LEIDSCH DAGBLAD GRONDWET CHINA LAAT DERDE A-BOM ONTPLOFFEN eet Weinig verschillen }rins in Spt Hinje eerbericht Na leren studeren Belgische politie ziet scholieren voor provo's aan juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Corsicaanse bandiet Casanova maakt een plezierige indruk Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 MEI 1966 No. 31866 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67056 t,Proeve van een nieuwe grondwetmoet de discussie over herziening bevorderen (Van onze parlementaire redacteur) Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een ontwerp voor een nieuwe grondwet gepubli- Deze „Proeve van een nieuwe grondwet", zoals het ontwerp is genoemd, is bedoeld om de ge- over eventuele grondwetsherzieningen te bevorderen. Noch het kabinet noch de minister van Binnenlandse Zaken hebben reeds een standpunt bepaald de inhoud van de proeve". In de opsomming van de grond rechten zijn een paar veranderin gen aangebracht die van meer dan formele betekenis zijn, zoals a. het „processie-verbod" is niet gehandhaafd. I b. Het artikel betreffende de vrij heid van onderwijs laat ook wette- Het stuk is samengesteld door de in 1963 opgerichte afdeling grond- etszaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken in nauw erleg met een werkgroep van staatsrechtsdeskundigeji bestaande t: mr. A. M. Donner, voormalig hoogleraar aan de V. U. in Amster- m, thans lid van het Hof van Justitie der Europese gemeenschap- n; mr. J. van der Hoeven, hoogleraar aan de universiteit van Am- Irdam; mr. H. J. M. Jeukens, hoogleraar aan de Kath. Hogeschool Tilburg; mr. P. J. Oud, minister van Staat, em. hoogleraar aan de ld. Econ. Hogeschool in Rotterdam en mr. J. V. Rijpperda Wierds- hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Moderner en eenvoudiger e „proeve" bevat geen opzienba- de verschillen met de bestaande ndwet. De samenstellers hebben vooral gericht op een bekorting, senvoudiging, modernisering en passing van de stof. Het stuk is rom veel korter (90 artikelen in ts van 205), overzichtelijker en aar der dan de huidige grond- ontwerp bestaat uit acht dstukken (de bestaande grond- uit dertien). Grondrechten grondrechten, die in de be nde grondwet her en der zijn preid zijn in een kort overzich- hoofdstuk opgenomen, be- ïxle uit dertien artikelen. Daar- hebben zij een duidelijker ac- gekregen. Dat accent wordt versterkt doordat de rechter de ders in de proeve vermelde egdheid heeft gekregen de wet- 6 toetsen aan de grondrechten. toetsingsrecht is op zichzelf nieuw, maar staat in de be- zoek naar nieuw ikantieverblijf Ins Bernhard is gisteren geheel rwacht met de regerings-Friend- op het vliegveld van Reus by feona in Spanje neergestreken, jdaaruit begaf hij zich naar het vissersplaatsje Vinaroz, 150 heter ten noorden van Valencia lOO kilometer zuidelijk van Bar- In dit charmante, nog nau- door het toerisme ontdekte ie, heeft hij gisteren een aan- rreinen bekeken. Al enkele lang gaat in Vinaroz het ge- dat het Nederlandse koninklij- zin zou overwegen zijn zomer- ntie in Italië (Porto Ercole) op ren, omdat men er niet langer itoord vakantie kan houden. j Bernhard zou het oog hebben vallen op een groot, heuvel en met dennen begroeid land- in de buurt van Vinaroz, direct feee, om er een nieuw vakantie- Jjf te bouwen, compleet met een een vliegveld, zwembad, en manege. Het is nog bekend of de door Prins Bern- voorgenomen transactie tot is gekomen. Vanmorgen om is de Prins weer met de tdship naar Nederland vertrok- KNMI verwacht van heden- macht en morgenochtend reiyk mist. Overigens veran- ke bewolking met opklaringen i de meeste plaatsen droog weer. tot matige wind tussen zuid en zuid. Dezelfde temperaturen andaag of iets hogere, om 11.15 uur). 