TKAN - 't MOET )rs. Loos betreurt dealic protestanten op LUST 3 progressieve terreur Groter het in ziekteverzuim bedrijfsleven Bespreking over NAVO van Wilson en Erhard Spionageproees achter potdichte deuren Dominee-priester an niet aan huidige atli. leven meedoen OSTOLISCHE AMBT Geestelijke Verzuiiiiperceiitage in tien jaar met 35 gestegen procent WILTUALLES? Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij GFAC0L0R UNIVERSAL Arbeidsvoorwaarden voor kosters worden Üians verbeterd CRONDSALARIS VAN f8400,- MARKTBERICHTEN BDAG 24 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Onder vernieuwers in de R.K. kerk «een respect voor minderheden Departement Leiden Ned. Mij voor Nijverheid en Handel t Loos. de enige functionerende gehuwde priester in Ne- id, vindt het hele klimaat in het Nederlandse rooms-katholi- »an de laatste jaren voor degenen die uit de reformatie ko- lijna ondraaglijk. laat", zo heeft hij in een interview met ..Ruim Zicht" de of- uitgave van het Nederlands Katholiek Vakverbond gezegd, optimistisch geluid horen, want ik ben ook niet optimistisch, iveel reacties gekregen van mensen die ernstig teleurgesteld per hetgeen zich de laatste tijd afspeelt in de R.-K. Kerk in Hand". Loos was jarenlang predi- b de Ned. Herv. Kerk. In jwerd hij rooms-katholiek, geleden werd hy door de van Groningen tot pries- ijd. Op het ogenblik is hy on- Ier docent aan het groot se- l Rysenburg en het Theolo- ran de Augustijnen in Ny- denheid is. Het is verblijdend dat bijvoorbeeld het Vaticaans concilie hier opnieuw de nadruk op heeft ge legd, maar ik zou dit zo graag in het Nederlandse katholieke leven ge realiseerd zien. Er wordt hier wel veel over gesproken, maar als één groep de posities monopoliseert, is er van een werkelyke differentiatie geen. sprake". kweling -*■ zijn" aldus drs. Loos. „de bnengekomen in de tyd van Ik ben niet als eenling o, wij waren met een hele raartoe ook enkele predikan- Dorden. Wy legden in die tijd imk op het ambt en de theo- het ambt. Een klerikale lelt bestond niet bij ons. Het i primair om het apostolische [aar wat wij in de Kerk van zien. is dat het ambt van wordt gebagatelliseerd, og maar een tendentie, want ii sterke relativering van al larden in Rooms-katholiek peet. Er zjjn toch ook nog anglica nen, oud-katholieke, oosterse ortho doxen en hoogkerkelijke protestan ten". „Ik wil", zo vervolgde drs. Loos, „echt niet pleiten voor een soort in tegraal herstel van het Rijke Room se Leven, maar my hindert wel de hautaine wyze waarop men wil af rekenen met het jongste verleden. Door al deze zaken speelt die mo nopolisering van de posities door de vernieuwers. Hopeloos Op hol slaan soort op hol slaan in U. Daar is byvoorbeeld het I van de mondigheid van [ik vraag my af of de Ne ie leken wel zo mondig zyn naken zy vaak de indruk, collectief reageren irnieuwingen in de Kerk. il wel komen doordat het t kerkvolk zo aan gezag is nu niet zozeer aan dat van maar aan dat van de dan ook een scherpe reac- n de Kerk verwachten op de (Ideeën, maar nee, alles en loopt maar mee. Waar is eer tegen dit 20e-eeuwse mo constateert een mono- I van allerlei posities door mwers. Als voorbeeld noemt onopolisering van de publi- tia. Hy vindt dat een zeer zaak, veel bedenkeiy- de vernieuwingen zelf. Terreur n het best hebben, dat er tromingen opkomen en dat jrote diversiteit openbaart, bezwaar gaat meer uit progressieve terreur. Hier tien het tegenwoordig moei- Ik neem aan dat vele ver- dit niet weten, ook niet begrypen het- beweegt. Ons