LEIDSCH DAGBLAD Treinontsporing loopt goed af JAMIN eet DRIE RIJTUIGEN KANTELEN VAN SPOORBAAN BIJ HEDEL Zeven gewonden Renault ook naar Rusland *$£&SÊÊ Ook Rusland tegen nationale aanspraken op hemellichamen Driekwart van aardgaswinsten naar schatkist Akkoord in Bangkok Indonesië -Maleisië Surveyor juistnü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! (9ucJ Qïte. teuwö Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 JUNI 1966 No. 31883 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,2? per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze Utrechtse correspondent) Met een lawaai dat ver in de omtrek was te horen, is gister avond even voor half zes de sneltrein UtrechtVenlo onder de ge meente Empel aan de Maas, tegenover Hedel uit de rails gelopen. Nog maar nauwelijks was de laatste wagon van de trein over de eenbaansspoorbrug, toen een ontspoord rijtuig de elektri sche locomotief van de ongeveer vijf meter hoge baan afdrukte. Vier passagiersrijtuigen volgden, de andere schokten wel van de rails, maar bleven overeind. Bovenleidingsmasten knapten om, stroomdraden kwamen omlaag, een eerste en een tweede klas rijtuig vouwden zich als een boog in elkaar. In luttele seconden ontstond een ravage, die deed denken aan Har- melen. Dit keer en aanvankelijk kon eenvoudig niemand van de van alle kanten toegesnelde helpers het geloven slechts zeven min of meer ernstig gewonden en 50, misschien 60 treinreizigers, die een verbandje nodig hadden voor hun schaafwonden. Maar geen enkel fa taal letsel. Een man die met zijn auto van de oever van de Maas kwam, waar hij aan het vissen was geweest, zag het ongeluk, dat een ramp had kunnen zijn, om drie minuten voor half zes boven zijn hoofd gebeuren, toer hij op een smal weggetje onderaan de spoordijk reed. Een afgebroken mast van de bovenleiding kwam slechts enkele meters achter zyn auto terecht. Hij reed vol gas door naar het enkele honderden meters verder aan de Rijksweg UtrechtDen Bosch gelegen chauffeurscafé en liet ogenblikkelijk GG en GD, poli tie en de pastoor bellen. Hij keek op zijn horloge. Twee minuten voor half zes. Zeven minuten later reed de eerste ambulance uit het zeven kilometer verder gelegen Den Bosch met loeiende sirene het café voorbij. Meer hulp volgde snel: politie, brandweer, met mobilofoon uitgerus te wagens van de spoorwegen uit Den Bosch, Tilburg en Amersfoort, Genie-soldaten uit Hedel, Genees kundige troepen uit Vught en ambu lances, steeds meer ambulances. Het spitsuurverkeer op de Rijksweg stag neerde; uit tal van auto's sprongen mensen en renden het land in, naar de spoorbaan. Geen paniek Daar heerste geen paniek. Uit de half of geheel gekantelde rijtuigen kwamen bijzonder rustig enige hon derden passagiers naar buiten „Er huilden alleen maar wat kmderen", zei een politieman die het meemaak te. De machinist van de trein, de 43- Jarige Eindhovenaar H. J. Kiggen gisteren op de dag af 23 jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwe gen en de twee conducteurs maanden de over het algemeen zeer verbouwereerde, maar uitermate kal me passagiers aan naar het café te lopen en daar op verhaal te komen. Terwijl de meesten van hen pro beerden de enige telefoon in handen te krijgen om naar huis te bellen, reden al de eerste bussen voor die hen naar Den Bosch zouden rijden. Dat was nog geen drie kwartier na het ongeluk. Machinist Kiggen stond erbij, toen de gewonden weggereden wer- alleen den. Hij telde ze en maar: „Onbegrijpelijk, wat een ge luk". toen hem verzekerd werd dat ei geen doden waren. Hij was de kalmte zelf, toen hij het relaas deed van het ongeluk, zoals hij dat had beleefd. „De snelheid was ongeveer 120 kilometer toen de trein de Maas