Waarom zijn kleurenfoto's nu mooier dan ooit? „De Doelen" in Rotterdam gaat volgende week open kunst kaleiöoscoQp AGFACOLOR SPECIALS.95 Concours in klassiek, jazz, beat, accordeon BRITTENS ALBERT HERRING DOOR OPERASTUDIO-SOFIA onder van techniek en van vernuft is voor allen Kwestie- Jupiter nog niet ten einde 11 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS OVDEN RAND IN HISTORIE Advertentie de proporties van 's werelds groot ste havenstad. Beschrijven hoe het eruit ziet heeft geen zin. De sfeer zal men zélf moeten on dergaan. Men zal zich verbazen over techniek en vernuft. In de concert zaal kunt u worden opgeroepen, na tuurlijk per luidspreker zoala altijd maar tijdens een concert onhoor baar. Doktoren en ieder die bereik baar moet zijn, kan aan de kaart verkoop een kaartje met nummer aanvragen. Met dit nummer kan de portier, de persoon in kwestie via zaaltableaus, aan weerskanten van het podium, oproepen door dezelfde nummers als op het kaartje te la ten aangloeien. (Van onze correspondent) )e Doelen te Rotterdam is het aftellen begonnen. Het gebouw ir, volgende week woensdag klinkt er het eerste concert. Het de hartstocht zijn voor een stad, die met de voltooiing van Dncert- en Congresgebouw middenin het centrum zijn leven jlans en diepte wil geven. Doelen telt af. In die laatste dagen >g zoveel dingen te doen. Duizend-en-één kleinigheden die zijn om een gereed gebouw ook af te- maken. Wat is een ere- ïet stof op de leuning, wat is een dirigentenkamer zonder ge licht tegen het plafond, wat is een riante ontvangst waar et glimmend natuursteen nog stroef maakt. ch ls De Doelen klaar om week zijn eregasten te ont- Onze landsvrouwe Koningin de eerste burger van de ïrgemeester W. Thomassen zijn gasten uit binnen- en id zal ontvangen. Opbouw jaarlijks gevierde 18e mei, dag met een gouden randje otterdamse historie. De kas- de Doelen zyn al open. De de eerste abonnements in heel bijzondere, buiten het eizoen, met concerten van onale allure. De serie is vrij- erkocht. ïg begint de bespreking eerste Promenadeconcert, dag de 21ste. Dat wordt ge in De Doelen. Niet zoals in en schouwburgen zal men of twee dagen tevoren zijn unnen bespreken, maar één voor. Doelendirecteur Verbist mee bei-eiken, dat er altijd zaterdag zit voor uw zodat men gemakkelijk tijd den zelf de kaarten te gaan •it Promenadeconcert is ove- al de derde gebeurtenis in len, want één dag eerder Les compagnons de la chan- Rotterdam hun opwachting, •te week wordt dus wel met van uitersten. i ook dat is geen verrassing, Doelen moet een huls voor worden. Natuur- het muziekleven op de eer- its staan, maar in de 28 mil- Lx (l'ExcelIence foor harpiste Stefica Zuzek liet Maastrichts Conserva- m de „Prix d'Excellence" uit- Mn mej. Stefiea Zuzek, har- prijs werd haar toegekend tentamen, dat werd bijge- de Rijksgecomitteerde dr. Valther Boer. Hy zal samen jury de openbare prestatie ijwonen op maandag 23 mei ®rtzaa! van het Maastrichts fc Zuzek is geboortig uit ra in Joego-Slavië (1940). zocht daar het conserva- Vla de internationale haxp- die mevrouw Phia Berghout organiseert ergens in Euro- zij kennis met haar. Zij M-linge van mevrouw Phia lt aan het Maastrichts Con- lum, waar zij in 1965 haar behaalde. Inmiddels 1 benoemd tot harpiste aan Symhonie Orkest. Zij harpiste in Nederland pr'x behaalde. van 1 september a.s. oenoemd tot. eerste harpiste Residentie Orkest te joen gulden, die het gebouw heeft gekost, zitten ook de belastinggelden van de Rotterdammers, die de klas sieken nog „niet minnen" en ook voor hen moeten die deuren wijd open staan. Daarom besteedt Doe lendirecteur Verbist zoveel zorg aan het lichte programma. Het Circus Peking komt nu defi nitief op 30 mei, 4. 