EIDSCH DAGBLAD joonplafond in de maak Wilson faalt: zeelieden in Engelse staking Kabinetscrisis in strijd met staatsbelang JBINET GAAT BINNENKORT PRATEN IET DE STICHTING VAN DE herleg eedi egonnen ïxplosie p jacht lERBERICHT fel mooi maar Weer grote stakingen in Frankrijk op komst Ook Noorse economie bedreigd GEENH-BOM ZEGT AMERIKA Oost-Westduits contact opgeschort Overleg in Downing Street met bestuur zonder resultaat A.R.P.-voorzitter: Verklaring van minister Chavan India beducht voor China en Pakistan iiiiiiiniaiiiNM VOLAUTOMATISCHE wiuiiiiiiiHiiiiiiiiigi yeMuu/n\ ($uct eu-wo 1 maart 1860 ZATERDAG 14 MEI 1966 No. 31870 teur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) regering zal op korte termijn met het bedrijfsleven in overleg n om de loonstijging zoveel mogelijk binnen de perken te hou- an de 7 procent, die het kabinet begin dit jaar als uiterste voor de loonontwikkeling in 1966 heeft aangegeven. is het resultaat van het gisteren gehouden kabinetsberaaddat een belangrijk deel was gewijd aan de nogal labiele economische lie van dit ogenblik. Van de hier en daar gesuggereerde loon- sse, waarin het kabinet zich zou bevinden, is gisteren niets ge- iter-president Cals liet gister- na afloop van de wekelijkse szitting blijken, dat een dele- it de ministerraad contact zal in met de Stichting van de om te spreken over de ge- lonteur gewond ïevige explosie heeft zich gis- lag in de nieuwe jachthaven iw voorgedaan aan boord van itorjacht Pandora, eigendom heer J. Verhoeven in Sint- arochie. Direct na de explosie d brand, waardoor niet alleen lip, maar ook de box waarin vlam vatte. Aan boord van de a bevond zich de 26-jarigei de monteur J. de Vries uit ,die ernstige brandwonden op- n het gelaat. Hij werd naar kenhuis in Leeuwarden ver- De Vries, werkzaam bij een iebedrijf voor scheepsmotoren uw, was bezig met werkzaam- tan boord van het jacht. Hij is gestruikeld en met zijn er op de startknop van de mo- allen. De explosie was zo hevig knal tot in wijde omtrek te was. ehele bovenbouw van het jacht wars door het dak van de hou- x de lucht in geslingerd.De e Vries, die zware brandwon- id opgelopen en zich alleen in ■andende schip bevond, was eraakt, maar slaagde er in zich worstelen en uit de brandende komen. De brandweer uit nikte uit om het vuur te blus- e Pandora brandde totaal uit. if alleen een geblakerd en ver en casco van over. De box werd vernield. Ook enkele aangren- boxen en enkele schepen liepen op. niet stralend (Van onze weerkundige medewerker) tal het een mooi mei-week- worden, helemaal stralend Vt het niet. Een zwak oce- 'ont lag vanmorgen boven de Izee en de Britse eilanden en ront zal tijdelijk wat meer bewolking brengen. Het evenwel droog met een zuidwestelijke wind. Hier zal het in de kustgebieden t zuidwestelijke wind. Hier- 115 tot 17 graden ivat frisser dan in het binnenland, I het kwik tot ongeveer 22 en stijgt. Gistermiddag no- &n de vliegvelden Eelde en Wie met 25 graden celsius de temperatuur. In Spanje op Mallorca ivas het 8 gra- koeler met regen. Het hoge 'gebied versterkt zich nog bo- het vasteland, zodat ook na hfl het meiweer gunstig en zal blijven met een tempe ls MEI 04.17 uur; onder: 20.27 uur. 03.29 uur; onder: 14.45 uur. in Katwijk te 1.10 uur; 'ater te 07.33 en 20.23 uur. mei: hoogwater te 00.39 en 13.06 «agwater te 08.35 en 21.13 uur). Rummer bestaat uit 22 pagina's dragsregels, die het kabinet heeft op gesteld voor de verdere loonvorming dit jaar. De minister-president wilde niet in details treden, maar uit zijn woorden viel af te leiden, dat