OMYL OMYL Dr. Posthumus Meyjes hoogleraar te Leiden Dr. Ruegg hoogleraar voor Boeddhologie fefNero een vuurtje Opvolger van prof. Bakhuizen v. d. Brink BETER LAAT DAN NOOIT Geschenk van 27 gemeenten voor K. van K. (Leiden) Toegelaten tot de L. de Coligny-HBS Drie gevaarlijke stunts op de weg 't kW - 't MOET Prot. Chr. Groep - LIJST 3 DINSDAG 24 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Bij Koninklijk Besluit is dr. G. H. M. Posthumus Meyjes be noemd tot gewoon Leids hoogleraar in de faculteit der Godgeleerd heid om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van de Christelijke Godsdienst. Hij volgt daarmee prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink op, die dezer da- I gen na een hoogleraarschap van 32 jaar zijn afscheidscollege houdt. Prof. Bakhuizen van den Brink die morgen de pensioenverplich- I te zeventigjarige leeftijd bereikt, legt zijn functie aan het einde van I het lopende academische jaar neer. In september vorig jaar werd prof. Posthumus Meyjes door Groninger theologische faculteit de Mallincrodt-prijs voor het beste theologische proefschrift in de laat ste tien jaar aan een Nederlandse openbare universiteit verdedigd, toe gekend. Na het behalen van de doctorstitel heeft prof. Posthumus Meyjes zich voor een periode van drie jaar aan de zending verbonden als docent aan de .Ecole de théologie" op het zendingsstation Ndoungué in (voormalig Frans) Cameroun. Behalve het reeds genoemde proef schrift heeft hij gepubliceerd o.m. in „Vox Theologica" en in „Flambeau", een in het Frans gesteld periodiek dat gewijd is aan de plaats van de kerk in de Afrikaanse wereld. Leerling van voorganger Dr. G. H. M. Posthumus Meyjes, die in 1927 in Amsterdam is geboren, studeerde na aanvankelijk de juridi sche studie gekozen te hebben, theologie in Utrecht en Leiden, in welke laatste plaats hij in 1954 het doctoraal examen aflegde. Na een studieperiode aan het .Institut für europ&ische Geschlchte" in Mainz in de kerkhistorische afdeling, was hij van 1955 tot 1961 assistent van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die hij thans gaat opvolgen. In 1963 promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar in Leiden met lof op een proefschrift getiteld ,Jean Gerson, zijn kerkpolitiek en ecclesiologie' dit proefschrift is in de serie Kerk historische Studiën bij het Neder lands Archief voor Kerkgeschiedenis op kosten van Z.W.O. opgenomen. Ter voorbereiding en afwerking van dit proefschrift studeerde prof. Posthumus Meyjes enige tijd aan het „Centre National de la Recherche Scientifique" in Parijs. Ad verten He f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Motten? Expositie in Galerie Walenkamp Zaterdagmiddag om vier uur, wordt, ingeleid door Franck Gribling, een expositie geopend van schilderijen van Jacob Rits van Kooten (24) uit Arnhem. Na een figuratieve periode, liet hij sinds maart 1965 de „verouderde', schildersattributen f penselen, palet ten enz.) varen en verving deze door mechanische apparatuur (hogedruk spuit). Jacob Rits bezocht academies te Den Bosch. Arnhem, Antwerpen, Lissabon en Parijs. Gouden bruiloft De heer P. Laman (72) en mevrouw H. C. Laman-Zwanenburg (73), Al- bert Verweijstraat 25 in Leiden, her dachten dezer dagen het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De heer Laman heeft lange tijd als magazijnbediende bij Tiele- man en Dros gewerkt. De laatste ja ren voor zijn pensionering werkte de heer Laman in de gemeentelijke werkplaats. Het echtpaar Laman- Zwanenburg heeft zes kinderen en 13 kleinkinderen. Al meer dan vijftig jaar lezen de heer en mevrouw La man het Leidsoh Dagblad. Advertentie Nieuwe leden „Mij fed. Letterkunde" Tot lid van de „Maatschappij der S«lerlandse Letterkunde te Leiden cjn benoemd: Ernst van Altena, prof. 