LEIDSCH DAGBLAD UIT! UIT. Washington ongerust over optreden van premier Ky P.v.d.A. tegen loonstop BRITSE STAKING IS NU EEN FEIT Weersatelliet Nimbus in baan om de aarde Regering in Saigon poogt met 7 geweld gezag te herstellen Britse treinrover gearresteerd mening Roolvink: andere Meisje door stroom gedood MORGENSTAREN ZEVEN MILJOEN FRANSEN... TWEEJONGENS ONDER ZAND BEDOLVEN Drieduizend foto's per etmaal Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 MEI 1966 No. 31871 Directeur: E. A. E. ran Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 De Amerikaanse regering toont zich bijzonder bezorgd om niet te zeggen gealarmeerd door de militaire actie van de rege- ring-Ky in Zuid-Vietnam, die mariniers en politie in Da Nang en Saigon strategische punten heeft laten bezetten. De bedoeling van de Zuidvietnamese regering is kennelijk haar gezag, dat de laatste tijd aanzienlijk is afgebrokkeld, te herstellen. Het gevolg is thans Ioep te zullen doen om te demonstre- zondag door de regeringstroepen is overvallen. Het hoofd van het boed dhistisch centrum, Thien Minh, be schuldigde de regering ervan dat zij documenten in beslag had genomen. Hij zei op zijn volgelingen een be lechter. dat er een burgeroorlog in Zuid-Vietnam dreigt uit te bre ken. Het boeddhistische centrum in Saigon noemde gisteravond het zenden van mariniers naar Da Nang ..verraad" en ..een onverant woordelijke onderneming, die kan leiden tot een burgeroorlog met rampzalige gevolgen, waarvan alleen onze tegenstanders kunnen X profiteren" a President Johnson riep minister in Defensie McNamara, minister ran Buitenlandse Zaken Rusk en de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, die al enige t(jd voor overleg in Washington vertoeft, jlstermiddag voor overleg naar het [fitte Huis voor een bespreking. Er nerden geen mededelingen gedaan. Wel deelde de perschef van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee, dat premier Ky en zijn regering de Amerikaanse autoriteiten niet ge raadpleegd hadden over het besluit troepen naar Da Nang te zenden. Ook zijn geen Amerikaanse troepen ot adviseurs bij de actie betrokken. V, ïashington heeft de Amerikaanse uj «loriteiten in Vietnam bevolen zich Wiet uiterste in te spannen om de M?Ietnamese leiders te bewegen Inn geschillen by te leggen. De 2500 Zuidvietnamese mariniers parachutisten, die 's ochtends per iliegtuig waren aangevoerd, slaagden gistermiddag in het radiostation an de havenstad Da Nang, waar een rote macht Amerikaanse militairen geconcentreerd, na een verbitterd uurgevecht te bezetten. Zij gebruik ten drie tanks in de laatste aanval vaarbij de soldaten van het plaatse lijke Zuidvietnamese garnizoen uit iet station werden gejaagd. Premier ty kwam enkele minuten voor het uiddaguur in Da Nang aan en be lde een spoedconferentie met mili- airen. In de hoofdstad Saigon arres- eerde de politie bij een overval op het hoofdkwartier van de boeddhis tische studenten en het kantoor van :t links Vietnamese vakverbond in _-taal veertig personen, tot wie ver moedelijk de studentenleiders en de lakbondsfunctionarissen behoren, die de anti-Amerikaanse betoging De Brit Derek Duffy (30 jaar)die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de Britse treinroof, is in de Ne- dersaksische plaats Wolfsburg we- jens oplichterij gearresteerd, meldt 3ild Zeitung". Volgens het blad is Duffy, die met een Duitse is ge trouwd, onmiddellijk na de treinroof Tan 8 augustus 1963 naar West- Dultsland gevlucht, waar hij sinds dien als elektro-monteur in een fa briek zou werken. Het onderzoek, dat |tot lijn arrestatie leidde, werd mede ▼erricht door leden van Scotland Yard, die met de plaatselijke politie hmenwerkten. Duffy zou direct na *ijn arrestatie per vliegtuig naar En gland zjjn overgebracht, schrijft het blad. WEERBERICHT