Emerson verslagen Van der Vleuten sterkste neem 1 Jan IP" ZWAARDEMAKER Tweede zege dames Leidse Golfbrekers A. Rijke algemeen directeur Verolme Gemini-astronauten gereed voor vlucht WOENSDAG 1 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw een sensatie in Frans kampioenschap Van de hele trotse strijdmacht, die Australië bij de internationale i ^Iffenniskampioenschappen van Frankrijk in de strijd wierp, is bij het bereiken van de halve finales nog alleen de 21-jarige winnaar van Rome, Tony Roche, overgebleven. De grootste verrassing van dinsdag was wel de uitschakeling van Wimbledonkampioen Roy Emerson door de 23-jarige Fransman Frangois Jauffret. DRAMATISCH In een dramatische vijfsetter werd net 1-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-4 een einde jemaakt aan de grootslam-aspiraties, Be Emerson nu al zovele jaren heeft lekoesterd, maar nooit heeft kunnen nrwezenlijken. Het moet een bitter ooment in Emersons briljante car- |ère zijn geweest, toen hij naar het et liep om zijn tegenstander te feli- Iteren. De laatste kans op het ver veren van de vier belangrijkste ti- ïls (Australië, Parijs, Wimbledon en orest Hills) was definitief voorbij. Zittend Tenminste zo kan men het wel tellen voor de Australiër, die in no- ember dertig jaar wordt en erover ®nkt het vermoeiende beroep van annistoerist te verwisselen voor zit- end werk. Jauffrets overwinning was liet geheel het resultaat van eigen er diensten. De Fransman jaren- ing een betrouwbare Daviscupreser- e achter Darmon en Barthes peelde slechts bij vlagen sterk, imerson was geheel uit vorm. Voor én dag ontbrak hem de precisie en ccuratesse om zijn slagen goed te di- Igeren. Met moeite vechtend voor lke service-game, gemakkelijke kan en missend, leek de Australiër in het eheel niet op 's werelds beste ama- eur, die hij in werkelijkheid is. SLINGERLAND PLAATSTZICH Jan Slingerland (DOL) plaatste ch door de driekamp van Schoon- srwoerd (SS) te winnen, voor de rijd om het kampioenschap van uid-Holland. Reeds in de eerste art IJ had Slingerland winstkansen, laar moest hij toch met remise ge- oegen nemen. In de resterende twee artijen toonde de DCL-speler zich jhter verrassend duidelijk de sterks- s, zodat hij naast Varkevisser en an Leeuwen het district bij Zuidhollandse kampioenschappen tl vertegenwoordigen. In de eerste lasse eindigden van Winkel en choneveld samen als eerste vóór espectievelijk Hart en Gottwald. tok hier is dus een herkamp nodig. De Leidse damvereniging LDV zet aterdagmidag a.s. de laatste stap op reg naar de hoogste landelijke af deling. De Leidenaars kunnen zeker iet laatste puntje, dat hun nog cheldt van de ereklasse, in de wacht Iepen. De wedstrijd begint om elf lur en vindt plaats in „De Kleine lurcht". Advertentie NEEMT Opvolger Jauf frets tegenstander in de halve finales is Tonv Roche, die dinsdag in vier sets afrekende met de Rus Alexander Metreveli (5-7. 