toerisme pKom De goudzoekers van Duindigt Kom er ACHT-er Vier broers nemen zakken vol tickets mee naar huis om aan geld te komen Meer dan fjorden in hoge noorden ZATERDAG 28 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD tllHIIIIHIIIIIIIIIItillllllllltfilllllllilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIII^ De lege tribunes van Duindigt in Wassenaar maken een sombere indruk, de banen liggen er verlaten bij. De koersen van die dag zijn weer voorbij. Er is veel geld uitgegeven, er is veel gewonnen en er is veel verloren. Slechts de ontelbare, gekleurde papiertjes, die lier en der op het terrein verspreid liggen, herinneren aan de uren, toen goklustigen er op uit waren een aar dige slag te slaan. De koers is over, tie toto is dicht, men gaat naar huis en niemand heeft meer be langen op het terrein. Of wel? Want als de rust is weergekeerd op en om de renbaan Duindigt, waar even eerder massa's mensen elkaar bij de loketten van de Nederlandse Totalisator verdrongen en de tribunes bevolkten, zijn er toch nog enkelen die de hoop op geld niet hebben opgegeven. Sterker nog, ze wéten dat al zijn de weddenschappen lang voorbij tientallen, misschien wel honder den guldens op hen liggen te wachten. Dat is waarom men hen zou kunnen noemen: Als de officiële uitslag van de laatste koers door de heldere mannenstem via de luidsprekers is bekend gemaakt en het pu bliek met de winnende kaartjes zich naar de uitbetaalkassa's spoedt en de anderen naar de uitgangen schuifelen, komen vier jonge mannen beladen met bezems en grote zakken, kenne lijk gehaast onder de publieke tribune vandaan. Ze gaan als bezetenen aan het werk en be zemen alle grond en tribunes razend snel schoon. Slechts weinigen van de paarde- sport- en gokliefhebbcrs, die zich dan nog in groten getale op het terrein bevinden, zullen vermoeden dat het in eenvoudige pantalons met openstaande shirts en truien gestoken, maar niettemin nauwe lijks opvallende viertal zich de naam „goudzoekers van Duindigt" kan aanmeten, omdat het tussen de zakken vol oud papier veel van de niet afgehaalde prijzen in de wacht sleept. Nee, de vier jonge mannen van de „opruimingsploeg" zien er niet naar uit dat ze na de koersen vaak een lief sommetje bijeenschrapen. Ze willen ook niet dat u dat weet. Ze doen onopvallend om hun werk geheim te houden, uit vrees na tuurlijk voor concurrentie. Die angst is sterk, want het geld dat ze met hun schoonmaakwerk ver dienen, is niet voor een fuifpotje. Ze onderhouden een gezin van acht kinderen. Nogal gejaagd maken ze met hun bezems eerst het betegelde terrein achter de tribunes schoon. Schich tig om zich heen kijkend, vegen ze het vuil, weggegooide en ver snipperde kaartjes bij elkaar. Zo zijn ze geruime tijd bezig. Op een hoop vegen, in een zak gooien en nog eenmaal bukken om de ver geten papiertjes van de grond te rapen. Elk verfrommeld of bevuild stukje papier kan één, twee, drie tien, misschien wel dertig gulden waard zijn. Slechts zelden ontgaat hun voort durend speurende ogen een schijn baar onbeduidend vodje op de gladde tegels. Zijn ze daar klaar, dan krijgen de tribunes en de rest van het terrein een beurt. De paar- desportliefhebbers, die daar nog wat nakaarten over de resultaten van hun favorieten, schenken geen aandacht aan de jonge mannen. Het zijn de schoonmakers. Als de laatste herinneringen aan de koersen zijn verdwenen in de zakken van het viertal, gaat het snel naar huis. Het eigenlijke werk moet dan beginnen. De zakken wor den leeggeschud en met het verge- ten. Anderen laten hun kaartje al op. de grond vallen, zodra de voorlopige uitslag van een koers op het witte rek op de baan wordt aangegeven. maar ver zuimen dan zich ervan te overtui gen of de rode vlag (die aangeeft dat de beslissing nog niet defini tief is) al is verwijderd. Dat gebeurt vaak, ondanks de duidelijke waarschuwing op de bin nenzijde van de omslag van het programma van de koersen. Be halve de mensen, die hun wedbil- jetten voortijdig weggooien of ver nietigen of die vergeten winnende kaartjes te verzilveren. Zo dwarrelt menig biljetje op de grond en als de wind het niet te ver meevoert of een schoen het niet vertrapt, is het zeer waarschijnlijk, dat de vier schoonmakers het in hun bezit krijgen. En niemand zoekt zo grondig als de