„EIDSCH DAGBLAD Bakkers willen 1,5 cent meer Ook vanochtend vroeg gevechten in Da Nang eet egering ntkomt iet aan nonstop oedselvoorraden in ngeland reiken niet rder dan een maand 'EERBERICHT jinder warm Moeder van keizerin JONGE RUSSEN NAAR SIBERIË Ajax-Feijenoord j op televisie juist nü varkensvlees! een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! haféma tapijt ÜJ (gericht 1 maart I860 DINSDAG 17 MEI 1966 No. 31872 3. A. E. van Dishoeck jredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 onze parlementaire redactie). Sgering heeft gisteravond niet onverdeelde medewerking van bedrijfsleven gekregen voor de itregelen die zij op loon- en beleid wil nemen. Dat is de uk na het gesprek, dat een ptie uit de ministerraad gis- Tond had met de voorzitters de centrale werkgevers- en luiemersorganisaties. Het ziet aar uit. dat minister Veldkamp ilale Zaken) niet aan de af- diging van een loonplafond kunnen ontkomen, tsprek met het bedrijfsleven, de regering geheim had willen len, werd gisteravond gevoerd iet ministerie van Sociale Za- en Volksgezondheid in Den 5. Na afloop zei minister Veld- p, dat men van gedachten had sseld over de loon- en prijspo- te situatie. De minister wei- 1 verder elk commentaar en de deelnemers aan het ge- om geheimhouding gevraagd. Verzet vakbeweging spaarzame antwoorden, die de vertegenwoordigers van bedrijfsleven werden verstrekt, evenwel toch af te leiden dat egering het bedrijfsleven van voornemens op loongebied in s heeft gesteld met de opzet over tot een gemeenschappelijk dpunt te geraken. an de zijde van de vak- ging schijnt, dat echter niet [lijk te hebben gemaakt. Men teengegaan om de voorstellen de regering in eigen kring te reken. Wij vernamen, dat de ing op korte termijn, waar- Dlijk vrijdag, tot een beslis- wil komen. Mevr. Barbara Cernan, echt genote van Eugene Cernan die erste gevolgen van staking onze Londense correspondent), eerste onprettige gevolgen van dag om middernacht uitgebro- iritse zeeliedenstaking hebben eeus doen gelden. Engeland is kwetsbaar, omdat het 40 pro- an zijn voedsel uit het buiten- noet invoeren. algemene voedselreserve is vol- voor tenminste een maand, de stakers bereiden zich voor in actie drie maanden of langer houden. Premier Wilson, die tvond in een televisietoespraak van een „daad tegen de staat [en de gemeenschap", acht het lel nog te vroeg om tot nood- egelen over te gaan. Indien no il echter de marine worden in- flkcld. Itse slagers voorspellen, dat de len van vlees, dat voor ongeveer procent wordt geïmporteerd, jen drie weken zullen stijgen. achttien schepen met dadingen worden nog deze verwacht, terwijl de binnen- ke aanvoer pas in augustus op gang zal komen, aking zal spoedig ernstige ge- Ben hebben voor de aardappe- (waarmee het eiland Jersey te blijven zitten), kersen, sla andere aan bederf onderhe- groenten en fruit. Er zal op te termijn vooral een tekort jptaan aan wortelen en uien, ste voor een belangrijk, uit Nederland komen, bakkers kunnen het niet stel ponder harde Canadese tarwe, l KNMI verwacht van heden- orgenavond: Over het algemeen bewolking met kans op enkele r**- Zwakke tot matige zuidweste- ■Wnd. Minder warm. I (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 MEI op: 04.42 uur; onder: 20.31 uur. °P: 04.05 uur; onder: 18.23 u. 