Algiers nationaliseert Franse mijnen tal van Subsidiëring van consultatiebureaus voor huwelijksleven? (GOED NIEUWS VANDAAG Hartelijk gesprek tussen Ben Goerion en Konrad Adenauer DINSDAG 10 MEI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Staatssecretaris Bartels van So-minim aal blijft, zo wordt in het ad- ciale Zaken en Volksgezondheid heeft in beginsel zijn bereidheid uitgespro ken tot subsidiëring van de consul tatiebureaus voor huwelijks- en ge- elachtsleven. Aan de Nationale Fe deratie voor de Geestelijke Volksge zondheid heeft hij gevraagd daar voor een bruikbaar subsidiesysteem of een subsidiegïondslag aan te be velen. Dit is gisteren meegedeeld namens de federatie, die op verzoek van de staatssecretaris aan hem een advies heeft uitgebracht over programme ring op lange termijn van seksuele voorlichting en opvoeding. In dit advies wordt in overweging gegeven de thans in de rijksbegroting voor seksuele voorlichting en opvoe ding beschikbare gelden aan te wen den voor: 2 rijpmaking der bevolking voor deze voorlichting door middel van radio en televisie: 2 scholing van het kader, dat specifieke voorlichting moet geven; 3 opzet, organisatie en uitvoering van voorlicrtingsprogramma's. Het advies is tot stand gekomen na overleg en in overeenstemming met de drie nationale kruisorganisaties (Groene-, Wit-Gele- en Oranje- Groene Kruis)) de Nederlandse ver eniging voor sexuele hervorming (NVSH) en de drie centrale bureaus voor de geestelijke volksgezondheid. Elke voorlichtings- of vormings activiteit. in ons land moet, praktisch gesproken, vooraan beginnen en kan nergens op teruggrijpen, met name niet op ouders, wier aandeel in de Beksuele opvoeding van hun kinderen vies geconstateerd. De voorlichting der bevolking in haar totaal zal van de grond af aan moeten worden op gezet. Advertentie H0 OUDE GENEVER In d® handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Oude WF Genever f. 10.95 per hele liter A WYNAND FOCKINK Geen verbod van SS-ver «adering O O Het Beierse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren ge weigerd een verbod uit te vaardigen tegen een reünie van oud-leden van de Waffen-SS in een bierhal in München. Een woordvoerder zei, dat de Waffen-SS niet behoort tot de organisaties die in het proces te Neu renberg na de tweede wereldoorlog als misdadig zijn gebrandmerkt. Om het verbod was gevraagd door een organisatie van overlevenden van het concentratiekamp Dachau bü München. Er waren ook van andere zijden protesten gerezen na dat de exstreem-rechtse Deutsche National Zeitung in een advertentie de veteranen van de Waffen-SS had uitgenodigd de vijftiende stichtings dag van hun onderlinge hulporga nisaties op 21 mei in de Burgerbrau- keller te herdenken. De woordvoerder van het ministe rie zei, dat de hulporganisaties zich niet met politiek bezighouden, al leen sociaal werk verrichten en se dert de oorlog vermiste SS-ers op sporen. KRASNAPOLSKY HONDERD JAAR Niet alleen het Amstel-hotel be staat dezer dagen honderd jaar, ook het Grand-hotel Krasnapolsky viert het eeuwfeest. Want honderd jaar geleden pachtte de in 1843 in het Ko ninkrijk Hannover geboren zwerven de kleermakersgezel Adolf Wilhelm Krasnapolsky het nieuwe Poolse kof- ifiehuis aan de Warmoess/tr, waaruit later het naar hem genoemde hotel zou groeien. Schoenmakers mogen zich dan bij hun leest moeten hou den, kleermaker Kras bleek een uit stekend koffiehuishouder. Zijn aan vankelijk met zijn zwager August Volmer, die later het American-hotel zou overnemen, gedreven zaak liep zo goed, dat hij van de opbrengst pand na pand in de omgeving kon kopen om tal van verbouwingen uit te voe ren. Op 13 juni 1880 zorgde Kras voor een Europese sensatie door een door de architect Solm als wintertuin in gelichte grote zaal te openen. Met het oog op de wereldtentoonstelling die in 1883 in Amsterdam plaatsvond werden het café en het restaurant Krasnapolsky uitgebreid met.een 125 kamers voorzien van parket, tapijten tfudmverwarming, telefoon, badka mers, elektrische