Economie in gevarenzone i lüirin Kent vervangt Margaret anders dan andere HET KAN NIET DOORGAAN MET DE LONEN EN PRIJZEN ALS TOT NU Met tact bijsturen VRIJDAG 20 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA I Knokke-ploeg (Van onze r.t.v.-medewerkster) Knokkeploeg is een verandering eekomen: in plaats van de officieel al aan het Nederlandse volk voor gestelde Margriet Piening. oftewel Margaret, heeft Lou van Rees. on der zachte druk van Philips' grammo- foonmaatschappü Phonogram Karin Kent aangewezen om ons land me de te vertegenwoordigen op dit Bel gische songfestival. Wat Margaret be treft: dit jonge sterretje, dat nog nauwelijks zaal- en televisie-er varing had. van wie het eerste plaat je dezer dagen is uitgekomen, voelde zich zelf ook onzeker na de voor haar wat onplezierige ervaring die zij had eehad op de jeugdlanddag van de A.V.R.O. Tegen zoveel rumoerige tie ners was zij niet opgewassen. Karin Kent, het meisje in het groen zoals rij genoemd wordt, is thans 21 jaar. Dezer dagen heeft zy juist haar f- vierde plaatje gemaakt. „Dans nog een keer met my", en „Het is te laat". Zij kan bogen op ruime plan- pkenervaring en ook de televisie en *0fc radio kunnen haar geen ontzag meer inboezemen. Studentencabaret in Amsterdam Amsterdam heeft weer een eigen studentencabaret: het is eind vorig jaar opgericht en het treedt voor het eerst op 21 mei op in het Hiltonho- tel in Amsterdam in het kader van een cabaretserie ter gelegenheid van het lustrum van de Unitas Studio- sorum. Het Amsterdams Studenten Cabaret bestaat gedeeltelijk uit me dewerkers die de afgelopen twee ja ren het studentencabaeret „La pie qui chante" vormden. De leden van het A.S.C. beogen iets nieuws te jhrengen. In plaats van het gebrui kelijk schema liedjes schetsje ^conference brengt het een show, die Tmen zou kunnen kwalificeren als een •cabareteske musical. Aan het karak- 'ter van 't eerste programma dat „En nou allemaal eruit" heet, ligt de idee ten grondslag dat cabaret in de eer ste plaats een vorm van amuse ment is. Met behulp van teksten en muziek van eigen mensen en bo- rendien gebruik makend van de vele nstrumenten die de medewerkenden bespelen, wordt gestreefd naar ple- jier aan beide kanten van het voet licht. Poëzie enerzyds en absurditeit nderzijds zijn hierbij de voornaam- je middelen. Deze twee elmen- m zijn de dekmantel voor wat in |t cabaret wezenlijk essentieel is: itiek en satire. :t eerste programma heeft als jangspunt: Amsterdam hoe het anders. Een gesprekje met medewerkers kunt u vanavond in V.P.R.O.-radio programma jnduit beluisteren. Na 21 mei gaat it gezelschap op tournee door het Advertentie 1 NEDERLAND I NCRV 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur TM, tienerprogramma 7.35 uur Beverly Hillbillies, t.v.-film 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Muziek van The Beatles 9.05 uur Zo te zien, kunstprogramma 9.35 uur De kleine muizen, eenakter 10.15 uur Attentie, actualiteiten 10.40 uur Ds. O. Jager 10.45 uur Toeristisch programma 10.50 uur NTS-journaal 10.55 uur Sluiting i NEDERLAND II VPRO constante kwaliteit 8.25 uur 8.55 uur 9.40 uur 10.05 uur 10.10 uur Nieuws in het kort. NTS Patrouillewagon 54. t.v.-film Vorm en functie Onaantastbaar, t.v.-spel 100 jaar Volksonderwijs NTS-journaal Sluiting winkelier naar het handige Caballero-etui i 0.45 N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos: (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. ^lOp het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. enslange schriftelijke garantie F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 lEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 Levf N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos verklaarde gistermiddag: ..Wij staan niet bekend als economische pessimisten, maar ook in onze kring wordt nu duidelijk, dat wij de gevarenzone naderen". De heer A. H. Kloos