EDWIN RUTTEN Gé Hofenk TOPPERS wat Apart ik zelf aardig vind „Ik zing Tijd ZATERDAG 14 MEI 1966 tEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 5 DE ZAAK VOOR LEI Peter Omvlee LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN 1. Sloop John B (Beach Boys) t 2. Dedicated follower of fashion (Kinks) a 3. You were .on my mind (Christian St. *3 Peters) 4. Homeward bound (Simon en Garfunkel) 5. Substitute (Who) 6. The sun aint' gonna shine anymore fTj j- j (Walker Brothers) 7. Woman (Peter en Gordon) Q 8. Why don't you take it (Motions) f-H 9. These boots are made for walking (Nancy h—3 Q Sinatra) 1 10. I put a spell on you (The Alan Price Set), NaiidoiaiNaudOiaiNaudoiai In deze snel levende wereld ontstaan de reputaties snel, vooral in de show-wereld. De keerzijde van de medaille is echter ook, dat vaak even snel deze reputaties in het niet verdwijnen. Edwin Ruftten maakte ook snel naam, maar toch wijkt hij sterk af van het type van de tegen woordige teenager-ster. Niet in de laatste plaats, omdat hij naast zijn show-werk" (platen, radio, televisie) ook de energie weet op te brengen zich te werpen op zijn stu die psychologie (vierde jaar). Edwin Ruftten 23 jaar heeft op het ogenblik een tiental platen .waaronder een l.pj op zijn naam staan, waarvan „Het spijt me" en „Ik moet altijd weer aan je denken" de «eest verkochte zijn. Bui tenlandse ervaring heeft hij opgedaan tijdens het Knokke- songfeatival en in Finland, Polen en Zwitserland. Zijn grootste succes boekte hij in het Poolse Sepot, waar hij een festival (deelname uit 24 landen) won. zet me er dan ook volledig voor in. En ach, waar dat op uitdraait, ik weet het niet." Edwin Rutten „ik heb het al lemaal bewust gedaan en kan me er daarom volledig achter zetten" wil niet in een bepaald hokje worden gestopt. „Ik ben," zegt hij, „geen specifieke zanger op één af gebakend terrein. Ik wil een zo groot mogelijk publiek bestrijken en min-of-meer vriendelijk knikkend rondlopen in het uitgestrekte ge bied van de show (mng) wereld. Een knikje dus naar de jazz. naar de chansons, naar do tienerkant, naar de „Die tienerkant is overigens wel een heel apart gebied," vindt de blonde Amsterdammer. „Het is xo'n uitgestrekt werkterrein met een groet publiek. Heel veel willen er alleen maar een knul in een goudbrokaten boek op het toneel zien, die dan springt en rauwe koeten slaakt. Die ca tegorie wil krijsen en gek doen. Maar vraag ik mo wel eens af, hoe groot is de groep niu werkelijk, die altijd maar wil biyven schreeuwen? Het merendeel ervan zal ook wel eens rustig thuiszitten met een fijn plaatje. Dat zij zich dan af en toe eens wil uitleven, ach, dat ls niet zo erg. Iedereen wil dat wel eens, dat is heerlijk. ZIJ zien dan iets in de muziek om los te kunnen barsten. Met dat zogenaamde pro bleem zit ik helemaal dus niet." Trouwens, zo veel problemen heeft Edwin Rutten niet. Een klein vraagstukje is misschien dat van de vrije tijd. „Ik heb altijd graag willen roeien. Op het gymnasium was ik er al wild van. Vooral wan neer ik Nereus zag. Maar met die zangerij is roeien niet te combi- neren. Het enig wat ik doe is wal soepel tennissen. Voor de conditie Veel tijd heb ik er echtor niet voor Jammer. Ook voor het beluisteren van mijn favoriete sterren kan ik geen uren reserveren. Ik ben wild op de Supreames. Die geven me een „kick". Ook grote orkesten van Mag ik me even voorstellen? \Mijn naam is Annelien. Ik ben vijftien jaar. Ik vind je platen erg goed en je bent zelf ook erg aardig. Ik zou graag met je willen trouwen, maar dat kan niet Ik vind je ontzettend slecht. Je platen zijn niet goed en alles van je is eigenlijk waardeloos. Het is op het ogenblik slecht weer en straks ga ik een fijn boek lezen. Maar toch vind ik je wel erg aardig en je platen zijn eigenlijk ook mieters. Krijg ik een foto met handtekening van je? Het zijn twee brieven uit de honderden, die al enige jaren bij Edwin Rutten worden bezorgd. De 23-jarige Amsterdamse zan ger, drummer, disc-jockey, t.v.