eigen streek.' Kom er ACHT-ei Strand - duinen- plassen - bossen- landgoederen uitspanningen ZATERDAG 14 MEI 1966 LE1DSCH DAGBLAD Vandaag een pagina met tips voor uit stapjes dichtbij huis, samengesteld aan de hand van de serie „Wij dagjesmensen", welke wij vorig jaar publiceerden. De lijst blijft vatbaar voor uitbreiding en verbe tering door iedere lezer, die zich daartoe geroepen voelt. In alle bescheidenheid ra den wij aan deze pagina te bewaren Hij kan misschien wel eens van pas komen. V derlandse Leger- en Wapenmuseum Generaal Hoefer (Pesthuislaan 7, ook op zondagmiddag geopend, maar 's maandags gesloten). Hortus Botanicus (Rapenburg 73, kassen op zaterdagmiddag en zondag gesloten). Unieke collec tie tropische en subtropische flora. Den Burcht. Middeleeuws bouw werk, gelegen op een heuvel, in het centrum van de stad. Grachtentocht. In het seizoen vertrekt vanaf de Turfmarkt om het uur vanaf elf uur 's mor gens tot vijf uur 's middags een plezierboot voor een tocht door de Leidse grachten, die on geveer een uur duurt. Ook kan men vanaf de Turfmarkt een boottocht maken naar de Kager- pl assen en het Braassemermeer of naar Schiphol. LISSE Keukenhof. Ook na afloop van de bekende bloemententoonstel ling is het landgoed (400 ha bos en weiland) een bezoek waard. Jaarkaarten zijn verkrijgbaar bij twee adressen: Stationsweg 51 en Keukenhof 3. h Wassergeest. Dit landgoed (87 hectare) bestaat hoofdzakelijk uit oud duinbos. Dagkaarten verkrijgbaar op het adres Loos- terweg 14. NIEUWKOOP Nieuwkoopse Plassen. Een voor de watersport zeer geschikt plas- sengebied dat bijzonder rijk is aan natuurschoon. Eenderde ge deelte van de plusminus twee duizend hectare bestaat uit riet en ruigtland. Verhuur van roei-, zeil- en motorboten (snelboten zijn taboe). Rondvaarten. Een prachtige fietstocht van een paar uur kan men maken, als men rond de plassen rijdt, via Zwam- m er dam, de Meije en Noorden. NOORDWEJK Het strand maar liefst veertien kilometer lang! is natuurlijk Noordwijks grootste troef. Maar ook met minder zon nig weer kan men zich in deze had-plaats goed vermaken, met golf, 'bowling, roll curling, mid getgolf, tennis, paardrijden of het nemen van een saunabad. Voor een avondje-uit heeft men de keus uit vele terrasjes, bars en dancings. Dit seizoen is er meer te doen dan normaal, om dat Noordwijk zijn honderdjarig bestaan als badplaats viert. Een van de hoogtepunten van het feest belooft de historische op tocht te worden, welke volgende week zaterdag wordt gehouden; na afloop is er vuurwerk. Duindamse Slag. Rustig strand ten noorden van Noordwijk (te bereiken via Noordwij kerhout of vanuit Noordwijk via de Duin weg). Langevelder Slag. Noordwijks Noordelijkste badcentrum met een betrekkelijk nieuwe accom modatie, een plein met een twin tigtal dagwinkels, vorig voorjaar gereedgekomen. Autowegen lei den vanuit Lisse en Hillegom tot vlakbij het strand, waar een groot parkeerterrein is aange legd. Natuurreservaat van Staatsdo meinen, 65 ha groot, ten zuiden van de badplaats. Persoonsj aar- kaarten verkrijgbaar bij de Noordwijkse politie. - Boswachter^ Noordwijk (690 ha), geheel vrij toegankelijk. Bossen, duin, een grote recreatieplaats met zandduinen voor de jeugd, picknickbanken en een schuil hut. Drie wandelroutes, uitgezet door Staatsbosbeheer. 5EGSTGEEST k Oud-Poelgeest. Negen hectare bos bij kasteel. Gratis wandel- kaarten verkrijgbaar bij de ge meente-secretaris van Oegst- geest. Braassemermeer. Een plas voor sportzeilers pur sang. Het zuiden is natuurreservaat, voor boten vrij toegankelijk, althans wat het water betreft. Eén van de lage, moerassige eilandjes daar, De Grote Hem, is ingericht voor re creatie. Hoewel ook Roelof- arendsveen en Rijnsaterwoude aan het meer liggen, is Oude Wetering het Braassem-cen- trum: uitspanningen aan het water, een zwembad in het meer, verhuur van zeil- en roeiboten. Over nertsen en dingen jht bij huis Nog een bruggetje en wel een heel pittoresk, in het recreatiegebied Pan van Persijn (Katwijk). (Foto L.D./J. v. DuJjn, Katwijk a/Zee) DUDE WETERING voorschoten Rijke variatie ii Duivenvoorde. Bezichtiging van het kasteel is tot 15 oktober na telefonische aanvrage (017173752) mogelijk op dins dag, donderdag en zaterdag tus sen 10 uur 's ochtends en half vier 's middags. Van het 316 ha grote landgoed is een miniem deel opengesteld voor wandelaars (gezins jaarkaarten kosten een gulden). WARMOND Kagerplassen. Bijzonder in trek wegens hun grillige vorm en de vele eilandjes. Vanuit