Leidse veiling bouwt aan nieuwe neerzethal Dr. J. A. M. Cox Leids hoogleraai voor theoretische natuurkunde Lustrumconcert „Collegium Musicumin Zuiderkerk w 1 Hij had zijn wagen(s) te vol geladen In buitenverblijf komt kind „weer op zijn verhaal" St. Joris-mars krijgt een Surinaams tintje Werkgelegenheid in Leiden blijft zich gunstig ontwikkelen PONDERDAG 12 MEI£966 LEIDSCH DAGBLAD JEind juni oplossing van ruimteprobleem f Aan het ruimtegebrek bij de snel groeiende coöperatieve groen te-, Jruit- en bloemenveiling „Lei den en Omstreken" komt op zeer korte termijn een eind. Tegen het einde van de volgende maand (hoopt het veilingbestuurkan de nieuwe neerzethal in gebruik wor- i den genomen. Dan ivordt de toch al aanzienlijke hoeveelheid over dekt veilingterrein nog eens uit gebreid met zo'n 4000 vierkante meter. In de hoek van het veiling terrein, die wordt begrensd door de Lammenschansweg aan de ene zijde, de spoordijk voor de lijn UtrechtLeiden aan de andere zijde, werd op 12 november 1965 de eerste steen gelegd voor de neerzethal. Zoals de foto laat zien is de hal nu gegroeid tot de groot ste ruimte die Leiden op 't ogen blik kent. De nieuwe neerzethal is gebouwd in een L-vorm. In de hoek van de L bevindt zich een oudere neerzethal, die recht streeks met de nieuwe hal in ver binding komt te staan, waardoor in feite één groot vloeroppervlak van bijna 6000 vierkante meter Sedert 1958 lector gewoon Bij K.B. is dr. J. A. M. Cox, I sedert 1958 Leids lector in de heoretische natuurkunde en de nechanica, benoemd tot gewoon eids hoogleraar in de faculteit wiskunde en natuurweten- chappen, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Dr. J. A. M. Cox, die in 1923 in rlen is geboren, studeerde aan de ilversiteit vcan Utrecht. Na zijn ctoraal examen in 1948 was hij kele jaren werkzaam aan het Ste- jlijk Gymnasium te Maastricht. Jvan september 1952 tot september 1-1954 was hij conservator van het Van der Waalslaboratorium te Am- rdam. In deze periode promo veerde hy met lof in Leiden op een proefschrift getiteld „^Theory of the radiation from oriented nuclei". Enkele maanden na zijn promotie volgde zijn beoeming tot lector in de theoretische natuurkunde aan de universiteit van Groningen, welke universiteit hij in 1958 verliet voor de aanvaarding van een lectoraat in Leiden. Dit lectoraat is thans dus omgezet in een ordinariaat. Prof. Cox, die verscheidene buiten landse studiereizen heeft gemaakt en gedurende het cursusjaar 1964/1965 werkzaam was aan het Rockefeller Institute te New York, heeft behalve zijn proefsohrift veel gepubliceerd in binnen- en buitenlandse vakbla den. Voorts is hij om. lid van de commissie voor hoge energiefysica van de stichting F.O.M., en redactie lid van het tijdschrift „Physica". wordt verkregen. De afmetingen van de nieuwe hal langs de beide zijden van de L zijn 76 bij 78 me ter. De hoogte is ruim 8 meter. In de hal worden negen kanto ren voor exporteurs en commis sionairs ondergebracht met berg ruimte voor hun materiaal. Voor ruim 900.00 gulden werd de neer zethal „neergezet" door Bik en Bredeveld N.V. Aannemingsmaat schappij uit Leiden naar een ont werp van het architectenbureau Chr. de Heer uit Rotterdam. Nu Leiden binnenkort een dergelijke immense ruimte rijk is, rijst de vraag: komt er nu ook de gele genheid voor het organiseren van sportwedstrijden, jazz- of beat- festijnen of een indoor-concours hippique? Daar is zoals de za ken nu staan nauwelijks spra ke van. In de eerste plaats zo deelde het veilingbestuur mee is alle ruimten bijna voortdurend in gebruik en is het niet mogelijk de neerzethal voor een weekeinde te ontruimen. Ten tweede moet het worden betwijfeld of de Leidse brandweer toestemming voor der gelijke evenementen zou geven zonder dat in de zaal bepaalde voorzieningen zijn aangebracht. En ten derde maar dat is niet het grootste bezwaar de zaal kan niet ivorden verwarmd. Geen beat dus in Leidens grootste overdekte