S P 0 R T van vanda Zuidafrikanen zijn te sterk voor tennisteam Beker weer terug in Nederla Nerveuze Okker geklopt door Drysdale GOED BEGIN DAVIS cup RESULTATEN Everton verovert na achterstand FA-Cup Henk Scholte raakf ondanks zege titel kwijt aan Jean Mat Nieuw polsstokrecord voor Servee Wij sen Bataven op zesde plaats Tweemaal wj Hockeyi startenl goed inl Hambi PIET VAN DER LIPPE (2 DOELPUNTEN) GROTE MAN IN MATIG NATIONAAL ZATERDAGELFTAL Zege op België LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 181<» (Van onze tennismedewerker rar. F. R. Bonte) Alle, optimistische verwachtingen ten spijt heeft Zuid-Afrika reeds op de tweede dag van de Davis-Cupontmoeting tegen Ne derland de zege in de wacht gesleept. Voor een vrijwel uitver* kochte Mets verloor Jan Hajer zaterdag in vier sets van Diep raam (6—4, 26, 06, 46) en ging Tom Okker met 36, 4—6, 6—4, 26 ten onder tegen Drysdale. Het dubbelspel van Okker-Hajer tegen McMillan (mogelijk dubbelpartner van Okker in Wimbledon) en Diepraam bleek al snel een verloren zaak. De cijfers spreken hier bedriegelijke taal: 5—7, 68, 1—6. backhand weg, maar de set kreeg hij niet te pakken. Met een love- game op de service hield Okker hem daarvan af, 54, en een doorbraak service van Drysdale gaf de set (64) voor onze nationale kam pioen. De rust bracht Okker geen nieuwe krachten. Drysdale wel- De vierde set was dan ook snel beke ken. Via service-verlies van Okker (01) werd het met 6—2 winst voor Zuid-Afrika. Het begin was zaterdag voor de Nederlandse ploeg bepaald hoopvol. Hajer daverde enorme services over het net, waar Diepraam geen ant woord op wist. Intussen was het voor d< deskundige toen al duidelijk wie van beiden de best voorziene ten- nisbagage had. Dat was de soepel slaande Zuidafrikaan. Hajer kon hem maar met één wapen terug dringen: zijn service. Die leverde hem de eerste set op met 64 onder een dankbaar applaus van het pu bliek. Zou die winst Diepraam ver der doen afzakken? Die hoop bleek ijdel- Diepraam deelde in de tweede en derde set zo gedecideerd de lakens uit dat de nederlaag van de dapper vechtende Hajer al lang voor de laatste slag vaststond, 64, 26, 0 6 en 46 (na 04 en 1—5 achter stand). Okker zou het stuk nog wel redden, dat was de bijna tastbare gedachte van het sterk met de Ne derlandse spelers meelevende pu bliek. Had de nationale kampioen in Rome niet afgerekend met de Ame- Graebner en had hij daarna niet de geduchte Australiër Mulligan op de rand van de nederlaag gebracht, de zelfde Mulligan, tegen wie Drysdale kansloos ten onder ging? Tom Okker begon evenals Hajer hoopgevend te gen Drysdale. Duidelijk was al di rect hoe het duel zou worden gestre den. Okker hier in Nederland ooit in een Davis-Cupwedstrijd van enige importatie in de glansvorm zien die hij buiten de grenzen tentoon spreidt? Naar onze stellige overtu- ging niet eerder of hij moet naast zich in een dergelijke ontmoeting een speler weten van vrijwel gelijk kali ber, of hij moet zijn eerste werke lijke grote internationale titel heb- Backhand De Zuidafrikaan zocht de back hand van Okker, terwyl deze op zijn beurt trachtte de fameuze dubbel- handige backhand van Drysdale (no 4 op de wereldranglijst 1965) te vermijden. Daarom ook serveerde Okker niet zoals men dat van hem gewend is geraakt. In plaats van de gebruikelijke service