Nederlandse zege op Schotten Zesde Cup voor Reals schatkamer Krantenbezorger Pieters Graafland en Keizer blinken uit Italiaanse titel Tony Roche grijpt SPORT van vandaag 1 DONDERDAG 12 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 mumÊÊÊ Doelpunten van Klaas Nuiiingu en Willy van der Kuylen (2) beslissen strijd in Hampden Park Willy van der Kuylen KLAAS NUNINGA En gelijk zij waren ook de Schotse spelers onder de indruk, in wanhoop hebben zij de handen aan hun hoofden geslagen als iveer Pieters Graafland fnet zijn grote zekerheid een mooie kans eniet deed en wat Keizer betreft, niemand der tegenstanders lurfde hem tenslotte nog te naderen: uit angst belachelijk gemaakt e worden door een van die vele ogenschijnlijk zo eenvoudig ijkende schijnbewegingen. Een Nederlandse aanval op het doel van Schotland. Nunin- ga (l.) kopt de bal over G'reig en doelman Fergusson. maar het leer zal ook over het doel gaan. en van daar kwam in het begin nog- al eens gevaar. Linksbinnen Wallace trof zelfs eenmaal de paal en rechts binnen Penman had al zijn kracht al achter een schot gezet. Levendig Zo is de derde ontmoeting tussen en Nederland het verhaal eworden van Piet en Eddy. De hadden trouwens blijkbaar eel van Pieter Graafland verwacht, van tevoren reeds was zijn aam door de Schotse pers gegaan Is die van „de Harlem Globetrotter iet zijn enorme lengte". Nu is de Feijenoord-doelman he imaal niet zo groot, maar de verge- jking met de bekende lange Ameri- aanse basketballers moet verklaar- aar genoemd worden nu hij in deze met een welhaast uitschuif- aar lichaam zijn doel op fantas- wijze heeft verdedigd. Natuurlijk hebben hy en Piet Kei- niet alleen de 3—0 zege bewerk- Bijna het gehele team komt lof toe, maar dat Pieters fraafland zo'n waardevol sluitstuk i geweest, was toch wel erg belang- jk. want Schrijvers en Veldhoen ebben, zonder direct te falen, toch el zwakke momenten gehad. Daar in ook hebben Dullens en Muller ;n zware taak moeten verrichten: assistentie verlenen aan de ver- en daarnaast ook, samen Keizer en Nuninga, het opbou- ende middenveld-werk moeten doen is echter zo aardig gelukt dat een zege der tactiek kan worden de tegenstander laten ko en met plotselinge uitvallen pro eren zelf tot resultaat te komen. Geslaagd Die opzet is geslaagd en de toe- :houwcrs zijn naarmate de strijd orderde op twee gedachten gaan inken. De eigen spelers werdén uit- ejoeld en uitgefloten, maar ten- won de waardering voor de het en dat betekent in et Hampden Park heel wat, want et kan er daar heel rumoerig toe- aan, als de eigen partij moet wor- en gesteund. Daarom ook is dan steeds een waar ïger van politiemannen op de been. Nu is dat niet nodig", vond een po- itie-officier. Maar er waren toch en paar honderd agenten te voet en te paard. ..Ach, die paar!" zei hij ge ringschattend. „we zijn het anders gewend hier". Niettemin was voor de toeschouwers binnenkwamen, de ge hele tribune-accommodatie toch maar strategisch bezet! Er kon niets gebeuren! Nu, er is ook inderdaad niets gebeurd. Daartoe heeft de sportieve strijd trouwens ook geen aanleiding gegeven. Er is wèl gestre den, ongetwijfeld, maar in hoofdzaak met werkelijke voetbalargumenten, en dat heeft het publiek heus wel gewaardeerd. Ook Nederland is met de wapens der tactiek en techniek de Schotse „vijand" tegemoet getreden. En dat, evenals tegen West-Duits- land en België te mogen constateren, betekent toch wel winst voor het Nederlandse representatieve voetbal. Maar eveneens voor coach Kessler, die de man is die durft op te bouwen. Zijn jeugd heeft in Schotland sterk de aandacht getrokken en er is de vraag gesteld hoe men in Nederland een zo jong iemand kon aanstellen. Het antwoord daarop heeft de wed strijd zelf gegeven. De strijd immers, sprak duidelijk van teamgeest, van volledige inzet en van zelfvertrouwen. Er is bij Oranje geen moment van paniek sprake geweest, hoewel de Schotten ongetwijfeld veel meer in de aanval zijn geweest. De voorzitter van de Schotse voetbalbond schreef wel in het programma dat noch voor Schotland noch voor