ruimte, voorlopig al leen bieten. (Foto LD./Holvast) K. en 0. ZIET WINDMOLENS j K. en O. heeft voor morgen een Idagexcursie naar de molens (en boer derijen) van de Alblasserwaard geor ganiseer Als inleiding tot deze ex cursie hield de heer M. van Hoog- Irtraten, oudheidkundige, verbonden kan het Instituut Stad en Landschap yan Zuid-Holland in Rotterdam, een lezing met kleurendia's over „De onze vriend". De inleider yestlgde er o.m. de aandacht op, dat yele groot-industrieën van vandaag hun geboorte hebben gevonden in de kindmolen. Bovendien heeft ook in Katerstaatkundig opzicht, vooral in rest-Duitsland, waar tal van gebie- den beneden de zeespiegel zijn gele de windmolen een grote rol ge- ipeeld. Hec grote belang van de brei deling van de windkracht in het al gemeen werd op deze boeiende avond duidelijk in het licht gesteld. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge daagd voor het doctoraal examen taalwetenschap de heer S. Nooteboom (Leiden) en voor het examen geschiedenis E. B. Scholten (Soheveningen). —Tot plaatsvervangende leden van le examencommissie lichamelijke uefening l.o. zijn voor het jaar 1966 mevr. S. J. LabriëBrui- en de heer H. P. Verbrugge, bei den alhier. Advertentie B* ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. altijd voordelig. 'a Maandags gesloten. Collegium Musicum, het Leids Studenten Koor en Orkest, 1936 ontstaan door een samenwerking van het Leids Studenten Zangkoor en het Leids Studenten Kamerorkest, onder leiding van Hans Brandts Buys, viert zoals gisteren kort gemeld zijn zesde lus trum. Dit zesde lustrum werd reeds ingezet met een muziekweek in de romantische sfeer van het Slot „Assumburg" te Heemskerk, waarnaast vermoeiende repetities voor het komende lustrumconcert o.m. een recital gegeven door de hoboïst Jaap Stotijn deel uitmaak te van het programma. Interessant program wordt uitgevoerd De hoofdschotel van het lustrum wordt op 19 en 20 mei opgediend. Op Hemelvaartsdag 19 mei in de vorm van een muziekdag voor alle leden en reünisten van het „Collegium Musicum". Oude ensembles zullen op deze dag weer nieuw leven ingebla zen krijgen, en van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds zal het Pryta- neum aan het Rapenburg veelstem mig weergalmen. 's Avonds wordt onder ons" een kamerconcert gege ven, waar ook de huidige Collegium Musicum-generatie aan bod zal ko men. Het officiële gedeelte van het lus trum vindt plaats op vrijdag 20 mei met een receptie in het universitaire trefcentrum „Pardoeza" ln de Doe- zastraat. Om kwart over acht be gint het lustrumconcert ln de Zui derkerk aan de Lammenschansweg. Het programma vermeldt: „Twee Canzones voor blaasoctet", van Gio vanni Gabrieli; „Zesstemmig Mag nificat voor koor en klavecimbel", Kwart eeuw in Stadsgehoorzaal Het is zaterdag 21 mei een kwart eeuw geleden dat mevrouw T. Otter speerDu Mortier in dienst trad van de Leidse Stadsgehoorzaal. De jubilaresse zal die dag 's och tends om 11 uur ln de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal worden ge huldigd. van Claudio Monteverdi; en het „Concert voor blokfluit en strijkor kest in F", van Giuseppe Sammarti- ni. De solo wordt gespeeld door de Internationaal bekende fluitist Frans Brüggen. Na de pauze wordt werk van twee Nederlandse tijdgenoten ten gehore gebracht: „Musica per Collegium Musicum", een orkest-werk speciaal voor het jubilerende Collegium Mu sicum gecomponeerd door Ruud Koumans, in Leidse studentenkrin gen welbekend, en als apotheose de „Monstruophonische" ballade ,De Graaf van weet-ik-veel" van Jaap Geraedts, op tekst van Annie M. G. Schmidt. In deze ballade treedt een „graaf met ijzeren kuiten" voor het voetlicht (in casu de dirigent van Collegium Musicum André Kaart), die, geholpen door zijn vurige draak („fiascosolo", gespeeld door Karei de Rooy op een combinatie van tuin- slag en mandfles) de „Jonkvrouwe Goud-in-me-keel" (Lenie Stevens- Ridderhof) belaagt. Gezongen commentaar op deze ge