SPI mm Boeiend idee, maar onvoldoende verdiept Matigi *e opvoering van Ned. Comedie 0SM kunst JUBILEUM-BALLET IN 300 JARIGE BAROKTUIN kcXleiöoscoQP 0Ê NB Strawinskycyclus in liet Kurliaus besloten WESTERLING MAG TURKIJE NIET IN Academie '63 wijzigt naam in Ateliers '63 Daders roofoverval AMVJ-gebouw gepal Onderzoek justitie gevraagd in geschil A'damse hoogleraren PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 MEIlJ Havels Het Rondschrijven (Van onze kunstredactie) Nu de schrijvers van achter het ijzeren gordijn wat minder doc trinair werken en zich zelfs verstouten tot kritiek op het commu nistisch stelsel, al moet dat dan ook gebeuren met een symboliek, die niets stellig laat bewijzen, kan het Westen daarvan profiteren. Tenslotte zijn goede schrijvers dun gezaaid. Toneel en televisie samen leggen op alles beslag wat maar even dramatische kwaliteit lijkt te hebben. De Nederlandse Comedie heeft za terdagavond in Utrecht de première gespeeld van „Het rondschrijven" van de 29-jarige Tsjech Vac lav Havel. Dit toneelspel zal in Praag en andere steden achter het ijzeren gordijn wel zyn succes te danken hebben gehad omdat het als ventiel kon fungeren. De bedoelingen van „Het rond schrijven" zyn gemakkelijk te her kennen. In een burgerlijk kantoor zoals er vele zijn in onze maatschappij, dringt de totalitaire macht als een gevaarlijke angel bin nen. Er zal een nieuwe voertaal, het z.g. „Ptydépé" worden ingevoerd, dat een efficientere werkwijze ga randeert door stelselmatiger aandui ding van begrippen. De aan een ge leerd brein ontsproten synthetische taal mag dan genuanceerder mo gelijkheden hebben, de mens is ver geten en die moet het aan het slot laten afweten. De directeur van het kantoor is de laatste, diie weet van de invoering van de „Ptydépé". Allerlei collaborateurs met hogere macht hebben getracht de direc teur voor een voldongen feit te plaat sen, zodat zij straks de schouder klopjes in ontvangst kunnen nemen en er een promotie uitslepen als het „Ptydépé" algemeen ingang vindt. Ondertussen vergeet niemand de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven door zich te verschui len achter beslissingen van anderen, felijk. Iedereen vreest iedereen en hoewel eigenlijk geen mens de nieu we taal onder de knie kan krygen schrijdt „Ptydépé" (hetgeen men zou kunnen vertalen als: „kleine ontmen selijking") genadeloos voort. Een se cretaresse van het vertaalcentrum is uit mededogen loslippig. De ban is gewroken, het „Ptydépé" wordt af geschaft, Wel is zij de grote schul dige. De secretaresse krijgt haar ont slag. IJveraars werken reeds aan een andere kunsttaal. Lugubere wereld Een goed idee van de Tsjechische auteur om ons binnen te voeren in de lugubere wereld, die ons wellicht alleen te wachten staat als Kafka Juist heeft geprofeteerd. Men zal er veel gelijkenis in kunnen ontdekken met „De rhinoceros" van Ionesco en enkele andere werken van de Roemeense Fransman. De stryd tus sen individu en systeem, zoals die zich voordoet in de totalitaire staat, maar zoals wij er in een ander vlak ook mee te maken hebben, beheerst de ontwikkeling. In dit genre blijkt het immers moeilijk de kille intri ge juist zijn waarde te geven door een tegenspel van complete mensen. Hoe reageren zij op de welhaast ab surde situaties, hoe verwerken zü de spanningen, die niet ontspruiten aan drama's, die realistisch genoeg zijn om ze te kunnen voorzien? Ionesco bezit die kracht niet helemaal, daarom zijn diens korte stukken ook zyn beste. Maar hij