Eerste metrotrein n™letoF Nederlands team bereidt zich voor op Griekse zon-eclips Euratom streeft naar gecoördineerd beleid „HET HELE FLAT PROMOVEERT" Kerkdiensten voor Hemelvaartsdag Mgr. Bekkersgoed levensecht mens" WSDAG 18 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 dog deze zomer r proefritten [Van onze Utrechtse correspondent) hgotterdams eerste metrotreinstel L klaar. Op het terrein van Werk- ipoor-Utrecht, waar 9 maanden ge- tden de constructie begonnen is, £eft de Werkspoor-directie het gis- eren gepresenteerd aan wethouder I, W. Jettinghoff van de Rotter- kmcp openbare nutsbedrijven. In de week van juni gaat het trein- naar Rotterdam, zo snel moge- jfr beginnen proefritten op het ge- gëd gekomen traject, maar het duurt it half 1968 voor met de werkelijke fctrodienst tussen Rotterdam C.S. a het zuidelijke havengebied wordt Itgonnen. I Voor het zover is, moeten niet llleen nog 26 treinstellen worden Keverd waarmee een jaar ge leid is en moet nog heel wat j baan en stations worden getim- •d, maar heel veel ttfd is ook ge ld met het tot in de finesses ;reiden van deze voor Neder- pnd totaal nieuwe vorm van open- jgr vervoer. Dia voorbereiding vraagt enorm W want als over 2 jaar de metro |t op zyn 5,6 km lange traject de stad en de Maas door, blijft metro het enige openbare ver- liddel dat de rivier kruist en de delen van Rotterdam verbindt, [bussen door de Maastunnel en de over de bruggen verdwijnen: irieel en mensen worden gebruikt versterking van de diensten die luiten op de metro. Licht materiaal estreefd is naar een zo licht lelijk rijtuig met zo groot moge- i aanzetversnelling en remver- ïg, waar veel mensen snel in- en uit kunnen stappen. In verband met dit laatste heeft elk treinstel 4 grote balkons met dubbele deuren en twee kleine eindbalkons. De deu reen worden elektropnueumatisch bediend door de bestuurder. Om het gewicht te beperken is veel licht metaal en polyester ge bruikt. Elk rijtuig wordt voortbewo gen door 6 elektrische tractiemoto- ren; voor de stroomvoorziening zorgt een aan de zijkant van de baan aangebrachte derde rail, die 750 volt gelijkstroom levert. Intussen gaan in Rotterdam de ge dachten al weer verder. Boven aan de verlanglijst staat de doortrekking van de metrolijn van het Zuidplein naar Hoogvliet. Zon der hulp van de regering is verwer kelijking van dat plan, dat 90 milj. zou kosten, bij de huidige financiële toestand van de grote gemeenten niet mogelijk, aldus wethouder Jetting hoff. Een tweede geplande lijn: centrum Alexanderpolder—Capelle aan de IJssel is begroot op 400 miljoen gul den, en een verbinding centrum Vlaardingen is zo schrikbarend duur dat Rotterdam er amper over durft denken, laat staan praten. Ministers van de zes zwegen agüis Euratom heeft er bij de industriën in de gemeenschap op aangedrongen gezamenlijk snel voor de dag te ko men met een prototype van een zwaar-water reactor. In haar negende jaarverslag waar schuwt de Euratom commissie dat een gemeenschappelijk indus- trieël beleid nodig is om dubbel en onnodig werk bij het kernonderzoek te vermijden. In juni was deze waarschuwing ook al tot de ministers van de zes gericht, maar volgens de commissie, was er geen antwoord op gekomen. De commissie stelt dat de onder zoekingen voor een zwaar-water re actor vergenoeg gevorderd zijn voor een