brug naderde. Daar aan de Hedelse kant. van de brug, is het al mis ge gaan. Want ik hoorde een klap en ik denk, dat er mensen aan de nood rem hebben getrokken. Ik kreeg het gevoel dat de locomotief begon te rukken en af en toe, met sprongetjes leek het wel, van de rails kwam. Ik minderde al zoveel mogelijk vaart op de brug. maar een paar honderd meter aan de Empelse kant van de oever ging de locomotief de rails uit, naar links, de dijk af, heel rustig eigenlijk, en bleef daar on deraan de baan steken. Ik zat nog gewoon op mijn plaats, maar omdat het hele geval bijna op zijn kant lag, moest ik er aan de hoge kant door het raam uit. Toen ik zag wat er met die rijtuigen was gebeurd, dacht ik, dat er iets verschrikkelijks was. Maar de mensen waren al bezig de gewonden te helpen en we zijn meteen de gekantelde rijtuigen in gegaan om te zoeken naar slacht offers, maar dat was gelukkig niet eens nodig". De gewonden zijn opgenomen .in ziekenhuizen in Den Bosch. Zij kwa men uit Blerick, Eindhoven, Woen- sel en Maastricht. De meesten heb ben een hersenschudding opgelopen. De Eindhovense mevrouw Mengers liep vrij ernstige inwendige kneu zingen op, maar haar toestand baart geen zorg. Rusk in Helsinki I De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk is gisteravond per vliegtuig in Helsinki aangeko men voor besprekingen met de pas vier dagen oude Finse regering j waarin voor het eerst sinds 1948 ook communisten zijn opgenomen. Rusk brengt met zijn grote dele gatie een beleefdheidsbezoek van twee dagen aan Finland. Van 2 tot 4 juni zal hij in Noorwegen zijn. Daarna gaat hij naar Brussel waar op 7 juni de bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO begint. |&>f; Sa - s. r" l i vj REACTIONAIREN IN ROOD-CHINA Het Pekingse „Volksdagblad" het orgaan van de communistische par tij in China, heeft vandaag gewaar- waarsehmvd tegen het bestaan van reactionaire elementen in China. In een hoofdartikel, dat dooi dio-Peking is overgenomen, hei dat de huidige campagne teger ti-snc"al;stisehe schrijvers" strijd is tegen hun pogingen h< Chii De Renault-fabriek heeft bekend gemaakt dat volgende maand een contract zal worden gesloten met de Russische autoriteiten om een Rus sische autofabriek te moderniseren en de produktie op te voeren. Renault zei dat de Moskwitsj- fabriek bij Moskou na de verbouwing tegen 1970: 250.000 tot 350 000 auto's zal afleveren. Dit zijn er nu maar 80.000 tot 90 000 Renault zal bovendien overeen komsten met Rusland sluiten voor technische samenwerking Vorige week gingen functionarissen van Re- iina 1 nault naar Moskou om d* contracten Ra- 1 te bespreken. het Renault vclgt het voorb eld van ,an- Fiat uit Italië, die onla .gs een con- een tract met de Sowiet-Unit sloot voor ka- j de bouw van een Fiat-fabriek in Rus- herstellen. land. Op «1e brug De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Loh- mann, die vrij snel na het ongeluk aanwezig was, meende dat een on derstel van één der rijtuigen defect is geraakt, waardoor het vóór of óp de brug uit de rails zou zijn gelopen, ware het niet, dat de geleidebanden, die op de enkelspoorbrug de rails markeren, dit hebben voorkomen. Ontsporing op de brug zou niet te peilen gevolgen hebben gehadde trein zou zich in niet te stuiten vaart als een projectiel door de sta len leuningen hebben geboord en in de Maas zijn terechtgekomen. Nu verliet het defecte rijtuig de rails j op een punt, dat hooguit 100 meter voorbij de brug ligt. Het duwde op j zijn beurt andere rijtuigen het grint in en binnen enkele seconder ge beurde dat ook met de locomotief. De rails werden over een afstand van bijna 200 meter geheel vernield. Ir. Lioiimann uacht uac ae senaae tonnen zou