Het land achter de bergen JATERDAG 28 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijk verheel door JOHN BOLAND J4) „Brontwy deelde mee, dat u niet g-g aan onze antieke mortieren ge loofde. We zullen ze nu laten zien, Wij hebben alle typen in onze musea bewaard. Maar dat komt later wel. Op dit ogenblik kom ik u vragen, of u met mij naar ons verbiyf terug wilt gaan. Lydda treft schikkingen op het ogenblik; u kunt bij ons logeren, in dien u dat wilt". „Verdraaid nee! Ik blijf in het vliegtuig slapen." „Wees nu verstandig, Geoff. Wat denkt je daarmee te winnen?' „Ik slaap, waar ik de boel in het oog kan houden, maat". Leary knip oogde veelzeggend. „Iemand moet op het huis passen." „Ik verzeker u, heren, dat geen van u beiden in de vliegmachine hoeft te blijven. Er komt hier nie mand; toestel en lading worden niet aangeraakt, eer u daarvoor toestem ming geeft. Dit hebben de Heren be volen." „Zeg die Heren, zoals u zo noemt, den maar dat ik hier niet wegga, tenzij het vliegtuig een politiebewa king krijgt!" Hij grinnikte. „Ik ge loof dat het beter zou zijn, wat jy, maat? Politiebewaking. Precies wat wj) hier nodig hebben." Een ogenblik stond Radroff ver bijsterd, daarna verscheen zijn glim lach weer. „Het spijt me, maar we hebben hier in Yademos geen poli tie. En sta me nu toe, u naar ons verblijf terug te brengen." Of het de onthulling was dat Yademos geen politiemacht bezat, of dat iets anders een rol speelde, had Claymore niet kunnen zeggen, maar Leary verandere plotseling van ge dachten. Zijn stemming sloeg volle- x. Hij wilde niets liever dan doen wat hem verzocht was en hij lachte tevreden. Hoewel Claymore het verschijnsel herhaaldelijk had aanschouwd, vond hij het nog altijd verontrustend. Terwijl zij naar de andere kant tn de rivier teruggegroeid werden, trachtte Claymore aan Radroff wat meer gegevens te ontfutselen. Elk antwoord werd evenwel hoffelijk ont weken. Ogenschijnlijk bleef Radroff vriendelijk, maar hy had het plotseling byzonder druk met het be sturen van de boot. „Lydda, de Eer ste Dienaar, zal uw vragen beant- voorden," zei hy. lydda stond in de vestibule van te Dierenverbiyf hen te ontvan- m. Aan de voet van de grote wen- .eltrap tekende zyn indrukwekkende gestalte zich af. „Als u zo goed wilt zyn me te vol gen," zei hij na de verwelkoming, zal naar uw slaapkamer brengen, 't me leed, dat ik u niet meer dan één kamer ter beschikking kan stellen, maar als u de huisvesting ongeriefelijk vindt, zal ik alsnog trachten Iets geschiktere vry te ma ken". Hy ging hen voor, de wen teltrap op naar de verdieping boven de vestibule en sloeg een glanzende gang in, waar hy een deur opende „Indien u er geen bezwaar tegen hebt, zult u hier slapen". De kamer was kubusvormig en minstens zeven meter hoog. Muren en plafond waren gedecoreerd met tresco's, taferelen uit het dageiykse leven in Yademos afbeeldend, meen de Claymore, zy waren in pasteltin ten geschilderd. De vloerbedekking leek uit glanzend zwart marmer te bestaan, maar gaf mee onder de voe ten. Het vertrek bezat geen ramen en het Indirecte licht kwam ran ach ter een krooniyst, die langs alle mu ren liep. Er stonden twee divans tegen de wand tegenover de deur in een hoek van het vertrek be vond zich een tweede deur. „Is dit naar uw genoegen?" „Dat zou ik menen. Het is heel vnendeiyk van u zoveel moeite voor ons te doen." Lydda boog. „We staan tot uw dienst." Hy lachte en wees naar de andere deur. „Daar vindt u de bad kamer. Als u zich opgefrist hebt, kom ik u halen.' Hy wilde hen alleen laten maar Leary's stem weerhield hem. „En die reparatie dan? Die moet eerst klaar en we kunnen er niets in doen als we hier zitten". De Eerste Dienaar keek hem on bewogen aan en antwoordde op ver ontschuldigende toon, „Neem me niet kwaiyk. Ik had u op de hoogte moe ten stellen. Er is gerapporteerd dat Tot uw geruststelling ga ik met u en van onze musea bezoeken. Daar zult u met eigen ogen kunnen zien, e Heren inderdaad technisch zeer knap zyn". Hy boog en liet hen alleen. Leary keek met grote ogen naar de gesloten deur. ,3ob, wat is dat voor een