i liga Carnegie-Heldenfonds huldigt G. A. den Heij er Russische in filmweek geopend Leidenaar kampioen Jacht van Leidenaar verwoest Een paard heeft geen rem, zei de koetsier DAG van Europa in Leidse raad herdacht [SDAG 10 MEI 1966_ LEIDSCH DAGBLATl Rijnsburger liaalt twee jongens uit de Leede Accordeonconcours Op een in het afgelopen week einde georganiseerd concours van de Nederlandse Accordeonisten Asso ciatie in Rotterdam is de Leidenaar Driekske Daams in de hoogste afde ling Amateurs kampioen geworden met als vrij werk Toccata en Fuga in d van Joh. S. Bach en als ver- Ij plioht werk een voor accordeon ge schreven Sonatine van de Neder- _|landse componist H. Strategier. Driekske Daams is leerling van de accordeonklas van de Stichting Leidse Muziekschool en orkestlid van het Leids Accordeonorkest. „Neer- landia". van? Burgemeester B. H. Koomans van ver Rijnsburg reikte gistermiddag aan de 24 i hcer G' Aden He^er (22 jaar) het diploma van het Carnegie helden- 15 w fonds uit wegens het redden van Jr twee jongetjes op 12 januari 1966 urj». van de verdrinkingsdood. H"1** Bennie Trooy. 8 jaar, zaktie die dag omstreeks kwart over twaalf door het ys van de Leede in War mond. Zijn vriendje (de eveneens 8-jarige) Cor van der Post. trachtte Bennie op de wal te trekken, maar zijn pogingen mislukten; ook hij viel in het water. De heren M. Jonker (26 jaar) en A. A. C. van Rijn (22 jaar) trachtten door middel van een touw de beide knaapjes op het droge te krijgen, alle pogingen waren vergeefs. Succes Eenmaal op de wal hadden de jongens al veel water naar binnen gekregen, maar nadat zy heen en weer waren gerold kwamen zij spoe dig bij. Burgemeester Koomans sprak zijn vreugde er over uit dat 'n Rijnsbur ger dit heldendiploma was verleend. Ook maakte hy melding van het feit, dat deze redding met levensgevaar door de heer Den Heijer was ver richt. Vervolgens sprak de burgemeester van Warmond, drs F. K. Lange- meijer. Hij wees op dezelfde gevallen, waarbij velen aan de kant staan toe Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg reikte de heer G. A. den Heijer (midden) het di ploma van het Carnegie-helden- fonds uit. Links de heer M. Jon ker, rechts de heer A. A. C. van Rijn. Op de voorgrond Bennie Trooy en Cor van der Post. te kijken zonder de helpende hand te reiken. Nadat hij de redder had gefeliciteerd met de hem verleende onderscheiding, zei hij dat het maar goed was, dat de heer Heijer geen politieagent is want op de betref fende plaats in het ook nog verboden in de Leede te zwemmen! Op de Kagerplassen Is gisteren een jacht door een butagasexplosie ver nield. De eigenaar, een inwoner van Leiden, liep brandwonden op. Hij kon behandeling in een ziekenhuis r huis gaan. De schade wordt ge schat op f 38-000. De eigenaar was tegen schade als gevolg van explosie verzekerd. Hy had 's morgens vroeg al een gaslucht geroken en daarom de fles door een andere vervangen en alles opengezet. Toen hij ruim twee uur later terugkeerde, dacht hij dat hij het gas wel weer kon gebruiken. Het aansteken van een lucifer veroor zaakte echter een explosie, die het jacht vernielde en in de buurt en kele ruiten deed sneuvelen. Akkoord in Bonn over vrijgeleide Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 voor 1.50! En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Bij een gisteren in Bonn gehou den bespreking tussen vertegenwoor digers van de Wesbduitse regering en van de drie grote partijen in de Bondsrepubliek, heeft men een re geling getroffen voor de kwestie van de onschendbaarheid, te verlenen aan de Oostduitse politici, die aangewe zen zijn om te spreken op bijeenkom sten in West-Duitsland. De juridische