bedragen, maar beneden het miljoen zou blijven. Hij achtte de kans groot, dat het treinverkeer UtrechtDen Bosch vanavond tegen 6 uur weer hervat zou kun nen worden. Tot zolang wordt er met bussen gependeld tussen Zalt- bommel en Den Bosch. Vannacht is Willy Lages in levensgevaar Willy Lages, een van de vier Duit se oorlogsmisdadigers, die in de Bre dase „Koepel" verblijft, is overge bracht naar het centrale ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. De oorlogsmisdadiger is door een hartaanval en een ernstige longont steking in levensgevaar. De toestand van de 64-jarige La ges. die tijdens de bezettingstijd commandant was van de Sicherheids dienst in Amsterdam en als zoda nig heeft meegewerkt aan de de portatie van 70.000 joden, is zo ern stig, dat zijn vrouw, de 60-jarige Martha Lages, uit Duitsland is over gekomen- een I.UUU.UU aangeoraent, zoon iu» i A.N.P.-Foto maakte i rollend materieel de onspoorde rij- luchtopname van de chaos tUiffen en de locomotief nn de rink I r treinontsporing bij tiedel. (Van onze parlementaire redactie) Van de winsten, die de olie maatschappijen gaan maken bij de winning van aardgas op het continentale plat. zal ongeveer driekwart moeten worden afge dragen aan de staat. De schat kist zal 65 procent van de win sten moeten verwerven, die ont- Overleg Malik-Razak WEERBERICHT VRIJ KOUD Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen afge wisseld door wolkenvelden en geen regen van betekenis. Zwakke tot matige overwegend noordwestelijke wind. Vrij koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 juni Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 20.17 uur; onder: 3.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 en 14.39 uur, laagwater te 10.26 en 22.54 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Ontspoorde rijtuigen en verwrongen staal. Een ravage. Maar men moet er niet aan den ken, wat er had kunnen gebeu ren als het ongeluk op de spoor brug over de Maas (achter grond) was gebeurd. Voor goed auto-onderhoud Indonesië en Maleisië zijn het driedaagse besprekingen de Thailandse hoofdstad Bang- eens geworden over de tekst een gemeenschappelijke verkla ring. waarin naar verwachting mee gedeeld zou worden, dat zekere voor stellen tot normalisering van de'be- gesteld zouden worden voor de func tie van president of vice-president, verklaard bereid te zijn zijn denken en energie aan het land te wijden op voorwaarde dat hij de gelegen heid krijgt zijn programma uit te voeren en werkelijk geschikte men- als medewerkers te kiezen. Hat- trekkingen tussen de twee landen ta. die acht jaar geleden uit protest door beide partijen zijn aanvaard. De leider van de Indonesische dele gatie, minister van Buitenlandse Za ken Malik, heeft gezegd dat de con frontatie van zijn land jegens Ma leisië nog niet officieel geëindigd is. Op de vraag van een journalist of Indonesië nu Maleisië zou gaan er kennen antwoordde de minister: „Wij keren eerst naar onze hoofd steden terug. De erkenning kan la ter worden bekendgemaakt". Het slotcommuniqué zou aanvan kelijk vandaag op een vroeg uur worden gepubliceerd, maar er deden zich op het laatste ogenblik nog moeilijkheden voor die Malik en de Maleisische vice-premier Toen Ab ri oei Razak tot een nieuw gesprek noopten. Volgens dr. Hatta, de voormalige Indonesië, spre- in Bandoeng, tegen de politiek van Soekarno als vice-president aftrad, gaf te ver staan dat hij er geen bezwaar tegen had de samenwerking met Soekarno te hernieuwen, waaraan hij echter toevoegde: „De moeilijkheid is dat onze inzichten vei'schillen. Daarom zal samenwerking niet erg gemak kelijk zijn", aldus Antara. vice-president leend tot studenten zijn de Indonesiërs er thans