weet toch grotendeels te maske ren door z^jn bizarre humor. Havel mist echter spotterstalent. Na een veelbelovend begin moest men zien hoe de schrijver de psychologie vermoedelijk verwaarloosde zodat dit tendensstuk allerminst zijn maxima le effect bereikte. De breuken in de persoonsontwikkeling kwamen pijnlijkst aan het licht in de rol van Directeur Gross, al was er wel iets meer van te maken geweest dan Wim van den Brink uit zyn tekst haalde. Henk van Ulsen als de duistere, doordravende adjunct-di recteur had het gemakkelijker en hy het in meer dan één opzicht van zyn directeur. Bij enkelen uitvoerenden scheen het geloof in „Het rondschryven" niet al te groot, meer dan gladde aandui dingen werden hun rollen dan ook niet, Verschillende types bleken uit eenlopend afgestemd in de regie in Henk Rigters. Jules Croisets taalleraar was grap pig maar paste niet bij de rest al moet gezegd worden dat een speel tijd als die van Croiset ruimer door gevoerd waarschynlyk meer van ,.Het rondschryven" had kunnen maken. Het kleurige décor van Frank Ra ven kan men geen verwijten maken over deze zeer matige voorstelling van de Ned. Comedie. De enige aar dige regievondst bestond in de chan gementen by ontluisterend neonlicht. Advertentie Erotisch werk van Bob Stanley In de Internationale Galerij Orez in Den Haag wordt voor het eerst in Europa het werk van de Ameri kaanse schilder Bob Stanley getoond onder de titel „Facetten van heden daagse erotiek". De acht schilderijen zyn geïnspireerd op z.g. pornogra fische foto's. In overleg met de justitie- en politieautoriteiten is de expositie, die duurt tot en met 2 ju li uitsluitend voor genodigden te be zichtigen. Bob Stanley werd geboren in 1932 in New York. Hy studeerde aan de Brooklyn Museum Artschool, de Co lumbia University en Art Student's Laegue. Na Den Haag is „Erotiek" te zien in het Westduitse Kassei in Praag en in Milaan. ONRUST IN BONN BIJ BETOGINGEN VAN VLUCHTELINGEN Naar schatting 80.000 vluchtelin gen waren zaterdag naar de West duitse hoofdstad getrokken om daar te betogen voor terugkeer van de verloren gegane Duitse oostgebieden. Tijdens de bijeenkomst op 't markt plein in Bonn verschenen studen ten, die er bij de vluchtelingen op aandrongen hun aanspraken op ge bieden in Polen. Tsjecho-Slowa- kye en de Sowjet-Unie te laten va ren. Het kwam tot een botsing met de politie, die de studenten dwong naar het universiteitsterrein terug te keren. De menigte werd toegesproken door de voorzitter van de federatie van vluchtelingen, het sociaal-democrati sche bondsdaglid dr. Wenzel Jaksch. Hy zei, dat de vluchtelingen in hun proclamatie geen nieuwe eisen zullen stellen. Zy verlangen alleen dat de bondsregering en de bondsdag zich aan hun woord zullen houden, zy de vluchtelingen hebben ge geven. Jaksch leverde kritiek op de minderheid die aandringt op gelei- delyke erkenning van de bestaande toestand. Het is dwaas om in het afstand doen van de in de oorlog ver loren gegane oostelijke gebieden de sleutel tot de oplossing van het vraagstuk-Duitsland te zien, zei hij. zei hy. Residentie-Orkest in „Musica Viva" te München Het Redidentie-Orkest zal op vrij dagavond a.s. een concert geven in de serie „Musica Viva" te München. Deze serie is na de tweede we reldoorlog gerealiseerd door de kort geleden overleden componist Karl Amadeus Hartmann. Zy strekt zich uit over het gehele jaar en ls gewyd aan werken, die ongeveer driekwart eeuw muziekgeschiedenis omvatten. Het Residentie-Orkest zal als eer ste