Wat gaat u vanavond opsteken? Ruim 5400 padvind(st)ers liepen de St. Jorismarsen ANIB in Leiden bestaat 20 jaar DR. EINAAR BIJ START Molenliefhebbers maken boottocht Hunter King Size? Hunter filter? Toelatingsexamen Leids Gymnasium Vier ere-leden Mij der Ned. Letterkunde MAANDAG 23 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Padvinderij is een levende zaak" Dank zij het goede wandelweer, de uitstekende voorbereiding en organi se zijn de Nationale Sint-Joris- marsen, die dit jaar voor de twintig- iU maal gehouden werden, een groot ucces geworden. Nog nimmer te loren hadden zich zoveel deelnemers lemeld, n.l. 5407. Aan dit wandel- eitnement was bovendien een Suri- ujms feest verbonden. Na ontvangst van de gasten in het ietshuis kondigde een kanonslag a begin van het officiële deel aan. fc&oudse Band sloeg de roffel en de Sen maakten hun opmars naar slotvijver van het kasteel „Oud- elgeest", dat als startplaats was tgekozen. „Hoort zegt het voort" onk uit duizenden monden. Hierna het woord aan de voorzitter van k Plaatselijke Commissie Oegstgeest, de heer G. H. W. Lignac. Hij verwel- [omde de gevolmachtigd minister an Suriname dr. J. F. E. Einaar, de ico-burgemeester van Oegstgeest, de eer J. F. M. Steenmetser, wethouder v. d. Voet en de gemeentesecreta- ts, de heer Jac. de Visser, voorts de bofdcommissaris N.P.V. de heer E. J. H. Volkmaar. de presidente van iet Ned. Padvindster Gilde, mevrouw I. A. den Haan—Groen, de vertegen- foordigster van de Ned. Gidsenbe- ireging, mej. R. Teggela en vijf dis- Ictscommissarissen. De heer Lignac telde vast, dat de Nederlandse jeugd e weinig afweet van Suriname en ichtte het daarom nuttig dat de ebondenheid met de jeugd van iuriname hier wordit gedemonstreerd. Padvinderij is een levende zaak, die e wereldbroederschap poogt te be- orderen". Hij bood dr. Einaar ten- ilotte een herinneringsgeschenk aan. Ir. Einaar op zijn beurt verklaarde fe uitnodiging om deze marsen te ipenen graag te hebben aanvaard, omdat hij steeds bereid is te komen waar iets belangrijks te doen is voor ie jeugd, of dat nu in Nederland, Suriname of de Antillen is. „Men moet elkaar beter leren kennen en laarderen. Het is nuttig de Neder - andse jeugd ertoe te bepalen dat er »k jeugd is aan de overzijde van de oceaan, waarmee men in koninkrijks- trband gebonden is". Denkend aan Advertentie Zoekt U een goed ANKER HORLOGE Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. '«Maandags gesloten. Officiële publikaties burgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter openbare kennis, dat purende drie maanden voor een ie- laü de gemeentesecretarie, kamer if. ter lezing is neergelegd, de door dezer gemeente in zijn ver- |«frlng van 27 december 1965 vast- Efelde Verordening op het stads- "®oon 1965. J*®® verordening treedt met ingang ^de derde dag na heden in wer- Lelden, 21 mei 1966. Zo druk was het zaterdagmid dag in de tuin van Kasteel „Oud- Poelgeest"van waaruit de St.- Jorismarsen begonnen. (Foto L.D./Holvast) nige Boskabouters, Heemstede: 3de pr. St.-Agnes, Zoeterwoude; 4de pr. Duivenvoordegroep. Voorschoten: 5de Telegram Bijzonder ingenomen waren de organisatoren van de Natio nale St.-Jorismarsen met het telegram, dat zij zaterdagmid dag uit Beiroet ontvingen. Het telegram was verzonden door de vroegere wnd. districts commissaris, oubaas Molenaar, die de deelnemers aan deze mar sen veel succes toewenste. pr. Lydia groep, Leiden; extra prys Zonnestraaltjes, Oegstgeest. 7',4 km welpen: 1ste pr. De Dauw trappers. Leiden: 2de pr. Tarsius groep, Warmond: 3de pr. De Spaar- negeuzen, Heemstede; 4de pr. St. Lodewijk, Leiden; 5de pr. Pr. Irene, Beverwijk; extra pr. St.-Joseph, Warmond. 