Het K.N.M.I. verwacht van heden- wt morgenavond: droog en zonnig «r met iets hogere temperaturen. ^e> af en toe vrij krachtige wind noord°ost en oost. gemaakt 11.15 uur). MAANDAG 17 MEI °P: 04.44 uur; onder 20.30 uur; op: 03.52 uur; onder 17.08 uur. in Katwijk te Cl.27 en laagwater te 09.23 en 21.54 13.49 Dlt Drnnmer bestaat uit 20 pagina's. voor de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad op 1 mei organiseerden. De regering ver klaarde toen al, dat de demonstratie onder communistische leiding stond. Bij de gevechten in Da Nang zjjn tenminste tien militairen gesneuveld: 1 vijf gezagsgetrouwe mariniers en vijf soldaten van de andere partij. I Ook zouden talrijke burgers om liet leven zjjn gekomen. Volgens gezaghebbende kringen in Saigon zijn er aan de actie in Da Nang moeilijkheden onder de mili taire leiders voorafgegaan. De door de regering benoemde militaire be velhebber in het gebied van Da Nang generaal Ton That-dinh, zou gewei gerd hebben de leiding over de ope ratie op zich te nemen. Hjj zou door de regering-Ky zijn afgezet. Betogingen In Saigon zijn gisteren betogingen gehouden door boeddhisten, r.-katho- lieken en arbeidersbewegingen. De politie moest maatregelen nemen om te voorkomen dat de betogingen zich verder zouden verspreiden. Ongeveer vijfduizend r.-katholieken hieven an ti-boeddhistische leuzen aan en eis ten het terugroepen van de Ameri kaanse ambassadeur Cabot Lodge. Zij hielden een mars door de voorsteden van Saigon. „Weg met Lodge", zo stond er in het Engels op enorme spandoeken. De r.-katholieken be schuldigen de Amerikaanse ambassa deur ervan dat hij de boeddhisten bevoordeelt. In een ander deel van de stad heb ben politie-agenten het hoofdgebouw bewaakt van de links-georiënteerde vakbond van bouwvakrbeiders. De politie was ook aanwezig bij 't boed dhistische jeugdcentrum in Saigon, ren. Tegen de achtergrond van agitatie hebben twee grote vakbonden voor vandaag een algemene staking afge kondigd. De bonden beschuldigen de regering van het afranselen van en kele vrouwelijke arbeiders en eisten een openlijke verontschuldiging. De politie pleegt overleg met de vak bondsleiders en men hoopte, dat een verlammende staking in de stad met 2.5 miljoen inwoners kan worden voorkomen. Onrust in Hoeé In Hoeé is het verbet tegen Ky krachtiger geworden, daar de bevel hebber van de eerste divisie, generaal Phan Xoean-nhoean, opgeroepen heeft tot opstand tegen „de kliek Thieoe-Ky" (resp. president en pre mier van Zuid-Vietnam. Hij beschul digt deze groep ervan het volk bedro gen te hebben om een burgeroorlog te ontketenen. De generaal roept de bevolking en het leger op in opstand te komen „met steun van de strijd krachten van onze bondgenoten en in het bijzonder het Amerikaanse leger, dat reeds zoveel geholpen heeft". In Hoeé zijn de scholen dicht en vormen scholieren opnieuw „zelf moord-commando's". Op de wegen naar Hoeé zijn versperringen opge worpen en versterkte posities aange legd. Oorlog gaat voort Zuidvietnamese troepen hebben, met steun van de luchtmacht, zater dag in de Mekong-delta 247 Viet- congstrjjders gedood, aldus een Viet namese woordvoerder. De verliezen van de Zuidvietnamese strijdkrach ten werden licht genoemd. De strijd, die een dag duurde, speelde zich af in de Mangrove-moerassen, 38 kilome ter ten zuiden van de Boe, waar vorige week een vrachtboot door (Van onze parlementaire redactie) De Partij van de Arbeid is te gen een loonstop en wil herzie ning van de hoge belasting op vakantiegeld en overwerk. Dat verklaarde de socialistische frac tieleider drs. Nederhorst zater dag voor de partijraad van de Partij van de Arbeid in Amster dam. Nieuwe belastingverhogingen op verbruiksgoederen noemde hü „een Amerikaanse vliegtuigen tot zinken ;„4 T- werd p-ehrarht I "Iet tC verteren 7aak- L,ever 7a& h'X dat de huurverhoging en de nieuwe De Amerikaanse luchtmacht heeft sociale verzekeringen, die de regering dat tijdens de nacht van zaterdag op in de oorlog in Vietnam tot 11 mei j per 1 januari 1967 wil doorvoeren (tegen arbeidsongeschiktheid en van dit jaar totaal 347 vliegtuigen verloren. Hiervan gingen er 243 boven Noord-Vietnam en 104 ten zuiden van de zeventiende breedte graad verloren. Bij deze aantallen zijn niet begrepen de Amerikaanse vliegtuigen, die op de grond door de Vietcong werden vernietigd. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon deelde niet mee hoeveel vliegtuigen op deze wijze werden vernietigd, maar men meent dat dit er evenveel zijn als neergeschoten vliegtuigen. Drs. Nederhorst somt socialistische eisen nog eens nadrukkelijk op Hoewel de temperatuur ran het zeewater nog alles be halve aangenaam was. is zater dag het badseizoen weer op tra ditionele wijze geopend met de jaarlijkse wedloop naar zee. Erg lang bleven de badnimfen niet in het zilte nat. Het was nog te /ris. Krachtproef tussen bonden en regering Eerlijk gesprek Juist die afwijzing van een ver hoging van de indirecte belastingen zat A.R.-fractievoorzitter Roolvink hoog- Hij voerde ook zaterdag het woord n.l. op het partijconvent in Utrecht. Ook hij vroeg zich af, wat er moet gebeuren aan het dreigen- ae grote begrotingstekort. „Wij wil- (Van onze Londense correspondent) In dë nacht van gisteren op vandaag is de gevreesde Engelse zeeliedenstaking begonnen. Ver wacht wordt, dat wekelijks drie honderd schepen zullen uitvallen en dat tegen het einde van de maand 20.000 van de 62.000 le den van de zeeliedenbond aan wal zullen staan. Het is het ern stigste conflict sinds de algemene werkstaking van 1926. toen merkwaardig genoeg dezelfde bond weigerde daaraan met te doen. Vijfenvijftig jaar geleden riep deze bond voor het laatst een staking uit, welke toen twee maanden duurde. De staking van nu was psychologisch onver mijdelijk. omdat de grieven zich jarenlang hadden opgehoopt. Dat het. tegen ieders advies, tot een uitbarsting is gekomen, is vooral toe te schrijven aan de steeds toenemende invloed van communistische trotzkisten op de bondsleiding, die voor hen moest buigen om zichzelf te kunnen handhaven! Zelden heeft de regering met een onbuigzamer groep mannei te maken gehad. De zeelieden vinden dat zü in de oorlog, toen een derde hunner om kwam, hun vaderlandsliefde voldoen de hebben getoond. Zij beschouweq zich als vergeten helden, tegenover wie de destijds gedane beloften niet z\jn nagekomen. Zij voeren verder aan dat de Britse zeelieden tot de i laagst betaalden ter wereld behoren. In Europa zouden alleen de Span- jaarden er slechter aan toe zijn dan zijMaar dit alles is nog geen re- den om Engeland, dat worstelt met zijn betalingsbalans, door deze sta king economisch de dolksteek in de rug toe te brengen. Want aan oe lots- I verbetering van de Pritse zeelieden wordt gestadig gewerkt. Nog vorig jaar kregen zij een verhoging van 25 i procent, thans verlangen zij een nieuwe verhoging van 17 procent. Kordaat meisje Klap was f. 26.000 waard Kordaat optreder it zaterdagavond wisselkantoor in de hal De nieuwe verhoging zou tot stand j tion Hollands Spoor moeten worden gebracht door de in voering van een 40-urige werkweek op zee, terwijl zij in feite normaal 56 uur willen blijven werken. Het is hun namelijk te doen om dezelfde overwerkregeling als geldt voor fa brieksarbeiders. De werkgevers zijn bereid de lonen in drie jaarlijkse etappes 13 procent te verhogen. Ver dei hebben de zeelieden reeds sinds lang klachten over de totaal ver ouderde arbeidsreglementen. De zee- j liedenbond lijkt ongevoelig voor het argument, dat de staking Engeland economisch wellicht een on herstel ba- i re slag zal toebrengen, omdat men juist door deze