demonstratie. Dit type reactor biedt het voor deel dat de uranium brandstof een voldoende rendement oplevert zodat hy ideaal lijkt voor het ontzouten van zeewater. Euratom heeft echter meer dan één vijfde van zijn middelen geïn vesteerd in het onderzoek van een kweekreactor met snelle neutronen, t Het rapport vindt dat het onder- I zoek op dit terrein in de zes lan- j den redelijk gecoördineerd is. Het I waarschuwt echter tegen de bouw van buitengewoon dure prototypen van snelle reactoren. In juni 1965 I heeft Euratom een contract gete- I kend voor da levering van meer dan 1400 kg plutonium voor dit program ma. Met ingang van 1967 zal voor I dit programma 1.000 kl plutonium nodig zijn. I De zes landen zijn tot dusver hui- verig geweest om een prototype van een reactor te bouwen. De gemeen- i schap kan niet tot de volgende Stap overgaan voorsat het bedrijfsleven ■binnen de gemeenschap hiertoe ge- „Bananen Joe" I» niet dood: de Mafialeider Joseph Bonanno, die ruim anderhalf jaar geleden op raad selachtige wijze verdween en van wie werd aangenomen dat hij was overleden, stapte gisteren In gezel schap van zijn advocaat het gebouw van een rechtbank in New York bin nen. Hij zei geen verklaring voor zijn verdwijning te kunnen geven. De 59-jarige Bonnano verdween op 21 oktober 1964 toen hij onderweg was naar een gerechtsgebouw om voor een federale jury te worden ge hoord. Zijn advocaat verklaarde dat Bonnano was ontvoerd. Het vermoe den bestond, dat het verhaal over de ontvoering was verzonnen om het getuigenis over de activiteit van het misdaadsyndicaat Cosa Nostra te voorkomen. Bij zijn verschijning gis teren werd Bonnano er direct van beschuldigd destijds niet voor de grand jury te zijn verschenen. Procureur-generaal Robert Mor- genthau zei, dat Bananen Joe in 1905 op Sicilië werd geboren, in 1924 naar de Verenigde Staten kwam, in 1945 het staatsburgerschap verwierf en vermoedelijk aan het hoofd staat van een der vijf grote misdaadorganisa ties in New York en omgeving. Bonnano werd later op vrije voe ten gesteld. De borgtocht werd vast gesteld op 150.000 dollar (ca. 525.000 gulden). Hij moest zijn paspoort af geven. Hij mag geen reizen onderne men met uitzondering van de be zoeken aan zijn zieke vrouw in Ari zona. Gemeentepils Bij het Dorpsplein van het Bra bantse plaatsje Esch (8 km ten zuiden van Den Bosch) is een ge meentelijke openbare bierpomp opgericht. Aanstaande zaterdag zal een gemeentelijke biertapper in ceremonieel tenue de eerste pullen waarachtige gemeentepils uit de pomp tappen in honderd speciaal voor dit doel door een pottenbakker vervaardigde pul len, die voorzien zijn van het Es- sche gemeentewapen. Uit de pomp zal, overeenkom stig een besluit van de gemeente raad van Esch, ieder jaar, wan neer in het hart van Esch de kas tanjebomen bloeien, gratis een pul gerstenat worden getapt voor alle sedert 1 mei van het vooraf gaande jaar nieuw ingeschreven bewoners van de gemeente. De bepalingen in het desbetreffende raadsbesluit schrijven voor, dat bij de plechtigheid aanwezig be horen te zijn de voltallige ge meenteraad. de plaatselijke gees telijkheid, de boerenkapel, het oudste lid en de schildendrager van het St.