sprak op het vijl jaarlijkse congres van de Al gemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond in het R.A.I -congrescentrum in Amsterdam. Volgens de heer Kloos is dit jaar één ding duidelijk geworden: het kan niet doorgaan met lonen en prijzen als tot nu toe. Wij zitten met de economie in een kritieke zone". ren van volkomen stagnatie van de economische groei, voor de werkne mers ongunstige consequenties heb ben. Hü betoogde, dat het er nu op aankomt hoe het bijsturen gebeurt. Het moet zich naar zijn mening zo voltrekken, dat de economische groei in stand blijft. Dat betekent dat het tijdig moet gebeuren, voordat er al te zware klappen in het bedrijfsleven vallen. De heer Kloos stelde daarbij als voorwaarde, dat het bijsturen psychologisch ver antwoord moet gebeuren en dat het aanvaardbaar blijft voor alle groe pen die er bij betrokken zijn. Zon der aanvaarding van deze voorwaar- Loonplafond Er is geen enkele aanleiding voor I een paniekstemming, maar het te kort op de betalingsbalans is zo dui delijk ana het stijgen, dat er vol gens de heer Kloos iets moet ge beuren Een regering, die werkeloos zou toezien dat een tekort op de be talingsbalans permanent zou blijven, is geen knip voor de neus waard. Voor de vakcentrale, die deze gege vens aan zijn laars zou lappen, be hoeft men al evenmin waardering te hebben. De heer Kloos zei, dat een herhaling van 1957, toen enkele jaren van grote betalingsbalanste korten werden gevolgd door twee ja- Rode lamp gehesen voor autobus C.A.O. C.A.O.-bepalingen onverbindend 1 Minister Velrilrnmn (Knrinlp 7.a. rlprnpminppn. omdat de loonkc Minister Veldkamp (Sociale Za- heeft op advies van het Colle- van Rijksbemiddelaars wederom ikele c.a.o.'s bepalingen onverbin- Öid verklaard. Het betreft thans ié voor het schoonmaakbedrijf en g glazenwassersbedryf. In de c.a.o. voor het schoonmaak- i'ijf is tegen de regels in de mi- ium-inkomensnorm in de loon- lal voor loongroep 1 verwerkt en c.a.o. voor het glazenwassersbe- f bevat een loonkostenstijging 13,25 pet, wat ontoelaatbaar '"jfordt geacht. *let ,Colle6e van Rijksbemiddelaars inmiddels ook bezwaargemaakt de c.a.o.-autobusdienston- dernemingen. omdat de loonkosten stijging daarin boven de zeven pro cent uitgaat. Zoals gemeld, zijn werk- gevers- en wer knomersorganisa - ties behalve een verhoging van de functieionen met 7 procent, twee extra periodieke verhogingen (1 ja nuari 1966 en 1 januari 1967) over eengekomen. teneinde de voor het personeel van de streekvervoersbe- drijven geconstateerde achterstand te kunnen inhalen. Deze achterstand is berekend op gemiddeld f 12,50 per week ten opzichte van het bedrijfs leven en op f 17,- ten opzichte van de chauffeurs van de gemeentelijke vervoersbedrijven. De heer Kloos zei voorts, dat de re gering op dit moment de schijn wekt de nadruk te willen leggen vooral tijdig te willen zijn met het ingrij pen, maar daarbij verliest zij ech- j ter de psychologische kant teveel uit het oog. De N.V.V.-voorzitter vond het niet nodig er doekjes om te win den, dat de regering speelt met de gedachte van het afkondigen van een loonplafond op korte termijn. Het N V.V. kan zich niet voorstel len, dat het ingrijpen van de re gering zich daartoe zou gaan be perken. Waarschijnlijk zal er ook op ander terrein dan wel ingegrepen worden, waardoor ook het prijsver loop meer dan tot nu toe het geval was in de hand wordt gehouden. Familieberichten (ontleend andere bladen) Geboren: Jola-Schuddeboom, zn, Bussum: Schmeink-Koekman. dr, Amsterdam. Getrouwd: B. F. Maa6 en P. Jan sen, Bilthoven. Overleden: A. Lorch, vr, 77 jr. Am sterdam; J. M. Ie Grand, mn, 73 jr, Den Haag: T. H. Jape, mn. 74 jr. Groningen; A. Witteveen-Obdeijn, vr, 50 jr, Den Haag; J. J. van de Leuv, mn. 69 jr. Scheveningen. Films uit de oude doos worden op het ogenblik in Den Bosch vertoont, waar ter gele genheid van het Benelux-film- festival