slech- dan onder het bestuur de Nederlanders, i. Het ideaal van de gemeenschap was weggekwijnd door een te grote nadruk op politieke aspecten. Een minimum-dagloon ter waarde van vijf kilo rijst, zoals ten tijde van de Nederlandse kolonisatie, is op het ogenblik niet meer dan een schone droom, aldus Hatta. Mohammed Hatta heeft, in com mentaar op de kortelings gedane De Surveyo veranderd en iets koers gaat nu af op een nieuw doel op de maan waar. naar men hoopt, morgenochtend om streeks half zeven Nederlandse tijd een zachte landing zal worden ge maakt en close up foto's van de maan zullen worden genomen. De 997 kilo wegende satelliet zal naar wordt verwacht landen in de „Zee der Stormen". 32 km ten noor den van zijn eerste doelgebied Beide doelen liggen in een gebied met een diameter van 99 km dat voor de landing is uitgekomen. Deze cirkel ligt aan de oostelijke rand van een 2735 km wijde equatoriale strook die is uitgekozen als landings gebied voor de Apollo-Astronauten staan uit de exploitatie van even tuele oliebronnen op de Noord zee. Dat valt af te leiden uit de voor waarden, die de minister van Econo mische Zaken drs. Den Uyl, conform de vorig jaar aanvaarde „natte mijn wet" de gegadigden voor een olie- of gasconcessie wil stellen. De voor waarden zijn vervat in een vertrou welijk stuk aan de kamercommissie voor Economische Zaken, dat van daag is uitgelekt Het stuk bevat de inhoud van een nader af te kondigen algemene maatregel van bestuur, dat de voorwaarden regelt, die bij de toe kenning concessies worden gesteld. De minister wil verkenningsver gun ningen afgeven voor de tijd van drie jaar tegen f 1,per vierkante me ter per jaar. Voor een opsporingsver gunning, die 15 jaar geldig blijft, zal de eerste 5 jaar f50,per vierkante meter moeten worden opgebracht, daarna f 100,per jaar voor de vol gende vijf jaar en f 150,voor de laatste vijf jaar. Voor een winnings vergunning, die voor 40 jaar wordt afgegeven, zal f300,per vierkante meter per jaar worden gevraagd. Het oppervlakterecht. dat jaarlijks moet worden opgebracht, zal waardevast worden gemaakt en dus oplopen met de ontwikkeling van lonen en prij- De royalties, die de maatschappijen verschuldigd zijn, variëren naar ge lang de staatsdeelneming in het pro ject. (Voor de winning van het Slochterense aardgas geldt een soort gelijk percentage). De staatsdeelne ming zal maximaal 50 procent kun nen bedragen, maar voorlopig is het niet de bedoeling van de regering om daadwerkelijk deel te nemen. Bij het verlenen van de opsporings vergunning zal ^enmaal een betaling van f 1000,— per vierkante meter worden geëist. Het schijnt in de be doeling te liggen het Nederlandse deel van het continentale plat niet in één keer geheel uit te geven, maar bij stukken die overeenkomen met de structuur van het plat. Voorstel ingediend bij Ver. Naties De Sowjet-delegatie bij de VN heeft bij secretaris-generaal Oe Thant een voorstel ingediend voor een internationaal akkoord waarbij het gebruik van de maan en andere hemellichamen voor militaire doelen wordt verboden. De Algemene Ver gadering der NV zou deze kwestie op haar komende zitting, die in sep tember begint, op haar agenda moe ten nemen. Geen enkel land zou volgens het Sow jet-voorstel aan spraak mogen maken op soevereinl over de maan. Dit hemellichaam zou vrij moeten blijven van militaire bases en kernwapens. De algemene vergadering zou de juridische begin selen voor de exploratie en het ge bruik der hemellichamen moeten vaststellen. Alle landen zouden ge lijke rechten op een dergelijke ex ploratie dienen te hebben. Het voor stel, dat is vervat in een brief van minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, komt overeen met een sug