-Willibrordusgilde. De bierpomp kan, behalve voor het bedruipen van de nieuwelin gen, ook voor andere gelegenhe den in werking worden gesteld. Een technische bijzonderheid van de pomp is, dat hij ook alco holvrije „gemeentepils" (in de vorm van water) kan leveren. zamenlijk een initiatief neemt. Om dit te vergemakkelijken wil de com missie een formule vinden om het probleem van de bouw van een pro totype op te lossen. Zij denkt hier bij speciaal aan de moeilijkheden rond de verantwoordelijkheid voor de bouw van een prototype deze be rust soms bij de regering, in andere landen bij de industrie en soms ten dele bij de overheid. Groot gedrang op het ideale kleine plekje I (Van onze correspondent) «We waren aan het dorsen. Hartje ■Wier, de zon brandde aan de hemel Gedeeltelijk zichtbaar in ons land De zonsverduistering, die zo- fele astronomen naar Grigken- '""id heeft getrokken, zal als leeltelijke verduistering ook - ons land zichtbaar zijn. Vrijdagochtend tegen half tien zal de maan voor de zon •chuiven en een eerste kleine hap uit de onderkant van de I piweschljf nemen. Deze hap i froeit geleidelijk, totdat om 110.29 uur vrijwel de helft van de 'p Zonneschijf schuil gaat achter Q i de maan. Daarna schuift de maan weer voor de zon weg en p voor ons land eindigt het ver- Q II «chynsel om 11.36 uur. p Nadrukkelijk moet gewaar- u «chuwd worden, dat men niet Q Wet het ongewapend oog naar p j het verschijnsel kijken mag. De O zon mag alleen bekeken worden I door een zwaar beroet glaasje, zeer donker gekleurd glas of b.v. een vrijwel zwart fotonegatief. I Wanneer men dergelijke voor- ^rgen niet neemt, bestaat er jj6118 °P zeer ernstig letsel aan de ogen, zelfs bij een korte "°ngewapende" blik op de zon- f heschijf. maar er was wel wind, anders konden we niet dorsen. Plotseling wordt die wind erg kil. Er valt een soort scha duw over het land. We kijken naar de zon, en daar is een hap uit, die steeds groter wordt. Het wordt sche mer. We denken: dit is het einde. We beginnen allemaal te bidden en kruisen te slaan. Allemaal boeren vrouwen onder elkaar; wat wisten we. Zelfs de onderwijzeres die bij ons was had het niet van te voren gewe ten, maar ze probeerde ons wel ge rust te stellen. We geloofden haar pas toen het weer lichter werd. Ik was een klein meisje toen, ik zal het nooit vergeten". Aldus beschrijft Kiria Dina, de kok kin van mijn taveerne, een vroegere zon-eclips (een goed-Grieks woord, alleen zeggen de Grieken nu „Eklip- si", met de klemtoon op de eerste lettergreep) uit haar jeugd in haar dorp. Het moet die van 1912 zijn geweest. De eclips van aanstaande vrijdag zal de Grieken minder ver rassen De communicatiemiddelen ook op het platteland zijn toegeno men en hebben er al in ruime mate aandacht aan besteed. Uit hele wereld De schaduw van de maan zal in een schuin baan van Noord-Afrika over Zuid-Griekenland naar Turkije en Rusland trekken. De meeste as tronomen uit Amerika en Europa zijn naar Griekenland gekomen waar het verschijnsel op het gunstigste tijdstip en onder de beste omstandig heden kan worden waargenomen. In Athene zal de verduistering 99 procent zijn, dat betekent dat het een minuut lang schemerachtig zal zijn en vooral ook heel kil, door de vermoedelijk opgestoken wind. „Maar dat de vogels angstig opfladderen en zo dat is een fabeltje", zegt baron van Hemert tot Dingshof, burgemees ter van Maam, die met 24 andere Nederlandse amateur-astronomen (en vijf beroeps-) een plekje heeft