deskundigen van de christendemocratische. liberale en sociaaldemocratische parlements- fracties zuUen in samenwerking met het srot* aantal "kle,ne de Westduitse minister van Justitie Een uitzondering vormde ditmaal een wetsontwerp opstellen over het.de zaak. waarin een 23-jarige auto- verlenen van vrijgeleide. Aan het mobiliste uit Leiden terecht stond, overleg werd o.m. deelgenomen door Uit de tenlastelegging kwam naar bondskanselier Erhard, minister van J voren, dat de automobiliste op 4 Buitenlandse Zaken Schroder en mi- maart j.l. op de Vinkweg met hoge Voor de Leidse kantonrechter nister van Justitie Jager. 1 snelheid uit een bocht was gevlogen. Toen de heer G. A. den Heijer zag, dat de jongetjes de verdrinkingsdood nabij waren aarzelde hij geen mo- 5 Rouwdienst mgr. Bekkers Vrijdagavond half acht wordt in de noodkerk aan de Boshuizerlaan een mwdienst gehouden voor de gisteren f overleden bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers. m Jaarvergadering Mv voor Toonkunst t In restaurant Van der Heyden werd gisteravond de algemene ledenverga dering gehouden van de Maatschap- Ij pij voor Toonkunst. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, dr. C. C. Vlam de positie der Maatschappij. Het ledental is da- lend, de kosten stijgen, zodat het on doenlijk is een sluitende begroting aan te bieden. Plannen om tot een fusie te geraken met de Leidse Kunst t,kring „Voor Allen" zijn op niets uit gelopen. Besloten is voor de eerste maal een subsidie bij het gemeente bestuur aan te vragen. Hieromtrent is nog geen beslissing gevallen. De secretaresse, mevr. M. H. J. Teebaal—Hulsekamp besprak de si tuatie in het seizoen 1964-1965 en deed een prognose voor het komende seizoen. De penningmeesteresse, me vrouw M. E. van HeurnHeynen gaf een overzicht betreffende de finan ciële toestand, welke een ongunstig beeld vertoont. Mr. J. G. Bergmeyer had de wens te kennen gegeven om in verband met drukke werkzaamhe den als bestuurslid af te treden. In deze vacature werd niet voorzien. Het Toonkunst Orkest zal in het bestuur worden vertegenwoordigd door mevr. L. van Wessem-Aghina, in de plaats van de heer J. J. Roelofs. Een voor stel om de contributie tot 10 gulden te verhogen werd goedgekeurd. Er zullen speciale goedkope abonnemen ten ingesteld worden voor de concer ten ten behoeve van scholieren en studenten. Hierop volgde sluiting der vergade ring. Bij de aanvang van de gistermiddag gehouden zitting van de Leidse raad heeft de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, in 't kort aandacht geschonken aan de ..Dag van Europa". Het is vandaag, aldus de burgemeester, precies achttien jaar ge leden, dat op de Dam in Amsterdam de eerste grote manifestatie voor de Europese integratie plaatsvond, waarbij o.m. Sir Winston Churchill het woord voerde. Integratie van Europa zaak van zeer zame groei langza In 1950, eveneens op 9 mei. legde Robert Schuman zijn verklaring af tot oprichting van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal. Gezien het belang van deze gebeur tenissen heeft de Ministerraad thans besloten, de Dag van Europa voor Nederland voortaan op 9 mei te be palen. Wij kunnen ons, aldus spreker, af vragen, in hoeverre de Europese één wording sinds 1948 en 1950 is gevor derd en of daardoor een ommekeer in het leven en denken van de Euro peaan is teweeggebracht en of het begrip „Europeaan" aldus aan zin volle inhoud en betekenis heeft ge- Wanner wij ons deze vraag stellen, dienen wy eerst terdege onder ogen te zien, dat een volkomen integratie van Europa een zaak is van zeer langzame groei: er moet veel gegeven en genomen worden, en juist dat eer ste valt niet mee! Toch kan worden