- Ster en vierdejaars student in de psychologie is er aan gewend. Hij kijkt niet meer vreemd op van dweperige brieven over pla ten en radio- en televisieoptre dens. Hij leest ze echter keer op keer met plezier. „Vreemd hè," zegt hij, „ze willen misschien helemaal niet met je dwepen, maar toch doen ze het Edwin Rutten, vlug pratend, soms wat nerveus en veel sigaret ten rokend, gelooft in zichzelf. In zijn veelzijdigheid. „Ik zing niet om veel brieven te krijgen. Ik zing wat ik zelf aardig vind: jazz, wat tienernummers en Franse chansons. En, wanneer ik daar nu ook nog publiek bij krijg, dat.het ook leuk vind, nou, dan is het voortreffelijk. Er is altijd wel iets dat aanslaat. Het Nederlandse repertoire, het chanson of die jazz. Ik verkeer dan ook in de gelukkige omstan digheid niet overstag te moeten gaan; het op een andere toer gooi en om publiek te trekken. Het is bij my eigenlijk allemaal heel soe pel gegaan en dat is nu nog zo. Ik heb er zelf ook nooit zo bij Want ja, er werd in het begin nog wel tegen me ge- segd: een jazz-plaat is hier in Ne derland onverkoopbaar, maar daar eat ik niet mee. Dat zou dan jam zijn, maar ik wilde hem ge woon maken en ach, dat wilde die maatschappij eigenlijk ook wel. Dus Ja, toen kwam „Takin'a chan ce on Edwin". En hij ls nog goed verkocht ook. Toen waren we al lemaal tevreden. Zo is het steeds gegaan ondanks het feit, dat ik niet zo gunstig zat in vergelijking met heel wat ande re zangers en zangeressen, die bij veel grotere platenmaatschappijen onder contract staan. Daarbij is het geen kunst om een hitplaatje te maken. Want wanneer je stralen de gezicht maar vaak genoeg wordt gezien op affiches, televisie en zo. dan koopt op den duur de meest argwanende man of vrouw wel eens een plaat van je. Want ja, ze moeten er dan toch ook over mee kunnen praten". „Lekker soepel". Heel vaak ko men die woorden terug. Ze zijn welhaast typerend voor Edwin Rutten. Zelfs voor zijn allereer ste schuchtere schreden op het „zangpad". „Als driejarig ventje hield ik me al met dat soort zaken bezig," ver telt hij lachend. Ik zong toen al in de trein en dat leverde me vaak snoepjes op." Echt is Edwin Rutten zich pas op het gymnasium gaan bezighou den met muziekzaken. „Met twee vrienden ben ik begonnen, als slagwerker. Ik was toen zeventien op "'het ogenblik ben ik 23 en een jaar later had ik mijn eerste pilaaitje, een jazz-singletje. Het was toen beslist niet zo, dat ik brengen met twaalf eigen composities zal ook wel en- kele buitennissigheden bevat- ten. „Les Baroques" bestaan uit slaggitarist Frank „Kluif" Muyser 22sologitarist Hans „Oscar" van Emden (21). drummer Raymond van Geytenbeek (20). organist René „Ketsie" Krijnen (19), basgitarist Robin „OToole" Oaks Muyser (20) en zanger Gerard „Gary O'Shanrion" Schoenaker (21). Het wassenbeeldenmu seum Grévin in Parijs heeft de collectie uitgebreid met The Beatles. De directeur gaat een zorgelijke tijd tege moet: hij kan slechts hopen dat de fans met hun vingers van de beelden afblijven. De Leldse jazzsociëteit Folk Beat 14 heeft voor de driewekelijkse jazz-byeen- komst in de kantine van het f sportpark Roomburg aan de t Asserstraat beslag gelegd op een opmerkelijke musicus. Vanavond speelt daar de Amerikaanse accordeonist van Nederlandse oorsprong Mat Matthews. Matthews t speelde in Amerika samen f met de grootste jazz-musici f Het duurde elf tergend lange minuten. De show groep „Chek" oogstte ap plaus uit zes of zeven paar handen en ruimde snel het tostrumentamiuim op, waar mee ze een kwartier lang pure Beaoh Boy-imitatie verzorgden in Jacques Senfs bea/t-mekka, Casano-Scheve- ningen. Het is zondagavond 8 mei. Tieners uit Den Haag en wijde omgeving krijgen genoegdoening voor die mis troostige zaterdagmiddag in november toen Jacques Haags beat-organisator, 19 jaar, befaamd om de orde lijke gang van zaken tijdens zijn massale manifestaties zijn duizenden Kinks-fans teleur moest stéllen. Het Kiniks-vliegtuig kon niet landen door mist en ij zei. Nu zijn ze er. Vier, wat ten gere, Engelse jongens stap pen vier minuten voor elf het podium op, gevolg ge vend aan het gescandeerd ..we want Kinks", „we want Kinks" Zes maal een Kink-sucoes davert udt him machtige installatie en de Kiniks bewijzen, waarom zij dé beatgroep van het ogen blik zyn. Na „Well respec ted man" en „Till the end of the day" een subliem „Dediioa.ted follower of fashion". Zaal op kookpunt, vier meisjes vallen flauw. Kinks snel weg en het Ca sino stroomt leeg. Het is een trieste leegte na 25 uur lang beatmuzlek. Het festijn ,3eat 25" vormde