vleesconserven1 Dichter Gabriel Smit: Brand-Van Gent-prijs kunst kaleiöObC^9P Jotaan wil je eeustnl kaas nithet vuistje Eigen plaats religieuze Sander van Marion leidt kooruitvoering N.A.T.U. herdenkt Herman Heijermans TWEE MAN IN ARREST: f50.000 ONBETAALD WOENSDAG 18 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Advertentie De Brand-Van Gent prijs 1966 is gistermiddag in Utrecht uit- I! gereikt aan de dichter Gabriël Smit. Hij ontving deze prijs, groot 1000. voor zijn gehele oeuvre. De jury, bestaande uit drs. Daniel de Lange, prof. di. Karei k Vleeuwesse en dr. Jan Starink, heeft bij het toekennen van de prijs bijzonder gedacht aan de persoonlijke poëzie van Gabriël Smit, jijeengebracht in de bundels ..Voorspel". ..Weerklank", ..Requiem n memoriam matris". ..Spiegelbeeld". ..Fragment". ..Ternauwer nood", Geboorte", ,.Ik geloof" en „Dichterbij". In haar rapport zegt de jury, dat ibriël Smit in zijn latére bun- :ls naast bundels als Guillau- le van der Graft. Jan Wit en Huub De Brand-Van Gentprijs is 20 jaar geleden ingesteld. De toenmalige r.k. Nederlandse boekhandelaren- en uit geversvereniging „Sint Jan" richtte in 1946 het Brand-Van Gent fonds op ter gelegenheid van het afscheid van haar eerste voorzitter Paul Brand sr. en haar penning meester Jacques van Gent. Uit het fonds wordt om de drie jaar een prijs toegekent. hetzij aan een katho liek auteur, hetzij aan een katholie ke uitgever. De prijs is eerder uitge reikt aan Marie Koenen voor haar roman „Wassend graan" (1948), de uitgeverij J. J. Romen N.V. voor de boekenreeks „De godsdiensten der mensheid" (1951), Anton Coofen voor zijn roman „De vrouw met zes sla pers" (1954). Dr. F. van der Meer voor zijn essayistische publikatie „Keerpunt der middeleeuwen" (1956), de uitgeverij Het Spectrum N.V. voor haar gezamenlijke pocketuitgaven (1959). Jos Panhuysen voor zijn ro man „ik kom niet terug" (I960) en aan prof. H. E-enckens S. J. voor zijn werk „De godsdienst van Israël" (19631. De prijs werd uitgereikt door de ichter, als schrijver en daarnaast j iieer paul Brand sr. ook als spreker, heeft Gabriel Smit Hij- wenste Gabriël Smit geluk volgens de jury gedurende 30 jaar met de prjjS) maar nog veel meer ,,in belangrijke mate bijgedragen tot I met zijn „wonderlijk dichter- 1/ de vernieuwing van het religieuze le- j schap". Iv\en der Nederlandse katholieken in De achter zelf, die was vergezeld nvj meer schriftuurlijke geest. van z^n vrouw en twee dochters, I osterhuis, in de Nederlandse re- ligieuze dichtkunst van onze tijd een geheel eigen plaats inneemt. 2|! gabriël Smit", aldus de jury," is Sèn religieus dichter in de oorspron- F felijke zin van het woord. Hij ziet Bch existentieel aangewezen op de liptie Gods, op de vaak ondoorgron de liefdesrelatie die hij met de ;ns en de wereld wil onderhouden. religieuze ervaring is voor deze ,n huis uit met het denken van en Kierkegaard vertrouwde ïchter een zaak van vervulling of van alles of niets, zijn of niet .Dichten werd voor hem steeds ||eer een vertalen van God in de rkelykheid". a lichter eegte, )n: „E De jury vestigt behalve op de oor spronkelijke poëzie van Gabriel Smit pok de aandacht op een aantal voor- reffelijke vertalingen van zijn hand. Is de afdeling „Van anderen" uit bundel „Ternauwernood". Als Gabriel Smit en zijn echtgeno te bekijken de oorkondebeho rende bij de Brand-van Gent prijs 1966. welke de dichter is toegekend voor zijn gehele oeu vre. zei in z\jn dankwoord dat hjj alleen maar dicht omdat hjj het niet la ten kan, en dus eigenlijk wordt ge ëerd voor iets, wat geen enkele ver dienste is: „Ik maak mezelf waar door mijn gedichten, ik maak ze niet voor mijn plezier of dat van ande- Vandaar, dat hij van een „re devoering" afzag en enkele re gels poezie voorlas. Navotaptoe Heerlen: 24 juni (Van onze correspondent) Zevenhonderd NAVO-militairen zullen op 24 juni deelnemen aan de 14de NAVO-taptoe in Heerlen. Dat be sluit is door het organiserend comité in Heerlen met een zucht van ver lichting begroet. Het zag er al enige tijd naar uit dat de Duitse stad Aken het evennement van de Limburgse mjjnstad wilde afsnoe pen. Het gemeentebestuur van Heer len heeft een garantiesubsidie toe gezegd van f 10.000 gulden. Daarbij is echter als voorwaarde gesteld, dat van particuliere zijde hetzelfde bedrag bijeen zal moeten worden gebracht. Het organisatieco mité is daarin al bijna geslaagd. Be zoekers die het militaire muziekfeest vanaf de tribune