schellen, spreek- buisjes en andere moderne snufjes" groot hotel. In 1909 nam Krasnapols ky, toen 75 jaar, ontslag als direc teur. Na zijn dood, drie jaar later, waarbij hij een vermogen van 2,6 mil joen gulden achterliet, begon het be drijf langzaam achteruit te sukkelen. In de jaren dertig pasten de huidige directeur J. Staal, jonkheer J. Six van Hillegom en prof. dr. A. B. A. Ketel het verouderde bedrijf aan de nieuwe tijd aan en begon een door de ■tweede wereldoorlog onderbroken nieuwe bloeiperiode. Met de 325 bed den is Krasnapolsky oP het ogenblik internationaal bekend hotel - 90 procent van de gasten die het ho tel jaarlijks meer dan honderddui zend overnachtingen bezorgen zijn buitenlanders van meer dan 75 natio naliteiten. Dankzij 25 zalen van groot tot klein is Krasnapolsky verder een belangrijk nationaal vergadercen trum. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een uitbreiding van het hotel, waardoor het aantal bedden op 550 zal komen en waardoor het de be schikking krijgt over een parkeer garage voor 150 auto's. Laborant plaatste valse handtekeningen op lijst van P.S.l'. (Van onze Groningse correspondent) Vijftien van de 21 valse handteke ningen op de kandidatenlijst van de PSP voor de gemeenteraadsverkie zingen in Muntendam blijken af komstig te zijn van één man uit Hoogezand-Sappemeer. Twee van deze handtekeningen zijn afkomstig van mensen, die lezen noch schrijven kunnen. De man, een 29-jarige labo rant, is lid van de afdeling Hooge zand-Sappemeer van de PSP. Hij heeft aangeboden met de lijst in Muntendam op stap te gaan. Hij dacht. dat. gezien het grote aantal stemmen op de PSP voor de staten verkiezingen, het niet moeilijk zou zijn handtekeningen te vergaren. Toen bleek dat het tegenviel is hij ten einde raad, omdat hij het afde lingsbestuur niet teleur wüde stellen, zelf handtekeningen gaan zetten. In bepaalde straten in Munten dam heeft hij namen en adressen van huisdeuren overgeschreven. De heer J. L. J. Vogels in Muntendam, lijsttrekker voor de PSP, heeft ver klaard, onder deze omstandigheden bij een eventuele verkiezing geen plaats in de raad te aanvaarden. Het afdelingsbestuur van Hoogezand -Sappemeer, dat het initiatief nam tot het indienen van een lijst voor Muntendam, gaat hiermee akkoord. Men heeft zelfs besloten de kiezers te activeren in Muntendam niet op de PSP te stemmen. De laborant is door de politie na zijn bekentenis weer op vrije voeten gesteld. NEDERLAND I VARA: 7.00 uur Nieuws in het kort. NTS 7.01 uur Klaas Vaak. voor de kleuters 7.05 uur Journaal voor gehoorgestoorden 7.32 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Nieuwe armen voor IJmuiden, documentaire Goed nieuws vandaag Vladimir Nabekov NTS-journaal Teleac. t.v.-cursus Sluiting 8.20 uur 9.50 uur 10.25 uur 10.30 uur 11.00 uur NEDERLAND II NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Dieren kijken 8.20 uur Mannen in gevecht, documentaire 8.50 uur Kaal je kijkgeld terug, quiz 9.15 uur Dzjes zien 9.50 uur Attentie, actualiteiten 10.05 uur Kerkelijk programma 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting 1 I IT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I: 8.05 uur 9.40 uur HILVERSUM II: 8.45 uur 9.55 uur Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. voelt zich dan op slag thuis tussen MIDD^NSTANDSBANK ponden, pesetas, kronen en drachmen. De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 NEDERLANDSCHE Economische moeilijkheden Mg, Bekkers herdacht Toon Hermans tot donderdag in bed Toon Hermans, die een maagont steking heeft, zal in ieder geval tot donderdag het bed moeten houden. Tot zolang zal het Amsterdamse Theater Carré gesloten blijven. Dit heeft de behandelende arts van de cabaretier meegedeeld. (Van onze Pairijse oorrespondent) Parijs zal vermoedelijk pas morgen officieel reageren op de beslissing van de Algerijnse president, Boume- dienne, die zaterdag elf Franse mij nen nationaliseerde. Wel heeft een lid van de regering gisteren de Al gerijnse ambassadeur in Parijs om tekst en uitleg van deze