LEIDSCH DAGBLAD Kabinet situatie in netelige gekomen DERBY COLA DRINK voor Stafford bleef derde maal op aarde Chinese foto's n Amerikaanse ket Sidewinder weerbericht PLAATSELIJK REGEN BOERDERIJEN AFGEBRAND DOOR BLIKSEM Vijftien Indonesische leiders in vrijheid Ruimtevlucht op de valreep afgelast KWALIJKE REEKS IN HALF JAAR 'n ster matras „MEERRUST" JOHN RUSSELL AND THE CLAN ^Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 MEI 1966 No. 31873 Djrecteur: E. A. E. van Dlshoeck jjofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 f at regering ook cloetvolgende week wacht een kritische Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) |7 procent met de mogelijkheid daar bovenuit te gaan op voorwaarde, dat Het kabinet-Cals is door de weigering van het bedrijfsleven om het meerdere buiten de consumptieve 1 iiwilliq mee te werken aan beperkingen bij de loonvorming, in een I sfeer blijft 'büv- voor verbetering van n<>hrarhf de Pensioenen» De moeilijkheid hier bij is echter, dat reeds voor een mil joen werknemers aan contracten is goedgekeurd met een gemiddelde loonstijging van 7.5 procent. Ook is het de vraag of de Kamer met een dergelijke oplossing akkoord zou gaan. telige situatie gebracht. De regering staat vrijdag voor de keus: loei of niet ingrijpen in de twikkeling van lonen en prijzen, die conjunctureel in de gevaren ne zijn beland. Wat zij ook doet, in beide gevallen wacht haar vol- nde week ivoensdag een kritische Tweede Kamer. de lonen en prijzen, een politieke be slissing is, waarvoor zij de verantwoor delijkheid niet op het bedrijfsleven kan afwentelen. De voorzitters van de centrale organisaties van werkge vers en werknemers hebben maan dagavond reeds tijdens het gesprek met de regering in het ministerie van Sociale Zaken een uiterst neutrale houding aangenomen en het ziet -r niet naar uit, dat het beraad in eigen kring tot steun voor Ce voornemens van het kabinet heeft geleid. Overigens is nog steeds niet duide lijk, wat de regering in het achter hoofd heeft, maar de meeste waar nemers houden het nog steeds op een aanwijzing aan het College van Rijks bemiddelaars, welke neerkomt op een loonplafond van rond 7 procent, mo gelijk gekoppeld aan een prijsstop. rijzen lopen sterk op et lijkt allerminst waarschijnlijk, het kabinet zal besluiten de zaak ir op z'n beloop te laten. Daar zijn ociaal-economische omstandighe- niet naar. De regering zit met tekort op de betalingsbalans en ft te kampen met sterk oplopende ten. De dure levensmiddelen van voorjaar hebben het prijsniveau (dreven tot 6.5 procent, terwijl 1966 niet meer dan 5 procent is rest aan. Nu vertonen weliswaar jaar om deze tijd de index-cijfers uitschieter, maar het is de waag le druk op het prijsniveau weer oende zal afnemen om een jaar- ddelde van 5 procent te halen, verwacht dan ook daden van de (tag. Loonplafond is het kabinet inmiddels wel elijk geworden, dat elke maatre de zij neemt op het gebied van (■admiraal Stegeman directie Schreiner ingang van 1 juni a.s. zal de immandant van de Karei Door- J. G. Stegeman, thans vice-ad- al b.d., toetreden tot de directie ^.Schreiner Airways". De directie deze luchtvaartmaatschappij erhalve bestaan uit de heren B. Schreiner, president-directeur, Stegeman, directeur, mr. H. van Tien, commercieel directeur en W. r [van Houtert, adjunct-directeur. Chinezen hebben vandaag „het bewijs" gepubliceerd hun bewering, dat Amerikaanse ljagers de vorige week het Chi- luchtruim zijn binnengedrongen tar een Chinees vliegtuig heb- ïeergeschoten. Chinese kranten (ten op de voorpagina's foto's, >p, volgens de bladen, de resten i te zien van een Amerikaanse van het type Sidewinder, waar- het Chinese toestel zou zijn :haald. Ook waren op de foto itoftanks te zien, die door Ame- anse straaljagers zouden zijn af nemers in Peking zien in de tatie van de foto's het Chinese x>rd op de verklaring van de "taanse minister van Buiten- e zaken. Rusk, waarin deze ont- [de dat Amerikaanse vliegtuigen i zijn binnengevlogen. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen. Onze jwtoren zijn de gehele dag KNMI verwacht van heden- 'orgenavond: half tot zwaar be- t met plaatselijk regen. Zwakke "atige wind uit westelijke rich- t Iets lagere temperaturen, •"""'"t 0m 11.15 uur). 19 MEI 1966 Zon op: 04.41 uur; onder: 20.33 uur. waan op: 04.20 u.; onder: 19.41 u. wgwater in Katwijk: 2.37 en 1157 uur. pgwater: 10.42 en 23.05 uur. 20 MEI 1966 Zon op; 04.40 uur; onder: 20.34 u. EÜÜ.0p: 04,39 u-: onder: 21.02 u. «oogwater in Katwjjk: 3.10 en *«.31 uur. l«STOter: luo en 2340 uur_ Loonronde Het staat wel vast, dat de regering voor een zeer ingrijpend- maatregel als een loonstop, waarbij in feite een loonronde zou ontstaan en waarbij de geleide loonvorming opnieuw zijn in trede zou doen, de Kamer niet zal weten te vinden. Twee van de drie regeringspartijen, namelijk de socia listen en de anti-revolutionairen heb ben zich reeds tegen een dergelijke loonstop uitgesproken. Met dit soort maatregelen zet het kabinet haar eigen voortbestaan op het spel en dat zal vooralsnog wel niet de bedoeling Advertentie Onweer in zuiden en oosten In het oosten en zuiden van het land heeft het gisteravond flink ge onweerd. In Aalten veroorzaakte het onweer een boerderij brand. Het be drijf van de landbouwer G. J. Sluis- kes werd daardoor geheel vernield. Van de inboedel kon niets worden gered en een aantal varkens kwam in de vlammen om het leven. In Grubbenvorst bij Horst werden zes koeien in een wei door de bliksem dodelijk getroffen. Het gezin Colstee uit de buurtschap Ratum. werd dakloos doordat zijn boerderjj omstreeks tien uur tenge volge van blikseminslag geheel af- I brandde. Tijdens het uitbreken van de brand was het echtpaar niet thuis. Familieleden pasten op de baby, en werden door omwonenden gewaar- schuwd. Men kon zich tijdig in vei- ligheid stellen. Omstreeks acht uur sloeg tijdens hevig onweer boven de Peelstreek de I bliksem in de schuren van de land bouwer Voesten aan de Steegsepeel- j weg onder de gemeente Venray. De schuur brandde tot de grond af Een trekker en landbouwmachines, bene- vens hooi en stro gingen verloren. De brandweer kon het woonhuis en andere bedrijfsgebouwen behouden. De schade bedraagt meer dan 20.000 gulden. De eigenaar was tegen brand I verzekerd. De Indonesische regering heeft gisteren 15 gevangenen in vrijheid gesteld, onder wie verscheidene voor malige politieke leiders. Deze gema tigde mohammedaanse politici den achter slot en grendel gezet na ontdekking van de zogenaamde menzwering van Bali". Zij werden er drie jaar geleden van beschuldigd dat zij president Soekarno hadden willen vermoor den. De „samenzwering van Bali" is later een verzinsel genoemd, uitge- zijn. Loondeskundigen zien nog mo- dacht door ex-minister van Buiten gelijkheden in een loonplafond van landse Zaken, Soebandrio. Bij de Bouwvakkers demonstreren vijftien was ook de romanschrijver Mochtar Loebis, die acht jaar in de gevangenis heeft gezeten. Mochtar Loebis was redacteur van „Indonesia Raya", dat als het beste dagblad van Indonesië werd be schouwd voor het acht jaar