willen gadeslaan, zullen daar 10 gulden voor over moe ten hebben. In 1965 boekte het NAVO-taptoe comité in Heerlen een nadelig saldo van f14.000 gulden. Of de 15de NAVO-tatoe in 1967 weer de première in Heerlen zal beleven, hangt af van de belangstelling voor het muziekfeest van dit jaar. De or ganisatie heeft daarom de eis gesteld dat dit jaar het stadion aan de Kerkraderweg geheel zal moeten zyn uitverkocht. Concert in Voorschoten Uitgaande van de plaatselijke ..Lofstem" is in de Voorschotense geref. kerk een goed bezochte kooruitvoering gegeven, waarbij ..De Lof stem" zelf bleek samengevoegd met het ..Rijswijks Herv. Ker k- koor" en de eveneens samengevoegde jeugdkoren ..De Alouettes" (meisjes) en ..De Lenteklokjes" (kinderen) meededen. De direc tie van het gemengde koor berustte bij Sander van Marion, die van de jeugd bij mevr. Eriks-Zonneveld. Oskar Kokoschka schilderde Audenauer Een Zuidduitse uitgevers maatschappij heeft gisteren een portret van oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer, geschil derd door Oskar Kokoschka, ten geschenke gegeven aan de Westduitse Bondsdag. Voorzit ter Gerstenmaier nam het portret in ontvangst. De schilder sprak de wens uit dat zijn schepping ,.met de geestelijke sfeer van de Bondsdag zal samengroeien". Het honorarium. 200.000 mark, stelde hij ter beschikking van de actie „Kinderen in nood". Dr. Adenauer zei over zijn conterfeitsel. dat het met een portret gesteld is als met degene die model heeft gestaan. „Men moet het wat op een afstand be kijken en niet van te dichtbij naar de details zoeken." Nederlander benoemd Henry Plukker dirigent in Lima Henry Plukker uit Arlington in Virginia, die in Oostenrijk werd ge boren maar het Nederlandse staats burgerschap bezit, is benoemd tot di rigent en muziekdirecteur van het Symfonie-orkest van Lima. Plukker is de opvolger van William Byrd, die benoemd is tot directeur van het symfonie-orkest van Flint in Michigan. Plukker zal bovendien optreden als muziekdocent aan de universiteit van Noord-Ohio. Kunstvoorwerpen in Florence gestolen Bijna 100 kunstvoorwerpen. van oude horloges tot gouden tabakspot ten, zjjn gestolen uit het Stibbert Museum in Florence, dat genoemd is naar de stichter, de overleden Britse kunstverzamelaar Frederick Stibbert. Alle voorwerpen, waarvan de waarde door deskundigen op 32.000 dollar geschat wordt, waren in twee vitrines uitgestald. Stibbert overleed in 1906. In zijn testament liet hij het museum aan de stad Florence na. In het museum vindt men meubels, wapens, gobelins en juwelen. Voorwerpen uit ijzeren tijdperk Een amateurarcheoloog heeft op 60 km ten westen van Kopenhagen gou den siervoorwerpen opgegraven, waarop swastika's afgedeeld staan. Hy dacht dat hij een schat had ge vonden, begraven door de Duitse bezettingstroepen aan het einde van de tweede wereldoorlog. Maar func tionarissen van het Nationale Museum in Kopenhagen hielpen hem spoedig uit de droom. Het bleken voorwerpen te zijn uit de vijfde eeuw voor Christus, uit het ijzeren tijdperk dus. Mmm....'n boterham met leverpastei!' Voor u, uw man en de kinderen. Héérlijk! Lever pastei hebt u immers tóch altijd in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. En kijk eens, hoeveel boterhammen u ermee verwent. Zorg altijd voor 'n fiks voorraadje vleesconser ven. Ook gemakkelijk in uw weekend en vakantie! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Gisteravond speelde het Nieuw Rotterdams Toneel in de Schouwburg ,,Een jaar voor iedere roos" en ..Acharme Fred waarover wij indertijd reeds schreven. Enny Meunier was toen echter wegens ziekte verhinderd. Ditmaal was zij weer paraat. Men ziet haar hier rechts in een scène uit „Een jaar voor iedere roos met links Rie Gilhuys. Aan het volwassenenkoor waren twee Baoh-koralen toevertrouwd, waarvan het tweede wat vrijer klonk dan het eerste, verder Buxtehude's cantate „Jesu meine Freude" en Telemann's Psalm 117 en tussendoor nog twee onbetwistbaar goed geharmoniseerde koralen van Sander van Marion zelf. Deze nog zeer jonge musicus schatten we vooralsnog hoger als componerend talent en als organist dan als koor leider. Zijn orgelsolo-aandeel betrof de geroutineerde, met een mooie doorgaande beweging en veel speelse registratie voorziene vertolking van de° pakkende lichtvoetige Italiaans barokke „Sonate d'involatura" van Zipoli. Zjjn koorleiding lukt ons gebonden aan de groei van persoonlijkheid en persoonlijk overwicht. In ieder