vèrreikende maatregel gevraagd. Alle Algerijnse aandelen op de Parijse beurs zakten gisteren met verscheidene punten. Het is niet de eerste keer dat Al gerije de akkoorden van Evian met Frankrijk schendt door, zonder enig De kolonel heeft in een radiorede i overleg, Franse bezittingen te naas-1 verklaard dat zijn land niet werke- ten. Sedert Ben Bella echter door i lijk onafhankelijk kan zijn zolang Generaal Grivas beschuldigt Makarios Een krant in Athene heeft een brief gepubliceerd, waarin de Griek se generaal George Grivas, bevel hebber van de Cyprische strijd krachten. president Makarios en de Cyprische regering ervan beschuldigt tegen hem samen te zwaren. Grivas zegt voorts, dat de voorzitter van het Cyprische parlement Griekse officie ren beledigt en dat een deel van de Cyprische pers toestemming heeft hem aan te vallen. Dr. Lissarides, lid van het Cyprische parlement en president Makarios. lijfarts, wordt ervan beschuldigd gewapende benden te hebben georganiseerd die „het de- fensiesohild van de aartsbis schop" worden genoemd. De kloof tussen generaal Grivas en president Makarios is de afgelo pen maanden steeds groter gewor den. Grivas voert het bevel over alle Cypiische strijdkrachten, maar Makarios acht bevel over de 11.000 man sterke nationale garde een lou ter Cyprische aangelegenheid. verrassingen nu definitief tot het verleden zouden behoren. Kolonel Boumedienne voerde inderdaad een wat gematigder politiek en de be trekkingen met Parijs hadden sedert de aflossing van de wacht eigenlijk weinig of geen problemen meer ge- Waarom Boumedienne nu plotse ling van die gedragslijn is afgewe ken. is niiet duidelijk, al lijkt het niet onwaarschijnlijk dat ook hij de economische moeilijkheden waarmee Algerije nog altijd te kampen heeft poogt te verhalen op de eigendom men die Frankrijk nog in zijn land bezit. goeds belooft voor de olie- en gas bronnen, die Frankrijk nog altijd In de Sahara bezit. Een ander weinig bemoedigend symptoom is voorts dat de Marokkanen het Algerijnse be sluit al van harte hebben toege juicht, zodat Frankrijk zich mis schien op soortgelijke maatregelen van die kant moet. voorbereiden. Niettemin verwacht men in Parijs dat president De Gaulle ook deze bittere pil wel weer zonder al te veel protest zal slikken, aangezien zijn internationale ..beeld' van vriend deT achtergebleven volken met een boze reactie in de richting van Algiers of Rabat nu eenmaal moeilijk in har monie valt te brengen. Advertentie TOGAL TEGEN REUMATISCHE PIJNEN: SNEL PIJNVRIJ 7org dat U Togal in huis heeft. Snelle stiller van grote en kleine pijnen. Reumatische pijnen. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles ver dwijnt snel. Door Togal. Bij apoth. «n drog. TOGAL 0.95: 2.40; 8.88. De 90-jarige oud-bondskanse lier van West-Duitsland, Adenauer en de 79-jarige Israëlische oud-pre mier David Ben Goerion hebben gis teren een vriendschappelijke ontmoe ting gehad in Sdeh Boker. een ne derzetting in de Negeb-woestijn. Ben Goerion prees Adenauer als een van de eerste Duitsers, die er na de twee de wereldoorlog naar gestreefd heeft de haat tussen de twee volkeren weg te nemen. Adenauer antwoordde, dat hij hoopte dal Israël meer leiders zal krijgen als Ben Goerion en dat hij onder de indruk was van wat hij gezien had van de politieke herge boorte van het joodse volk in de slaat Israël. Adenauer zei dat de gunstige indrukken, die hij opge daan heeft, de paar demonstraties tegen hem 'belachelijk en klein' ma ken- De twee ex-staatslieden legden hun verklaringen af tijdens de lunch. Adenauer kwam per auto uit Tel Aviv. Onderweg bezocht hij Beersjeba. de woestijn- hoofdstad van Israël. Ben Goerion schonk Adenauer zijn boek „De joden in hun land". Hij schreef erin: „Voor Konrad Ade nauer, de voorbeeldige staatsman de vechter voor de hoogste morele integriteit en een oprecht vwend Het was kenmerkend voor het leven van mgr. Bekkers, dat hij I bij zijn dood herdacht werd via beide zenders. Eerst zond de KRO op Nederland II een her denkingsprogramma