LEIDSCH DAGBLAD Toeristenstroom kwam gisteren goed op gang Brit&e staking kan lang duren Druk op de wegen Volop zon Zes Franse jagers boven Spanje verongelukt Veldkamp houdt vast aan 1 januari Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwex iantal Duitsers lijkt verwachtingen toch beduidend te gaan overtreffen Het toeristische pinksterweekeinde is gisteren al begonnen. Reeds in de middaguren bleek overduidelijk, dat de stroom loensten uit Duitsland de verwachtingen ver zal overtreffen. Pouane en marechaussee in Bergh b.v. verwerkten gistermiddag |n drie en soms vier rijen meer dan 700 auto's en bussen per uur. En vanochtend vroeg was de drukte nog veel groter. Het oponthoud aan de grens werd tot. een minimum beperkt. Abnor- mle filevorming kon worden voorkomen. Het aantal Duitsers, dat de fens passeert, is veruit in de meerderheid. De toeristische invasie heeft lij het in Bergh gevestigde V.V.V.-kantoor geen grote toeloop veroor- imkt. Hieruit leidt men af, dat de meeste buitenlanders, die de pinkster- ons land komen doorbrengen, reeds tevoren logiesruimte heb ben besproken. en daar zoeken naar een vrij plaatsje. De Nederlandse spoorwegen hadden gistren een drukke dag. De districten Hengelo en Breda meldden iets meer drukte dan op andere vrijdagen, maar in de overige districten van ons land is het vanaf drie uur vooral zeer druk geweest. Het aantal reizi gers van de gehele dag werd geschat Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 MEI 1966 No. 31881 f 11,25 per kwartaal DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN taal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 In Arnhem en omgeving zijn vrij ral alle hotels en pensions, alsmede !e grote kampeerplaatsen volledig tezet. De kampeerinformatiedienst fan de ANWB/ANW deelde gister- ivond mee, dat al 120 van de 700 Nederlandse aangesloten kampeer- lerreinen waren volgeboekt. Het ïamperen concentreerde zich gister- ivond in Utrecht, Midden-Brabant langs de Noordhollandse kust. Op Veluwe moesten kampeerders hier WEER DUITSE STARFIGHTER NEERGESTORT Ssteren is weer een Starfighter tf de Westduitse luchtmacht ver- 'ijelukt. Het is de 55ste sedert 1961. De piloot stelde zijn schietstoel in ferking, maar werd dodelijk gewond en de parachute weigerde. Het ongeluk gebeurde tijdens de nding op een vleigbasis in Hopsten Noordrijn-Westfalen. Het West- ultse ministerie van Defensie heeft aangekondigd, dat de Starfighter worden uitgerust met een verbe- trde schietstoel. Kennedy verlengt bezoek aan Zuid-Afrika lator Robert Kennedy heeft be- endgemaakt, dat hij zijn komend ezoek aan Zuid-Afrika tot vijf da- heeft verlengd. Hij wordt kort »r middernacht op 4 juni in Jo- annesburg verwacht. Na ook iapstad en Durban te hebben aan gaan, vertrekt hij op 9 juni naar ialrobi. Aanvankelijk zou de sena- die bekend staat om zijn age- tegen de rassenscheiding, op 6 li in Johannesburg arriveren. De Zuidafrikaanse regering heeft, als gemeldt, laten weten dat een toep journalisten die Robert Kenne- wilde vergezellen in Zuid-Afri- geen visa krijgt, zulks om te arkomen dat het verzolk „ontaardt een publiciteitsstunt". Troepen hebben gisteravond een einde gemaakt aan een fakkel optocht in Saigon, waaraan door rond 2-000 jonge Vietnamezen werd deelgenomen. De optocht begon na een bijeen komst in de pagode Vien Hoa Dao, het hoofdkwartier van de boeddhis ten. Na een uur door de stad getrok ken te hebben, zagen de betogers zich geplaatst tegenover Zuidvietna- niese mariniers en andere troepen, die met de bajonet op het ge weel een ondoordringbare muur vormden. De betogers voerden spandoeken mee, waarop slagzinnen stonden, ge richt tegen de militaire regering van premier Ky en de steun die de Amerikanen aan deze regering ge ven. Pas nadat er door de militai ren traangas was gebruikt, kwam er een einde aan de demonstratie. Alle Amerikaanse burgers die niet volstrekt onmisbaar zijn in de Viet namese stad Hue zijn gistermiddag per vliegtuig naar Saigon geëvacu