op de backhand diende hij nu een inswinger (slice service) naar de forehand van Drys dale te spelen. Dat al te gewrongen serveren kostte in het achtste spel een dubbele fout en service-verlies, 53 voor de Zuidafrikaan. Ervaren Daviscupper als Drysdale is, faalde hy niet op de eigen service: 6—3. Toen kwam Okker even los, zoals men hem in het buitenland aan het werk moet zien. Afgemeten zuiver kreeg Drysdale de ballen op zijn, overigens niet zo zwakke, forehand. Kansloos was hij op de soepele vol- lies van de .Nederlandse tulp", zoals Okkers by naam in Italië luidt. Tot 80 duurde dat sluitende spel van Okker. Hoe sterk het moreel van Drysdale is, bleek toen. De Zuid afrikaan bleef hard terugvechten en tegen een weer nerveuze Okker deed hij die achterstand stoïcijns te- niet (3—3) om vervolgens de set op te eisen: 6—4. Nog groter was de voorsprong, die Okker wederom sterk spelend, in de derde set byeensloeg, na o_i, 4—1! Drysdale veegde die voorsprong met zijn gevaarlijke Dit weekeinde zjjn in zeven plaat sen de wedstrijden gespeeld voor de tweede ronde van het Davis Cup- nooi Europese z°ne. Voor het eerst is de Europese zone gesplitst in twee groepen, die elk een winnaar afvaardigen naar de interzonefina- les. In groep A is Spanje als eerste geplaatst, in groep B Zuid-Afrika. In groep A nam Spanje een 2—1 voorsprong op Brazilië. Polen ver sloeg Egypte met 41, Frankrijk Canada met 50 en Tsjecho-Slo- wakije Israël eveneens met 5—0. In de halve finales van groep A ko men zeer waarschijnlijk tegen elkaar uit: Spanje -Polen en Frankryk- Tsjecho-Slowakije. In groep B plaatste zich voor de halve eindstrijd: Zuid-Afrika, worts Duitsland dat met 41 van Zwitser land won (Bungert verloor een der enkelspelen) en vermoedelijk Ite"0 dat deze week tejjen Marokko uitkomen. In de wedstrijd Hongarye •iSngeland is de stand gelijk: 2—2. In het laatste enkelspel tussen Gul- vas en Taylor, dat wegens duister nis moest worden afgebroken, leidt de Hongaar met 1^—16, 3-^, 3—0. Na de tweede dag hadden de Brit ten met 2-1 de leiding door een ze ge van Sangster en Wilson in het dubbelspel. Daarna ging echter tot ieders verrassing Sangster ten on der tegen Sziksay, die twee jaar ge leden klop kreeg van zowel Okker als Hajer. In de halve finales van groep B ontmoet West- Duitsland de winnaar van Hongari]e-Engeland en komt Zuid-Afrika uit tegen de win naar van Itallë-Marokko. Onder druk Zal I ben veroverd. Dan namelijk zal hij bevrijd zijn van de druk voor eigen publiek te tonen wat hij waard is. Al met al, de prestatie van het Nederlandse Davis-Cup team is be paald toch beter dan vorig jaar. Ten slotte heeft Zuid-Afrika een zeer sterke formatie, waarvan het geen schande is te verliezen. Kwetsbaar voor al met zijn returns kwetsbaar en McMillan zowel als Diepraam zetten hem onder druk. Op een ge geven moment stonden Okker en Ha jer bij de service-returns beiden op Sheffield Wednesday laat voorsprong verloren gaan In een opwindende en vaak ook verrassend goed voetbal opleverende Engelse bekerfinale heeft het fa voriete Evenion kans gezien binnen kwartier een 20 voorsprong van tegenstander Sheffield Wednes day teniet te doen. Drie doelpunten en tijdsbestek van nog geen 15 minuten brachten Everton volkomen verwacht met 32 voor en toen daarna bleek dat het dappere Shef field Wednesday