uit, waar bij men de gelukkige gedachte had gehad een van zijn opzien barendste toespraken, die over de geboorteregeling en gewe tensvrijheid (opgenomen op 21 maart 1963) in zijn geheel her uit te zenden. Daarna werd hetzelfde programma nog eens na het normale programma, via Nederland I uitgezonden. Het toeval wilde dat er gedurende de tijd dat het eerste programma zou worden uitgezonden (van 20.00 tot 20.30 uur) een storing optrad, zodat pas om half negen kon worden begonnen. Frits van der Poel, die het program ma, waarin ook nog mgr. Bluys- sen en ds. v. d. Akker het woord voerden presenteerde, herinner de eraan dat de „televisiebis schop" meer dan 40 maal In „Brandpunt" had gesproken, daarmee de kerk een menselijk gezicht gevend. De verslagen heid waarmee de dood van mgr. Bekkers in alle kringen van de bevolking ontvangen is. is een bewijs voor de weerklank die hij gevonden heeft, maar be wijst ook hoe belangrijk het medium televisie is geworden. De min of meer nationale rouw die zijn dood over ons land bracht, zou ondanks zijn grote verdiensten op velerlei gebied nooit zo groot zijn geweest, als hij zich niet via de televisie tot ons had gericht. .Omzien in wrok' De film op Nederland I. „Om zien in wrok" is de verfilming van het eerste stuk dat de „Angry young men" in Engeland afscheidden. Regisseur Tony Richardson geniet bekendheid om vijf films. t.w. „Look back in anger", ,.A taste of honey". „The entertainer", „The loneli ness of the long distance run- der Engelen Het Italiaanse televisiespel „Het eiland der engelen" was veel meer film dan spel. Wat we tot nu toe te zien hebben gekre gen van de Italiaanse televisie op dit gebied, wijst erop. dat zij met voorbijzien van de begren zingen van het beeldscherm, rustig voortbouwen aan hun reputatie dat zij goede, neo realistische filmers zijn. ner", „Tom Jones". Het was voor het eerst dat we Richard Burton op het scherm in een speelfilm te zien kregen. Daar voor trad hy een keer op in een programma ter bestrijding van de rassenscheiding, en hij lever de ook nog eens zijn stem voor een programma over Dylan Thomas. U kunt nu voor uzelf afwegen of Liz gelijk heeft of niet Gesprek met mr. Kruis Op Nederland II trok het programma „Silhouet" met mr Kruis als slachtoffer, het meest de aandacht. Het werd een soort harde quiz. met een beleefde Neuman als onverdroten vra gensteller. Neuman en regisseur Keiler hadden zich niet verge noegd met een vraaggesprek met mr. Kruis alleen, we hoor den ook nog mr. Burger zijn visie geven op het militair ge zag en de rol daarin van gene raal Kruis. We zagen filmopna men uit die tijd, kortom het vraaggesprek werd ruimschoots gelardeerd met wat men „nader bewijsmateriaal" zou kunnen noemen. Het merkwaardige feit deed zich intussen voor, dat mr. Kruis, ondanks zijn bewogen carrière (van landvoogd via American Express een baan tje dat hem bezorgd werd door zUn oude strijdmakker Eisen hower naar de KLM) een weinig dankbaar object was voor zo'n diepgaand vraagge sprek, omdat hij niet een keer uit de plooi kwam en sommige antwoorden wat vaag bleven. „Het eiland AVRO: 18.00 Nwe. 18.15 Act. 18.30 RVUWereldstedenproblemen van groei en leefbaarheid, door drs. G. J. van den Berg. 19.00 Voor de kinderen. 10.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Gamelan: Indonesisch progr. 19.35 Sl- tar. radlotijd6chrift voor gitaristen. 20.00 Nws. 20.05 Howland in Holland: gev. progr. 21.15 Ontmoetingspunt: pari. disc, over act. onderwerpen. 21.4 Stereo: Planorecital: seml-klass. muz. 22.10 Hongaarse. Russische en Roe meense orkestmuz. (opn.). 22.25 Ik ge loof. dat praatje. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Venster op de heden daagse muz.. muzikale lezing 23 40 Licht Instr. trio. 23.5524.00 Nws Hilversum 2, 298 m 16.00—16 02 Nws 17 00 Voor ken. 17.30 Promenade-orkest: mentsmuzlek. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. Dagopening. 7.20 Klass. kamermuziek (gr (Om 7.30 Nws 7.45 Radiokrant 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. lopn.). 