RIANT Succes voor Gauilisme achter ijzeren gordijn RITMEESTER Volgend jaar eeuwfeest DRS. G. M. NEDERHORST Bezitsverhoudingen deugen niet MR. JE. J. GEERT Regering heeft boter op hoofd DISCUSSIE IN DEN HAAG MENUPROBLEMEN! Hier is de oplossing! Cyclotron van TH Eindhoven past niet in coördinatie KLAVERBLAD KOFFIE Raad van advies vooi wetenschapsbeleid in Senaat aanvaard rSmi.ii^^jll Donors nodig MR SPRINGT ER VER BOVEN UIT! RODE KRUIS MAAKT PLANNEN BEKEND WOENSDAG 18 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. G. Nederhorst, vindt dat de bezitsverhoudingen in Nederland niet _jgen. De grote vermogensbezitters worden steeds rijker. In 1953 thoorde zes en een half procent van de vermogensbezitters tot de :p met een vermogen tussen de drie ton en een miljoen. Het Ie vermogen van deze groep omvatte toen ruim 33 procent van vermogens. In 1963 was de omvang van deze groep gegroeid ruim 10 procent; het totale vermogen was toegenomen tot 44,8 procent. ,Het gaat voortdurend verder de verkeerde kant uit", al ius de heer Nederhorst gisteren tijdens een in Den Haag gehouden liscussie-avond waaraan ook het liberale Tweede Kamer-lid mr. Sf, J. Geertsema deelnam. Volgens het liberale kamerlid is het onmogelijk om nu nog een loon- plafond in te stellen nadat de rege- ring veel cao's tot in de gevarenzone heeft laten uitlopen. „Het enige wat de regering kan doen is iedere cao afzonderlijk bekijken en afkeuren", zei hij. Drs. Nederhorst vond daarentegen dat de vakbeweging een enorm ver antwoordelijkheidsgevoel voor de eco nomie heeft getoond. „De vakbewe ging had nog heel wat meer kunnen doen", zei hij. „Zij is er niet op uit geweest om ten koste van alles te j halen wat er te halen was' i Tijdens de discussie, georgani- door een aantal Haagse afde- van de Partij van de Arbeid |n onder leiding van de voorzitter tan de KVP, mr. P. J. M. Aalberse, jetoogde drs. Nederhorst dat door de vermogensverhoudingen groeien die niet in zijn met de demo- „Uit de kring van de vermo- komen de mensen die je commissariaten van de grote on- jememingen in handen houden", zei zijn antwoord op het betoog van Nederhorst voerde mr. Geertse- aan dat de groei van de vermo- samenhing met de toenemende ldontwaarding. Hij noemde de op- ttingen van drs. Nederhorst over machtsposities verouderd. „De achtshebbers zijn niet de heren in Philips, maar de voorzitters van organisaties de werkgeversor- nisaties, maar vooral de werk- mersorganisaties. Ik ben benieuwd van deze machthebbers te wachten hebben als de regering thoudt aan haar voornemen om ■en c.a.o.'s goed te keuren die be ien de gevarenzone blijven", aldus Geertsema. De liberale spreker herhaalde zijn bekende verwijt dat het kabinet Cals zowel door de stijging van de over heidsuitgaven als door de verhoging van de indirecte belasting de inflatie in de hand heeft gewerkt. „De rege ring heeft op dit moment boter op het hoofd en zal vermoedelijk nog veel meer boter op het hoofd krij gen". „Dit kabinet trof een enorme om betaalde rekening aan dat vergeet u er altijd by te vermelden", was net antwoord van drs. Nederhorst die niet inging op de vraag hoe de be grotingsproblemen moeten worden opgelost. „U wilt my steeds geringsprogramma uit de mond trek ken. Wat er moet gebeuren moet u aan de regering vragen. Wel zal er getemporiseerd moeten worden als dat nodig is, in verband met de uit gaven", zei hy. Advertentie Tja, de aardappelen kunnen het ook niet helpen dat ze momenteel duur of niet zo best zyn Zo is het nu eenmaal in deze tyd van het jaar. Daarom vestigt Honig nog even uw aandacht - als u 't nog niet wist - op twee hoofdgerechten, die iedere maaltyd tot een feest maken: Honig Macaroni of Spaghetti i Maakt u er maar gerust een gewoonte van om minstens éénmaal per week Honig Macaroni of Spaghetti op tafel te brengen. Want zo'n maaltyd smaakt altyd anders. U kunt immers alle fijne kruiden, tomaten en stukjes vlees toevoegen, die u juist zo lekker vindt. Macaroni en Spaghetti zyn echt een uitdaging aan Uw keukenfantasie. Het Honig- receptenboek met 120 macaroni- en spaghetti-recepten zal u graag hel pen! Bestel zo het receptenboek: „Uit de HONIG keuken no. 1". 1. Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. Vermeld duidelyk naam en adr Zend de kaart aan: HONIG keuken, Postbus 45D, Koog aan de Zaan Lieverd je-jongelui voor gerechtshof De procureur-generaal by het Amsterdamse gerechtshof, mr. W. B. J. Aberson, vindt de byzondere voor waarde die de politierechter mr. R. de Waard een free-lance persfoto graaf had opgelegd dat deze zater dagsavonds niet op het Spui mag komen, te ver gaan. De 24-jarige fotograaf was, toen hy op een zater dagavond in oktober, in opdracht van de Volkskrant, naar het Spui was gegaan om foto's van Lieverd je- jongelui te maken, gearresteerd. De politierechter veroordeelde hem ter zake van negeren van een bevel tot doorlopen tot veertien dagen voor- waardelyk plus een boete van 40 gulden en legde hem daarnaast ge noemde byzondere voorwaarde op. Mr. Aberson zei dat deze voorwaar de bovendien niet te handhaven is en j hij vond het een al te grote inbreuk op iemands persoonlyke vrijheid. De fotograaf was één der zes verdachten die gisteren voor het hof in hoger beroep terecht stonden. Het was de eerste keer dat het Amsterdamse hof zich bezig hield met bijeenkomsten by het Lieverdje. Bevestiging van het vonnis van de politierechter met uitzondering van de byzondere voorwaarde, eiste de proc.-generaal tegen de fotograaf. Ook in andere gevallen eiste de proc.-generaal bevestiging van de vonnissen: vier maal drie weken waarvan twee voorwaardelijk, en by verstek in één geval dertig dagen waarvan twintig voorwaardelijk. Advertentie Inflatie Tydens de discussie probeerde mr. Geertsema zyn socialistische oppo nent tot een uitspraak te ve. leiden over de begrotingsproblemen van het kabinet-Cals. Hij vond dat het kabinet alleen maar het bezuini- Ook in Oost-Europa splijtzwam (Van onze Paryse correspondent) I voelen. Zoals men weet heeft het In Parys worden de gebeurtenis- Franse staatshoofd voor de volgende sen, die zich nu in Oost-Europa iy- maand een bezoek aan Moskou op gingsplan van de liberaal Joekes kan J ken te voltrekken met arendsogen z^n Programma geschreven. En alle uitvoeren omdat de socialisten geen ge^lgd. En met 'name heeft men verhoging van de indirecte belasting willen aanvaarden en de anti-revo lutionairen bezwaar hebben tegen verhoging van de directe belastingen. Advertentie In Enschede Politie weert lesauto's uit binnenstad het een beetje meezit, raakt chede toch nog een keer op za- agmiddag de lesauto's uit de bin- stad kwyt. Al herhaalde keren Enschedese politie vriende maar met aandrang ry-instruc- verzocht 's zaterdags de bin- stad te myden. Niets hielp. Zon- blikken of blozen bleven ze -za- na zaterdag hun leerlingen, het angstzweet in de handen, de binnenstad manoeuvreren, voor het getoeter, waarmee an- geroutineerder weggebruikers hun verontwaardiging lucht ga- Verontwaardiging over de ge- doortastendheid die nu een- al van onervaren automobilisten verwacht mag worden. )e politie heeft een stevige stok iter de deur gezet, die zyn uit- 'ing totnutoe niet heeft gemist, stok werd vorige week voor het gehanteerd. Toen werden ze- atien ry-instructeurs aangehouden met hun leerlingen