geval staat zijn muzikale persoonlijkheid buiten kijf. Echte koorzang, boven geordende samenzang uit, trad eerst in Telemann aan den dag, omdat daar glanzing op de stemmen kwam te liggen, daaruit warmte losbrak en de presentatie een natuurlijke ge daante verkreeg. De kantate was niet tot leven ge komen, om. als gevolg van de slak. kengang van het tempo. Een groepje van vijf strijkers voor de instrumen tale voor- en tussenspelen en de be geleiding weerde zich wel verdienste lijk maar beschikte o.i. toch niet over de vaardigheidsreserve om het nodige frisse reliëf aan te brengen. Ook me vrouw Eriks, hier als sopraansolo, miste het pittige om boven de mate rie staan. De bassolo van W. Wester huis kwam de vervulling van de te stellen eis veel meer nabij. Mevr. Eriks bleek daarentegen ge lukkig in het hanteren van de jeugd- zang leiding door het allerkeurigst in de klank brengen van twee koralen en van twee poëtische geestelijke cou pletten-liederen van Muus Jaoobse en Okke Jager, onderscheidenlijk op muziek van Van Marion en van Wil lem Vogel Vooral de tegenstemmen getuigden 'van een zeer zuiver toon- behoud en van een degelijke voorbe reiding. Tenslotte vermelden we nog enkele samenzangen met alle aanwezigen ten laatste met een blazerskwartet, pauken en vanzelfsprekend orgel een zelfstandig solo-optreden als so praan van mevr. Eriks (met twee maal Bach) en de kundige leiding van de heer A. Eriks. Jaarvergadering in Apeldoorn De jaarlijkse landdag van de Ned. Amateur Toneel Unie wordt dit jaar op 4 juni in het cultureel centrum Orpheus" in Apeldoorn gehouden. Daaraan vooraf gaat op 3 juni de algemene vergadering, waarop af scheid zal worden genomen van de heren J. Ruiter uit Amsterdam en dr. A. F, J. Stakenburg uit Rotterdam^ Op 26 mei wordt, gelijk gemeld, in ..Sonsbeek" de grote jaarlijkse internationale beelden tentoonstelling geopend. Hierbij een fraaie opname van een beeld van Rodin, met op de achter grond een beeld van Henry Moore, twee ..groten", die een eervolle plaats op deze expositie innemen. De heer Ruiter ls 25 jaar penning» meester van de NATU geweest. Voor dien speelde hij een rol in de Bond van Arbeiders Amateur Toneelver enigingen in Nederland. Dr, Staken burg is 15 jaar vice-voorzitter van de NATU geweest. De NATU-toneeldag staat In het teken van Herman Heijermans. Ver leden Jaar werd hij in Amsterdam officieel herdacht. Ditmaal wil de NATU aandacht schenken aan deze voor het vaderlandse toneel zo be langrijke figuur, die met zijn werken vooral het amateurtoneel tot grote bloei bracht. Er wordt een fragment gespeeld uit .Deschuit met muisjes", waarna drie eenakters van Heijer mans worden opgevoerd, t.w. „Sal- timbank", „Pitten" en ..Ahasverus". De regie wordt gevoerd door Jan Velzeboer, A. S. van der Ven. Pete* Brandsma en Herman Stemhedm. Na afloop van deze voorstellingen worden nabesprekingen gehouden onder lei ding van jonge beroepsacteurs, o w» Jules Rooyaards. Jan Velzeboer, Henk van Ulsen, Erik Ploover en Aard Staartjes. De grote Heijermans-tentoonstel- ling, die vorig jaar in de Stads- chouwsburg in Amsterdam was te be zichtigen, komt voor deze toneeldag naar het Apeldoorns cultureel cen trum Orpheus". Drie Belgische zusterorganisaties van de NATU uit Vlaanderen nemen aan de toneeldag deel. Er worden 500 600 amateur-tonelisten ver wacht. (Van onze Haagse correspondent). Na tientallen klachten over wan betaling heeft de recherche twee Hagenaars gearresteerd wegens fles sentrekkerij. De politie beschikt reeds over niet betaalde rekeningen tot een totaal van vijftigduizend gul den en verwacht wordt, dat dit to taal nog zal stijgen. De verdachten z(jn de 27-jarige exploitant van een bar en zijn 26- Jarige vriend, met wie hU een hotel drijft. Reeds bij het eerste verhoor be kende de bar-exploitant sinds juli van het vorig jaar zonder betalen voor vele tienduizenden guldens aan hotelservies .meubilair, linnengoed, glaswerk en keukengerei te hebben gekocht. Hij gebruikte de goederen om z(jn bar mee in te richten. In december van het vorig jaar sloot hij de bar en sinds twee maanden was hü, samen met zijn vriend, be zig met de exploitatie van het hotel, dat óók met op rekening gekochte goederen werd ingericht. De vriend kocht bovendien nieuwe kleren en sieraden en zonder te betalen. Beide mannen zijn reeds eerder wegens vermogensdelicten met jus titie en politie in aanraking ge weest.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11