15 km padvindsters: 1ste pr. Neeltje Jacoba, Heemstede; 2de pr. Senioren Elfregi, Overveen; 4de pr. Koetilang, Caprera, Bloemendaal; 3de prys Heemstede; 5de pr. Marnix Boisot, Leiden; extra prijs Puntenburg, Lisse. 15 km padvinders: 1ste prijs De Dauwtrappers. Leiden; 2de pr. Lisser Kaninefaten, Lisse; 3de pr. Pr. Irene Heestede, 4de pr. Dauwtrappers, Lei den; 5de prijs Die Kantanky's, Gou da; extra prijs Tjarda, Hillegom. Bands: 1ste pr. NPV, Den Haag; 2de pr. NPG, Gouda; 3de pr. NPG, Den Haag. Verstkomende groep: extra prys Jacinthagroep, Driebergen. Grootste groep: extra prijs St.-Zita Boskoop. Door het merendistrict Een veertigtal molenliefhebbers onder Zoeterwoude. de Hondsdijkse Dr. Einaar achter de micro foon, even voordat de padvind- (st)ers van start gingen. (Foto L.D./Holvast) St.-Joris eindigde dr. Einaar zijn openingswoord met de opwekking: „Padvinders streeft naar het goede, met uw daden zult u het kwade ver slaan". Het „Sint-Jorismarslied" werd ge zongen en het startsein voor de wan delaars gegeven. De algehele en marsleiding waren in handen van de heren Tierolf, B. G. v. Ingen Sche- nau, B. van Ingen Schenau en van mej. Schimmel. Voor het bordes van het kasteel werd een band-concours gehouden en op een platvorm trad op het „Guyana"-orkest met kottamissies. Deze verhoogden met hun dansen de feeststemming. Er was bovendien een Surinaamse markt. Men kon van pinda-soep en Surinaamse hapjes genieten. Inmiddels verlieten alle wandelaars het park voor de 7% km route, die geheel binnen de Oegstgeester gren zen bleef. Naar Katwijk De deelnemers aan de 15 km-mars verlieten via de Rijnzichtweg en Rijnsburgerweg de gemeente Oegst geest en marcheerden via de Sandt- laan en Molentuinweg naar Katwijk. Langs Kanaaldijk en Noordwijkerweg ging men over Rijnsburg om ten slotte via de Rijsjes en de Almonde- weg de Oegstgeester Dorpsstraat te bereiken. Er moesten heel wat drukke ver keerspunten worden overgestoken. Daarvoor had de Rijkspolitie in Oegstgeest acht verkeersposten be trokken. De afdeling Oegstgeest van de EHBO heeft geen enkel ernstig ongeval behoeven te behandelen. De radiocontrole dienst werd op de weg verzorgd door de Ewout Joppesz- groep uit Leiden. Uitslagen Het secretariaat had by de bin nenkomst van de groepen handenvol werk om de jury-rapporten te bestu deren en de prijzen toe te kennen. De volledige uitslag is als volgt: 7J£ km kabouters: 1ste pr. Eikel- dopjeskrlng, Haarlem; 2de pr. Zon- heeft zaterdag onder auspiciën de Rijnlandse Molenstichting een boottocht gemaakt door het meren district van de Brasem en de Kaag langs enkele molens, die de Stichting in bezit heeft, al of niet gerestau reerd of in verschillende stadia van restauratie. De heer Bicker Caarten, voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting, vertelde onderweg het een en ander van de verschillende molens en het trof, dat ook de heer H. Verbey uit Hoogmade, een deskundige op het ge bied van molenbouw- en reparatie, zich onder de deelnemers aan de trip bevond. Onder hen waren ook de burgemeesters van Alkemade en Woubrugge, resp. de heren Smolders en van Wageningen, die beiden deel uitmaken van het stichtingsbestuur. Het gezelschap vertrok 's morgens per rondvaartboot van de Wilhelmi- nabrug. Gevaren werd door de Does naar Hoogmade langs de Doeshof- molen, de Doesmolen, de Gros- of Voorofsche molen en de VIietmolen. De laatste molen, nog zonder wie ken, is geen eigendom van de stich ting, doch wordt wel door haar her steld. Na de wijde AA te zijn opge varen, werd aangelegd ln Woubrugge voor de ochtendkoffie. Over het Braassemermeer werd via Oude Wetering vervolgens koers gezet naar de Kagerplassen langs de Waterloosmolen naar de Kaagsocië teit. Hier werd