6-3, 6-1, 7-5). Het wordt steeds duidelijker dat Roche binnen niet al te lange tijd Emerson zal opvolgen als de beste speler ter wereld. De Australische linkshandige speler won het duel tegen de vinnig vechtende Rus door zijn beter volleren en sneller positie- kiezen aan het net. Roche is thans de grote favoriet van het Franse publiek. Maar met de hardwerkende Gulyas. de „vegende" Drysdale en zelfs Jauf fret nog in de strijd is een voorspel ling moeilijk te maken. Wie van dit viertal ook zal winnen, het zal altijd Provo-studente weer in arrest Varkensmarkten gaan weer open Een 23-jarige Amsterdamse stu- j Alle varkensmarkten in het gehele dente. die als zesde op de provolljst land zullen van donderdag 2 juni af voor de gemeenteraad staat, is gis- j weer geopend zijn. Nu zich in ons teravond door de rechter-commissa- land sedert het laatste, reeds inciden- ris voor vijf dagen in verzekering ge-tele, geval van 18 mei geen nieuwe steld. Dit is geschiedt, omdat zij zich gevallen van mond- en klauwzeer niet heeft gehouden aan de voor- meer hebben voorgedaan, kon tot waarden, waaronder zij op 24 april, intrekking van de schorsing van de nadat zy de zaterdagavond tevorenvarkensmarkten worden overgegaan. zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. Ook het verbod tot het houden van varkenskeuringen-tentoonstellingen e.d. wordt van 2 juni af niet meer verlengd Als enige bestrydingmaat- regel blijft nu alleen nog in de pro vincie Overijssel tot 15 juni 1966 het verbod van kracht tot het vervoer van varkens in het laatste daartoe i werd later weer vrij gelaten. Gisteren I aangewezen entgebied. omvattend de vroeg werd zij opnieuw gearresteerd, gemeente Bathmen toen zij op de Marathonweg in Am- i sterdam-zuid. tezamen met een 17- jarig meisje verkiezingspamfletten bijeenkomst was opgepakt, werd vrij gelaten. Deze hielden o.a. in, het niet deelnemen aan gebeur tenissen, die de openbare orde kon den verstoren, of zich niet in te la ten met dingen die veel publiek kon den aantrekken. De studente werd j eerste pinksterdagmiddag gearres- ROY EMERSON de provolijst aan het plakken was. Zij is toen door de officier Justitie aan de rechter- minder verrassend zijn dan de resul-1 voorgeleid. De officier van Justitie taten van de afgelopen dagen, die i kan éénmaal verlenging van de ter achtereenvolgens de uitschakeling mijn van vijf dagen vorderen. De brachten van Stolle (nr. 1), Emerson studente kan tegen de inverzekering- (nr. 2) en Pietrangeli (nr. 4). stelling binnen drie dagen in beroep Stolle en Emerson verloren boven dien gisteren in het dubbelspel van de Russen Matreveli en Likhachev: 6-4, 3-6, 9-11, 7-9. nel W aterpolocompetitie i bij de Amsterdamse rechtbank. Hedenavond 8 uur n.m. Finale Zilveren Molentoumooi AJAX-VOLEKDAM De dames van de Leidse Golfbre kers hebben ook hun tweede wed strijd in de derde klasse C van de zomercompetitie van de KNZB in winst omgezet. Het Haagse Swift werd in De Vliet kansloos verslagen: 51. De dames van De Zjjl konden zich gisteravond in Haarlem niet van de nederlaag in de eerste wedstrijd tegen LBG herstellen en gingen te gen DVVR met 32 ten onder. In het verwarmde water van De Vliet zijn de dames van de LGB te gen Swift verrassend goed voor de dag gekomen. Coby Hogeboom en Cora Blom zorgden in de eerste helft een 20 voorsprong en. toén le wisseling Gerrie Tanke (num. minderheid) en Coby Hogeboom (2x) er 50 van maakten, was de tweede overwinning een feit. Ria Laarho ven redde op de valreep de Haagse eer. Ook tegen DWR heeft De Zijl het niet kunnen redden. Wel namen de Leidse dames evenals tegen LGB spoedig een voorsprong, maar de Haarlemse dames hadden toch de langste adem. Vla een 12 ruststand trokken zij met 32 de winst naar zich toe. Bertha van der Waals en Greet Bergman-Heems kerk zorgden voor de Leidse doel punten. Overigen