HOFNAR 34 Feestconcert in Europa's grootste concertzaal kunst t romantische type OPENING ROTTERDAMS „BOELEN" Flipse en Decker als stimulators kaleiöos£g9P Belangrijke premières bij „ENSEMBLE" Kon. Begeer slaat penning mgr. Bekkers ROOKT RIGOLETTO CT. elke dag n fiets voorniets! U Zeg het met bloemen VRIJDAG 20 MEI LEIDSCH DAGBLAD Advertentie) (Van onze kunstredactie) De feestelijke sfeer in de nieuwe ..Doelen" in Rotterdam en niet minder de feestelijke stemming van de in avondtoilet getooide bin nentredende bezoekers, gaven woensdagavond reeds bij voorbaat aan het eerste concert een bijzonder allure. De aanwezigheid van |H. M. de Koningin, de hartelijke toespraak van Rotterdams bur gemeester Thomassen, de volledige eer, die hij Eduard Flipse als dt grote stimulator toezwaaide, het maakte dat allen verheugd varen over dit grootse culturele monument in de stad, die zich zo oiieus overeind weet te heffen. JUtpanning was ook voor hen die reeds „proefconcerten" bij- mkn hoe de akoestiek zou zijn. Het antiooord is vooropge- M' prachtig en glanzend met een moderne openheid van klank. J Sier is niet de toon der romantiek van de oudere reeds gerenom- rnrde concertzalen, maar een bijna analytische verdeling van klan- m, waarvan de dirigent de synthese moet brengen. 'rachtige akoestiek Eduard Flipse die de inzet van het «testprogramma bood, deed dit met Ie stoerheid, die hem eigen is, waar- nede hy ook Beethovens Leonore- iverture III interpreteerde, leandeweg wist men als toehoorder iet totaalbeeld via al de nuances in lch op te nemen: de strikers klin- mild, niet overheersend als in e oudere concertzalen. De houtbla- s zijn het mooist in het koper heeft nog z'n moeilijke positie te en een geluidsweerkaatsende ach- erwand van het podium. Dit zal mo- elijk worden ondervangen als een maal het orgel op deze plaats is ge- nuwd en de achtergrondsakoestiek tórop is aangepast. Deze akoestische kwetsbaarheid «d zich ook gelden bij het Groot hnroepkoor dat zich daar opstelde foor de medewerking aan de uitvoe- van Diepenbrocks „Te Deum". wist Eduard Flipse vooral een 'oDe forte-toon te produceren en ftgen de door hem aangegeven «lanceringen een functionele waar de. Verrassend was de klank van het solistenensemble Annette de la Bije, Aafje Heijnis, Naan Pöld en Peter van der Bilt. Hun stemmen werden wel zeer mooi de zaal in gedragen. Na de pauze de eerste uitvoering van „Musica per orchestra" door Kees van Baaren, door hem in op dracht van de Rotterdamse Kunst stichting geschreven. De componist hanteerde zijn creatie in alle be kwaamheid die hem eigen is, zij het ook nu weer te langwijlig in tellectueel uitgewerkt. Dit lag wel in de grote orkestbezetting, met drie slagwerkgroepen, maar de daaruit voortvloeiende noodzaak tot de tech nische existentie, weerhoudt de mu zikale zeggingskracht, die Kees van Baaren ontegenzeggelijk bezit en zich dan ook deed gelden in het tweede deel, dat het meest melodisch boeide. Het afsluitende derde deel met de citaten uit het oeuvre van Wagner, Johann Strauss, Pijper, Mendelssohn, Suppé, Beethoven, Moussorgsky en Strawinsky, heb ben wij willen zien als een hommage aan het muzikaal verleden. Wil Kees van Baaren naar een synthe- In aanwezigheid van H. M. de Koningin en vele autori- teiten is woensdagavond het nieuwe concert- en congrescen trum „De Doelen" in Rotterdam geopend. Op de foto de Vorstin in gesprek met de oud-dirigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, Eduard Flipse en de burgemeester van de Maas stad. de heer WThomassen. se zoeken of is het slechts een in tellectueel eerbetoon? Paul-Franz Decker dirigeerde deze uitvoering en besloot de avond met Ravels 2de suite uit „Daphnis et Chloe" met medewerking van het Omroepkoor. De Ravelliaanse klank deed het uitnemend in de Doelen concertzaal, zij het dan dat zowel dirigent als publiek zich op het nieuwe aspect daarvan moeten in stellen. Begroeting Ter begroeting van de Koningin waren aanwezig burgemeester Tho massen en de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland mr J. Klaa- sesz. De 10-jarige Francisca Knol, kleindochter van ir. E. H. Kraaij- vanger, architect van „De Doelen" bood H.M. bloemen aan. In de hal van het nieuwe concertgebouw ston den ter begroeting van de Ko ningin: wethouder mej. mr. J. Zee- lenberg, de voorzitter van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, mr. II. N. Wakkie en de directeur van „De Doelen" de heer P. P. J. L. Ver bist. Tot de gasten behoorden nog de ministers Vrolijk (Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk). Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) en Samkalden (Justitie), tal van staats secretarissen, de vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen, de ambassadeurs van België, Oosten rijk, Israël, Denemarken, Duitsland, Luxemburg en Indonesië, en diplo matieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Zweden en de Sowjet- Unie. Verder waren tal van Europese hoofdsteden vertegenwoordigd door burgemeesters of andere hoge stede lijke functionarissen. Kennismaking In de pauze heeft H.M. de Ko ningin zich onderhouden met talrij ke genodigden. De Koningin maakte o.a. kennis met vele personen, die een rol speelden bij de bouw van „De Doelen", met de solisten bij het ope ningsconcert, met Franz-Paul Dec ker, de vaste dirigent van het Rott. Philh. Ork, en met Eduard Flipse. Na afloop van het concert maakte H.M. een rondgang door het ge bouw, vergezeld door architecten, de akoestische adviseur, en de directeur van het gebouw. Over olie wordt niet gerept. Hoeft ook niet. Het laatste woord over motorolie is al gezegd. Er is nu één olie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen. voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is ook een stuk zeker heid voor mensen die geen verstand van autotechniek hebben. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! Rotterdam krijgt nieuwe schouwburg ,SURSUM CORDA' ZONG IN IRENE KOSIGIN TERUG UITEGYPTE De Russische premier f Kosigin is in Moskou teruggekeerd na een rustig verlopen bezoek aan Egypte. Van welingelichte zijde wordt verbo- dat Kosigin er by Nasser op heeft aangedrongen de oorlog met Jemen te beeindigen en vriend- schappelyk betrekkingen aan t knopen met de Arabische buurlan den Syrië, Irak en Algerije. Hij schijnt Nasser ook gewaar schuwd te hebben de vriendschap verband met de voedselinvoer uit Amerika. Hij liet er geen t wijf eg over bestaan dat Rusland niet in staat zal zyn Egypte van voedsel te Kosigin en zijn vrouw werd door het echtpaar Nasser uitgeleide ge daan. Duizenden Egyptenaren, die een vrije dag hadden gekregen, juichten de staatslieden toe, terwijl kleine meisjes bloemen strooiden. Het toneel- en televisiegezelschap ..Ensemble" heeft voor het a.s. seizoen 9 stukken op het programma staan, waarvan er 5 Neder landse premières zullen zijn. Het seizoen 1966-67 wordt geopend met de première van Th. astrakhan coat", een thriller van Pauling Macauly. Deze opvoering is tevens de wereldpremière van dit tweede stuk der Engelse to neelschrijfster van wie het eerste stuk, ,,The creeper", bij de Haag- sche Comedie op het repertoire staat. Arnold Gelderman maakt met deze thriller, in de vertaling van J. W. Hofstra. zijn debuut als regisseur. Directeur-regisseur van „Ensem ble", Karl Guttmaxm heeft zelf de regie op zich genomen van „De koop man van Venetië" van Shakespeare. Dit spel wordt in Eindhoven als pre mière uitgebracht in een vertaling van Bert Voeten. De titelrol wordt vertolkt door Jan Retel, wiens vrouw Sigrid koetse de rol van de bekoor lijke Portia zal uitbeelden. De première van „Events while (Van onze correspondent) Hopelijk binnen 10 jaar krijgt Rot terdam een nieuwe schouwburg, ter vervanging van een tijdelijke, die na de oorlog aan het Schouwburgplein is opgetrokken. Burgemeester Thomas sen heeft dit woensdagavond bij de opening van het concert in het Con gresgebouw De Doelen meegedeeld. Vandaag zal het college van B. en W. de vraag bezien, hoe de tijdelijke huisvesting van het toneel te ver anderen is in een definitieve. Uitreiking