over de gedragsregels reeds vertrouwelijk overleg met de centrale organisaties van werkgevers en werknemers is ge voerd. Mr. Cals sprak over „voorstel len. die nog nader moeten worden uitgewerkt en waarover met het be drijfsleven zal worden gesproken". Te sterke druk Waarschijnlijk zal de regering, zo wordt in Den Haag verwacht, de Stichting van de Arbeid polsen over een loonplafond en enige andere be perkingen op het terrein van de se cundaire arbeidsvoorwaarden, die in de vorm van een „aanwijzing" voor het College van Rijksbemiddelaars kunnen worden gegoten om als spel regels te kunnen dienen bij de ver dere loonvorming. Met een dergelijk plafond hoopt het kabinet een halt te kunnen toeroepen aan het indie nen van c.a.o.'s, die een te sterke druk uitoefenen op het niveau van de loonkosten, dat nu al met 7,4 procent is opgelopen. Minister Veldkamp heeft reeds een drietal contracten, die in een te hoge loonkostenstijging voorzagen, onver bindend verklaard. De minister kon daar, ondanks zijn plannen voor een loonplafond, niet onderuit, omdat de contracten volgens de huidige proce dure anders automatisch goedgekeurd zouden zijn. Er ligt echter nog een hele serie andere c.a.o.'s bij Rijksbe middelaars, waarvoor ook het rode licht is gehesen. Daaronder zijn die voor de landbouw (75.000 werkne mers», de textiel (100.000) en de con fectie (60.000). Duidelijkheid Zouden deze contracten ongemoeid worden gelaten, dan komt het totale loonniveau dit jaar ver in de gevaren zone, waarvoor het Centraal Plan bureau heeft gewaarschuwd. De druk op de prijzen, die toch al niet gering is, zou sterk worden vergroot. Om te voorkomen, dat de contracten stuk voor stuk onverbindend moeten wor den verklaard, hetgeen in de thans geldende procedure veel tijd kost en Het economische leven in Frank rijk zal dinsdag a.s. naar verwachting ernstig verstoord, zo niet volkomen ontwricht worden als gevolg van de stakingsoproep, die de vakbonden tot de ongeveer drie miljoen ambtenaren en werknemers van genationaliseerde semi-overheidsbedrijven hebben gericht. Een deel van de arbeiders in de particuliere sector zal zich bij de actie aansluiten. De staking, door de vakbonden be doeld als een grootse nationale de monstratie tegen het sociale beleid van de regering, zal vooral de gas- en elektriciteitsvoorziening, de PTT- diensten, het onderwijs, het trein- en luchtverkeer, de metro, de banken en de gemeentediensten treffen. Het treinverkeer tussen Parijs en de voor steden komt waarschijnlijk nagenoeg geheel stil te liggen, maar mogelijk kan op de grote lijnen een beperkte dienst worden gehandhaafd. Voor Parijs verwacht men een zondags dienst bij de metfc.ro, maar er zullen geen autobussen rijden. Ook de mees te particuliere industriële onderne mingen zullen noodgedwongen hun deuren moeten sluiten wanneer de stroom uitvalt. Er zijn voor dinsdag vele betogin gen georganiseerd, waaraan de linkse partijen hun steun hebben toegezegd. In Parijs wordt een optocht gehouden van de Bastille naar het Plein van de Republiek. De regering, die tot elke prijs de economische stabiliteit wil ha ndhaven, lij tot v astbesloten geen duimbreed voor de druk van de vak bonden te wijken. De Noorse regering zag zich gis teren geplaatst voor een stakingsdrei ging door meer dan een kwart van het miljoen Noorse werknemers. Een grote meerderheid van de 260.000 le den tellende Noorse confederatie van vakbonden heeft een bemiddelings voorstel afgekeurd, dat was aanbevo len door de confederatie en de werk geversbonden. Er dreigt nu een lan delijke