uitge zocht 50 km buiten Athene, waar de verduistering optimaal gunstig zal kunnen worden gadegeslagen. Het is daar bij Anavyssos, niet ver van kaap Sounion, een heel gedrang, want ook Italianen en Grieken zijn na eindeloos rekenen tot de slotsom gekomen dat dit één dei- gunstigste plekjes is „Het is een kwestie van een paar honderd meters", zegt de heer Jansen, directeur van het Zeiss planetarium in Den Haag. De smalle zone waarin de zon werkelijk zal lij ken „uit te blussen" zal vermoedelijk juist over het kamp gaan terwijl het op de berg er tegenover en in het dorp aan de kust misschien bijna he lemaal licht blijft. Volslagen duister zal het nergens worden. Daarvoor gaat het allemaal te vlug in zijn werk, de ogen kunnen het niet bijhouden. Anderhalf jaar uitwerken Met het uitwerken van de resulta ten zal wel één anderhalf jaar zijn gemoeid. Maar zal er zon zijn op het berekende tijdstip: vrijdag om 11.31? Dit is de grote, vraag die allen be zighoudt. Iemand die alleen de toe ristische affiches van Griekenland heeft geraadpleegd, zal geneigd zijn te zeggen: is dat nog 'n vraag? Maai de koele, meteorologische-statistische cijfers spreken een andere taal. Zij geven de astronomen die op de grond blijven (er wordt ook met ra ketten gewerkt, maar dat is een an der verhaal) slechts 48 procent kans op een goede situatie. Laten we er het beste van hopen. Want de vol gende „bruikbare" eclips is pas weer in 1970, in Florida. Uranium voor India In Nieuw- Delhi is gisteren een overeenkomst getekend, waarbij de VS aan India in de komende 25 Jaar verrijkt ura nium zullen leveren voor een kern station dat in Tarapoer, aan de In diase westkust wordt gebouwd Het is het eerste akkoord voor de leve ring van Amerikaanse kernbrand stof op lange termijn aan een Azia tisch land. Fokker verkocht 400 Friendships De Fokker fabrieken hebben gis teren met de verkoop van hun F 27 1' ipnc.sh-p toestel een ne wc u., paal bereikt. Aan de Australische luchtvaartmaatschappij Ansett tran sport industries is gisteren het 400- st© toestel van dit type verkocht. Vlak tevoren waren de 398ste en 399ste Friendship besteld door de Philippine Air Lines. Van het totaal van 400 Friend ships heeft Fokker 222 vliegtuigen en de Amerikaanse licentiehoudster Fairchild .liller 178 toestellen ver kocht. In november 1955 werd het eer- Schiphol ingevlogen. De eerste ver koop kwam in 1956 tot stand, de 100ste machine werd besteld in 1959, de 200ste in 1961 en de 300ste in 1965. WOORD VAN BEZINNING De Hemelvaartsdag is voor de meesten van ons dan toch eens 'n extra vrije dag. Ja, want deze dag kan lekker niet in het week einde vallen. De Hemelvaartsdag valt altijd op een donderdag. Je zus is na Zijn opstanding uit het graf namelijk nog veertien da gen op aarde gebleven. Daarna is Hij opgevaren naar de hemel. In Jezus' naaste omgeving was men hier allerminst gelukkig mee. Toch is dat gebeuren de reden van de Hemelvaartsdag. Onze kalenders en agenda's duiden deze dag aan als een algemeen erkende christelijke feeestdag. Dat klinkt wat grappig. Alge meen erkend. Dat lijkt veel op een leus als „onverdeeld naar de openbare school". Dan moet je de schoolsituatie kennen in ons Hemelvaart. Voor mensen in het midden van de twintigste eeuw is dit vooral een puzzel, waar ze niet uit komen. Voor veel mensen is Jezus al leen