de veerkracht mis te voor een laatste offensief mocht Everton's aanvoerder-stopper Brian Labone de felbegeerde trofeer in ontvangst nemen. Voor deze 93ste Cup final waren 100.000 toeschouwers naar het Lon- dense Wembley getogen. zy zorgden voor de unieke sfeer die het bekergebeuren in groot-Brit- tamië immer omringt. De „wed- scryd der outsiders" is overigens een van de mooiste eindstryden van de laatste jaren geworden. Tot de laat ste minuut boeide het duel, waarin keihard, maar nooit onsportief werd Everton, met klasse-spelers als linksachter Ray Wilson en de Schot se ster Alex Young, was voor de wed strijd duidelyk favoriet tegen Shef field Wednesday, een homogene for matie zonder grote uitblinkers. De ploeg uit Liverpool kon het zich zelfs veroorloven de internationale mid- voor Fred Pickering aan de kant te laten en te vervangen door een schotvaardig en snel speler uit het reserve-team: de 19-jarige „Mike Trebilcock, die twee doelpunten voor zyn rekening nam. Het scoreverloop luidt: McCaliog 01, rust, Ford 02, Trebilcock 12 en 22, Temple 32. De 19'jarige Mike Trebilcock was de grote man in de Cup-fi- nale tussen Everton en Sheffield Wednesday (3-2). Trebilcock scoorde voor de Liverpoolse club twee van de drie doelpunten. Hij wordt hier door Brian Harris (links) en Brian Labone „ge- kroond" met de F.A. Cup. Een beeld uit de beslissende partij in de Davis Cupwedstrijd tussen Nederland en Zuid-Afri ka (0-3). Okker en Hajer voor grond) moeten de door McMil lan en Diepraam gespeelde bal laten gaan. de achterhjn. We konden ons niet aan de indruk onttrekken dat Okker herhaaldelijk van Hajer reacties ver wachtte, die niet kwamen. Dat is hy door het spelen van dubbels met Riessen, Ashe, Mc Millan etc. ver moedelijk gewend geraakt. Hoe het zy, Mc Millan en Diepraam wonnen zonder moeite. Rest voor Okker al leen nog een prestige-slag tegen Diepraam, die hy naar onze ver wachting om bovenvermelde redenen niet gemakkelijk zal winnen, als hy die wint Europees kampioenschap 47/2 (Van een speciale verslaggever) Magistraal, fantastisch, perfect. Wij zouden door kunnen gaan met superlatieven, wanneer „l'histoire de Jean Marty" (de geschiedenis van Jean Marty) in het toernooi om het Europese kampioenschap ankerkader 47/2 in Bern op papier wordt gezet. De fenomenale prestaties, die de veertigjarige Paryse ex-professional, die overigens ook nu nog niet veel anders doet dan biljarten, met zyn ongeëvenaarde techniek in het Casi no van Bern afgelopen vier dagen heeft geleverd, zyn uniek in de ge schiedenis van de biljartsport. Marty heeft in zijn eerste seizoen als ama teur een rode streep getrokken door de wereld van de meesters van het kleine spel. Als enige staat hy daar boven en ver. De overigen ja, ook Henk Scholte, die in Bern zijn Europese titel verdedigde en in de finale zelfs de eer van de overwin ning voor zich opeiste blyven er onder, de één ver de ander tot in het grensgebied. Toen hy zaterdag nacht, nadat Henk Scholte een on verwachte nederlaag had geleden tegen de jonge Zwitserse fabrikant Robert Guyot, zich reeds de nieuwe kampioen kon noemen, was vast om lijnd komen te staan, wat van de tweede dag af zich reeds aftekende. Toen Marty vrijdagmiddag tegen Galvez zyn eerste serie van 400 pun ten maakte, bleef hy op deze duize lingwekkende hoogte doorgaan. Corin