Kastanjebomen langs de Morssingel worden geveld Opleving handel blijft (nog) uit Speeltuinbeleid Kinderkoor Ex Animo Den Burcht zong in Extra ophalen van huisvuil in Leiden Drukte in De Vliet Oratie prof. dr. N. Speijer als buitengewoon Leids hoogleraar ÏATERDAG 14 MEI 1966 "5 DE MEIMAAND LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Oud-Leiden en oude tegels De Commissie voor Volkskunde van de Vereniging Oud-Leiden hield dezer dagen een bijeenkomst voor al len. die belangstellen in Nederlandse tegels. De heer Dingeman Korf sr. uit Heemstede, sohrijver van de boek jes „Tegels" en „Majolica", sprak in zijn inleiding over het vervaardigen en versieren ervan. De techniek kwam uit het Oosten via Noord-Afri- ka, Spanje. Italië naar de Nederlan den. De heer Dingeman Korf ging uitvoerig in op de versieringmotieven en technische. Hij onderscheidde de techniek waarbij het motief werd uit gespaard van die. waar het motief werd aangebracht langs de doorge prikte lijnen van de tekening. De vondsten uit de afvalput van een te gelbakkerij in Haarlem illustreerden, welke fout er bij het bakken gemaakt konden worden. De hee- Korf. zelf enthousiast verzamelaar, toonde aan de hand van meegebrachte tegels en van mooie dia's de meest verschillen de types en wees oP de overeenkomst met majolica-motieven. Vele toehoor ders stelden vragen, die door de heer Korf deskundig werden beantwoord. De voorzitter van de Commissie voor Volkskunde, dr. W. C. Braat, onder directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, waar de avond werd ge houden, dankte de spreker. ..Ex Animo", welbekend in onze stad heeft nog altijd bloeiende jeugdafdelingen. Twee gemengde kinderkoren, kleintjes en gro teren. en het jongenskoor, dat aan de Matthaus Passion meewerkt, en dat nu bij wijze van proef in stand gehouden wordt, door het als zelfstandig knapenkoor ook aan de uitvoeringen van de kin derkoren te laten meewerken. Herman de Wolff leidt steeds met zijn grote liefde voor de kinderzang deze groepen en heeft in Ada van de Bent een uitstekende steun aan de piano. De grote zaal van Den Burcht was geheel vol en vooral feestelijk ge stemd. De liedjes van Herman de Wolff. Henri Welbooren en W. van Dam sloegen dan ook direct aan. wat door het applaus wel duidelijk tot uiting kwam. Met belangstelling zette men zich tot luisteren naar het ge noemde jongenskoor, dat één van de koralen uit de Matthaus Passion zong en twee andere gewijde liederen. Het is stellig een goede gedachte met deze stemmen door te werken; het zal de stemvaardigheid ten goede komen voor het jaarlijkse optreden op het grote podium Al weer veel geroutineerder was de afdeling B. Deze kinderen kunnen liedjes als Orgellied (Laetantius). EHBO (Keuning» en Volendammer Klompen (De Wolff) goed brengen. De meerstemmigheid maakt ze bo vendien pittiger. Behoudens een en kele neiging tot tegen de toon zin gen. was de zang in hoofdzaak toch verdienstelijk zuiver. De zangspelen \an de heer De Wolff, Kobald en Marijn voor de kleinste kinderen, zich afspelend in de wereld van kabouters en elfjes en Smaranda, de sfeer van het zigeu nerleven verbeeldend voor de grote ren waren van aankleding zeer ver zorgd. Het spel en de zang waren zoals die men op zijn gunstigst van kinderen kan denken. Of iets goed of minder goed lukt hindert niet: het succes is er altijd en terecht! Het is prettig naar deze romantiek te kyken voor de ouders en de kinderen steken er toch iets van op. Voor dirigent De Wolff moet de instemming van de zaal tot voldoening geweest zijn. Overzicht Leidse veemarkt Juist op het moment dat de kastanjebomen in volle bloei te/aan