de afslui ting van het beat-sedzoen 1965/1966, waarin 96.000 be zoekers gestalte gaven aan het initiatief van Jacques Senf. Meer dan 3000 jongens en meisjes bezochten deze laatste beat-manifestatie, die met enkele onderbrekingen duurde van vrijdag- tot zon dagavond. Bekende en on bekende beatgroepen uit Ne derland verleenden belange loos hun medewerking aan Beat 25. Alleen de Kinks ontvingen honorarium en daardoor was het voor Jacques Senf mogeiyk wl deze beat-heerlijkheden op te dienen voor de somma van f 1,50. Daarmee herstel de hij zijn vertrouwen bij de Haagse jeugd en bij d© Haagse politie. Zijn befaam de ordedienst slaagde er zoals altijd weer in de zaaik volkomen in de hand te houden. Jacques' recept: in ieder geval geen politie ,'n de zaal, iedereen die ook maar aanstalten maakt tot moeilijkheden onmiddellijk uLt de zaal verwijderen. Vol gend seizoen staat beat- minnend Den Haag weer een en ander te wachten. Dat staat vast. Les Baroque© uit Ba am houden van Ietwat ongewone instrumenten. Een elektri sche balalaika was to horen in „Silkle", dat vorig jaar juni werd uitgebracht. Dat plaatje werd geen succes. Fa got en claveclmbel droegen echter belangrijk bij in het succes van „Such a cad", dat nu al weken lang goed geno teerd staat op de vaderland se hitlijst. De langspeelplaat, die de zes Baarnse jongens deze zomer hopen uit te „Kink" van deee tijd en na zijn te rugkeer naar Nederland, eni ge tijd geleden, heeft hij zich ook hier een forse reputatie opgebouwd, onder meer door zijn radio- en tv-optreden. Al met al een bijzondere Jaxz- manlfestatie die vanavond door de Folk Beat op touw wordt gezet. Peter J. Muller begint zo langzamerhand een natio naal bekende figuur te wor den. Radio- en tv-mensen in Hilversum en Bussum grijpen Iedere gelegenheid aan om de ex-Hitweker, oprichter van de Stichting Pro Lang Haar en nog wat meer, voor de microfoon of de beeldbuis te slepen. Peter heeft Hit week verlaten omdat hy het te druk heeft. Wel biyft hy medewerker aan dat blad. zyn tv-populairitelt ontlokte Hitweek van vorige week de kwalificatie „hitvip P. J.". Al enkele weken treedt het Leids Zolder Cabaret op ln de Auberge Frangaise in de Kloksteeg. Dat ls op vrij dagavond. Het succes van deze jonge cabaretgroep ia opmerkeiyk: het publiek, dat zeer frequent naar de Fran se Hei-berg pleegt te komen, is zeer gul met applaus. 's nachts wakker lag en dacht: wat moet ik straks worden. Zal ik gaan zingen? Of Neen, zo was het niet. Het ging gewoon fyn. Ook toen ik eenmaal (staats)examen gymnasi um had gedaan en met psycholo gie begon". Het is een wat vreemde combi natie. dat studeren en zingen. Kan je als (aankomend) psycholoog vrijuit op de planken of achter de microfoon staan? Edwin Rut ten vindt van wel. „Ik denk niet, dat ik die psycho logie by myn optreden gebruik. Misschien wel eens onbewust. Wel is mijn instelling ten opzichte van bepaalde dingen veranderd. Je gaat het geheel met een milde blik van verrre aanschouwen en over din gen waar je je tot voor kort nog over opwond, maak je je nu be slist niet meer druk. Misschien komt dat door die psychologie. Het heeft in ieder geval niets met de wisselwerking publiek-artiest te maken. Die moet er gewoon zyn, anders hoor je niet op de bühne thuis. „Er gaat overigens vrü veel tijd in die studie zitten. Ik heb me voorgenomen het volgend jaar kandidaatsexamen te doen en daardoor is de muziek wat naar de achtergrond verschoven. Ik treed by na niet meer op, de reizen zyn daarvoor vaak te lang en het enige wat ik nu nog doe zyn wat televisieoptredens (bin nenkort twee shows) en een we- kelyks radioprogramma op het derde net, Rythm and Blues. Het is vaak zo," vervolgt Edwin Rutten, „dat wanneer je zit te werken je gedachten naar je pro gramma's afdwalen. Dan stop je en ga je het een en ander proberen. Ook draai je een plaatje of bel je het orkest of de pianist op en be spreek je wat. Het geeft soms ook wel eens moeilykheden, die combi natie radio, t.v. en plaat, ener zijds en studie anderzyds, maar ik wil er niets van missen. Ik vind het allemaal even belangryk en byvoorbeeld Kent, Basie en El lington vind ik geweldig. En The Beatles. Dat is by na natuurlijk. "Tant die jongens zyn echt goed".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13