beurtenissen wordt geleverd door de alt Nel Wisse en het koor, terwijl het geheel wordt ondersteund door het orkest. Het „Collegium Musicum" staat sinds 1963 onder de leiding van de heer André Kaart. Behalve van het „Collegium Musi cum" is deze ook dirigent van de „Haerlemsche Musyckcamer", „Het Haarlems Jeugdorkest, Het Aerden- houts Vrouwenkoor e.a. Hierdoor kan hij zijn principe geen platge treden paden te bewandelen waar maken: „Nieuwe oudjes" en eigen tijdse muziek vormen de basis van zijn originele programmakeuze. Dat zijn werkmethode tot successen leidt Bij verkeerscontrole in Leiden aangehouden HU had zijn wagen(s) te vol geladen. De eigenaar van de twee autobus Jes die gisteravond bU een verkeerscontrole op het Stationsplein ln Leiden door de politie werden aangehouden. Hoewel de autobusjes zijn berekend op het vervoer van maximaal negen personen, bleken er In elke bus éénentwintig kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 Jaar te zitten. De kinderen werden vervoerd van Zoeterwoude naar het Leidse Zwellandbad. De buseigenaar, een inwoner van Zoeterwoude, kreeg een proces-verbaal moge o.a. blijken uit de eerste pry's door „Collegium Musicum" ge wonnen op het interacademiale PAN- concours ln 1965 en het feit dat het Haarlems Jeugdorkest het 40-jarig jubileum van de VPRO zal opluis teren. Velen deden bij André Kaart hun eerste podiumervaring op. Sinds enige tijd is André Kaart naast zijn drukke dirigentenleven bovendien nog directeur van de Be- verwijkse Muziekschool. Ook uit Leiden Jehovah's getuigen naar Den Haag Van vrijdag 20 tot en met zondag 22 mei a.s. zullen ongeveer 1300 ge- tulgen van Jehovah uit 15 gemeen ten van Zuid-Holland, waaronder Leiden, Den Haag en Voorburg in de Houtrusthallen in Den Haag bij eenkomen. Het thema van hun driedaagse vergadering is ontleend aan het evangelie van Mattheus, n.l.: .Maakt discipelen van mensen uit alle natiën". Het programma bevat vele bijbelse onderwijzingen, die „noodzakelijk zijn om in deze tijd van onverschil ligheid Goddelijke beginselen in toe passing te blijven brengen". Hoogtepunt van deze driedaagse vergadering wordt genoemd de openbare toespraak van zondagmid dag 3 uur. getiteld: „Doet God in deze twintigste eeuw zijn invloed gelden? De heer M. Kaptein, districtsop ziener van de getuigen, zal ook zater dagmorgen een lezing houden, dan over „De waarde van de doop voor een christen in deze tijd". Advertentie Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 voorl.50! I En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Waarom kinderuitzending Reeds in 1876 nam de Zwitserse predikant dr. Walter Bion het initiatief om een aantal zwakke, bleke en schoolvermoeide kinderen uit de grote steden een gezond en prettig buitenverblijf te verschaf fen, zodat ze lichamelijk en geestelijk versterkt weer naar de school terug konden keren. De resultaten hiervan waren dermate goed. dat al spoedig dr. Bion's streven en denken door andere landen werden overgenomen. kunde te Groningen zag dit grote belang in en diende de uitzendver- enigingen en de Overheid van advies. Werd oorspronkelijk verpleegd in de vakanties, later werden het gehele jaar door kinderen opgenomen. PRACHTIGE RESULTATEN Zo werden in Nederland in 1883 door mr. Kerdyk voor het eerst 20 kinderen gedurende 3 weken uitge zonden. Mr. Kerdyk zag in het werk der kindcruitzending in de eerste plaats een bevordering der gezondheid, een versterking van het weerstandsver mogen. Maar ook de zedelijke op voeding achtte hij van het grootste belang. Deze richtlijnen kunnen dan ook in grote lijnen nog heden ten da ge gelden. De leiding berustte toen bij op voeders en onderwijzers, zo ook het initiatief tot oprichting van kinder- herstellings- en vakantiekolonies. Het is vooral de Ned. Bond van On derwijzers geweest, die in 1900 door haar brochure „Gezondheidskolo nies" en haar grote propaganda de stoot heeft gegeven tot het oprichten van koloniehuizen in