type is nu in katholiek Nederland niet rertegenwoordigd. Ik meen lerken. dat die vernieuwing lederlands gebeurt. Nederland nu eenmaal ei- die rebellie, maar dat lom- Naar land, Neder- ben erg Engels georiënteerd iservative people) mij ook een beetje ver- de vernieuwers de zelfstan- »n de Nederlandse Kerkpro- accentueren. doet men altijd of menische vraagstuk opgaat 'obleem van de verhouding fotestanten en katholieken, 's slechts een partieel as- keli jk Leven xed. herv. kerk te Markelo F. A. Scheffer te Nieu w-Lekker - t Jong te Houten; te Putten 'e Ridderkerk. voor Valburg J. van Vliet (Z. H): voor Hilversum ^kerkgemeente) H. Huting hm; Voor Veenendaal-Noord ■"mmelen te Glessendam-Ne- Ds. J. Pronk predl- de Eerste Noorderkerkwijk te Rotterdam is aangezocht frt't bij de inrichtingen van «daar, geref. kerken 51 te Zuidland (2e pred. pl.) te Ridderkerk, ivoor Vlaardingen (vak. H. D. Kloppenburg te Nljver- 11 te Paramaribo ds. mr. C. *?erpredikant in vaste dienst die dit beroep ook aan- lutherse kerk naar Woerden A. Ka- van de vereniging van "ervormden te Boskoop. Bisten gemeenten °®en naar Haulerwijk J. Se- Helder. Het is my daardoor onmogeiyk aan het huidige katholieke leven mee te doen. Ik bemoei my eigen- lyk nergens meer mee. Dat is toch wel vreemd als je de actie en de stryd gewend bent en ik heb toch ook de leeftyd (58) niet om my al aan alle actie en drukte te onttrek ken. Ik vind het een hopeloze toe stand in Nederland, zodat ik my er van distancieer! Katholiek betekent toch algemeen. Ir de Kerk van God is toch voor iedereen plaats. Ik heb het altyd de glorie van de R.K. Kerk gevonden dat zij één in haar grote verschei- Drs. Loos is allerminst ingenomen i met de veranderingen in de liturgie. „De viering van de liturgie, zoals die zich nu in de parochie voltrekt, j betekent voor mij een geesteHjke I kwelling". Hy pleit ervoor om ook de inte- grale Latynse viering naast andere vormen te handhaven op bepaalde tijden en plaatsen. Drs. Loos il lustreert zyn oordeel treffend: „De hoogmis was vroeger een feest, het is nu een ruïne. Als er ergens een tienermis moet worden gevierd, vind ik het best, laat ze maar differen tiëren, als ik het maar niet hoef mee te maken. Neem de Kerkenbouw; al die kleine, brede kerken met het altaar centraal en het mysterie te grabbel. Alles moet nu op één be paalde manier en ook hier tref je die monopolisering weer aan. Ik heb maar één troost. Er wordt tegen woordig zo slecht gebouwd, dat je die nieuwe kerken over 25 jaar niet eens meer hoeft af te bregen Hartekreet Drs. Loos' hartekreet is nog niet volledig: „My verontrust het gemak waarmee men over een minderheid heenloopt. Ik spreek weliswaar voor een minderheid, maar dat is toch geen minderheid die er een onrede lijke hobby op na houdt? Nee, dat is een minderheid die warm loopt voor de bewaring van de antieke en christelyke erfenis. Men zal respect vo r de minderheid moeten krygen. Ik pleit voor ruim zicht, veel ruimer dan de meeste proge^ssieven willen", aldus drs. Loos. Tijdens de vandaag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal ge houden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft drs. H. Philipsen, verbonden aan de afdeling geestelijke gezondheid van het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, gesproken over het stijgende ziekteverzuim in het bedrijfsleven. Vergrijzing van fabrieksbevolking Na een korte inleiding wees drs. Philipsen er op, dat vanaf 1955/'56 t.e.m. 1964/'65 het verzuimpecentage van mannen met 35% is