5 en 6 juni met zijn wereldberoemde variété, vast staat dat in november Adamo een avond komt, het optreden van Ma- rinierskapel, jazzavonden en al wat onder lichte amusement wordt gerekend, zullen ook zoveel mogelijk op zaterdagavond worden gezet. Als het lukt moeten er elke zaterdag- De kassa's voor het Con certgebouw „De Doelen" in Rot terdam zijn reeds opengesteld en vele Rotterdammers verzekeren zich al van een plaats voor een der eerste uitvoeringen. avond iets in De Doelen te doen zijn, zodat de Rotterdammer „ongezien" weet, dat hij in zijn Doelen terecht kan. Hij zal er zich ongetwijfeld thuis voelen. Zelfs het lege gebouw, met nog onberoerde marmeren vloe ren en ongebruikte stoelen leeft, nu de groen-marmer en koffiebuffetten er staan, nu de bloembakken zijn ge vuld en strakke bordjes de weg door het gebouw wijzen, sfeer. Ondanks de grootheid van het gebouw voelt men er zich niet verdwaald. Inte gendeel. Hoe voornaam de zalen en foyers ok zijn, mem voelt zich er onmiddellijk thuis. Wat een „vreemd pakhuis" had kunnen worden, blijkt „thuis best" te zijn. Zo hebben de architecten het ook gewild. In hun verantwoording zeggen zij ernaar ge streefd te hebben in deae ruimte een zaal te introduceren diie een ant woord wil geven voor het heden en Culturele conferentie in Moskou De Nederlandse delegatie die mor gen a.s. te Moskou onderhandelin gen begint met een Sowjetrussische delegatie over een culturele overeen komst bestaat uit vijf personen. De ambassadeur te Moskou, jhr. mr. G. Beelaers van Blokland, is voorzit- i de delegatie. andere leden van de de legatie zijn mr. H. J. Reinink (di- recteurgeneraal voor de Kunsten en de internationale culturele betrek kingen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk), prof. dr. C. J. Gorter (voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen), de heer P. J. Polak (hoofd van het bureau Oost- Europa van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Za ken) en de heer H. A. J. M. Vrtjheof (hoofd van de onderafdeling bilate rale betrekkingen van de afdeling in ternationale culturele betrekkingen van de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Culfbuur, Re creatie en Maatschappelijk werk). Expositie Slijper Van 14 mei tot 10 Juni exposeert H. J. Slijper aquarellen en teke ningen in „De Ruif", Jan Vossen- steeg 59. Slijper werd geboren Amsterdam op 3 januari 1922, ont ving zijn opleiding aan de Rijksnor maalschool en Rijksacademie t< Amsterdam. HU werkt thans als kunstschilder, illustrator en docent de toekomst van de dynamiek en aan de Gooise Academie te Laren. Opvoering in Eindhoven: Frisse en muzikale intentie maar ook zwakke elementen Omdat er nu een alles- gevaert-agfa overtreffende film is voor werke lijk kleurrijke afdrukken. De dubbel-gemaskerde film voor maximale kleurzekerheid. Een kleurenfilm om meteen te kopen. Tijdens Jaarbeurs jubileum Waken tegen ordeverstoring Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kon. Ned. Jaarbeurs zal aan de vakbeurs voor muziekinstrumenten ..Inter- tone". die van 5 t/m 13 september in Utrecht wordt gehouden, een muziekconcours voor de Nederlandse jeugd worden verbonden. Dit concours omvat vier categorieën: piano, oude en moderne jazz, ac cordeon- en mondharmonikamuziek en beat. (Van onze kunstredactie) Toen verleden week het Twente operafestival door de Neder landse operabezetting in het Globetheater in Eindhoven werd inge zet met twee pover-bezette werkjes van Menotti, zaten reeds de jonge solisten van de operastudio uit Sofia als belangstellenden de voorstelling gade te slaan. Gisteravond stonden zij zelf op het toneel en wel met de ko mische opera Albert Herring uit 1947 van de Britse componist Benjamin Britten. doen, zal men deze keer een oppas sende jongeman als mei-koning uit roepen. Albert Herring, onder moe ders krachtig beleid met strenge hand groot geworden, wordt de be voorrechte. Nog nimmer had hij zich met meisjes bemoeid, nu zal hy met ze dansen. Albert drinkt limonade, maar zijn nieuwe vrienden doen er een scheut rum bij. De mei-koning kent dit niet. maar het smaakt hem best. Hij gaat féést vieren en als de ochtend van de volgende dag aanbreekt is Albert spoorloos. Ein delijk komt hy opdagen, maar hoe? Hy is niet meer de brave borst, hU weet- van wanten. En al ziet hij Wik ken van walging