eerd. Eveneens zijn vertrokken een Duitse leraar en enige Canadese missionarissen. Een stuk of tien Fransen blijven. Het Amerikaanse consulaat is ontruimd. De spanning tussen bevolking en Amerikanen in Hue stijgt. Het zgn. verzetscomité heeft de bevolking opgeroepen geen hulp aan de Amerikanen te verle nen. eerstvolgende nummer van dit Blad zal verschijnen op 4 dinsdag 31 mei. Onze kantoren zijn op beide pinksterdagen gesloten. WEERBERICHT fen onze weerkundige medewerker) Heel warm wordt het pinkstenveer fli maar wel volop zonnig en droog. W hoge drukcentrnm bij Schotland ®t nog iets dichterbij, waardoor Sisteren en ook vandaag nog wat koude noordenwind afneemt en het noordoosten draait. De "•tonvelden lossen op en de mid- Hkmperaturen zullen elke dag iets tor worden en komen maandag in bunrt van 20 graden of daarbo- 1 k liggen. Koud was het gisteren ira' in het Alpengebied met keowval tot op twaalf meter hoog- Temperaturen bij de dertig gra- 1 werden in Spanje, Portugal en "land gemeten. Bij ons kan dit weer zeker tot juni voort- ton, want het hoge drukgebied een zeer gezonde indruk. 29 MEI ï°n0p: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. op: 14.43 uur; onder: 2.42 uur. [pater te Katwijk te 11.01 en uur, laagwater te 6.27 en 19.18 uummer bestaat uit 22 pagina's Fakkeloptocht in Saigon op 700.000. Er was extra materieel in- volgen. Op diezelfde dag tweede gelegd. Alleen het grensverkeer was pinksterdag dus zal op de Afsluit- gisteren niet drukker dan op andere j dijk van 's morgens tien tot 's avonds tien uur een inhaalverbod van kracht Ttj. i zijn. De politie hoopt nu maar, dat JNlCt abnormaal de berijders van z.g. kruipauto's het door haar gegeven advies om de Af- Op de wegen was het druk, maar sluitdijk te mijden, zullen opvolgen, niet abnormaal. Wel deed zich op rijksweg 12 van Den Haag naar Utrecht filevorming voor. vooral tus sen Bodegraven en Utrecht, maar dat was voornamelijk te wijten aan weg- reparaties. Het langzaamst ging het verkeer tussen de Gouw- Brug en Bodegraven. Af en toe 'ii zich stagnaties voor. Sommis ;omobi- listen maakten van de v ^stroken gebruik om sneller weg te komen, maar dit werd door de politie niet op prijs gesteld. Men wil de vlucht stroken vrij houden voor eventuele hulpacties. De verkeersmoeilijkheden deden zich evenwel niet voor bij het verkeersplein Oudenrijn. Wel was er daar sprake van filevorming, maar niet in cLj mate, dat zij als abnor maal zouden kunnen worden gekwa lificeerd. Op een vrijdagavondspits uur is er altijd wel enige filevorming. Op de Zuiderzeestraatweg was het verkeer „iets drukker" dan op een normale vrijdag. Maatregelen De politiekorpsen van Bloemen- daal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede en Z andvoort hebben een gemeenschappelijke verkeersregeling ontworpen in verband met de natio nale sportwagenraces in Zandvoort en de eventuele trek naar zee bij Zandvoort. Automobilisten worden aangeraden de aangegeven routes te CORRUPTIE IN BONN Het socialistische lid van de West duitse Bondsdag en deskundige op het gebied van militaire aangelegen heden, Karl Wienand, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau DPA gezegd, dat het openbaar ministerie van Bonn thans een onderzoek instelt naar drie cor ruptiezaken in het Westduitse minis terie van Defensie. NU de tijd een LUXAFLEX ZONWERING te bestellen. Levertijd 710 dagen. Geen kosten van opmeten en montage. LUXAFLEX Specialist BULTHUIS BOTERMARKT 23 TELEFOON 20854 -fa Prinses Beatrix en Prins Claus zijn in Hansweert aan j boord gegaan van ..De Groene Draeck" voor een zeilweekeinde op het Veer se Meer. Het prin selijk paar hier met enige gasten op het achterdek Zes Franse jachtvliegtuigen zijn gistermiddag boven zuid-Spanje ver ongelukt als gevolg van brandstof gebrek. Alle piloten wisten zich met schietstoelen in veiligheid te stellen. De zes toestellen waren van de basis Merignac bij Bordeaux op weg naar San Pablo bij Sevilla. Als gevolg van een dichte mist