LEIDSCH DAGBLAD mid SIEBEL Wilson beschermt vitaal belang door noodtoestand MAVO naar Nederland? Prinses op 10 trouwt januari DOODT Voor de derde maal sinds de oorlog Witte walvis thans in het IJsselmeer? weerbericht MAN GEZIN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 MEI 1966 No. 31877 Directeur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) Premier Wilson heeft gisteren, in verband met de zeeliedensta- ing die reeds een week duurt, de noodtoestand afgekondigd. Hier- oor krijgt de regering uitgebreide bevoegdheden tot tegenmaatre- elen om „de vitale belangen van de natie te beschermen", zoals Wilson in het Lagerhuis zei. Zij kan nu maximumprijzen voor le smiddelen vaststellen en maatregelen nemen tot regeling van tt havenverkeer en het binnenlandse vervoer, alsmede instand- nuding van essentiële voorzieningen en aanvoer. Weliswaar acht regering nog geen onmiddellijke noodzaak tot ingrijpen aan- ezig, aldus Wilson, maar zij zou niet aarzelen daartoe over te wanneer de toestand dat vereist. genheid en uitvoer De actie heeft zich tot dusver nauwelijks in de in dustrie doen gevoelen, omdat die re- servevoorraden voor enkele weken heeft. Maar wanneer deze opraken worden tienduizenden arbeiders door werkloosheid bedreigd. In de eerste dagen van de staking zijn de prijzen van groenten, vers fruit en enkele vleessoorten gestegen, maar dat was volgens de grossiers een noodzakelijke maatregel om een run op de reserve- voorraden te voorkomen. Thans zijn de prijzen gestabiliseerd. Nationalisering? De Engelse minister van Arbeid. Gunter, sprak gisteren met afgevaar digden van reders en vakbonden, maar het kwam niet tot enige toena dering. Vakbondsleider Hogarth, zei na afloop dat er geen kijk is op een oplossing zolang de werkgevers niet akkoord gaan met onmiddellijke in- )e nood toestand is thans voor de rde maal sinds de oorlog uitge- epen. In 1949 gebeurde dat tijdens i staking in de Londense haven, 1955 bij een landelijke spoonveg- iing. Voordien was de nood- gtandswet uit 1920 nog maar een- ial toegepast: tijdens een algemene king in 1926. Op overtreding van noodtoestandsbepalingen staat (t maanden gevangenisstraf bend gulden boete. De minister Vervoer is gerechtigd verlaten iepen te laten wegslepen en maat- (elen te nemen om opstoppingen de havens te voorkomen. De mi- Is" ter van Posterijen kan het open- gebruik van telefoon, telegraaf iindere verbindingen beperken ten Èoeve van politie, brandweer en penbare diensten. Verder krijgt de lering het recht bepaalde catego- eén auto's en schepen te vorderen lb bepaalde gevallen, ook grond. W deze bepalingen thans van bitlt zijn wil nog niet zeggen, dat noot automatisch zullen worden 0?tet ogenblik zijn 520 schepen f-K dan een vijfde deel van de i II 1 pibopvaardijvioot door de! I 11 l)Q 011(10^1*0^011 getroffen. Aan de kaden heb- j Ul,utl 1/1 UIVUI !h 350.000 ton exportgoederen ;de van ruim vierhonderd gulden opgestapeld. Meer 14.500 zeelieden zijn thans in Tegen het einde van deze wanneer meer schepen d< lavens zullen binnenvaren, zul- naar schatting 22.000 man staken 00 schepen. Tot de schepen waar- het werk is lamgelegd, behoren te oceaanschepen als de „Queen abeth" van 83.000 ton, het groot passagiersschip ter wereld. Pre- Wilson deelde in het Lagerhuis t de, dat grote hoeveelheden on- ibare goederen, zowel levensmid- ien als grondstoffen, het land niet sr kunnen binnenkomen. Dit heeft «lelijke gevolgen voor werkgele- voering van een 40-urige werkweek inplaats van de huidige van 56 uur. De werkgevers van hun kant voeren aan. dat een dergelijke drastische werktijdverkorting, met inwilliging van enkele andere eisen, zou neerko men op een salarisverhoging van ze ventien procent, die hun jaarlijks op 360 miljoen gulden zou komen te staan. De regering die tot dusver niet verder is gegaan dan de toezegging aan de zeelieden, dat zo vlug moge lijk een officieel onderzoek naar hun arbeidsvoorwaarden zal worden inge steld, bevindt zich in een moeilijk parket. Enerzijds wil zij een spoedig einde van de staking, anderzijds vreest zij dat een overwinning van de vakbond een golf van nieuwe eisen uit andere hoeken tot gevolg zal hebben. Intussen gaf de regering gisteren opnieuw te kennen, dat ze nationa lisering van de havens voor ogen heeft. Tijdens een bespreking door het Lagerhuis van een wetsontwerp dat o.a. een vast dienstverband voor alle havenarbeiders beoogt, verklaar de mevr. Shirley Williams, parle mentair secretaris van minister Gun ter, dat nationalisering van de ha vens een langdurige voorbereiding vereist. 