FORTNUM MASON EN HARROD'S provo Zeventigduizend plumpuddingen en een olifant Winkelen andere in het Londen Een kruidentuintje JATERDAG 14 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Wie ooit Monopoly heeft gespeeld, kent Piccadilly. En wie Piccadilly kent, kent Fortnum Mason. Het is de enige kruidenierszaak ter we reld met vast tapijt, kristallen lusters en verkopers in jacquet, die het beheer hebben over een onbeschrijfelijke variatie in luxe-eetwaren. Eetwaren van het soort dat de rekening hui zenhoog opvoert nog voordat het blaadje vol is. Geen wonder dat de kersttijd voor Fortnum en Mason vijfentwintig procent van de jaarlijkse omzet be tekent: „iedereen" wil dan Beluga- caviaar, gerookte Schotse zalm of paté de foie gras die van het Con tinent wordt overgevlogen. Of aardbeien van waar ze ook maar willen groeien. Zevenhonderd em ployés hebben geen handen ge noeg om de bestellingen uit te voe ren en bijna elke bestelling omvat dat meest typische gerecht van de Engelse kerstdis: plumpudding (die van Portnums natuurlijk.) Ze ventigduizend van die plumpuddin- n gaan er met kerst de deur uit, gekocht aan de toonbank door Lon- (fenaren en provincialen, of ver- ronden naar waar ook ter wereld. Fortnum en Mason is een van die oude, oude zaken die in Engeland, in Londen, geen antiquiteit of cu riositeit zijn, maar eenvoudig „a way of life". Fortnum dateert van 1707, werd gesticht door William Fortnum en Hugh Mason. Fortnum was lakei in dienst van Koningin Anne. De geschiedenis van de zaak is als een voetnoot voor Engelands vaderlandse geschiedenis: Fortnum Mason voorzag Wellingtons of ficieren van boter en ham, tijdens de oorlogen met Napoleon, Fort num en Mason verzond 250 pond geconcentreerde bouillon naar Flo rence Nightingale en haar gewon den in de Crimea. Dickens was vol lof over de etenswaren van Fort- En Fortnum's picknickmanden zijn vandaag, zoals lang geleden, onontbeerlijk bij zulke nationale gelegenheden als een Oxford-Cam bridge bootrace, Eton-Harrow cri cketwedstrijden of Derby Day. Al wie zichzelf naar waarde schat zou niet gezien willen worden met een nicknickmand van mindere her komst en mindere inhoud. ste in Londen, sinds Big Ben in 1859 werd opgericht) die boven de ingang prijkt en waaruit als 't heel uur slaat, de heren Fortnum en Mason (1.20 m lang, bepruikt en in justaucorps, de een met een thee pot, de andere met een kandela ber) naar buiten komen en een buiging voor elkaar maken, om zich Sinds 1951, toen de zaak door een Canadees' magnaat werd overgenomen, betekent Fortnum Mason niet louter etenswaren meer. De welgestelde Britten kunnen er nu ook terecht voor heren- en dameskleding, luxe lederwaren, linnen en zelfs tele visietoestellen. Rolls Royces zijn er voorhanden in de speelgoed afdeling, St.-Laurents laatste ontiuerpen in de boutique. Ook een voonverp uit Fortnum's an tiekafdeling spreekt voor zich zelf: onder de vierduizend gul den is er in die afdeling amper een „koopje" te vinden. F. en M. is bovendien een popu lair rendez-vous geworden voor teaënde dames. De vernieuwingen strekken zich zelfs uit tot de straat kant van de zaak zij het niet in de vorm van een moderne spiegel glazen pui. Van buiten blijft Fort num even ingetogen als een oud en statig herenhuis; het enige dat er tegenwoordig de aandacht trekt en menigeen gefascineerd doet stil staan is de enorme klok (de groot- daarna zonder haast weer terug te trekken achter de automatisch slui tende klokkedeuren in afwach ting van de volgende klokkeslag. Tot zover Fortnum en Mason, waar voor smulpapen en lekkerbek ken van alles te koop is. Van alles ook vindt u in een andere wereldbekende Londen- se zaak, Harrod's in Knights- bridge (zelfde buurt als de Ne derlandse Ambassade). Har rod's telegramadres? „Every thing, London". Noteert u het voor alle zekerheid: u weet nooit of u niet eens om een pondje rendiervlees of een levende boa constrictor verle gen zit als die bij u in de buif1: zijn uitverkocht. Harrod's verkoopt aan iedereen, waar ook ter wereld en schroomt niet het kleinste pakketje per grote bestelwagen te bezorgen of naar de andere kant van de aarde te ver zenden. Wat Harrod's onverhoopt niet in voorraad heeft, dat zal hij voor u bemachtigen, waar het ook vandaan moet komen. Als u ooit in Londen bent en midden in de nacht ineens trek zoudt hebben in bosaardbeien, dan hoeft u Harrod's maar vanuit uw hotel te bellen en het