versloeg hij die dag eveneens in één beurt en zaterdag prduceerde hy te gen achtereenvolgens Guyot en Spielmann wederom twee record series. Het dode materiaal, dat in tegenstelling tot ivoor hem geen enkele weerstand biedt, ls onder zyn keutop als gips in de handen een beeldhouwer. Uitslagen Corin Vultink Galvez Welngartner Atletiekcompetitie is dit weekeinde gestart De eerste competitiezondag voor de hoofdklasse en eerste klasse da mes en heren atletiekploegen, mag dan voor de tweede maal in veer tien dagen dit jaar een nieuw pols stokrecord van Servee Wysen (4.35 hebben opgeleverd, voor het overige werden er geen grootste pres taties verricht en was er omdat enkele topatleten in kleine clubs uit komen en dus niet in de hoogste re gionen van het competitiebestel door dringen van een strijd tussen de besten van ons land geen sprake. Natuurlyk is het interessant voor de atletiek in de breedte, omdat een team genoodzaakt is op elk num mer zo sterk mogeiyk vertegenwoor digd te zyn. Voor de niet-insider is het kyken naar dergelijke wedstry- den een moeilyk verteerbare zaak. By de heren kwam in Groningen het Amsterdamse A.A.C. met 25.193 pun ten, het record staat op 25.757 pun ten, weer sterk voor de dag, ter wijl in Bevenwyk ADA (Amsterdam) by ontstentenis van Sagitta op het ogenblik met 16.290 punten de lei ding heeft genomen. In Rotterdam zegevierde Kim- biria met 23.165 punten, maar staat by het Groningse geweld waar GVAV (23.996) en HAV Haarlem (23.561) tweede en derde werden, slechts op de vierde plaats. Het Leidse Holland kwam dit weekein de nog niet op de baan. De dames van De Spartaan waren nog wat onwennig en staan op het ogenblik op de zesde plaats. De stand ziet er op het ogenblik in de hoofdklasse als volgt uit: Heren 1. AAC 25.193, 2. GVAV 23.996, 3. HAV Haarlem 23.561, Kimbira 23.165, 5. V. en L. 22.942, 6. Hellas 22.776, 7. DOS 22.310, 8. Metro 22.282, 9. PSV 22.093, Dames 1. ADA 16.290, 2. Minerva 16.070, 3. Atmodes 15.976, 4. Memp his 15.941, 5. Hollandia 15.916 6. Ba taven 15.812 7. DESM 14.897. 6 1! Spielmann 0 1 Marty 400 1 Spielmann 400 3 21' Guyot 400 3 Vultink 400 11 ft Weingartner 280 11 Galvez 43 6 j Corin 400 6 a Scholte 400 5 2:i Marty 51 5 jj De eindstand ziet er aljj (resp. matchpnt, car., beuft rie en aJg. gemidd.), Marty 12 2451 Scholte 12 2750 Corin 8 2156 Spielmann Galvez Vultink Guyot Weingartner Jean Marty verbeterde na gemeen gemiddelde van I Europese record dat mélj naam stond van Henk S<Ü 1833 48 1962 1934 1188 64 Het Nederlandse het grote Hamburgse twee overwinningen 1 werd zaterdag met tegen Kenia werd het i 2-0, waarmee dus twee len (1-1 in oktober in 1 2-2 onlangs tegen tuigende wyze werden Een duidelyk beeld verhoudingen in dit toernooi is er na twee nog niet. De Nederlandse) voor en 0 tegen) zyn fraai, maar de andere i die aan deze grootste van het jaar deelnemen h zwaarder programma te j gekregen. Duitsland Pakistan - tegen Groot Brittannië Britten bovendien nog dat met 1-0 won. België tl de eerste wedstrijd tegen z| niet moeilijk, maar de zwaren strijd tegen 1 verloor die i ze met 1-0 door een 1 speldoelpunt. De grote v het toernooi was de 4-0 o van Frankrijk op Kenia, h alleen betekende dat 1 terst kwetsbaar elftal bovendien dat Oranje zyn tellen moet passen, tel le haantjes, die zondag Infl in de tweede helft