geconstateerd, aldus de burgemeester, dat de eenheidsgedachte op gang is gekomen: op technisch gebied is al heel wat bereikt, omdat meningsver schillen op dat vlak tamelijk snel en zakelijk kunnen worden bijgelegd. De vorderingen en de ommekeer in het dagelijkse leven voor zover nu reeds daarvan gesproken kan worden zocht spreker dan ook alleen in het technische vlak. spoedig de herdenking zal zyn van de tot standkoming van de eenheid van Europa. Boekenfonds Na het uitspreken van dit korte herdenkingswoord, had de raad maar weinig tyd nodig om door de acht tien punten van de agenda heen te komen. Om kwart voor drie viel de hamer deze middag voor de laatste maal. By de behandeling van het voorstel om uitbreiding te geven aan het Boe- kenbonds van het Rembrandt-lyceum vroeg de heer Zunderman fP.v.d.A.) om een dei-gelijk fonds ook in te stel len bij de overige scholen voor V.H.M.O. Wethouder Sannes bracht de heer Zunderman onder het oog, dat dit thans nog niet mogelijk is. Bij het Rembrandt-lyceum verkeert men met dit fonds nog in een expe rimenteel stadium. Zo weet men b.v. nog niet precies hoe hoog de admi nistratiekosten komen te liggen. Over 1 a 2 jaar denkt de wethouder een juist inzicht te hebben van de wer kelijke kosten en afschrijvingen. Op 1 dat moment kan een eventuele uit- breiding in overweging genomen wor- j den. Conform het voorstel: een kre- diet van f21.000 te verlenen voor de aankoop van boeken en leermiddelen t.b.v. dit fonds, wordt besloten. i Aangezien een klein verschil van j mening bestond „is in de overeen- I komst sprake van wensen of voor waarden?" over de verkoop aan het rijk t.b.v. de aanleg van rijksweg 4 van gronden, gelegen in de ge- i meente Oegstgeest, werd over dit j voorstel gestemd. Het werd aangeno- men met 25 tegen 6 (tegen de heren Initiatief van Academisch Kunstcentrum De Russische zaakgelastigde J. M. Gorochov heeft gister avond in het Leidse stadhuis de Russische filmweek geopend. Onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum, wordt tot en met vrijdag a.s. een zeer gevarieerd programma van Russische speelfilms vertoond, waaronder enkele ..stomme" meesterwerken uit de twintiger jaren. Burgemeester Van der Willigen, die de heer Gorochov in het Engels inleidde, dankte deze groots opgezette manifestatie het L.A.K. voor het initiatief en de Russische diplomaat betoonde zich bijgestaan door een tolk zeer ingenomen: ..Als men vrien den wil zijn zal men elkaar moe ten leren kennen". Hij meende, dat de film een daartoe bij uit stek geschikt middel is. ..Alle man" draait in Moskou en is een succes", vermeldde hij nog. De rector magnificus prof. dr. J. Dankmeyer, die na de heer Goro chov sprak noemde de film een stukje contemporaine geschiedschrij ving De Nederlandse filmcriticus de heer H. Wielek zal op donderdag avond de film-teach-inleiden in de Jacobazaal van „Den Burcht". Een ciné-beatbal op dezelfde plaats zal Eenzame piek Tien jaar na de eerste wereldoor log, in een tijd waarin men verlang de naar een nieuw leven, waarin men da-daïst was, de charleston danste, het gebroken geweertje droeg en ver der bereid was om van elke buite nissigheid een levensbeschouwing te maken, sloegen de eerste films, die uit het na revolutiegeweld ontluiken de Rusland overkwamen, in als een bom. Niet alleen ontketende de vrijheids strijd van de proletarische massa's die in aangrijpende beelden het witte doek bevolkten een ware Rusland- cultus, ook de montage werd hier als een cinegrafische omwenteling erva ren. Cineasten als Poedowkin en Eisen- stein zagen kans om beelden, die in geen verband met elkaar stonden zó te monteren, dat zij, elkaar opvol gend, in elkaar vloeiden en