bestelde wordt u meteen ge bracht. Harrod's telefoonbestellin- gendienst werkt dag en nacht. In het Londen van overdag zijn de groene, glanzend-onderhouden be stelwagens (met een motor inplaats van een paard, maar niettemin van lang vóór het gestroomlijnde tijd perk) een bijna even bekend vehi kel als de rode dubbeldeksbussen. Harrod's begon als een kruide nierswinkel in het midden van de vorige eeuw en zijn etenswarenaf- deling is nog steeds een van de wonderen van gastronomisch Lon den. U kunt er net zo goed terecht voor één van drieëntwintig varië teiten brood als voor een zeldzame, oude champagne. Maar Harrod's be paalt zich niet langer tot de inwen dige mens, het kan vandaag alles leveren everything van een zeldzaam boek tot de organisatie en proviandering van een diner dansant aan huis. Het kan theater- plaatsen reserveren, een huwelijk, een doop, een begrafenis van A tot Z regelen. U kunt er verzekerin gen sluiten en uw banktransacties doen, net zo goed als brocaat voor een avondjapon of een moderne pruik kopen. Wie vannacht geen oog dicht doet omdat het zo koud is, hoeft Harrod's maar te bellen en hy slaapt morgennacht heerlijk onder een nieuwe elektrische deken of doezelt in een vliegtuig op weg Ezn blauw-wit gestreept pak van het Engelse huis Tiktiner. j y theedotken, ten product van Hedeman-Almelo in slaap en was de storm voorby. Ik hield myn hart vast voor de vol gende ochtend. Die kwam: koud, donker, en overhaast, want de wekker was ook in staking gegaan en iedereen dreigde te laat te komen. Marian zat rillend voor de haard, die het eveneens liet afweten en kauwde lusteloos op haar ontbyt. Ik zweeg, tobbend over het probleem of ik haar de vorige avond nu wel of niet juist had aangepakt. En of het zou helpen. En of ik my nu niet de levenslange haat van het kind op de hals had ge haald. En of ik haar niet een trau ma, twee complexen en drie neuro ses had bezorgd „Mams", zei Marian rustig. Ik schrok op. „Mam, ik moet Je iets zeggen". En daarna kwam haar verkla ring: heel kalm, vloeiend, wei- overdacht, zonder een zweem van hysterische opstandigheid Je kunt me rammelen, of bui ten de deur zetten, of met de meester samenspannen of me elke avond om half zeven naar bed sturen, maar ik zal me nooit laten dwingen. Ik zal een poosje mijn best gaan doen, alleen maar om te laten zien dat ik het kan, en omdat taal en aardrijks kunde misschien toch wél be langrijk zijn. Maar ik ga géén jaartallen leren, want dat U waanzin." Ziezo, dat stond er, zo vast als de verklaring van de rechten van de mens. Marian had voor zichzelf uit gemaakt dat bepaalde dingen on zin waren en die schrapte zy uit haar program. Over de rest zou ze te zyner tyd beslissen, zy niet, of Thoofd. Ik aanvaardde het compro mis, zoals ik al zo vaak had moe ten doen in myn leven. En ik dacht: „Lieve kleine pro vo je bent een dwarskop en een lastpak, maar ik hoop dat Je nooit verandert". THEA BECKMAN (W)ETENSWA ARD Nu het dan toch eindelijk voorjaar gaaf wor den en de temperatuur buiten zachter wordt, kunnen de bezitters van een tuin weer volop aan het werk. Zo'n gezellig, ouderwets kruiden tuintje, dat maar zo weinig plaats vraagt en waar de huisvrouw de hele zomer plezier van heeft, hoort eigenlijk in elke tuin thuis. Bieslook, kwervel, marjolein, peterselie en selderij, waar mee men sla, soepen en sauzen een veel fijner* smaak kan geven, moest iedere huisvrouw eigenlijk leren gebruiken. Franse baconschotel Kook 250 gr rijst gaar en droog in een halve liter water met zout. Snyd 250 gr rookspek in kleine stukjes. Laat 1 kg vers gekookte spinazie goed uitlekken en ver meng ze met zout, peper en noot. Meng door de rijst de spinazie, het kleingesneden spek, 150 gr ge raspte oude kaas en drie losgeklop te eieren. Doe het mengsel over in een vuurvaste schotel. Strooi er ge raspte kaas over en gratineer de schotel in ongeveer 35 minuten in een vry hete oven. Kaasbouillon met ei Per persoon: 1 el, 13 kopje kof-/ fieroom, 1 lepel geraspte kaas, ge hakte peterselie, 2 dl bouillon. Klop in een soepterrine de eie ren met de room, de kaas en de gehakte peterselie tot een losse massa en giet hierop onder voort durend roeren de kokende bouil lon. Heet opdienen. Aardappelschotel met kaat 600 gr. geschilde aardappelen, 1 eieren, 100 gr. bloem, 150 gr. ge raspte kaas, noot, boter, melk. Kook de aardappelen in blokjes gaar, druk ze door de zeef en roe* het meel, de boter, de