geleden werd verboden. Ook Sultan Hamid van Pontianak behoorde tot de groep van vijftien. Hij is premier van West-Borneo geweest en werd later Indonesische minister zonder portefeuille. Het bevel tot vrijlating was echter niet onvoorwaardelijk. De betrokke nen hebben beperkte bewegingsvrij heid gekregen en moeten zich een; per week bij de autoriteiten melden. Naar veitridt zullen de beperkende maatregelen niet al te streng wor den toegepast. De vijftien De vijftien politieke gevangenen, die gisteren zijn vrijgelaten, zijn: Mochtar Loebis. een vooraan staand journalist. 2. Sultan Hamid van Pontianak, gewezen minister zonder portefeuille, die eens de kant van de Nederlanders koos in de strijd tegen de republiek. 3. Anak Agoeng gde Agoeng, gewezen minis- an Buitenlandse Zaken, en oud premier van de door Nederland in het leven geroepen staat Oost-In- donesië. 4. Imron Rosjadi. oud-par lementslid. 5. Isa Anshari. oud-par lementslid van de Masjoemi-partij. 6. De uit Nederland geboortige Had ji Princen. oud-parlementslid. Ne derland beschouwt hem als deserteur. Hij liep in 1948 over. 7. Soebadio Sastrosatomo, gewezen fractieleider van de socialistische partij PSI. 8. Mohamed Rcem van de Masjoemi partij, gewezen minister van Bin nen- en Buitenlandse zaken en de enige hoge commissaris die Indone sië ooit in Nederland heeft gehad na de bestuursoverdracht. 9. Prawoto Mangoensasmito. gewezen parle mentslid en voorzitter van de Mas joemi 10 Yoenan Nasoetion. oud parlementslid. 11. Hasan Sastraat- n adia. oud-directeur van het fel an ticommunistische Djakartaanse blad Noesante ra 12 Hid ja Rahardo, journalist. 13. Saleh Iskandar. 14. Kjaimoekti. 15. Mich tar Gazali Het Maleisische kabinet heeft vandaag besloten vice-premiei Ab- doel Kazak te verzoeken vredesbe sprekingen te beginnen met de In donesische minister van Buitenland se Zaken Adam Malik. (Van onze redacteur ruimtevaart) Ruimtevaarder Thomas Stafford heeft gistermiddag wel bijzon der ellendige ogenblikken doorgemaakt. Voor de derde maal in ruim een half jaar tijds moest hij uit een Gemini-capsule gehaald worden omdat zijn ruimtevlucht op het laatste moment niet door kon gaan. Op 25 oktober van het vorig jaar am hij als tweede bemanningslid naast commandant Walter Schirra een Agena-raket in de ruimte naja gen die kort voor de Gemini-VI zou worden gelanceerd. Toen hij zich al in zijn ruimtecapsule bevond mis lukte de Agena-lancering. Dit eerste ruimte-rendez-vous werd toen uit gesteld tot een andere vlucht en Stafford nam op 12 december op nieuw plaats in de Gemini-VI om een ontmoeting met de eerder gelan ceerde Gemini-VII tot stand te brengen. Ook die lancering ging Advertentie door een technische storing niet door. De raketmotor was al gestart toen er iets mis ging. Schirra was koelbloedig genoeg om niet aan de „noodrem" te trekken en daardoor een spoedige lancering te verijdelen. Toen Stafford voor de derde maal op 15 december in zijn capsule stap te verliep alles naar wens. De ont moeting in de ruimte van Stafford, Schirra. Borman en Lovell in de Ge mini's VI en VII werd een grandioos succes. Gistermiddag zou Stafford als commandant van de Gemini IX met Eugene A. Cernan als tweede bemanningslid naar de ruimte star ten om een nieuwe Agena-raket na te jagen. Bovendien zouden in die vlucht vele experimenten uitgevoerd worden waaronder een ruimtewan deling door Ceman van tweeëneen half uur, waarin anderhalf maal om de aarde zou worden gevlogen. Agena mislukte De Agena-raket liet echter ander maal verstek gaan Deze raket, welke in de