11 MEI n op: 04.53 uur; onder: 20.20 u. op: 02.18 u.; onder: 10.01 u. in Katwijk te 07.40 en 11 uur. *gwater te 03.19 en 15.42 uur. t bestaat uit 22 pagina's staande grondwet niet vermeld. Het hangt samen met de verbindende verklaring van *t Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Wijdden wij de vorige week dinsdag een vijftal pa gina's aan het vraagstuk van de beroepskeuze, in ons nummer van vandaag wordt uitvoerige aandacht ge schonken aan de vele studie mogelijkheden, speciaal voor hen, die dit jaar het eind examen h.b.s., lyceum of gymnasium met succes af leggen. Ook voor deze categorie geldt het advies, dat wij de vorige week gaven: bewaar deze bijlage teneinde ze te kunnen raadplegen wanneer u met het einddiploma in uw zak straks wilt nagaan wel ke wegen dan voor u open staan. De veelheid van mo gelijkheden maakt de keuze ongetwijfeld moeilijk. Moge ons overzicht u daarbij behulpzaam zijn. Acht miljard dollar verlies in Wall Street Ford Motor Company heeft bekendgemaakt dat zij de auto- produktie zal verminderen om dat er zich teveel onverkochte wagens in de showrooms bevin den. In geen van haar 17 fabrie ken zal de werktijd echter wor den verkort. Zoals bekend is Ge neral Motors van plan deze maand enkele dagen korter te la ten werken dan normaal. De bekendmaking van Ford had tot gevolg dat de koersen op de Newyorkse effectenbeurs een van de krachtigste dalingen van de afgelopen jaren onderging. De koerswaarde verminderde met bijna 8 miljard dollar. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industriefondsen daalde met 16,03 punten tot 886,80. De vermindering van de auto verkopen houdt volgens Ford verband met de grote publiciteit die het Amerikaans regeringson- derzoek naar de veiligheid van auto's heeft gekregen. Ford heeft geen plannen om in haar fabrie ken minder dan vijf dagen per week te laten werken. De aan passing van de produktie aan de afzet zal tot stand komen door geen overwerk uit te voeren in enkele fabrieken. Nederlandse bassen aangebonden (Van onze Brusselse correspondent Leerlingen van de Rijkskweek school in Hengelo, 84 jongens en meisjes, die met enige leraren een rondreisje door België maken zijn het slachtoffer geworden van overdreven beroepsijver van de Belgische marechaussee, die blijk baar bevreesd was dat een groep provo's onderweg was om de plechtigheden ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Eli sabeth van Engeland aan België te verstoren. Gisteren omstreeks het middaguur waren de twee bussen ongehinderd de grenspost Goirle-Poppel gepasseerd. Een uur later werden zij aangehou den door de Rijkswacht in Turnhout en teruggezonden naar de grens. Het gezelschap zou tot zaterdag een reis door België maken en het zou gister middag officiëel worden ontvangen in het ministerie van Nationale Op voeding en Cultuur in Brussel. Rechtsomkeert In de Oude Vaartstraat in Turn hout werden de twee autobussen ech ter door de Rijkswacht met alarm signalen tut stilstand gedwongen en de autobusbestuurders moesten rechtsomkeert maken. De vier lera ren, die de groep begeleidden, vroe gen om uitleg over deze vreemde maatregelen, maar het antwoord luidde, dat het om een bevel ging. Het gezelschap begreep er niets van en het kon niet raden waarom het in België ongewenst was. Men voelde zich zeer sterk staan, omdat men on derweg was naar een officiële ont vangst, maar de Rijkswacht trok er zich niets van aan. De twee autobus sen werden onder begeleiding van Rijkswachtjeeps teruggebracht naar de grens in Poppel. Hier mochten de inzittenden de bus niet verlaten al vorens alles was doorzocht en ieder een was gefouilleerd. Later moesten kleine groepjes een passencontrole ondergaan, waarna ze in een ander kantoor van de Rijkswacht moesten laten nakijken of ze niet op de lijst van gezochte vreemdelingen stonden. Intussen had een leraar aange drongen, dat men contact zou opne men met Brussel, waarschijnlijk heeft men dat gedaan. Tegen half twee werd plotseling de controle beëindigd en mocht iedereen weer inpakken en in de bus gaan zitten. Het grote ge zelschap had twee uren verspeeld en vele nutteloze kilometers gereden. lijke voorzieningen toe ten aanzien van bijv. rij- en dansscholen, c. Artikel 10 geeft niet slechts een waarborg tegen willekeurige inhech tenisneming maar tegen elke wille keurige vrijheidsontneming. Voorts is aan een ieder, die anders dan krachtens rechterlijk bevel van zijn vrijheid wordt beroofd, het recht toegekend aan de rechter zijn invrij- heidsstelling te verzoeken, d. Behalve het briefgeheim is ook het telefoongeheim in de grondwet opgenomen. De •egering In het tweede hoofdstuk, waarin zowel de positie van de Koning als die van de ministers is geregeld, heb ben de samenstellers van de proeve een groot aantal bekortingen tot stand gebracht. Zo zijn alle voor schriften inzake het inkomen van de Koning, de beëdiging, de inhuldi ging en de voogdij geschrapt. Deze hele materie moet aan de wetgever worden overgelaten, zo vinden de samenstellers van de „proeve" Nieuw is onder meer de mogelijk heid