LEIDSCH DAGBLAD Surveyor op weg voor zachte maan-landing OMEGA Bankiers van V.A.T. vragen om surseance Moeilijkheden mei een der antennes5 IETS MINDER BUITENLANDERS (450.000) OP BEZOEK toch goede hoop Precies in zijn liaan Indonesische missie vandaag aangekomen WIJ WENSEN ALLE INWONERS VAN ZOEIERWOUDE EEN PRETTIGE NACHTRUST. UITGESLAPEN Z0ETERW01OT5 STFMMEN HORGEN OP LIJST 2, UW VRIJE LIJST. 'n ster matras Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 31 MEI 1966 No. 31882 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer Teixeira de Mattos in moeilijkheden f31,25 per kwartaal. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .aal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f C Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Het Amsterdamse bankiershuis gebr. Teixeira de Mattos, dat bij het pu bliek vooral bekendheid heeft verkregen door zijn bemoeienis sen met de R.E.M.-affaire, is in betalingsmoeilijkheden geraakt- Be sloten is om surséance van be taling aan te vragen, zowel voor het bankiershuis zelf als de daarmede verwante vennoot schappen. Gedurende het afgelopen weekeinde hebben bij de Nederlandse Bank uitvoerige besprekingen plaatsge had met leden van de Bankiers ver eniging en de Vereeniging voor den Effectenhandel, teneinde te zoeken naar een uitweg om te voorkomen, dat teveel particuliere belangen zouden worden geschaad. Het aanvragen van surséance be tekent, dat de arrondissementsrecht bank uitstel van betaling verleent voor een bepaalde periode, terwijl het bestuur onder toezicht van een cura tor wordt gesteld. De curator wordt door de rechtbank aangewezen. Schaarste Van de zijde van de firma gebr. Teixeira de Mattos wilde men op het ogenblik geen nadere inlichtin gen vertrekken, doch in financiële kringen verluidt, dat de moeilijkhe den zijn ontstaan door het finan- van langlopende objecten met kortlopend geld. evolge van de aanhoudende nbaarste op de geldmarkt slaagde 't takiershuis er niet in kasmiddelen lenen. Een beroep op de Nederlandsche ank is slechts mogelijk voor zover wordt beschikt over schatkistpa- _jr of beleenbare wissels met be- erkte looptijd. Blijkbaar had eixeira dergelijk beleggingsma- eriaal niet in voldoende mate in por- efeuille om door het opnemen van 'oorschotten bij de Nederlandsche ank de betalingsmoeilijkheden te verbruggen. Gewijzigd !en der firmanten, drs. J. M. Feh- mers, werd in de vorige week ge houden vergadering van aandeel houders in de Volks Aandelen Trust, (V.A.T.) de houdster van de REM.-aandelen, benoemd tot lid van de raad van bestuur Dit werd noodzakelijk geacht wegens, het gewijzigde karakter van V.A.T., die als beleggingsmaat schappij behoefte had aan een fi nancieel deskundige. Er werd toen over gesproken, dat een deel van het kapitaal van de V.A.T zou worden terugbetaald. Aangenomen mag worden, dat de daarvoor be nodigde middelen bij Teixera wa ren gedeponeerd, zodat zij voorlo pig zijn bevroren. Behalve de belangen van de vele deine aandeelhouders bij de V.A.T. het niet waarschijnlijk, dat een root aantal particulieren door de ttalingsmoeiljjkheden van het ban iershuis wordt getroffen. Het is geen i»nk, waar het gewone publiek nengaat om zijn geld te deponeren. Voor zover het zich op het ogen- aanzien is er geen parallel Strekken met de indertijd zoveel op- barende zaak van Kerkhoven Co, waar een debacle ontstond, sn van de firmanten ver bo en zijn stand had geleefd. Een vraagpunt blijft het, naar II ton ons zeide, waarom de Neder- Bank niet eerder heeft in- egrepen. Krachtend de wet