bij de jury. voor anderen en voor zichzelf is hy „mens" geworden. Dit is dermate een zwak element in dit werk dat dit zelfs niet met de knappe instrumentatie van het kleine orkest-ensemble verdoezeld kon wor den. Hoog Goetle moraal Het oorspronkelijke verhaal „Le rosier de madame Husson" van de Franse schrijver Guy de Maupassant, een 19de eeuws meester van het naturalisme is door Brittens Libret tist Eric Crozier voor deze aangele genheid van een goede moraal voor zien, terwijl in de oorspronkelijke versie de hoofdpersoon na een woeste nacht, in de goot was beland. Brit tens opera is gesitueerd in het dorpje Loxford, waar de oude traditie wordt gehandhaafd jaarlyks een mei koningin te kiezen. Maar omdat men geen meisje kan vinden waaraan de gestelde ethische voorwaarden vol- Studeiitencoiiceri in Zuiilerkerk Het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum geeft vrijdag 20 mei a.s. zijn zes de lustrumconcert in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg. Uitgevoerd worden werken van Gabrieli, Monteverdi, Sammar- '•''ni, Koumans en Geraedts. niveau In het geheel stond de vertolking door de Sofia-operastudio met jonge vocalisten op hoog niveau. Het was een klankenballet met prachtige stemmen, uitnemend van pronon cering en vitaal van expressie. Op- merkelUk knap dat deze jonge Bul gaarse kunstenaars, die geen woord Engels spreken, de gehele opera j fonetisch hadden ingestudeerd. De regie was levendig en speels-discipll- nair; het décor moest op het kleine draaitoneel zeer beperkt gehouden worden, zodat de grappen veelal kinderlijk-onuitgewerkt moesten bly- ven. Dat het jonge vocale en instrumen tale opera ensemble uit Sofia niet altyd boven de partituur kon uit komen. mag nog niet als een verwijt worden gekenmerkt. Het geheel was immers zo fris en muzikaal van intentie, dat de Nederlanders jaloers op deze Studiogroep mogen lijn. De organisatie van het onderdeel klassiek piano wordt verzorgd door de Stichting Gaudeamus in Biltho- ven. De pianisten die tot in de der de ronde (op 3 september in de Bernrardhal) doordringen, zullen o.m. het derde pianoconcert van Beethoven moeten spelen. Hun pres taties worden beoordeeld door een jury, waarin zitting hebben de heren Leonce Gras (directeur van het Nederlands programma van ae BRT), Johan van den Boogert (di recteur Utrechts Conservatorium), Ch axles de Wolff (directeur Noorde lijk Filh. Orkest) en Ton de Leeuw (conservatorium-Ieraar), alsmede de concertpianiste Chaia Gerstein. De jury kent twee prijzen toe, een van f 1000 en een van f 500. Bovendien heeft de eerste prijs winnaar of winnares de kans, dat hij of zij wordt uitgenodigd voor een solistisch optreden tydens het galaconcert dat het Utrechts Symfonie-orkest onder leiding van Paul Hupperts op 6 september in het kader van „Intertone" geeft. De onderdelen beat en oude en moderne jazz worden georganiseerd door Pim Jacobs. Op donderdag 8 september zullen de vier jazz-ensem- blea die bU de voorronden als beste uit de bus komen, strijden om de eerste prijs. De jury, bestaande uit Rolf ten Kate, Ben Bunders, Harm Mobaoh, Michiel de Ruyter en Tony Vos. zal vooral letten op originali teit, Tydens de finale zal het „Dutch Swing College" optreden met Rita Reys als vocaliste. De prUzen bestaan uit bekers, terwUl de eerste prijswinnaar bovendien een geld prijs krijgt. De beatfinale is op zaterdag 10 september. Voor dit festUn treedt een jury aan die wordt gevormd door Herman Stok. Gerrit den Braber, Victor Conselman, Joke van Halen en Jaap Stamer. De deelnemende combo's kunnen bekers winnen en een geldprijs. Met de organisatoren en de poli tie wordt overleg gepleegd over de vraag, hoe men wilde tonelen als die van het PvdA-beatfeest van afgelo pen zaterdag kan voorkomen. Men verwacht in ieder geval veel jeugdig publiek niet in het minst omdat tij dens de finale een bekende Engelse beatgroep (de „Moody blues" of „The animals") zal optreden. Het onderdeel accordeon- en mondharmonika staat onder leiding van de Stichting