vier broers, die vlak bij huis de verloren kansen van anderen we ten te vinden, hun geld van de grond oprapen waar de papiren goudmijn, genaamd „totalisator", wordt geëxploiteerd. Hun arbeid is uniek, ze zijn de goudzoekers van Duindigt. Het is deze maand zestig jaar geleden, dat in Wassenaar de ren baan Duindigt werd geopend. Duindigt kwam in de plaats wan Clingendael, van 1882 tot 1904 een van de mooiste banen in om land. Toen deze moest verdwijnen, stelde de heer Jochems een dal van zijn landgoed ter beschikking. Duindigt werd al gauw een van Nederlands populairste banen n is dat nog steeds. Vooral na de ingrijpende verbouwing van ee>, paar jaar terug kan Duindigt wedijveren met de beste renbanen^ het buitenland. Een baan als Duindigt staat en valt met het gokje toen het ml- den in 1911 officieel werd verboden, beleefde de paardesport ra moeilijke periode: de renbanen in Bussum, Woestduin, Bergenn Breda werden opgeheven)Over een heel apart en onbekend /acet van dit gokje gaat nevenstaand artikel. EDERLANDERSzo vaak omgeven door mist en drui- lerigheid, denken bij hun vakantiekeuze vóór alles in ter~ men van zonneschijn. En dus trekt de toerist naar het uiden en niet naar het noorden. Wat moet hij daar in de kou V -- - -V tiSÊtfK-M Nogal gejaagd vegen de vier broers het afval, de wegge gooide en verscheurde kaartjes en ander papier, op een hoop. Hoeveel geld zou daar tussen liggen? lijke van de enkele tienduizenden weggeworpen, verloren of vergeten kaartjes met de door de vier jon ge mannen nauwkeurig bijgehou den lijst met uitslagen gaan van dat ogenblik af nog heel veel uren heen. Als ze geluk hebben, krijgen ze een behoorlijk aantal kaartjes in handen, waarop een prijs is geval len. Is het lot hun niet gunstig ge zind, dan is al het zoeken vergeefs geweest. ONSMAKELIJK Kom er ACHT-er 1. bordje waar 16 km op staat is 61 km geworden 2. hoed man die duwt 3. huisje in de verte heeft t.v. an tenne 4. heuvel meer 5. vrouw haar been ontbreekt 6. kei meer op straat 7. schoen man die duwt 8. vrouw haar mond En 't is niet waar, dat het zoe ken naar waardevolle papiertjes een hobby is van de vier broers, die ook wel worden bijgestaan door hun zuster. Ze doen het echt niet voor hun plezier: het rommelen in de zakken met afval is een verre van smakelijk werkje. Hoe vaak zal niet één van hen in een pa piertje met mosterd grijpen? Of in mayonaise, een klodder piccalilly of vette patateskruimels Ze hebben, om hun noeste arbeid een sociaal tintje te geven, een mooi verhaal. Of dat waar is, dan wel noodzakelijk teneinde eventue le puur op winstbejag beluste con currentie het opgeheven hoofd te kunnen bieden, laten we in het midden, maar: „Vader is overleden, moeder krijgt (nog?) geen pen sioen het gezin telt acht kinderen en het huis aan de Waalsdorper- laan in Den Haag kost geld.." Het Is niet zo, dat de vier jonge mannen alle niet afgehaalde prij zen van de koersen op Duindigt in de wacht-slepen. Vorig jaar is'n bedrag van f18.684? aan prijzen blijven liggen. Ondanks het naar stig speuren van de vier goudzoe kers. En ondanks het feit, dat hou ders van winnende kaartjes een jaar de tijd hebben om deze te verzilveren, hetzij bij het speciaal daarvoor bestemde loket op de ren baan of bij het kantoor van de Totalisator in de Parkstraat. Simpele en hardnekkige voorstel ling van zaken. Een land als Noorwegen, begunstigd door de Warme Golfstroom, is 's zomers minstens zo warm als Nederland. De zon gaat er in het zuiden bijna niet, binnen de Poolcikel geheel niet onder. Minder warmte mis schien dan aan de Costa Brava, maar meer zonne-uren, dat staat vast. Wat ook vaststaat: de wijde ruim te. Noorwegen is 10 maal Nederland met een bevolking van 3,6 miljoen. Of sprekender nog de bevol kingsdichtheid is 12 inwoners per km2 tegen ruim 350 in Nederland. Het is niet alleen ruimer, maar ook ruiger. In Noorwegen is 75 pet van het land woeste grond, in Neder land 6 pet. Sprekende cijfers. Westnederlan ders, murw gebeukt door veel te luidruchtig verkeer in veel te volle steden, belijden vaak hun verlan gen naar stilte. Welnu, die krijgen zij daar breed uitgemeten in een landschap van fjorden, dalen en bergen, dat niet altijd lieflijk, wel bijna altijd indrukwekkend is. Men gaat er door een natuur, die nog niet als bij