dreiging zijn doel tracht te bereiken. Fvenals andere grote naoorlogse sta kingen in de sector van de Britse openbare nutsbedrijven, bevat ook dit conflict een sterk chantage-ele ment. De havenarbeiders, het spoorwegper soneel, de Londense busmannen, het personeel van de elektrische centra les. de kruiers van de Londense vleesmarkt, zij allen hebben gepro beerd hun strijd uit te vechten op de ruggen van het grote publiek. Vervolg op pag. 2 heeft voorkomen dat een jongeman er met f 26.000 van door ging. Toen de jongeman die voorgaf geld te wil len wisselen, ee.i stapel bankbiljetten greep, gaf zij hem zo'n klap, dat hij het geld weer moest loslaten. De jongeman is nog niet achterhaald. (Van onze Ens-hedese correspondent) Het veertienjarige meisje Hermina van Kuijk uit Almelo is gistel-middag bij werkzaamheden met een elektri sche boor, met de stroom in aanra king gekomen en op slag gedood. Het meisje hielp haar zeventienjarige broer die in de tuin van de ouderlijke woning een boot opknapte. De jon gen zou met behulp van een verleng snoer de stekker in het stopcontacl in de garage steken terwijl het meisje dat op blote voeten in het gras stond de boormachine vasthield. Toen he contact tot stand kwam werd hel len eerlijk praten", zo zei hij. „Dit wordt echter onmogelijk gemaakt, wanneer de P. v. d. A doet, wat u nu zegt". De heer Roolvink vroeg zich af, wie het de regering nu ei genlijk moeilijk maken: de antire volutionairen of de socialisten. Even als zijn partijvoorzitter dr. Berghuis vond hij, dat een kabinetscrisis op dit ogenblik een zeer slechte zaak zou zijn. Prijsstijging Drs. Nederhosrt was echter zeer positief over de indirecte belastingen. „Verhoging van de belasting op de eerste levensbehoeften is een extra dat lijkt ons uit een oogpunt van inflatiebestrijding onverstandig". De socialistische fractieleider wilde geen antwoord geven op de vraag of voor 1967 de uitgaven omlaag moeten en wilde evénmin zeggen wat er met de belastingverlaging- Witteveen moet gebeuren. „Wij laten ons als frac tie niet op de stoel van de regering drukken", zei hij. „Het is niet onze taak mee te gaan regeren. Te zij ner tijd zullen wij, wanneer concre te voorstellen op tafel liggen, onze houding bepalen". Eigen oordeel De socialistische fractieleider zei, dat de P. v. cl. A het kabinet volle dig blijft steunen, maar kondigde aan, dat de partij zich voortaan dui delijker over allerlei vraagstukken zal uitspreken. „Wij houden ons aan gemaakte afspraken, maar wij la ten ons niet van onze socialistisch v/eg afdringen", zei hij. „Als het aanvaarden van regeringsverant woordelijkheid zou betekenen, dat wij over alle punten met de rege ringspartners gelijk moeten denken en spreken, dan is het met de demo cratie in ons land gedaan. Dan gaan we als regeringspartij aan de een vormigheid ten onder". De socialistische fractieleider ad viseerde de regering snel regelingen in te dienen voor de speculatiewinst belasting, de herziening van de ont eigeningswet, het voorkeursracht van grondaankoop voor de gemeenten en de verlichting van de vrijgezellenbe lasting, zodat de Kamer deze zaken nog tijdig kan afhandelen. „Dat be langrijke delen van het program niet tijdig uit de verf zijn gekomen, is partij bij de statenverkiezingen duur komen te staan", meende hij. Slot pag. 2 (Van onze Parijse correspondent) Voor morgen staat voor Frankrijk een der grootste stakingen op het programma, die dit land, dat op dit punt toch wel wat gewend is, de laatste maanden heeft beleefd. Naast alle genationaliseerde overheidsbe drijven van spoorwegen, via gas en waterleiding en elektriciteit tot de scholen en de posterijen, zullen ook de banken en de meeste theaters zijn gesloten, terwijl autobussen, metro's en taxi's zich eveneens bij de sta kingsactie hebben aangesloten. Kran