staking die na 24 mei zal be ginnen. Als de staking doorgaat, zul len grote delen van het Noorse za kenleven er door verlamd worden en de gevolgen voor de economie zullen rampzalig zijn. De arbeiders vragen hogere lonen, betere betaling bij vakantie en ziekte en extra toeslagen. De staking zal de metaal-, chemische- en papierindus trie rechtstreeks treffen, maar vrij wel alle sectoren van het Noorse za kenleven zullen er indirect door ge raakt worden. Van de 28 vakbonden, die met sta king dreigen, is die van de metaal arbeiders met 70.000 leden de grootste. onrust wekt, zou de regering de af kondiging van een loonplafond in overweging genomen hebben, zodat er in elk geval voor de rest van het jaar duidelijkheid bestaat over wat wel en wat niet kan. Een beeld van de drukte in Downing Street, toen daar giste ren het bestuur v?.n de zeelieden- bond arriveerde voor een gesprek met premier Wilson. De Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie heeft gisteren meege deeld, dat de maandag genomen der de Chinese atoomproef niet genomen is met een waterstofbom. Dit is ge bleken bij een voorlopig onderzoek van de radioactieve afval van de ontploffing. De Westduitse sociaal-democraten hebben gisteren besloten hun tech nische besprekingen met vertegen woordigers van de Oostduitse com munistische partij over een uitwisse ling van sprekers tussen deze twee partijen voorlopig niet voort te zet ten. Naar het bestuur van de SPD bekendmaakte, zal men de voorbe reidingen pas voortzetten als de Oostduitsers een exacte datum voor de voorgenomen uitwisseling hebben bepaald. (Van onze Londense correspondent) De leiding van de Britse Na tionale Zeeliedenunie heeft een stemmig 't beroep verworpen, dat premier Wilson op haar heeft ,,Een eventuele tweede kabi netscrisis binnen een parlemen taire periode is in strijd met het algemeen staatsbelang en natio naal politiek vrijwel niet te ver teren". Aldus dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij vanochtend in zijn toespraak op het partijconvent in Utrecht. Zijns in ziens zal de regering haar beleid moeten voortzetten en in gemeen schappelijk overleg de middelen moeten zoeken om haar program voorzover mogelijk waar te maken en zo nodig gepaste maatregelen tot temporisering te nemen. „Het ambitieuze programma van het kabinet ten aanzien van volks huisvesting, wegenbouw, onderwijs en ontwikkelingshulp was zo spectacu lair, dat het eigenlijk alleen maar kon tegenvallen" zo zei hij. „Men kan echter ook voor een goed doel niet verder springen dan de polsstok lang is". Allereerst zal nu moeten worden nagegaan of die polsstok zodanig kan worden verlengd, dat het doel toch in één keer kan worden bereikt. Een eventuele verdere verzwaring van de belastingen zou in de indirecte sfeer moeten worden gezocht. Wanneer dit echter niet mogelijk is, zou het, aldus de voorzitter van de ARP, beter zijn te temporiseren dan in een soort drieste prestige- stemming met de te korte polsstok te trachten over de sloot heen te ko men met het risico erin te vallen. gedaan om de zeeliedenstaking af te gelasten. Het bestuur van niet minder dan 48 man bracht gisteren een bezoek aan Down ing Street 10, de ambtswoning van de premier, die een vergeefse poging deed hen ervan te door dringen, dat een staking van de 65.000 leden van de bond op dit ogenblik onherstelbare schade aan de Engelse economie zal aanrichten. Maar de onverzettelijke zeelieden gaven na terugkeer in hun hoofd kwartier onmiddellijk een communi qué uit, waarin zij hun unanieme besluit bekendmaakten in