Afwezigheid: kenmerk van de tweede Leidse teach-in VEZENO VERZEKERT KOSTEN Diploma's uitgereikt Diploma's Don Bosco Fontein bij het Leids station? EXPOSITIE wat wanneer waar Leidse veemarkt krijgt normale beeld terug ZIEKENHUIS ZAANDAM Handel in beweging RIANT HERENHUIS Marathondebat over de Duitse kwestie Universitaire benoemingen Technische Avondschool (Haagweg): Aan geslaagden uitgereikt TE KOOP HAARLEMMERWEG NO 51 HASSELMAN z£ PANDER Ds. C.v.d. STEEN BEROEPEN IN VACATURE VAN Ds. D. VOSSERS Jazzavond in Voorschoten ZATERDAG 28 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J De teach-in van de mensen, die er niet waren. Of: de teach- in van de gemiste kansen. Dat zijn enkele kwalificaties voor de massale debat-avond, die giste ren in de Leidse Stadsgehoor zaal werd gehouden over de Duitse kwestie. Door de afwezigheid van zoovel sprekers, die een officieel Neder lands standpunt verkondigden, als sprekers x~an Oostduitse zijde, was in feite al voor het begin van het massale gesprek de ziel aan de bij eenkomst. ontnomen (voor zover er althans bij een dergelijke veelsoor tigheid aan meningen en gedachten- wisselingen van „ziel" kan worden gesproken). Daarmee werden de inleidingen van de sprekers min of meer bekende Nederlandse jour nalisten en politieke figuren en een drietal Westduitse woordvoerders gedevalueerd tot het spuien van strikt persoonlijke opvattingendie weliswaar voldoende stof tot (vaak pittige) discussies opleverden, maar die de tweede Leidse teach-in geen politieke inhoud gaven. En dat. is juist de charme van de teach-in, zo als Amerika althans dit instituut kent: vaak levert een dergelijk ge sprek een bepaalde mening of een politiek uitgangspunt op. Falere" 55 Er was een spreker, die wat later op dë avond wees op dat grote manco (hij sprak zelfs van een „collectief falen"): dr. L. de Jong directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, medewerker aan het weekblad Vrij Nederland. „Het sprekerskorps dat wij hier vanavond aantreffen is allerminst represen- tabel voor wat er in Nederland ten aanzien van de Duitse kwestie leeft", zei dr. De Jong. die ook de afwezig heid van Leidse universitaire autori teiten en de wetenschappelijke staf zegd: de Nederlandse regering was zegd: de Nederlandse regreing was niet vertegenwoordigd. Staatssecre taris mr. M. van der Stoel, die was geïnviteerd had volgens discussie leider dr. Lucas van der Land ge weigerd samen met Oostduitsers op één podium plaats te nemen. Die weigering had hij trouwens niet hoeven uit te spreken want ook de Oostduitsers lieten verstek gaan, zij het op andere gronden. Prof. Stephan Doernberg van het „Deutsches Insti- tut für Zeïtgeschichte" aan de Oostberlijnse Humboldt-universitat" zond een telegram, waarin hij sprak van „diskriminierende Tatigkeit" van het Allied Travel Office, dat hem niet tijdig zijn reisdocumenten ver schafte. Om de lijst van afwezigen volledig te maken: de schrijver Harry Muliseh liet de organisatoren van het mara thondebat weten zich niet deskundig genoeg te achten om als spreker te fungeren. Wel wilde hij in zijn brief die door dr. L. van der Land werd voorgelezen zijn standpunt laten weten: de Duitsers mogen geen vin ger krijgen in de atoompap, zij die nen de Oder-Neisse-grens zonder praatjes te aanvaarden en zij moeten zich verder muisstil houden. Afwezigheid Mogelijk door deze massale