ruimte geënterd moest worden, werd een kwartier te laat gelan ceerd om 16.15 uur Nederlandse tijd. De lancering mislukte, waardoor de Agena 260 kilometer ten oosten van Kaap Kennedy in de Atlantische Oceaan viel. Toen had de lancering van de ruimtevaarders Stafford en Cernan weinig zin meer. De ente ringsoperaties waren namelijk de belangrijkste van alle experimenten die de Gemini-bemanning zou moe ten uitvoeren. Bittere pil Advertentie Advertentie De reed s ervaren rot in mis lukte lanceringen Thomas Staf ford rechtsgeeft na het ver laten van de niet gestarte Ge- minicapsule een bemoedigend schouderklopje aan zijn kennelijk diep teleurgestelde lotgenoot Eugene Cernan, die zich gister middag van een sensationeel ruimtewandelingetje om de aarde zag beroofd. gaan van de Gemini-vlucht een bit tere pil voor de Amerikaanse ruim tevaart. De Atlas-Agena combinatie is bij vele tientallen lanceringen een zeer betrouwbare raket gebleken. Maar juist bij twee lanceringen die nauw keurig moesten kloppen omdat het ging om een ontmoeting met een later te lanceren bemand ruimte vaartuig, liet de raket merken dat er ook nog weieens een storing kan op treden. Bij geen enkele andere lan cering zou een dergelijke storing die juist bij deze combinatie zelden voor komt, tot opzienbarende gevolgen leiden. Het moest nu voor de tweede keer, juist bij zo'n dubbel-lancering zijn dat het mis ging. Het moest bovendien juist de ruimtevaarder Stafford zijn die voor de tweede maal het slachtoffer werd van een hoogst onwaarschijnlijk tweede fiasco van de Agena. Bovendien was er de tragische bij zonderheid, dat de Gemini-IX vol gens het aanvankelijke plan bemand moest worden door de astronauten Eliot See en Charles Bassett. Deze twee kwamen echter bij een vlieg tuigongeluk in februari om het leven, waarna Stafford en Ceman hun plaats innamen. Het lijkt nu wel, of jer een soort noodlot drukt op de Ge mini-IX. 1 Vervolg op pag. 2 Advertentie Advertentie Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Advertentie Ongeveer 350 (van de in totaal on geveer 15.000) Amsterdamse bouw vakarbeiders hebben gistermiddag een demonstratieve optocht door de hoofdstad gehouden. De bouwvak kers voerden leuzen mee als „6% va kantietoeslag in 1966" (zij krijgen dit percentage in 1967) en „loonsverho ging". De demonstranten verzamel den zich op de Westermarkt, van waar zij begeleid door politie te paard via de Dam. het Rokin, de Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Utrechtsestraat en de Prinsegracht naar het Amstelveld trokken. In het stencil dat de bouwvakkers tot deze demonstratie had opgeroe pen, wordt o.m. gesteld dat „het ge duld van de bouwvakarbeiders ten einde is" en dat „de loonsverhoging weer volle,dig teniet is gedaan door de onophoudelijke prijsstijgingen en verhoogde inhoudingen voor belas ting en sociale premies". Nadat op het Amstelveld enige toespraken wa ren gehouden, werd de demonstratie ontbonden. Boerderij Warmond Hemelvaartsdag exclusief optreden van Nieuw lekker pittig meesterlijk (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van V l 18 Mei 1866: J t Uit Groningen wordt be- 0 f richt dat in het kiesdistrict f Leiden als candidaat voor de f Tweede Kamer zal worden J aanbevolen de gewezen Mi- J nister van Financiën G. H. J Betz (Advertentie) Heden over- i leed onze dierbare Vader J. 0 Planjer in den ouderdom van 0 bijna 70 jaren, in leven schip- 0 per van Leyden op 's-Herto- 0 genbosch. 0 Leyden, den 15 Mei 1866 J. J. Planjer.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1