maat foetsie, weg. En dus ook niet relevant. Van geen be tekenis. Maar weet U wat Jezus Zelf er eens over zei? „En nu ga Ik heen tot Hem, die Mfj gezonden heeft, en niemand van U vraagt Mij: waar gaat U heen? Jezus maakt zijn leerlingen het verwijt dat ze de beslissende vraag niet stellen. Waar gaat U heen? Je zus zegt: Ik ga naar Mijn Vader, Ik ga naar huis. Als je Mij echt liefhebt, dan ben je daar blij mee. Ja, dan gun je dat Jezus. Bovendien, zegt Jezus, is het ook in jullie belang. (U moet deze gesprekken eens lezen, zo als ze d<x>r 't Bijbelgenootschap weergegeven zijn in het boekje „Licht", het evangelie van Jo hannes. Een prachtige weergave met fraaie foto's van Cas Oort- huys en anderen Jezus heeft de wereld niet in de steek glaten. Ik kan uit Leiden naar de tele visie-studio in Bussum gaan, niet om Leiden in de steek te laten, maar met d© bedoeling om des te beter in Leiden in heel veel huiskamers aanwezig te zijn. En Jezus zit nu dicht bij het vuur. Op de best denkbare plaats. Als christen mag je zeg gen: onze Jezus is gepromoveerd boven alle mensen. Ik moet nu ineens weer den ken aan wat ik vorig jaar een dag voor Hemelvaartsdag in het Universiteitsgebouw meemaakte bij een promotie. Er waren heel wat bewoners van de flat, waar in de jonge doctor woonde, aan wezig en iemand zei: „het hele flat promoveert vandaag". In nog veel wezenlijker zin is dit het, wat er gebeurt by Jezus' promotie tot aan de rechterhand van God. Wü beleven de vreugde mee. Deze positie, de beste plaats in het heelal, ingenomen door Jezus. En niet doornou, noemt U alle indrukwekkende en afschuweiyke namen maar op. Dat is het feesteiyke van de Hemelvaartsdag. De wereld is in goede handen. Jezus scherpt ons in: vergeet maar nooit waar Ik ben heengegaan. Jezus bevindt Zich op een veelbelovende plaats. Op het eerste christelijke pink sterfeest, tien dagen later, zyn de leerlingen van Jezus en velen in Jeruzalem daar verrassend achter gekomen. Heel simpel ge zegd: Hy zit goed. Daarom zit hét goed. Reken maar. In de Be vrij dingskerk zingen we dan ook op deze Hemel vaartsdag dit lied, dat Schuit© Nordholt dichtte: Al heeft Hy ons verlaten, Hy laat ons nooit alleen. Wat wy in Hem bezaten is altyd om ons heen als zonlicht om de bloemen een moeder om haar kind. Teveel om op te noemen zyn wy door Hem bemind. Al is Hy opgenomen houd in herinnering dat Hy terug zal komen, zoals Hy van ons ging. Wij leven van vertrouwen, dat wij zyn majesteit van oog tot oog aanschouwen zullen in eeuwigheid. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kerkdriel M. Ruster te Anjum: te Oostermeer G. Wil tink te Marrum. Aangenomen naar Waarde G. Colen brander te Vlagtwedde: naar Haar lem (vak. B. K. W. Dijkstra) G. W. IJzerman te Beverwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Sexblerum J. Radstaak, kand. te Epe; te Barneveld (vak. J. W. Vlaanderen) H. R. Groenvelt te Urk. GEREF. KERKEN (vrygemaakt) CHR. GEREF KERKEN GEREF. GEMEENTEN IN NEDERL. Beroepen te Hilversum F. Mallan te Veenendaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Odoorn-Valthermond (voor de buitengewone wijkgemeente in wording) J. M. de Vries te Harlln- gen; te Schoonhoven (vak. H. Jon- gerden) en te Waddlnxveen (3e pred. pi.) A. van Brummelen te Glessendam -Nederhardlnxveld; te Farmsum P. J. Mulders te