uitslagen: heren, 1 A: GZCDe Sleutelstad afgelast. Res. 2 A: AZC 2—AZ'70 3 afgelast. Res. 2 C: ZIAN 3—De Zijl 2 6—3. Dames, 3 D: AZC—CWP afgelast. Scheepsbouwer Verolme, president -directeur van het Verolme concern, heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat de heer A. Rijke is benoemd tot algemeen directeur van het con cern. Men neemt aan, dat de heer Rijke hiermee als toekomstige /ol- ger van de grondlegger van dc Ver olme bedrijven is aangewezen. Hierop I duiden ook de woorden van dhr. Ver- iolme: „U hoort nog niet van mij, dat j ik het presidentschap zal neerleggen" en „Ik zal als toeziend voogd op uw werk voor ons concern toezien". De heer A. Rijke heeft lange tijd de leiding gehad van de Verolme- Departementen bezuinigden op autokosten Duivensport PV „Het Oosten" Wedvlucht (anaf Creil. In concours 285 dui ven. Eerste duif 12.47.48 uur. Uitslag: L. v. Es. 1. F. v.d. Nat. 2. J. Smits. 3'4. J. Paauw. 5/6/10. G. de Jong 7. C. Gijsman 8. P. Uljee 9. P.V. „De Reisduif". Wedvlucht van af Corbeil. In concours 102 duiven. Aankomst eerste duif 13.21.32 uur. Uitslag: 1. S. Koster, 2. K. Passchier, 3-4-7-8-9-10. P. Mooten, 5-6 A. Pracht. Molentoernooi LFC De amateurelftallen van Ajax en Volendam, die hedenavond op het LFC-veld elkaar het bezit (voor één jaar) van de Zilveren Molen gaan betwisten, zijn als volgt samen gesteld: Ajax: Slagen, Boogaard, v.d. Stoel, De Vries, Grootenboer, v.d. Berg, De Vries, Cruijff, De Vos, Bollen, Van Dük. Volendam: Visser, Karregat, C. Bond, D. Bond, C. Tol, A. Tol, Jonk, Steur, Vlak, Tol, Veerman. Scheidsrechter: W. Schalks Muzikale omlijsting: Chr. Muziek vereniging Concordia. ADA BAKKER VERRAST De zeventienjarige Ada Bakker, die met haar leeftijdgenootje Astrid Suurbeek meestal wordt aangeduid als de „kleintjes" ter onderscheiding van de „groten" als Trudy Groenman, Elly Krocké en Betty Stöve, heeft dinsdag bij het Lon- dense Lowthertoernooi voor een ver rassing gezorgd. In de tweede ronde van het dames enkelspel won het Haagse meisje met 6-4, 6-4 van de als tweede geplaatste Pauline Roberts. Haar Engelse tegenstand ster had het toernooi driemaal op haar naam gebracht. In het toernooi om het kampioen schap van Noord-Engeland plaatste Trudy Groenman zich uit de derde ronde na een zege op het Amerikaan se meisje Loop: 6-3, 6-2. Elly Krocké cn Lidy Jansen Venneboer 1 den uitgeschakeld. De twintigste partij In de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen de Russen Tigran Petrosjan (houder) en Boris Spasshy (uitda ger) is dinsdag zonder verder te spe len door Spassky gewonnen gegeven. De stand is nu 10%—9% in het voor deel van wereldkampioen Petrosjan. Hij heeft uit de vier resterende par tijen nog slechtsc 1% punt nodig om zijn titel te behouden. De Nederlandse wereldkampioen achtervolging, Tiemen Groen, heeft dinsdag in de Engelse plaats Con- ventry een achtervolgingswedstrijd tegen de Brit Harry Jackson met duidelijk verschil gewonnen. Groen noteerde 5 min. 6.0 sec., tegen Jack son 5.15.0. De tijd van de Nederlan der betekent een nieuw baanrecord. Groen vestigde nog een tweede baan record door de wedstrijd over vijf myi te winnen in 10 min. 14.4 sec. Niet de Ier Pappy Hopkirk, maar de Zweed Bengt Soederstroem met Ford Lotus Cortina is winnaar geworden van de Acropolis-ralley. Hopkirk die als winnaar was uitge roepen, werd gediskwalificeerd, om dat hy