toezicht ïodietverlening heeft de centrale bink voortdurend inzicht in de li- spositié van de aangemelde [stellingen. Hieruit zou men kunnen dat de moeilijkheden van ecente datum zijn. Recent ,Kampeerrepetitié' Veel toeristen uit binnen- en bui tenland hebben de zonnige pinkster dagen naar het schijnt gebruikt voor bet houden van een soort generale kampeerrepetitie voor de zomerva kantie. Ongeveer de helft van de naar schatting 450.000 buitenlanders, die ons land bezochten, bestond uit kampeerders, die voor het overgrote deel hun tenten aan de kust opsloe gen. Daar stond men dan ook ten- aan-tent en bumper-aan-bumper, zoals nevenstaande luchtfoto toont. De A.N.W.B. taxeert het totale aantal kampeerders op 400.000, van ongeveer 40 procent Duitsers. De Nederlandse kampeerders trokken juist van de kust het binnenland in (zodat van een behoorlijke kampeer- spreiding sprake was). En niet ten •'échte, want zo druk het aan de kust was, zo rustiek was het vaak buiten de toeristische trekpleister dat toont bovenstaande foto geno- in de Bodegraaf se Meije. waar enkele vissers de ïuimte hadden. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn 450-000 buitenlandse toeristen iknd binnengekomen, tegen 500.000 met Pasen en 600.000 met Pinksteren vorig jaar. De A.N.V.V. loemt als remmende factoren voor het buitenlandse bezoek van dit jaar: geen bloeiende bollen, geen Keuken hof en geen bloeiende boomgaarden. Voor het bezoek uit het zuiden was er bovendien de remmende invloed van de langzaam-aan-actie van Belgi sche douanebeambten. Badplaatsen Overigens vormden dit keer niet de grote steden in het westen ons land (Advertentie) WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: Droog weer met veel bewolking, toaar ook enkele verspreide opkla- "Agen. Zwakke tot matige wind tus- ton noord en noordwest: ongeveer delfde temperaturen. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 1 JUNI °P: 4.26 uur; onder: 20.50 uur an OP'- 18.54 uur; onder: 3.27 uur. w«water te Katwijk te 1.29 en «55 uur; laagwater te 9.33 en 22.10 nummer bestaat uit 22 pagina's Cl Omega-Seamaster. Waterproof tot op 60 meter diepte. Vanaf f 140,-, Met datumaanwijzing vanaf f 165,-. JUWELIERS DEN HAAG LANGE POTEN 11 ROTTERDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 AMSTERDAM KALVERSTRAAT 123 dé attractie, maar veel meer de bad plaatsen. De spoorwegen hebben het niet erstelpend druk gehad. Door het, leggen van een tiental extra trgfegj »n naar de kust, heeft men de vèïM zigers over het algemeen een zit* plaats kunnen bieden. Op de grote verkeerswegen was het gisteren wél druk, toen de buiten landers huiswaarts toerden. Ver keersknooppunt Oudenrijn bij Utrecht (soms files van 12 km lengte) werd gisteravond nog overtroffen door het Hellegatsplein bij Willemstad. Hier ontstonden ernstige moeilijkheden. Het verkeer richting Rotterdam be gon om negen uur zo te stagneren, dat 't na enige tijd muurvast kwam te staan. Van dit verkeersplein tot aan de Oude Maas werd een file gevormd Ageeth Scherphuis iveg bij A.V.R.O. (Van onze Hilversumse correspondent) AVRO's televisie-omroepster Ageeth Scherphuis heeft vanochtend deze omroep de wens te kennen gegeven om haar televisiewerkzaamheden voor onbepaalde tijd te beëindigen. Zij meent, dat haar werk op het scherm, na dit 10 jaar onafgebroken te heb ben gedaan, thans te moeten staken. De AVRO heeft, zij het met leedwe zen haar ontslag aanvaard. Ageeth Scherphuis is op 12 september 1956 als televisie-omroepster bij de AVRO in dienst getreden. Sindsdien heeft zij ook radiowerk gedaan. Thans was zij gastvrouwe in AVRO's televisiemaga zine ..Kijk". Zij heeft vaak ook werk voor de NTS verricht, zoals vorig jaar nog bij de ontvangst van St.