6.R. Bakker, dr. F. A. Brekelmans, M Calis, prof. dr. B. M. J. Delf- paw, drs. Seth Gaaikema, mr. dr. Sfierlach, dr. G. J. Harmsen, dr. itrlce Jansen, Gustaaf M. Leon- irdt, dr. A. F. Meilink, Willem Nos- \ii. H. Th. Oostendorp, Anie Peij- xs, J. B. W. Polak, drs. R. A. D. Renting, Nico Scheepmaker, dr. H. Schenkeveld, dr. mr. C. A. van Swigchem, Willem van Toorn, dr. P. Tummers, dr. K. de Clerck, 'Hans Combecher (Duitsl.), dr. Oscar Pambre, dr. Ada V. Deprez, dr. G. Geerts, A. Manteau. prof. dr. C. J. M. Nienaber. dr. W. Schrickx en Paul Wispelaere. Opvolger prof. dr. J. de Jong zal binnenkort in boekvorm ver schijnen. Sinds 1964 is prof. Ruegg „membre de l'Ecole Frangaise d'Ex- trême-Orient". Behalve het reeds Bij K.B. is dr. D. S. Ruegg benoemd tot gewoon Leids hoogleraar in de faculteit der letteren om onderwijs te geven in de Boeddholo gie, de Voor-Indische wijsbegeerte en het Tibetaans. Hij volgt daarmee prof. dr. J. de Jong op, die enige tijd geleden een hoog leraarsbenoeming in Australië aanvaardde. Internationale vorming Dr. Ruegg, die in 1931 is geboren, ontving zijn middelbare schooloplei ding in de Verenigde Staten en stu deerde Sanskrit en Indische be schavingsgeschiedenis te Londen, Zürich en Parys. In deze laatste stad begon hij met de studie van het Tibetaans. Na een verblijf in India en wetenschappelijk onderzoek te Parijs verwierf hij ln 1957 het di ploma van de „Ecole Pratique des Hautes Etudes' op een proefschrift getiteld „Contributions a „histoire de la philosophic linguistique indienne". In de jaren 1957 tot 1961 verbleef nieuwbenoemde hoogleraar in India, waarij zich in het bijzon der toelegde in Indo-Tibetaanse on derzoekingen. Het resultaat daarvan genoemde proefschrift heeft hij veel gepubliceerd, o-a. in het „Journal Asiatique", „Indo-Iranian Journal", en het „Journal of the American Oriental Society". f 3.65 - f4.95 EEN ORGANON PRODUKT OOK IN HOEÉ IS REBELLIE GEËINDIGD In Zuid-Vietnam heeft de eer ste infanterie-divisie in Hoeé, de enige eenheid die nog als op standig werd beschouwd, zich vanochtend achter de regering geschaard, waarmee de opstand zowel in DaNang als Hoeé ge ëindigd is. Na de gevechten in Da Nang heeft men ongeveer tachtig do den en vijfhonderd gewonden geteld. Onder hen bevinden zich negentien boeddhistische mon niken. De verliezen van de re geringstroepen schat men op twintig doden en een vijftigtal gewonden. In het ziekenhuis van Da Nang worden 412 mensen verpleegd, die bij de straatge vechten werden gewond. Premier Ky heeft vandaag voor de 600 afgevaardigden van Volkscongres en leger verklaard, dat de regering vastbesloten is, met als uiterste da tum 11 september, verkiezingen voor de nationale constituerende vergade ring te laten houden. Onder de aan wezigen waren vertegenwoordigers uit politieke, religieuze en militaire kringen. Afwezig waren leden van de j Verenigde boeddhistische kerk, de voornaamste aanstichters van het huidige verzet tegen de regering-Ky. Vanochtend zijn 500 studenten met spandoeken door de straiten van Sai gon getrokken. Zij eisten de terug trekking van de regeringstroepen uit Da Nang en het houden van verkie zingen. Door de mars ontstonden gro te verkeersopstoppingen, maar de or de werd niet verstoord. De studen ten trokken naar het terrein van de universiteit van Saigon. Zoals ge bruikelijk waren politie en soldaten paraat, maar er werd geen enkele po ging gedaan de mars te verbieden. Twee mannen op een motorfiets openden vanochtend vroeg het op zes politieagenten, die op een brug in Saigon de wacht hielden. Een agent werd gewond. De politie schoot terug en raakte een van de twee aan vallers. De politie kon de gewonde arresteren. Hij had een aantal Viet- cong-pamfletten bij zich. De tweede man wist op de motorfiets te ontko men. Het incident vond plaats in Chodon, de