Viering tweede eeuwfeest Letterkunde' is begonnen T eaeh-in op 27 mei Berooide Chinees praat Leidse zakenman f 4,000,- uit de zak Fulbright slikt groot deel van kritiek in DRAKACEL Postwissels voortaan in enveloppe thuis WOENSDAG 18 MEI LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Gevelsteen onthuld aan Hogewoerd in Leiden De viering van het 200-jarig be staan van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in Lei den is vanochtend officieel be- qonnen met de onthulling van een gevelsteen aan het pand Hoge- ivoerd 126. In dat huis heeft de oprichter van de Maatschappij de Leidse lakenfabrikant Frans van Lelyveld, enkele jaren ge- woond. Het pand herbergt op het ogenblik een verzekeringsmaat schappij. De voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, prof. dr. K. Heero ma, droeg de gevelsteen vanoch tend over aan een vertegemuoor- diger van de eigenaar van het pand, de heer Denninger, die daarna de steen onthulde. Prof. Heeroma hield voor de ont hulling van de door de Oegstgeester beeldhouwer Robert Barnard ver vaardigde gevelsteen een korte toe spraak. Daarin vertelde hij iets over de figuur Frans van Lelyveld, de Leidse lakenfabrikant die op 26-ja- rige leeftijd (in 1766) het initiatief nam tot de oprichting van de maat schappij. Dat gebeurde in het pand Hogewoerd 126 tijdens de 95ste zit ting van het genootschap Minima Crescunt. Van Lelyveld stierf in 1785 in Amersfoort, waar hij werd begra ven in de St.-Joriskerk. Pas enkele jaren geleden werd zijn graf ont dekt door Howeler, die zijn vondst publiceerde in het jaarboek van de maatschappij van 1962/1963. De onthulling van de gevelsteen werd door prof. Heeroma vooral gezien als een beëindiging van de bijna- anonimiteit van de stichter van de maatschappij. De onthulling werd bijgewoond door een groep genodig den en leden van de Maatschappij. Het verkeer over de Hogewoerd werd ongeveer een half uur gestremd. Ontvangst Na de onthulling begaf het gezel schap zich naar het Leidse Stadhuis, waar burgemeester en wethouders van Leiden de jubilerende maat schappij een ontvangst aanboden. Burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen hield daar een toespraak, waarin hij de verdiensten en de ac- Einduitvoering der Leidse Muziekschool De Leidse Muziekschool geeft haar jaarlijkse einduitvoering op vrijdag avond a.s. te kwart voor acht in de l aula van de Louise de Coligny-HBS. Het Leids Jeugdkamerorkest o.l.v. Henk Briër werkt mee. Prof. dr. A. G. H. Bachrach alhier is benoemd tot lid van de examencommissie Engels m.o. B 1966; mej. drs. H. Nieboer alhier tot I plaatsvervangend lid van de com- missie Engels m.o. A. zo'n dein-doezel... ...op het wiegende water, wat een weldaad na een vermoeiende werkweek l Alleenhoe wordt men wakker? Een tikje uitgeslapen wellicht. Maar uitgerust Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. De „harde" matras I rff] jnet alle comfort van een ..zachte". L3-ÏÜ Jeugdmeerkamp „De Bataven" Als onderdeel van het 35-jarig jubileum, dat overigens in eigen kring wordt gevierd, organiseerde de Bataven meerkampen voor haar jeugd. De 100 m. jongens A was voor Van Doornik in 12,- voor Aad Belt in 12,1. Ook de 100 m. meisjes A ging snel door Caroline Cival in 13,1 en Charlotte Jaspers in 13,2. De 80 m. B meisjes ging in 11,1 door M. v. d. Harg. Een goede prestatie was voorts de 4.83 op ver meisjes B door M. v. d. Poel en de 4.70 van de sprintster M. v. d. Harg. Ria Witteman won ten slotte de 600 meter meisjes A in tl2,2. Totaaluitslag Meisjes A: 1. C. Cival 1846 pnt; 2. C. Jaspers 1768 pnt. Meisjes B; 1. I. v. Winden 1953 pnt; 2. M. v. d. Harg 1928 pnt. Meisjes C: 1. J. Verdegaal 1037 Pnt; 2. C. Belt 1015 pnt. Jongens A: A. Belt 1487 pnt; 2. J. v. Niekerk 1379 pnt. Jongens B: 1. R. v. Deventer 1239 Pnt; 2. B. v. Kershof 1121 pnt. Jongens C: 1. G. Albers 1342 pnt; 3- C. v. Roode 1287 pnt. tiviteiten van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde nog eens belichtte. „Het gemeentebestuur van Leiden rekent het zich tot