Loblth. Aangenomen naar Terheyde (toez.) Ph. M. Becht te Z; naar Hoogeveen (vak. J. A. boom) J. Breeuwsma te Waalwijk. GEREF. KERKEN Ber. te De Krlm (O) J. Radstaak, kand te Epe te Wirdum (Fr) en te Tholen kand. T. Ausma te Maarn Zaamslag C. J. v. d. Muien te Tlel; te Santpoort A. L. Janse de Jonge te Sens et Coligny (Yonne, Frankrijk) te Barendrecht (vak.) H. J. Rip- hagen) N. Wijngaarden te Idskenhul- GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Bergenthelm (2e pred. pl.) M. Brandes te Meppel; te Win schoten A. C. Haltsma te Heerde. Bedankt voor Zwagerveen-Zwaagwest- elnde A. Hordijk te B&flo. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen G. Blom te Meerkerk en B. BIJleveld te Bussum. Beroepen te Schevenlngen M. Baan te Zeist; te Hoogeveen (2e pred. pl.) T. Harder te Kornhorn, voor de zen- dingsarbeld ln het Vendaland (Z.- Afrlka) J. A. van Rooy, geref. pred. te Johannesburg (Z.-Afrika). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Klaaswaal C. Harlnck te Utrecht en C. Molenaar te Moerka- pelle en A. Hofman te Zeist. LEIDEN Herv. Gem.: Pieterskerk 10.00 u dr. K. E. H. Oppenhelmer. Hooglandse Kerk 8.30 u ds. F. van Nieuwpoort. te Oegstgeest. Bevrijdingskerk 9.30 u ds. H. Bou- ter en ds. J. Bovenberg. Academisch Ziekenhuis 10 u ds. I. S. Kljnc. Dlaconessenhuls 10.30 u ds. J. de Wit. Geref. Kerk: Oude Vestkerk 9.30 u ds. Kronemeijer. Bevrijdingskerk 9.30 u ds Bovenberg. „Groenhoven" 9.30 u dr. Dronkert. Geref. Gemeente: 11 u ds. W. Sui ker te Llsse. Doopsgez. gemeente: 10.30 u ds. H. van Bilderbeek Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.30 u Hoogmis. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. G. Moen te Alphen a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9 u dr. W. H. Ve- lema. Geref Kerk (vrijgemaakt)10 u ds. J. v. d. Haar Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 u dienst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u ds. Eerhardt te Hlllegom; Geref. Kerk 10 u ds. W. J. van Hoek. DOOPSGEZIND WERELDCONGRES Het Doopsgezind wereldcongres, dat om de vyf jaar gehouden wordt, zal in juli 1067 voor de achtste maal worden gehouden, ditmaal te Am sterdam. Thema zal zyn: het getui genis van de Heilig Geest. Er wor- den vierduizend deelnemers ver- I wacht. In elke doopsgezinde gemeen- I te Is een congres-consul aangesteld. Aan tienduizend doopsgezinden in en om Amsterdam en Haarlem, in de Zaanstreek en in het Gooi is ver- I zocht voor deelnemers logies met ontbyt beschikbaar te stellen. Ongevalsuitkeringen (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gis termiddag zonder hoofdeiyke stem ming akkoord verklaard met de ver hoging van de ongevalsuitkeringen krachtens de ongevallenwet, de land en tuinbouwongevallenwet en de zee ongevallenwet, die per 1 januari j.l. is doorgevoerd. De verhoging, die 8,5 procent bedraagt, vergt een uitgaaf van f 2.700.000. GEREF. KERKEN IN CIJFERS Het aantal Geref. Kerken is in 1965 gestegen van 844 tot 846, het aantal dienstdoende predikanten daalde van 1078 tot 1073, het aan tal vacaturesteeg van 250 tot 251, terwyi het aantal emeritus-predi kanten met 15 vermeerderde en nu 211 bedraagt. Het zielental steeg van 821.585 tot 834.051. Hierin zyn begre pen de classes Oost-Friesland en Bentheim, de kerken in België en Frankrijk, benevens die van Lon den, de Ned. Antillen