'ater in Katwijk te 02.04 en kaagwater te 10.05 on 22.30 a nummer bestaat uit 20 pagina's. zodat drastische maatregelen nodig zijn om de aanvoer daarvan te ver zekeren Ook de Britse auto-industrie, die het van ae export moet hebben, is uitermate bezorgd. Van de 20.000 auto's die de British Motor Corpora tion (Austin-Morris) wekelijks pro duceert, gaan er tussen de zeven achtduizend naar het buitenland. On de zaak rollende te houden, zal de fa briek zich zolang de beschikbare op slagruimte dat toelaat, geheel con centreren op de vervaardiging van wagens met het stuurwiel aan de rechterkant, bestemd voor het linkse verkeer op Engelands eigen wegen. Wanneer de staking te lang duurt, ziet het er echter somber uit voor de 850.000 man die in de automobiel industrie him brood verdienen. Voor al noord-Ierland en de Ierse repu bliek, die voor de export (zowel naar Engeland (85%) als naar andere lan den) vrijwel geheel van Britse sche pen gebruik maken, zullen zwaar worden getroffen. De staking van de zeelieden brengt evenwel gouden dagen met zich mee voor de exploitanten van charter vliegtuigen. Vandaag moesten de 950 passagiers van een Canadees schip, dat door de afwezigheid van de Brit se bemanningsleden zijn reis niet kon aanvaarden, naar hun plaats van be stemming worden overgevlo&en. De chartermaatschappijen ontvangen zoveel aanvragen voor vrachtvervoer, dat er al een schaarste aan toestel len bestaat. De tarieven van sommige ondernemingen z'jn dan ook reeds met 40% opgelopen. vanavond een ..ruimtewande ling" van twee en een half uur en anderhalf maal om de aarde zal maken, en hun driejarig dochtertje Tracy zien de span nende uren en dagen blijkbaar met groot vertrouwen tegemoet. Ambassadeur Cabot Lodge vandaag naar Saigon terug In Da Nang' zijn vanochtend vroeg weer vuurgevechten uitge broken. Aan de oostzijde van de Da Nangrivier. waar een com pagnie muitende ..rangers" ligt. werd hevig geschoten met lichte wapens. De oorzaak was niet be kend. Elders in de stad was het rustig. Mariniers patrouilleerden daar gisteravond en op sommige kruispunten waren mitrailleurs opgesteld. Ky gaat inmiddels door met eijn plannen om het verzet van de boed dhisten in het noorden te breken. Hij heeft generaal-majoor Dinh ont heven van zjjn opperbevel over het eerste legerkorps in het noorden en hem vervangen door brigade-gene raal Cao, totnutoe hoofd van de af deling psychologische oorlogsvoering. In het algemeen is men van oor deel dat Cao in deze functie weinig gezag kan uitoefenen over de troe pen in het noorden. Het afzetten van Dinh was een gevolg van zijn aanval op de regering na de geheime troepenbewegingen van zondag, waarbij regeringstroepen werden overgevlogen naar Da Nang. In Saigon is het rustig. Een al gemene staking, waarmee de vak bonden hadden gedreigd, is beperkt gebleven tot een staking van haven arbeiders, buschauffeurs, textielar beiders en employés van oliemaat schappijen. Amerikaanse en Vietna mese troepen werken aan het los sen van schepen met oorlogsmate riaal en andere goederen. In het „Boeddhistische Instituut" en het jeugdcentrum vergaderden de boeddhistische leiders de gehele dag. Een van de leiders, Tri Qoeang, is ir. het noorden van het land. Aange nomen wordt, dat men met het on dernemen van acties wacht op zijn bevelen. President Johnson heeft gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten hun invloed zullen aanwenden om de nationale eenheid in Zuid-Vietnam te versterken en volgens de ontwor pen plannen tot een constitutionele regering te komen. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. Ken- rj Cabot Lodge, zou vandaag naar Saigon terugkeren. Hij zou echter eerst voor twee dagen naar Zuid- Korea gaan om met de leiders in Seoel de toestand in Zuid-Vietnam te bespreken. De grootste zorg van Amerikaan se functionarissen in Washington is de mogelijkheid, dat de politieke cri sis tot een chaos zal leiden, waar door de oorlog tegen de Vietcong zal worden verlamd- President Johnson zou thans zijn betrekkingen met pre mier Ky aan een nieuw onderzoek willen onderwerpen in verband met het feit, dat Ky de Amerikaanse po gingen afwast allé godsdienstige en politieke groepen te helpen tot elkaar t komen en zonder moeilijkheden weer tot een burgerbewind te gera ken. Viet ton";-terreur De Russische beweging- van com munistische jongeren „Komsomol" treft voorbereidingen om anderhalf miljoen jongelui naar Siberië en het uiterste oosten van de Sowjel- Unie te zenden voor de ontginning van die gebieden. Dit heeft Waler Kamensjow, lid van het centrale co mité van de Komsomols gisteren aan de vooravond van het 15-de congres van de jongerenbeweging meegedeeld. Aan het congres namen 3891 afge vaardigden uit de Sow jet-Unie en andere landen deel. In 1954 gaven 700.000 jongere»» ge hoor aan een oproep van Chroesjlsjow on» n» lelijke ge bieden in Kazachstan te ontginnen. Vijf terreuraanvallen van de Viet cong in de havenwijk van Saigon hebben gisteravond drie Vietna- mezen het leven gekost. Bovendien werden 34 Vietnamezen gewond. De slachtoffers vielen toen een politie patrouille in de havenwijk in een Vietconghinderlaag viel. De politie werd met lichte wapens beschoten. De terroristen vielen vijf keer aan. Het streven is kennelijk wanorde te veroorzaken in een reeds gespannen politieke toestand. Zo wierpen de terroristen handgranaten naar drie controleposten van de politie. Een politiebureau werd beschoten met machinegeweren. Een terrorist kwam om het leven toen een handgranaat in zijn hand ontplofte. I Twee Zuidvietnamese regimenten zijn gisteren een actie begonnen tegen een basiskamp van de Viet cong, 115 km ten zuidwesten van Saigon. Aan de actie tegen het ba siskamp werd deel genomen door on geveer 3.000 militairen, met onder- 1 steuning van gepantserde eenheden. Tegen het middaguur ontmoetten de troepen lichte tegenstand van de j Vietcong. Zij doodden 32 man en namen 25 wapens ir beslag, terwijl ze zelf lichte verliezen leden. Een ziekenzaal met 20 bedden en een i bedrijfje voor het maken van wa- 1 pens vielen in handen van de rege- ringstroepen. De zware regenval van de natte I moesson beperkt het aantal lucht- I aanvallen op Noord-Vietnam zeer. Er j werden zondag slechts 33 opdrachten uitgevoerd, tegen normaal 80 tot 120. 1 Een F 105 Thunderchief ging verlo ren de vlieger wordt vermist- De I marinevliegers meldden 28 boten ver nietigd te hebben, twee bruggen en I vijftien gebouwen. In Zuid-Vietnam voerden de Amerikaanse vliegtuigen 305 vluch- ten uit ter ondersteuning van de grondstrijdkrachten. Dertig man Vietcong werd gedood, vijf sam pans werden vernietigd, verscheide ne bunkers en gebouwen werden ge troffen. Een sterke eenheid van de Ame rikaanse eerste divisie cavalerie is gisteren 55 km ten noordwesten van Qoei Nonh dat is 470 km ten noordoosten van Saigon hevig on der vuur genomen door een bataljon van de Vietcong, dal zich had in gegraven. De strijd heeft zeseneen half uur geduurd. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Geen melding vooraf (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse Bakkerijstichting heeft aan de minister van Econo mische Zaken gevraagd de broodprijs met anderhalve cent te mogen ver hogen. Dit is gebaseerd op de ze ven procent loonsverhoging, die de bakkers zullen moeten betalen aan hun personeel én op het feit, dat iedere bedrijfstak recht heeft op een rendement van zeven proeent van het geïnvesteerde vermogen. Verder wil de Nederlandse Bak kerijstichting af van de melding vóóraf aan de minister van Econo mische Zaken van een prijsverhoging van het brood. Ze noemt dit discri minatie. want andere bedrijfstak ken hebben toezicht achteraf, aldus de stichting. Alleen de bakkers moe ten voor elke prijscorrectie vooraf naar de minister. De