afwe zigheid is door de Leidse Studen tenraad georganiseerde „teach-in", enkele fellere uitvallen daargelaten, een rustig kabbelend spraakwater- valletje geworden, zo nu en dan ont aardend in een Duits onder-onsje, omdat de Westduitse regering een scherp verdediger bezat in de persoon van professor Alexander von Hase en een even fel aanklager in de heer Lorenz Knorr, voorzitter van de „Deutsche Friedensunion", het West duitse equivalent van de PSP. Na het felle debat tydens de eerste „teach-in", gewijd aan de Ameri kaanse politiek in Vietnam en ook de onlangs gehouden discussie over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, was deze derde grote „teach-in" kortom een teleurstelling. Mogelijk raakt men eraan gewend met de snelheid, waarmee in het algemeen Amerikaanse produkten erin gaan, misschien ook mist de slepende Duit se kwestie de emotionele lading van Vietnam en Zuid-Afrika. Aflvprfencie Informatie Door het debat tussen de beide Duitsers dat af en toe heel inte ressant werd en degelijke inlei dingen van di\ De Jong en mr. J. L. Heldring adjunct-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant kreeg de 2de grote Leidse teach- j in wel degelijk waarde als een brok 1 informatie, dat niet gauw voor een tweede keer over een dergelijke kwestie zal worden voorgeschoteld. Er waren daarnaast weer van die heerlijk teach-nevenverschijnselen, van die voorvallen, die de trouwe teach-in bezoeker al gaat beschouwen als de wat meer smakelijke ingrediën ten in de vaak nogal droge woorden- rijstebrijberg: felle interrupties (al dan niet gefundeerd), lachsalvo's om gevatte antwoorden, verontwaardi ging bij af en toe klinkende „fascisti sche" kreten, geloei om aanvallen, die in de bokssport „onder de gordel" worden genoemd. En verder: het is zo gezellig, iedereen ontmoet weer eens iedereen. Maar een echte teach- in met een politieke boodschap is het niet geworden. De heren Friedel Barugch (oud- hoofdredacteur van „De Waarheid", geroyeerd CPN-lid) en Gerard Maas (lid van het CPN-bestuur)die bereid waren gevonden „min of meer" een Oostduits geluid te laten horen, kon den evenmin voor een scherp debat zorgen als „Groene"-redacteur Wou ter Gortzak, die dr. De Jong na diens inleiding scherp attaqueerde. Slechts in enkele gevallen was sprake van serieuze deelneming van de zijde van het publiek aan de discussie. Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: drs. W. j M. van Alphen. tot wetenschappelijk j medewerker in tydeiyke dienst bij de natuurkunde: drs. W. F. L. Busch- kens, assistent in tydelijke dienst bij de culturele antropologie tot weten- schappelijk medewerker; drs. R. Th. J. Buve. wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de culturele antropologie tot wetenschappelijk medewerker 1ste klasse; P. J. Jans sen, arts, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de anaesthesiologie; drs. W. J. Karssen, wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der letteren tot wetenschappelijk medewerker 1ste klasse; P. M. Khan, tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse in tijde lijke dienst bij de antropogenetica; drs. P. Kieft, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het instituut voor radiopathologie en stralenbescherming; drs. F. K. Kie viet, tot wetenschappelijk medewer ker 1ste klasse in tijdelijke dienst bij de