is de Leidse Plantsoenen dienst druk bezig met een aantal i deze bomen te rooien Het zijn de bomen aan de Morssingel, tegenover het Mu- se'-um voor Volkenkunde, die in deze meimaand stuk voor stuk worden geveld. Hoe jammer het ook is dat deze bomen, elf in totaal, aan het niet al te lommerrijke stadsbeeld van Leiden worden onttrokken, de operatie van de Plantsoenen dienst is bittere noodzaak. Maandag: Rynsburgersingel (van •lemmertrekvaart tot Marislaan) •edijk, Piet Heinstraat, Aloëlaan Poelgeesterstraat, Schut- itraat, Warmonderstraat, Mare- jkhofVaartkade. Vaartstraat, Ijjnsburgerweg beide zijden (van iel tot Wassenaarseweg en Ka straat), Terweepark. Wassenaar- 5cweg. Boerhaavelaan, Mariën- loelstraat, Kagerstraat, Zweiland- ttan (van Boerhaavelaan tot Kager- Jtraat, Van Zwietenstraat, Faljerill- Itraat. Maandag: Lage Rijndijk (beide zij nen Hambroeklaan. Kooilaan. De in astraat. Sieboldstraat, Flores- raat, Bloemstraat, Driftstraat, Bor- ostraat. Sumatrastraat (van Lage indijk tot Timorstraat), Voorstraat >rmosastraat, Javastraat. Ambon- iat, Madoerastraat, Balistraat. ïmbastraat, Atjehstraat (van Zyl >t Driftstraat), Timorstraat, Lom- Jkstraat (van Formosastraat tot lavastraat) [Dinsdag; Aaltje Noorderwierlaan, Corn. Schuytlaan, Diepenbrockstraat, B. Sweersstraat. Joh. Verhulststraat, ,R. Holstraat. Obrechtstaar, Chur- iChillaan (van Haagweg tot Verdi- ptraati. Willem Pijperstraat. Peter van Anrooystraat, Sweelincklaan, Joh. Wagenaarlaan. Valeriusstraat. straat, van Blankenburgstraat. Jul. jRontgenstraat, Mozartstraat, E. van peinumstraat, Brucknerstraat. De- jbussystraat, Ravelstraat. Chopin- straat. Moessorgkistraat, C. Franck- «traat. Dinsdag: Noordeindsplein, Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Ro zenstraat. Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wijkstraat. Hugo de grootstraat, Bil- derwijkstraat, Herenstraat, Prinses BVihelminastraat. Woensdag: Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwarsstraat, Munnikenstraat, Van Galenstraat. Waardstraat, Her manstraat, Trompstraat, De Ruyter- straat, Evertsenstraat. Oosterstraat, Van Speykstraat, Kortenaerstraat, Heemskerkstra a tTasmanstraat, Overrijn Woensdag: Rijnsburger weg beide zijden (van Kagerstraat, Wassenaar seweg tot Warmonderweg, Eimerpoel- straat, Dieperdoellaan, Houtlaan, Paulus Buysstraat, Ade. Pauwstraat, Antony Duyklaan, Van Beüningen- laan, Joh. de Kosterweg, van Slin- gelandtlaan, Ledenberhstraat, Fa- gelstraat, Joh. van Oldebarneveldt- straat. Joh. de Wittstraat, Hoger - beetstraat, Warmonderweg. Nagte- gaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Merelstraat, Leeuwerik straat, Roodborststraat, Zweiland- laan (van Kagerstraat to Houtlaan). Vrijdag: Verdistraat. Schubert- Plein, Schubertlaan, Mahlerstraat, Handelstraat, Beethovenlaan, Vival- straat, Toscaninistraat, Berliozpad, Rossinistraat, Listpad, Mendels- sonkade, Wagnerplein, Rahmslaan, Tsjaikowskykade. Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Re- geerlaan, Jozef Haydnstraat, Apollo- Ds. J. Happee naar Leiden Ds. J. Happee, evangelisch-lutherse predikant in Utrecht, heeft het be- *®ep, dat de Evangelisch-Lutherse Gemeente in Leiden op hem heeft uitgebracht, aangenomen. Vrijdag: Schelpenkade. Leuven- straat, G. v.d. Laanstraat, Andr. Schotkade, Leeuwkenstraat, Kastan jekade, Tulpenstraat, Acaciastraat, Meidoornstraat, Hyacinthenstraat, Seringenstraat. Anjelierstraat. Dah liastraat, Koninginnelaan, Lamnien- schansweg (van Koninginnelaan tot Kastanjekade). 