gestiegen, t.w. van 4,6% verzuimde dagen per man per jaar tot 6,2%. Dit globale gege ven, een styging van 35%, is slechts, volgen spreker, een beginpunt' voor analyse. Bij ziekteverzuim moet men ven langer weg. Het blijkt nu dat de stijging van de gemiddelde ziekte- duur in bovengenoemde periode ge heel is trug te voeren op de veran derde leeftydsopbouw. Het betekent, dat de styging van 10% veroorzaakt door de verlenging van de ziekteduur niets anders is dan een keerzyde van de veroudering van de bevolking. In de tweede plaats is er een ver andering in de medische en maat schappelijke normen en gewoonten, die met de gezondheid te maken hebben. De verandering van de me dische inzichten en het feit, dat wij ons thans sociaal-economisch kun nen veroorloven, de gezondheidszorg beter uit te bouwen, vinden wy, al dus spreker, duidelyk terug in een aantal meer dan gemiddeld gestegen ziekteoorzaken. Zo weiden de „psy chische ziekten", veel meer als ziek ten erkend en behandeld. Ook Is er een meer dan gemiddelde stijging van de zgn. ziektewet-ongevallen. .z. die ongevallen en ongevalletjes die voortkomen uit de vryetydsbe- steding. Dat is niet verwonderlyk, daar de vrije tijd de laatste tien jaar aanzienlyk is toegenomen en onder meer de verkeersintensiteit thans veel dichiter is. Geen financieel risico Het valt niet te ontkennen, aldus drs. Philipsen, dat tegenwoordig meer mensen by eenzelfde aandoe ning thuis blijven dan vroeger en dat zy misohien ook langer wegblij ven. Wat zyn hiervoor de oorzaken? In de eerste plaats is dit een fac tor, die uit het oog verloren dreigt te worden, ni. de vergrijzing van de fabriekbevolking. De gehele bevol- king vergryst, maar de fabrieksbe- steeds een schelding maken tusen volking nog sterker. Volgens becyfe- het aantal malen, dat men zich ziek J ringen van het Nederlands Instituut In de derde plaats zyn er gunsti- meldt en het aantal dagen, dat men voor Praeventieve Geneeskunde was ger verzuimmogelykheden. Wachtda- per keer wegblyft. Deze twee teza- in 1955/56 28% van de mannelyke gen zijn afgeschaft, uitkeringsper men leveren het verzuimpercentage fabrieksbevolking boven de 45 jaar, centages verhoogd. Bovendien is de op. in 1962/63 was dit reeds opgelopen bestaanszekerheid van de arbeiders Het aantal ziektemeldingen is in jtot 36%. Ziekteverzuim is echter een veel groter geworden. Het lijdt geen bovengenoemde periode opgelopen sterk aan leeftyd gebonden ver- twyfel, dat men als men geen finan- van 1,2 gevallen per man per jaar soliijnsel. Oudere mensen worden i cieel risico loopt eerder beslist om tot 1,5, d.w.z. met ruim 25%. De ge- niet vaker ziek dan jonge, maar blij- thuis te blijven. Deze ontwikkeling middelde ziekteduur is ook langer geworden, zy het dat de styging j slecht 10% bedraagt. Een ziektegeval is een gevolg van de toegenomen sociale voorzieningen en als zodanig ook bedoeld. Men verbetert immers de uitkeringsvoorwaarden om meer ziekmeldingen mogelijk te maken. Dat er dan meer ziektemeldingen komen is dan ook geen zorgwek kende ontwikkeling; wel echter dat die styging onder sommige omstan digheden nogal groot biykt te zyn. De grootte van die styging is, vol gens drs. Philipsen, mede afhanke lijk van een vierde oorzaak, ni. de relatie van de werknemer met zyn werk. Men mag hierby niet vergeten, dat hoewel de algemene rechts- en machtspositie van de arbeider sterk is toegenomen, het zeer de vraag is, of het potentieel van de werkne mers volledig wordt benut. De hui dige arbeider is vaak geschoolder dan zyn