Chinese wijk van Saigon. Advertentie Tot de eerste klasse van de Louise 1 Coligny-h.b.s. in Leiden zijn toe gelaten: Gerard Bal, Voorschoten; Martien Bal, Oegstgeest; Marrgiet van Barlingen, Leiderdorp; Caroline jMker, Katwijk; Carolien van den I Berg, Warmond; Hannie van den Berg, Oegstgeest Jeannette van den Berg, Leiderdorp; Heieen Bergman, Warmond; Albertine van den Berk hof, Voorschoten; Hetty den Besten, Irene Beij, Leiden; N. Bonda, Oegst geest: Annemieke de Bondt, Leider dorp; Annelotte Borleffs, Voorscho ten; Mieke Braat, Tom Brinks, Lei den; Titia Brouwer, Oegstgeest, Miep Brummelkamp, Leimuiden; Machteld Colenbrander, Leiden; Mary Colijn, Zoeterwoude; Astrid Dieke, Leiden; ^nita van Dis, Voorschoten; Han- neke van den Dop, Renée den Dub- held*o. Leiden; F. Emmer, Leid- KhfndamToosje van Es, Johnnie de Graaf, Leiden; Mariëtte de Groot, wider dorp, Marijke de Gruil, Noord- Ijkerhout; Astrid Guns, Leiderdorp; Bke Heikens, Oegstgeest; Irma Hen- fen, LeidenMaria Hesp, Oegstgeest; hederik van Heukelom, Leiderdorp; Nfcoline van der Heijden, Leiden; Cohy van der Hoek, Oegstgeest; Yo- knda Hoekstra, Katwijk; Jaap Hoes, Cegstgeest; Ronald van den Hoff, kiden; Christine Hogervorst, War- AdvertcnCl* Zoekt U een gouden armband of collier Toor f70,- en f 100,- of f300 en f800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. altud voordelig. 'a Maandags gesloten. mond; Miranda Hubers van Assen- raad, Hazerswoude; Miriam Jacobs. Voorhout; Rob Janssen. Leiden; Bar- teld de Jong, Noordwijkerhout; Nan cy de Jong, Katwijk; Yvonne de Jong, Hoogmade; Arno Julsing, Sas senheim; Willy van der Kaay, Vir- gien Keezer, Leiden; Paula Kersten. Voorhout; Bart Keyzer, Leiden; Tootje Klarenbeek, Oegstgeest; Joke van Klaveren, Leiden; Anneke Kloos terboer, Wassenaar; Wilma de Klui zenaar, Leiderdorp; Ingrid Koenders, Lodewijk Koenen, Sassenheim; Wil- leke Koert, Leiden; Pie ter Kraan, Oegstgeest; Geertje Kr assenburg, Leiderdorp; Rudi Kurk, Katwijk; Willy Langezaal, Leiden; Ineke La- ros, Katwijk a/d Rijn; Maartje Lau rier, Leiden; Renée van Leyen, Karin van Loon, Voorhout; Ydwine Luijen- dijk, Els Maas Geesteranus, Marja de Man, Leiden; Rik Maschhaupt An nette van Mazijki Voorschoten; Pa tricia Meeuwse, Oegstgeest; Quinta Nutbey, Alphen a/d Rijn; Addy Ouwehand, Katwijk; Joukje Ouwer- kerk, José Paardekooper, Leiden; Frieda Peschier, Sassenheim; Anneke van de Polder, Voorschoten; Ingeline Ravelli, Sassenheim; Cathy Raven, Voorschoten; Lex Roos, Leiden; Loet de Roos, Oegstgeest; Marina Sanders, Leiden; Connie Schrama, Leider dorp; Bennie Schoonderwoerd den Bezemer, Theo Schoonheim, Leiden; Maud Schuil, Voorschoten; Trudy Smit, Katwijk; Elly Smith, Lineke Smith, Leiderdorp; Edith van St-eve- ninck;' Lenneke Swerls, Henriëtte Szirmai, Leiden; Jacqueline Takken. Zoeterwoude; Niels Uni, Thomas Uni, Leiderdorp; Nanda Uijttenboogaart, Leiden; Inge Verburg, Leiderdorp; Désirée Verhoeve, Noordwij kerhout; Bep Verhoeven, Leiden; Loraine Ver- kaik, Katwijk; Annemieke van Vier- bergen, Leiden; Edith Vink, Leider dorp; Ineke van der Voet, Oegstgeest, Nelleke Volker, Jetteke de Voogd, Leiderdorp; Saskia de Waal, Wasse naar; Gerben Wardenier, Joke van der Werf, Leiden; Janine Wierstra, Oegstgeest; Annemarie de Wit, Petra Wijsman, Marion Zitman, Leiden; Marjolijn van Leeuwen, Wassenaar; Elsje Hendriks, Yvonne Kokkedee, Carla Zirkzee, Lelden; Wouter van Riemsdijk, Oegstgeest; Danny Bruyn, Leiden: Gerda Marijt, Noordwijk. Er waren 143 kandidaten, van wie er 23 moesten worden afgewezen maar niet om, zoals toen, Rome plat te branden. Geef hem gerust 'n vuurtje aan zijn Gold-Spur en Nero taalt niet meer naar Rome. Steek ook eens een Gold-Spur aan... Geen brandje dat zo'n voldoening geeft... onbegrijpelijk goed! Voor de Leidse kantonrechter ..Beter laat dan