een eer dat u dit eeuwfeest juist in deze stad wilt herdenken, de stad, die toch de bakermat is van uw organisatie", aldus de Leidse burgemeester. Ver der hoopte mr. Van der Willigen, dat de Maatschappij haar invloed zou kunnen aanwenden bij het instellen een leerstoel Nederlands aan sommige buitenlandse universiteiten. Vanmiddag om drie uur werd in het museum „De Lakenhal" een ten toonstelling geopend, die is gewijd aan de groei van de Maatschappij der Nederlandse Letteren- In Leidse Stadsgehoorzaal Op de teach-in over de kwestie Duitsland, die de volgende week in Leiden wordt gehouden zal o.a. mr. Max van der Stoel, staats- secretasis van Buitenlandse Zaken, het woord voeren. Van West- duitse zijde zal de heer Von Hase, perschef van de Bondsregering het standpunt van zijn regering toelichten. De teach-in zal niet zoals oor- kelijk het plan was op 24 mei, maar op 27 mei worden gehouden in de Stadsgehoorzaal en duurt van 7 uur •t ca. 2 uur 's nachts. Andere sprekers zyn: dr. L. de Jong, Wouter Gortzak (Groene Am sterdammer), mr. J. L. Heldring (re dacteur van de N.R.C.), de heer A. G. van de Spek. P.S.P.-lid voor de Eerste Kamer. Uit Duitsland komt voorts prof. Horst Rogmer-Francke, vice-voorzit- ter van de Arbeitsgemeinschaft de mocratischer Kreise, een Duits staat-* kundig genootschap. Het organisatie comité tracht nog een spreker uit Oost-Duitsland te krijgen, hetgeen echter op moeilijkheden stuit, omdat Oost-Duitsland niet als zelfstandige staat erkend wordt. Getracht wordt een spreker te krijgen wiens optre den niet als officiële „regerings vertegenwoordiger" kan worden uit gelegd, b.v. een hoogleraar van een Oostduitse universiteit. In elk geval zal worden getracht een Oostduits standpunt ten gehore te brengen. Inmiddels is de documentatie over de teach-in verschenen, die op het ogenblik onder Leidse studenten en andere belangstellenden wordt ver spreid. Deze bundel omvat onder meer een documentatie van persbe richten, verzameld door de Leidse hoogleraar prof. dr. A. I. Rasker, een aantal bijdragen over de geschiede nis, de economische en strategische positie van de beide Duitslanden, de onlangs gevoerde briefwisseling tus sen de Oostduitse SED en de West- duitse SPD over de uitwisseling van sprekers en een overzicht van Poolse initiatieven om tot ontwapening en neutralisering van Midden Europa te Tenslotte bevat dit documentatie- pakket een aantal opmerkingen van Nederlandse politieke partijen t.o.v. ae kwestie Duitsland (K.VP., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P., P.S.P. en C.P.N.). De documentatie is samengesteld door studenten-medewerkers van de Po- lemologische Bibliotheek in Leiden iï Tijdens de onthulling van de gevelsteen: links prof. dr. K. Heeroma. De steen wordt ont huld door de heer Benninger. (Foto L.D./Holvast) Inleiding tot Metsu-expositie Als inleidinug tot de Gabriël Metsu- tentoonstelling in het museum „De Lakenhal" zal de heer J. N. van Wes- sem een voordracht met lichtbeelden houden met als onderwerp „Een po ging tot een chronologie van Metsu. Deze vindt plaats vrijdagavond 27 mei om 8 uur in het museum „De Lakenhal". Advertentie Ook problemen met de maat? Bij MARYNEN niet! Er is een MARYNEN koelkast van slechts 48 cm breed of van 50 cm diep Vanaf f 299.- Voor 25 jaar Eerste huwelijk in nieuwr Stadhuis Het is zaterdag 25 jaar ge leden, dat de eerste huwe lijksvoltrekking in het nieu we Leidse Stadhuis plaats vond. Het was het echtpaar Van der Lelie-Redèl uit de Kortenaerstraat, dat op 21 mei 1941 voor het eerst als man en vrouw hun „ja woord" in dit nieuwe Stad huis gaven. Sindsdien zijn ruim 20.000 huwelijken in trouivkamer en Burgerzaal voltrokken. Na de brand, die uitbrak in de nacht van 11 op 12 febru ari 1929, vonden de huwe lijksvoltrekkingen ruim 12 jaar plaats in de Stadsge hoorzaal en „De Lakenhal". JAARVERSLAG CHRISTELIJKE BESTURENBOND In het jaarverslag van de Leidse Christelijke Besturen Bond dat van daag is verschenen, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de