functie vereist. Hij heeft weinig promotiemogelykheden en weinig kansen op inspraak. Boven dien heeft hij in zyn werk veel min der bewegingsvryheid dan de be ambten en de bedryfsleiding; een feit dat steeds minder onopgemerkt blyft. Minder verzuim In dergelijke omstandigheden ziet men nu een ontwikkeling, dat loon- kwesties en de secondaire arbeids voorwaarden, waartoe de ziektever- zuimmogelijkheden behoren, nog van grotere betekenis worden voor de werknemers dan zy al zyn. Door de geringe mogelijkheden voor binding aan zyn werk zal men zich dan ook eerder ziek melden. Een argument hiervoor vormt bijvoorbeeld het feit, dat de geschoolde arbeiders minder vaak verzuimen dan ongeschoolde. Dit laatste punt, aldus spreker, voert tot een belangryke conclusie. Ziekteverzuim moet men niet afzon derlijk bezien van het gehele perso neelsbeleid. Maatregelen ten behoeve van de verzuimpreventie moeten passen in een totaalbeleid. Gebeurt dat niet dan zullen zij weinig uit richten. Aan deze lunchbijeenkomst ging een korte jaarvergadering voorat, waarin de jaarstukken werden goed gekeurd. In de vacature van de heer H. Tjeenk Willink werd mr. J. W. M. Kerckhoff tot bestuurslid geko zen. (Advertentie) GEVAERT-AGFA In Rotterdam Bondskanselier Erhard van West- Duitsland en premier Wilson van Engeland zijn het gisteren in Londen eens geworden over enkele beginselen ter behandeling van de crisis in de NAVO, ontstaan door Frankryks be sluit om zich los te maken van de militaire structuur van de organisa tie. Erhard en Wilson zijn het erover eens, dat de NAVO een krachtige geïntegreerde militaire organisatie moet blyven. Zy zijn verder van (Van onze Rotterdamse correspondent) Achter zorgvuldig gesloten en door Rijkspolitiemannen angst vallig bewaakte deuren heeft de strafkamer van de Rotterdamse rechtbank vandaag het spionageproees behandeld tegen een 39- jarige technische inkoper uit Rotterdam, die eind oktober vorig jaar werd gearresteerd op verdenking van spionage voor de Oostduitse geheime dienst. Dat dit voor Nederland bijna unieke spionageproees achter gesloten deuren plaats had, vindt zijn oorzaak in het feit, dat ter zitting uitvoerig iverd ingegaan zowel op de werkwijze van de verdachte, als op de aard der gegevens, die hij voor zijn opdrachtgevers in Oost-Berlijn zou hebben verzameld, terwijl bovendien ook zijn informatiebronnen ter sprake kwamen. Zo werd als een der voornaamste getuigen een beroepsofficier van een tankbataljon gehoord, die kennis droeg van de operatiebevelen van dat onderdeel dat uiteraard in NAVO- verband opereert en met wie ver dachte volgens de dagvaarding con tact had gezocht teneinde hem gege vens te ontfutselen. Aan verdachte worden alleen „voorbereidende han delingen tot spionage" ten laste ge legd. Naar wij vernemen zal mogeiyker- wys ook tegen de betreffende officier een strafvervolging worden ingesteld. Met het Oog op deze mogeiykheid had de raadsman van deze officier de rechtbank verzocht tot de behande ling van de zaak tegen verdachte te worden toegelaten, maar de veilig heidsmaatregelen zyn zo stringent toegepast, dat zijn verzoek is afgewe zen. Wcj Uit de aan de pers ter inzage ge geven dagvaarding zyn alle namen weggeknipt van de mensen, die direct of indirect bij deze zaak betrokken zyn. Er was aanvakeiyk bepaald, dat het requisite* van officier van Justi tie mr. R. Schimmel en het pleidooi van verdediger S. Ivens in het open baar gehouden zouden worden, op het laatste moment is ook deze mogeiyk- heid voor pers en publiek om in