een ver rassende impressie gaven, die in zeg gingskracht alle bekende vormen overtrof. Zo ontstond een soort geromanti seerde „stomme" film documentaire, die steeds min of meer betreETking had op de oktoberrevolutie. Deze bloeiperiode, die niet langer dan vijf jaar geduurd heeft, een merkwaardige, eenzame piek in de geschiedenis van de Russische film kunst, is in verschillende opzich ten nooit meer geëvenaard. Wij noemen hier „Storm over Azië" van Poedowkin en „Potemkin" van Eisenstein, die het „oude gedeelte" van de filmweek vormen. Vooral de laatste kan men legendarisch noe- ..Ik ken die bocht daar niet en werd er zo door verrast, dat ik niet voldoende bijstuurde", verklaarde verdachte, „Het was de auto van Uw man en hij was nog gloednieuw ook. Er zal dus thuis neem ik aan wel wat voor U gezwaaid hebbem", op perde de kantonrechter mr. W. de Koning na raadpleging van het pro ces-verbaal. De automobiliste knikte bevestigend. De officier mr. J. A. J. v. d. Bruggen, kwam tot de conclusie, dat verdachte op onaanvaardbare wyze had gereden. „De bocht is overzich telijk en de snelheid, waarmee ver dachte die bocht naderde was onver antwoordelijk en leverde, zoals wel is gebleken, ernstig gevaar op". Hy eiste een boete van f. 100 subs. 20 dagen. Met een schouderophaal maakte verdachte duidelijk, dat zij niets op of aan te merken had. „Feitelijk had ik een hogere boete in m'n gedachte maar ik zal het dit maal nog by de eis laten", aldus luidde de korte vonniswijzing van de kantonrechter. Voor rrang Een 68-jarige koetsier uit Noord- wijk had met zyn trouwkoets op de Zeeweg geen voorrang had gegeven aan een van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. „Wij reden met acht koetsen ach ter elkaar en de vierde was het kruispunt al voorbij toen die be stuurster optrok en vlak voor mijn paard overstak", wees de koetsier op verontwaardigde toon zijn schuld van de hand. „Die automobiliste ver klaarde, dat Uw koets zich nog op een afstand van veertig meter be vond toen zij het kruispunt opreed en U dus tijd genoeg had Uw paard in te houden", zei de kantonrechter na raadpleging van het proces-ver baal. „Niets van waar, de afstond be droeg nauwelijks 10 meter", reageer de de koetsier kwaad. .Die auto had nu eenmaal voor rang.,. kon de officier slechts con cluderen. De automobiliste had er echter beter aan gedaan even te wachten, om dat het hier om paar den ging. Deze opmerking sloeg bij de koet sier goed in. „Ja want een paard heeft geen rem en die kun je niet altijd in dergelijke gevallen tydig ge noeg tot stilstand brengen", lichtte hij nog nader toe. De officier had begrip voor ver- dachtes moeilijkheden in 't snelver keer en eiste slechts f. 25 boete subs 5 dagen. „Ik kon er echt niets aan doen", verzekerde verdachte nog eens. De rechter vonniste mild met f. 10. Later werk Advertent!* Zoekt U een gouden armband of collier voor f70,- en f 100,- of f300,- en f800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. '9 Maandags gesloten. Anders ligt het met de politieke Kuyt, Roorda, Den Dubbelden. Van zijde van de Europese zaak; met Aken, Van Baaren P.v.d.A. en Frans name door de houding van Frankrijk p.S.P.» stemmen. I is 's streven naar politieke eenheid in j I feite op een dood spoor geraakt. Meer dan ooit is het echter noodzakelijk, j dat ook op dit vlak de Europese zaak weer op gang komt, opdat de theo- retisehe overeenstemming niet té ver I bij de praktische zal achterblijven. De praktijk, zo wees de burgemees- ter erop, is immers, dat door toeris- j me, zaken- en stedenuitwisselingen de laatste jaren het contact met „de buitenlander" veel intensiever is ge worden en de grenzen zijn vervaagd. Door