Nederland. Merkwaardig is, dat, zowel hier als in het buitenland de medici op de achtergrond bleven; het werk meer als een sociale weldadigheid en her stel van schoolgezondheid gezien, dan wel bekeken vanuit een medisch- hygiënisch oogpunt. Maar zo lang zamerhand drong ook het grote be lang van de kinderuitzending door tot Overheid en medici. Prof. Schel- tema, hoogleraar in de kindergenees- Dr. Einaar gee ft startsein Voor de twintigste maal zal zaterdag 21 mei de Nationale Sint- Jorismars voor padvind(st)ers ivorden gehouden. Het startsein vor deze tochten, die gaan over 7% km (door Oegstgeest) en 15 km naar Rijnsburg. Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee en te rug) wordt om tien over half drie precies gegeven op het terrein van kasteelOud-Poelgeestin Oegstgeest. KOTTAMISSIES IN 8en'er zal 6611 ult zes personen be~ „OUD-POELGEEST" Voor deze marsen bestaat een zeer grote belangstelling: reeds 4500 pad vinders uit Utrecht, Noord- en Zuid Holland hebben toegezegd één van de marsen mee te lopen. Gedurende de uren dat men op weg is wordt er in „Oud-Poelgeest" een Surinaamse markt gehouden, waar men kottamissies (marktvrou wen uit Paramaribo) kan zien dan- Leidse Spaarbank In de maand april werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 3.851.061,41 gulden en terugbetaald 4.001.476,67 gulden. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 518 en het aantal afbetaalde boekjes 347. Op 5.907 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f. 190.068,50. bijgeschreven. Er werden 1.266 spaarbusies ter lediging aangeboden met een ge zamenlijke inhoud van f. 49.447,29. Het tegoed van de 61.464 inleggers bedroeg aan het einde van de maand f. 76.057.302,35. Tot lid van de examencommissie Duits m.o. A is voor het jaar 1966 be noemd drs. J. H. Drew es alhier, tot lid van de commissie m.o. B prof. dr. K. R. Mandelkow te Oegstgeest en tot plaatsvervangende leden van laatst genoemde commissie drs. J. H. Dre- wes. dr. G. Wimberg en dr. M. C. Würzner, allen alhier en dr. F. C. Maatje te Oegstgeest. staande orkest zijn, „Guyana", en men kan bruine bonen met rijst en pindasoep eten. Voorts zal het mu seum voor Volkenkunde voorwerpen ter beschikking stellen voor het in richten van een tentoonstelling over Suriname. Dr. G. D. van Wengen zal aan het welslagen van dit Suri naamse gedeelte medewerken. De ge volmachtigd minister van Suriname in ons land, dr. J. F. E. Einaar, heeft zich bereid verklaard het startsein voor de jubileummars te geven. De heer G. Tulp, die aan deze commissie is verbonden als propa- gandaman, deelde mede dat de be langstelling voor de St. Joris-mars steeds groter wordt. Zeven bands zullen de groepen een eindje begeleiden, daarna keren zij naar het vertrekpunt terug, waar zij een wedstrijd zullen houden. Op de weg zal er een radio-contro le dienst zijn, verzorgd door de Ewoud Joppesz-groep, die voor even tuele omleidingen zorg draagt. Langs de route zullen E.H.B.O.-pos- ten van de afdeling Oegstgeest zijn opgesteld, in „Oud-Poelgeest" kan men zich indien nodig laten behan delen door het Rode Kruis. Na aankomst van de padvinders zal het Surinaamse feest, dat voor iedereen toegankelijk is, worden voortgezet. Morgenavond zal ln het geref. jeugdhuis aan de Breestraat in Lei den een Surinaamse avond worden gehouden voor de medewerkers aan de marsen. Dr. VaD Wengen, die hier de leiding over heeft, zal on der meer dia's en een kleurenfilm vertonen. Ook zullen voorwerpen uit het Museum voor Volkenkunde wor den getoond. Trots De organisatie van het koloniehuls- wezen in Nederland is geheel in handen van het particulier initiatief, de Overheid verleent een zekere sub sidie en het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid ziet toe dat de ko loniehuizen aan alle medische en hy giënische eisen voldoen. En hiermee is een organisatie geschapen die voor de Volksgezondheid prachtige resul taten afwerpt en waarop Nederland trots kan