en Suriname. Zuid-Holland staat in alles boven aan. Daar vindt men alleen reeds 165 kerken en 268 predikanten. Noord-Brabant en Limburg hebben de minste predikanten, nl. 46. In Drente is het aantal vacatures het laagst: 7. Gemengde huwelijken De Wereldraad van Kerken en de r.k. Kerk hebben besloten een studie te maken van het probleem van de gemengde huweiyken en van de theologie van het huwehjk. Dit besluit is genomen door de ge- zameniyke werkgroep van de wereldraad en van de R.K. Kerk, die van 13 tot 16 mei zyn derde by- eenkomst heeft gehouden in Genève. Dit lichaam onderzoekt de mogelyk- heden tot gesprekken en samenwer king tussen het Vaticaan en de We reldraad, waarby meer dan 200 ker ken aangesloten zyn ,.In deze academische aula, waarin mgr. Bekkers slechts met onwennige huiver placht binnen te treden, wordt de wetenschap, zichzelf blijvend, klein tegenover de levensinhoud van de oprechte, levensechte christen Bekkers", met deze rake schets karakteriseer de gisteravond prof. mg. dr. E. Schillebeeckx tijdens een rouw dienst van de academische senaat van de Nijmeegse Universiteit wijlen mgr. Bekkers. „Heerlijk vat vol van tegenstrijdigheden" De rouwzitting werd by gewoond door mgr. J. Bluyssen, de vicaris- generaal va nhet bisdom Den Bosch. Prof. Schillebeeckx attendeer de erop, dat in toenemende mate het wereldgeweten niet meer in beroering raakt voor uitvindin- dingen of geleerdheid, doch wel by de verschyning van iemand van wie men slechts kan zeggen „hy was een levensecht, een goed mens" Mgr. Bekkers verkondigde geen nieuwe leer, niets was hem zo vreemd als nieuwlichterij. Maai hy zag by zonder goed het verschil tus sen levensecht en levensonecht. Daar van getuigde hy in het ten aan schouwe van enthousiaste zowel als van kritische blikken, al dus spreker. Hy was een heerlyk vat vol van tegenstrydigheden. Ook in Vati caanstad, waar hy zichbaar kwaad werd om alle ryke statie, waarmee ook hy werd omgeven, doch vlot poseerde voor een pelgrim, die graag een plaatje van een onbekend, doch echte bisschop wilde maken. Mgr. Bekkers, aldus prof. Schille beeckx, heeft een nieuw beeld van de bisschip gecreëerd, een beeld dat de bisschopsfunctie ook acceptabel heeft gemaakt voor reformatorische christenen en voor niet-gelovigen. Dat was te danken aan zyn van zelf sprekende moed om nooit eens schuil te gaan achter het ambt. Alphen aan «len Ryn Herv. Gem. Adventskerk Julanastraat 9.30 u ds. J. H. Bogers; Oudshoorn W(Jk II Sl- onskerk 9.30 u ds. H. Koudstraal. G®- ref. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr. Gemeenschappelijke dienst 9.30 u ds. W. Tom. Chr. Geref. Kerk: Jeruzalem - kerk Grijpestelnstraat 7 u nam. ds. H. C. van de Ent te Katwijk aan Zee; Geref. (vrljgem.) 9 u ds. H. Scholte; Volle Evangellegem. (gebouw Volksbe lang) 10 u ds. Twlllert. Bodegraven Herv. Gem. 9 u ds. Van Harten; (Nleuwerbrug) 9 u ds. Balke; Geref. Kerk 10 u ds. R. v. d. Berg; (Nleuwerbrug) 9.30 u ds. Tls- sink. Geref. Kerk (VTiJgem.) 