de ge meentehaven van Warmond ver trekt elk uur een rondvaartboot; men kan de rondvaart onderbre ken door een paar uur te „pas sagieren" in Kaagdorp. Verhuur van roei-, zeil-, motor- en snel boten. Huis te Warmond. Rondom het Huis een prachtig bos (36 ha) met een aantal voor ons land vrij zeldzame bomen en hees ters. Voor Warmonders is de toegang tot het bos gratis. Ande ren moeten lid of donateur zijn van de stichting Het Zuid-Hol lands Landschap. WASSENAAR ■k Boswachterij Wassenaar (1317 ha), slechts voor een deel toe gankelijk in verband met de wa terwinning. Afwisselend duin landschap met veel waterpar tijen, soms weelderige begroei ing, rüke vogelstand, uitzicht duinen, picknickbanken. Vijf wandelroutes, uitgezet door Staatsbosbeheer. k Wassenaarse Slag. Strand met brede strook vrij duin( in het noorden. richting Katwijk). Vlakbij het Wassenaarse Slag, tegenover hotel Duinoord, ligt De Ganzenhoek, een sterk be bost duingebied, onderdeel van de boswachterij. Dierenpark Wassenaar. Met o.a. vogelcollectie, tropisch zee aquarium, apenhuis en speeltuin. Meyendel. Recreatiegebied (100 ha) in de duinen. Duinrell. Landgoed van elf hec tare aan de Storm van 's-Gra- venzandeweg. Recreatiepark met speeltuin, trampolines, kanovijver, uitzichttoren enz. k De Horsten, koninklijk landgoed. 400 ha bossen en waterpartijen. Vana' de Seringen berg, welke zeer binnenkort in bloei zal staan, heeft men een prachtig uitzicht op het poldergebied. In gang Rijksstraatweg 557. Dag kaarten alleen op woensdag. SASSENHEIM Ruïne van Teylingen. Rondlei dingen 's morgens van 9 tot 12 uur tot 's middags van 2 uur tot zonsondergang. Gezicht op de Zuiderpias vanaf het Kwakelbruggetjt f halverwege het Oortjespad, dat dwars door het Nieuw- i koopse plassengebied leidt. In het seizoen is het pad vet- boden voor bromfietsen. Foto W. Dijkman. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekening vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. KATWIIK IIIIIIIIHHIIIIHjlllllllllNIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHWIIItllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllil ALPHEN Avifauna. Behalve een bonte col lectie vogels zijn er ook attrac ties van ander pluimage: mane ge, speeltuin en kermisstands, botsautootjes o.a. Vanuit het Vogelpark kan men in het ge meentelijk zwembad De Hoorn komen. Rondvaarten over Braas semermeer en Kagerplassen. HAZERSWOUDE Klein Giethoorn. Uitspanning aan de Rietveldse Vaart met rustiek zitje aan het water, speeltuin en roeibotenverhuur. KAAGDORP Kaagdorp. Pittoresk plaatsje op het Kaageiland vanuit het noorden bereikbaar via de Pont der Zuchten met verscheidene uitspanningen aan het water, jeugdherberg, zeilschool en speeltuin. Verhuur van roei- en zeilboten. (Vóór de Kagerplas sen zien men onder Warmond). KATWIJK Het strand is uiteraaj de belang rijkste attractie van deze familie badplaats, waar ook gelegenheid bestaat voor midgetgolf, tennis, paardrijden en het maken van een boottocht, zowel de zee op als naai de plassen. In de zomermaanden zijn er diverse VW-activiteiten, zo als lampionoptochten, reddings demonstraties, sportwedstrijden en concerten. Pan van Persijn. Flink begroeid (en dus beschut) recreatiegebied in de richting van Wassenaar, net voorbij het marinevliegkamp Valkenburg, met theehuis, her- Kom er ACHT -er 1. nummerbord op auto 2. hoed man 3. antenne langer op auto 4. raampje meer in flatgebouw rechts 5. tand vrouw rechts 6. lamp ontbreekt uit lantaarnpaal 7. vrouw in auto haar haar 8. man met krant heeft knoopje meer tenkamp, eendenvijver en speel weiden met klimrekken en klim- bomen. Berkhei de. Recreatiegebied dat een belangrijk onderdeel vormt van het wingebied van de Leid- sche Duinwaterleiding. Ingangen bij Sportlaan en aan Cantine- weg. Toegangskaarten verkrijg baar bij de Katwfjkse politie (el ke werkdag tussen 9 en 12 uur) en bij de LDM te Leiden. LANGERAAR Langeraarse Plassen. Als vissers dorado bekend tot in Amster dam, Den Haag, Utrecht en zelfs nog verder, als buitengewoon rustig recreatiegebied nog door weinigen „ontdekt". Roei botenverhuur aan de westkant van het water, waar men ook enkele uitspanningen vindt. LEIDEN Men zou heel wat regenachtige dagen nuttig kunnen besteden door de vele musea af te lopen die de Sleutelstad bezit. De interessantste daarvan voor gezinnen met kinde ren zijn het Rijksmuseum voor Vol kenkunde (Steenstraat la, ook op zondagmiddag geopend) en het Ne-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12