vent. denk jy? Hy praat als 'n hoteldirecteur". De piloot lach te op zyn grove manier. „Stel je dat eens voor, zeg Als we weggaan, krygen we een hotelrekening aange boden! Je weet wel kamer met bad, bediening.." Claymore ging de badkamer bin nen. Het was een badkamer met douche, kuip, wasbak en twee hoge spiegels. Hy bleef met een schok van schrik staan, toen hy zichzelf In een van die spiegels zag. Hy bood een afzichtelyke aanblik; zijn voorhoofd zag pimpelpaars en twee blauwe ogen voltooiden het schilde- ry Hy ging dicht by de spiegel staan, onderwierp zichzelf aan onderzoek en betastte de buil op zyn voorhoofd. Het leek wel alsof hy een masker droeg; de kneuzing liep van de ene slaap tot de andere x de donkere vlek ken rondom zyn ogen hadden zich tot over de jukbeenderen uitgebreid. Het was ongeloofiyk: als hy de ge kneusde plekken, aanraakte, voelde hy geen pyn. In feite had hy niet geringste hinder van zyn verwon dingen gehad. Toch had hy na zo'n klap althans een zware hoofdpyn moeten hebben. Nieuw record G.M.F.-collecte Ruim f 28.000,-! De onlangs in Leiden en omgeving gehuoden collecte ten bate van de ge zamenlijke Militaire Fondsen heeft dankzij onvermoeibare medewerking en inspanning van commandant, staf en manschappen van de Leidse Koksschool de recordopbrengst van f 28.428,. opgeleverd, dit is weer aanzieniyk meer dan het vorige jaar zoda,t de jaarlijkse climax zich ook dit jaar weer heeft voortgezet. Over de verschillende "plaatsen verdeeld waren de resultaten als volgt: Leiden f 9.616,92. Leidschendam f874.50. Zoetermeer f801.39. Alphen fl. 183,43. Sassenheim f664,50, Lisse f763.85. Hillegom f827.19, Voorhout f553,18. Noordwyk f 1.365,80. Noord- wykerhout f604,81. De Zilk f146, Voorschoten f 1.595.64. Haagsche Schouw f 436,29. Rynsburg f991,90. Oegstsreest f 1.075,44.Warmond f 227,76. Bodegraven f 785,41, Boskoop f897,45, Alkemade f533,17. Benthui- f 112,45, Leiderdorp f487,68. Lei- muiden en Rijnsaterwoude f 152,82. Hazerswoude f 327.20. Zoeterwoude f263,54. Moercapelle f 110.05. Stomp- wyk f 81.55. Nieuwveen f 86. Zeven hoven f 173,75, Nieuwkoop f300,19, Ter Aar f 98.23. Zevenhuizen f 161,89, Koudekerk f235.51, Hooemade f80.53. Wou brug? e f 96.10. Waddtnxveen .82. Katwyk f707 94. Valkenburg f31,25. Totaal f28.437.99. Woedende bijen verzuren leven in Zuid-Afrika ,Hoe is het ermee?" Leary bleek in de deuropening te staan en keek nar hem. Hy luisterdie en knikte. „Ze zullen hier wel een beste dokter hebben. Ik voel me zelf ook prima". Hy scharrelde de badkamer door en on derzocht al wat hy zag aandachtig. In plaats van kranen vond hy bo de wasbak twee openingen met handels erboven. Hy haalde er een en er sprong een straal kokend heet water uit de opening eronder. „Best in orde, hè? Heet water in overvloed". Hy scharrelde verder naar de badkuip. „Ik geloof dat ik maar ïns een bad ga nemen", zei hy. Terwyl 't water in de kuip stroomde, kwam Leary vlak by Clay more staan. „En nu moeten jy en lk eens even praten", zei hij gedempt. „Maar doe het zacht, want we kun nen afgeluisterd worden". (Wordt vervolgd' Bijenvolken van een normaliter toch al onaangenaam soort terro riseren sinds een maand of zes ge deelten van Zuid-Afrika. Vermoed wordt, dat deze bijen tof het uiter ste zijn geprikkeld door de onge woon grote hitte. Zeker vyf personen zyn aan de steken van deze byen bezweken. Honderden andere mensen hebben uiterst pyniyke steken opgelopen. Tal van honden en andere huisdie ren hebben de aanvallen niet over leefd. Mensen, die in paniek voor d< zwermen moesten vluchten, hebben in vele gevallen hun toevlucht ge zocht in zwembaden of openbare fonteinen. In Johannesburg heeft een gezin, dat met enkele gasten in de tuin zat te borrelen twee uur lang in het eigen zwembad ondergedo ken gezeten, zy kwamen alleen even van tyd tot tyd met het hoofd bo ven water om lucht te happen. Een golfwedstrijd om een prys van 50.000 dollar tussen de Amerikaan Jack Nicklaus en cle Zuidafrikaan Gary Player moest onderbroken wor den omdat de byen de spelers be gonnen te steken. Een 43-jarige man werd doodge stoken