een antieke bioscooptent i is verrezen. Als explicateur fun- geert Louis van Gasteren twee de van links), bijgestaan door, Jacqueline van Gasteren (links) en Verft Dixon (rechts) en ..Sandwichman'' Arie Vught (op de achtergrond) A. H. KLOOS kritieke situatie Onbillijkheid Ook de overheid zelf, die een zeer ambitieus programma in één jaar heeft trachten te verwezenlij ken, zou volgens de heer Kloos mis schien het tempo iets willen verla gen. Het bedrijfsleven zal zijn al te grote investeringsdrang. die alleen maar tot verdere opvoering van de spanning DP de arbeidsmarkt leidt, moeten intomen. De heer Kloos vroeg zich af of dit programma op korte termijn te realiseren is, zon der grote psychologische spanningen op te roepen. IIij gaf te kennen, dat het afkon digen van een loonplafond een grove onbillijkheid inhoudt voor de con tracten, die nog moeten worden goedgekeurd. „Men kan niet tijdens de rit van paarden wisselen", zei de heer Kloos. Dezelfde beoordelings- i'ormen die tot nu toe hebben ge golden, zullen ook voor de komende - a.o.'s in acht moeten worden ge- omen. Daarmee wilde hij niet zeg- n. dat elk contract ongewijzigd eindstreep zou moeten halen. Weinig heil Wil men de medewerking van de kverenigingen om de economische twikkeling op langere termijn vei- g te stellen, zonder dat daarbij prake is van een bestedingsbeper king, dan mag van de regering be grip worden gevraagd voor een rea listisch loonbeleid in dit jaar. Op dit moment moet, volgens de heer Kloos. van ingrijpen in de loonvor ming voor 1966. bijzonder weinig heil worden verwacht. De contracten zyn veelal al al- gesloten en hij betwijfelt of de werk gevers niet zwart loon gaan beta len wat wit door de regering zal worden verboden. Het economisch effect voor 1966 van ingrijpen nu ls twijfelachtig en de kansen om voor 1967 tot een aanvaardbare oplossing te komen, worden er alleen maar sterk door teruggedrongen. De heer Kloos kondigde aan. dat de drie vakcentralen in verband met ae beslissing, die het kabinet van daag over de loonvorming 1966 zou nemen, niet van plan zijn met voor stellen. tot. aanpassing te komen. De heer Kloos ging ook in op de vraag hoe de regering aan geld moet komen om het door het NW positief gewaardeerde overheidsprogramma te financieren. Daarvoor staan naar zyn mening twee wegen open: Be lastingverhoging of de belastingver laging niet doorvoeren, of geld le nen. Belastingverhoging leidt naar zfjn mening tot nieuwe lastenver zwaringen op consumptiegoederen en het lenen van geld op de ka pitaalmarkt is op dit moment be zwaarlijk in verband met de afschu welijk hoge rentevoet. In dit verband ging de heer Kloos nog eens nader in oP de mogelijkheid van het invoeren van investeringsloon. Wanneer in het algemeen wordt overeengekomen een grens te aan vaarden van het loon dat in de con sumptie mag worden gebracht en voor de rest een vrij uitloop, mits dat meerdere tot contractueel vast gelegde besparingen leidt dan zijn wij meteen af van de betutteling bovenaf over de totale loonkos tenstijging. die contractspartijen overeenkomen. LIT HET RADIOPROGRAMMA 1 HILVERSUM I 10.55 uur I HILVERSUM II Perfecte commedia dell" arte. Het programma dat de KRO ons op Hemelvaartsdag aanbood, was geen „heldhaftig" program ma. De eerder gedane opmerking dat de KRO al op zomerreces leek te zijn gegaan, werd er door bevestigd. „Brandpunt" kwam immers met een resumé van de overigens voortreffelijke reeks reportages uit Indonesië, en het donderdagavondstuk „De knecht van twee meesters" was een herhaling van een opvoering van 15 juli 1965. Wij prezen toen (in alle toonaarden) de regis seur van het stuk, Erik Vos, die op het ogenblik als gastregisseur uitstekende kritieken krijgt in Amerika. (In Nederland konden de grote gezelschappen zo gauw niets voor hem te doen vinden, want zo gaat het hier soms). Er werd vroeger meer van de spelers geëist dan