om op grond van „bijzondere omstandigheden" af te wijken van de grondwettelijke voorschriften in zake de erfopvolging. In de positie van de ministers wordt materieel niets veranderd. De wijzigingen hebben vooral tot doel de bestaande situatie vast te leggen: de ministers vormen samen met de ko ning met de regering, zo staat in de proeve duidelijk vermeld. De titel staatssecretaris is vervangen door de titel „onderminister". Britten gaan geheel over op aardgas De hoeveelheden aardgas, die on der het Engelse deel van de Noordzee zijn gevonden, zijn zo groot, dat te gen 1970 het gehele Britse gasver bruik gedekt zal kunnen worden. Bo vendien zal er dan nog wat voor de export overblijven, aldus is vandaag van overheidswege bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat de putten, die ShellEsso en BP de laatste tijd aangeboord hebben, een dagproduktie hebben van 42,4 miljoen kubieke me ter, dat is 7 miljoen kubieke meter meer dan 's lands huidige behoeften. Vermoedelijk is het Noordzee-gas- veld het grootste ter wereld. Gevreesd wordt, dat de vondsten de Britse kolenmijnen opnieuw een zwa re klap zullen geven. De minister van Energievoorziening Marsh werkt aan een algehele herziening van de natio nale brandstofpolitiek. In het kader van die nieuwe politiek zal ook stu die worden gemaakt van Groot-Brit- tannië's invoer van gas uit Algerije en Nigerië. De staatsgasraad heeft inmiddels bekendgemaakt, dat verder wordt gegaan met de uitvoering van een project voor de bouw van onder grondse opslagtanks voor vloeibaar aardgas. Met dit project is een be drag van 40 miljoen gulden gemoeid. Vermoedelijk opgevoerdeatoombom Paniek Op de vraag, waarom men werd opgehouden kon de Rijkswacht geen antwoord geven. Men denkt nu, dat een of andere agent van de veilig heid van de staat zijn kantoor op de hoogte heeft gebracht van de aan komst van twee autobussen met jon ge mannen en vrouwen, die België waren binnengekomen. Waarschijn lijk zijn die diensten toen in paniek geraakt bij de gedachte, dat het pro vo's zouden zijn. Twee Belgische dag bladen van vanochtend, de Gazet van Antwerpen en De Standaard veroor delen het optreden van de Rijks wacht, waarvan zij menen, dat deze al te voortvarend is tewerk gegaan. Bovendien, zo zegt De Standaard, had het gezelschap genoeg bewijsma teriaal bij zich om aan te tonen, dat het hier een vriendschappelijk bezoek gold en dat men niet onderweg was om de orde te gaan verstoren. Rood-China heeft gisteren op een proef terrein in het westen zijn derde atoombom tot ontplof fing gebracht. Het was tevens de eerste waterstofbom, ofschoon Franse commentators van me ning zijn, dat het hier een „op gevoerde" atoombom betreft, d.w.z. een atoombom waarin stoffen als tritium, litium en deu terium zijn verwerkt, waardoor de bom een groter rendement kreeg. Communistisch China nam zijn eerste atoomproef op 16 oktober 1964 en de tweede op 14 mei .965. Het persbureau Nieuw China sprak over „een belangrijk resultaat bij de pogin gen van het Chinese volk de na tionale defensie verder te ver sterken en de veiligheid van zijn land en de vrede van de wereld te waarborgen". Functionarissen van de Japanse meteorologische dienst verklaarden, dat hun seismologische instrumen ten de ontploffing niet hebben kun nen registreren. Zij concludeerden hieruit, dat de kernbom niet van de megaton-klasse is geweest (een me gaton is gelijk aan een miljoen ton tnt). In de officiële bekendmaking van Peking werd gezegd: „Wü verklaren plechtig, dat China onder geen en kele omstandigheid als eerste kern wapens zal gebruiken. Het Chinese volk hoopt ernstig, dat er nooit een kernoorlog zal uitbreken". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rusk, verklaar de gisteren dat de Chinese kernproef buitengewoon ernstige gevolgen op internationaal gebied zal hebben. Perschef Marshall Wright van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de V.S. het veroordelen, dat de Chinese communistische leiders geen acht slaan op de verlangens en het welzijn van de mensheid over de ge hele wereld, die zou kunnen lijden van de slechte atmosferische uitwer king van de kernproeven, die het grootste deel van de wereld heeft verboden bij het verdrag op de stop zetting van kernproeven. Wright herhaalde voorts de toe zegging van president Johnson van 18 oktober 1964 na de eerste Chinese kernproef dat de V.S. landen die niet proberen kernwapens