Nederland pres tige op het spel stond, maar dat is aan de wedstrijd niet kenbaar ge weest. De Schotten, die vier nieuwe lingen hadden opgesteld, vochten voor hun kans en de Nederlanders evenzeer. Beide ploegen zijn volko men in voetbal opgegaan en het feit dat er voor de Oranjemannen 500 gulden op het spel stond, zal totaal geen invloed hebben gehad, al zal de beloning voor de zege na afloop wel ongetwijfeld dankbaar zyn geïncas seerd. Met 30 is die overwinning dus uitgedrukt, waarbij een treffer is gekomen van Nuninga en twee op naam staan van Van der Kuylen. Dat doelpunt van Nuninga was een ver rassing. want noch Flinkevleugel noch Veldhoen konden de Schotse vleugelspelers aanvankelijk houden In de veertiende minuut begon het. Nederland was voor die tijd nog niet gevaarlijk geweest, maar plotseling kwam er een oranjeflits het kalme aanvalstempo doorbreken. Sjaak Swart trok naar voren, gaf een scherpe pass naar Nuninga, die doelman Ferguson flegmatiek pas seerde. Dat was 10 en die stand maakte de wedstrijd levendiger, waarby de Schotten sneller gingen combineren. Toen begon ook de glorie van Pie ters Graafland die een schot van Wallace stopte, een doorbraak van linksbinnen Smith succesloos maakte en nogmaal Wallace een kans ont nam. Geleidelijk aan begon echter ook de Nederlandse verdediging wat beter te sluiten, met als gevolg via Nuninga, Keizer, Muller en Dullens VOOR OEGSTGEEST gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel I, Leiden. Tony Roche, de meestbelovende van de jongere garde uit Australië, heeft zich een week voor zijn 21ste verjaardig een weg gebaand naar de volwassenheid op tennisgebied. De Australische „lefthander" veroverde bij de internationale kampioenschap pen van Italië een van de zes grote wereldtoernooien de titel in het heren-enkelspel door een zege van 11—-9, 6-1, 62 over de Italiaan I Nicola Pietrangeli. De als een middengewicht-bokser gebouwde Roche buitte de grotere kracht, die hij in zyn slagen kon leggen, uitstekend uit en versloeg Pietrangeli titelhouder in 1957 en '61 in een uur en 40 minuten. Het is de eerste belangrijke enkel - speltitel, die Roche in zijn nog jonge carrière heeft veroverd. In het dub belspel is Roche's naam meer be kend. Samen met John Newcombe .is hy titelhouder op Wimbledon. Hoofdschuddend verliet Pietrange li na de wedstrijd het centrale court. „Teveel tennis" meende hy en wees daarbij op de zware single van de vorige dag tegen Emerson en de daarop aansluitende finale van het heren-dubbel. Het „tennisidool" van de Romeinse bevolking was alleen in de eerste set een gelykwaardige te genstander voor de 12 jaar jongere Roche. Roche, die vanaf zyn elfde jaar tennist, had by alle vreugde over deze eerste grote overwinning begrip voor de verslagen Pietrangeli en hy gaf ronduit toe. dat het voor hem heel wat moeilyker zou zyn geweest, als Pietrangeli niet de zware partij tegen Emerson in de benen had ge had. Federation Cup Het eerste tennistreffen Neder- land-Zuid-Afrika is gisteren in Tu- rjjn op verrassende wijze in een Ne derlandse zege geëindigd. Het Neder- landse damesteam, uitkomend in het I toernooi om de Federation Cup ver-1 sloeg in de tweede ronde de Zuid- j afrikaanse dames met 21. In het j eerste enkelspel bood de Rotterdam se speelster Els Spruyt goed tegen stand aan Annette van Zyl, die op alle 'ranglysten van 1965 voorkomt by de beste tien van de wereld, maar verloor uiteindelijk met 46. 26. Daarna won een fel vechtende Trudy Groenman met 63. 