konden zij hun plaats van bestemming niet vinden. Toen de brandstof opraak te, verlieten de bestuurders hun machines die alle in de provincie Huelva terecht kwamen. Eén der ja gers viel op 6 km. van de grens. Drie toestellenvielen neer bij de dorpen Villablanca en Lepe en de laatste twee kwamen terecht bij Dona Ana. De jachtvliegtuigen van het type Mystère IV veroorzaakten geen slachtoffers onder de bevolking en richtten ook geen schade aan, al dus, een bekendmaking van het Franse ministerie van Defensie. De toestellen maakten een navigatie- Prins Bernhard naar Amerika Prins Bernhard zal tweede Pink sterdag per lijnvliegtuig van de K.LJVI. naar de Ver. Staten ver trekken. De Prins zal in New York woensdag eregastheer zijn bij een gala-ontvangst aan boord van de „Rotterdam" van de H.A.L-. die wordt gehouden ten bate van de kankerbestrij ding. De organisatie berust bij de „Ame rican Cancer Societydie eenmaal in de twee jaar een dergelijke gala ontvangst organiseert. Bij deze ge legenheid wordt de Prins de door de American Cancer Society beschik baar gestelde ereprijs aangeboden voor het uitmuntende werk van Ne derland in de strijd tegen kanker. Voorts zal Prins Bernhard in New York onder meer een bezoek bren gen aan de nieuwe Nederlandse af deling van het „Museum of New York", alsmede aan de „Holland So ciety of New York". Op het programma staat verder nog een ontmoeting met burgemees ter Lindsay van New York. Advertentie Socia le verzekeringswetten In de Britse havens liggen nu 632 schepen waarop niet meer gewerkt wordt, zo heeft de Britse vakbond van zeelieden gisteravond meege deeld. Ruim 18,300 zeelieden nemen op het ogenblik aan de staking deel, die vandaag; haar dertiende Sag is ingegaan. De vakbondsleider William Hogarth waarschuwde gisteravond dat de staking nog wel weken kan duren, wanneer de veertigurige werk week er niet komt. Op een massabijeenkomst van zee lieden in Southampton verklaarde hij, dat vakbonden in Amerika, Japan en de Scandinavische landen hadden aangeboden, Britse schepen in hun Versterking voor politie Amsterdam (Van onze A' damse correspondent) De Amsterdamse politie krijgt met ingang van vandaag assistentie van 60 manschappen van de Rijkspoli tie. Deze zuilen gedetacheerd worden het hoofdbureau en in de bureaus Overtoom en Singel. In het gebied van de laatste twee bureaus liggen aantal consulaten, die de laat- tijd geregeld het doelwit zijn Van demonstranten, en het middel punt van de provo-activiteiten, het beeldje van „Het Lieverdje". De Amsterdr use politie heeft de hulp van de rijkspolitie ingeroepen omdat het voor haar eigen appa raat, dat met een flink tekort aan personeel kampt, mede in verband met de naderende vakantietijd, niet meer mogelijk is de voor de genoem de objecten nodige extra diensten te verrichten zonder dat de normale ta ken in het gedrang komen. Het de tachement van de Rijkspolitie blijft voorlopig tot 5 juni in Amsterdam. Daarna zal een ander detachement de Amsterdamse politie komen ver sterken. •fa In de Engelse plaats Scarborough Yorkshirewordt op het ogenblik een Noors festi val gehouden. De favoriete van het Britse publiek is dit Noorse meisje, de zestienjarige majoret te Unni Ulfsrud van het Bjolsen Ungdomskorps. (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid, streeft er ondanks de beperkte loonruimte vc or volgend jaar nog steeds naar de verzekering tegen arbeidsonge schiktheid en de volksverzekering te gen zware geneeskundige risico's op 1 januari aanstaande in te voeren. Hij hoopt op korte termijn, zo ver luidt in politieke kringen, de nodige overgangsregelingen bij de Tweede Kamer in te dienen ter liquidatie van de invaliditeits- en ongevallen wetten, teneinde die regelingen nog dit jaar door het parlement te krij gen. Volgens goed ingelichte kringen heeft de regering nog geen beslissing genomen over de vraag of de be perkte mogelijkheden voor volgend jaar de invoering van de beide so ciale verzekeringswetten op l janu ari toelaat. Men