activiteiten van de bond on maatschappelijk vakbondsbestuurlijk en organisato risch terrein. Het jaarverslag geeft een speci ficatie van al de taken, die de chris telijke vakbeweging plaatselijk in het algemeen belang vervuld. Bij de Christelijke Besturen Bond zijn aangesloten de christelijke apothe kers-assistenten, de bedryfsbond HBV, bedrijfsgroepencentrale, gra fische bedrijfsbond, hout-en bouw nijverheid, kapperspersoneel, kos ters, de agrarische bedrijfsbond, de landarbeiders van Leiden en Zoe- terwoude, de leraren en leraressen bij het nijverheidsonderwijs, de me- taalbedrijfsbond, de onderofficieren, overheidspersoneel, rijks-en gemeen- Automatisering na 1 juni Met ingang van 1 juni gaat de P.T.T. de binnenlandse postwis- seldienst automatiseren. De oude bruine formulieren gaan verdwij nen om plaats te maken voor ponskaarten, die door de P.T.T.-com- puter in Arnhem verwerkt zullen worden. Het nieuwe systeem le vert voor het publiek twee belangrijke voordelen op. In de eerste plaats zal men een postwissel na 1 juni aan iedere postinrichting in Nederland uitbetaald kunnen krijgen en ten tweede krijgt men de postwissels voortaan onder couvert thuis. Dit laatste zal de ge heimhouding ten goede komen. Aan de nieuwe regeling is echter ook een nadeel verbonden. De post wissels gaan namelijk na 1 juni niet meer rechtstreeks naar de belang hebbenden. Ze worden eerst verzon den naar Arnhem, waar de gege vens „verponst" en op de magneet banden van de computer worden tepolitie, textiel-en kleding (Unitas) vervoerspersoneel, personeel in voe- dings- en genotsmiddelenbedrijven en enkele anderen. In totaal om vatte de bond op 31 december 1965 2571 leden. In haar jaarverslag be treurt de Christelijke Besturen Bond dat in het eerste jaar van de Algemene Bijstandswet nog geen commissie van advies inzake de al gemene aspecten van het bijstands- beleid werd gevormd. „Dat voor een dergelijk commissie geen werk zou zijn, menen wij te moeten ontken nen", aldus het jaarverslag. Met al le waardering voor de wijze waarop de Gemeentelijke Sociale Dienst zich van haar taak kwijt, meent de SBB dat de inspraak van de burgerij in een zo belangrijke publieke zaak niet kan worden gemist. Uitvoerig wijdt het jaarverslag vervolgens aandacht aan de activiteiten van de CCB. Het bestuur van de bond telt op het ogen blik 16 leden. Voorzitter is de heer J. G. Lamers, secretaris de heer J. G. Lamers, secretaris de heer J. Pison en penningmeester de heer J, A. Heij. drag van een ontvangen postwissel op zijn giroreken tig bijgeschreven krijgen dat moet de postwissel eerst op een postkantoor worden aange boden of daarheen worden gezon den. In de toekomst hoopt de P.T.T, dit echter zodanig te veranderen, dat eenvoudige opzending recht streeks naar het girokantoor (even als dat nu met girocheques moge lijk is) voldoende is. Roer om De P.T.T heeft nog meer pijlen op de boog om het publiek verder te gerieven. Werd enkele jaren ge leden gestreefd naar .„specialisatie per loket" in de postinrichtingen (de grote verscheidenheid van formulie ren maakte dit noodzakelijk), thans is het roer helemaal om. Nu is het streven er juist op gericht om alle handelingen aan alle loketten te kunnen laten geschieden. De komst van de computer maakt dit moge lijk. Tweehonderd grote hoofd- en bij kantoren van de 2.200 postinrichtin gen in ons land zijn inmiddels uit gerust met rekenmachines aan de loketten en binnen een jaar of twee wil men trachten te verwezenlijken dat die machines overal staan. Dat houdt in dat het publiek zich „over de loketten kan verdelen", waardoor men een wachttijdbekorting van 40 procent hoopt te bereiken. President Johnson gispt zen uwachtige bedi l Iers Premier Ky van Zuid-Viet- nam is vanochtend in gezelschap van een vijftiental hoge officie ren in de opstandige stad Da Nang aangekomen voor de in stallatie van generaal Cao als de vierde commandant binnen twee maanden van het noordelijke mi litaire district. Vanmiddag keer de de premier naar Saigon terug. Een uur voordat