1—6, 16 van Esme Emanuel en haalde Nederland de overwinning binnen, doordat Trudy Groenman en Betty Stöve in het dubbelspel zegevierden over Annette van Zijl en Esme Ema nuel met 86, 36, 62. hebben zich na de finalewed strijd om de Europa-Cup on derworpen aan een onderzoek naar opwekkende middelen. Dit is door officials meege deeld. liet onderzoek werd verricht op verzoek van Real. Drie eigen spelers van Real i werden ook onderworpen aan de test. Het waren Zocco, Sanchis en Serena. Van Par- tizan werden onderzocht Ju- sufi, Becejac en Hasanajic. Bijzonderheden zijn niet be kend. ook niet waarom Real l het verzoek heeft gedaan. Dit gebeurde reeds voor de af- trap. Record van Spanjaarden wankelt in het Heysel-stadion (Brussel) (Van één onzer redacteuren) Nog staan er vijf Europese Cups in de schatkamer van Real in de Madrileense Caille de Alfonse 11. de plaats waar ..mister Fut bol". don Santiago Bernabeu, vriend voan generaal Franco en na hem de meest bekende senor van Spanje, zo graag komt. Lang zal dat echter niet zo blijven. De zesde beker voor landskampioen gisteravond dank zij een 2-1 zege in Brussel veroverd is op weg naar het hoofdkwartier van Real Madrid, de grootste voetbal- onderneming die de wereld kent. duizenden Belgen ten spijt. Zij wa ren de wandaden van de Spanjaar den tegèn Anderlecht nog lang niet vergeten en dat stempelde Partizan Belgrado tot hun grote favoriet. Don Santiago Bernabeu kan dus tevreden zijn. Nog steeds heeft zijn Real Madrid als enige ploeg dat trotse record: Elf keer is er gestreden om de Europa Cup en elf keer was Real, gebo ren uit een wat stoutmoedige droom om een team met supet- kwaliteit in het veld te brengen, er bij. Van die elf keer bereikten de Spanjaarden zelfs achtmaal de eindstrijd en zesmaal zege vierden zij hierin. Het record van Real wankelde echter. De pupillen van Bernabeu zyn dit seizoen geen Spaans kam pioen geworden en slechts door de beker te veroveren de winnaar plaatst zich automatisch voor het volgende toernooi kon het record behouden blijven. In de hel van het Heysel-stadion in Brussel, de stad waar Anderlecht triomfen viert, heeft het verjongde Real het kunnen redden, d« tien- Ongerust Ook Real zelf was er niet gerust op. Trainer Munoz vertelde dat reeds in Milaan. De vreugde over het be reiken van de finale was die avond in Italië tamelyk snel weggeëbd uit de kleedkamer van het nog altijd onvergelijkbare garde-regiment van het Spaanse voetbal, dat in de hek senketel van het San Siro stadion zo glansrijk op de been was gebleven tegen Internationale. Maar wat die avond tenslotte bleef, was de gedachte aan de onzeker heden. die nu weer in het verschiet lagen. „De capaciteit en de tactiek van Inter kenden we door en door", vertelde trainer Munoz, maar van Partizan weten we totaal niets. Het moet om Manchester United uit te schakelen, wel een zeer sterk teem zijn". Partizan telt eigenlijk slechts één speler met een grote faam: doelman Sockic. Tydens de wereldkampioen - schappen in 1962 (Chili) werd hy met roem overladen en op het ogen blik is de 30-jarige Partizan-doel- man op zijn hoogtepunt. Ook in Brussel was zijn timing, reactiever mogen, springkracht en de wijze waarop hij de achterhoede van de Joegoslaviërs dirigeerde weer weer galoos. Aan beide doelpunten van Real had hij dan ook geen enkele schuld. Gebrek aan internationale erva ring heeft het elftal van Partizan niet. De Joegoslaven hebben dit jaar voor de vijfde maal aan het toernooi om de Europa Cup deelgenomen en zijn met zo n 150 internationale wed- stryden in alle delen van wereld gespeeld één van de meest be reisde clubs. Het blijft echter de vraag op Partizan binnenkort nog in Europese bekertoernooien zal uitko men. Een vijftal spelers doelman Coskic, linksachter Jusufi, rechts achter Mihajlovic, linksachter Raso- vic en rechtsbinnen Kovacevic staan op heb punt Partizan vaarwel te zeggen evenals tbrainer Gregic. Zenuwen Tegen dit Partizan heeft Real Ma drid gisteravond in een vooral in de tweede helft enerverende eindstrijd, waarin de dramaUek vaak sterk op de voorgrond stond, de Europa Cup in de wacht gesleept. Maar op deze lenteachtige avond, in het wat schaars verlichte Heysel-stadion in het zicht van het Brusselse Ato- mium. is er heel wat van de zenuwen van de Spanjaarden en vooral van Santiago Bernabeu gevergd. Het toneelspel, genaamd de „Spaan se furie", kon de 46-jarige arbiter Rudolf Kreiblein. in het dagelijks leven kleermaker in Stuttgart, niet bekoren. De Spaanse veldheren kon den gaan liggen zoveel ze wilden, scheidsrechter Kreiblein liet het koud. De komedianten van Real moesten voetballen. Toen zij twaalf