ten verschijnen vermoedelijk even min en de bakkers zullen, bij gebrek een elektrische stroom, hun winkels gesloten houden. Tenminste 7 mil joen Franse werknemers bedoelen met deze staking kracht bij te zet ten bij de eis aan regering en werk nemers „serieuze onderhandelingen te openen ter verhoging der sala rissen en ter verbetering der arbeids voorwaarden". Tussen de Bastille en de Place de la Republique, de twee traditionele polen voor zulke volksmanifestaties, ook een massale optocht met spandoeken tegen de regering wor den gehouden, waaraan Francois Mitterrand aan het hoofd van zijn .schaduwregering" persoonyk denkt deel te nemen. In Roden zijn zaterdag twee jon gens, de tienjarige Harm Zikken en de negenjarige Jan Boekstra, bij het spelen op een bouwterrein onder neerstortend zand bedolven en om het leven gekomen. De jongens waren 's ochtends om half elf van huis gegaan om ergens te gaan spelen. Toen zy voor de lunch niet thuis kwamen werden de ouders ongerust. De vaders gingen op zoek en hoorden pas later op de dag van het jongere broertje van Harm Zikken dat hij de jongens had zien spelen op een terrein, dat bouwTijp wordt gemaakt. Graafmachines had den hier o.a. diepe sleuven gegraven en toen de vaders op het terrein aankwamen, zagen zy al spoedig, dat een van de zijkanten van een sleuf was ingestort. Zij groeven het zand met de handen weg en vonden tenslotte de jongens, die toen al enige uren dood waren. (Advertentie) Gisterochtend om 8.55 uur Nederlandse tijd is van de Ameri kaanse basis Vandenberg de weersatelliet Nimbus II gelanceerd. De 413 kg wegende weersatelliet is de grootste in zijn soort en heeft meer instrumenten aan boord dan welke andere kunstmaan ook. De kunstmaan is in een baan om de aarde gekomen op een hoogte die varieert van 1105 tot 1168 km. Het was de bedoeling, dat een volmaakt cirkelvormige baan over de polen bereikt werd, maar met het resultaat van thans is men toch wel erg tevreden. De omlooptijd bedraagt 108 minuten. De Nimbus II is uitgerust met camera's die infrarode straling regi streren, waardoor dag en nacht me teorologische opnamen vervasrdigd kunnen worden. Deze worden door gezonden naar 150 automatische transmissiestations, waarvan 24 stations in 26 landen buiten de •renigde Staten De capaciteit be- I termijn mogelijk zullen maken. maar ook iets meer te weten te ko- p-'en over het ontstaan van stormen ei het vraagstuk van de opname en terugkaatsing van zonnewarmte door oe aarde. De eerste foto's werden -eeds gis termiddag ontvangen. De 'ancering met een Thor-Agena-raket. zou eerst zaterdag hebben plaats gevonden, maar een technische storing noopte tot uitstel. De Nimbus I, die op 28 augustus .964 werd gelanceerd zond ruim 2b 00! fnto's naar de aarde alvorens aagt drieduizend foto's per Hm aai dei instrumentarium dienst wei- Men hoopt niet alleen algemene ,erde na 26 dagen door een storing erkundige gegevens door ie op- 1 ir- de energievoorziening. Dit was men van de Nimbus te verkrijgen hei gevolg van onvolkomenheden, meisje gedood. Achteraf bleek dat de die nauwkeuriger weersvoorspellin- die men thans hoopt te hebben op verbindingskabel defect was. "gen en voorspellingen op langere geheven. (§ud leuwo l Uit het Leidsch Dagblad van t 16 Mei 1866 J t De Gemeenteraad van f J 's-Gravenhage heeft tot J hulponderwijzer bij de ge- l f meente avondschool in dp i J Nieuwe Schoolstraat aldaar benoemd G. J. van Wijngaar- t den, hulponderwijzer te Lei- t den. f (Advertentie) Op heden t ontvangen: een puike lading 4 Jammen (Aardappelen zon- der ilaauw). Deze zijn te be- komen voor 22 Cents de 5 kop 4 in de Janvossensteeg, hoek Marendorpsche Achtergracht, 4 alsmede aan den Ouden Sin- 4 gel, het vierde huis van de f Zandstraat. J, v. Leeuwen, 4,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1