naar het bu- gedirigeerd, waar de wagens een grondig onderzoek werden derworpen. "en onderzoek dat voor een aantal choolhouders by zonder onplezie- is uitgevallen. Van de zeventien eurde auto's bleken namelyk tien sommige gevallen zeer tige, gebreken te vertonen. E: en zelfs enkele kentekenbewy to worden ingenomen. Niet omdat f twyfelen aan de goede conditie faarin hun wagen verkeert maar leer nog omdat deze keuringen tyd vergt, zullen vele rij- voortaan de voorkeur ven aan verdwynen uit de binnen- tenminste op zaterdag. even |(Van onze parlementaire redactie) Het cyclotron, dat Philips heeft eschonken aan de Technische Hoge- cnool in Eindhoven, doorkruist de yclotron-coördinatie in Nederland. Dat zei gisteren in de Eerste ömer prof. mr. W. F. de Gaay Fort (AR), in een betoog waarin hy ignaleerde dat er in Nederland aan oordinatie op velerlei gebied nogal ens wat mankeert. „Zelfs geschen- m unnen daar oorzaak van zyn" *7 hy, „maar je kunt niemand be- te geven wat hy wil. Het is om een cyclotron te ruilen." hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! hier met vurige belangstelling ken nis genomen van het bericht, dat Roemenië Moskou zou hebben ver wittigd van de wens, de Russische troepen spoedig uit dat land te zien vertrekken. Al eerder was bekend ge worden, dat Roemenië onlangs de enige volksdemocratie is geweest die zich onthouden had van enige deel neming aan de herdenkingsfeesten van de oprichting, elf jaar geleden, van het Pact van Warschau (de Oosteuropese tegenhanger van de NAVO). De gronden van dat intense Fran se medeleven zijn natuurlyk niet zo moeilyk te raden. In Parijs gelooft, of althans hoopt men nu, dat het gauilisme als filosofie of als splijt zwam ook in Oost-Europa begint wortel te schieten. Roemenië zou dan nu het voorbeeld van Frankrijk ten opzichte der Verenigde Staten vol gen, door op zyn beurt de banden met de machtige Russische bescher mer te verbreken of tenminste los ser te maken. De Roemeense premier en diens minister van Buitenlandse Zaken zijn eind vorig jaar in Parys door generaal De GauÜe ontvangen, en in Franse regeringskringen zin speelt men nu al op de eerste vruch ten, die dat bezoek thans af zal wer pen. Wanneer het politieke ontdooi ingsproces in centraal-Europa nu metterdaad in een nieuwe fase mocht treden, zal president De Gaul le zich juist op dit moment met dat resultaat zeker wel gelukkig kunnen SAMENWERKING MET SURINAME ONNODIG (Van onze parlementaire redactie) Na doorwrochte toespraken van enkele hooggeleerde senatoren te hebben aangehoord, heeft de Eerste Kamer gisteren toestemming gege ven voor de instelling van een Raad van Advies voor het Wetenschapsbe leid. De toekomstige raad, die de rege ring zal moeten influisteren hoe ze de problemen op het gebied van de wetenschapsbeoefening zal dienen aan te pakken, kreeg in de mager bezette Kamer uitsluitend de aandacht van de leden-professoren. Zo stak de socialistische hoogle raar, dr. L- M. de Ryk, zyn vrees dat de raad op de stoel van de rege ring zou kunnen gaan zitten, niet onder stoelen of banken. Hy wees op het gevaar dat de raad te rade zal gaan by de departementen, waar hy advies zou krijgen van ambtena- dagje uit? fijn...naar WASSENAAR groot recreatiecentrum met 110 ha. bos en duin speeltuin bowling trampolinecentrum kanovaren café-rest.,,De Schaapskooi"enz. lingspositie van de generaal in de richting van een herenigd Groot- Europa van Atlantische Oceaan tot Oeral uiteraard slechts kunnen ver sterken. Tot zover onze Parijse correspon dent. Het officiële bezoek, dat premier Tsjce En-lai van China aan Roe menië zal brengen, is intussen uit gesteld, zo hebben