opvoedkunde; dr. L. J. Menges, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst by de allergologie tot wetenschappelijk hoofdmedewerker; mevr. drs. E. PostelCoster, tot we tenschappelijk medewerker 1ste klas se in tijdelijke dienst bij de culturele antropologie; A. T. Schweizer, arts, weteisrhflOTje'ük hoofdambtenaar in tiidelilke dienst bij de kinderee- neeskunde. tot wetenschanpeliik j hoofdmedewerker; dr. J. D. Speek - i mann. wetenschappelyk ambtenaar lste klasse in vaste dienst bij de 1 culturele antroDologie tot weten- schanoeliik hoofdmedewerker: A E. van Voorthuisen. arts. wetenscheone- liik hoofdambtenaar in vaste dienst bij de radiologie tot weten ach «noeliik hoofdmedewerker: dr. M. E. Wise, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst by het instituut voor I radiopathologie en stralenbescher ming; M. van Wiihe. arts, tot. weten- •jï Een beeld van de drukte sehatmeliik hoofdambtenaar in tiide- in de Leidse Stadsgehoorzaal tij- i ""nst bii drs N. j t~\ i J- Zimmerman, tot weten sch»r>nen1k dens de teach-m over de Duitse medew„rker 1n tijdelijke dienst bij de Advertentie voor onbeperkte duur en tegen de kostende prijs Ziekenföndsleden: sluit een aan vullende 2e klas kostprijspolis! VRAAG INLICHTINGEN OVER DE ONBEPERKTE KOSTPRIJSPOLIS VAN VEZENO N.V.-ZAANDAM-STATIONSSTRAAT 83-TEL.67451 kwestie. I natuurkunde. (Foto L.D./Holvast) (vry uitzicht) bev.: ruime kamer en suite (11 m.) vestibule, gang, ruime moderne keuken, tuin, schuur. Boven: 2 grote en 1 kleinere slaapkamer, badgelegenheid. Prima gelegen, direct by de nieuw te maken brug over Haar lemmervaart (verbinding Schuttersveld-Nieuwe Veemarkt, LEEG TE AANVAARDEN. Urgentie Huisv. groep 12 gewenst. Te bevragen: J. J. G DE CLER, Rynsburgerweg 154 - Leiden (Geen telefonische inlichtingen). De nog steeds bestaande Stichting „Persgassta- tion Leiden" heeft besloten uit haar vermogen het gemeentebestuur een gift van f 75.000 aan te bie den. Aan deze schenking is de voorwaarde verbon den, dat het bedrag zal worden aangewend voor de plaatsing van een fontein(en) „ergens in Leiden". De volgende leerlingen van de R.K. Technisch Avondschool „Don Bosco" in Leiden hebben een diploma be haald Afdeling scheepsbouwen 2-jarige cursus afd. B.: N. v. Abswoude, P. F. v. d. Bos, R. A. Gort, C. Knynenburg N. de Koning, Th. W. M. Mooyekind, P. G. A. v. Ryn, J. J. Turenhout. W. Tijssen, C. A. v. Veen, N. J. Verhaar, G. Th. C. M. de Vetten, G. P. Wil- lems, W. J. G. v. d. Wolf, A. H. Wol vers, A. H. Verwey. Afdeling Elektrotechniek 2-jarige cursus afd. B.: J. F. Bik, R. F. A. v. Dun, C. G. Juffermans, J. C. Krom hout, J. J. H. M. v. d. Meer, H. J. M. Sloos, P. J. A. v. Wieringen, W. M. Zonneveld, H. v. Voorst. Afdeling Houtbewerken 3-jarige cursus: G. v. Eeuwen, J. C. W. v. d. Poel, H. v. d. Voet, L. M. J. Zonne veld, J. C. v. Wetten. Afdeling Scheepsbouwen 3-jarige cursus: A. Verkuylen, G. Thelen, J. v. Echten, A. J. M. Jonkman. Afdeling Metaaibewerken 3-jarige cursus: W. M. J. v. Stijn, J. A. Bou- dewyns, A. v. Berge Henegouwen. Afdeling Autoherstellen 3-jarige cursus: J. P. M. Bakker, A. C. M. de Bakker, A. C. M. de Haas, L. A. M. Heijmans, Th. J. Mooyekind. B. M. Rynhout. C. H. M. Slobbe. Afdeling Elektrotechniek 3-jarige cursus: L. Menken. Geslaagd voor het lasexamenA. v. de Reyden, J. W. J. Hoogeboom, W. G. Koeleman, J. Koster, P. J. V. M. M. Leenen L. v. Nobelen, J. C. van