zijn. Welke kinderen komen nu voor de uitzending in aanmerking? Advertentie PIERROT Juwelier-Horloger Maarsmansteeg21 Leiden Al die kinderen, die aan voortdu rende bedreiging met infecties en ziekten blootstaan tengevolge van wat voor omstandigheden dan ook. Verder die kinderen, die pas ziek zyn geweest en niet meer „op hun verhaal kunnen komen", alleen waar bij vermeerdering van weerstand noodzakelijk ia Onrust Ook de geestelijke gezondheid ran de kinderen ls gebaat bij een uitzen ding van een aantal weken waar van ze gesterkt weer terug keren: b.v, het nerveuze kind waarvan de schoolprestaties na zo'n uitzending vaak aanmerkelijk beter wor den. Want nerveuze kinderen zijn er in de hedendaagse samenleving ge noeg als een gevolg van de toege nomen onrust en woonproble men. Regelmatig worden ook licha melijk en geestelijk gehandicapt* kinderen uitgezonden, wat niet al leen van betekenis is voor het kind zelf, maar ook voor het gezin. Reinheid, rust en regelmaat Over de paedagogische betekenis van de kinderuitzending is het vol doende alleen maar te wijzen op het belang van het vroegtijdig wennen aan Regelmaat, Reinheid en Rust, alsmede het aanleren van goede hy giënische gewoonten en eetgewoon ten. Het aantal kinderen dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmerking komt voor uitzending is nog steeds vrij groot. Zo worden in Leiden per Jaar on geveer 140 kinderen voor een 6 weeks of langer verblijf uitgezonden. Door de gestegen exploitatie-kos ten is helaas ds verpleegprjjs be langrijk omhoog gegaan. Dit 1$ een van de redenen waarom de di verse uitzendverenigingen er finan cieel niet zo bijster goed voorstaan, De verenigingen immers, dragen zelf een groot gedeelte der kosten. Wil ook dit jaar weer *n groot aan tal Leidse kinderen van de kinderuit zending kunnen profiteren, dan is een beroep op de milddadigheid van het publiek noodzakelijk. De gezamenlijke Verenigingen voor Kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, organiseren daarom deze week een collecte, die ik bij allen van harte aanbeveeL J. G. Bazuin. Directeur van de G.O. en G.D, Maandoverzicht G.A.B. Gedurende de maand april nam de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen af van 269 tot 249. Dit blijkt uit het maandoverzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden. De werkloosheid daalde in de be roepsgroepen bouwvakarbeiders 7), horecapersoneel (-17), kantoorperso neel 2) en minder geschikten (—18). Daarentegen nam de werkloosheid in enkele andere beroepsgroepen toe nJ. metaalbewerkers (+7), visserij- personeel (+4), handelspersoneel (+3) en niet-varend verkeersperso- neel (-f4). Door de nog steeds toenemende activiteit ln de bouwnijverheid en met name in de ongesubsidieerde woningbouw nam het aanbod van bouwvakarbeiders af. In verband met deze ruime werkgelegenheid kon ook een aantal minder geschikte arbeids krachten in het arbeidsproces wor den opgenomen. In de horeca-sector openden ver schillende seizoenbedriJven, waardoor het aanbod van horecapersoneel be langrijk daalde. In vergelijking met de maand april van het vorige jaar is het aanbod enigszins toegenomen (+65). Op het ogenblik zijn enkele bedrijven voor zichtiger met het aantrekken van personeeL De vraag ls ten opzichte van de vorige maand door incidentele oor zaken in geringe mate afgenomen (—60). In vergelijking met de maand april 1965 geeft de vraag naar mannelijke arbeidskrachten een aanzienlijke daling te zien 198). Deze afname is een gevolg van de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten nam ten opzichte van de vorige maand iets toe (+6). Deze toename is veroorzaakt door een groter aanbod van kantoorpersoneel. De vraag geeft sedert april 1965 een vrij constant verloop te zien. Hoewel de selectienormen door het bedrijfsleven incidenteel verzwaard zyn, blijft de werkgelegenheid zich in Leiden en omgeving gunstig ontwik kelen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3