be perkte mate van de feiten nader ken nis te nemen teniet gedaan door de beslissing van de rechtbank, dat het hele proces behalve de uitspraak 14 dagen achter gesloten deu ren zou plaats hebben. Verdachte bekent de hem tenlaste! gelegde feiten niet zonder meer. Hem rordt venveten, dat hy voorberei dende handelingen heeft gepleegd om jeknipt vens in handen van andere agenten hebben gespeeld door gebruikmaking van „dode brievenbussen" (geheime plaatsen, waar de ene agent iets ach terlaat, dat later volgens afspraak door een andere agent wordt opge haald, byvoorbeeld in een telefoon cel). In hoeverre hy ons land met zyn informaties aan de Oostduitse ge- heime dienst werkelyke schade heeft berokkend staat voor de buitenwacht niet vast. Advertentie Alles pleit voor TELEFUNKEN Perfecte opname en sublieme iweergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. bandrecorders gegevens, waarvan geheimhouding l.i het belang van de staat was geboden, opzettelijk in handen te spelen van de Staatsveiligheidsdienst in Oost- Berlyn, behorende by de communis-, tische Duitse Democratische Repu bliek. Een dergelijke handelswijze (spio- nage) is sinds 1952 strafbaar gesteld, krachtens artikel 98a van het Wet- j boek van Strafrecht met een maxi mumstraf van zes jaar. Tot nu toe is in Nederland slechts één keer iemand vooi dit feit veroor deeld: een Tilburgse musicus, die op 24 maart 1958 wegens het uitleveren van schetsen en geografische gege vens van militaire objecten door de Bredase rechtbank is veroordeeld totj een gevangenisstraf van 4 jaar met1 aftrek, welk vonnis op 22 september j door het Gerechtshof in Den Bosch is bevestigd. Het proces had toen ook geheel achter gesloten deuren plaats. In code De Rotterdammer zou zijn acti viteiten sinds 1961 hebben bedreven. De feiten, komen er in het kort op neer dat hy uit Oost-Beriyn via de radio opdrachten in code ontving, welke hij in zyn woning in Rotter dam ontcyferde met behulp van co demateriaal, dat hem eerder tydens een door hem gebracht bezoek aan Oost-Berlijn door de staatsveilig heidsdienst der D.DJR. ter hand zou zyn gesteld. Voorts was hy by zyn arrestatie in het bezit van een vervalst Westduits paspoort. Ook zou hy correspondentie onder houden met Oostduitsers, waarbij hy zioh zou hebben bediend van onzicht bare inkt. In ons land zou hy gege- Na langdurige besprekingen heeft de Protestants christelijke ver- eniging ran kosters in Nederland met de Vereniging van kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk overeenstemming bereikt over richtlijnen met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden van de kos ters. mening, dat de crisis in de NAVO voor de samenwerking tussen de Westelyke landen, maar ook een basis om tot betere betrekkingen met de Sowjet-Unie te komen. In dit verband werd nog gesproken over het Oosteuropese voorstel voor een con ferentie tussen Oost en West over de veiligheid in Europa. Erhard en Wilson waren van mening, dat het op het ogenblik voor de Westelyke landen nuttiger zou zyn tweezydige contacten ter ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West te leggen en te besten digen. De andere drie beginselen, waar over men het eens is geworden, zyn dat niets moet worden gedaan waar door Frankrijk zyn banden met de NAVO losser zou maken dat het zelf wenst, dat Frankryk geen bevoor rechte positie in de NAVO mag In nemen zonder een daarmee overeen komende bydrage te leveren en dat de NAVO moet worden „gestroom- lynd" en gemoderniseerd. Ook de toekomst van