't - Luchtbrug naar MOBY DICK de viif a ces M01»1 Dick' de 6rote historie van I I i I zijn beroemde voorganger waardig, meter lange witte baloega-wal- Uet zlch echtel. niet vangen. De wal vis. die al zijn ijverige en van vis omzeilde vlot alle sleepnetten en technische uitrusting voorziene I andere strikken en toonde alleen af achtervolgers in de Westduitse j en toe hautain zijn witte rug, omdat Bondsrepubliek listig heeft mis leid. is weer in ons land gesigna leerd. Hoewel met zekerheid niets valt te zeggen over de hui dige verblijfplaats van het onder nemende dier. lijkt de kans groot dat het zich thans in het IJssel meer bevindt. j zoogdieren nu eenmaal moeten ade men, om dan weer snel te verdwij nen. Dit tot grote ergernis van dierentuin-directeur Gewalt die het dier al bijna zag zwemmen in zijn zee-aquarium. Daar kan het uitrusten van zijn Rustdag Nadat de Jacht zondag was escapades, de heren Gewalt en Dudok i staakt, om ook het dier zyn rustdagje Advertentie >9 van geel, rood en wit goud. •er apart en van allure f 110,- JUWELIERS «HAAG LANGE POTEN 11 ITCHDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 WERDAM KALVERSTRAAT 123 REGEN Hj KNMI in De Bilt verwacht P ■'eden- tot morgenavond: over M'gen.een veel bewolking, met vanavond en vannacht F Overwegend matige zuidweste- Dezelfde temperaturen als fwaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur), t 25 MEI P® op: 4.33 uur; oner: 20.41 uur. JF op: 8.59 u.; onder: 1.15 u. K**ter in Katwijk te 6.26 en 11857 uur> J^ater te 2.13 en 14.37 uur. oummer bestaat uit 20 pagina's. De luchtbrug voor vluchtelingen, die sinds 1 december 21.474 personen van Cuba naar de Verenigde Staten heeft gebracht, is gisteren onderbro ken. De vliegtuigen, die door de regering der Verenigde Staten waren gechar terd en die op werkdagen twee vluch ten maakten, keerden leeg terug. De Amerikaanse autoriteiten proberen aan de weet te komen wat er aan de hand is. De onderbreking van de luchtbrug viel samen met de beschuldiging van de Cubaanse regering, dat een Cubaanse schildwacht dit weekeinde door geweervuur van de Amerikaanse marinebasis aan de Guantanamo- baai om het leven is gekomen. an Heel. resp. directeuren van de Duisburger dierentuin en het Dolfi narium in Harderwijk achterlatend in hun meningsverschil of het nu al of niet goed is de jacht op witte walvissen te openen. Moby Dick die aanvankelijk Willy heette, maar ijlings werd omgedoopt toen deskundigen vaststelden dat men niet met een dolfijn maar met een walvis te doen had, heeft sinds hij vorige week woensdag de publici teit binnenzwom, heel wat te doen gegeven. Nadat het dier op de Rijn bij Duisburg was gesignaleerd is een felle jacht ontstaan door snelle patrouilleboten van politie, brand weer en zoölogen, gadegeslagen door duizenden belangstellenden op de oevers die zich aan het wrede spel vergaapten. te gunnen, wilde men gisteren w gaan vangen. Maar vlijtige jagers uit de Bondsrepubliek konden hun har poenen en andere attributen wel op bergen. want zondagochtend al be reikte Moby Dick Nederlands water; 's middags werd hu in Rheden waar genomen. Hij hoeft zich nu niet meer om eventuele achtervolgers bezorgd te maken, want de waterpolitie heeft de heer Gewalt laten weten dat het in rivieren, sloten en kanalen van Nederland niet geoorloofd Is op wal vissen te jagen De witte walvis schijnt zich voort te bewegen met snelheden tussen de vijf en de veertig km per uur. Zon dagavond schijnt Moby Dick op zijn tournee Deventer te hebben aange daan, zodat de kans groot is dat hij thans het IJsselmeer heeft bereikt. Verhuizing host ons 80 miljoen 8000 woningen en 250 ha. grond In Den Haag Het ligt in de bedoeling, dat het huweiyk tussen Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven op 10 januari 1967 in Den Haag zal worden geslo ten, zo blijkt uit de memorie van toe lichting op het wetsontwerp tot toe stemming voor dit huweiyk, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Beperkingen (Van een speciale verslaggever) Drieduizend woningen en 250 ha grond. Dat is het offer, dat de NAVO-raad aan de Nederlandse regering heeft gevraagd voor de verhuizing van een NAVO-stafkwartier uit Frankrijk. Deze wens is neergelegd in een brief, die dezer dagen uit Parijs aan de Nederlandse regering is verzonden. Zij behelst het maximum aan inspanning dat van ons land gevraagd wordt. Zou Nederland om politieke, economische of ruimtelijke overwe gingen aan deze vraag niet kunnen voldoen, dan zijn er minder kostbare alternatieven denkbaar. Duitsland en Luxemburg. Van de 14 NAVO-landen buiten Frankrijk ko men uiteraard de Verenigde Staten, Canada, Noorwegen. Denemarken, IJsland, Portugal, Turkije en Grie kenland voor de vestiging van de thans nog in Frankrijk aanwezige hoofdkwartieren niet in aanmerking. Ook een verhuizing naar Italië be hoort niet tot de mogelijkheden, omdat dit land dooi het wegvallen van Frankrijk geografisch geschei den wordt van de strategisch be langrijkste gebieden van de NAVO- verdedigingsgordel, met name de lan den rondom de Noordzee. Engeland valt af, omdat de opperbevelhebber van de Europese NAVO-strijdkrach- ten (Saceur) in het Britse territori um nimmer bevoegdheden heeft ge had en het ook niet aannemelijk is, dat het deze ooit zal krügen. On ontkoombaar wüzen dus de tenden ties van het koortsachtig overleg, dat op het ogenblik in de NAVO- raad en de 7 werkgroepen hier in Parijs aan de gang is, in de richting van het Beneluxgebied en West- Duitsland. Pas op 6 juni als in Brus sel de ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 over de Franse eisen gaan vergaderen zal duideiyk worden welk land het meest in aan merking komt. Men houdt er in Parijs rekening mee, dat in Nederland alleen de Ve- luwe, Brabant en Zuid-Limburg nog als vestigingsplaats voor een zo om- vangrijke zaak als een NAVO- stafkwartier in aanmerking komen, en dat dit natuurlijk beperkingen oplegt aan de Nederlandse moge lijkheden. Soortgelijke vragen zijn derhalve gesteld aan België, West- LOON- EN PRIJSPOLITIEK OP DE T.V. De NTS zendt morgen reportages samenvattingen uit van de debat ten die in de Tweede Kamer worden gevoerd over de loon- en prijzenpoli tiek. Van 13.00 uur tot 17.00 uur wordt op Nederland 1 een recht streekse reportage uitgezonden, die daarna op Nederland 2 wordt voort gezet. Vervolgens wordt een samen vatting var- de middagdebatten uit gezonden van 19.30 tot 20.00 uur op Nederland 2. Tenslotte wordt vanaf 22.30 uur op Nederland 1 een samen vatting van de avonddebatten uitge zonden. de betrokken regeringen om een mi litair stafkwartier met alles wat daarbij behoort aan wegen, verbin dingen en huisvesting op te nemen, niet zeer groot zal zijn. Anderzijds wordt het politiek van het grootste belang geacht, dat de Westeuropcse leden van de alliantie tegenover de Verenigde Staten metterdaad tonen zelf ook offers voor hun verdediging te willen brengen en dat de Atlan tische solidariteit niet alleen met de mond beleden kan worden. Wat de kosten betreft: het ver plaatsen van de hoofdkwartieren uit Frankrijk zal ruw geschat twee miljard gulden kunnen gaan kosten. Het Nederlandse aandeel in deze kosten zou kunnen komen op tachtig miljoen gulden, verdeeld over twee tot drie jaar. Bij deze be dragen is geen rekening gehouden met eventuele door Frankrijk te beta len schadevergoedingen en ook is niet gerekend met een eventuele „stroomlijning" van de hoofdwkar- tieren. Het ligt niet in de bedoeling aan de heer Van Vollenhoven een adellijke titel te verlenen. Wel zal bij Ko ninklijk Besluit worden bepaald, dat hij met ingang van de dag van het huwelijk lid van het Koninklijk Huis zal zijn. Eventuele kinderen uit dit huwelijk zal met het oog op de mogelijkheid van troonopvolging persoonlijk de titel van Prins of Prinses van Oranje-Nassau worden verleend. De memorie van toelich ting is getekend door de minister president, de minister van Justitie en de minister van Binnenlandse Zaken. Weinig animo Vrouw en vier kinderen In het Limburgse Einighausen na bij Sittard heeft een mynwerker af gelopen nacht in een vlaag van ver- slandsverbystering zyn vrouw en vier kinderen met een byl gedood. Een ryfde kind werd door byislagen zeer Niet soberder