gestie van president Johnson op 7 ei jl. De Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Fedorenko, maak te het Russische initiatief bekend op persconferentie. Hij vermeed zorgvuldig het Russische voorstel te verbinden met dat van president Johnson, maar waarnemers noem den het belangrijk dat beide landen overtuigd schijnen van de noodzaak een dergelijk verdrag. Rake klappen in verkiezingsstrijd (Van onze Roermondse correspondent) Rake klappen zijn gevallen in d< Limburgse gemeente Ubach ove: Worms. Loco-burgemeester wet houder J. Nievelstein van die ge meente sloeg in de nacht na maan dag in een café in het gehucht Groenstraat van die gemeente de valide Gerard Wijs (29) met een bil jartkeu op het hoofd. Gisteren heeft oe invalide Limburger bij de politie aangifte gedaan van de mishande ling door de wethouder. De politie wenste daarover geen mededelingen te doen. „Deze affaire komt wel gelegen, zo vlak voor de verkiezing", meende een opperwachtmeester van de Rijkspolitie in Ubach over Worms. „Natuurlijk houden wij geen reke ning met politiek, maar ik denk toch, dat we 't onderzoek in deze zaak nog maar een paar dagen in beraad hou den". Gerard Wijs kwam die nacht rond 1 uur met een van de felste tegenstanders van de wethouder in de verkiezingsslag J. Heinrichs uit Waubach een café in het kermis vierende gehucht binnen. Zon der enige aanleiding moest hij even later een vuistslag in het gezicht in casseren van een zoon van wethouder Nievelstein. Toen daarover in het ca fé opschudding ontstond, kwam de wethouder uit de biljartkamer van de zaak en sloeg met de biljartkeu op Gerard Wys in. De slag schampte langs zyn hoofd. De keu brak daarbij in vier stukken. De wethou- I der sloeg toen nog eens met een stoel naar de al op de grond liggende I invalide man. altiid goed gestemd met niet duur wel heerlilk later dit decennium. Zonder de koersverandering zou do Surveyor buiten het doelgebied zyn geland op 402 km van het oor spronkelijk vastgestelde punt. Waarde kwart miljoen Goud verdwenen uitKLM-toestel Een lading goud, die per DC-8 van de KLM van Schiphol naar Singapore werd verzonden is tijdens de pinksterdagen zoek geraakt. Dit maal betreft het een zending van zes colli met gouden staven voor een totale waarde van circa een kwart miljoen gulden en een gewicht van 65 kg. Het goud was afkomstig uit Londen en was op Schiphol overge laden. Volgens de politie in Singapore werd de vermissing van het goud ontdekt, toen het vliegtuig zondag aldaar arriveerde en werd uitgela den. Men behandelt deze zaak als een geval van diefstal. De KLM neemt aan, dat het goud onderweg moet zijn uitgeladen. Een lid van de KLM-bedrijfsbe- veiliging heeft vrijdagmiddag toe zicht gehouden op het inladen van óe goudzending op Schiphol in de DC-8 voor vlucht KL 833 naar Sin gapore. Hij heeft gisteren verklaard met eigen ogen precies gezien te hebben, waar het werd ingeladen en hoe. Er mag dus worden aangeno men, dat het goud beslist niét op Schiphol is verdwenen. Al vaker is in de laatste jaren goud tijdens verzending per KLM zoek geraakt of gestolen. Uit het Leidsch Dagblad van g 31 Mei 1866: Burgemeester en Wethou- g ders van Leiden doen te we- ft ten, dat door den Raad dier A gemeente is vastgesteld de g volgende Verordening hou- ft dende onbepaalde schorsing van de kermis of jaarmarkt g te Ley den, voor het jaar 1866. Was er dit jaar al menig g treffend verlies te betreuren, ft ook thans weder vermelden wij met leedwezen het over- g lijden van den heer Abraham ft Hartevelt Janszoon, lid van den Stedelijken Raad en g Wethouder. Op 73-jarigen ft leeftijd ontsliep hij voor een S beter leven. g ft

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1