diplomaten van communistische landen gisteren O V 1 Wenen meegedeeld. Tsjoe En-lai, zo De kokertjesactie, die het f zeiden zÜ. zal nu midden juni naar Nederlandsche Roode Kruis t Roemen,y gaan. De data van het vorig jaar heeft gevoerd, nadat v bezoek zyn nooit officieel bekendge- eenzelfde actie eerder geen be- niaakt. Men nam echter aan, dat de vredigend resultaat had opge- PremIer n°g deze leverd, is wederom een grote 9 mislukking geworden. Tankers 4 wierpen, zoals bekend, kokertjes <1 f in zee, met een gestencilde brief, f teneinde het Rode Kruis aan de f nodige financiën te helpen. De f actie heeft echter nauwelyks r f enkele duizenden gulden opge- f f bracht. Een derde kokertjesactie t J zal dus niet te verwachten zyn. f Wel tevreden is het Rode J Kruis over de landelijke cam- t f pagne van vorig jaar, die f 2.226.000 gulden heeft opgele- f verd, ruim 200.000 gulden meer dan in 1964. Vorig jaar hebben J zich 42.000 nieuwe leden aange- f meld. Het huidige ledental be- f draagt ongeveer 850.000. Ook f daarover is het Rode Kruis goed f te spreken, maar men wil uiter- f aard nog meer. De bloedtransfusiedienst van f het Rode Kruis heeft nog dui- f zenden donors nodig. Nog dit f jaar is eenactie te verwachten, f die met de medewerking van f een aantal andere organisaties, f dit tekort aanzieniyk moet ver- f kleinen, dan wel opheffen, f De actie van het Nederlands Katholiek Vakverbond om leden f als donor in te schrijven, heeft f J tot op dit ogenblik een sty ging f J van het aantal donors met 3000 f f als resultaat gehad. Niettemin v f heeft het Rode Kruis nog be- f f hoefte aan 20.000 donors. f Boekarest zou aankomen. Het uitstel zou Tsjoe En-lai de gelegenheid ge ven langer in Roemenië te blijven dan hij aanvankelijk van plan was. Niet voor niets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vól aroma Riant: de sigaar voor kenners IN DE GROENE DOOS ren, die later de minister zouden moeten adviseren over hun eigen ad vies. Ook vroeg hy prof. Diepenhorst, minister van Onderwys en Weten schappen, de adviezen van de raad openbaar te maken, zodat het parle ment er kennis van zal kunnen ne men en de regering „goed tegenspel" zal kunnen bieden. Prof. dr. J. W. van Hulst (CHU) sprak van een gemiste kans, omdat overzeese Koninkrijksgebieden geen deel zullen hebben in het werk van de raad. „De Ryksdelen hebben ook hun wetenschappelyke problemen' zei hy, in herinnering brengend dat Suriname ernstig naar een univer siteit streeft. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (AR) verklaarde dat de democratie in het algemeen gediend is met openbaarheid van de adviezen van officiële lichamen, maar omdat de raad voor het wetenschapsbeleid veel vertrouwelyke adviezen zal moeten uitbrengen, kon hy geheimhouding aanvaarden. Hy beschreef de raad als „een fyngesteld werktuig ten be hoeve van de minister", waarvoor de leden vooraanstaande* wetenschaps beoefenaren zouden moeten zyn. Prof. Diepenhorst legde de senaat vervolgens haarfyn uit, dat het wetsvoorstel aan de twyfels en zor gen van de Kamer ruimschoots te gemoet komt. Samenwerking met Suriname vond hij voorlopig niet nodig. „Die uni versiteit is nog lang niet aan het eerste lustrum toe", zei hy. Hy zette uiteen, dat de raad een zeer zelfstan dig lichaam wordt, dat er niets min der om wordt als het eens terugvalt op de staven van de departementen, maar dat zich evenmin op de stoel van de regering zou mogen nestelen. ■jr Ook in Amsterdam giste ren zomerse temperatuur. Zo zeldzaam in ons landdat men er meteen van moet genieten. Dobber er eens uit En dan te bedenken, dat de zon morgen weer zal schijnen. (Van onze Haagse