der Sikkensprijzen Zaterdagmiddag 4 juni a.s., des middags om vier uur vindt in de aula van het Stedelijk Museum in Am sterdam, de uitreiking plaats van de Sikkensprijzen 1965 en 1966. Een uilvoering van „Sursum Cor- da's" kinderkoor, zoals in Oegstgeest in „Irene" plaats vond, heeft iets van een openbare les van een jeugdmu- ziekschool. Met dien verstande dat het meeste bij zingen bepaald blijft. Als bijzaak mochten dan wel eens blokfluitjes te voorschijn treden en een voordracht of een „quatre mains" het zingen afwisselen. Het betreft hier dus koor en solo-tjes, duo-tjes, groepjes. Aan waardering Ijjdt zo'n avond niet: de moeilijkheid was om de talrijke belangstellenden gezeteld te herbergen. De lijst van gezongen liederen deels uit de geestelijke sfeer, deels „profaan", maar met kennis van zaken uitgekozen was uitgebreid. Het algemene beeld lag gunstig. Niet: veel zwaks en een klein getalletje noembare uitblinkers, maar omge keerd omdat alles zeer degelijk en serieus werd voorbereid. n )- ^vv Wat de leider Klaas Snijder zich voorgesteld heeft te hereiken, komt kennelijk als bedoeld tot stand. De Sikkensprijs 1965 is toegekend j Waaraan wij nog de overweging loe- aan Johannes Itten in Zürich, grond- j voegen, dat het goed is dat .ieugd met legger van de Vorkurs van het Bau- klassieke klanken vertrouwd wordt haus, auteur van „Farbenlehre" en gemaakt. Geestelijk en werelds sto- oud-directeur van het Kunstgewerbe ten elkaar daardoor niet af. Voor de Museum en de Kunstgewerbe Schule j jeugd bestaan ook vriietijdsnroblemen in Zürich. en ieder, die een doorwoekeren naar De Sikkensprijs 1966 is voor de de ieugd toe van de muzikale ver- ene helft toegekend aan Jan Slot- wildering mee belemmert, is een houber en William Graatsma, ten- weldoener, toonstellingsarchitecten van de Voor- I lichtingsdienst van de Staatsmijnen j jjej. k0or flink bezet. Dat de andere helft aan Peter begunstigt de toenassing Struycken. beeldend kunstenaar 's-Gravenhage. De prijzen zullen worden uitgereikt door resp. jhr. dr. W. J. H. B. Sand- berg. prof. Ir. J. H. van den Broek en drs. H. L. Swart. allerlei Nieuwe uitgaven uitsluitend tabak „ABO Bij de tijdschriften- Rotterdam is maandblad verschenen: A.B.C.- revue. Hoofdredai uitgeverij N.R. vei.-.. - van het nieuwe impels uit Kat- Zee. De letters A. B. en C r auto's boten en camping, onderwerpen zal het tochtjesvoor tuig- aan technisch nieuws op het gebied i.m. lucht- en ruimtevaart en torts zullen er geregeld doe-het-zelvers Tn wor- tijdschrift aandacht gaan besteden artikelen elektronica. Voorts zullen - e-het-zeb Een uitgebreid scala mogelijkheden, maar de hoofd zegt ln zijn inleiding, dat nog meer onderwerpen op stapel sta als b.v. televisie. ABC-revue kan dus alle kanten uit, rijk geïllustreerde spiegeling geeft. het eerste variaties en aardigheidjes in de programma-ontwikkeling. De piano begeleiding van Jan van Egmond in overeenstemming met de. pittig en vlot. heel levendig meebewegend. Een enkele maal maar leek de koorklank wat kelig en min der edel (in „Hoera 't is vakantie"), misschien door te veel enthousiasme, misschien door de kleurwijziging die een kleine groep jongens teweeg brengt te midden van een meisjes meerderheid. Het gebouw ..Irene" heeft een goede akoestiek. Wat er bepaald niet goed is. dat is de ventilatie Ter nagedachtenis aan mgr. W. M. Bekkers heeft de Konink lijke Begeer in Voorschoten besloten een penning uit te geven. Op de voorzijde van deze penning is afgebeeld het portret van de bisschop met als randschrift: Mgr. W. M. Bekkers 1908 - 1966. Op de keerzijde staan zijn bisschoppelijk wapen met de spreuk: „CARITAS PRO ARMIS". alsmede als randschrift zijn laatste woorden: BEWAAR DE ONDERLINGE LIEFDE." Het ontwerp en modelé van deze penning zijn van de medailleur Willem Vis, die o.a. fraaie penningen van M. L. King en Churchill vervaardigde. Zij wordt uitgevoerd in goud, zilver en brons. guarding the bofors gun" van John McGarth is eveneens voor de Eind- hovense Schouwburg gereserveerd. Het