostakowitsj heeft meegedeeld dat hij een goede nachtrust heeft gehad en zich van daag beter voelt. Hij zal vandaag een medisch onderzoek ondergaan. Aan de buitengewone leden dering van de Kon. Ned. Uitgevers bond op 24 juni zal een bijzonder besluit worden voorgelegd, n.l. het per 1 oktober van dit jaar vrijge ven van de handel in boeken schoolboeken uitgezonderd die niet duurder zijn dan f 6.50. Dit wordt medegedeeld in een qué van het bestuur van de genoemde bond. Tot nu toe gold de regeling, dat boeken tot de prijs van f 4.- gulden door een vrij beperkt aantal z.g. „verkooppunten" mochten worden verkocht. Was de prijs hoger, dan j kon het publiek uitsluitend bij de gevestigde boekhandel terecht. Regel was voorts dat verandering in deze afspraak slechts met goed- vinden van uitgeversbond en boek- 1 verkopersbond beide kon plaatsvin- j den. Dit had tot gevolg dat de libe- j ralisering van de handel in het leag geprijsde boek door de Boekver- kopersbond tot heden tegen gehou- j den is. Zelfs een door beide bestu- j ren aanvaard compromis werd in fe- bruari door een grote meerderheid van de leden van de Boekverkopers bond verworpen. I De uitgevers menen, zo besluit het I communiqué, dat langer wachten nu I niet meer verantwoord is. Op zeer veel I plaatsen kan ee nbeperkt sortiment [laaggeprijsde boeken worden ver- ,- i kocht, waardoor veel nieuwe lezers te winnen zijn. De gevestigde boek handel kan hierdoor naar de mening van de uitgevers, ook een ruimere I plaats gaan innemen dan het nu j heeft, maar dan moet het in zijn j eenvoudigste en goedkoopste vorm op - - breedmogeljjke schaal aan het lezerspubliek worden aangebo den. I Had „Neerlandia" het tot hiertoe gebracht tot 6de op de Europese lijst, dit werd in Offenburg tot 3de. Nürn- berg kwam o.l.v. Wlly Münch aan de I kop. We kennen meer concoursen, waar abonnees bestaan op de hoogste prijs. De compositie (één enkele) mocht vrij worden gekozen, mits in de vereiste moeilijkheidsgraad, en zo vertolkte Nürnberg Tsjaikowky's „Ca- priccie Italien" en Leiden Würthner's „Variationen für Akkordenon-Orkes- ter." Het meesterschap van de Nürn- bergers wordt door de Neerlandia- leden unaniem erkend als vakwerk van elke deelnemende speler, of schoon dit concours voor amateurs bestemd is. Er zitten in het wikken en wegen I nochtans tendenzen: het overheer send technisch taxeren, dat resulteert in een optelsom van alle afzonderlijk ontlede verrichtingen enerzijds; an- derzijds het totaal-beschouwen van de welingewijde maar niet primair analyserende beoordelaar, die nader I wil blijven staan bij de oorspronke lijke aandoening, die een kunstenaar tot componeren aanzet. Wij doelen met het laatste dus op het puur-mu- zikale mededelen door middel van de klankentaai. En op dat punt hebben we „Neerlandia" op de eerste plaats gesteld: beslist niet uit een chauvi nistische gedrevenheid. Ook vinden we steun in de privé-mening van een topfiguur, die we als sinds jaren ken nen en als een der grootste muzikan ten op accordeongebied. volle klankwaarde In een nooit open vallend klankfront. Het was geheel of we Sousa van de K.M.K. of de Marinierskapel kregen en Coates had de zingende draag kracht. de rijpe kleurwerking die een gezonde overdracht behoeft: niet zo zeer de verfijnde overcultivering, waarvan men met enorm respect kennis neemt zonder dat de muziek zelf door ons heengaat. Bij Boellaard zong de stilte in een adempauze mee, geen onderbreken, maar een voort stromen van de muzikale beweging (een der kenmerken van een supe rieure interpretatie). De glans bleef over het geheel rusten en trof in het bijzonder de klankenopbouw en het opkomen van de dynamische spanningen. „Neerlandia" klasseerde zich uiter aard in de „Senioren Kunststufe". Het verwierf daarin het hoogste pre- I dikaat „hervorragend" met dirigen- tenkruis in zilver. Daar er echter naast „Winnaar van de Europabeker 1966" ook een titel „Duits meesteror- kest 1966" vergeven werd, kan men j Neerlnadia met goed recht ook als tweede beschouwen. Uit Nederland zijn verder nog, in een lagere klassering, korpsen uit Geleen en Eindhoven verschenen Geleen veroverde o.l.v. Willy Bonné in de afdeling „Junioren Oberstufe" het hoogste predikaat. Als jury-voor zitter voor de „Senioren Kunststufe"* fungeerde de vermaarde Würthnér.v uit Trossingen. De overige leden wa ren prominenten uit Wenen. Straats burg. Geislingen en nogmaals Tros singen. V. Tot de evenementen behoorden ook een Internationale Avond, tijdens welke Kopenhagen, Leiden, Zürich en Nürnberg in de Oberrhein-Halle con certeerden. die aan duizenden plaats biedt (en vol was). We hebben daar opzettelijk de orkestwerken beluisterd in de verste hoek. Daar kwam Ko penhagen bijv. met glazige dunne klankdraden tot ons. Neerlandia zond daarentegen z'n „London Suite" van Eric Coates en z'n „Stars and Stri pes" van Sousa (plus afgedwongen toegift) de enorme ruimte in met de -jc De Engelse kunstenaar Norman Perry man (links) schil dert het portret van Jan Bresser. oud-concertmeester, dat binnen kort in het Concertgebouw in Amsterdam zal worden ge plaatst. Perryman kreeg de op dracht van het Concertgebouw Orkest, SJOSTAKOWITSJ VEEL BETER De toestand van de 59-jarige Sowjet-componist Dmitiri Sjos takowitsj, die sinds zaterdag na een lichte hartaanval in een zie kenhuis in Leningrad ligt. is veel beter. Hij is nu klaarblijkelijk buiten gevaar. :o blijkt na een onderzoek van Moskouse specia listen. Zijn secretaresse verklaarde dat de componist ziek was ge- worden na terugkeer van een - concert waarbij werken van hem zelf waren uitgevoerd. Te Katwijk aan Zee: Zomerbespelingen op de beiaard Er zullen in de maanden Juni, Juli en augustus een 23-tal zomeravond bespelingen morden gegeven op de beiaard te Katwijk aan Zee. In deze periode zal de beiaard 's zaterdags avonds van 8—9 uur worden be speeld. De woensdag a vond bespelingen leveneens van 89 uuri zullen wor den gegeven in de maanden juli en j augustus. Een 6-tal gastbeiaardiers zullen op onderstaande data de beiaard bespe- len. Zaterdag 23 juli Arie Peters, beiaardier te Haarlem en Nijmegen; woensdag 27 juli H. K. J Jaeger, bei: aardier te Deventer, Zutphen en Lo- chem; zaterdag 30 juli M. Bruinzeel, beiaardier te Naaldwijk: woensdag 3 augustus Rien Ritter. beiaardier te Delft. Leiden en Alphen a d Rijn; zaterdag 6 augustus Cor Don. beiaar dier te Vlaardingen en Schiedam: woensdag 10 augustus Piet Broerse'. beiaardier te Middelburg, Vlissingen en Veere. De overige 17 zomeravondbespelin- ten zullen worden gegeven door onze eigen stadsbeiaardler Hessel H. de Harder. Deze opent de cyclus op za- I terdag 4 Juni a.s.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7