ons is geworden tot zor genkind van een hele reeks bemoe derende instanties. In Noorwegen is de natuur nog soeverein en in zijn granieten hard heid onaantastbaar. Vorig jaar gingen de 20.000 Nederlanders naar Noorwegen. Het waren vooral de fjorden die hen trokken. Dat ligt voor de hand. De tweede grote at tractie het land van de midder nachtzon ligt veel verder af. Voor dat stuk Noorwegen heeft men een langer vakantie nodig dan de gemiddelde Nederlander is toebedeeld. Men kan zich afvragen, hoe het mogelijk is dat een zo groot be drag aan prijzen niet wordt afge haald. Een verklaring daarvoor is gemakkelijk te vinden. Er zijn mensen, die aan de weddenschap pen op Duindigt meedoen, terwijl ze niet eens het verschil kennen tussen de vijf soorten wedden schappen (winnend, plaats, koppel, covercal en trio-. Ze kunnen daar door de fout maken een kaartje weg te gooien als daarop een prijs is gevallen, alleen maar omdat ze niet weten waarop ze moeten let- Kustlijn De fjorden dus, diepe insnijdin gen in de 20.000 km lange kustlijn. De 115 km lange Hardangerfjord bijv., met zijn vruchtbloesems is in de lente zeer aantrekkelijk. Of de stoerdere Sognefjord, met zijn 180 km de grootste fjord in Noorwegen. En al schijnt daar niet de midder nachtzon, in de zomer kan men er om 11 uur n.m. zijn krantje buiten lezen. Hoe. te reizen naar dit land? De wegen zijn vele, zij het niet altijd even gemakkelijk. Goede raad: ga zeker in de zomer niet op goed ge luk. Het land is te ver weg om het risico van volgeboekte hotels en, be langrijker nog, bootverbindingen te kunnen nemen. Het meest voor de hand liggend (en relatief zeker niet duur) is een kant-en-klare reis van een der reis bureaus. Voor een bedrag van circa f 450 maakt men een trip van 12-14 dagen per touringcar en boot naar het fjordengebied. Voor een 7-daag- se vliegvakantie is men ongeveer hetzelfde kwijt. Individuele vakantiegangers ma ken veel gebruik van het m.s. „Astrea", dat van Rotterdam uit eens per week naar Stavanger, Haugesund en Bergen vaart (ver trek vrijdagsavonds, vaarduur 46 uur). De capacteit van het schip is 146 personen. Inlichtingen bij reisbu reaus of by.D. Burger en Zn, Rot terdam. Hetzelfde geldt voor andere boot- en treinverbindingen: KielOslo met het m.s. Kroonprins Harald (3 maal per week, vaar- tjjd 19 uur, cap. schip 500 passa giers, 120 auto's, afstand Utrecht- Kiel over de weg ca. 450 km). Hirtshal-Kristiansand (of Arendal) Frederikshaven-Larvik (Frede- rikstad, of Göteborg, in Zwe den). Ook door Duitsland voert de „Vo gelvluchtroute" via Grossenbrode- Rodby naar Kopenhagen en Hal sing-borg. Vandaar kan men door Zuid-Zweden (links houden!) even tueel naar Noorwegen reizen. Per trein bereikt de reiziger in 24 uur Oslo. Noordwest-Expres en Holland-Scandinavië-Expres bren gen hem naar Kopenhagen, waar hij overstapt voor Oslo. In Noorwegen is de naam „Ho tel" beschermd. In een goed mid denklasse-hotel betaalt men een pensionprijs van rond f 20 k f 25 Buiten het seizoen vaak 10 k 15 pet minder. Zeer in trek zijn de Kimt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossmg vindt U elders op deze pagina. typisch Noorse buitenhotels, altijd schilderachtig gelegen en door stilte omgeven. Vaak krijgt men daar een vergunning voor het vissen op forel of zelfs zalm (elders in Noor wegen zijn die vergunningen duur). Eenvoudiger van aard zijn de „hos- pits", pensions te klein om „hotel" te mogen heten. Hetzelfde geldt voor toeristenhutten en -chalets (inlichtingen Noorse ambassade L. Voorhout 16 te Den Haag). In to taal telt Noorwegen 427 door de regering als zodanig erkende hotels met 26.213 bedden. Het goedkoopst zijn als overal de kampeerterreinen. De Noorse, ca. 70 in getal, zijn mooi gelegen, W het niet allemaal modern uitgerust. Een lijst met terreinen is verkrijg baar bij de Noorse Dienst voor Toerisme (Landslaget for Rei5*"' vet i Norge, H. HeyersdahlsgateJ Oslo). Zeer aanbevolen: de ANy" gids voor Noorwegen en Zweaffi het volledigste boek op dit geb£ Wilt u met Noren in contact men om over het eigen vak of W' hebberij te spreken? Dat W* „Know the Norwegians" heet programma, dat gelijkgezinden elkaar wil brengen. Zo'n conts legt u via de VVV-kantoren in os Bergen of Stavanger.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12