8.30 nws. 8.32 Lich te gram.muz 9.00 Voor de zieken. 940 Voor de vrouw. 10.10 Mod. gram.muz. IC.30 Morgendienst. 11.00 Klas kerkor- gelmuz. (gr.). 11.15 Schoolradio. 11.45 Lichte gram.muz 12.27 Med tb.v land en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. event, gram.muz. 12.55 Stereo: Gev instr en voc. muzprogr. (opn en gr.). 14.00 Boe ren en burgers in Buitenveen. hoorspel (deel 57). 14.25 Kamermuz. (gr.: semi- klass. muz. 15.10 Kamerork. en solist: Klass. en mod. muz. 15 50 Bijbelver- telling voor de Jeugd. 16.00 Voor de KRO: 18.00 Internationale volkslle- Jeugd. 17.00 Lichte gram.muz. 17.15 deren. 18.20 Uitzending van de Partij Stereo: Licht ork. en instr. trio (gr.), van de Arbeid: Bij de tijd. Een 14- 17.50 Overheidsvoorl.Werk en wei- daags radiomagazine, voor de micro- j zijn. Een lamp bleef branden, klank toon gebracht cioor Theo Eerdmans. en beeld t.g.v. de Dag der Verpleging Sa Jaap Brand, onder redactie van Gabrt menstelling: Claude Bellom. llllvei René Lobo. Dick Poons. Boudewijn de Groot. Martine Bijl en Karin Kent v.l.n.rzul len de t.v.-kijker het nieuws van vandaag uit de doeken doen. Op de hun eigen ironische wijze be kijken en bezingen deze jonge zangers/cabaretiers het heden daags bestaan in een t.v.-pro gramma. dat de VARA van avond onder regie van Nico Knapper op het scherm brengt. (Ned. 1, 21.15 uur). de Wagt. 18.30 Licht ork. en zangsolis- ten. 18.50 Van klanten en wanten we ten. lezing. 19.00 Nws. 79.10 Act. 19.30 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 19.50 Lichte gram.muz. 20.05 Bariton en piano: kla6. lied. 20.45 Rotterdams Filharmonisch Orkest en solist: klass. muz. 21.30 Kerkorgelconcert: mod. muz. 21.55 Lichte gram. muziek 22.05 Geestelijke lied. (opn.). 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram.muz. 23.5524.00 Nws. VOOR WOENSDAG 11 MEI Hilversum 1, 402 in VARA: 7.00 Nws. ochtendgym. en soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.muz. (7.30 tot 7.35 Van de voorpag.. praatje). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Klass. planomuz. (gr.). 9.10 Stereo: Klass. gram.muz. 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gramjnuz. 10.46 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Viool en plano (opn.): mod. muz. 12.00 Amusementsmuz gr. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en'tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba-ork. en zangsoli6ten. 13. Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Ste reo: Lichte orkestmuz. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Pianorecital: mod. muz 14.25 Koor en Gelders Ork.: frag- uit Die Jahreszelten, oratorium Haydn. 15.00 Voor de Jeugd. (Om NRU/KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht ge- 'arieerd platenprogramma. 10.00 Nws. 10.02 Act. 10.05 Lichte gram.muz. 11.00 Nws 11.02 Act. 11.05 Kolfle met Kees: licht platenprogr. met praatje. 1200 Nws. 12.02 Act. 12.05 Gezellige Hol landse plaatjes. 18.30 Nws. 13.02 Act. 05 Lichte gram.muz. 1400 Nws. 14 02 Act. 14.05 Gev. NRU/AVRO: 15.00 Nws gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Volks liedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr.), 17.00 Nws. 17.0218.00 Gev. platenpro gramma voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland l AVRO: 17.00—17.38 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Teleac: Dt Attische tragedie: les 8 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Franse les (les 31 en herh. les 301. 19.30 EUROVISIE: Voetbal-finale Europa, Cup: Real Madrld-Partizan ta Brussel (20.1520.25 Journaal.) KRO: 21.15 Piste: variétéprogramma. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.30—22.35 Jour naal. 22.3522.45 Sport in beeld: fllm- ferslag Olympla's Tour door Nederland. Nederland NTS: 20.00 Nws. in het kort. AVRO: 20,01 Voorpagina: se lectie uit de actualiteitenprogramma's van de Franse televisie. 20.30 De Draak (der Drache). speelfilm (Bavaria-i duktle)NTS. 22 00 Sterren 22.10—22.15 Journaal. kijken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5