het gezelschap arriveerde, waren enige honder den boeddhisten de dissidente troepen komen versterken. De Zuidvietnamese regeringstroe pen, die kort geleden de stad hebben bezet, staken geen hand uit om de versterking tegen te houden. Ky wilde voor zijn terugkeer naar Saigon, nadat hij de nieuwe commandant had geïnstalleerd, slechts zeggen dat de toestand in Da Nang er beter op werd. Van uit de hoofdpagode van de stad werd gisteravond echter de be volking van midden-Vietnam nog opgewekt ..als één man op te staan tegen de militaristische, fascistische kliek in Saigon President Johnson heeft gisteren op een partij-bijeenkomst in Chica go gezegd, dat concessies en terug tocht niet naar vrede leiden. Ame rika wil vrede in Zuid-Vietnam, maar de agressie moet eerst tot staan worden gebracht. De president gispte hen „die zich in hun zenuw achtigheid tegen de eigen leiders, het eigen land en de eigen soldaten keren". De Amerikaanse senator Fulbright heeft gisteren verklaard, dat hij sommige van zijn uitlatingen over de Amerikaanse politiek in Vietnam betreurt omdat zij in de pers ver keerd zijn uitgelegd. Fulbright be treurde een vergelijking gemaakt te hebben tussen Amerika en het oude Griekenland, het Frankrijk van Napoleon en het Duitsland van Hit- Ier. Daarbij had hij niet de nadruk gelegd op de geweldige verschillen tussen die landen omdat hij vair mening was dat die overduidelijk zijn. Fulbright vervolgde: „Uit de kran ten krijg je de indruk dat mijn eni ge bedoeling was Amerika in een kwaad daglicht te stellen, terwijl ik juist wilde laten uitkomen dat Ame rika een groot land is dat tot gewel dige dingen in staat is, maar dat op het ogenblik niet aan de verwach tingen beantwoordt." Fulbright betreurde ook gezegd te hebben dat heel Saigon „één groot Amerikaans bordeel" geworden is. Hy besefte niet hoeveel aandacht er in de pers aan die woorden besteed zou worden, terwyl hy slechts wilde aantonen hoe groot de invloed van een rijk en machtig land op een klein zwak land ls. „Ik wilde niets ten nadele van de dappere jonge Amerikanen in Vietnam zeggen", al dus Fulbright. Amerikaanse cavaleristen hebben gisteren versterkingen in de strijd geworpen tegen een overmacht van Noordvietnamese geregelde troepen by de kust van de Zuidchinese Zee. Maandag zyn in de eerste zes uur van de veldslag 28 man van de ver schanste communistische troepen ge sneuveld, terwyi de Amerikanen ma tige verliezen leden. Dit is meege deeld door het Amerikaanse com- mandement in Saigon. De stryd duurde ook gisteren nog voort op 55 km ten noordwesten van de kustplaats Qoei Nhon. Het ls de enige stryd van een zekere omvang waarover mededelingen zyn gedaan. Het luchtoffensief tegen Noord-Viet- nam ondervond weer veel hinder van de zware regenval. Langs de Combodjaanse grens hebben Amerikaanse infanteristen een zuiveringsactie na 24 dagen be ëindigd. Er zijn enorme hoeveelhe den vijandelyke voorraden en een groot aantal basiskampen van de Vietcong gevonden. Het waren de grootste vondsten van de afgelopen zes maanden. Om zijn gezicht niet te verliezen ,,Ora zijn gezicht niet te ver liezen" met name om in zijn fraaie woning-annex-kantoor in Sassenheim te kunnen blijven wonen - praatte 'n berooide 51- jarige Chinese zakenman onder valse voorwendselen een bedrag van f 75.000 los van een Hilver- sumse fabrikant en f 4.000 uit de zak van een Leidse zakenman. Gisteren leed de Chinees het grootste gezichtsverlies van zijn leven. Hij stond voor het ver- dachtenhekje bij de Haagse rechtbank om zich te verant woorden wegens oplichting. Ter zitting kwam ter sprake dat hij ook nog failliet is. Zijn vrouw leeft nu van een uitkering krachtens de bijstandwet. De man zelf hoorde een gevangenisstraf tegen zich eisen van één jaar met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardeiyk. Aarzelend en beschaamd gaf de ex-eigenaar van een drukkery in Djakarta met 200 man personeel toe de gewraakte feiten te hebben be gaan. Volgens de psychiater Ls hy als vrijwel alle oplichters be hept