Parera, A. v. d. Reyden, M. J. Be rends, G. Blikman, A. v. Dijk, G. J. M. Hilgersom, V. Rotteveel, C. J. v. d. Slot, L. I. M. v. d. Werf. De leerling J. C. Kromhout uit Lei den (afdeling elektrotechniek) ont ving van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel de erepenning met oorkonde. De schoolprijs werd uitgereikt aan: G. de Vetten, afdelingscheepsbouw, Warmond. L. Menken, afdeling elek trotechniek, Leiden. Aan de volgende leerlingen van de Technische Avondschool (Haagweg) is het diploma A (3-jarig) uitgereikt. Timmeren: G. van Eygen, W. H. v. Harskamp, J. T. Honsbeek, H. C. van Kalkeren, V. M. Kastelein, R. Miere- met. J. v. d. Plas, C. v. d. Pluym, P. Verhoogt, W. Zuyderduijn. Metselen: M. J. Bavelaar, S. E. G. Jansen, A. Ketting, J. Meyvogel. Metaaibewerken: H. v. d. Bent, D. de Bruin, A. P. J. de Goey, R. C. M. de Groot, M. Lefèbre, R. Nagtegaal, N. Ouwehand, A. Polane, P. Siere, J. Spaanderman, K. Stephanus, B. Vie- le. F B. Vlemings, W. van Wezel. J. IJzerman, M. v. d. Zwart, W. du Mor tier, A. M. Th. van Biezen. Elektrotechniek: W. Haasnoot. I. J. H. Hartevelt, H. Keyzer, J. B. Ma- der, H. W. M. Oosterveer, M. W. Vis ser, P. S. J. van Waveren. Autoherstellen: K. v. d. Bent, A. B. J. Eradus, D. J. de Laaf, C. Vermeu len. Koper- lood- en zinkbewerken; L. Eradus. R. A. Hanselaar, D. Hoogen- dijk, C. G. v. d. Steen, A. W. van Leeuwen. Schilderen: L. van Beelen, J. N. Bor- charding J. Duindam, F. Gortzak, D. C. v. d. Gugten, G. v. d. Gugten, H. Homan, J. J. C. de Jong, J. de Kruis, N. Lindhout, W. v. d. Plas, J. van Rhijn, J. Stavleu. Stofferen: J. van Dam, C. J. W. de Groot, H. A. M. Verhage. Van de 2-jarige vervolgcursus heb ben het diploma B behaald: Meubeltekenen: J. Hoogenes, T. P. Lommers, M. J. M. Mensch. KI. Pais, A M. G. Schaap, J. H. P. Scheren. Stofferen: H. van Drunen, W. Rijs- dam, A. van Tol, R. Wagner, W. v. d. Zwart. L. G. J. Peterse. Elektrotechniek: J. A. M. v. d. Berg W. A. N. v. d. Berg, W. Boer. W. J. G. Borst, R. G. Cillekens, W. van Duyn, J. van Duyvenbode, G. F. M. Huyts, B. Kaptein, J. W. ter Laak, B. Neuteboom, J. M. Niewold, A. Oord, J. J. Planje, A. S. M. Rozestraten, J. de Ruyter, A. W. Schippers, A. M. A. Stol, J. W. Thyssen. Gaw. adsp. gezel: A. C. van Beve- ren, J. A. van Deursen. C. N. Pen- nenburg, D. Plug. J. Th K. Schou ten, A. H. Slof, D. Smit. A. G. A. Wisse. Advertentie ploeg stoffen spectrum meubelen aardewerk noors porselein tot 28 mei dagelijks van 9-6 uur Botermarkt. BreestraatLeiden Naar wij van de voorzitter van deze Stichting, de heer C. F. Meerpoel, vernamen, wordt overwogen om deze fontein te plaatsen recht tegenover de uitgang van het Station in de Briljanten sieraden Moderne diamant-collectie. Ringen met briljant. reeds vanaf f 75.- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. De centrale kerkeraad der Leidse hervormde gemeente heeft gisteravond in de vacature van ds. D. J. Vossers een beroep uitgebracht op ds C. van der Steen, hervormd predikant te Schiedam. Ds. Van der Steen, die 41 jaar is. aanvaardde op 27 juli 1952 in Gassel- temyveen (Dr.) de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. Voor dien was hy korte tyd als vicaris werkzaam in de hervormde ge meente in Sellingen (Gr.). Sinds 7 mei 1961 staat ds. Van der Steen, die ook legerpredikant is geweest, in zyn huidige gemeente Schiedam. Ds. Van der Steen