stuk werd vorige maand in Engeland ten doop gehouden. Car van Rijn zal de hoofdrol vertolken. De regied wordt gevoerd door de En gelse regisseur Ronald Eyre. De ver taling is van Alfred Pleiter. Voor de eerste keer krijgt Den Bosch een première van Ensemble!. Het gezelschap komt daar uit met Het uur der verrukking" van Anna Bonocci dat door Paul Rodenko werd vertaald. Onder regie van Jan Re- tel willen o.a. Lia Dorana, Senne Rouffaer, Roger Coorens, en Magda Janssens het typisch vrouwelijk pro blematieks tuk tot een succes-op voering brengen. De eerste voorstel ling van „Elizabeth de vrouw zon der man" van André Josset brengt Ensemble in Breda. De hoofdrol, waarin wijlen Else Mauhs in 1938 triomfen vierde, is toevertrouwd aan Caro van Etfck. De regie berust bij Johan de Meester De premiere van „Ondine" van Jean Girandoux wordt onder regie van Jan Retèl in Eindhoven ge bracht. De titelrol wordt vertolkt door Sigrid Koetse die Roger Coo- als tegenspeler krijgt. Johan Kaart en Magda Janssens dragen de hoofdrollen in „Philemon en Bau- van Leopold Ahlsen, waarvan de eerste voorstelling in Tübrug voor het voetlicht zal worden gebracht. En semble herdenkt de 100ste ge boortedag van Pirandello In 1967 met de opvoering van diens blijspel „De het beest en de deugd". De premiere van dit stuk, onder regie Jan Retel en met Lia Dorana Dor van Rijn in de bezetting, wordt in Eindhoven gegeven in sa menwerking met de afdeling Eind hoven van de Vereniging „Danthe Alighieri". Ten slotte brengt Ensemble onder regie van Karl Gurrmann nog „The voysey inheritance" van Harleyy Granville- Barker, een tijdgenoot van Bernhard Shaw. Van het huidige repertoure ko- len alleen „De drie zusters" van Tsjechow en „De zaak Oppenhel- mer" van Kipphardt in het nieuwe seizoen op het programma. Enorme prijzen Activiteit Haagse voor schilderijen beeldende kunstenaars In New York zijn gisteravond im pressionistische en post-impressio- nistische schilderijen geveild. De hoogste prijs is betaald voor „Le jas de bouffans" van Paul Cézanne, 350.000 dollar. La Vague van Paul Gauguin bracht 150 duizend dollar op, Pont sur la seine a Asnieres van Vincent van Gogh 140 duizend dol lar, Au bal de l'Opera van Toulouse Lautrec honderdduizend, Bouquet de roses van Henri Fantin-Iatour 77.000 Grotte de Port Demois van Claude Monet 72.000, Jeune Fille de Mont- martre van Amedeo Modigliani 60.000 en een stilleven Braque 55.000 dollar. Er gingen op deze veiling ook twee doeken van sir Winston Chrirchill van de hand voor 14.000 en 8.500 dollar. (Advertentie) Ook de beste fiets wordt eens te oudl Koop een nieuwe - nul Dan dingt u mee. Hoe? Vraag uw fieUenhandelaar inlichtingen. Een kring van beeldende kun stenaars in Den Haag, die aange sloten is bij de landelijke Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging en welke geruime tjjd weinig van zich deed spreken, heeft na toetre ding van een groep jongere kun stenaars besloten nieuwe activiteit te ontplooiien. Men zal onafhanke lijk tentoonstellingen gaan organise ren waar zowel figuratieve als non- zal zijn. Verder wil men een socle- Georges j telt oprichten. De kring, die een al gemeen karakter zal hebben, wil zijn activiteit ook tot buiten Den Haag uitbreiden. Als bestuursleden zyn gekozen dr. J. G. M. Delfgauw, wethouder van sociale en personele zaken in Rijswijk en kunstschilder (voorzit ter), mr. J. H. D. M. Keet, leraar aar de Academie in Rotterdam landelijke voorzitter van de afdeling beeldende kunsten van de AKKV (vice- voorzitter), M. Philippus, kunstschilder (secretaris) en Wlm van Moorsel, beeldhouwer in Voor burg (penningmeester). Advertentie /90000f7n| Wilt u deze zomer genieten van een fleurige tuin? Raadpleeg dan nu een bevoegd hove nier, de vakman, die u met raad en daad ter zijde staat Hij zorgt ervoor, dat uw tuin doorlopend op de juiste kleur is. Hij helpt u bij de keuze van de beplanting, die past bij de grond soort en de ligging van uw tuin. Kort om... hij stelt u nooit teleur.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21