nooit." Tot deze conclusie moeten de zevenen twintig Zuidhollandse gemeenten, die tot het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland behoren, gekomen zijn toen zij gistermiddag in het gebouw der Kamer aan het be stuur een prachtig handgeknoopt smyrna-tapijt aanboden. Een kostbaar cadeau, alsnog geschonken ter gelegenheid van de ope ning vorig jaar van het nieuwe gebouw der Kamer. Tapijt voor kamer van secretaris De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, die met zyn collega's uit Alphen a/d Rijn en Kat wijk tot de initiatiefnemers van de aanbieding van dit geschenk behoor de, herinnerde eraan, dat de besturen van deze 27 gemeenten op de feeste- Afrikaanse nederlaag in Ver. Naties De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteren een Afrikaanse reso lutie waarin Groot-Brittannië ge vraagd werd geweld te gebruiken om de rebellie in Rhodesië te smoren, verworpen. De resolutie kreeg zes stemmen voor, een tegen en acht ont houdingen. De tegenstem was van Nieuw-Zeeland. Voor waren Mali, Nigerië, Oeganda, de Sowjet-Unie, Bulgarije en Jorda nië; Argentinië, Groot-Brittannië, China, Frankrijk, Japan, Nederland, de Verenigde Staten en Uruguay ont hielden zich van stemming. Een re solutie moet negen stemmen vóór hebben om aangenomen te worden. Vandaag, aldus spreker, maken wij dit goed, mede dankzij een spontane en gulle reactie van alle in uw dis trict liggende gemeenten. Uw Kamer, die ons steeds terzijde staat met goede adviezen, neemt in ons hart een ruime plaats in. In de taak, waarvoor onze gemeenten staan, zien wij in de K. van K. het centrale middelpunt van het bedriifsleven en de industrie. Wij zijn allen blij, dat een verlate schuld thans kan worden ingelost. Met ons geschenk een tapijt wensen wij echter niet tot uitdruk king te brengen „dat wij een voet veeg voor uw Kamer zouden zijn", al dus voegde burgemeester Van der Willigen er schertsend aan toe. Tal van burgemeesters en het bestuur der K. van K. rond het aangeboden geschenk: een hand geknoopt smyrna-tapijt. (Foto L.D./Holvast) De voorzitter van de K. van K., ir. J. J. G. van Hoek, die het geschenk onder grote dank aanvaardde, wees wederkerig op de goede en prettige verstandhouding tussen gemeentebe stuur en Kamer. „Wij zijn blij, dat wij uw gemeenten nuttige adviezen mogen geven". De voorziter deelde nog mee, dat het tapijt een plaats zal krijgen bij de secretaris van de Ka mer, mr. H. A. C. Bramclerhorst. Na de aanbieding werd een feestelijke dronk uitgebracht op de groei der Kamer, die dit jaar 150 jaar bestaat. Hittegolf in India Het noor den van India wordt nu al vyf dagen achter elkaar geteisterd door een moordende hittegolf. Door tem peraturen tot 115 graden fahren- heid zyn zeker 15 personen om het leven gekomen. Advertentie PROPAGANDA BIJEENKOMST woensdagavond 8 uur bovenzaal van der Heijden, Breestraat 85. Sprekers: wethouder P. S. HARMSEN mevr. mr. I. GEELKERKEN-BRUSSE Gelegenheid tot het stellen van vragen. Drie vrijwel identieke zaken. Drie uiterst gevaarlijke stunts, waarvan de reden wel werd verondersteld, doch vrijwel niet vast kwam staan. Drie tot wrak gereduceerde auto's, waaruit tot ieders verwondering slechts lichtgewonden tevoorschijn kwamen. Drie zaken, waarin de ver dachten wat de strafmaat betreft in zoverre het geluk mee hadden, dat zij nog een blanco strafregister be zaten en de onvoorwaardelijke in trekking van hun rijbevoegdheid ditmaal dus nog niet in het geding werd gebracht. Het onderzoek in de eerste zaak bracht aan het licht, dat de ver dachte, een 25-jarige onderwijzer uit Zoeterwoude, met zijn auto op Rijksweg 4 A zonder enige „ver- keersnoodzaak" een zwenking naar links had gemaakt. De auto raakte daarbij een trottoirband, sloeg twee maal over de kop en kwam op een parkeerberm tot stilstand. „Ik snap zelf niet hoe het kwam. Vermoedelijk ben ik ergens over heen gereden en daardoor het stuur kwijt geraakt", aldus de verklaring van de Zoeterwoudenaar, die even later toegaf vermoeid te zijn geweest en hard te hebben gereden. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, eiste, gezien het blanco strafregister van verdachte naast een geldboete van f 100 subs. 20 da gen de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrech ter, mr. W. de Koning vonniste con form. Zijwind In de tweede zaak bleek, dat de verdachte, een 20-jarige lokettiste uit Leiden, met een door haar be stuurde auto op Rijksweg 4 plotse ling een zwenking naar links had gemaakt, via de middenberm de rij baan van het tegenliggend verkeer overstak om vervolgens over een sloot op een stuk weiland te belan den. „U had die auto gehuurd en vrij wel nog geen ri)-ervaring. Deson danks reed u daar met een snel heid van ruim 100 km per uur", las de kantonrechter in het proces verbaal. „Ik had wel enige rij-erva- ring, maar werd verrast door een plotseling opkomende zijwind", wees verdachte het verwijt, dat zij roeke loos had gereden van de hand. De officier bepaalde zijn eis op een geldboete van f100 subs. 20 da gen alsmede de voorwaardelijke ont zegging van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar Nadat verdachte te kenner, had gegeven, dat zy „niets tegen de eis in te brengen had", luidde het von nis conform. Bocht ,Ik weet echt niet hoe het kwam. De bocht is daar scherp, vermoede lijk berekende ik de afstand ver keerd, waardoor ik doorschoot", aldus de verklaring van een 62-jarige ver tegenwoordiger uit Leiderdorp. De vertegenwoordiger stond terecht, omdat hij met zyn auto op de Broekweg in Zoeterwoude ln plaats van de bocht af te ronden recht door was gereden met als gevolg, dat hij via een sloot een weiland in reed, waar de auto over de kop sloeg. „De betreffende bocht is absoluut niet scherp en kan gemakkelijk ge nomen worden als men tenminste goed rijdt en voldoende oplet", weer legde de kantonrechter verdachtes lezing. De officier vond, dat verdachte zonder enige noodzaak een uiterst gevaarlijke stunt had uitgehaald. Omdat de vertegenwoordiger nog een blanco strafregister had liet hy het ditmaal nog bij een geldboete van f75 subs. 15 dagen en het rij bewijs bulten het geding. De kan tonrechter vonniste conform. Burgemeester opent nieuw gebouw van Minnesota Burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Leiden he^ft vanmiddag het nieuwe gebouw van Minnesota Mining and Manufacturing Company aan de Rooseveltstraat in Leiden ge opend. Hij deed dat door het drukken op een knop van een micro-apparaat. De burgemeester noemde de groei van het Amerikaanse bedrijf „bijzonder verheugend" en wees er op dat de personeelsbezetting steeg van 60 per sonen in 1961 tot 202 op het ogen blik. „Ik wens u toe", aldus de Leidse burgemeester, „dat de toekomst van uw bedrijf haar symbool mag vinden in één van de projecten waarin het bedrijf haar aandeel levert, te weten de ruimtevaart". De heer A. L. Martin, een Ameri kaans scheikundige, die zich aan de Leidse universiteit voorbereid op zijn promotie, vertelde iets over de toe komstige toepassingsmogelijkheden van kleefstoffen voor industrieel en huishoudelijk gebruik. De Minnesota- fabriek in Leiden maakt deel uit van een Amerikaans concern, de „3 M Company". Het bedrijf werd 65 jaar geleden in Two Harbors (Minnesota) opgericht als een klein fabriekje voor de vervaardiging van schuurpapier. Nog steeds speelt evenals bij het schuurpapier lijm een grote rol by de produktie van de 3 M Company. Over de hele wereld heeft het bedrijf nu 50.000 werknemers. Aan de Rijkskweekschool in Den Haag slaagde voor het examen onderwijzers mej. P. E. van Milaan uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3