3 Octoberstraat, Magd. Moonstraat, Buitenruststraat, Stadhouderslaan, Valdezstraat, Dui- venbodestraat, Staalwykstraat. De verwarming van het water in het Leidse zwembad „De Vliet" blijkt een doorslaggevend succes. Sinds de opening vorige week zaterdag werd het bad bezocht door 17.464 zwem mers. In een vergelijkbare periode van het vorige jaar (toen het bad nog niet was verwarmd) boekte „De Vliet" een bezoekersaantal tussen de 500 en 700. De watertemperatuur Ln „De Vliet" is op het ogenblik 23 graden. De kastanjebomen, die vol gens de Plantsoenendienst oud en der dagen moe zijn"leveren een gevaar voor het singelver- keer en de vele woonschuiten op. Dat de kastanjebomen niet sterk meer zijn. bleek enkele maanden geleden tijdens een storm, toen een van de bomen als een luci ferhoutje afknapte. (Foto LD./Holvast) STADSGEHOORZAAL Tel. 01710—31704 "h Gastvrij huis in Leiden (Van een deskundige medewerker) Het mooie weer ten spijt, was gisteren het beeld op de Leidse vee markt nog betrokken en onbestendig. De handel bracht nog steeds niet die opleving die men ervan had verwacht. De exporthandel kan nog maar erg moeilijk op gang komen, niet alleen nog als gevolg van de opgelegde beperkingen voor de export, maar ook als gevolg van de I slechte prijsaanpassing van het buitenland. Teleurstelling veroor- zaakte het bericht dat de gesloten verklaring van de varkensmarkten opnieuw met een week werd verlengd. Behalve in de sector slacht- runderen, alwaar de handel bij stijvere prijzen redelijk verliep, was de belangstelling in andere sectoren maar matig met een flauwe tot terughoudende stemming. Met 1707 dieren liep de totaal aanvoer weinig uit ten opzichte van die van verleden week. Tenslotte zij nog vermeld, dat komende week weer de eerste van de zes grote lammerenmarkten wordt gehouden. Gebrulksvee Het aanbod van melkvee was aan de korte kant. De handel gaf echter weinig nieuws te zien en verliep bij stabiele prijzen en een matige belang stelling rustig tot kalm. Hoewel de grote voorjaars-afstoot weer tot het verleden behoort, was de aanvoer van vare koeien en weide vee nog behoor lijk groot. Daarbij was een groot aan tal betere en middensoorten dieren. De handel had een matig verloop maar de dieren waren zeker niet goedkoper en de beste dieren zelfs duurder. Notering: melk- en kalf koeien van I f 1000 tot f 1275 en f 1450, vare koeien van f 675 tot f 1000 en f 1425. Jongvee Ondanks het zeer kleine aanbod j behield de handel een kalm karakter bij een flauwe belangstelling. De prij- zen bleven onveranderd. Notering: pinken van f 450 tot f 575 j en f 700. I Vette koeien Hoewel iets ruimer dan vorige week. was het aanbod toch niet groot. Ook in de handel ging het niet wild toe en deze hield gelijke tred bij een redelijke vraag. De grasgroei is goed en de boeren maken geen haast met het aanbieden van slachtvee. Het I krappe aanbod had dan ook het ge volg dat de prijzen iets stijver kwa- j men te liggen en vooral de courante I dieren en 1ste soorten werden vlug en duur verkocht. Op de afdelingen i slachtstieren constateerden we een voor Leiden vrij grote aanvoer. De handel verliep hier rustig zonder prijsverandering. Notering, per kg geslacht gewicht: j vette koeien van f 3.60 tot f 4,25 en f 4.70. enkele luxe dieren boven no tering. slachtstieren van f 3.90 tot f 4,20 en f 4.50. worstkoeien van f 3.30 j tot f 3.40 en f 3.60. I Vette kalveren Een ruimere aanvoer waaronder I weinig beste kwaliteita dieren. Slechte enkele dieren brachten dan ook de topprijs van de notering op. Daar de verwachtingsprijs hoger lag had de handel, die redelijk verliep, toch een stug karakter omdat de kopers niet meer wilden betalen waardoor de prijzen onveranderd bleven. Nuchtere kalveren: Bij vorige week vergeleken