van een welaange- richte broodmaaltijd genoten en een wandeling gemaakt naar Oud-Ade om een bezoek te brengen aan de Vrouwe Vennemolen. Hier konden de deelnemers aan de excursie zien hoe een wipmolen door de molenaar naar ae wind wordt gezet en in werking gesteld. Na de wandeling terug door het prachtige landschap van wei en water werd naar de Boterhuismolen geva ren. Ook hier liet de molenaar de wieken draaien in de straffe wind en konden de bezoekers 't draaiende molenwerk ook eens „binnen" bekij ken. Door de Zijl ging het toen ver der stadswaarts om tegen rond vijf uur het punt van uitgang weer te bereiken. De deelnemers hebben ken nelijk van de tocht door water en wind genoten, hoewel niet alle mo lens, die de Rijnlandse Molenstich ting in eigendom of beheer heeft, konden worden bezocht. De stich ting bezit n.l. behalve de reeds ge noemde molens, de Zwanburgermo- len onder Warmond, de Nieuw- Groenendijkse molen langs de Rijn bij Hazerswoude, de „Zelden van Passé" aan de Meerburger Wetering Voor de laatste maal De vete ranen van het Britse leger uit de erste wereldoorlog hebben gisteren voor de laatste maal door Londen gedefileerd. Het aantal overgebleve nen is te gring om de traditie voort te zetten. Vorig jaar waren er enkele honderden, maar omdat het ditmaal de laatste keer was marcheerden er ongeveer zeshonderd mee, versterkt door 350 veteranen van Duinkerken in 1940. De deelnemers noemen zich „The old contemptibles" (de oude verachtelyken)omdat Keizer Wil helm van Duitsland in 1914 zou heb ben gesproken over het „verachtelij- legertje" van Engeland. De scheldnaam is door veteranen tot een erenaam gemaakt- molen op het grondgebied van Kou dekerk en de Hogewegse molen bi) Noordwijk. Desalniettemin kwamen de tocht genoten onder de indruk van het werk van de Rijnlandse Molenstich ting: het bewaren van de ondergang en de conservering van de nog over gebleven molens in het waterrijke gebied van Rijnland. dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak Wapensmokkelaars De West- duitse grensbewaking heeft in de buurt van Dachau in Beieren vijf Turken aangehouden, die uit Mun- chen afkomstige munitie voor ma chinepistolen een 150.000 patro nen in de dieselolietank van een Turkse vrachtwagen wilden verstop pen om deze het land uit te smokke len. Asiel Vijf Poolse passagiers van ït Sowjetrussische schip Latvia hebben in de Griekse hoofdstad Athene politiek asiel gevraagd. Twee van hen zijn ingenieurs en een an- is een musicus. De vijf Polen zijn zich zaterdag, nadat de Latvia vertrokken was, op het hoofdbureau an politie komen melden. Over hun verzoek is nog niet beslist. Tot de eerste klass van 't Stedelijk Gymnasium te Leiden zyn toegelaten Wessel Abcouwen, Marielle v. Agge- len, Pieter Barendse te Oegstgeest, Joosje v. Bekkum, Marinus Boe- re, Henk Brugman, Piet Burggraaf, Henk Claas te Leiderdorp, Pieter van Dishoeck, Peter Entzinger, Jaap Eysink Smeets te Voorschoten, Harm Frielink, Dik Gaasbeek, Harriët van de Geer, Omko Geertsema te Wasse naar. Wibo van Gennip, Claudia Gerlach te Warmond, André Gille- baart, Rein de Graaf, Marianne de Groot te Leiderdorp, Frans Hage- doorn, Timon van Haeften te Leider dorp, Robert Jan Hageman te Zoe terwoude, Jan Heemskerk te Noord- wijk B., Ronald Heemskerk, Jonneke van der Heide, Hans de Heiden, An- nemarijke van Ingen te Warmond, Wibo Joustra, Christiaan Karman te Voorschoten, Wim Kasteleyn, Os wald Knaap te Leiderdorp, An ja Kooreman, Peter Lens, Jan Joris Loeff te Voorschoten, Frans van Loenhoud, Marcel Maas, Ronald Mackenzie te Oegstgeest, Boy Majo- j lée, Nico van Meerkerk, Janine Me- lai, Jacob Meyer, Katherine Miller te Zoeterwoude, Eric van der Moo- ren, Mirjam Mulder