tegenwoordig, nu zij hun tekst panklaar krij gen thuisgestuurd. wy weten niet in hoeverre Erik Vos het stuk met eigen bedenksels heeft volgepropt, en in hoeverre hy gebruikt heeft gemaakt van de overgeleverde „lazzi" (toeren, kunstjes, spelvondsten) die in de loop der eeuwen door de acteurs werden bedacht en ge noteerd voor het nageslacht, en die te vergelijken zyn met de cadanzen in de muiziek. Santelli, een Frans regisseur, heeft die vergelyking met de muziek trou wens doorgetrokken naar de jazz: „Er is een volmaakt en semble, waarin ieder van de in strumenten gelegenheid krygt in een solo naar voren te komen". Dit versterkt de indruk dat Eric Vos en „De Nieuwe Kome die" een perfect staaltje com media dell'arte hebben wegge geven, met niet meer dan de eigen ervaring als achtergrond. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiU''j Advertentie Wat een verrukkelijk weefsel Super-elastisch in lengte en breedte, en toch zo wonderbaar lijk zacht en soepel. Het knelt niet, spant niet. De hele kous zit daardoor veel mooier en gladder. f 2.95 3 Sterren Nylons f 2,95 en f 1,95 Hilversum 1, 402 m VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Lichte planomuz. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Naar onze mening, crltisch commentaar. 19.00 Ronduit: voor de oudere Jeugd. 19.30 Kunstkro niek. 20.00 Nws. 20.05 Overstag, klank beeld over Veere. 20.30 Franse chan- (gr.). 20.45 Geloof in Israël, le zing. VARA: 21.00 Stereo: Concertge- bouw-ork.: mod. en klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Lichte gram .muz. 23.45 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 m KRO: 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mu ziek voor tieners (opn.). 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 De Springplank: progr. met jonge artiesten 20.00 Bariton en piano: klassieke en mod. lied. 2080 Fluit, Altviool en harp: klass. muz. 21.00 Inh.: rubriek met recente publi caties op geestelijk gebied. 21.25 Vlie gende schijven: gram.progr. voor de mil. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Höchst naar Vlissingen Sloehaven heeft het gewonnen van Antwerpen: de Westduitse kleurstof- fenfabriek Höchts-AG zal zich ves tigen in het splinternieuwe havenge bied tussen Zuid-Beveland en Wal cheren. Daarmee is de tweede che mische gigant op Zeeuwse bodem ge komen (Dow Chemical zit al een paar jaar in Terneuzen). De werkge legenheid zal hierdoor enorm toene men, maar de zorgen om de water en luchtverontreiniging houden daar gelijke tred mee, „Zeeland is in ontwikkeling", staat er in de folders van de V.V.V. De Westersohelde is het nieuwe instru ment in de Nederlandse welvaartspo li tiek. zei onlangs de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Th. Westerhout. „Maar de zeearm naar Antwerpen wordt een open riool" zeggen de Zeeuwen, die nu nog prat gaan op zuivere lucht. Toch heeft men zich beijverd om de chemische fabriek op Zeeuws terrein te krijgen. Dat is gelukt, ondanks een belache lijk lage grondprijs, die de gemeente Antwerpen aanbood (Nederland heeft daar tegenover overigens een heel in teressant aardgasdouceurtje gesteld). Höchst-AG uit Frankfurt zal in het havengebied Vlissingen-oost (officië le benaming, die door geen enkele Zeeuw wordt gebruikt) voorlopig 40 ha grond gebruiken. Deze grond lag al klaar voor een Brits bedryf, dat van vestiging heeft afgezien. De Duitse chemische industrie heeft echter in de toekomst een paar hon derd ha nodig. Op deze grond is op tie gevraagd. Maar het kan nog wel even duren voordat de fabriek er over beschikt, omdat het terrein eerst moet worden gereed gemaakt. In Zeeland is de arbeidsmarkt net zo gespannen als in de rest van Ne derland. Desondanks zal Höchst starten met een 300 werknemers Over een enkel jaar kunnen er zo'n 5.000 mensen werk vinden. Hoe men aan dat leger werknemers moet ko men is vooreerst de vraag. (Over