-Nicolaas in Vlissingen. van 20 km. De auto's reden vaak» niet harder dan vijftien km per uur. Ook elders kwamen soms flinke stagna ties voor. Op de beide pinksterdagen Rebben ongeveer 200 wegenwachten §3} 2500 pechgevallen hulp moeten Tref lenen. Over het algemeen hebben de ge bruikelijke bezienswaardigheden meer bezoekers getrokken dan verleden jaar Pinksteren, zij het dat de musea nu veel minder in trek wa ren. De Efteling spande de kroon met 50.000 bezoekers, de Scl^eve- ningse pier kreeg 41.000 gasten., en Avifauna in Alphen aan den Rijn 40.000 mensen, 8000 meer dan verle den jaar. Naar dierenpark Wasse naar togen 27.000 mensen en Ma- durodam trok 33.500 bezoekers. De eerste Amerikaanse Surveyor is drie jaar later dan aan vankelijk op het programma stond op weg naar de maan voor een poging om een televisiecamera en meet-apparatuur onbescha digd op de maanbodem te plaatsen. Gistermiddag om 15.41 uur Nederlandse tijd werd de Surveyor gelanceerd, en het is de bedoe ling dat bijna 63 uur later, om 6.38 uur Nederlandse tijd donder dagochtend. de maan wordt bereikt. In het eerste stadium van de vlucht kreeg men de indruk, dat een van de antennes zich niet heeft ontvouwd. Bevestiging daarvan werd nog niet verkregen, doch men hoopt dat het experiment zelfs kan slagen wanneer dit euvel zich inderdaad heeft voorgedaan. landen om van daar uit een reeks televisie-opnamen naar de aarde te seinen en de resultaten van een reeks wetenschappelijke metingen van allerlei aard door te geven. De Russen slaagden er na vijf mislukte pogingen in februari reeds in, de Loena IX een zachte landing op de maan te laten maken en een panoramafoto van het maanland schap naar de aarde door te laten seinen. De Amerikanen vertrouwen er geenszins op, dat hun eerste po ging in tegenstelling met de Rus sische wel zou slagen: zij geven de Surveyor, die thans op weg is naar qp maan. slechts 25 procent kans van volledig succes. Het heeft in de bedoeling gelegen, de eerste van een reeks bijna 1000 kg wegende Surveyors in 1963 te lanceren. Moeilijkheden met de At- las-Centaur-raket hebben echter tel kens tot "uitstel geleid. De raket heeft thans feilloos gewerkt. Zeven minu ten na de lancering van Kaap Ken nedy was de beoogde „parkeerbaan" de aarde bereikt, van waaruit Surveyor in een baan naar de in werd gestoten. Hedenochtend werd deze baan nog gecorrigeerd door een radiografisch bevel van de aarde, dat de raketmotor van de Surveyor zelf in werking stelde. De beoogde baan was echter aanvanke lijk al zo nauwkeurig bereikt, dat zelfs zonder deze correctie de maan waarschijnlijk betreffen zou worden, echter niet op het voorgenomen punt in de „Zee der Stormen" waar men ook mettertijd de eerste Amerikaan se maanreizigers wil laten landen. De Surveyor reageerde prima op het bevel om de kleine raketmotoren 20 seconden te laten werken. Uit balans? Twaalf minuten na de lancering deed zich evenwel het euvel met een van de antennes Voor. Daardoor be staat het risico, dat radiografische bevelen van de aarde af niet feilloos worden opgevolgd, doch voorlopig acht men dit gevaar gering. Ernstiger is, dat de Surveyor min der goed in balans is wanneer een van de antennes niet is uitgestoken, en dit kan totmoeilijkheden leiden bij de afremming door de raketten tijdens de nadering van de maan en de stabilisatie bij de landing zelf. Vier uur na de