buitenlandse orkest in de reeks „Musica Viva" optreden. Gemeen lijk worden de orkestconcerten de serie omvat ook veel kamermuziek gegeven door het orkest van de Beierse Radio. In de afgelopen 20 jaar hebben zeer veel dirigenten en solisten van grote reputatie medege werkt aan „Musica Viva". Oorspronkelyk zou het concert van Het Residentie-Orkest gediri geerd worden door Pierre Boulez, maar Boulez heeft wegens ziekte zyn directie moeten afzeggen. Het concert van 20 mei zal thans gediri geerd worden door Bruno Maderna, die het programma van Boulez zal overnemen: Ives Three places in New England; Schat Dansen uit het Labyrint; Webern Op. 5 en Boulez Figures, Doubles et Pris- mes. Advertentie Perfecte opname en sublieme ^weergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. bandrecorders Ovationeel applaus Onder de directie van Willem van Otterloo heeft het Haagse Residentieorkest zaterdagavond in het Kurhaus in Scheveningen de slotuitvoering gegeven van de uit vijf concerten bestaande Stra- winsky-cyclus, die door dit orkest in de maanden april en mei ten gehore is gebracht. Het concert waarvoor, evenals voor de voorafgaande concerten .gro te belangstelling van de zyde van het vooral jeugdige publiek bestond, omvatte het „Concerto voor strij kers", de suite uit „L'oiseau de feu", „Le roi des étoiles", „Monumentum" en de „Symphonie de Psaumes. Mede werking werd hierby verleend door het groot omroepkoor van de NRU. Het publiek dankte met een ova tioneel applaus, dat ook de waarde ring voor de cyclus in haar geheel tot uiting bracht. Het Residentie Orkest heeft in de vijf concerten een vrijwel volledige weerspiegeling gegeven van het oeuvre van Strawinsky, van zyn vroegste werk tot zijn vrijwel con temporaine scheppingen toe. Uitge voerd werden o.a. „Le sacre du prin- temps', „agon". Scherzo fantasti- que", concert voor piano en blazers, „Jeu de cartes", „Abraham and Isaac", L'histoire du soldat", „Cho ral Variationen", „Les noces" en „Danses concertantes". Naast het Residentie-Orkest werd medewerking verleend door leden van de Haagse Comedie (Paul Steen bergen, Jules Royaards en Kees Coo- len. Jurriaan Andriessen verzorgde de regie voor o.m. „L'histoire du sol dat". Het Ned. Dans Theater en het Ned. Kamerkoor namen even- eens deel aan deze cyclus. Voorts so- Advertentie (Van onze A'damse correspondent) De voormalige kapitein Raymond Westerling (46) is de afgelopen week vergeefs naar Turkye gevlogen. Op het vliegveld van Istanboel werd hem donderdagavond de toegang tot het land geweigerd. Met de K.L.M. doorgereisd naar Cairo kreeg hij de volgende dag op terugreis naar Schiphol van de autoriteiten op de luchthaven van Istanboel te horen, dat hij het land niet binnen mocht op grond van een in 1955 door de Nederlandse en Indonesische rege ringen op grond van vermoedens, dat hü via Turkije wapens naar In donesië zou gaan smokkelen aan de Turkse regering gedane verzoek hier toe. De ex-kapitein van het Neder landse leger, die in 1948 de aan dacht van de hele wereld op zich vestigde door met een eigen leger de oorlog in Indonesië voort te zet ten, is zeer verontwaardigd over de ze gang van zaken. „Ik zal een pro test by de Nederlandse regering in dienen. Het is toch te gek, dak ik na zoveel jaren nog te ïyden moet heb ben van een zaak, die allang is af gedaan. Ze hebben my notabene na de overdracht van Nieuw-Guinea wel een wereldpaspoort gegeven", zei hy zaterdagmiddag in het Amsterdam se Hiltonhotel. De in Turkye geboren Westeling, zei verder: „Ik ging naar Turkije om daar voor het eerst sinds 26 jaar een bezoek te brengen aan myn oude moeder. Maar die heb ik nu niet kunnen zien. De reis heeft me on geveer 1300 gulden gekost. Dat is een bedrag, dat ik niet snel weer by listen als Ida Handel, (viool), Ni- kita Magaloff, (piano) en Günther Reich, (bariton). Dirigenten waren Willem van Otterloo, Bruno Mader na en Felix de Nobel. De cyclus heeft niet alleen grote belangstelling van het Haagse con certpubliek getrokken, maar ook uit vele streken van het land. Ter gelegenheid van het 300- jarig jubileum van een van de grootste en mooiste baroktuinen van Euro-pa, van de grote tuin in Hannover-Herrenhausenwordt tussen fonteinen, beeldhouwwer ken en grint- en heester-orna menten een festival georgani seerd, dat alle voorgaande mani festaties in Herrenhausen verre zal overtreffen. Optisch hoogte punt van het van mei tot septem ber durende programma zullen de Koninklijke Spelen" (18 tot 27 augustus 1966) zijn een barok- ballet op een oppervlak van 15.000 vierkante meter met meer dan 200 medewerkers, met ruiters in historische costuums, een stijlecht vuurwerk en feestelijke verlich ting. Daarvoor en daarna speelt men op het 40 meter diepe histo rische openluchttoneel van de tuin en in de barokzaal van het galerijgebouw de toneelwerken van de grote binnen- en buiten landse schrijvers van die tijd en brengt opera's en concerten van grote componisten, die de ont werpster van de tuin, keurvorstin Sophie van Hannover (moeder van de Engelse koning George I en grootmoeder van Frederik Grote van Pruisenal liet uitvi ren. Aan het jubileumprogrm nemen vele gastspelers deelt het Slottheater Drottningh (Zweden) met Allessandro Sc latti's opera L'honesta negl'ai ri", de „Choral Mixte Claudir Jeune" (Frankrijk), het Salzb ger Mozart eumorkest Oost rijk), alsmede het Allegri-kmi en de Saltire-Singers (Engelai De foto toont een scène van Koninklijke Dansspelen voor 82 meter hoge waterfontein. Lasatelier Prins Bernhardfonds elkaar krijg. Eerst hebben zy de sub sidie van myn zangstudie al inge trokken, en nu dit weer. Ik vraag me af hoe lang dit nog moet duren". De heer Westerling werd op zijn reis naar Turkye vergezeld door een vroegere luitenant-kolonel van het Nederlandse leger in Indonesië, de heer Luessen. Deze reisde, naar zyn zeggen, mee in verband met een aantal zakeiyke contacten, die Wes terling in Turkye hoopt te kunnen leggen. Deze betroffen een door Wes terling en enkele anderen op te rich ten handelskantoor en een door de Engelsman Rupert Vurneaux ge schreven boek over zyn persoon, waaraan op het ogenblik de laatste hand gelegd wordt. „Het is na myn memoires het tweede boek, dat over my verschynt. Het gaat „De Westeling Story" heten en het komt zeker uit in de Verenig de Staten, Engeland, Duitsland en Nederland. Het zal voor sommige he ren hier niet zo aangenaam zyn", aldus Westerling. Het bestuur van de Academie '63 te Haarlem heeft deze naam gewij zigd in Ateliers '63, omdat daarin zyn opvattingen inzake het overdra gen van ideeën, kennis en ervaring in de beeldende kunst beter tot uit drukking komen. Ateliers '63 richt zich vooral tot jonge kunstenaars, die reeds voldoende ervaring hebben op gedaan om vruchtbaar samen te wer ken met een gevormde ouder collega. De deelnemers aan de ateliers kie zen hun eigen docent. De stichting verheugt zich in belangrijke jaarlyk- se bydragen van Haarlem, Provincie en Ryk. Een forse gift van het Prins Bernhard Fonds heeft het bestuur in staat