de 4de lijn) van 1820 uur I. Peter Tsjaikowsky ..Eugene One- n" (1ste bedrijf) Lyrisch drama in bedrijven naar Alexander Puschkin. Uitvoerenden: Mlra Vershivlch. mezzo sopraan (Larina, landelgenares); Vale ria Heybalova, sopraan (Tatyana. haar dochter); Blserka Tzveych, mezzo-so- raan (Olga. haar dochter): Melanie lugarinovich. mezzo-sopraan (Fill- pyevna, verzorgster); Dushan Popo- vich, bariton (Eugene Onegin); Drago Startz. tenor (Lensky); Mlro Chan- galovlch. bas (Vorst Gremln): Alexan der Veselinovich, bas (Kapitein Trl- fon Petrovlch); Uya Gligorievlch, bas (Saretzky); Stepan Andrashevich. te nor (Trlquet. een Fransman); Koor en Orkest van de Nationale Opera te Belgrado; Dirigent: Oscar Danon. II. Nicolal Rlmsky Korsakov, Sche herazade op. 35. Suisse Romande Or kest o.l.v. Ernest Ansermet. VOOR ZATERDAG 21 MEI Hilversum 1, 402 in VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en >c. strijdl. 783 Lichte gram.muz. (7.30 >t 7.35 Van de voorpag.. praatje). 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.10 Lichte gram.muz. <8.208.30 Wegwijs, tips voor trips en vakanties). 9.10 Stereo: De Nationale Brassband uit Amster dam: klass. en mod. muz. 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Studium Gene rale, lezing (I). VARA: 10.00 ZO. 1351 gev. programma. (Om 11.00 Nws). 12.15 Lichte gramjnuz. 1287 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansl r Postdulvenber. 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Stereo: Melo dieën-Express: licht gev. muz.progr. 13.40 Uitlaat: programma voor twin tigers. 14.15 Jazzmuziek. 14.55 Voor nu en later, praatje. 15.10 Italiaanse ope ra-aria's (gr.). Hilversum 2. 298 in KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. orgelmuz. 7.30 Nws. 7.32 Geest. lied. (opn). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 DJlnn. gev. progr. (8.30 tot 8.32 Nws.). 12.00 Angelus. 12.03 Ste reo: Country and Western Express. 1284 Marktber. 12.27 Med. t.b.v. land- n tulnb. 12.30 Nws. 12 40 Overhelds- oorl.Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het ver keer. 12.50 Licht ens. (opn.). 13.15 Ca- rlonca: radio voor tieners. 14.10 Musi cerende dilettanten: mannenkoor. 14.30 Voor de kinderen. 14.40 Muziek uit de West (gr.). 15.00 Onnodig zwijgzaam, gesprek over de realiteit van het Missie front. 15.20 Londens symphonle ork.. T1E"" Elizabethan Singers BBC-koor (opn.): klass. en mod. muz. Hilversum 3. FM en 240 ni NRU/AVRO: 9 00 Nws. 9.02 Kalel- doscoop: solisten- en orkestenparade opn.). 10.00 Nws. 10.02 Lichte gram. nuz. voor tieners. NRU/NCRV: 11.00 Nws. 11.02 Lichte orkestmuziek. 11.30 Muz. van het Leger des Hells (gr.). 12.00 Nws.. event, act. 12.02 Gev. platenprogr. 13.00 Nws. 13.02 Tle- nerama: platenshow voor tieners. 14.00 Nws. 14.02 Hoogtepunten xilt operet tes. musicals en films. 15.00 Nws. 15.02 Opera- en operettemuz. (gr.). 15.30 Licht gev. platenprogr. (om 16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02—18.00 Sport- show: rep., uitsl., commentaren en lich te gram.muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S Ierland 1 NTS: 11.0011.30 Teleac: Logica (herh. les 8). 11.30— 12.00 Teleac: De Attische tragedie (herh. les 9). 14.5516.30/35 Eurovisie: Rep. van de finale om de Engelse Rug by League Cup ln het Wembley sta dion in Londen. AVRO: 16.30 Foto- triptiek. 16.50 The Beatles, tekenfilm 17.1017.45 Voor de Jeugd. NTS: 19 00 Nws. ln het kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.05 The Thunderblrds. teken film. NTS; 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO: 20.20 Wie van de drie, intelllgentlespel. 20.50 De Dick van Dyke-show. 21.15 Ik Pas. qulzprogr. 21.45 Een avondje uit met Cor- ry. show. NTS: 22.35—22.40 Journaal. Nederland 2 —NTS' 20.00 Nws. ln het kort. KRO: 20.01 Hamlet, toneel stuk. Bavaria-produktie)NTS; 22 30 tot 22.35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5