weinig verandering. De handel bleef vrij sta biel bij dezelfde prijzen. Notering: slachtnuka's van f 1,30 tot f 1,40 en f 1,50 per kg levend ge wicht, mestkoeien van f 80 tot f 110 en f 135. Wolvee Geen grote aanvoeren op de mark ten, evenmin in Leiden. De recht streekse levering van de bedrijven naar de slachthuizen beïnvloed de marktaanvoer. Hoewel er van de ex port nog weinig te merken is, komt er toch wel iets meer beweging in de handel, die zich gisteren dan ook iets williger toonde bij iets stijvere prij zen. Voor de jonge lammeren bestaat wel belangstelling, gericht op een zich oriënteren op de prijzen, maar er was nog weinig animo tot kopen. Met de handel in fokschapen (stellen) ging het nog niet veel beter en de dieren waren nog moeilijk te plaatsen. Notering: vette schapen van f 75 tot f 90 en f 100, vette lammeren van f 85 tot f 95 en f 110, fokschapen en 1 lam van f 140 tot f 160, fokschapen en 2 lammeren van f 200 tot f 240. Varkens (buiten de markt) De handel in slachtvarkens gedroeg zich in de achter ons liggende week nog erg terughoudend. De oorzaak moet gezocht worden in de lagers prijzen voor de export en de slechte afzet van onderdelen. De prijzen wis ten zich echter wel te handhaven, al thans hier in het westen. De handel in varkens voor het le ven bleef ongewijzigd. Er was wel vraag, maar het was moeilijk hogere prijzen te maken. Prijzendrachtige zeugen van f 325 tot f 425, schrammen van f 85 tot f 110, biggen van f 60 tot f 65 en f 70. lichte slachtvarkens en slachtzeugen respectievelijk van f 1.90 tot f 1,95 en f 1,55 tot f 1,65 per kg levend gewicht. Probleem van de zelfmoord Met een oratie onder de titel „be schouwingen over 't zelfmoord pro bleem" aanvaardde prof. dr. N. Speijer gistermiddag officieel het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de sociale psychiatrie, een nieuwe Leid» se leerstoel. Prof. Speijer is verbon den aan de GG en GD te Den Haag. In 1960 gaf prof. Speijer als lec tor in zijn openbare les reeds zijn visie over de toekomstige ontwikke ling van de sociale psychiatrie. Dit maal belichtte hy met een voorbeeld, n.l. het zelfmoordprobleem, de werk wijze in deze jonge wetenschapstak Uitvoerig ging hij in op het belang van een juiste diagnose, d.w.z. in hoeverre het mogelijk is op grond van bepaalde symptomen vast te stel len, dat een zelfmoordpoging, of een herhaling van een poging te ver wachten is. Achtereenvolgens behan delde hij het praesuicidale syndroom, de traumatiserende factoren en de psychische toestand, waarin de zelf moordenaar verkeert. Vervolgens gaf hij aan hoe verdere sociaal-psychia trische research de diagnose en de prognose kan verbeteren. Zo besprak hy de psychiatrische autotopsie, de psychiatrische doorlichting en het so ciaal-psychiatrische profiel, terwijl hy een nieuw hulpmiddel, de wer king van het milieudiagram uiteen zette. Na een bespreking van de psycho logische betekenis van de zelfmoord, behandelde hij de bijdrage, die de so ciologie en de epidemiologie bij de oplossing van dit vraagstuk kunnen leveren. Voort ging hy in op de een- zaamheidproblematiek. die aan vrij- Na de oratie: links prof. dr. N. Speijer. rechts prof. dr. J. Bas- tiaans. (Foto L.D./Holvaet) wel iedere zelfmoordpoging ten grondslag ligt. Aandacht besteede hy tevens aan het probleem van het stijgende aantal zelfmoordpogingen. Prof. Speijer eindigde zijn rede met te wijzen op het feit, dat in het algemeen sociaal-psychiatrisch re search slechts kan plaatsvinden, in dien er nauwe samenwerking is met talrijke andere wetenschappen, zoals bijv. de klinische psychiatrie, oe psy chologie, de epidemiologie, als