tegen de reglementen in repa raties aan zyn wagen had laten ver richten. (Van onze parlementaire redactie). Het advies van de Algemene Re kenkamer om de dure departementele autoparken op te heffen en om voor dienstreizen van ambtenaren gebruik te maken van taxi's heeft tot drasti sche bezuinigingen geleid. Dat is op te maken uit het verslag van de Rekenkamer over 1965. Er zyn goedkopere auto's aange schaft. Ambtenaren met rijbewys fcrügen geen chauffeur meer mee. Het gebruik van auto's met chauf feur is beperkt. By zes departementen werd het aantal auto's met chauffeur van 57 teruggebracht tot 40, hoewel het aan tal ambtenaren groter werd. Het aan tal kilometers, dat met de auto's werd afgelegd slonk van 1,87 miljoen tot 1,65 miljoen. Dat betekent een intensiever gebruik van de auto's. Het gemiddeld aantal kilometer steeg van 36.300 tot 41.000 per jaar. De rekenkamer heeft nu dan ook vrede met het voortbestaan van de dure dienstauto's, ook al omdat de taxi's inmiddels duurder zyn gewor den en de minister van Financiën er toch niet voor voelde de auto's af te schaffen. ireldkampioen boksen in het bantamgewicht, Masa- hiko Harada. heeft te Tokio met succes zyn titel verdedigd tegen de Braziliaan Eder Jofre. de oud-wereld kampioen, van wie Harada het vo rige jaar mei de kroon overnam. De Japanner versloeg Jofre in een ge vecht over vyftien ronden op punten. Werf in Heusden. vervolgens oefen- se hy de supervisie uit over de wer ven in het buitenland. Tot gisteren was hy hoofddirecteur van het dok- ei' scheepsbouwbedryf op Ro zenburg. De benoeming van de heer Ryke werd bekend gemaakt tydens een afscheidsreceptie van vice-president- óirecteur A. de Booy. oud-bevelheb ber der zeestrydkrachten. Deze zal als adviseur aan de Verolme bedrij ven verbonden biyven Op de afscheidsreceptie werd de heer De Booy eerst toegesproken door mr Hofstra. eveneens directeur van Verolme. die binnenkort hoogle raar wordt in Leiden. Hy zal echter eerst de lopende zaken by Verolme afwikkelen. Dhr. Hofstra bood na mens directie, staf en personeel de scheldende vice-president een draag baar t.v.-toestel aan. Van de heer Verolme kregen de heer en mevrouw De Booy een reis langs de Middel landse Zee ten afscheid cadeau. De heer Verolme deelde by dit af scheid mede, dat de heer A. Ryke leiding zal geven in een team met de directeuren G. Figee, P. H. de Vries, en lr. J. v. d. Meer. Binnenkort zal een aantal veranderingen in leiding en organisatie van de Verolmebe- dryven worden doorgevoerd. ■jc De bouw can het hoofd kantoor van de Nederlandse Bank aan het Frederiksplein komt in het eindstadium. De mannen, die de ruiten ont vetten aan de buitenzijde van het vijftien verdiepingen tellende ge bouw zijn reeds ver over de helft van hun karwei. Voor personen met hoogtevrees overigens een slechte baan. Ook doelraket startklaar Na een laatste inspectie is gister avond het signaal „veilig" gegeven voor de ruimtevlucht van de Ge- mini IX en de doelraket waarmee een verbinding tot stand gebracht moet worden. Enige tyd verkeerde men in onze kerheid doordat een technisch man kement was ontdekt by de doelra ket, maar dit euvel kon later op de avond worden verholpen. Ter voorbereiding van de drie daagse ruimtereis van de Gemini die hedenmiddag moet beginnen, is gis teren voorts het communicatiesy steem met de volgstations rond de wereld gecontroleerd en