gesteld een volledig geou tilleerd las- en constructie-atelier in te richten, waardoor de Ateliers '63 het eerste instituut op het gebied van de beeldende kunst wordt dat een mogelijkheid biedt om te werken in ijzer en staal. Carel Visser zal in september a.s. het lasatelier gaan lei den. Kindje in teil water verdronken Het anderhalf-jarige zoontje Wie- be van de familie Hut in Boeven- smilde is verdronken in een teil in de tuin achter de woning. Hy was er by het spelen voorover in gevallen. De moeder, die het ongeluk na enige tyd bemerkte heeft nog vergeefs ge tracht met mond- op-mond-beade- ming het kindje weer by kennis te brengen. Met de Minneapolis School of Art, Minnesota, U.S.A., is een uitwisse lingsprogramma tot stand gekomen dat in september zal beginnen met een groep van 17 deelnemers en do cent van de Minneapolis School of Art aan de jaarateliers 1966/1967. Ook dit jaar zijn weer de zomer - ateliers geopend voor deelnemers in de maanden juli en augustus. Docen ten zijn Constant, Pieter Defesche, Gerard van den Eerenbeemt, Shamai Haber, Kees Okx en Jan Sierhuis. De jaarateliers (eind september be gin juni) staan onder leiding van Wessel Couzyn, Friso ten Holt, Arie Kater, Ger La taster, Hans Verhulst, Frans Verpoorten, Carel Visser en Piet Clement (litho-atelier). Door het inrichten van een litho-atelier heeft de stichting Ateliers '63 een uitbreiding gegeven aan de voor kunstenaars "tot nu toe vrij beperkte mogelijkheid in ons land op steen te drukken. De zaterdagateliers (oktober-juni) staan onder leiding van David Kou- wenaar en Frans Verpoorten. (Van onze Amsterdamse correspondent) Binnen 40 uur heeft de Amster damse politie de gewapende roof overval opgelost die vrydagmiddag werd gepleegd op de kas van het Centraal Hotel in 't AMVJ-gebouw In de nacht van zaterdag op zondag arresteerde zij de door de controleur en de kassier herkende 28-jarige ex- huisknecht van het hotel, een 3 weken geleden uit Veenhuizen ont slagen man (27), een 30-jarige schilder en diens vriendin (29), die verdacht wordt van heling. De huisknecht heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De anderen, die als onderwereld-figuren bekend staan, zeggen van niets te weten. Van de buit van de overval (6100 gulden) is 3520 gulden by het viertal teruggevonden. De rest van het geld is opgemaakt in café's en dancings. Tien rechercheurs gingen zater dagnacht onder leiding van hoofd inspecteur J. B. Schreur van het bureau Leidseplein tot een bliksem snelle actie over toen twee verdach ten voor het huis van een andere verdachte gezien werden. De als gevaarlyk bekend staande pas Veenhuizen ontslagen man weri gerekend. „Jammer dat ik pistool niet by my heb, ai schoot ik jullie allemaal overh schreeuwde hy by zyn aanhouc Vervolgens arresteerden de pc mannen op het Leidseplein oc 30-jarige schilder en zyn vrie zy werden al sinds vrydagnac! gaten gehouden, nadat rechercheur toevallig de tas ei lege geldkistjes in een gracht zien gooien. De geldkistjes en de tas zjj middeld opgedregd. Ook het waarmee de kassier bedreigd we het stuk booryzer waarmee de troleur buiten gevecht werd gc heeft de politie gevonden. Maatschappij der Wetenschappen In de ledenvergadering van de Hol landse Maatschappij der Weten schappen is afscheid genomen van dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk uit Aerdenhout die gedurende 25 jaar de voorzittershamer heeft gehan teerd. De nieuwe voorzitter, jhr. mr. C. C. van Valkenburg huldigde de schei dende voorzitter en