ook met het maatschappelijk werk. Na de oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Speijer in de ont vangstzaal van de Academie. Advertentie Zoekt u moderne of klassiek» modellen gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer, Desire» Juwelier d. WATER beeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote fceuza Op het graveren kunt 0 wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Naar aanleiding van de publika- tie in uw blad van 10 mei, bevat tende kritiek op het bestuur van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen vinden tvij het vermel denswaard ten bewijze van de on rechtvaardigheid van deze kritiek geuit door het huidige bestuur van de speeltuinvereniging Prin ses Beatrix het volgende mede te delen. Ondanks onze uitvoerige infor matie aan het bestuur van de Prijises Beatrixspeeltuinvereni- ging in het verleden, blijkt nu dat dit bestuur nog steeds niet be grijpt hoe het door het gemeen tebestuur van Leiden gevoerde beleid ten aanzien van het stich ten van speeltuinen in onze ge meente roordt gevoerd. Het be stuur van de Leidse bond heeft in het afgelopen jaar diverse verga deringen georganiseerd, waarop ondanks onze uitnodigingen ver tegenwoordigers van de Prinses Beatrix-speeltuinver. steeds weer door afwezigheid schitterden. Ook van de maandelijkse spreekuren op ons bondsbureau maakte men geen gebruik. Genoemde vergade ringen droegen tevens een voor lichtend karakter ten aanzien van het speeltuinwerk in Leiden. Hier. ter algemene oriëntatie, in het kort de gang van zaken be treffende het stichten van speel tuinen. Na uitgebracht advies van de Leidse bond en enkele gemeente lijke diensten besluit de gemeen teraad op voorstel van B en W gemeentegrond te bestemmen tot speeltuin. Daarna volgt de gebruikelijke procedure inzake het beschik baarstellen van de nodige finan ciën voor de aanleg, riolering om rastering. welk bedrag door de raad gevoteerd wordt. Na aanbesteding kan dan de speeltuin worden gerealiseerd. Ondertussen tracht het bestuur van de Leidse bond in de betref fende woonwijk tot de oprichting van een vereniging te komen. Want na oplevering van de tuin dient de vereniging zelf voor de aanschaffing en plaatsing van het noodzakelijke speelmateriaal, zoals glijbaan, wippen en schom mels te zorgen. Dienaangaande is het gewenst dat het bestuur van een dergelijke vereniging acties organiseerd met het doel gelden te verkrijgen i.v.m. de aanschaf fing van voornoemd materiaal. De gemeente geeft dan de tuinen in beheer aan het coördinerend li chaam van de Leidse speeltuin verenigingen, de bond. De bond geeft, om niet, de tuin in exploitatie aan de vereniging. Deze procedure is het bestuur van „Prinses Beatrix" o.i. genoegzaam bekend. Wij zijn dan ook verwon derd dat dit bestuur tot het uit gaan van een onjuiste berichtge ving aan de leden en aan de pers is overgegaan. In het verleden heeft men dit via de dagbladen al eens meer gepresteerd. Over duidelijk geeft dit bestuur hier mede zichzelf een brevet van be stuurlijk onvermogen. Klaar en duidelijk constateren wij dat het belang van het speeltuinkind met het gedrag van het Prinses Bea- trix-bestuur beslist niet is ge diend. De speeltuin komt er toch, derhalve dient niet de vereniging te worden opgeheven, maar is het zaak dat er een ander en vooral actief bestuur komt! Als steeds zal de Leidse bond bereid zijn het bestuur van elke vereniging met informatie en steun te dienen. De bond doet dit trouwens al bijna 30 jaar en ten nutte van alle speeltuinverenigingen. A. H. C. Arends, Secretaris Leidse bond.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3