bakkers willen zelf hun broodprijs vaststellen met inachtneming van de prijsregels zo als die door de overheid worden, ge geven. Dit standpunt heeft de bak kerijstichting duidelijk aan de mi nister te verstaan gegeven. In de laatste tien jaar zijn 5 a 6000 bakkers verdwenen. Deze bedrijfstak is dus echt wel gesaneerd, aldus de Bakkerijstichting. De stichting heeft aan de minister van Economi sche Zaken en aan de economische commissie van de Tweede Kamer voorgerekend, dat de gevraagde broodprijs verhoging van anderhalve cent beslit geen weelde is. Op Schiphol arriveerde gistermiddag mevrouw Farah Dieh Diba. de moeder van Kei zerin Farah Diba van Perzië. Zij zal ongeveer een week in Neder land blijven. De voetbalwedstrijd Ajax-Feije noord zal morgenavond in zijn ge heel op de televisie worden uitge zonden. De wedstrijd wordt gespeeld ir. het Olympisch Stadion in Amster dam. De uitzending begint om kwart over acht via Nederland 1. Com mentator is Bob Spaak. Advertentie Advertentie Het 13-jarige dwergnijl paard Tobi van de Amsterdamse dierentuin Artis is naar de tand arts geweest om de hoektanden te laten afzagen. Het dier kon namelijk zijn bek niet meer slui ten omdat zijn hoektanden hem >n ile weg zaten. Met behulp van een injectie- pistool werd Tobi verdoofd, waarna men het nijlpaard in een kooi stevig vastbond. Na een tweede injectie werden de tan den met behulp van een draad afgezaagd. Deze methode is nieuw, want tot dusver werd voor soortgelijke ingrepen een ijzerzaag gebruikt. Bouivstaking in Amsterdam (Van onze A' damse correspondent) Op verschillende nieuwbouwprojek- ten in Amsterdam hebben bouwvak arbeiders vanmiddag om één uur het werk neergelegd voor ee staking van een halve dag. Tegen twee uur ver zamelden de stakers zich op de Westermarkt voor een demonstra tie zijn georganiseerd door het com munistische bouwvak-actie-comité, dat onder leiding staat van Kaas Staphorst. Volgens deze zijn zij ge richt tegen de loonstop en tegen het feit, dat de bouwondernemers van de niet bij de erkende bonden georga niseerde bouwvakkers twee procent willen inhouden bij verzilvering van vakantiebonnen. Verder wil men zich solidair tonen met een klein aantal bij de nieuwbouw betrokken bouw vakarbeiders. dat reeds enige tijd in staking is. GEZELLIGE DAG Miljoenen Franse arbeiders staak ten vandaag om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere lonen en kortere werktijden Het gevolg was: ontbreken van elektriciteit, gedaalde gasdruk, gebrek aan vervoer, niet af gehaalde vuilnisbakken, geen kran ten, geen post. lauwe koffie in de café's, geen radio en televisie. Kort om, het was een echt gezellige dag in Frankrijk niet dubbele pool Dat betekent: een tapijt met een dubbel leven. Uniek! Bovendien: veerkrachtig, geluiddempend, licht- cn kleurecht, gemakkelijk te onderhouden. Keus uit 10 briljante kleuren. Kamerbreed (3,90 meter) en 1,30 meter. 39,85 per m2. Zelfs na 1 jaar nog extra service! Ga nü naar uw woninginrichter of vraag kleurenfolder plus echt staal aan hatéma. postbus 12," wnuer 1 werK niet duur we! heerlijk (Sued Qlie, leuwo Uit het Leidsch Dagblad van f 17 Mei 1866: l l Het decoratieschilder- t werk van het plafond, de lo- J ges en het voordoek van den a nieuwgebouwden Schouwburg J op de Oudevest alhier is op- a gedragen aan de in dit vak a als zeer bekwaam bekende i firma Zirkzee en Rechleten. Te Parijs is dezer twee da- i i gen achtereen eene file van J t rijtuigen der beaumonde voor J het hotel van den heer Ros- J l sini verschenen, om zich te a l laten inschrijven, ten einde a naar de toestand van het a r hondje van mevrouw te ver- a t nemen! J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1