in bed» den. 1 De uitslagen van de dagen luiden: West-Duitea tan 1-0, Nederland-Polen f rijk-Kewia 4-0, India-Gr.l 1-0, België-Zwitserland Frankrijk 2-0, Nederla Oostenrijk-Zwitserland Duitsland-Gr. Brittannië 1) tan-Belglë 1-0. •rland-JU nd 3f annië (Van één onz< Evert Sterk kan tevreden zijn. De bondscoach van de zaterdag- voetballers heeft zijn zin gekregen. De Coupe Fernand Canelle. de jaarlijkse wisselprijs van het drielandentoernooi tussen Nederland, België en Frankrijk, komt weer naar Den Haag. Na één jaar heeft Nederland zijn topplaats in het zaterdagvoetbal heroverd. heerste er na afloop van de wedstrijd tegen België toch geen jubelstem ming in het Nederlandse kamp. Want evenals verleden week, was ook dit keer het vertoonde spel van by zonder matig gehalte. Boven het peil van een middelmatige tweedeklaswedstrijd steeg deze zaterdaginterland niet Zaterdagmiddag in Gent werd de laatste stap gezet. Na de ma gere 1-0 triomf in Kaatsheuvel op Frankrijk versloeg het nationale elftal de Belgen met 1-3. De wed strijd Fr ankrijk-B elgië, die vol gende week ivordt gespeeld, is hierdoor van geen enkele bete kenis meer. Zwak Het Nederlandse zaterdagelftal kwam op drie plaatsen gewUzigd bin nen de lijnen van het fraaie Gentse sportpark, waar overigens slechts zeer weinig publieke belangstelling was. Routinier Jan Nieuwstraaten en debutant Jan den Rooyen, het nieuwe tandem op het middenveld, deden het zeer behooriyk, maar de tweede debutant, linksbuiten Krans, stelde daarentegen teleur. Uitblinkers in het oranje-team waren dit keer opnieuw Piet van der Lippe (die ook twee doelpunten scoorde) en de verdedi gers Van der Giesen en Kralt. In de eerste helft zag het er aan- vankeiyk naar uit, dat Nederland één van zyn betere wedstrijden zou gaan spelen. De technisch zwakke Belgi sche ploeg, samengesteld uit spelers, die dit seizoen nog niet samen had den getraind of gespeeld kon slechts met kunst en vliegwerk de open Nederlandse aanvallen afweren (Vaak geleid over rechtbuiten Van der Beek) en mocht uiteindelijk met de 0—2 stand by de rust (doelpunten van Piet van der Lippe en Jan van der Beek) dik tevreden zyn. De Bel gische aanvallen hielden weinig ge vaar in en aanvoerder-doelman Aad van der Laan heeft het dan ook niet erg moeilyk gehad. Gewijzigd Na de wisseling leek Nederland op :en ruime overwinning af te steve nen. Van der Lippe zorgde al vlug voor 03 en België kon het toch al niet te hoge tempo niet meer volgen. Toen kwam ook de zwakte van de oranje-formatie overduideiyk aan het licht. Nederland zakte met België tot een zeer laag peil, liep keer-op-keer ln de opgestelde buitenspelval en moest in de slotfase zelfs het initiatief nog uit handen geven. Negen minuten voor het einde scoorde de Belgen dan ook tegen. Van zo'n veertig meter loste rechtsbinnen Standaert een schot, dat doelman Van der Laan (de laat ste drie interlands niet meer gepas seerd) zo verraste, dat hy er zelfs geen hand naar uitstak: 13. Aan de Nederlandse zege deed deze treffer niets meer af. Wel maakte het doel punt duidelyk, dat het met het za terdagvoetbal in Nederland veel en veel beter moet kunnen. Misschien, dat daar op 7 juni wat van valt te bespeuren, wanneer het oranje-elftal op het terrein van Noordwyk tegen Saarland speelt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10