wijst erop, dat dc mutaties in de sociale ver zekeringswetgeving per 1 janu ari slechts een geringe stijging van de totale premielast tot gevolg zul len hebben. Dat is mede het gevolg var het besluit van de regering om uitkeringen krachtens de algeme ne kinderbijslagwet uit de algeme ne middelen te financieren. De loon ruimte voor 1967 zal daardoor voor hooguit 1 procent extra worden be last. MINISTER VELDKAMP januari aanhouden De kosten van de mutaties voor de schatkist worden geraamd op onge veer 170 miljoen gulden. Tegenover die uitgave staat, dat 150 miljoen gulden kan worden gespaard aan kinderbijslag, die volgend jaar slechts drie keer behoeft te worden uitgekeerd ten laste van de begro ting-1967. Budgettair valt aan uit stel van de beide sociale wetten daar om hooguit 20 tot 30 miljoen gul den te verdienen. Staat van alarm op Cuba Premier Fidel Castro heeft het Cu baanse leger en volk vandaag in staat van alarm gebracht wegens de slech ter geworden betrekkingen met de VS na de incidenten bij de Ameri kaanse marinebasis Guantanamo. Even tevoren had Castro de Ameri kaanse verklaring verworpen, waarin gezegd werd dat Cubaanse soldaten maandag in de marinebasis op oos telijk Cuba waren doorgedrongen. Hij verwierp de verklaring van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, dat „de Cubanen beter met dergelijke incidenten kon den ophouden". Castro noemde deze verklaring een oorlogsbedreiging. Vermoed wordt, dat de alarmtoe stand betekent dat alle militairen in de kazernes moeten blijven en dat re servisten zullen worden opgeroepen, zoals tijdens de crisis van 1962 ge beurde. Gisteren was de nota van het Amerikaanse ministerie van Defensie gepubliceerd, volgens welke Ameri kaanse schildwachten van de basis Guantanamo op 29 mei een vuurge vecht hadden geleverd met zes Cu baanse militairen die in het donker de basis waren binnengedrongen. De Cubanen zouden het vuur geopend hebben, waarop de Amerikanen met automatische wapens hadden terug geschoten. Het zou het elfde geval dit jaar van binnendringen van Cu baanse militairen in de Amerikaanse basis geweest zijn. havens vast te houden, maar dat wil de hij niet vragen. Wanneer dat no dig was zou echter op elk Brits schip, waar ook ter wereld, het werk worden neergelegd. Gebleken was, dat veel schepen naar buitenlandse havens werden gedirigeerd om ze aan de sta king te laten ontkomen, aldus Ho garth. Volgens de Britse bepalingen kunnen de zeelieden zich niet bij de staking aansluiten, zolang hun sche pen zich niet in Britse havens bevin den. Britse vakantiegangers die de pink sterdagen in het buitenland wilden doorbrengen, ondervonden gisteren veel hinder van de staking. Honder den auto's strandden in de havens aan de zuidkunst, daar de Belgische, Franse en Noorse veerdiensten de stroom toeristen niet konden verwer ken.' prettige pinksterdagen met LCyfl niet duur weI heerlijk VLUCHT GEMINI EEN ETMAAL UITGESTELD De lancering van de Gemini- IX met de ruimtevaarders Cernan Stafford, die dinsdag zou plaatsvinden, is voor minstens een etmaal uitgesteld om meer tijd be schikbaar te hebben voor het voorbereiden van de vlucht van de doelraket met de Atlas. Deze raket moet straks het doel zijn voor en kele enteroefeningen in de ruimte Aanvankelijk zou de Gemini-IX p 17 mei zijn gelanceerd, doch toen ging de proef niet door, om- oat de toen gebruikte doelraket van het type Agene niet in een baan om de aarde kwam. INTERIEUR VEPZORGINb ypXXttJLL/n\ RAPENBUBGEOSESaB Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid. (9ud leuwo Ds. H. A. van Oorde te Ha- zerswoude heeft het beroep naar de Remonstrantsche ge meenten van Zwammerdam en Woerden aangenomen. Er heeft een wedstrijd plaats gehad om het „chamr pionschip" van Engeland tus- schen de bekende boksers Ja mes Mace en Joseph Goss. De toeschouwers gingen echter onbevredigd weg, daar er geen bloed gestort en geen enkele ernstige wond toege- l bracht werd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1