te verwerven krachtig zullen steunen tegen be dreiging of chantage met kern wapens. De Amerikaanse regering heeft tegen het einde van de vorige maand verscheidene bondgenoten meege deeld, dat binnen enige weken derde Chinese kernproef verwacht werd. De „vader" van de waterstof bom, de Amerikaanse geleerde dr. Edward Teller, zei in maart, dat China binnen de vijf of tien jaar over waterstofbommen met de daar voor benodigde raketten zou beschik ken. De eerste Chinese kernproef werd nauwkeurig door de V.S. voor speld. Hoe de Amerikaanse regering dat te weten is gekomen is niet be kend, wel weet men dat de V.S. door middel van o.m. kunstmanen de vooruitgang in China op atoomge bied nauwlettend in het oog houden. De V.S. menen dat China nog enige jaren nodig zal hebben om een raket te ontwikkelen die een kernbom over lange afstand kan vervoeren. De Sowjet-Unie heeft geen commentaar geleverd op de derde Chinese kernproef, al heeft China ook de Russische kernpolitiek als reden aangevoerd voor het tot ont wikkeling brengen van een eigen kernmacht. Het nieuws van de kern proef werd door het Russische pers bureau Tass in vier regels gegeven. Advertentie Hetzelfde bulletin werd twee uur later door Radio-Moskou uitgezon den. Aanvankelijk heeft de Sowjet-Unie China geholpen bij zijn pogingen tot opbouw van een kernmacht. Deze hulp werd èvenwel in 1961 gestaakt en China verklaarde later, dat de Sowjet-Unie geweigerd had het land van kernwapens te voorzien. Koningin Elisabeth en Prins Philip brengen een staatsiebe- zoek aan België. Na hun aan komst maakten zij een rondrit door Brussel. In de eerste auto hadden Koningin Elisabeth en Koning Boudewijn plaatsgeno- Ontvoerders voor rechter (Van onze Parijse correspondent) Nauwelijks is het proces tegen Lu- cien Léger, ofwel „de wurger' be ëindigd, of de Franse kranten kun nen hun lezers alweer de verslagen bieden van een andere sensationele rechtzaak: het proces inzake de ont voering, twee jaar geleden, van de echtgenote van de befaamde vlieg- tuigindustrieel Marcel Dassault. De drie daders verschenen gisteren in Parijs voor hun rechters. In tegenstelling met de sadisti sche „wurger" die zelfs na het von nis de vader van zijn slachtoffer nieuwe kwellingen niet besparen kon, maakten de drie ontvoerder van mevr. Dassault eerder een plezierige indruk. Vooral de chef van de bende, Ca sanova, een Corsicaanse bandiet die na zijn huzarenstukje nog een half jaar op vrije voeten wist te blijven, won aanstonds aller sympathie door elke poging achterwege te 'aten de waarheid te verdraaien of de ver doezelen. Hij gaf ruiterlijk toe dat het niet zo netjes was geweest ma dame Dassault te ontvoeren, al had hij zich, zo merkte hij op, die twee dagen dat ze aan zjjn zorgeD was toevertrouwd, dan ook als een heer tegenover haar gedragen. Mevr. Das sault bleek hierop, binnen het raam van de kidnapping, weinig te willen afdingen. Alleen de heer Dassault kon die visie van de gentleman gangster minder vlot beamen. Hij herinnerde aan Casanova's ultimatum waarbij hem terstond een losgeld van vier miljoen franken werd geëist als hij voorkomen wilde dat zijn echtgenote onaangename herinneringen a-an haar avontuur zou behouden. Mevr. Dassault werd in de avond van 22 mei 1964 uit Parys ontvoerd toen ze met haar man naar huis terugkeerde van een bezoek aan een theater. De volgende dag ontving do Franse vliegtuigbouwer het ultima tum, doch reeds een dag later werd de gedwongen schuilplaats van me vrouw Dassault in een boerdery in het departement van de Oise door de politie ontdekt. Casanova had vroeger als portier gewerkt bij het weekblad „Jours do France", dat met verschillende an dere kranten tot het persconcern be hoort waarvan Dassault eigenaar ls. teutoo Uit het Leidsch Dagblad van 1 9 Mei 1866: i Volgens telegrafische be richten uit Berlijn heeft Maandagavond een welge kleed jongmensch aldaar op i de wandelplaats met een re volver met 6 lopen eenige schoten gelost op den Minis ter von Bismarck. De Minis ter greep den dader aan, die met hem worstelde en in middels nog 3 schoten op den Minister deed, zonder letsel i toe te brengen. Te Bachum Deutsland heeft gedurende eenigen tijd een ernstige ziekte (de pok ken geheerscht; van de 1975 kinderen, de scholen bezoe- kenden, werd ruim 20 pet. aangetast en stierven aan de gevolgen daarvan meer dan de helft

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1