kaas, de ge klopte eierdooiers met de nootmus kaat en zoveel hete melk erdoor als nodig is om mooie luchtige puree te krijgen. Als de massa is afge koeld gaat ze in een beboterde vuurvaste schotel en wordt gedu rende 30 minuten in een matig warme oven gezet. -gr Dit kan....maar voor de afwas zijn ze ideaal! DDDDD Ik zat een beetje wanhopig bij Thoofdderschool op zijn spreekuur en besprak de moei lijkheden die ons dochtertje hem en mij bezorgde. Thoofd schudde het hoofd toen ik hem verhaalde over het elfjarig brokje opstand, dat onhanteer baar door het huis dolde, alle plichten aan haar laars lapte en minstens driemaal daags met weglopen dreigde. „Vorige week", deelde ik mede (en ik moet bekennen, niet zonder trots) „vor.ige week kondigde die kleine duvel aan: „Ik doe wat ik wil, en niemand ter wereld kan my dwingen tot iets waarin ik geen zin heb". Aangezien haar vorderingen op school duidelijk bewezen dat deze oorlogsverklaring haar ernst was, achtte ik het beter om samen met het hoofd een soort defensief ver bond te sluiten tegen zoveel on wrikbaarheid. Want dit moest ver keerd gaan! Dat dacht hy ook en aangezien het een prestigekwestie dreigde te worden, beklom hy het prestige- standpunt en sprak van die hoog te het vonnis uit. „Ze zal haar huis werk maken. Daar kunt u achter heen zitten. Weigert ze, dan houd ik haar een half uur langer in de klas. Mocht ze in dat halve uur blyven staken dan stuur ik haar naar huis om daór te werken, krygt u dat niet van haar gedaan, dan bbjft ze de volgende dag weer een half uur school en zo voort tot haar weerstand is gebroken. Ik zou wel eens willen zien, dat één schoolkind het volhoudt tegen ons tweeën, wanneer we eendrachtig samen werken". Ik zag het al: Marian, een elf jarige revolutie tegen ons onder- wyssysteem, moederziel alleen te genover twee vastbesloten volwas senen! Het werd me koud om het hart. „Allicht", riep ik uit. „Twee gro te mensen zullen zeker in staat zyn een klein meisje op den duur murw te krijgen! Maar noemt u dat opvoeding?" Hy lachte. Moederlijke overpeinzing „Ik verzeker u, dat het zó ge beurd is. Marian is niet gek. Die gaat na twee, drie dagen door haar knieën, eenvoudig omdat ze genoeg gezond verstand heeft om in te zien dat zij ongelijk heeft en d^.t ze ons beiden niet als deurmatje kan gebruiken. Heus, een keertje héél hard haar koppige hoofdje stoten zal haar een ivereld van goed doen. Want zo kan het niet doorgaan." Ik beloofde, zelf murw gewor den, myn medewerking en ging Marian ijverig achter haar vodden zitten. Dat draaide natuurlijk uit op een laaiend conflict, waarby gestampvoet, gejankt en gekrijst werd, waarby het dochtertje met deuren en boeken smeet en opnieuw het dreigement van „weggaan" hanteerde tot ik het conflict gewelddadig de kop indrukte. Uitrazen zonder getuigen is ver velend werk. Marian was daarom nog eerder beneden dan ik en schreeuwde haar woede uit: „Ik doe het niet! Ik leer die stomme lesjes niet. Ik ga niet sla pen. Ik wil tv ldjken. Je kunt me toch niet dwingen!" „Je bed in!" „Waarom?" gilde ze. „Je bent stout, brutaal, ongehoor zaam en dwars. We zullen je leren wie hier de baas is. In elk geval jy niet". Ten slotte viel ze van uitputting naar een welvoorbereide vakan tie in een zonnig klimaat, compleet met nieuwe hoogzomeruitzet, al is het in Londen ook hartje winter. Ondanks de uitgestrektheid van het gebouw én de duizenden die er dagelijks door de afdelin gen stromen, is de sfeer bij Har rod's kalm en ongejaagd, knus en rustig. De voetstappen ivor- den gedempt door karpet en lo pers, geen stemgeluid weer kaatst van een modern, hard oppervlak. Kassa's zijn er niet, het geïnde geld verdwijnt in een geluidloos laatje. Het personeel helpt dienstwillig en probeert geen klant iets op te dringen (Harrod's politiek is: hoge salarissen, lage commissie, opdat de Fortnum Mason: van buiten glasgordijnen en Londens groot ste klok sinds Big Ben, van bin nen vaste tapijten, verkopers in jacquet en dan de lekkerste etenswaren. klant koopt wat de klant wenst en niet wat de zaak aanpryst of kwyt wil). En wat de voorraad van deze welvoorziene Londense zaak aan gaat is er deze suggestieve anekdote betreffende een vrouweiyke klant die een van de verkopers aansprak en om een olifant vroeg. Waarop de verkoper, zonder een spier te vertrekken, informeerde„Afri kaans of Indisch, Madam?"

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11