in orde be vonden. „Wij zijn klaar voor het vertrek" verklaarde de commandant van de Gemini de luitenant-kolonel van de luchtmacht Thomas P. Stafford, zyn bemanningslid Eugene A. Cer- nan, kapitein-luitenant van de ma rine, was het met hem eens. Om 17.38 uur Nederlandse tyd zul len ze met een Titan-raket worden ge lanceerd om een doelsatelliet na te jagen en de Gemini eraan te kop pelen. Hun doel, dat bekend staat als Atda (augmented target docking adapter) zal een uur en 38 minuten eerder worden gelanceerd met een Atlas-draagraket. De Atda moet in een cirkelvormige baan op 300 km hoogte komen. De twee astronauten namen gister avond hun programma nog eens ge heel door met de leiders van het pro- Jeot. In Ronde van Krommenie BEZORGINGS-CONTROLEUR De sterke Brabander Jos v. d. Vleu- ten heeft dinsdagmiddag de Ronde De Nederlandse tafeltennisbond j van Krommenie voor professionals in j zijn voordeel beslist. Zeven ronden n voor het einde was hy uit een tien man sterke kopgroep ontsnapt en bleef volledig buiten schot. De aan vankelijke vluehtmakers van Van der Vleuten, t.w. Wouters, Schuuring, Ha ring», Van Smirren, Van Dongen, Zilverberg, Cees van Amsterdam, de Brit Hitchen en de Belg Van Tonger- loo, werden in de slotronde nog bijna I door een fel jagende Jo de Roo die zich opmerkelijk rustig had ge houden ingelopen. de eerste maal een trainings kamp houden voor jeugd- en tc spelers(sters) in de week van 25 t m 30 juli a.s. in Overveen. Een week lang zal een 40-tal spelers (sters enige uren per dag besteden aan het opvoeren van het spelpeil onder lei ding van een goede trainer. Daar naast zal in de bosryke omgeving aandacht kunnen morden geschon ken aan de lichameiyke conditie. r de stadsbezorging gevraagd. Werkzaamheden: toezicht by uitgifte aan de bezorgers, regeling en hulp bij bezorging, klachtenbehandeling en wykencontrole. Werktijden dagelijks van 3.15 tot 6 uur of later, jndjen dit nodig is. Zaterdagen 11.45 tot 2.15 of later indien Aan deze prof ronde van Kromme nie, waarvoor veel belangstelling be stond, namen zeventig beroepsrenners deel. Vrijwel alle vaderlandse favo rieten waren van de party met enkele Engelsen, Belgen en Duitsers. De i ste demarrages kwamen van Henny Marinus, Piet Steenvoorden. Henk Koopmans en de Brit Drewell. Zy konden echter geen beslissende voor sprong forceren. Jan van Amsterdam kon in die periode een door pech op gelopen achterstand weer ongedaan Duitser Streng negen renners i genomen. I 1 Uitslag KoplopCrS De uitslag luidt 1. Jos v. d. Vleu- j ten, Mierloo-Hout, de 120 km in Omdat zich onder de koplopers 2.47.25: 2. A. Hitchen. Engeland; 3 geen enkele rijder van de Televizier- j Rik Wouters. Baarle-Nassau ploeg bevond, was deze poging bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Meer perspectief bood de vlucht van Zilverberg, Van Dongen, Van Smir ren, Schuuring, Van Tongerloo, Van der Vleuten, Wouters, Cees van Am sterdam. Harings en de verrassend Schuuring. Amsterdam; 5. H. Ha rings, Sibbe; 6. W. van Smirren, Am sterdam; 7. L. van Dongen, Made; 8. H. Zilverberg. Golrle; 9. C. van Am sterdam, Breda; 10. J. van Tongerloo, België; 11. Jo de Roo. Schore; 12. C. Espen, Arnhem; 13. J. de Haan, sterk rydende Engelsman Hitchen. j Huybergen; 14. L. Hermens, Nyme- Deze tien aanvoerders legden er flink j gen; 15. J. Schroder. Koningsbosch. brachten het tot De VAN DER