zal, indien hy het be roep aanneemt, komen te werken in de wykgemeente Vredeskerk. Voor zyn gezin vrouw en drie kinderen is reeds een woning beschikbaar. lengte-as van de Stationsweg of in de onmiddellijke omgeving van de op het Schuttersveld te bouwen I Schouwburg. Ouderen onder onze lezers zal het bekend zyn, dat de Stichting Pers- gasstation in de oorlogsjaren, in nauwe samenwerking met de Kamer van Koophandel, werd opgericht met het doel om in deze moeiiyke, vrywel benzineloze jaren het allernoodzake- lykste autoverkeer (zieken vervoer, doktoren etc.) op gang te houden. Het persgas werd in die jaren in flessen, dan wel in luchtdichte „bal lons", welke boven op de auto werden gemonteerd, geleverd. Het Persgas- station was in die jaren aan de Hoge Ryndyk gevestigd. Na de tweede wereldoorlog heeft men voor de fond sen van de Stichting een beleggings object gevonden in de vorm van uit gifte van gronden in Noordwyker- hout. Kleine industrieën en ambach- tehjke bedryven vonden hie" hun vestiging. Het stichtingsbestuur, dat al ge ruime tyd zyn hulpverlenende taak In moeiiyke omstandigheden als beëindigd beschouwt, heeft thans tot liquidatie van de Stichting besloten. Uit het kapitaal is thans aan het gemeentebestuur van Leiden een gift van f. 75.000, met bovenstaande be stemming, aangeboden. Hieraan is de voorwaarde verbonden, dat de bouw van de fontein in circa één jaar tot standkomt. Het College van B. en W. heeft deze schenking inmiddels onder grote dank aanvaard. (Van onze deskundige medewerker). Het mooie weer, en de grote aan voer van schapen en lammeren bij een redelijke belangstelling in deze sector, gaven de gisteren gehouden Leidse veemarkt welhaast het nor male beeld terug en kan men het niet anders dan jammer vinden, dat de heropening van de varkensmark- ten nog moest worden opgeschort. Toch bracht het vooruitzicht dat De Leidse jazz society „Folk Beat 14" houdt vanavond in het Bondsge- bouw aan de Leidseweg in Voorscho ten (aanvang 8 uur) een propagan- da-avond. Op deze avond treedt het Trio Kees Nix op, dat later zal wor den aangevuld met andere musici voor jamsessions. Het is in Voorscho ten voor de tweede maal dat Folk Beat 14 een propaganda-avond houdt. Vorige week had de Leidse jazzvereniging haar tenten opgesla gen in Wassenaar. zulks mogelijk na 2 juni het geval zal zyn reeds beweging in de handel. Ook de berichten omtrent de hervat ting van de export, welke in grote mate de Nederlandse vee- en vlees- handel beheerst, bracht reeds enige opleving en een betere stemming in de handel. Iets minder ging het in de sector gebruiksvee waaraan het droge weer en de slechte grasgroei debet zyn. Slachtrunderen bleven styf duur in prys en was het de terughoudendheid voor de dure pryzen, waardoor de handel in deze sector lui verliep. De totaal aanvoer bedroeg 3315 die ren. Gebruiksvee en Jongvee Hoewel het aanbod van vare- en weide koeien nog ruim genoemd kon worden was de aanvoer van melkvee niet groot. Ook het jongvee liet ver stek gaan. Daar de veehouders nogal veel koeien in het land hebben ter- wyl als gevolg van het droge weer de grasgroei niet wil doorzetten, maken zy geen haast met het doen van aan kopen. De belangstelling was dan ook niet erg groot waardoor de handel in deze sectoren een zeer rustig tot kalm verloop had bij zeker niet hogere pry zen terwyl mindere soorten zelfs iets goedkoper waren. Notering: melk- en kalf koeien van f1000,— tot f1275.