correspondent) Het Nederlandsche Roode Kruis gaat in het najaar van 1967 het eeuwfeest vieren. Dat zal gebeuren tijdens een internationaal congres in de Ridderzaal in Den Haag, van 28 augustus tot 9 sep tember. Tot en met de laatste dag van de maand augustus 1967 worden conferenties gehouden voor de ontwikkelingsgebieden. De nationale herdenkingsdag valt op 1 september en op 4 of 5 september vergadert de raad van gouverneurs. ~Rf\oTci>Ti l^e Plantsoenen aan het eeuwfeest iJOÜrvülL J aan te passen. Voorts heeft men ge vraagd straten te vernoemen naar het Rode Kruis en naar figuren die daaraan verbonden zyn geweest, zo als Henri Dunant, Florence Nighten gale en dr. Landsteiner. De gemeente Diemen heeft reeds toegezegd een deel van de gemeente de Rode Kruis- wyk te noemen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest worden twee boeken uitgegeven, waarvoor het Rode Kruis evenwel geen financiële risico's draagt. De vroegere Rode Kruis-directeur Van Spyck stelt een gedenkboek samen en Jaap ter Haar schrijft een jeugd boek, dat via winkels, scholen en organisaties zal worden verspreid. Voorts staat een grote ledenwerf actie op het programma, die naar men hoopt zal resulteren in het inschrijven van het miljoenste lid op 1 september 1967. Tenslotte rekent men op een uitgave van vyf Rode Kruis-postzegels door de staat- Inmiddels heeft het Rode Kruis alle gemeenten, die er een plantsoe- S.O.S.-driehoeken Ook voor de meer nabye toekomst heeft het Rode Kruis enkele plan nen bekend gemaakt. Op 18 juni wordt in Rheden het herstelde bui ten „De Valkenberg" als herstellings oord geopend. Het oord biedt per week plaats aan vyftien patiënten, nendienst op na houden, verzocht i Op 1 september hoopt men een nieu we taak ter hand te kunnen ne men. Men wil dan S.OS.-driehoeken gaan verspreiden ten behoeve van mensen, die door ziekte in noodsi tuatie kunnen raken. De bedoeling is, dat deze mensen, als ze hulp nodig hebben, de drie hoek voor het raam hangen om voorbygangers daarop te attenderen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft tot het invoeren van de drie hoeken (die waarschynlijk niet meer dan een kwartje gaan kosten) be sloten in navolging van de Belgen. By onze zuiderburen zyn er in zeer korte tyd al 50.000 verspreid en het nut ervan is reeds bewezen: enkele honderden malen per maand wordt dankzy de driehoek hulp gevraagd en geboden. Zuurstof koffers Een ander plan van het Roode Kruis is dit jaar op circa 300 nog aan te wyzen plaatsen, voorname- ïyk op het platteland, een zuurstof koffer te plaatsen, zodat artsen in gevallen van byvoorbeeld verdrin king, verstikking of hartinfarct doel matiger kunnen ingrypen. Om dit plan te kunnen uitvoeren is meer dan f 100.000 nodig en de verwezen- lyking hangt dan ook volkomen af van de opbrengst van de campagne van dit jaar. Mr. H. E. Ras voorgedragen voor de Hoge Raad (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid- dag mr. H, E. Ras, raadsheer in het Gerechtshof in Arnhem, als eerste geplaatst op de voordracht aan de j Koningin ter vervulling van een I vacature in de Hoge Raad, ontstaan door de pensionering van mr. C. H. J. J. M. Petit. Mr. Ras kreeg 98 van de honderd aanwezige stemmen. Twee stemmen werden uitgebracht op mej. A. A. L. Minkenhof, advo caat-generaal bij de Hoge Raad. Als tweede werd op de voordracht ge plaatst prof. mr. V. J. A. van Dyk, vice-president van de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht en bui tengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit aldaar. Prof. Van Dyk kreeg 95 van de honderd aanwezige i stemmen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15