met elkaar te spreken, heeft men begrip voor elkaar gekregen en heeft men „de ander" in zakelyke en andere contacten gevonden. Daarom is het van belang, dat op politiek vlak een stroomversnelling naar de een heid zal plaatsvinden: vele heilige huisjes zullen eigenhandig moeten worden afgebroken om een open, echte weg naar het einddoel te kun nen verkrijgen: een zo groot moge lijke Europese eenheid onder het toe zicht van een Europees Parlement. Spreker besloot met de wens uit te spreken, dat de Dag van Europa Onderdirectrice L. de Coligny-h.b.s. Mej. N. H. Mak, lerares in de lichamelijke oefening aan de Louise j de Coligny-h.b.s., werd met ingang van 16 augustus a.s. benoemd tot tweede onderdirectrice van deze school. Een aan de agenda toegevoegd voorstel tot het aangaan van een geldlening van f3.500.000 werd z.h.s. aangenomen. De lening dient ter fi nanciering van de uitgaven in de eerstkomende 12 maanden voor de bouw van de beide u.l.o.-scholen aan de Van Beinumstraat en aan de Su- matrastraat, waarvoor bij raadsbe sluit van 27 december 1965 kredieten zijn verleend van resp. f 2.460.500, en f 2.495.000,—. Ook alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen werden deze middag z.hs. aangeno men. •fa Nadat de laatste dagen koortsachtig aan de voorberei dingen was gewerkt, is gisteren op een afgesloten terrein langs de provinciale weg op de grens van Leiderdorp en Hoogmade een boortoren opgericht door de Ned. Aardolie Mij. Men hoopt binnenkort met de boringen naar olie te beginnen. (Foto Leldsch Dagblad) Opmerkelyk is ook de in Cannes 1 bekroonde „Een en Veertigste" van Grigori Tsjoeohrai. Het is de eerste belangrijke Russische film, die ont stond na de dood van Stalin, toen er I Motorposttrek kei- door stootblok Een trekker van een motorpost- een „dooi" intrad voor het Russische trein is vannacht om twee uur bij artistieke klimaat. De dwang werd j het binnenkomen van het station gedeeltelijk weggenomen en de Rus- i Sittard door het stootblok van een sische regisseurs konden zich in hun kopspoor gereden. De „blokkendoos"' werk eindelijk weer met de mens en staat nu schuin omhoog, enkele me- zijn gevoelens bezig houden, met ters boven het perron uit. Hij heeft vraagstukken en facetten, die buiten een vak van de tunnel tussen de rei de communistische party en de in- zigersperrons ontzet, zodat de tun- dustrialisatie lagen. nel voorlopi gniet kan worden ge- Aandere waardevolle produkten uit j bruikt. De trekker zelf liep eve.i- deze dooiperiode zijn „De dame met het hondje", eveneens een onmoge lijke liefde, maar nu in een rake Tsechov-sfeer van melancholie, ver veling en besluitenloosheid en „Het huis waarin ik woon", een geslaagde gooi naar het Italiaanse neo-realis- me. In het algemeen kan men van de nieuwere Russische films niet altijd dat verwachten, wat men in de wes terse bioscopen vindt. Toch gaan de trage vertelling, het Russische senti ment en het nauw of niet verholen nationalisme vaak samen met een grote artisticiteit. eens flinke sohade op. De botsin gis veroorzaakt, doordat de remmen weigerden. De machinist merkte dit mankement, toen hy bij Sittard het bord passeerde, waarop een snelheidsbeperking van 70 km staat aangegeven. Nadat hij voor en achter in de motorposttrekker tevergeefs het wiel van de handrem had aangedraaid, is hij op zijn buik gaan liggen om de klap af te wachten. Hij is niet ern stig gewond. Men zal proberen de motorposttrekker met een kraan van het perron af te tillen. Voor het rei- zigersvervoer heeft het ongeluk geen consequenties. Advertentie KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND!'

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3