met een infantiel optimisme. Auto's Vanuit dit gezichtspunt legden de officier van Justitie, mr. Lulofs, en rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum dan ook het ter zitting meer malen van de verdachte gehoor de verweer uit: ik zou alles terugbe talen met geld dat ik van myn re laties in Singapore zou krygen. Ook in het oplichtersverhaal waar mee verdachte de buit had losgepraat speelde de naam Singapore een grote rol. Daar zou verdachte met enor me winsten een party tweede hands auto's verkopen, die hy voor een zacht prysje f. 75.000 in Ham burg op de kop kon tikken. De Hilversummer, een ryke fabri kant zag er wel iets in. Hy stelde de verdachte grif het benodigde han- delsgeld ter hand: eerst een halve ton daarna nog eens f. 25.000. In werkehjkheid had de Chinees het geld nodig om zijn huis in Sas senheim te redden. Hij was byna fail liet de grote zaken die hij sinds zyn komst uit Djakarta had gehoopt te zullen doen waren alle mislukt en zyn geldschieters legden hem het vuur na aan de schenen. Maar de verdachte, die voor zyn zaken de hal ve wereld placht af te reizen en die in zyn woning een representa tief kantoor had ingericht, kon het niet over zyn hart verkiijgen van zyn uiterlyke status afstand te doen. Paraplu's Eind vorig jaar werd de situatie voor verdachte en diens gezin zo ny- pend dat hij om aan huishoudgeld te komen er toe kwam zelfs een kleine Leidse zakenman op te lichten voor 4.000 gulden. Hy spiegelde zyn slachtoffer een winstgevende handel in Japanse parapluus. De Leidenaar mocht meedoen, mits hy meteen be- I taalde. Ten bewijze dat hy de paraplu's al besteld had legde verdachte een of ferte over; die door de Leidenaar werd aangezien voor een factuur. Toen de Leidenaar door het lange uitblyven van de zending ongerust begon te worden ondertekende ver dachte een gezelgde acte, waarin stond dat de order in Japan was geplaatst en dat de paraplu's voor ge- zamenlyke rekening zouden worden verkocht. De officier van Justitie had de verdachte daarom naast op lichting ook nog valsheid in geschrif te tenlaste gelegd. By het stellen van zyn eis hield de officier van Justitie er rekening mee dat de verdachte het geld niet gebruikt om er luxueus van te leven. In tegendeel, hy deed niet meer uit gaven dan strikt nodig was. zyn mo tief was er één dat by Nederlandse oplichters in veel mindere mate pleegt voor de komen dan by Ooster lingen: hij wilde zyn gezicht niet verliezen. De advocaat, mr. dr. H. H. F Lynkamp, zei: „Een en vyftig jaar geleden is hy in Batavia als vreem de oosterling geboren. Hy onder wierp zich aan het Europese recht, maar vreemde oosterling is hy gebleven tot vandaag de dag. Pleiter meende in verdachtes privé-omstan- digheden verzachtende factoren te kunnen vinden, die een lichtere straf wettigen kan de officier geëist had. „Gouden Bergen' Na zijn komst naar Nederland is verdachte door twee geldschieters „geholpen" van de regen in de drup. Zij richtten voor hem een derneming op, waarvan de Chinese naam in Nederlandse vertaling „Gouden Bergen" luidt. De geld schieters lieten hem maar modderen en presenteerden tenslotte de re kening, die was opgelopen tot meer dan honderdduizend gulden. Met verdachte wees pleiter er op dat de plannen voor de tweedehands autohandel serieus bedoeld waren, tenminste aanvankelijk. De rechtbank zal op 31 mei uit spraak doen. Protest in Johannesburg Naar schatting tweeduizend personen heb ben in een zaal van het stadhuis in Johannesburg geprotesteerd tegen het beperken van de bewegingsvrij heid van Robertson, de voorzitter van de Nationale Studentenunie. Men veroordeelde de weigering van minister van Justitie Vorster om Ro bertson voor de rechter te dagen. De voornaamste spreekster was mevr. Helen Suzman. het enige par lementslid van de Progressieve par ty. Ze deed een aanval op de her haalde verklaringen van Vorster, dat zyn beleid by het opleggen van be- wegingsvryheid volledig volgens de grondwet is. Aavertena* Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3