10.30 u x 10 u lees. Ha/.erswoude Herv. Gem. 9.30 u ds. G. Jonkers; Geref. Kerk 9.30 u ds. Brinkers. Hlllegom Herv. Gem. 9 u ds. Bronsgeest. Geref. Kerk 9 u ds. Pou- wels. Chr. Geref. Kerk 9 u ds. Van Dyk. lloogmade Herv. Gem. 10 u ds. J. Broeyer. Katwijk aan den RRn Herv Gem. (dorpskerk): 10 u ds. A. Makkenze (kapel Nieuwe Duinweg): 10 u ds. A. Baas; Geref Kerk: 9.30 u ds. A. C. van Katwijk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk 10 u ds. de Vos; Ichtus- kerk 10 u ds. de Boer; Hulpkerk Hoor- nes 10 u ds. Vink; Zeehospltum 8.30 u ds. van Roon; Geref. Kerk (Voorstr) 9.30 u ds. de Vries; Chr. Geref. Kerk 9 u ds. van der Ent; Geref. Kerk (vrij) 8.30 u ds. J. Bos van Lelden; 10.30 u ds. Breen; Geref. Gem. 7 u ds. C. M. Molenaar te Moerkapelle; Geref. Gem. In Ned. 7 u Leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 u ds. Makklnge. Leiderdorp Herv. gem: 9 u ds. Honnef; Geref. Kerk: 9 u ds. Minnema Lelmutden Herv. Gem. 9.30 u ds Wapenaar; Geref. Kerk 9,30 u ds. J. Baaljens. Llsse Herv. Gem. (Grote Kerk)t 9 u ds. Koolstra; Geref. Kerk: 9u ds. D. H. Blesma; Geref. Gemeente: 9 u ds. W. Suyker; Geref. Kerk (Vrljgem.): 9 u ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem, 9.30 en 3 u Leesdlenst; Ned. Prot. Bond geen dienst. Noordw(Jk aan Zee: Herv. Gem. 10 u ds. A. L. Lapré; Geref Kerk 9 u ds. W. Dekker; Herv. Geref. Evangelisatie (VGLO-school, Schoolstr. 2) 7 u' ds. J. Schuurman te Schoonhoven. Noordwyk-BInnen Herv. Gem. 10 u ds. Dekker (Gemeenschappelijke dienst Herv. en Geref.); Geref Kerk Kerk 10 u dienst in de Ned. Herv. Kerk. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u ds. D. Ollem&ns: Geref. Kerk 9.30 u Ge meenschappelijke dienst ln Woerdense Verlaat ds. M. Hlensch; Chr. Geref. Kerk 9.30 u de heer J. van Leeuwen. Nieuw veen Herv. Gem. 9 u de heer J. van de Hoek te Leiderdorp; Geref. Kerk 9.30 u ds. G. F. Snel. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u ds. Lalleman; Geref. Kerk 9.30 u ds. C. A. Verhoog. Oegstgeest Herv. Gem. (Paulus- kerk): 10 u ds. J. Irik. Geref. Kerk 10 u ds Meyer. RUnsaterwoude Herv. Gem. Geen opgaaf ontvangen; Chr. Geref. Kerk 9.30 u Dienst des Woords. Rijnsiiurg Herv. Gem.: Grote Kerk) 9.30 u ds. van Gosllga; Geref. Kerk (vrljgem.) 10 u ds. J. Dorema; Chr. Geref. Kerk 10 u ds. G. de Vries; Geref. Kerk (Rapenburg) 8.30 en 10 u ds. Byieveld. Valkenburg Herv. Gem.: 8.45 u ds. Lekkerkerker. 10.15 u Herdenkings dienst v.m. R.I. ds. P. v. d. Staay, oud- legerpredlkant; Geref. Kerk: 9.30 u ds. A. Langeler; Geeref. Kerk (vrygem.) 7 u ds. H. Knoop Voorhout Herv. Gem.: 10 u dr. Locher te Oegstgeest. Voorschoten Herv. Gem.: (Dorps kerk) 10 u ds. Saraber; (Hulp en Heil) 10 u ds. MelJerlng; (Ryndyk): 10 u ds. Zijlstra: Geref Kerk: 9.30 u ds. Modderaar; Geref Kerk (vrllgem.); 8.30 u ds. J. v. d. Haar te Lelden. Waddlnxveen Herv. Gem. 9.30 u ds. J. Verwellus; Geref. Kerk: 9 30 u ds. J. Snoey; Immanuëlkerk: 9.30 u dr. van Haarlem; Chr. Afgesch. Gem.: 10 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 9.30 u dr. P. J. Schoonhelm te Lelden. Was 10 u dr. Th. C. t icuensse; (üieviet- kerk) 10 u ds. J. T. Wlersma; (Dey- lerhuls) 9 u ds. J. A. G. van Zanten; Geref. Kerk: (Zllllaan) 10 u ds. D van der Meulen; (Bloemcamplaan) 9.30 u ds. P. de Kleer te Schevenlngen. Woubrugge Herv Gem.: 9.30 u ds. Kempenaar; Geref. Kerk: 9.30 u ds. Dethmers. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u ds. M. Hanemaaller te Alphen aan den RUn; Geref. Kerk 9.30 u ds. Melnders. Zoeterwoude Herv. Gem. 9 u ds Hengsmangers. Zwammerdam Herv. Gem. Geen opgaaf ontvangen; Geref Kerk 10 u ds. J. Wagenaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13