landse Antillen. De stichting Comité Huwelijksgeschenk kan dan ook wor den beschouwd als een instelling van algemeen nut, waarvoor belasting af trek gerechtvaardigd is, zo blijkt uit de memorie. „Van de aanvang af is het de opzet geweest dat het leeuwe- deel van de bijeengebrachte gelden een sociale bestemming zou krijgen" Noodzakelijk Minister-president Cals acht het niet juist te stellen, dat het huwelijk van de Prinses op kosten van de ge meenschap met pracht en praal is gevierd. Allereerst kwam een zeer aanzienlijk deel van de kosten voor rekening van het Koninklijk Huis. De begrotingspost van anderhalf miljoen heeft voor een belangrijk deel betrek king op noodzakelijke overheidsvoor zieningen voor parkeers- en orde maatregelen. voorzieningen ten be hoeve van de vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia e.d. De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals is van mening, dat de opzet van het huwelijk "an Prinses Beatrix en Prins Claus niet soberder van op zet had moeten zijn, zo deelt hij in z«n memorie van antwoord aan de Pn Tweede Kamer mee. „De huwelijks- Buitenlandse Zaken, is van haar post plechtigheden waren afgestemd op ontheven, aldns het persbureau hetgeen In de huidige omstandighe- Antara. Zij was voor de misünktë den bp het huwelijk van de oudste staatsgreep van oktober vice-minis- doöiter var de Koningin, de vermoe- j ter van Gezondheid. Het is niet be- Mevr. Soebandrio ontslagen De Indonesische minister van Ge zondheid. mevr. Soebandrio, echtge note van de afgezette en gevangen eerste vice-premier en minister van delijke troonopvolgster, past". Van de door het Comité Huwelijks geschenk ingezamelde gelden zal ten minste 80 procent, ongeveer f 1,6 mil joen, ter beschikking worden gesteld aan instellingen werkzaam ten be hoeve van gehandicapte kinderen in Nederland, Suriname en de Neder- ernstig gewond en is in het zieken huis in Sittard opgenomen. Alle kinderen zyn uit het eerste huwelijk van de vrouw. Om zeven uur vanmorgen meldde de dader zich by buren met de woorden: „Ik heb ze allemaal vermoord. Bel de politie naar". Vervolgens wachtte de man rustig de komst van de politie af, die hem aanhield. De gewonde jongen (19) was de oudste van de vijf kinderen, die in leeftyd varieerden van 10 tot 17 jaar. kend waar zij verblijft. Acht hoge functionarissen van het ministerie van Gezondheid zyn eveneens ont slagen. aldus Antara. President Soekarno heeft Inge stemd met vredesoverleg op ministe rieel niveau om een einde te maken aan de „confrontatie met Maleisië" die hu ruim drie jaar geleden begon. Radio-Djakarta meldde gisteren, dat Soekarno, die tot voor kort kop pig zou hebben vastgehouden aan dit eens fundamentele aspect van zijn buitenlandse politiek, gisteren zijn fiat gaf ir de loop van een onderhoud met minister van Buiten landse Zaken Adam Malik. Verwacht wordt dat Malik binnenkort een ont moeting zal hebben met vice-pre mier Razak van Maleisië. Volgens radio-Djakarta heeft Soekarno Malik een volmacht gegeven voor het over leg. Aan de Amsterdamse Coentunnel wordt nu de laatste hand gelegd. Vlak voor de tun nel wordt de middenbermbeveili ging aangebracht. De A.N.W.B, is ook al druk bezig met het op hangen van de kolossale ver lichte verkeersborden. „Onheilspellend" Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie heeft giste ren in Nieuw-Delhi meegedeeld, dat de Chinese troepen in Ladach, waar in 1962 Chinese en Indiase troepen met elkaar slaags zijn geweest, „op onheilspellende wüze" versterkt zyn. China heeft 20.000 man in dit gebied samengetrokken ofwel tweemaal zo veel als in 1962. De Chinezen zouden ook aanvoerwegen door Tibet naar Ladach aanleggen. (9ud teurvo Uit het Leidsch Dagblad van #1 24 Mei 1866: f Naar men verneemt, zijn door den officier van justitie te Leiden voor de betrekking van griffier bi) het kanton gerecht te Noordwijk bijzon der aanbevolen: le Mr. H. W. Stuffhen, advocaat te Lei den; 2e Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot, griffier bij het kantongerecht te s-Graven- deel (Advertentie) Brood-prijs. H. Goedhart, Groenesteeg, hoek Langestraat. Alle soor ten van brood per 5 ons 9 cent. Uitverkoopers genieten nog eenige korting.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1