Werkgemeenschap Ned. accordeon- en mondharmoni ka-organisaties. De finale is op 13 september. eveneens in de Bern- hardhal. De verplichte werken zUn de Hongaarse Rapsodie van Franz Liszt en de serenade van Wim Thysse. Het winnende orkest, geeft 's avonds een openbaar concert met Op 12 september, ook in het kader van „Intertone" zal het Vara- dansorkest optreden. Solisten rijn Trea Dobs en Gert Timmermans. De organisatoren hebben contact met verschillende omroeporganisa ties over radio- en tv-uitzendingen van enkele onderdelen van het Con cours. I arsiseerst nu „leven" Parodie Britten heeft in zyn opera menige parodie gemaakt op oude Barok muziek, op die van HSndcl en even zeer op de .JLiebestrank", uit Wag ners „Liebestraum und Isolde". HU doet het vernuftig en onmiskenbaar met muzikale smaak, menigmaal weet hij in de ensembles, speciaal met sextetten buitengewone effecten van klank en stemvoering te berei ken. Maar anderzijds belandt hy in een zo langwUHge conversatiestijl dat het de muzikale aandacht laat ver slappen. De Russische schrijver Valery Tar- sis, die op 12 februari van zijn Sow- jet-burgerschap werd beroofd, heeft verklaard, dat hij niet wist wat leven waa tot hU zijn vaderland verliet. „Pas in het Westen, en vooral in Amerika, ben ik met droefheid en ontzetting gaan beseffen dat ik voor dien niet leefde, maar alleen maar „bestond", zo verklaarde Tarsis in een toespraak tot de National Press Club in Washington. „Ik verstikte in een cel zonder licht of lucht", verklaarde hy. „Myn enige troost en rechtvaardiging voor het oordeel van God en myn eigen ge weten is nu dat ik niet de partU van het kwaad gekozen heb. Ik weigerde mU te onderwerpen aan de voor schriften van een medogenloze rege ring", aldus Tarsis. solistische medewerking Hamel uit Rotterdam. De jury, be^ staat uit de componist Herman Stra- tegier, de muziekrecensent M. de Graaf en de secretaris van de Werkgemeenschap, Wim de Ruiter. De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank, mr. J. J. R. Bak ker, gaat het in de kwestie „Jupi ter" en „Delphi" waarin gisteren de dagvaarding werd verklaard om een principiële uitspraak van de zittende magistratuur. Heeft de rechtbank behoefte aan meer details in de dagvaarding, dan zal hy er aan voldoen, tenzy hy tot de con clusie komt, dat de dagvaarding ten onrechte nietig is verklaard. In dit laatste geval zal de officier mr. Bak ker van het vonnis van de rechtbank in beroep gaan. Mr. Bakker was aanvankeiyk on- Toos bereikbaar. HU is voor herhallngs- Tarsis zei, dat er een literaire revolutie aan de gang is in Rusland. „Toen ik uit de gevangenis kwam waren er maar een paar schryvers met afwijkende meningen, maar toen ik uit Rusland wegging waren er honderden", zo verklaarde hy. En duizenden over het gehele land luis terden naar hen, juichten hen toe en volgden hen. Hij zei voorts bly te zijn dat hij met enige vrienden behoort heeft tot de eerste zwaluwen die de komende lente aankondigen. Voordrachtavond in ^Duivenvoorde" Woensdagavond 25 mei treedt in Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten op de voordrachtkunstenaar T. C. de Bordes uit Joppe (G) ZUn program ma luidt: „De conciergerie", een ver haal van Marianne Philips uit haar bundel „Tussen Hemel en Aarde", „Sprookjes" van Godfried Bomans en „Hans Christian Andersen vertelt zyn sprookjes". waarbU een korte toe lichting over rijn leven wordt gege ven. oegeningen onder de wapenen in de Kol. Palm-kazerne in Buasum. HU voegde er desgevraagd aan toe, dat het voor hem zozeer een principiëla zaak ls, dat er voor hem geen ande re mogelUkheden rijn dan of een nieuwe dagvaarding uitbrengen of in beroep gaan. HU denkt er niet aan om de zaak te seponeren. Mr. Cort v. d. Linden uit Raad van State Aan mr. P. J. W. H. Cort van der Linden is op zUn verzoek met ingang van 1 juni eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dank voor de gewichtige diensten, in die functie aan den lande beweeen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15