te Oegstgeest, Robin Nieboer, Anneke Poels te Lei derdorp, Pieter van der Pot, Michiel ten Raa te Oegstgeest, Kurt Reek- man, Jan Willem Reintjes, Dorlen Roorda, Frits Schöler, Marten Schreuder, Herman Selier, Louis Smit, Paul Sorgedrager te Voorscho ten. Maartje Splinter. Christopher Stam, Japke Stol, Jan Stuyfzand, Marian Teer te Voorschoten, Pieter Thoenes, Ben Verlint, Anton Ver steeg te Leiderdorp, Hanneke de Vries te Leiderdorp, Jaap de Vries Lentsch te Oegstgeest, Anna Walra ven, Ronald Wendt te Oegstgeest, Guido Wilbers te Voorschoten, Aad de Wit te Voorchoten, Aad de Wit te Voorschoten, Jan Harm Zwave ling, Jos Zwikker. Waar geen plaats naam vermeld werd is deze Leiden. Twee kandidaten afgewezen. Van der Hoogtprijs 1966 voor de Vlaming Gust Gils In haar zaterdag gehouden ledenvergadering, heeft de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde benoemd tot erelid: prof. dr. P. C. A. Geyl, oud-hoogleraar in de geschiedenis aan de universi teit in Londen, van 1919 tot 1936, daarna» tot zijn emeritaat, aan de universiteit in Utrecht (gedurende de bezettingsjaren verbleef prof. Geyl in de concentratiekampen Buchenwald, Haren en St.-Mi- chielsgestel), dr. F. K. H. Kossmann, oud-bibliothecaris van de bibliotheek in Rotterdam, lid van de Rijkscommissie van advies in zake het bibliotheekwezen en auteur o.a. van een der drie gedenk boeken die ter gelegenheid van het gevierde tweede eeuwfeest van de Maatschappij zijn verschenen, Julien Kuypers, Vlaams roman cier. oud-secretaris-generaal van het Ministerie van Openbaar Onderwijs en ere-minister van België, en Gerard Walschap, Vlaams schrijver van toneelstukken en romans. De Maatschappij der Ned. Let terkunde heeft voorts besloten de Van der Hoogt-prys toe te ken nen aan de Vlaamse dichter- schryver Gust Gils, voor zijn ge hele oeuvre. Gulst Gils is in 1924 te Ant werpen geboren. Zijn eerste poëzie en proza, verscheen in het tijdschrift „Gard Sivik" waarvan hij een tijd lang lid der redactie is geweest. La ter ook in „Podium" en in „De BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ingrid Maaike «dr. v. C. Petera en M. Schreuder; Petrus Nicolaas Hendrik Maria z. v. J. Gordijn en A. M. Rie- beek; Roderlk Christiaan Patrick z. v. N. A. Blom en J. C. Warmond; Paul Simon z. v. D. H. de Beer en E. Lind- hout; Robertus Jacobus Petrus z. v. J. P. M. Janson en A. M. H. Overdevest; Hlllart Johannes z. v. J. Wagemakers en J. T. Kramer; Jan Maarten z. v. J. R. Kranenburg en C. B. de Heus; Lu cas Anton z. v. A. A. P. van der Geest en J. P. Mulder; Annemarle dr. v. J. H. Segaar en H. P. Olivier; Catharina Maria dr. v. J. L. J. Persoon en A. C. M. van Schie; Nicolaas z. v. N. Koo- men en F. BlLnQcsma; Ilona dr. v. C. Hoek en M. Siera; Freddy z. v. G. van der Vos en J. J. Matters; Elisabeth Maria dr. v. P, van Roode en M. van der Poel; Cornelia Maria z. v. B. P. J. Hoogeveen en C. C. M. van der Meer; Johanna Elisabeth Miranda dr. v. K. v. Proosdij en A. Kukler; On no Frederik z. v. J. G. Matheijsen en J. van der Bos; Femke dr. v. M. Beekma en E. de Jong; Jan Cornells z. v. C. J. Bos en M. van Klaveren; Dirk z. v. C. Vooija en J. C. van den Oever. Receptie en feestavond Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeling Lei den van de Algemene Nederlandse Invalidenbond heeft het bestuur zaterdagmiddag in de foyer van ,,Den Burcht" een zeer druk be zochte receptie gehouden. Vele bloemstukken, geschenken, schriftelijke gelukwensen en een stroom van receptiegangers gaven blijk van warme gevoelens, die men in brede kring zowel in als buiten Leiden voor de Jubilerende afdeling en haar bestuur koestert. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter, de heer H. Pannekoek, dat de afdeling in maart 1946 op ini tiatief van de heer P. Lepelaar werd opgericht en met 29 leden van start ging. Een van de hoogtepunten in het 20-jarig bestaan was, aldus de heer Pannekoek de oprichting van de zwemschool in 1952, waardoor in samenwerking met de Leidse afde ling van de K.N.IJ3. en de door de Leidse watervrienden geleverde in structeurs ruim 200 minder-validen een zwemdiploma behaalden. Na nog te hebben gememoreerd, GEHUWD M. Siera en J. J. M. Devilee; L. J. de Wit en C. M. Uitermark; M. Blanken- stein en 8. C. Schlagweln. OVERLEDEN J. W. IJdo 72 Jaar man; T. Spijker 59 jaar man; B. E. Muller 80 Jaar vr.; J. N. Teunissen 6 dagen zoon; H. A. Peter 71 Jaar man; A. C. E. Mazurel 83 Jaar wed. van J. W. van Weerden; M. A. Vlaardingerbroek 70 Jaar man. dat de afdeling vele malen met suc ces bemiddelde bij het aanschaffen van invalidewagens, zeer veel deed op 't gebied van de revaliditeit en thans ook tegen sterk gereduceerde prijzen vakantiereizen voor de leden organi seert, bracht de heer Pannekoek het gemeentebestuur tot slot nog hulde voor haar belangstelling voor en steun van het afdelingswerk. Tegen het eind van de receptie kwam bugemeester Van der Willigen van Leiden zijn gelukwensen aanbie den. Zaterdagavond kwamen de leden en genodigden in de grote zaal van „Den Burcht" byeen om met een luisterrijk feestprogramma het 20- jarig afdelingsbestaan gezamenlijk te vieren. De voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer M. Beem, richtte een dankwoord tot de instructeurs (tri ces) van de zwemschool t.w. de da mes C. A. van Oosten, M. Passchier- Vink, J C. Lepelaar, Th. C. van Kuijk en de heren W. M. van Kam penhout, R. Pijnaken en A. J. Harte- veld. Hij overhandigde dit zevental als bewijs van de erkentelijkheid, die de bond voor hun werk koestert, de bondsspeld van verdienste en de hierbij horende oorkonde. Vlaamse Gids." Voorts deed hy dichtbundels het licht zien, o.a „Zie hier een dame" (1957) „Anonieme twintigste eeuw" (1959), „Gewapend 0*963) en partituren" J. W. IJdo overleden Velen in en om Leiden zullen met leedwezen kennis hebben genomen van een advertentie in ons Blad van zatredag J.l. waarin kennis werd ge geven van het overlijden op 72-jarige leeftijd van de. heer J. w. IJdo, een bekende figuur in de kringen van de Leidse drukkerspatroons en in de plaatselijke gemeenschappen van Leiden en Oegstgeest. De heer IJdo, die gedurende vele jaren aan het hoofd stond van de bekende drukkerij aan de Hoogland se Kerkgracht, verzorgde tal van jaargangen van de almanak der Ver. van Vrouwelijke Studenten, drukte de proefschriften van honderdtallen pro movendi en genoot ook grote bekend heid als de uitgever van de jaarlijkse feestwijzer van de 3 October-Vereni ging, van welke vereniging hij ook enkele jaren bestuurslid was. Hij stelde er altyd een eer in zijn zake lijk devies „Tempo-Service" tot een axioma te maken en ontelbare rela ties bewaren daaraan een dankbare herinnering. Goed vaderlander als hij was, wist hij ook in de bezettingsja ren de juiste plaats te bepalen, zo dat hij ln de organisatie van de on dergrondse strijdkrachten een voor aanstaande positie innnam. Zeer velen in onze stad zullen zyn vriendelijke en goedhartige persoon lijkheid in ere gedenken De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft ln alle stilte plaats gevonden. R.-k. Ly eeum „St.-Bonaventura" De volgende kandidaten werden na het tweede toelatingsexamen als leer ling toegelaten; Henk Elsgeest, Roe lof arendsveenAnton Hazes, Leiden; Kees Hosman, Leiden; Lodewijk de Jong, Oegstgeest; Franky Kneefel. Noordwijkerhout; Anton Montagne. Leiden; Dick Witteman, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3