de 70.000 man sterke Franse strydkrachten in West-Duitsland werd in Londen be sproken. Naar de mening van de Britten is het noodzakeiyk de mili taire taak van deze troepen vast te stellen voor er een besluit wordt genomen over hun nieuwe status. Zoals bekend heeft Frankryk laten weten dat het per 1 juli zyn stryd krachten in de Bondsrepubliek aan het gemeenschappelyke NAVO-bevel zal onttrekken, maar dat het bereid biyft zyn troepen daar te laten als er speciale regelingen worden getrof fen. Erhard legde by het overleg de nadruk op de politieke taak van de NAVO, die volgens hem niet geschei den kan worden van de andere teken van de organisatie. De NAVO zou niet alleen het kader kunnen zijn Deze richtlynen zyn vrywel gelyk aan die welke met het landeiyk ver band van de (gereformeerde) com missies van beheer zyn vastgesteld. Dit heeft de voorzitter van de P.C.VJC., de heer E. J. Alberts, van morgen meegedeeld op de algemene jaarvergadering van de vereniging in Utrecht. Volgens hem voldoet de salarisschaal aan redehjke eisen. De. overeenkomsi met de kerkvoog dyen omvat een grondsalaris van f. 8400 per jaar. gebaseerd op een vyftigurige werkweek. Verder krygen de kosters recht op één vrRe dag per week, vier vrije zondagen per jaar, veertien dagen vakantie, een vakan tietoeslag van zes procent en twee snipperdagen per jaar. Met de synode van de Evangelisch- lutherse kerk wordt nog overleg ge pleegd over de verbetering van de sociale positie van de kosters. De synodes van de hervormde en gereformeerde kerken zullen er by de plaatseiyke gemeenten op aandrin gen. de nieuwe rechtspositieregeling in praktyk te brengen. De regeling is niet bindend, maar de heer Alberts hoopt, dat de plaatselyke gemeenten zich moreel verplicht zullen voelen, haar toe te passen. By de laatste enquête naar de rechtspositie van de Nederlandse kosters is gebleken, dat ongeveer de helft van hen nog ver beneden het sociale minimum werd betaald. In vele kerken, aldus de heer Alberts werkt de koster tachtig negentig uur per week. De waardering voor het kosterambt laat volgens hem in de diverse ker ken wel wat te wensen over. De koster is vaak en overdag, en 's avonds en 's zondags in touw, of, om met de heer Alberts te spreken, men kan hem tegenkomen in stofjas, colbert (met zijn vtouw als onbetaal de assistente) of jacquet. Op de vergadering van de (735 leden tellende) P.C.V.K. hield ds. C. P. Hoekema, doopsgezind predikant in Haarlem, een inleiding over „De drie k's", koster-kerk-kerkeraad". ROTTERDAM. 24 mei Veemarkt: Aanvoer totaal 3888, weekaanvoer 5122 vette koeien en ossen 150, gebruiks- vee 660. vertte kalveren 290. graskal veren 89. nuchtere kalveren 1885. paarden 20, veulens 1. schapen of lam meren 120. weidelammeren 651, bok ken of geiten 22, prijzen: vette koelen lot. per kg.) extra kwal. 460495, le kwal. 410450, 2e kwal. 380410. 3e kwal 350370. vette kalveren (ct per kg.) 330—360, 310—330, 285305, 275 285. varkens (lev. gew., ct. per kg.) stieren (ct. per kg. alle kwal.) 380 435. worstkoeien (ct. per kg) 340— 360. kalf- en melkkoeien (f per stuk) 10501450. vare koelen f per stuk) I 9501300. vaarzen (f per stuk) 825 1025, pinken (f per stuk) 625775. graskalveren (f per stuk) 450— 825. nuchtere kalveren (ct per stuk) 150 165, mestkalveren (f 0er stuk) 75135 slachtpaarden (ot. per kg) 320360. schapen (f per stuk) 90—120. lamme ren (f per stuk) 60—85. Marktover- zioht vette koelen aanvoer korter han del lui. pryzen als gisteren, kalf- en melkkoeien als vorige week. stroef, on veranderd. vare koeien gewoon, rede lijk. ruim prijshoudend, vaarzen en pinken kleiner, traag, onveranderd, graskalveren korter, kalm stabile, vet te kalveren ruimer, redelijk. Iets beter, nuchtere kalveren kleiner, stug. ge drukt, slachtpaarden gewoon, traag, even minder, schapen en lammeren als vorige week, flauw, vooral niet ho ger. weide- en zuielammeren groots willie. eoed prlishoudend. AALSMEER. 