minuten na de rust met 10 achter kwamen te staan. Het Real van Brussel was overi gens nog niet het Real van weleer met Puskas en een Di Stefano. De Spanjaarden moesten het teveel hebben van linksbuiten Gent», dde zijn achtste finale speelde en met vaak verrassend snelle acties de hechte Joegoslavische verdediging uiteenrafelde. Goede combinaties kwamen er echter zelden en Aman- chio „opvolger" van Alfredo di Ste fano. werd pas in de tweede helft gevaarlijk. De strijd had toen eigen lijk al beslist kunnen zijn, maar van de vele kansen, die Partizan. in de eerste helft had gekregen, was er geen enkele benut. Pas in de twaalf de minuut opende Vasovic koppend de score na een snelle combinatie met Pirmajer en Hasanegic. Het .neutrale" Heysel-stadion schudde op zijn grondvesten. De paar duizend Spaanse supporters merendeels gastarbeiders die al vóór de wedstrijd als grote overwin naars met vele flessen wyn in een feestroes verkeerden, ontnuchterden. De spreekkoren verstomden. De spandoeken zakten. De ploeg uit Belgrado probeerde de voorsprong vast te houden. De Spaanse druk werd echter groter en de Joegoslavische verdediging in de laatste drie Cupwedstrijden slechts tweemaal gepasseerd kreeg het moeilijk. Amanchio na een winnend afgestloten duel met Ko vacevic en Serena zorgden voor de ontknoping van deze elfde Europa Cup-triller. De zilveren beker ging naar de i Spanjaarden. De zesde in totaal. Een strop van 80 miljoen peseta's (54 miljoen gulden), het bedrag dat Real Madrid jaarlijks aan het toer nooi overhoudt, was afgewend PETER ONVLEE. (Van onze speciale verslaggever) Toen gisteravond om kwart over negen de, welgeteld (door de Schotse penningmeester) 16.513 toeschouwers het Hampden Park in Glasgow waar Schotland met 3-0 door Nederland werd verslagen, verheten, zweefden vooral twee Nederlandse namen op hun lippen- die van Eddy Pieters Graafland en van Piet Keizer. Met toenemende bewondering hebben zij qeke- ken naar de snelle reacties van de Nederlandse doelman en naar het kalme meesterschap van de Ajax-Iinksbuiten. een toenemend aantal tegen-acties, waarbij het raffinement van Keizer j het grote gevaarelement voor de Schotse verdediging was. Bij de rust was het nog steeds 0—1 en tevergeefs probeerden de zuiver maar tijdrovend combinerende Schot ten na de wisseling deze achterstand in te lopen. Wel moest Pieters Graaf land met een soort vliegende actie een kopbal van de Schotse midvoor I Scott onschadelyk maken, maar de oranje-verdediging, waarin vooral I Flinkevleugel en Pijs elkaar goed waren gaan aanvullen, vertoonde nu minder gaten. Die van de Schotten daarentegen in de zevende minuut zeer groot lek. Muller geactiveerd. Met aan Iedere kant een Schot, drong de jonge PSV'er op en weer had doelman Fer guson geen kans (02). Een treffer, die een lawine van ge loei over de arme Schotse hoofden deed neerdalen. In de 38ste minuut is het Schotse offensief, dat daarna steeds bleef voortduren, nogmaals succesvol doorbroken. Piet Keizer had tevoren al eens het doelhout getrof fen, maar toen kwam het dan: Mul ler en Nuninga bouwden in het mid denveld weer een aanval op. speel den Van de Kuylen vrij en dat bete kende 03. Kijk, mijn lunchEen paar lekkere Fyffes bananen Geloei Van der Kuylen zag dat en onmid dellijk werd hy door een pass van Voor de eerste klasse A van de zomercompetitie van de KNZB is gisteravond een wedstryd gespeeld. Nu. toen geloofden de Schotten ^ZC won daarin in Leiden met 63 wel dat de strijd voor hen verloren I van Neptunus Zaandam, was en in gevaar is de 30 ook eigenlyk niet meer geweest. Spasski heeft licht voordeel Eerste grote zege FRANCISCO GENTO. De dertiende party van de twee kamp om het wereldkampioenschap de aanvoerder van Real Madrid tussen Petrosjan en Spasski werd die alle acht finales van dez\ Spaanse vereniging heeft ge speeld in het toernooi om de Eu ropa Cup. toont de beker na de de' hee,t enig v00rdeel' 2-1 zege op Partizan. gisteren in Moskou na 41 zetten af gebroken. Spasski. die met wit speel-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7