overhandigde hem -^yn door prof. Sierk Schroder geschilderde portret, alsmede enkele kleinere geschenken namens direc teuren en leden. Gevecht tussen peronisten In een bar in Avellaneda, Argentl- I nië, is zaterdagavond laat een vuur gevecht ontstaan tussen fracties van de peronistische vakbond, die het niet met elkaar eens zyn. Twee man nen werden gedood en vier anderen gewond, zo meldt de politie. Een van de omgekomenen was Rosendo Gar cia, secretaris-generaal van de bond van metaalbewerkers, die 216.000 leden telt. Tot het einde Communistisch China èn zyn klei ne Europese bondgenoot Albanië hebben plechtig beloofd het Sowjet- russische „revisionisme" „tot het einde" te bestrijden, en „nooit op te zullen houden met de pennestryd tegen Moskou", zo meldt het pers bureau Nieuw-China in een te Tokio beluisterde radio-uitzending. zy waarschuwden dat zy de Russische leiders nooit respyt zullen geven by hun aanvallen en nooit „enige soepel heid" zullen tonen, aldus het pers bureau. Door rector van universiteit De rector-magnificus van de Uni versiteit van Amsterdam, prof. mr. J. van der Hoeven, heeft on overleg met de president-curator, burge meester Van Hall, en in overeen stemming met de raadsman van prof. dr. J. P. Colpa en procureur- generaal bij het gerechtshof te Am sterdam verzocht het daarheen te willen leiden, dat een gerechtelyk onderzoek wordt ingesteld naar de dader van de belediging, die door middel van een anonieme brief is aangedaan aan prof. dr. G. J. Hoy- tink. De rector magnifucus deelt verder in een verklaring mede, dat gegevens, betrekking hebbende op het geschil tussen de hoogleraren Colpa en Hoy- tink, welke gegevens 30 maart jJ. te zijner kennis zyn gekomen, aan- wy zingen bevatten, dat de voor prof. Hoy tink beledigingen bevattende anonieme brief van 7 april 1964 ge richt aan een geadresseerde die bui ten de universiteit staat, geschre ven is door iemand, die behoort tot de kring der universiteit. Dit is aan leiding geweest tot het bovenge noemde verzoek aan de procureur- generaal, aldus de verklaring van de rector-magnificus. Prof. Hoytink heeft, zoals be kend, als gevolg van dit geschil ont slag genomen als hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de fysische chemie en chemische ther modynamica en een benoeming aan vaard aan de universiteit van Shef field (Engeland). JUWELEN UI H0TELKAME1 GESTOLEN Uit de kamer in het Belfort tel aan het Surinaplein in Ar dam, waar het Amerikaanse eci Joha logeert, is in de nach vrydag op zaterdag een jw kistje met sieraden ter waardt 3000 dollar gestolen. Voorts o.m. nog zestien traveller-ct ontvreemd. Het kistje stond op de toili in de kamer die op de eerst* dieping ligt. Via het geopende is de dief, terwy 1 het ecl sliep, de kamer binnengel waar hy geruisloos zyn slag hef slagen. Om de kamer van buitenaf reiken heeft de man een hele party moeten verrichten. Prof. dr. Casim eredoctor Akei De senaat van de Technisct geschool in Aken heeft prof, B. G. Casimir, lid van de rae bestuur der N.V. Philips' Glo penfabrieken en bijzonder hoof in Leiden, het eredoctoraat in tuurwetenschappen aangebode Deze onderscheiding is toef op grond van de wetenschap prestaties van prof. Casimir, byzonder op het gebied der dynamica, alsmede op grou diens grote persoonlyke en vo< dige invloed op research en o keling. De plechtige overhai van de ere-doctorsbul zal 10 ju schieden in de senaatszaal hogeschool. Advertentie 4 S1 ,e\zo^

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4