staking te gaan, nu de rederijen niet met betere voorstellen zijn gekomen. Het bestuur nam deze beslissing ondanks het feit, dat het, zoals het verklaarde, de ern stige gevolgen voor de Engelse econo mie ten volle beseft. De secretaris van de zeeliedenbond, William Hogarth, die persoonlijk steeds had gehoopt, dat de staking niet zou doorgaan, zei te verwachten dat de staking verscheidene weken zal du ren. De verwachting is, dat in de eerste week tenminste drieduizend man, werkzaam bü de kustvaart èn de Kanaaldiensten, het werk zullen neerleggen. Aan 't einde van de week zou dit getal tot tienduizend zijn ge groeid, met inbegrip van de beman ning van de „Queen Mary". De zee liedenbond heeft 21/a miljoen gulden voor het strijdfonds geleend. De sta kers zullen dertig gulden per week stakingsgeld ontvangen. De staking zal direct de in- en uitvoer treffen, met als gevolg moeilijkheden bij de voedsel- en brandstof voorziening en een ernstige belemmering voor de transatlantische en Kanaaldiensten. De regering heeft noodmaatregelen klaarliggen om ervoor te zorgen, dat de vitale voorzieningen doorgang zul len vinden. Men verwacht, dat de regering de Marine opdracht geven Britse schepen, die werkeloos langs de kade liggen, weg te slepen teneinde plaats te maken voor bui tenlandse schepen. Ongeveer 65% van de Britse uitvoer wordt door Britse vaartuigen verscheept, terwijl de invoer voor de helft door de Britse koopvaardij wordt verzorgd. Gisteren is de laatste van Haringvliet onderdeel van de I ruim 200 ton. in een takel om- de zeventien sluisopeningen in Deltawerken gesloten. Hier zichtig naar zijn plaats geloodst, het spui-sluizencomplex in het I wordt de laatste schuif, gewicht I Aan de noordelijke grenzen van India zijn thans honderdvijf tigduizend Chinese militairen samengetrokken. Dit heeft de Indiase minister van Defensie. Chavan, gisteren in het parlement verklaard. Op vragen van volksvertegenwoordigers zei Chavan: „De regering kan de mogelijkheid van een gezamenlijke aanval van China en Pakistan niet buiten beschouwing laten". De rege ring heeft echter de noodzakelijke defensieve maatregelen qetrof- fen. De minister van Binnenlandse Zaken, Nanda, zei dat India beschikt over bewijzen, dat Pakistan de opstandige Naga-stam men in oostelijk India wapens verstrekt. Als de staking van de Engelse zee lieden niet op het laatste nippertje wordt verhinderd zal de nachtdienst van Hoek van Holland naar Harwich met ingang van maandag stil komen te liggen. De Engelse spoorwegen hebben namelijk medegedeeld, dat de passagiers- en autoveren door de staking zullen worden getroffen. De Particuliere rederij North Sea Ferries heeft medegedeeld, dat de veerdienst RotterdamHuil tot de helft aal worden ingekrompen. De dienst aal driemaal per week worden gevaren door het motorschip Norwind, dat Nederlandse bemanning heeft. Het schip zal maandag, woensdag en vrijdag uit Huil vertrekken en dins dag, donderdag en zaterdag uit Rot terdam. INTERIEUR VERZORGING PAPEN BURGEGSgEgg.» 'JNSBUP6 Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Mei 1866: Te Maarseveen is l.l. Don- 4 der dag overleden Mr. Us- brand Dirk van Dam, waar mede de naam van een patri cische Leidsche familie is uit gestorven. Een der Noord-Ameri- kaansche dagbladen meldt dat dezer dagen overleden is een bisschop der Mormonen, die 37 jaren oud werd en een belangwekkende familie, be staande uit elf vrouwen en vier-en-veertig kinderen, na- laat, om zijn onherstelbaar 1 verlies te betreuren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1