— en f1450,—; vare koeien van f 625 tot f 1000,— en f 1425,pinken van f 550,tot f 675,—. Vette koeien By het krappe aanbod had de han del nochtans een lui duur karakter. De vraag was niet wild en toch ble ven de dieren styf duur, vooral in de beste soorten. Over het algemeen zyn de dieren nog te kort in het land ge weest waardoor het gewicht by de slecht tegenvallers geeft. De kopers toonden zich dan ook minder willig op de dure pryzen in te gaan, maar moesten wel als zy nog aan bod wil den komen voor een best dier. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3,60 tot f 4,25 en f 4,70; luxe dieren boven notering tot plm. f5,slachtstieren van f3,85 tot f4,20 en f4,40; worstkoeien van f 3,40 tot f 3,60. Vette kalveren De kwaliteit van de iets ruimere aanvoer was maar matig. Daar de meeste kopers hun voorraad voor de komende pinksterdagen reeds hadden aangevuld, was de vraag niet groot waardoor de handel lui verliep met iets lagere pryzen. Notering per kg levend gewicht: van f 2,70 tot f 3,10 en f 3,30. Slechts enkele dieren van betere kwaliteit kwamen nog tot f3,40. Nuchtere kalveren Op deze afdeling weinig verande ring. De aanvoer was iets korter en de handel van slachtnuka's verliep iets stugger. De handel van mestkalveren gaf nog weinig opleving te zien, maax toch waren de beste dieren duurder en wel te plaatsen. Notering: slachtnuka's van fl,30 tot fl,40 en fl,50 per kg levend ge wicht; mestkalveren van f80,— tot f 110,— en f 145,—. Wolvee De aanvoer op deze afdeling was welhaast als van ouds en de belang stelling niet minder. Het ziet er naar uit, dat na de opening van grenzen het ergste leed in deze sector gele den is en de export weer op gang komt. Ondanks de grote aanvoer viel de handel in slachtdieren wel mee en was er een redelyke vraag. Vooral goede zware onderhouders en beste zuiglammeren werden vlug en duur der verkocht. Voor de vette schapen en minder courante dieren, waarvan er nogal veel waren, liep de handel matiger af. Voor de weidery, zowel voor de Texelse- als voor de Hol landse lammeren was er een goede belangstelling en levendige handel en de dieren gingen goed van de hand. Voor de zgn. stellen taant de be langstelling, mede wel als gevolg van de concurrentie van de jonge lamme ren. Notering: vette schapet' van f80, tot f95 en f105,— vette lammeren van f95,— tot f105,en f130, beste overhouders tot f 140,a f 145,zuiglammeren van f 90,tot f 100,en f 110,fokschaken met 1 lam van f 140,— tot f160,— fokscha pen met 2 lammeren van f 200,tot f 240,Texelse lammeren van f75, tot f85,— en f95,—; (N.-H. Weide- lammeren van f72,50 tot f82,— en f 92.—. Varkens De berichten omtrent de openstel ling van grenzen voor export van le vende slachtvarkens deed de vraag naar deze dieren weer opleven. Het aanbod was echter krap, waardoor de prijzen hier in het westen met ±6a 8 cent per kg levend gewicht stegen. Ook was er meer vaag naar var kens voor de fok- en mesterij waar door ook deze pryzen styver kwa men te liggen en vooral goede big gen duurder waren. Prijzen: drachtige zeugen van plm. f350,tot f450.schrammen van plm. f85,tot f 110,biggen van plm. f65,— tot f70,— en f75,—; lichte slachtvarkens en slachtzeugen van plm. f 1,90 tot f 1,98 en f 1,65 tot f 1,70 per kg levend gewicht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3