lancering, toen de Surveyor door de schaduw van de aarde schoot, stelden de richtingzoe kers van het ruimtevaartuig zich in op de heldere ster Canopus. Ook deze van de aarde af geredigeerde ma noeuvre verliep zonder enige hape ring. Kans 25 pet De lancering zelf werd op Kaap Kennedy onder meer gadegeslagen door de ruimtevaarders Stafford en Cernan. die zelf morgen worden ge lanceerd voor de uitgestelde Gemini- IX-vlucht. Terwyl deze ruimtevaar ders hun baantjes om de aarde trek ken moet de Surveyor op de maan „Vertrouwen en hulp Een Indonesische economische missie is vanochtend om halfacht uit Tokio is ons land aangekomen. Zij wordt geleid door de onderminister van Buitenlandse Zaken voor de bui tenlandse economische betrekkingen, de heer N. Oemardjadi, vroeger han delsattaché van Indonesië in Bonn. Voorts maken van deze missie deel uit een adviseur van het ministerie van Financiën, tevens directeur van het Planbureau, alsmede een van de directeuren van de Bank Indonesia en het plaatsvervangend hoofd van de buitenlandse afdeling van het mi nisterie van Handel. De KW 54 „Dirkje" meerde zaterdagmiddag klokslag twaalf uur als eerste af in de IJmuider Haringhaven. Natuurlijk werd schipper Maarten Guijt daarmede door velen gelukgewenst. Ook door reder N. Haasnoot en diens echtgenote, die voor deze aan komst speciaal uit Katwijk aan Zee waren gekomen. Daardoor heeft de rederij de wisselplaquette van het Leidsch Dagblad gewon nen. De schipper krijgt een ver kleind model en een bedrag van f200,om te verdelen onder de bemanningsleden. Groot was de teleurstelling vanmorgen bij de reder en bemanning toen contro leur H. Hoek mededeelde, dat er vandaag geen enkel kantje ver kocht mocht worden omdat het zoutgehalte nog te laag was. Op de foto de bemanning met in het midden de heer en mevrouw Haasnoot. De missie, die eerst Japan heeft be zocht en die vervolgens in Europa behalve Nederland nog Frankrijk, Duitsland, Italië en Engeland op het piogramma heeft, hoopt in Den Haag een ernstige poging te onder nemen om de onder het vroegere bewind wat verwaarloosde economi sche betrekkingen met Nederland nieuw leven in te blazen- De missie is naar ons land gekomen om vertrouwen en hulp te vragen, „Niet speciaal geld", aldus Oemardja di, „Maar daadwerkelijke steun van technici, van kennis en zo mogelijk van materiaal". Namens de Nederlandse regeling was er mr. N. S. Blom, adviseur van het ministerie van Buitenlandse za ken op Schiphol aanwezig. Bromfietser vast in doodlopende straat Een 31-jarige boekbinder uit Utrecht, de heer J. Snijders, die in de nacht van zondag op maandag per ongeluk met zijn bromfiets de doodlopende Amsterdamsedwarsstr. in Utrecht inreed, heeft zich letter lijk en figuurlijk vastgereden. De verlichting ter plaatse is slecht en hij botste met zijn brommer tegen het hek dat de straat afsluit. Daar bij schoot hij met zijn hoofd tussen de spijlen door en kwam muurvast te zitten. Buurtbewoners slaagden er na verschillende mislukte pogingen in, de man met een ijzerzaag te be vrijden. Advertentie (d)ud Qlte eumo Wij vernemen dat schrif- telijke toezegging van beroep is gedaan aan Ds. E. B. Gun- ning te Nichtevecht door den kerkeraad der Herv. gemeen- te iv. Leiderdorp en aan Ds. V. J. Koningsberger te Ha- zerswoude door den kerke- raad te Scherpenzeel. De Algemeene vereniging van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde al- .A hier, zal Donderdag den 2 21 sten Juni e.k. des morgens .X ie 10 uren worden geopend in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1