23 mei Bloemenvei ling. Oerbera Der stuk 4653. Violie ren 1824. Pioenen 2026. Chrysan ten tros bos 280480. Fresia 160— 205. Iris 155220 SnUgroen 125205 Tulpen 90—115. Lathyrus 120—150, Anemonen 4658. Gladiolen 320490 Colville! 270380. Pvrebhrum 120 145. An Iers oer stuk Rood 3643 ro se 32—39. wit 28—31. Orchid Beautv 3239 gemened 3039. Taneerine 26 31. Farah DIba 3240. Arthur 27 30 Keefer 3135. Rozen Roselandia 3641 Parel van Aalsmeer 4823. Geh. Duisburg 2734. Towny Gold 2125, Baccarat 52—67, New Yorker 17—24, Carol 21—26. Carnet 24—28. Pink Sensation 3641 Super Star 52 64. Nymph tak 4456, Valeta 1826 BODEGRAVEN. 24 mei Kaas markt. Aanvoer 35 partyen Goudse kaas, prijzen: le kwal. 3.463,55, 2e kwal. 3.253.45, extra kwal. 3.75, han del matig. BOSKOOP. 23 mei Bloemenvei ling: Newyorker 620—540440. III 220—260, kort 80. Vierlanden 460— 380—220. Butterfly 380—200—110, Duisburg 190—260110. gemengd 120 190. White Butterfly 740 Pink Sen sation 530. Fire King kort 110. I 350 270160. Polvantha 310170100. Valeta 220—150. Nymph 160. Anne Wheatcroft 360—180. White Jewell 370120, Sweetheart 25013085. kort 5155. Fire King extra 460, Rho- do Catawbiense 250 per bos. Alluin 45 per bos. LISSE, 23 mei Groene bloem bollenveiling. In Voorhout werd on der directie van N. V. Holland's Bloembollen Huis Lisse een velling gehouden van groen te veld staande tulpen. De stand van de bollen was goed tot matig, de kooplust was vlot Tulpen per r.r. Galatta 45 White Vir gin 20. Krelage's Triumph 17. Olaf 21, China Plmk 27, Gudeshnlk 18, Do ver 22. Hermlene 23. Golden Harvest 20. Edith Eddy 19. Uitslag groene vellllng te Noord- wijk en Katwijk. Voor deze veiling was grote belangstelling. De gewas sen stonden van best tot zeer matig. Tulpen en narcissen per r.r. Grand. Due 100. Parade 45 Erica Morlnl 33. Gen. de Wet 40. Oriënt Express 45. Roland 32. Lustige Witwe 19. Narcise Gernanium 30. RIJNSBURG. 25 mei Groentevei ling: Waspeen bl 6050—6750. Al 4000 5550, All 15502350 prei 15003600 100 kg. radijs 2000—2200. peterselie 2500. Uitjes 900—1400 100 bos. RIJNSBURG. 23 mei Bloemen veiling Flora. Latherus 80120 Dui zendschoon 100135. Fresia's Golden Yellow 120—160. Snow Queen 130 140, Mozart 250260, Stockholm 130 150. Irissen Domlnator 120130 Wedgewood 80—120, Proff. Blauw 280 Imperator 150160, Damast 6070 Ranonkels 80—90 per bos. Pioenen 2000, Robinson 400-500, Margrieten 250350, Anemonen 300400, Am an jers Sim rood Sim rose Sim wit en diverse anjers 2500—3400. Violieren 1500—2000 Red King 500—800 per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 mei Groenteveiling waspeen (per kist) Al 4 809.30 A2 3.007.80. Bl 11.80 1480. B2 2.603.30, Cl 6.00, C2 2.60 4.50, andyvie 63—87, komkommers (per st.) 2245. kroten (per bos) 54 60. rabarber 3339. sla (per stuk) 1321. spinazie 2748, prei I. 36— 40 II. 2333, tomaten (per bakje a 6 kg) 4.8011.50, uien (per bos) 6 10. radijs (per bos) 1821. peterse lie (per bos) 2229. krulpeterselle (per bos) 10. selderie (per bo6) 1724 aardbeien (per doosje a 200 gr.) 89. Aanvoer waspeen 116.000 kg.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13