toen hy zyn hond tegen de aanvallende byen probeerden te be schermen. PANDA EN DE MEESTER-GELDVERZAMELAAR bezorgde „Is er iets akeligs, Jolliepop?" vroeg hij. „Inderdaad, mijnheer Panda", zei de knecht op sombere toon. ,J)e toestand is ernstig! Ik moet ons er op wijzen, dat de schat die wij eens van de koning hebben gekregen op raakt. De laatste loon- ronde voor Bedienend Personeel en de kosten om onze woning in een gepaste staat te houden, veroorzaken langzamerhand een ern stige inschrómpeling van ons kapitaal!" „Tjonge, wat vervelend"zei Panda. „Misschien kan ik een baan- Pijke Koch-expositie in Arnhem De zomertentoonstelling van het Gemeentemuseum Arnhem„Pyke Koch" zal zaterdag 4 ju^ii 1966 's middags oni 4 uur geopend;worden. Deze schilderyen-tentoonstelling is te zien tot en met 4 september 1966. De heer T. J. Botke zal de tentoonstel ling inleiden. Deze Pyke Koch-tentoonstelling is de meest uitgebreide die ooit in ons is gehouden. RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 18. Rechter Tie neemt afscheid van mevrouw Meng en betuigt haar nog eens zijn deelneming met haar verlies. De zaak wordt steeds geheimzinniger, bedenkt hij. Het was nog te begrijpen ge weest als de moordenaar zijn eigen wijnkopje had meegenomen om de autoriteiten zand in de ogen te strooien. Maar wat moest hij met het kopje van de dichter! Tsjaio Tal stoort hem in deze over peinzingen. Jk weet niet of het iets te betekenen heeft. Edelacht bare", zegt hij zacht. „Maar verderop staat de apotheker in de tuin met iemand te fluisteren". De rechter ziet dat Yuan Kai inderdaad DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAM MET JE FOK >29. Tot dusver had de fakir zich niet met roem overladen. Maar hij wist, dat zijn optreden nog niet helemaal bedorven ivas. In het licht van de schijnioerpers stond nu het spijkerbed. Het was bezaaid met scherpe punten; draadnagels voor de winterkant en kopspijkertjes voor de zomerkant. Uit ervaring wist de fakir, dat alle toeschouwers doodstil zouden worden als hij zomaar in die spijkers ging zitten. Al die mensen hadden wel eens in een bed geslapen, ivaarvan een veer was losgesprongenen dan hadden tje gaan zoeken om wat bij te verdienen lijkt je dat niet het beste?" ,Ma.ar meneer Panda!" riep de bediende afkeurend uit. „In onze stand zoeken wij geen baantjes! Hoogstens gaan wij een zakelijke verbintenis aan met een in en in keurig persoon. Iemand die ons geld op bekwame wijze weet te beleggen en te vermenigvuldigen! Iemand met een neus voor geld, kortom!" Op dat moment naderde een eigenaardige stoet wagens het huis en de bestuurder van het voorste voertuig trapte getroffen op de rem. „Ik ruik geld!" mompelde hij. „Kapitaal, interest, munten! Goede, gouden munten en waardevol papier van goede kwaliteit! Ha!" in druk gesprek gewikkeld is met een magere, stemmig geklede heer met dunne baard en snor. ,£.aten we er maar eens op af gaan en uitvinden wie dat is", zegt de Rechter, maar Yuan Kai komt zelf al haastig aanlopen, gevolgd door zijn metgezel. „Mag ik u mijn vriend Wen Shou-fang voorstellen, Edelachtbare"zegt de apotheker. Hij is de nieuwe meester van het gilde der theehande laars". De gildemeester maakt een buiging en begint zich uitvoerig te verontschuldigen voor het feit dat hij de Rechter nog geen of ficieel bezoek heeft gebracht. ,J)at is op het ogenblik niet van be lang", onderbreekt de Rechter hem, „maar vertelt u mij eens, me neer Wen, wat brengt u hier zo vroeg op de morgen?" ze al de hele nacht geen oog dicht dichtgedaan. Ze voelden dus wel, wat het betekende als iemand op een heel bed van scherpe punten een schoonheidsslaapje deed. Inderdaad viel er een diepe stilte over het publiek, toen de fakir ging zitten. „Hij heeft niet eens een laken fluisterde een dame nog, maar ook zij werd sissend tot zwijgen gemaand. Trots keek de fakir rond en toen sprong hij eensklaps met een gil omhoog. Het teertouwtje had zich tussen de spijkers begeven en de fakir net zo'n gemene tik gegeven als vroeger de scheepsjongens!

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21