VLEUTEN maken. De strijdvaardige knaap uit Leiderdorp had nauweiyks zyn plaats in de hoofdmacht heroverd of onder aanvoering van Ab Geldermans. Henk Peters, de Belg Van Tongerloo, de de zweep een voorsprong van by na één mi nuut. De Sassenheimer Bert Zoet en Gerben Karstens uit Leiden hebben nog wel alle mogeiyke moeite gedaan om ook by de kopgroep te komen, maar hun acties waren te individueel van opzet om een kans van slagen te kunnen hebben. Zeven ronden voor het einde het parcours moest vyf- tig keer afgelegd worden ontsnap te Van der Vleuten uit de kopgroep en hy legde verdiend beslag op de overwinning. De negen andere koplo pers werden in de slotfase nog ern stig bedreigd door Jo de Roo, Jo de amateurs werd met voorsprong gewonnen door streek- favoriet Piet de Wit uit Wormer. By de nieuwelingen zegevierde Klaas Balk en legde Ben v. d. Hulst beslag op de tiende plaats. Op de maandag gehouden alge- mene vergadering van de Surinaamse voetbalbond is de secretaris-penning meester van de KNVB. de heer Lo Brunt, wegens zyn verdienste voor de voetbalsport, in Suriname be noemd tot erelid van de SVB. Geldboete voor persfotograaf P0LITIEBEVEL GENEGEERD Het Amsterdam gerechtshof heeft een 24-jarige freelance persfotograaf uit de hoofdstad, die een politiebevel tot doorlopen tydens een byeenkomst by Het Lieverdje op het Spui had genegeerd, veroordeeld tot een boete van 75 gulden. By de oplegging van deze straf had het hof er rekening mee gehouden, aldus het arrest, dat de fotograaf by de byeenkomst aan wezig was geweest om in opdracht van een dagblad daarvan foto's te maken. Het Hof verwierp het ver weer van de fotograaf, dat uit ar tikel zeven der grondwet (de vrij heid van drukpers) automatisch zou mogen worden afgeleid, dat het journalisten en persfotografen vry zou staan zo'n bevel in de wind te slaan. Deze op grond van artikel 186 Wetboek van Strafrecht gegeven be velen gelden ook voor vertegenwoor digers der publiciteitsmedia, be houdens in uitzonderingsgevallen met toestemming van de autoritei ten. In eerste instantie had de politie rechter de fotograaf tot veertien da gen voorwaardelijk en een boete van 40 gulden veroordeeld plus als byzondere voorwaarde dat hy zater dag niet op het Spui mag komen. De ze voorwaarde geldt nu niet meer door het arrest van het Hof, waarbij alleen een boete en geen voorwaar delijke straf met een proeftyd is op gelegd. De procureur-generaal had bevestiging van het politierechtervon- nis geëist, echter met uitzondering I van de byzondere voorwaarde welke laatste hy een al te grote inbreuk op iemands persooniyke vrijheid vond- Het was de eerste keer. dat het I Amsterdamse Gerechtshof zich met j een dergelyke zaak had bezig gehou- Bromfietspyromaan aan het werk Na een periode van rust is in Groningen in de omgeving van de Zwarteweg. de Radijsstraat en de Concordiastraat de bromfietspyro maan weer in actie geweest. In de nacht van zondag op maandag, zyn tussen twee uur en half drie vier bromfietsen ln brand gestoken. Ook werd geprobeerd een driewielige petroleumkar in brand te steken, maar het bleef by een verbrand dek- I zeil. I In enkele gevallen sprongen de rui ten en blakerden de kozynen van de huizen. In januari van dit jaar is in dezelfde buurt een groot aantal bromfietsen in brand gestoken op nagenoeg dezelfde wyze. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13